You are on page 1of 19

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

NIVELUL I GRUPA :Mijlocie ,,A,, EDUCATOARE :Ilinca Loredana Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri ,, Sboani TEMA ANUALA: Cum a fost , este i va fi pe Pmnt ? TEMA PROIECTULUI : n ograd la bunici TEMA ACTIVITATII : PUIORUL FORMA DE REALIZARE :Activitate integrat TIPUL DE ACTIVITATE :Verificare i consolidare de cunotine si deprinderi DURATA : 1 ZI ACTIVITATI DE INVATARE : ALA I : CONSTRUCII Gardul fermei de psri TIIN Gndesc i gsesc JOC DE MAS Puzzle cu viaa la ferm ARTA Psri de curte ADE : DLC+DOS (Domeniul limb i comunicare+abiliti practice ) Povestea puiorului ngnfat -poveste popular -povestea educatoareiPuiorul aplicaie cu diferite materiale ALA II :JOC DE MICARE- Puiori, venii la mama JOC CU TEXT I CNT: Rutele mele DANS TEMATIC: Raa ADP: NTALNIREA DE DIMINEA- Despre prietenie TRANZIII Puiorul cafeniujoc cu text i cnt _ Forme de mers specific psrilor de curte _ Radu i puiorii cntec _ Cloca poezie RUTINE M pregtesc pentru activitate _ Prosopelul insetat _ Singurel imi fac ordine la locul de munca

SCOPUL ACTIVITII: @ stimularea imaginaiei creatoare a copiilor n iniierea si desfurarea jocurilor, a originalitii i expresivitii n rolurile asumate ; @ educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere gramatical ; @ consolidarea priceperii i deprinderii de a utiliza diferite tehnici de lucru nsuite anterior , folosind diferite materiale ; @ cultivarea spiritului de echipa . OBIECTIVE OPERAIONALE CONSTRUCII :Gardul fermei de psri *s redea cu ajutorul cuburilor gardul fermei; *s-i asume responsabiliti n cadrul grupului; *s relaioneze cu partenerii de joc; *s accepte i s ofere sprijin. STRATEGII DIDACTICE METODE I PROCEDEE:explicaia, conversaia, instructajul verbal, exerciiul. MATERIALE DIDACTICE: cuburi din lemn, plastic i burete. TIIN : Gndesc i gsesc *s utilizeze un limbaj adecvat activitii tiinifice; *s clasifice animalele i psrile dup mediul lor de via; *s recunoasc animalele i psrile puse la dispoziie ; *s specifice cu ce se hrnesc psrile de curte. STRATEGII DIDACTICE METODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia. MATERIALE DIDACTICE:siluete din plastic, ferma de psri, hran pentru psri. JOC DE MAS:PUZZLE CU VIAA LA FERM *s identifice materialele puse la dispoziie; *s reconstituie din bucai ntregul; *s manifeste spirit cooperant n activitatea de grup comunicnd cu partenerii; *s prezinte n mod original prerile despre ferm. STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE:conversaia, explicaia, exerciiul. MATERIALE DIDACTICE:puzzle din si lemn.

ART:PSRI DE CURTE *s enumere psrile de curte recunoscute; *s utilizeze instrumentele de lucru puse la dispoziie; *s coloreze fr s depeasc conturul; *s se raporteze la realitate n realizarea lucrrilor. STRATEGII DIDACTICE METODE I PROCEDEE:conversaia, observaia , explicaia, exerciiul. MATERIALE DIDACTICE:siluete cu psri de curte, creioane colorate, carioca. DOMENIUL LIMB I COMUNICARE POVESTEA PUIORULUI NGNFAT-povestea educatoarei *s asculte cu atenie coninutul povestirii; *s rspund la ntrebrile adresate rostind clar i corect cuvintele; *s formuleze propoziii corecte din punct de vedere gramatical; *s exprime prin cuvinte strile emoionale provocate de ntmplrile povestite; *s numeasc personajul principal al povestirii evideniind calitile sau defectele acestuia. STRATEGII DIDACTICE METODE I PROCEDEE:expunerea, povestirea, conversaia, exerciiul, problematizarea, explozia stelara. MATERIALE DIDACTICE:tabla magnetic, magnei cu personajele din poveste , stele, plane. DOMENIUL OM I SOCIETATE(ABILITI PRACTICE) *s recunoasc materialele puse la dispoziie; *s respecte etapele de lucru exersnd deprinderile tehnice nsuite anterior; *s-i poat autoevalua lucrarea i aprecia corect lucrrile celorlali; *s-i dezvolte gustul estetic i creativ. STRATEGII DIDACTICE METODE I PROCEDEE: explicaia, exerciiul, conversaia. MATERIALE DIDACTICE:siluete cu puiori,vase cu aracet, lopele, granule, mlai, hrtie creponat, nuc de cocos, a tiat mrunt.

JOC DE MISCARE:PUIORI , VENII LA MAMA *s aplice regulile impuse de joc; *s execute micrile cerute de joc; *s-i exerseze unele deprinderi psiho-motrice. STRATEGII DIDACTICE METODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, demonstraia, jocul. MATERIALE DIDACTICE:ecusoane, pernue, scunele, rmejeleu, mascota.

BIBLIOGRAFIE: @ Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani,MECI, 2008. @ Metode interactive de grup,ghid metodic, Silvia Breban, Georgeta Puiu, Elena Gancea, Elena Fulga, Ed.Arves 2002; @ Activitati integrate, intrebari si raspunsuri-Ed.Casei Corpului Didactic, Cluj 2009; @Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii; @Revista invatamantul prescolar, nr.1-2 2010.

SCENARIUL ACTIVITII Copiii vor intra n clas cu pernuele n brae cntnd Bun dimineaa ,drag grdini .Activitatea ncepe cu prezentarea si salutarea musafirilor venii n vizit pentru a observa cum se desfoar o zi din programul nostru. ntlnirea de diminea Dimineaa a sosit, Toi copiii au venit, n cerc s ne adunm, Pe covor s ne aezm, Cu toii s ne salutm! Bun dimineaa frumoi i scumpi puiori ! Dimineaa m trezesc Dup ce m pregtesc Spre grdini pornesc, i atept grupa de puiori S soseasc ncetior, Unde-s foarte fericii Soarele le scald faa Le spun bun dimineaa! Salutm acum puiorii cu codi! Salutm acum puiorii cu prul tuns. Prezena: Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am salutat Colegii ne-am ntlnit Cine oare n-a venit? Calendarul naturii Se va reactualiza calendarul naturii amintind n ce anotimp suntem,n ce luna, n ce zi i n ce dat, marcnd i schimbrile meteo, dac este necesar. tirea zilei *este o zi special pentru c avem oaspei; *astzi este Ziua Pmntului; *astzi este ziua Elenei; (se cnta La Muli Ani!) Activitatea de grup-joc Deschidei urechea bine(cu graiul animalelor)

Tranziie exerciii de nviorare Toi copiii se ridica n picioare i rostesc urmtoarele versuri, executnd i micrile specifice : Dac vreau s fiu voinic, Fac gimnastic de mic: Merg n pas alergtor, Apoi sar ntr-un picior. M opresc.respir uor, Deschid braele i zbor.. Asta-i doar un nceput Ia privii ct am crescut! Dup ntalnirea de diminea, educatoarea anun copiii de gsirea unui pachet de la un puior.(captarea ateniei) Se citete scrisoarea de la puior i se dezvluie una din surprizele lui, personajele din poveste. Dup ce educatoarea va povesti peripeiile puisorului inganfat cu ajutorul magnetilor, se va repovesti cu ajutorul planselor.Se face legatura cu regulile ce trebuie sa le respecte copiii la camin cat si in societate. Obtinerea performantei se va obtine prin metoda exploziei stelare.Cantand Puisorul cafeniu(tranzitie) se trece la realizarea puisorului cu materialele puse la dispozitie tot de puisorul surpriza.Se denumesc materialele descoperite, se explica modul de lucru, se executa cateva miscari de incalzire a muschilor fini si se trece la lucru.Educatoarea urmareste fiecare copil in parte, se reiau explicatii daca e nevoie, chiar ii ajuta pe cei care necesita sprijin.Lucrarile se expun in ordinea finalizarii lor pe un flanelograf, iar la urma se ataseaza si closca, mama puisorului. Se recita poezia Closcasi se iese la baie pentru spalarea mainilor(rutina si tranzitie): Randul iute sa-l formam Lng u ne aezm i cumini s ateptm Ctre baie s plecm. Se intra n clasa pe cantecul Radu i puiorii.Sunt anuntati de educatoare ca puisorul are si alte sarcini pentru ei.Se prezinta copiilor sectoarele si sarcinile de lucru.Se vor duce la sectoare in functie de ecusoane primite in prealabil, familii de pasari. Dar s ncepem lucrul i s avem mult spor

Azi lucreaz fiecare Cu ce are la sector. Educatoarea urmareste modul de lucru la fiecare sector in parte.Se va finaliza cu o macheta :Noi cu toii am lucrat i lucrul am terminat Bucuroi ne ridicm i penarele le aranjm Siluetele le criticm. Sau : Animalele le-am grupat Mai nti le-am numrat i acum s le aezm Mai nti ne-nviorm Cu un cntec. Toti copiii se aduna in jurul machete si se apreciaza modul de lucru. Transferul de cunostinte se realizeaza cand se discuta imaginea descoperita in urma realizarii unui puzzle. In incheierea activitatii se va juca jocul Puisori veniti la mama.Se explica regulile jocului si se executa de cateva ori.Una dintre comenzi va fi sa manance rame(jeleuri). La final se danseaza Rata si se impart recompense. Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz. nspre baie alergm S ne splm Dm cu ap i spun Fr de team Mai curai suntem acum De bun seam.

DRAGI COPII DIN GRUPA MIJLOCIE A, Sunt puiorul inganfat si vin din povestea cu acelasi nume. Acolo m-au ajutat cativa prieteni sa scap cu viata, dar nu mai stiu sa ajung la mama, fratii si surorile mele, casa mea. Va rog sa ma ajutati astazi pe parcursul activitatilor prin participarea la cateva probe usoare pentru voi , dar grele pentru mine, deoarece nu am fost niciodata la camin. Cu fiecare proba rezolvata ma voi apropia mai mult de casa. Eu va scriu probele deoarece sunt sigur ca ma veti ajuta si va trimit si materialele de care aveti nevoie. Va multumesc dinainte si va voi fi foarte recunoscator. PROBA I :sa ascultati povestea educatoarei cu mare atentie ca sa formulati corect intrebarile si raspunsurile; PROBA II : sa realizati cat mai corect si frumos puisorul pentru a ma intalni cu mama; PROBA III :sa reparati gardul fermei ca sa nu mai pot pleca ; PROBA IV : sa gasiti si celelalte pasari de curte de la ferma mea ; PROBA V : sa ma hraniti ; PROBA VI: sa fotografiati ferma realizand un puzzle PROBA VII : sa ma invatati si pe mine jocuri, cantece si poezii.

SEMNEAZA Puiorul ngnfat

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitii MOMENT ORGANIZATORIC

Coninutul activitii Pregatirea materialului didactic. Aranjarea mobilierului. Intrarea copiilor n clas. Se va realiza prin citirea scrisorii de la Puisorul ingamfat, care cere ajutorul copiilor pentru a ajunge acasa. Se anun copiii c vor desfura o activitate cu tema PUIORUL n care vor vorbi despre pasari de curte, familiile lor, cum se hranesc si ingrijesc ,unde traiesc. Se desface primul plic surpriza ce contine personajele din povestea care a venit puisorul, precum si o tabla magnetica. Voi expune continutul povestirii folosind gestica , mimica si inflexiuni ale vocii. Pe masura ce voi povesti , voi fixa personajele pe tabla magnetica . Intr-o zi un puisor a gasit pe drum o coaja

Strategii didactice Conversaia Conversaia

CAPTAREA ATENIEI

ANUNAREA TEMEI

Explicaia

DESFURAREA ACTIVITII

Explicaia Jocul Problematizarea Competita

de pepene , dar peste noapte a venit ploaia si a dus-o la marginea apei.A doua zi puisorul o gaseste plutind la mal . Puisorul se bucura nespus de mult fiindca isi poate face o barcuta din ea cu care sa se plimbe. In timp ce puisorul se plimba pe apa cu barcuta lui , o broscuta isi scoate capul din apa si il roaga pe puisor sa o lase si pe ea in barcuta, sa se plimbe impreuna , sa fie prieteni . Dar puisorul , nici gand , el vrea sa fie singur si nu o primeste in barcuta . Din apa iese o alta vietuitoare , un rac . Si El il roaga pe puisor sa-l lase in barcuta , sa fie prieteni , dar nu-l primeste nici pe rac , puiul vrea sa fie singur . Dupa rac vine si tantarul apelor , dar nici pe el nu-l primeste in barcuta . In timp ce puisorul se plimba singur pe apa , vine o ploaie si ii rastoarna barcuta , iar puisorul cade in apa . Puisorul se incurca printre plantele din apa si incepe sa strige dupa ajutor . Auzind strigatele disperate

FIXAREA CONINUTULUI

ale puisorului, broscuta ii sare in ajutor, chiar de nu a vrut sa fie prieteni si il scoate la mal . Apoi vine racul si cu clestele lui ii taie iarba in care s-a prins, astfel eliberandu-l . Puisorul tremura de frig. Tantarul ,care si el nu a fost primit in barca , vine si ii face o injectie puisorului egoist si ingamfat . Vazand cum l-au ajutat cei trei prieteni, Puisorul isi lasa capul in jos, rusinat de fapta lui. Isi cere iertare de la fiecare in parte si le cere el prietenia . Se fixeaza momentele Conversaia principale din poveste cu ajutorul planselor. -Cum se numeste povestea? -Care sunt personajele? -Ce a gasit puisorul pe drum? -Ce face el cu coaja de pepene? -Cine vrea sa se plimbe cu puisorul si ii cere sa fie prieteni? -De ce nu a primit si celelalte vietuitoare in barcuta? -Ce se intampla cand vine

ploaia? -Cine il salveaza pe puisor? -Cum il salveaza pe puisor? -Ce a facut puisorul vazand ca l-au ajutat cele trei vietuitoare? -Ce credeti ca a invatat puisorul din aceasta intamplare? Se face legatura cu regulile ce trebui sa le respecte copiii la camin si in societate, conturand atitudinea corecta fata de sine si fata de ceilalti, desprinzand si constientizand mesajul povestirii. Pentru a ma asigura ca vor sa-l ajute pe puisor sa ajunga acasa le cer sa rezolve una din sarcini prin metoda exploziei stelare.(proba 1 ) Copiii vor ramane asezati in semicerc pe pernute, iar in fata lor se afla o stea mare cu cinci stelute mai mici asezate in cate un colt. In mijlocul stelei mari se afla o imagine din poveste, iar pe cele 5 stelute vor fi scrise intrebarile , (fiecare stea are o culoare ) : -CE ? - CU ROSU -CINE ? - CU VERDE

-CAND ? CU ROZ -UNDE ? CU ALBASTRU -DE CE ? - CU PORTOCALIU Educatoare va atinge cu puisorul 5 copii care vor lua cate o stea si vor fi liderul grupului. La randul lor isi vor alege alti colegi de echipa. Dupa ce li se citeste intrebarea , fiecare grup se uneste pentru a formula cate 2-3 intrebari legate de povestea ascultata . Educatoarea urmareste ca intrebarile sa fie clare, iar copiii din celelalte echipe sa dea raspunsuri corecte, stimulandu-I astfel pe toti. Puisorul le multumeste de ajutor si ii roaga in continuare pe copiii din grupa mijlocie sa-l imbrace cu materialele puse la dispozitie pe mese pentru a se intalni cu mama. Se trece la realizarea puisorului cantand Puisorul Cafeniutranzitie.(proba 2) Se denumeste materialele descoperite pe mese. Educatoare va explica modul de lucru pentru fiecare material in parte.

Se vor executa miscari pentru incalzirea muschilor fini ai mainii . Hai cu toi ne pregtim Minile s le-nclzim S putem lucra uor i la lucru s-avem spor Micm degetele aa Iute se-nvrte roata Batem palmele amndou Aa cad picuri cnd plou Micm pumniorii iute Uite cum vor s ne-asculte i un pod am construit De lucru sunt pregtit. Educatoarea urmrete ndeaproape fiecare copil. Reia explicaiile acolo unde e cazul sau i va ajuta pe cei care ntmpin probleme pentru a rezolva sarcina. Lucrarile se expun in ordinea finalizarii lor pe un flanelograf si la urma se ataseaza si closca, mama puisorului. Se va recita poezia CLOCA si se va canta cantecul GINUA CEA MOAT .Puiorul le multumete, iar copiii vor merge la baie pentru a se spla pe mini realizndu-se astfel o rutina i o tranziie. Rndul iute s-l formm Lng u ne-aezm i cumini s-ateptm Ctre baie s plecm.

OBINEREA PERFORMANTEI

Copiii intra in clasa cantand cantecul RADU I PUIORII . Se prezinta copiilor centrele de interes, si se explica sarcinile trasate de puisor daca vor sa-l ajute in continuare . Construcii sa reparati gardul folosind cuburi diverse ;(proba 3 ) Stiinta sa gasiti si alte pasari de curte ; -sa ma hraniti ;(proba 4 si 5 ) Arta sa colorati fratii si surorile mele ; Joc de masa sa fotografiati ferma realizand un puzzle.(proba 6 ) Pentru a facilita impartire copiilor la sectoare le ofera acestora ecusoane cu pasari de curte. Se vor forma familii de pasari care se vor aseza la cate un sector. Dar s ncepem lucrul i s avem mult spor! Azi lucreaz fiecare Cu ce are la sector. Educatoarea trebuie sa urmareasca modul de lucru la fiecare echipa . Pe masura ce o echipa termina de rezolvat sarcina, se spun anumite versuri pentru a finalize munca

Conversaia Jocul Exerciiul Competiia

depusa realizand toate sectoarele o machete . Noi cu totii am lucrat Si lucru am terminat Bucurosi ne ridicam Si penarele le aranjam . Siluetele le ordonam . Sau: Animalele le-am grupat Mai intai le-am numarat Si acum sa le asezam Si c-un cantec nenvioram Toti copiii se aduna in jurul machete , se apreciaza modul de lucru si se canta un cantec. Rtutele mele . (proba 7) FIXAREA CUNOSTINTELOR Se vor aduna toti copiii in Aprecierea jurul unui puzzle si se vor discuta imaginile descoperite. Se repeta membrii familiei puisorului, se enumera celelalte pasari de curte, locul unde traiesc, modul de hranire si foloasele .Se subliniaza ceea ce a invatat puisorul ingamfat din aceste peripetii. Educatoare ii roaga pe copii sa rezolve ultima proba care le place si lor foarte mult , jocul Puiori ,venii la mama ! Se vor explica regulile

8.EVALUAREA PERFORMANEI

jocului ; -copiii sunt asezati in picioare pe scaunele ; -educatoarea , closca , pazeste cuiburile lor , adica pernutele ; -puisorii trebuie sa fie atenti la comenzile mamei; -la orice comanda sar cu atentie de pe scaunel si fac ce le-a cerut mama ; -la comanda puisori veniti la mama fiecare copil va cauta o perna pe care sa se aseze; -numarul pernelor e mai mic decat numarul copiilor, asa ca acela care ramane in picioare va fi pedepsit intrun mod hazliu de catre ceilalti copii-puisori ; -jocul se repeta de mai multe ori. Se apreciaza munca depusa si se ofera recompense. Se propune sa danseze RAA. Copiii ies din clasa si se pregatesc pentru masa de pranz. nspre baie alergm S ne splm Dm cu ap i spun Fr de team Mai curai suntem acum De bun seam.

9.NCHEIEREA ACTIVITII

Povestea puiorului ngnfat Odata un puisor a gasit pe drum o coaja de pepene si cum peste noapte fusese o ploaie mare, coaja fusese luata si dusa aproape de garla. Acolo a gasit-o puisorul, plutind la marginea apei. - Ce bine, a zis el in gand, mi-am gasit o barca si ma voi plimba cu ea pe apa! Astfel, puisorul nostru sari in barca si incepu sa se plimbe singur pe apa. Dar cand se plimba mai cu drag, iata ca in fata lui iesi o broasca care spuse: - Puisorule, te rog frumos sa ma iei si pe mine in barcuta ta, sa ne plimbam amandoi. Dar puisorul nostru ii raspunse: - Singur vreau sa fiu, singur vreau sa fiu, nu te primesc! Dupa broscuta veni o doua vietuitoare a apei, un rac care il ruga pe puisor sa-i fie tovaras in barcuta, dar puisorul ii raspunse si acestuia: - Singur vreau sa fiu, singur vreau sa fiu! Si se plimba fara sa se uite la rac. Dupa rac veni si tantarasul apelor care se ruga frumos de tot: - Te rog, puisorule, primeste-ma si pe mine in barcuta ta, sa fim tovarasi buni, dar nu este primit nici el. Iata, insa, ca in timp ce se plimba mai cu drag, veni o ploaie care ii rasturna barcuta, iar puisorul cazu in apa. El se vazu prins intre niste fire de bradis de pe fundul apei si nu mai putea nici sa se miste de prins ce era in sforile bradisului. - Prieteni! Ajutor, ma-nec! Atat a putut sa zica puisorul nostru, care a fugit de tovarasi. Broscuta, care era in apa, l-a auzit si l-a recunoscut. Repede s-a dus la el si l-a scos la mal speriat de ceea ce a patit si infricosat ca ar fi putut sa se inece. Broscuta a vrut sa-i arate ca nu e suparata de ceea ce ii facuse, ea il va ajuta acum ca o prietena. Scos la mal, puisorul tremura, se invinetise de frig si nu putea sa se miste fiind legat de firele de bradut. Dar n-a refuzat sa vina nici racul, care s-a grabit nevoie mare sa ajunga la puisor, sa-i taie firele, sforile, iar dupa el tantarasul, repede cu acul lui i-a facut o injectie si l-a insanatosit. Vazandu-se ajutat de cei trei prieteni pe care el l-a refuzat si fata de care s-a purtat atat de urat, puisorul a lasat capul in jos si i-a rugat pe toti sa-l ierte, ca nu se va mai purta asa pe viitor, multumindu-le frumos ca l-au ajutat sa scape de la moarte. Astfel ei au ramas buni prieteni.

Abia acum a inteles puisorul ca nu e bine sa fugi de prieteni si sa traiesti singur si, mai ales, sa te porti asa de urat cum s-a purtat el.

You might also like