Liyii-b

TeL ~Qr\

FordFocus Kullanici EI Kitabi

BJ € kitabi, Ford Motor Company Ltd. ve Ford Otomotiv Sanayi A.S.'nin önceden yazili izni Ta<:sizin çogaltilamaz, yeniden basilamaz. Bilgi islem sisteminde saklanamaz veya & e-<tronik, mekanik, fotografi k ve diger usullerle yayinlanamaz veya kaydedilemez. Baska :J.' o ie çevrilemez, degistirilemez, üzerine ilave yapilamaz. Yukarida belirtilenler bu el kitabinin :JO ~ 'neri için de geçerlidir.
:J

3~ €: kitabi. Ford araç sahiplerine,

aracin bakim ve kullanimina

iliskin bilgi verme amaçli
L

:. 5-'8.,<: azirlanmis olup, hazirlik sirasinda içerdigi bilgilerin dogru ve eksiksiz olmasi için h ==ar gayret gösterilmis olmasina ragmen herhangi bir yanlisliktan veya eksiklikten dolayi =:r:: Otosan bir sorumluluk yüklenemez. 3_ e «itabinda yer alan bilgiler, hiçbir sekilde satisa iliskin bir teklif ya da söz konusu ~~" -"Mn araçta bulunduguna dair bir garanti teskil etmez. 3_ ,:aoçik. Mayis 2005 tarihinde basilmis olup, söz konusu tarihte Avrupa pazarlarinda sc: ~a.ca olan model gami içindeki tüm opsiyonlari ve donanim seviyelerini kapsayacak 32' -::6 oüzenlenmistir. Bu nedenle, bu kitapçikta belirtilen standart ve opsiyonel özelliklerden ::"'"• S~, &zin aracinizda bulunmayabilir. 3_ . -:ao:a yer alan resim, teknik bilgiler ve tanimlamalar basim tarihinde geçerlidir. Sürekli ;= s: '''1eye paralelolarak gerekli degisiklikleri yapma hakkini sakli tutmaktayiz. -=.:;: 2.."~ standart ve opsiyonel özelliklerinde zaman zaman degisikliklerin gündeme geldigi :..;; :. -,G:e alinarak, eger aracinizda bulunan özellikler ile ilgili herhangi bir kuskuya düserseniz "'- :li' =ord Otosan Bayii'ne danisiniz. li: =ord parçalari ve aksesuarlari gibi Motorcraft parçalari :asa.1anmistir. Bunlar her durumda araciniz için uygundur. da Ford araçlar için özel

::>2.='"

parça ve aksesuarlar Ford Otosan tarafindan c~&~~emis ve onaylanmamistir. Bu tip ürünlerin araçlarimiza takilmasi durumunda bunlarin _..;_- -9~ ve emniyetini garanti etmemekteyiz. Ford Otosan böyle ürünlerin kullanilmasindan ::i..-r'?'<-,;=<: zarartardan sorumlu tutulamaz.

:ö_ - ~ ::50oelirtmek isteriz ki Ford'a ait olmayan

: 6000 Adet : YELSM 001 00

-

.

Giris

69

216 115 46 2 92 182 194 149 180 4 52 11 34

DiKKAT! Sadece EN590 veya esdegeri teknik özelliklere uygun yüksek kaliteli (Eurodizel) yakit kullaniniz. FORD OTOSAN

Giris
ÖNSÖZ
Edindiginiz yeni Ford'unuz için tebrikler. Lütfen bu el kitabini okumak suretiyle aracinizi iyice tanimak için zaman ayirin. Araciniz hakkinda ne kadar fazla bilgi sahibi olur ve onu anlarsaniz, onu sürerken o kadar çok güvenlik, tasarruf ve zevk elde edersiniz. Bu yayin her Avrupa ülkesinde bulunan her seçenek ve model çesidini açiklamaktadir ve bu nedenle buradaki bazi kalemler sizin özel araciniz için geçerli olmayabilir. Ayrica, basim dönemleri nedeni ile, genelolarak elde edilebilir olmadan önce seçenekleri açiklayabilir. Aracinizin düzenli olarak servise girmesi onun hem yoldaki degerinin ve hem de ikinci el satis degerinin korunmasina yardimci olur. Tüm Avrupa'da 7000 adetten fazla olan bir Ford Bayii agi kendi profesyonel servis uzmanliklari ile size yardim edebilirler. Onlarin özelolarak egitilmis personeli araciniza uygun ve uzmanca hizmet vermek konusunda en ehliyetli personeldir. Onlar ayrica, Ford araçlarina hizmet vermek için özel olarak gelistirilmis son derece özel genis bir alet ve donanim yelpazesi ile desteklenmektedirler.

G

i<

K

a

v n

Ö

ti u a

"

C

if\ EI Kitabini vermeyi unutmayin. Ll..::, Araci tekrar satarken Kullanici 0, aracin ayrilmaz bir parçasidir.

k v

t

2

Bu süre zarfinda. Mümkünse. in 3 .500 km boyunca çok dinamik sürüsten kaçininiz. Bu nedenle. Hizi sik sik degistiriniz ve motoru yormayiniz.Giris GÜVENLiç3iNiz KORUMA iÇiN VE ÇEVRESEL RODAJ ilk 1. Not: Önemli bilgiler ayrica vurgulanmis kelime ile baslayan paragrafiarda verilmektedir. aracinizin ve donaniminin basina gelebilecek muhtemel hasari nasil önleyebilirsiniz? Bu el kitabinda. & . ilk 500 km boyunca çok dinamik sürüsten kaçininiz. herhangi bir seye el kitabinin ilgili kismina basvurmaniz zorunludur. 1500 kilometreden sonra aracinizin performansini kademeli olarak izin verilen maksimum hizlara kadar yükseltebilirsiniz. Yeni lastikler yaklasik 500 km'lik bir alisma mesafesi gerektirir. bu tür sorulara verilebilecek cevaplar uyari üçgen sembolü ile vurgulanmis açiklayici notlarda bulunmaktadir. • sembolleri Bu el kitabindaki uyari Kisisel yaralanma riskini nasil azaltabilir ve baskalarinin. ! & sembolleri Bu sembolü Aracinizdaki gördügünüz uyari dokunmadan ve ayara tesebbüs etmeden önce bu zaman. sehir içinde ilk 150 kilometrede ve otoyoida ilk 1500 kilometrede sert fren yapmaktan kaçinmalisiniz. Size Ford aracinizla güvenli ve zevkli sürüsler dileriz. araç farkli sürüs özellikleri gösterebilir.

Göstergeler ® ® © @ ® ® ® ® 0 0 o ® ® @ ® @ ® @ © ® 4 .

Göstergeler 34 53 Dis lamba anahtari/ sis 52 149 Konum OtomatikanahtariMesajönkumandasilambasi Bkz.50 Açiklama simidi anahtari el kitabina bakiniz Far ayar Programi Gösterge Denge anahtari (ESP) Müzik yastigi kumandasi ayrisistemi Dörtlü arka izqaralari Havalandirma 46048 5 . sayfa Çok seviyehiz cam ayariMerkezi kumandalari. 6010 49 50 43 56 117 119 95 57 107 52 Isitmalisistemi anahtari çikartma Kontak ön kol: uzaktan koltuk Müzik flasör donanimi: sis lambalari/ arka34043 isitma/havalandirma/klima Direksiyon aydinlatmasi Havaislevli tablosukontrolü Elektronik cam anahtari Korna kolu Sileceksistemi devreden karartmasi anahtari11.

189 89 Yag hareketsizlestirici ~(Q)cai= Far yastigi/emniyet 107 Sinyallambasikemerilambasi kemeriuyari Sayfa ABS uyari lambasi Emniyet hatirlaticisi 6 .0~C UYARi VE GÖSTERGE LAMSALARI Konum ~ ~~~ O c)~sf ~ 46 50 101 Sembol 116 Hava basincigöstergesi sistemi ön islev Motorgösterge uyari lambasi gösterge Bkz.9 123456 KM 11.Göstergeler ®®©@ ®®CDCD 32.

190 58 48 Hidrolikuyari lambasi uyari lambasi2132 191 Sayfa Azami farlambalari 1 Arkasissistemi lambasilambasi M~ uyarigösterge Fren motor uyari otor Kontakyakitbujisi gösterge lambasi [@j] lambalari Düsüksis takviyeli direksiyon lambasi Uzun sistemi lambasi Kizdirma lambasi Buz açik uyariariza uyari lambasi ESP gösterge seviyesi lambasi lambasi 2 Motor Kapi lambasl2 O ED ~O 00 ~W~ (o 5 Göstergeler O e~ 1 Takilan donanima bagli olarak gösterge lambasinin 2 Mesaj Merkezi olmayan araçlar konumu degisebilir.116. 13.* Konum 121 72 ~ 50 124 175 48 118 Sembol Ön islev hiz dev/dakika uyari Bkz. .14 Otomatik uyari kumandasi gösterge115.

motorda ve güç aktarim sistemi ile ilgili sistemlerde bir ariza oldugunu gösterir. Motoru derhal bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettiriniz. bir ariza oldugunu gösterir. Yanip sönmeye devam ederse ani hizlanma ve yüksek motor devrinden kaçinin. Motor sistemi anza uyan lambasi CD Sürüs esnasinda yanarsa. bir ariza oldugunu gösterir. 8 . aracin hizini derhal düsürün. Aracinizi derhal bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettiriniz. Sistemi bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettiriniz. Sürüs esnasinda yanip sönerse.Göstergeler Kontak açildigi zaman asagidaki uyari ve gösterge lambalari yanar: Hava yastigi/emniyet kemeri ön gerdiricisi • Yag basinci • Hareketsizlestirme sistemi Motor uyari lambalari Motor uyan lambasi ·ABS • ESP • Motor • • • • Kapi açik Fren sistemi Motor sistemi arizasi Buz Motor çalisirken yanarsa. • Hidrolik direksiyon • Kontak Kontak açildigi zaman bir uyari veya gösterge lambasi yanmazsa. Araci durdurun ve motoru kapatin.

@ Hiz göstergesi 9 . Yakit pompasina bitisik olan ok sembolü yakit dolum kapaginin aracin hangi tarafina yerlestirildigini gösterir. ibre kirmizi alana girerse motor hararet yapiyor demektir. ® Motor sogutma sivisi sicaklik göstergesi Normal çalisma sicakliginda. Kontagi kapatin ve motor sogudugu zaman sorunun kaynagini tespit edin. ibre orta kisim içinde kalir.Göstergeler ® GÖSTERGELER ® Devir © Yakit göstergesi göstergesi Dizel motorlu araçlarda devir göstergesi dakikada 6000 devir üzerine çikar.

-inn o ® . bir sonraki dönüse olan mesafeyi geri sayar. ci Li -_ot ® @-o @ Günlük kilometre sayaci Kilometre sayaci dügmesi ® Sifirlama 10 .9 ® 1- • Kilometre sayaci ® KM ----/ ~1.otomatik veya düz.B /1:1 IJi-i :. 0 @ o 123456 32. Yön bulma sistemi olan araçlarda yön bulma sistemi çalisirken asagidakiler gösterilecektir: Mesaj Merkezi olmayan araçlar n.P (Park). Otomatik vites kutusu hakkinda daha fazla bilgi için 125. Çok islevli ekran Otomatik vites kutulu araçlarda asagidakiler gösterilecektir: • Vites kutusu tarafindan o anda seçili olan vites . IJ '\_ S.C 0 O Aracin kat ettigi toplam mesafeyi gösterir. Mesaj Merkezi hakkinda daha fazla bilgi için 11.i-. Mesaj Merkezi • Günlük kilometre sayaci Her bir seyahatin mesafesini kaydeder. • O anda seçili olan kip .0. N (Bos) veya D (Sürüs). R (Geri).® Çok islevli ekran ve Mesaj Merkezi bir sonraki dönüsün yönünü • Ok.-. • Ekranin sag ® tarafindaki durum çubugu. vites kutusu tarafindan o anda seçili olan vites i gösterir. gösterir. • Düz kipte ekran. sayfa sonrasindaki Araç Bilgi Sistemleri baslikli bölüme bakiniz. sayfa sonrasindaki Otomatik vites kutusu kismina bakiniz.

14. Uyari sesleri etkinlestirilirse. --+ SET RESET Bir alt menü seçmek ve ayarlama yapmak için SETIRESET tusuna basin. takili donanima baglidir ve bu nedenle bazi ekranlar aracinizin Mesaj Merkezinde görünmeyebilir. sayfadaki Uyan mesaj/an kismina bakiniz.. Not: Ekranlar. 11 . Otomatik olarak kaydirmak için. yalnizca araç hareketsizken ayarlayin ve sifirlayin. döner kumandayi yukari veya asagi konumda tutun.Araç bilgi sistemleri MESAJ MERKEZi Mesaj Merkezi ve direksiyon kolu üzerindeki çok fonksiyonlu kol kullanilarak çesitli sistemler programlanabilir. tusa her basildiginda. Ll. hatalar ve sistem arizalari hakkinda uyari mesajlari verir. kisa bir zil tonu duyulacaktir. fonksiyonlari Kumandalar SET RESET if\ Yol güvenligi nedenleriyle. Bir menü içerisindeki mevcut ekranlari kaydirarak taramak ve bir ayar seçmek için döner kumandayi çevirin.:':. Mesaj Merkezi ayrica. Daha fazla bilgi için.

bkz sayfa 13 bkz sayfa 13 bkz sayfa 13 bkz sayfa 13 bkz sayfa 13 bkz sayfa 14 bkz sayfa 14 bkz sayfa 19 12 .Araç bilgi sistemleri Ana menü göstergelerine genel bakis Göstergeleri kaydirarak taramak için döner kumandayi kullanin ve bir alt menü seçmek ve ayarlama yapmak için SETIRESET tusuna basin.

13 .8 123456 KM 11°C Sifirlamak için. Asagidaki menzillerde bir uyari sesi duyulacaktir: 80 km. Sifira ayarlamak için SETIRESET tusuna basin.5 U100 KM 6. aracin gidecegi yaklasik mesafeyi gösterir. geçerli olan 100 km basina litre cinsinden yakit tüketimi ekranda gösterilir. SETIRESET tusuna basin.7UH J Depoda kalan yakitla. düsük yakit seviyesi ikaz isigi yanar. ANliK YAKIT 8.5 U100 KM Fonksiyonun en son sifirlanmasindan bu yana ortalama yakit tüketimini gösterir. 80 km ve altindaki menzillerde. 20 km. Sürüs stilindeki degisiklikler degerin degismesine neden olabilir. Sifirlamak için. Ayrica sayfa 132'deki. O km. geçerli olan saat basina litre cinsinden yakit tüketimi ekranda gösterilir. Ortalama hiz ORTALAMA YAKIT 100 KM/H Son 1000 km 'den sonra veya en son sifirlanmasindan bu yana hesaplanan ortalama hizi gösterir.8 123456 KM 11°C Sifirlanabilir kilometre sayaci 1069.5 kmls altindaki hizlarda. 40 km. Anlik yakit tüketimi 1069. döner kumanda ile kaydirarak ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. Düsük yakit seviyesi ikaz iSigi kismina bakiniz.5 kmls üstündeki hizlarda. Mevcut yakitla gidilecek mesafe KALAN MESAFE: 625 KM ( ANliK YAKIT 0. 6. ~ ilave olarak.Ana menü Kilometre sayaci Araç bilgi sistemleri Ortalama yakit tüketimi ORTALAMA YAKIT 7.

14 . Ana menüyü kaydirarak tararken. uyari mesaji (mesajlari) Ana menüde. Daha fazla uyari mesaji gösterildiginde bunu tekrarlayin. DIS siCAKliK 54. Onaylandiginda.5°F Metrik sistemler ve ingiliz Ölçü sistemleri arasinda degistirmek için SETIRESET tusuna basin ve basili tutun. ikaz isigi kirmizi yanar. sayfa 12'deki semada gösterilen pozisyonda belirecektir. Asagidaki kosullarda bir uyari sesi duyulacaktir: +4 oC veya alti: buzlanma ikazi O --+ SET RESET oC veya alti: buzlu yol tehlikesi Ekranda her uyari mesaj i belirdiginde. sürücü SETIRESET tusuna basarak dogrulugunu onaylamalidir. +1 °C'nin altindaki sicakliklarda. uyari mesajlari yaklasik iki saniye aralikla birbiri ardina belirecektir ve SETIRESET tusuyla onaylanmasina gerek yoktur.5°C Dis hava sicakligini gösterir. Ekranda daha sonra bir önce gösterilen ekrana geri döner. turuncu buzlanma ikaz isigi yanar. ilave olarak +4 oC ile + 1 oC arasindaki sicakliklarda. & Sicaklik +4C'nin üzerine çiksa • da. yolun soguk havadan kaynaklanan tehlikelerden uzak oldugu temin edilemez. problem çözülünceye kadar.Araç bilgi sistemleri Dis hava sicakligi Uya" mesajla" DIS siCAKliK 12.

YÜKSEK MOTOR SICAKllGI Bazi uyari mesajlari ekranin yanindaki bir uyari isigiyla desteklenir.8 11°C o 123456 KM o • ~R~.N HiDROLiK SEViYESi ÇOK DUSUK Fren hidrolik seviyesinin çok düsük oldugunu veya ABS sisteminin arizasini gösterir. 1069. amber renginde bir uyari isigiyla desteklenir. Güvenligi saglar saglamaz araci durdurun ve motoru derhal kapatin. Motor soguduktan sonra problemin kaynagini belirleyin. uyari isigi yanik kalir. motorun yedek su deposunun kapagini asla açmayiniz. Problem giderilinceye kadar motoru tekrar çalistirmayiniz.Araç bilgi sistemleri o o DÜSÜK CAM YIKAMA SIVI SEViYESI o o • Kirmizi uyart iSigi ile birlikte tehlike mesajlart • YÜKSEK MOTOR SICAKllGI Motorun asiri isinis olabilecegini gösterir. Motoru derhal bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettirin. 15 . Araci durdurmanizin güvenli olacagi noktada derhal araci durdurun ve fren hidrolik seviyesini kontrol edin. • MOTOR SiSTEMLERi ARIZASi Motorda ve/veya baglantili bir sistemde ariza oldugunu gösterir. & Haslanarak yanmaktan • korunmak için. motor sicakken. Uyari mesajlari. Tehlike mesajlari kirmizi bir uyari isigiyla desteklenir. Bir tehlike/uyari isigina bu isiklardan biri eslik ediyorsa. Sistemi derhal bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettirin. Güvenli olur olmaz aracinizi durdurunuz.

• SÜRÜCÜ KAPisi AÇiK • SÜRÜCÜ TARAFi ARKA KAPi AÇiK • YOLCU KAPisi AÇiK • YOLCU YAN ARKA KAPisi AÇiK • BAGAJ BÖLMESi AÇiK • KAPUT AÇiK Gösterilen kapi. Fren pedalina basildiginda ve serbest birakildiginda. araç maksimum 56 km's'de kullanilabilir. Araç kullanilabilir. motor devri 1 500 ila 4 000 d/d'ye yükselecek. otomatik hiz kontrolü (mevcutsa) açilamaz. Daha fazla bilgi için. sayfadan sonraki Motorun çalistmlmasi kismina bakiniz. bagaj bölmesi veya kapi açik.Araç bilgi sistemleri • FREN ISIGI ARIZASI Fren aydinlatma dügmesi elektroniginde bir ariza oldugunu gösterir. Maksimum araç hizi korunacaktir. 121. • PAsiF ANAHTAR TESpiT EDiLMEDi Aracin içerisinde hiçbir pasif anahtar tespit edilmedigini belirtir. ancak hizlanma orani önemli ölçüde azalacaktir. • PAsiF ANAHTAR OTOMOBiLiN DiSiNDA Pasif anahtarin artik aracin içerisinde olmadigini belirtir. 123. • SINIRLI Hiz MODU Elektronik Hizlanma Kumandasinda (EAC) bir ariza oldugunu gösterir. Sistemin mümkün oldugu kadar çabuk bir uzman tarafindan kontrol edilmesini saglayin. 16 . Sistemin mümkün oldugu kadar çabuk bir uzman tarafindan kontrol edilmesini saglayin. Bununla birlikte. sayfadaki Pasif anahtar otomobilin disinda bölümüne bakiniz. • HIZLANMAAZALDi Elektronik Gaz Pedali Kumandasinda (EAC) bir ariza oldugunu gösterir. Fren pedalina basmak motor devrini rölanti devrine düsürecektir. Araç normal sekilde kullanilabilir. Sistemin mümkün oldugu kadar çabuk bir uzman tarafindan kontrol edilmesini saglayin. Motor devri rölantiye düsecek ve gaz pedali yaniti olmayacaktir.

• SANZiMAN ARIZASI Bir otomatik sanziman arizasini gösterir. 69.Araç bilgi sistemleri Kirmizi uyanisigiyla mesajlan birlikte uyan • ARTTiRILMIS ÖN ISIK ARIZASI Uyarlamali Ön Aydinlatma Sistemindeki (AFS) bir arizayi gösterir. 77. Yikama sivisini takviye edin. sayfadan itibaren Kilitler (güvenlik) kismina bakiniz. 47. Sanzimani derhal bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettirin. sayfa sonrasindaki Anahtarsiz Sistem kismina bakiniz. Tam direksiyon kontrolü korunur. 117. sayfadaki Uyarlamali On Aydmlatma Sistemi (AFS) kismina bakiniz. 17 . • ESP SiSTEM HATASi Elektronik Stabilite Programinda (ESP) bir ariza oldugunu gösterir.CAM YIKAMA SiViSi SEVIYESI Cam yikama sivi seviyesi düsük. Derhal sistemi bir Ford Otosan Yetkili Servisine kontrol ettirin. sayfadan itibaren Elektronik Stabilite Programi (ESP) kismina bakiniz. • PAsiF ANAHTAR BAGAJ BÖLMESiNDE Pasif anahtarin bagaj bölmesinde yer aldigini belirtir. • DÜSÜK . • HiDROliK DiREKSiYON ARIZASI Hidrolik direksiyon sisteminde bir ariza oldugunu gösterir. Daha fazla ayrinti için. ancak direksiyon simidine daha fazla kuwet uygulamaniz gerekebilir. • DÜSÜK UZAKTAN KUMANDA BATARYASi Radyo frekansi uzaktan kumanda batarya seviyesinin düsük oldugunu gösterir. Daha fazla bilgi için. Daha fazla bilgi için.

Bu durumda. DEVREYE GiRiYOR ve FREN PEDALINA BASiN mesajlari ekranda kaybolana dek. • PAsiF ANAHTAR iÇERiDE KALMiSTiR Pasif anahtarin hala aracin içerisinde oldugunu belirtir. kontak anahtarini O konumuna getirin ve yaklasik 5 mm disari çekin. seçili vites devreye girene kadar bu mesajlar dönüsümlü olarak ekranda belirir. Fren pedalina basili tutulmazsa. 18 . Durashift CVT sanzimanin R (geri vites) veya D konumuna geçmesi birkaç saniye alabilir. 119. sanziman vites degistirmeyecektir. 77. direksiyonu çevirerek direksiyon mili kilitlenebilir. sayfadan itibaren anlatilan Direksiyon Mil Kilidi/Kontak Anahtan bölümüne bakin. motoru çalistirdiktan sonra.Araç bilgi sistemleri Bir uyari lambasiz uyari mesajlari • DEVREYE GiRiYOR/ FREN PEDALINA BASiN Düsük dis sicakliklarda. sayfa sonrasindaki Anahtarsiz Sistem kismina bakiniz. • MOTORU ÇAliSTiRMAK FRENE BASiN içiN Anahtarsiz Sistemi ve otomatik bir sanziman i olan araçlarda motoru çalistirmak için fren pedalina basilmalidir. Kontak anahtari disari çekildikten sonra. • LÜTFEN DiREKSiYON DEVREYE SOKUN KiliDiNi Anahtarsiz Sistem bulunan araçlarda. • DEBRiYAJA BASiN VE MOTORU ÇAliSTiRiN Anahtarsiz Sistemi ve manuel bir sanzimani olan araçlarda motoru çalistirmak için debriyaj pedalina basilmalidir. fren pedalini basili tutun.

takili donanima baglidir ve bu nedenle bazi ekranlar aracinizin Mesaj Merkezinde görünmeyebilir. 19 .Çikis Not: Ekranlar.-SETIRESET Döner kumanda ile kaydirarak AyarIanniz ekranina gelin ve SETIRESET tusuna basin. araç hareket etmeye basladiginda bu menü veya alt menüleri açiksa. Ayarlariniz menüsünde asagidaki alt menüler mevcuttur: • Araç kurulumu • Lisan • Saat ayan • Ölçüm birimleri • Yardimci isitici programlama • Uyan sesini devreden çikarma • AyarIanniz .Araç bilgi sistemleri Ayarlariniz menüsü AYARLARiNIZ ~ . Mesaj Merkezi otomatik olarak AyarIanniz menüsünden çikacaktir.. Not: Yol güvenligi nedenleriyle. AyarIanniz menüsündeki degisiklikler yalnizca araç hareketsizken yapilabilir.

Araç bilgi sistemleri Ayar/armiz menüsü ekranlarina genel bakis Göstergeleri kaydirarak taramak için döner kumandayi kullanin ve bir alt menü seçmek ve ayarlama yapmak için SETIRESET tusuna basin..-SETIRESET (opsiyonel) bkz sayfa 21 bkz sayfa 26 (opsiyonel) bkz sayfa 26 bkz sayfa 27 (opsiyonel) bkz sayfa 27 (opsiyonel) bkz sayfa 27 bkz sayfa 33 20 . AYARLARiNIZ • .

Spor: Sanziman öncelikle daha çabuk hizlanma ve daha yüksek motor frenleme verimi saglamak için. Direksiyon daha hafif gelir ve direksiyon simidine çok fazla güç uygulamaniza gerek kalmaz.Araç bilgi sistemleri Araç kurulum menüsü (opsiyonel) ARAÇ KURMA STANDARDi . servo takviye üç ayarda da en iyi sekilde verim saglar ve belirgin bir biçimde fark yaratmaz. Bunun üzerine sizin kisisel sürüs stilinize uyarlanacaktir. direksiyon simidi ile geri beslemeyi arttirarak daha spor bir sürüs tarzina uyar. Konfor: Servo takviyesi artar. Otomatik sanziman (Durashift CVT) Uyar/ama": Tüm sürüs stilierine uygun standart kurulum. Not: Araç hareketsizken./ Araçlardaki elektro-hidrolik direksiyonlu direksiyon kontrolü özellikleri ve Durashift CVT sanzimanin vites degistirme biçimi. yakit tasarrufundan daha iyi verim almak üzere motoru daha düsük motor devirlerinde tutar. Spor: Servo takviyesi düser. On ayarlar direksiyon için standart (Standard) ve Durashift CVT için uyarlamaiidir (Adaptive). kaydirarak Araç kuru/um ekranina gelin ve SETIRESET tusuna basin./ Araç kuru/um menüsüne girmek için. Asagidaki ayarlama seçenekleri mevcuttur: • Direksiyon Standart: Tüm sürüs stilierine uygun standart ayarlama. Spor ayari ayrica buzlu ve karli yol kosullarinda sürerken bir avantajdir. 21 . . Ekonomi: Sanziman. Bu. halihazirda seçili olan ayari gösterir. Not: Araç kurulum ekrani. ARAÇ KURMA STANDARDi . kisisel tercihlerinize ye sürüs stilinize göre ayarlanabilir. motoru daha yüksek motor devirlerinde çalistirir. Not: Kickdown üç model de ayni sekilde islev görür .

kaydirarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin.Standart Direksiyon = Standart Otomatik sanziman = Uyarlamall • Araç kurulumu ../) belirir. DiREKSiYON KURULUM STDv" Not: Aracinizda Durashift CVT sanziman yoksa.Araç bilgi sistemleri Menü içerisindeki ayarlama seçeneklerini kaydirarak taramak için döner kumandayi kullanin ve istenen ayari seçmek için SETIRESET tusuna basin. Sayfa 24'teki Direksiyon kurulum menüsü kismina bakiniz.Çikis Araç kurulum menüsünden çikmak ve Ayarlanmz menüsüne geri dönmek için. GElisMis ~----SET/RESET ARAÇ KURULUMU i • Araç kurulumu . Seçilen ayarin ekraninda bir isaret (.Spor Direksiyon = Spor Otomatik sanziman = Spor • Araç kurulumu .Kontar Direksiyon = Konfor Otomatik sanziman = Uyarlamali • Gelismis Lütfen sayfa 24'ten itibaren Gelismis menü kismina bakiniz.. Direksiyon kurulum menüsüne dogrudan gireceksiniz. Asagidaki araç kurulumlari/seçenekleri mevcuttur: • Araç kurulumu . ~----ÇIKIS----- 22 . bu Araç kurulum menüsü ekranlari gösterilmeyecektir.

23 . ön ayarlara geri dönecektir. bu ekran belirdiginde SETIRESET tusuna basin. Anahtar kontaga sokuldugu zaman veya araci çalistirmak için pasif anahtar kullanildiginda bunlar otomatik olarak seçilecektir.Araç bilgi sistemleri Ayar/an kaydetme Not: Kontak kapatildiginda ve tekrar açildiginda. yalnizca bir atesleme çevrimi süresince kullanmak istiyorsaniz: • EXIT ekranina gelinceye kadar kaydirarak taramaya devam edin ve menüden çikin. veya • Dogrudan sürün. Not: Aracin içerisinde sadece bir pasif anahtar varsa ayarlar. Ayarlarin anahtara kaydedildigini qogrulamak üzere ekranda HEPSI MEVCUT ANAHTARA KAYDEDiLDi mesaji belirir. herhangi bir Araç kurulum menüsü içerisinde degistirilirse. ayarlar. Azami dört anahtar veya pasif anahtar. AYARLAR ANAHTARA KAYOEOiLSiN Mi HEPsiMEVCUT ANAHTARA KAYDEDiLDi Mevcut ayarlari kontaktaki anahtara kaydetmek isterseniz. Aracin içerisinde birden fazla pasif anahtar varsa ayarlar. Ayarlar. Ayarlari kaydetmek istemiyor ancak. Mesaj Merkezi otomatik olarak kilometre sayacilseyahat sayacina geri dönecektir. bu pasif anahtara kaydedilecektir. kisisel ayarlarla programlanabilir. menüden çikmadan önce ekranda AYARLAR ANAHTARA KAYDEDiLSiN Mi sorusu belirecektir. Kisisel ayarlar kalici olarak kontak anahtarina veya pasif bir anahtara kaydedilebilir. sürücü kapisi açildigi zaman sürücü kapisi tespit menzilinde bulunan pasif anahtara kaydedilecektir.

24 . halihazirda seçili olan ayari gösterir. Seçilen ayarin ekraninda bir isaret belirir. döner kumanda ile tarayarak ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. GElisMis ~----SET/RESET Gelismis menüye dönmek için.Çikis Ayarlari kaydetmek hakkinda bilgi için. Farkli bir ayar seçmek için. direksiyon ve Durashift CVT sanzimanin ayarlarini ayri ayri yapmanizi saglar. Araç kurulum menüsünden çikmak için.Araç bilgi sistemleri Gelismis menü Gelismis menü. Gelismis menüde asagidaki alt menülerlseçenekler mevcuttur: • Direksiyon kurulum menüsü DiREKSiYON KURULUMU SPOR L Ekran. Mevcut ayarlari kaydirarak taramak için döner kumandayi kullanin ve istenen ayari seçmek için SETIRESET tusuna basin. SETIRESET tusuna basin. • Direksiyon kurulumu • Otomatik sanziman kurulumu • Gelismis . sayfa 23'deki Ayarlan kaydetmek kismina bakiniz.Çikis ekranina gelin ve SETIRESET tusuna basin. kaydirarak Direksiyon kurulumu .

Araç bilgi sistemleri • Otomatik sanziman menüsü • Gelismis . SETIRESET tusuna basin.Çikis OTOMATiK SANZiMAN SPOR ! Gelismis menüden çikmak için. kaydirarak otomatik sanziman ekranina gelin. tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. Otomatik sanziman kurulum menüsünden çikmak için. halihazirda seçili olan ayari gösterir. Mevcut ayarlari kaydirarak taramak için döner kumandayi kullanin ve istenen ayari seçmek için SETIRESET tusuna basin. Ekran. Seçilen ayarin ekraninda bir isaret belirir. 25 .Çikin ve SETIRESET tusuna basin. . Farkli bir ayar seçmek için.

Araçta bir Ford seslyön bulma sistemi mevcutsa. Almanca. Saatler yanip sönmeye baslar ve döner kumanda kullanilarak ayarlanabilir. Daha fazla ayrinti için. Fransizca.04 Onbir dil arasindan seçim yapabilirsiniz. Tarayarak istenen dile gelin ve seçmek için SETIRESET tusuna basin. Portekizce.12. Döner kumanda ile tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. Ford seslyön bulma sistemi disinda. ingilizce (UK).04 Döner kumanda ile tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. Not: Bu ekran.12. Türkçe. 26 . SAAT AYARI 12:59 31. Yili ayarladiktan ve SETIRESET tusuna bastiktan sonra.12. Isveççe. Dakikalari ve tarihi ayarlamak için ayni yöntemi uygulayin. Ayari kaydetmek ve menüden çikmak için döner kumandayi çevirin. SAATAYARI 10:59 31. ayri bir kullanma kilavuzuna bakiniz. ~usça. Flemenkçe. Lehçe. italyanca. saat seslyön bulma sisteminde ayarlanir. yalnizca programlanabilir bir yardimci isiticisi olan araçlarda mevcuttur. saat ve tarih hafizaya alinir.04 Ayarlamayi onaylamak ve dakikalara geçmek için SETIRESET tusuna basin.Araç bilgi sistemleri Dili ayarlama Saatayan L TÜ~~ÇE j SAATAYARI 12:59 31.

77. Anahtarsiz fonksiyonun devreden çikartildigini dogrular. SERBEST ANAHTAR . Anahtarsiz fonksiyonun aktive edildigini dogrular. lütfen sayfa 44'ten itibarem Programlanabilir yardimci isitici kismina bakiniz. tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. Ayarlarlmz menüsünden bu ekrana kayin ./ ON yaninda bulunan bir onay isareti. YARDIMCIISITICI PROGRAMLAMA Yardimci isiticiyi programlamak için. 27 .Araç bilgi sistemleri Ölçüm birimleri Fonksiyonu açip kapatma arasinda degismek için SETIRESET dügmesine basin./ OFF yaninda bulunan bir onay isareti. sayfadan sonraki Anahtarsiz Sistem bölümüne ve 121 . AÇiK I KAPALI . .-------AÇiK I KAPALI . Anahtarsiz fonksiyonunun devreden çikartilmasi Not: Anahtarsiz fonksiyonun devreden çikartilmasildevreye sokulmasi için kontaga yedek anahtar sokulmali ve kontak açilmalidir (konum II). sayfa sonrasindaki Motorun çalistmlmasi kismina bakiniz. Metrik ve ingiliz ölçü birimleri arasinda degistirmek için. SERBEST ANAHTAR Yardimciisitici (opsiyonel) programlama Programlanabilir yardimci isitici hakkinda önemli bilgiler için. döner kumanda ile tarayarak ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. L TÜ~~ÇE j Daha fazla bilgi için.

sayfa 29 Bkz. sayfa 30 Set! Reset Bkz. sayfa 30 Bkz. • sayfa 30 Bkz. sayfa 30 Set!Reset 28 .f OFF/ECO_ Bkz.Araç bilgi sistemleri Yardimciisitici programlama menüsüne genel bakis YARDIMCIISITICI PROGRAMLAMA Hizli KONTROL AUTO.

/ OFF/ECO ikisi arasina geçis yapmak için. isiticinin artik devrede oldugunu ve bir isitma çevrimi yapacagini onaylar. YARDiMCi iSiTiCi AÇiK mesaji görülecektir. Acil kontrol menüsünden elle açilip kapatilabilir. isiticinin kalici olarak devreden çikarildigini ve otomatik veya elle açilamayacaginionaylar. tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna gelin./). Dizel yardimci isitici (PTC elektrikli isitici) elle açilip kapatilamaz. Hizli KONTROL AUTO. Hizli KONTROLi 1 iSiTMA DÖNGÜSO Hizli KONTROL i isiriciyi DURDURUN Programlanabilir yardimci isitici ve yakitla çalisan isitici./ 1 iSiTMA DÖNGÜSO AUTO'nun yanindaki isaret. Hizli KONTROL AUTO. 29 . diger ekranlarda bu fonksiyonlarin. isiticinin otomatik (gerektiginde) veya elle açilabilecegini onaylar.Araç bilgi sistemleri Acil kontrol menüsü Mevcut fonksiyonlar araciniza takili isitici türüne baglidir. • Programlanabilir yardimci isitictyl veya yakitla çalisan isitictyl elleaçma Hizli KONTROL. bir isarete dönüsecektir (. • Programlanabilir yardimciisitici veya yakitla çalisan isiticmm kalici olarak devreden çikartlmasi Isiticiyi kalici olarak devreden çikarmak için. Programlanabilir yardimci isitici veya yakitla çalisan isiticiyi açmak için./ OFF/ECO OFF/ECO seçiliyse. Ok. su anda kullanilamaz durumda oldugunu gösteren bir kilit sembolü (id) belirecektir . SETIRESET tusuna basin. tarayarak bu ekrana gelin. Hizli KONTROL AUTO./ OFF/ECO OFF/ECO'nun yanindaki isaret. Ekrandaki isaret.

Program zamanla" Aracin isitilmasinin gerektigi ayarlama zamanlari için dört fonksiyon mevcuttur: • Haftada yedi gün ptSaÇarPerCuCtspa i 08:30 ii 15:45 • istendigi zaman ve tarih BEliRli SAAT&GÜN 12:59. 30 . isiticinin artik devreden çiktigini onaylar. • Hafta içerisinde bir gün HAFTANIN BiR GÜNÜ Haftanin bir günü bir veya iki kez programlanabilir.Araç bilgi sistemleri • Programlanabilir yardimci isiticwi veya yakitla çalisan isiticwi elle kapama Hizli KONTROL. Ekranda YARDIMCIISITICI KAPALI mesaji görülecektir. tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna gelin. Haftanin her günü bir veya iki kez programlanabilir./ ISITICIYI DURDURUN Pazartesi .Cuma arasindaki günlerde bir veya iki kez programlanabilir. bir isarete dönüsecektir (./). Ekrandaki isaret. 30. • Haftada bes gün i Pt Sa Çar Per Cu 07:15 ii 12:30 Programlanabilir yardimci isitici veya yakitla çalisan isiticiyi bir isitma çerimi sirasinda kapatmak için.11 Programlama tarihinden itibaren 12 ay içerisinde günde bir kez programlanabilir. Ok.

Döner kumanda ile saatleri ayarlayin. 5. ikinci program zamaninin dakikalarini ayarladiktan sonra. SETIRESET tusuna basin ve ok yanip sönmeye baslayacaktir. zaman programlarinin artik kaydedildigini ve isiticinin araci ayarlanan saatlerde isitacagini onaylar. PAZARTESi 08:30 \i 17:45 SALI 08:30 ii 17:45 ptSaçarPerCuCtsPa i 07:15 ii --:-Not: Sadece bir program zamani isteniyorsa. hafta içerisinde bir gün için programlama prosedürü 1. SETIRESET tusuna basin ve dakikalar yanip sönmeye baslayacakti r. Döner kumanda ile dakikalari ayarlayin. 6.Araç bilgi sistemleri Haftada yedi gün. 8. 3. SETIRESET tusuna basin ve ikinci program zamarii yanip sönmeye baslayacaktir. Yardimci isitici programlama menüsünde. ilk program zamani yanip sönmeye baslayacaktir.I). haftada bes gün. 4. Tekrar SETIRESET tusuna basin ve ok bir isarete dönüsecektir (. SETIRESET tusuna basin ve saatler yanip sönmeye baslayacaktir. isaret. Not: Her gün için sadece bir zaman ayari programlanabildigi için haftada yedi gün. 9. 2. haftada bes gün ve hafta içerisinde bir gün fonksiyonlarini seçmek mümkün degildir.7 arasindaki adimlari tekrarlayin. döner kumanda ile tarayarak ilgili ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin. 31 . saatler ve dakikalari kaydirarak tararken çizgileri seçin. Bunlar 23 ila 00 saatleri ve 59 ila 00 dakikalari arasinda belirir. Hafta içerisinde bir gün fonksiyonunu programlarken. 7. Ikinci program zamanini ayarlamak için 4 .1 i i i 10. döner kumandayi kullanarak günü seçin ve SETIRESET tusuna basin. ptSaçarperCuCtsPa 07:15 ii 12:30.

32 . istenen zaman ve tarih için programlama prosedürü 1. bir isarete dönüsecektir (. ~. Isaret.Araç bilgi sistemleri Bu fonksiyonlardan biri için program zamanlari hafizada kayitli ve etkin. Döner kumanda ile saatleri ayarlayin.ekrar SETIRESET tusuna basin.i) belirecektir. SETIRESET tusuna basin ve dakikalar yanip sönmeye baslayacaktir. isareti silerek halihazirda etkin olan fonksiyonu devreden çikartin. Dakikayi. bir isaretle (.02 . bu fonksiyonlarin etkinlestirilemeyecegini gösteren bir kilit sembolü (. tarayarak ilgili ekrana gelin ve isaret yanip sönmeye baslayincaya dek tekrar t. Fonksiyonu devreden çikartmak için. -E-L-jR-Li-S-AA-J"-&-G-ÜN B 07:20 20.ekrar SETIRESET tusuna basin. diger ikisinin programlama ekraninda. BEliRli SMT&GÜN 12:59 30.11 2. ayi ve günü ayarlamak için ayni yöntemi kullanin. imleç yanip sönmeye baslar.Saatler yanip sönmeye baslayacaktir. Diger iki fonksiyondan birini etkinlestirmek için öncelikle. 4. Yardimci isitici programlama menüsünde./). döner kumanda ile tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin./) onaylanmissa. 3. Ok./ 7. Fonksiyonu devreden çikartmak için. Ayarlari onaylamak için SETIRESET tusuna basIt!. tarayarak bu ekrana gelin ve isaret yanip sönmeye baslayincaya dek tekrar t. 5. Isareti silmek ve fonksiyonu devreden çikartmak için tekrar SETIRESET tusuna basin. zaman programinin artik kaydedildigini ve isiticinin araci ayarlanan saatte isitacagini onaylar. 6. Isareti silmek ve fonksiyonu devreden çikartmak için tekrar SETIRESET tusuna basin. Günü ayarladiktan sonra SETIRESET dügmesine bastiginizda.

Araç bilgi sistemleri Uyan sesini devreden çikarma Asagidaki uyarici sesler devreden çikartilabilir: • Sürücü kapisi açildiginda dis isiklar yaniyar.l1 KAPALI ON'un yanindaki bir isaret (. MESAJ AÇiK Ayar/armiz . tarayarak bu ekrana gelin ve SETIRESET tusuna basin.I) uyari seslerinin devrede oldugunu onaylar.-ÇiKiS . • SETIRESET tusuna basin. Bir uari mesajinin görünümünü sinyallerle bildiren bir uyari sesi (kirmizi uyari mesaji olmayan mesajlar istisna).-Ayarlarmiz menüsünden çikmak' için. I KAPALI'i OFF'un yanindaki bir isaret (. Uyari seslerinin açik ve kapali konumlari arasinda geçis saglamak üzere SETIRESET tuslarina basin. MESAJ AÇIK. 33 .Çikis AYARLARiNIZ ~ .I) uyari seslerinin devreden çiktigini onaylar...

sogutma suyunun sicakligina baglidir ve bu nedenle sadece motor sicakken etkindir. Not: Klima sistemi sadece sicaklik +SQC'ninüzerindeyken. Klima Klima açik ise hava. sadece yolcu kabininin içinde mevcut olan hava dolastirilir. Otomatik araç yikamada. aracin içine girmez. vs. Disaridaki hava. filtrenin mumlasmis kalitlari toplamasini önlemek için havalandirma üfleyicisini kapatmalisiniz. polen. Temiz hava filtresi/aktif karbon filtresi Temiz hava filtresi. ön camin hava girislerini daima kar. Buna ek olarak.• isitma isitma. HAVALANDiRMA KLIMA VE Merkez ve yan havalandirma delikleri Dis hava Sistemin islevlerini etkin biçimde yerine getirebilmesi için. yaprak.. Devridaim yapan hava Devridaim yapan hava seçildigi zaman.Klima kumandalan iSiTMA.. Qfleyici Ufleyici motor ses yapabilir. daha yüksek yakit tüketimine yol açar. motor çalisir durumda ve üfleyici açik oldugu takdirde çalisir. bu durum çok normaldir. sogutuldugu isi dönüstürücüsünden geçecek sekilde yönlendirilir. Sonuçta ortaya çikan yogunlasma. sanayi atiklari ve yol tozu gibi potansiyel olarak zararli parçaciklarini.i. 34 . maddelerden arindiriniz . Bu nedenle park edilmis aracin altinda küçük bir havuz olustugunu görürseniz. devridaim yapan havanin 30 dakikadan daha uzun süre kullanilmasi tavsiye edilmez. . aracin disina atilir. camlarin bugulanmadan kalmasini saglamak için havanin nemi çekilir. aracin içine giren havadan temizler. kokulari temizler. Aktif karbon filtresi. Klimanin çalistirilmasi. C0r+ •. Not: Hava degisimine olanak vermedigi için ve camlarda bugulanmaya neden olacagindan.

35 . ön cam bugulanabilir. Iç mekani etkin bir biçimde sogutmak için. daha yüksek bir numara seçiniz. Iç mekani etkin bir biçimde isitmak için. Fan kapatilmis durumdayken. O konumunda kapalidir. Fanin devrini artirmak için.Klima kumandalan içerideki iklimin kontrolüyle ilgili genel bilgiler !3ütün camlari tamamen kapatiniz. havanin bir kismini ön cama v~ yan camlara dogru yönlendirin. sicak havayi ayak bölmesi alanina dogru yönlendirin. Mavi: soguk Kirmizi:sicak Üfleyici KUMANDALAR Sicakligin ayarlanmasi Üfleyici. sogutulan havayi yüz hizasina yönlendirin. Soguk veya nemli havada.

. otomatik olarak kapatilir. Hava dagitim kumandasi. semboller arasindaki herhangi bir konuma ayarlanabilir.i .i 'Wl.~ya .i konumuna v. Ufleyici fani herhangi bir konuma ayarlayiniz. Bireysel gereksinimlere uydurmak için orta ve yan havalandirma deliklerini açiniz.i konumuna ayarlayiniz.'. Devridaim yapan hava Devridaim islevi..i Yüz seviyesi/ön cam Hava akisinin az bir kismi daima ön cama yönlendirilmelidir.. Hizli ön cam buz çözme/bugu giderme . Gerekirse ön ve arka cam isiticilarini kapatiniz. 36 .Klima kumandalan Hava dagitim kumandasi Araç içinin çabuk isitilmasi Havalandirma Havayi asagida açiklanan sekilde yönlendirir: <mi Ön cam Ayak boslugu/ön cam Ayak boslugu Yüz/ayak boslugu seviyesi Yüz seviyesi Hava dagitim kumandasini . . Dis hava ile dolastirilan iç hava arasinda geçis yapmak için dügmeye basiniz..J .

Klima kumandalari EL KUMANDAli KLiMA Cam buz çözme/bugu giderme Klimanin açilmasi ve kapatilmasi Sogutma etkisini açmak ve kapatmak için. 37 . Utleyici tanin açik oldugundan emin olunuz. Klimanin açilmasi nemi havadan alir ve camlardaki bugu daha hizli giderilir. klima kapanacaktir. Utleyici tan O konumu[1a çevrilirse. Hava dagitim kumandasi \LW konumuna ayarlanmisken klima ve devridaim yapan hava açilip kapatilabilir. A/C anahtarindaki lamba. klima otomatik olarak tekrar çalismaya baslayacaktir. Disaridaki hava. aracin içine girer. Utleyici tan tekrar açildiginda. buz çözme/bugu giderme esnasinda yanar. A/C dügmesine basiniz. Hava dagitim kumandasi \LW konumuna ayarlandigi sürec~ klima otomatik olarak açilacaktir.

yolculuk ve hava kosullarina bagli biçimde otomatik olarak kontrol edilir ve ayarlanir. mevcut durumu otomatik olarak düzenler. ayarlari degistirmekten kaçininiz. dis sicakliklar düsük oldugu zaman. Algilayicilar. miktari ile dagilimi. Sistemin islevlerini eksiksiz yerine getirebilmesi için yan ve orta havalandirma çikislarinin tam açik olmasi gerekir.Klima kumandalan ÇiFT ELEKTRONiK OTOMATiK siCAKliK KUMANDAsi iç mekan sicakligini ölçen algilayici. Sistem AUTO kipindeyken. Çift Elektronik Otomatik Sicaklik Kumandasi. AUTO dügmesine bir kere basmak. Not: Çift Elektronik Otomatik Sicaklik Kumandasi ile birlikte Ford DVD Yön Bu/ma Sisteminin açiklamasi. gösterge panelinin ortasinda yer alir. 38 . motor soguk oldugu müddetçe hava akisi ön cam ile yan camlara yönlendirilir. Gerekirse bireysel ayarlar da yapilabilir. Aracin içi çok sicak veya soguk oldugu zaman. hiç bir nesneyle engellenmemelidir. Havanin sicakligi. AUTO kipini açar. Günes yükü algilayicisi gösterge panelinin üst tarafi na yerlestirilmistir. ayri bir el kitabinda verilmistir. Bütün mevsimler için tavsiye edilen sistem ayari 22QC ve AUTO kipidir (klima açiktir).

5QC'lik kademelerle sicaklik 16QC ve 28QC arasinda ayarlanabilir. $.J ~"JJ- Mavi dügme: düsük sicaklik. Dügmeleri kullanarak O. Sürücü tarafindaki dügmeleri kullanarak sicaklik ayarlanirsa. HI (28QC üstü) konumunda da sürekli isitmaya geçecektir ve sabit bir sicaklik ayarlamayacakti r. AUTO kipte sürücü ve yolcu taraflarinin sicaklik ayarlari baglidir. Q Santigrat ve Q Fahrenhayt arasinda degisim yapabilmek için 27. ayni ayarlar yolcu tarafinda da ayarlanacaktir. 39 . Kirmizi dügme: yüksek sicaklik.Klima kumandalan Sicakligin ayarlanmasi Mono kipi [.ayfadaki Mesaj Merkezi bölümünde Olçüm Birimleri kismina bakiniz. MONO kipte.j~ AUTO ilONil jJ <=> III ~ OFF J. sag taraftaki ekranda MONO görünecektir. LO (16QC altinda) konumunda sistem sürekli sogutmaya.

MONO ekranda yeniden görünür ve yolcu tarafinin sicakligi. Taraflardan birisi HI veya LO olarak ayarlanirsa her iki taraf da HI veya LO olarak ayarlanacaktir.Klima kumandalan Sürücü ve yolcu taraflari için farkli sicakliklar ayarlama Mono kipi açma ve kapatma arasinda geçis Yolcu tarafi için sicaklik seçmek üzere yolcu tarafindaki sicaklik dügmelerine basin. Sürücü tarafindaki sicaklik degismeyecektir. Sistem önceden MONO kipindeyse. 4QC'ye kadar sicaklik farki ayarlamak mümkündür. MONO kipe geri dönmek için AUTO dügmesine en az iki saniye basin ve basili tutun. sürücü tarafindaki sicakliga ayarlanir. Her iki taraf için de sicaklik ayarlari ekranda gösterilecek ve MONO ekrandan kaybolacaktir. Bundan sonra sürücü ve yolcu tarafi sicakliklari birbirinden bagimsiz olarak ayarlanabilir. MONO ekrandan kaybolacaktir. 40 . MONO kipi açip kapatma arasinda geçis yapmak için AUTO dügmesine en az iki saniye basin ve basili tutun.

i ve ayarlarinin herhangi bir birlesimi. Disaridaki hava. Ufleyici yüksek hiza ve sicaklik HI konumuna ayarlanir.. Yüz seviyesi . ..1 otomatik olarak kapanir ve klima açilir. aracin içine girer. AUTO kipe geri dönmek için AUTO dügmesine basin.. Hava dagitimi konumuna ayarlandigi sürece gevridaim yapan hava seçilemez.. Üfleyici hizini düsürmek için XX dügmesine basiniz..Klima kumandalan Çift Elektronik Otomatik Sicaklik Kumandasinin Elle çalistirilmasi Üfleyici <i1!' ":J Ön cam .. Üfleyici ayari.. Hava dagitimi Hava dagitim kumandasini konumuna getiriniz.. aracin içine girer.1 41 .. . eszamanli olarak seçilebilir. Ön cam buz çözme/bugu giderme Üfleyici hizini arttirmak için XX dügmesine basiniz. .1 Ayak boslugu seçildigi zaman ":J. Devridaim yapan hava seçilemez.. <i1!' <i1!' Hava dagitimini ayarlamak için istenen dügmeye basin. sag taraftaki ekranda belirtilecektir. Ufleyici hizi ve sicaklik kumandasi otomatik olarak çalisir ve elle gyarlanamaz.i ve . Klima otomatik olarak seçilir. Disaridaki hava. ":J.

.i ~1JO = ~ \il OFF ~- UONO Dis hava ile devridaim yapan hava arasinda geçis yapmak için devridaim yapan hava kumandasina basiniz. Bu durum. Otomatik devridaim yapan hava Sistem AUTO kipinde oldugu zaman ve iç ve dis hava sicakliklari çok yüksekken. Klima açildigi zaman her iki ekranda da NC ON (klima açik) görünür.. 42 . Klima kapatildigi zaman her iki ekranda da NC OFF (klima kapali) görünür. Mesaj Merkezinde AUX. Seçilen sicakliga ulasildigi zaman sistem otomatik olarak dis hava konumuna degisecektir. 43. Klimayi açmak ve kapatmak için Ale dügmesine basiniz. Dügmedeki gösterge iSigi. iç mekanin sogutulmasini en üst düzeye çikartmak için devridaim yapan hava otomatik olarak seçilir. Daha fazla bilgi için.Klima kumandalari Gerekirse yardimci isitici otomatik olarak açilacaktir. sayfadan sonraki Ek isitma sistemleri kismina bakiniz. otomatik çalisma esnasinda yanmaz. AUTO kipe geri dönmek için AUTO dügmesine veya gösterge lambalari ile aydinlatilan dügmeye (dügmelere) basin. Devridaim yapan hava ~ AUlO -. 1if seçildigi zaman isitmall camlar otomatik olarak açilir ve kisa bir süre sonra kapanir. HEATER ON (yardimci isitici açik) mesaji ile belirtilir. J.

Bazi modellerde elektrikli kapi aynalari da cami temizlemek için isitici elemana sahiptir. Sadece gerekli ise açilmalidir. isitma sistemi kisa bir süre sonra otomatik olarak kapanir." ~. iSiTMALI ÖN VE ARKA CAM Ön ve arka camlarin buzlarinin hizla çözülmesi veya bugularinin hizla giderilmesi için kullaniniz. ~ \ Sistem sadece motor çalisirken devreye girer ve ayni zamanda ön cam yikayici memelerinin buzunu çözer. 43 ... Açmak veya kapatmak için anahtara basiniz. isitma sistemi kisa bir süre sonra otomatik olarak kapanir.- 93 ~ OFF . Açmak veya kapatmak için anahtara basiniz.. . Isitmall arka cam anahtari Çift Elektronik Otomatik Sicaklik Kumandasini kapatmak için OFF (kapali) dügmesine basiniz.Klima kumandalan Çift Elektronik Otomatik Sicaklik Kumandasimn Kapatilmasi Isitmall ön cam anahtari ~ ~AUTO IlQNO . havalandirma ve klima sistemi kapatilir ve devridaim yapan hava seçilir. /m Önce kontagi açiniz. Sistemi tekrar açmak için herhangi bir dügmeye basiniz. isitma. Bu sistem sadece isitmali arka cam isitma islevi açildigi zaman çalisir.Jt.

motorun sogutma sivisi devresini isitmak suretiyle. kapali alanlarda. araç isiticisina yardim etmek ve iç mekani daha çabuk bir sekilde isitmak için araç hareket halindeyken de kullanilir. Bu. sayfa sonrasindaki Mesaj Merkezi kismina bakiniz. Not: Programlanabilir yardimci isitici ancak yakit deposunda en az 7. 44 . aracin alt kenarlarindan egzoz dumanlari gelebilir. araç isiticisindan bagimsiz olarak çalisir. Programlanabilir yardimci isitici devreye sokuldugunda. akünün bosalmasini önlemek içindir. Aracin yakit deposundan beslenir. • Buzlanma halinde camlardaki buzlari temizler ve yogusmayi önler. Bu normaldir. Mesaj Merkezini kullanarak programlanir. • Soguk çalistirmayi önler ve motorun daha kisa zamanda çalisma sicakligina ulasmasina olanak saglar.5 litre yakit varsa çalisacaktir. Programlanabilir yardimci isitici. Programlanabilir yardimci isitici ayrica. benzin istasyonlarinda veya yanici buhar kaynaklari yakininda veya tozlu ortamda çalistirilmamalidir. Programlanabilir yardimci • isitici. Lt:. isitma zamanlari hakkinda daha fazla bilgi için lütfen 11. bir sonraki programlanabilir isitici zamani ancak araç bu ikisi arasinda çalistirilmissa gerçeklesecektir.Klima kumandalan EK iSiTMA SiSTEMLERi Programlanabilir (istege bagli) yardimci isitici Gerektigi gibi kullanilan programlanabilir yardimci isitici asagidaki faydalari saglar: • Aracin iç mekanini önceden isitir. Yardimciisiticmm programlanmasi Yardimci isitici. Not: Programlanabilir yardimci isitici bir isitma çevrimi gerçeklestirdiginde.

Mesaj Merkezi ekraninda bir mesaj görünecektir. Yakitla çalistirilan isitici Yakitla çalistirilan isitici. benzinli veya dizel motorlu araçlarda motorun ve iç mekanin isitilmasinda yardimci olur. dis havanin sicakligina ve motor sogutma sivisi sicakligina bagli olarak otomatik olarak açilir veya kapanir. Dis havanin sicakligina.ülkeye bagli olarak) Dizel yardimci isitici (pTC elektrikli isitici). motor sogutma sivisi sicakligina ve alternatör yüküne bagli olarak otomatik olarak açilir veya kapanir. dizel motorlu araçlarda motorun ve iç mekanin isitilmasinda yardimci olur.Klima kumandalan Yardimci isitici (dizel motorlu araçlar . 11. Yakitla çalistirilan isitici. Sürücü tarafindan devreden çikartilmamissa. 45 . YARDIMCIISITICI AÇiK Yakitla çalistirilan isitici çalisirken. Mesaj Merkezini kullanarak devreden çikartilabilir. sayfa sonrasindaki Mesaj Merkezi kismina bakiniz.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful