Ketu mund te gjeni kritika letrare apo analiza letrare per vepra te ndryshme te autoreve shqiptar si dhe te huaj

. Mjafton te klikoni mbi titullin e vepres dhe do te hapet faqja me analizen letrare perkatese. Do te shtohen vazhdimisht analiza letrare.Flm per mirekuptim.
Romani Kronikë ne gur nga Ismail Kadare Romani Kështjella nga Ismail Kadare Romani ,,Para agimit” i Shevqet Musarajt Poezia e Ali Podrimjes Poezia e Din Mehmetit Drama ,,Cuca e maleve” e Loni Papës Romani ,,Rruga e shtëpisë sime” nga Nazmi Rrahmani Romani ,,Përsëri në këmbë” i Dhimitër Xhuvanit Vdekja më vjen prej syve të tillë-Rexhep Qosja Romani ,,Dikush më bëzëqeshte” nga Fatos Arapi Romani ,,Era dhe Lisi'' nga Sinan Hasani Garda Krutane nga Kolë Jakova Romani ,,I huaji” nga Alber Kamy Poezia e Pablo Nerudës Romani “Xha Gorio” nga Balzaku Romani “Plaku dhe deti” nga Heminguej 1

Poema ''Çajld Harodi'' nga Xhorxh Gordon Bajron Vepra e Bodlerit Lumi i vdekur nga Jakov Xoxa Historia e Skënderbeut nga Marin Barleti Veprat e Pjetër Budit Frang Bardhi-Dictionarium latino-epiroticum Poezia Paraja-Hasan Zyko Kamberi Poema Erveheja- Muhamed Kyçyku Epi i Gilgameshit Poema Iliada Poema Odisea Poema epiko-liriko-Serafina Topia Romani-Lufta dhe Paqja Tragjedia Persët nga Eskili Prometeu i mbërthyer apo Prometeu i lidhur Komedia zogjtë Komedia bretkosat Poema Eneida Drama Emira Analizë Ali Podrimja -krijimtaria letrare Poezia e Azem Shkrelit Romani - Karvani i bardhë Drama - Varri i qyqes

2

Anton Pashku - Krijimtaria letrare Romani Oh Drama Gof Romani - Gjenerali i ushtrisë së vdekur Ismail Kadare- Prometeu Romani Piramida Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo Njeriu me top Romani Bardha e Temalit Poema ,,KËNKA E SPRASME E BALËS'' Poema- Bagëti e Bujqësi Poema- Historia e Skenderbeut Poema Bukuria nga Naim Frashëri Shqipëria Çka qenë,Çështë dhe Çdo të bëhet Poema-Te dheu i huaj Vepra Juvenila nga Ndre Mjeda Poema Vaji i bylbylit Poema i tretuni nga Ndre Mjeda Poema Andrra e jetës Zoga Poema Liria nga Ndre Mjeda Poema Lissus nga Ndre Mjeda Poema Scodra nga Ndre Mjeda

3

Komedia Hyjnore Don Kishoti- Miguel Servantes Tragjedia Hamleti Komedia Tartufi nga Molieri Drama Emira nga Anton Santori

4