You are on page 1of 4

Viti I, Nr.

Mujore

Janar 2012

orovoda. Qyteti ku ecim s bashku

Numri 03 Janar 2012

N kt numr do t lexoni: F.1- Takim z deputetit t zons z. Nasip Nao F.1- Takim me rastin e Vitit t Ri 2012 F.1- Ndrtimi i unazs juglindore F.2 - Instituti i menaxhimit t integruar pr zhvillim F.2 - Ikn Dalipi vjen Kola F.3- Vendimet e Kshillit t Bashkis F.4- Humor & Satir

Buletin mujor i Bashkis orovod


Shtypet n 500 kopje . Shprndahet falas.

S shpejti Web Site i Bashkis orovod Takim z deputetit t zons z. Nasip Nao

Takim me rastin e Vitit t Ri 2012


orovod- Bashkia me rastin e fests s ndrrimit t viteve oraganizoi nj mbremje n lokalin e Sandri Bashs. N kt mbrmje ishin t ftuar edhe kshilltart e Bashkis. Mbrmja u hap nga Kryetari i Bashkis Zoti Nesim Spahiu, i cili pasi paraqiti shkurt disa nga sukseset e vitit q lam pas e mbylli at me urimin prshndets q Viti i Ri 2012 t jet nj vit m i mir pr t gjith. M pas nn tinguj e muziks filloi mbrmja, e cila u zhvillua n nj atmosfer t ngroht duke u shoqruar me vallzime dhe dolli nga t pranishmit. Situatn e ndezi Drejtori i Pallatit t Kulturs zoti Gzim Zylfo, i cili kishte hartuar disa bejte t vogla, ku ai n menyr alegorike prezantoi punn e disa prej prfaqsuesve t Bashkis dhe kto u mirpritn nga ana e pjesmarrsve. T gjith pjesmarrsit mbetn shum t knaqur nga atmosfera dhe shrbimi iI ofruar.
Krenar Xhaferri

orovod- Deputeti i LSI-s i zons sone, z. Nasip Nao zhvilloi nj takim dhe nj koktej t vogl nj mbeshtets t tij n Bashki dhe komuna pr tu shprehur mirnjohjen e tij pr mbshtetjen n zgjedhjet e fundit lokale dhe n t njjtn koh pr tu uruar Vitin e Ri. Ky takim u zhvillua n ambientin e Lokalit te Misir Dyrmishit. N takim prve Deputetit t zons dhe Ministrit t Ekonomis z.Nasip Nao merrte pjes edhe Kryetari i Bashkis z. Nesim Spahiu dhe kryetar komunash. N takim pati nj prezenc t madhe simpatizantsh. N fjaln e hapjes Ministri i Ekonomis dhe Deputeti i zons, pasi shprehu mirnjohjen e tij pr mbshtetjen n zgjedhjet e fundit lokale e mbylli at me urimin pr nj vit m t mir pr t gjith t pranishmit. N takim prshndeti edhe kryetari i Bashkis Z.Nesim Spahiu. Pas ksaj deputeti i zons shtiti tavolin m tavolin duke trokitur gotn e tij dhe shprehur mirnjohjen pr t gjith t pranishmit. Gjat ktij takimi u krijua nj atmosfer shum e ngroht, ku Ministri dhe Kryetari i bashkis krcyen bashk me t pranishmit. Takimi u mbyll me premtimin e Ministrit dhe deputetit t zons pr t qen sa m afr zgjedhsve dhe problematiks s tyre. Sulo Gozhina

N d r ti m i i u n a z s j u g l i n d o r e
orovod - Bashkia ka prfunduar projektin e unazs juglindore t qytetit (rruga +ura) dhe s shpejti pritet edhe konkretizimi i tij. Ky investim do t realizohet nga buxheti i shtetit. Vlera e ktij investimi kap shifrn e 140 milionve. N projekt parashikohet t ndrtohet nj ur lidhse tek ura e vjetr pasarele pran komuns Qendr si dhe segmenti rrugor mbi vilat deri deri n kthesn e lagjes 2 dhjetori. Realizimi i ktij projekti do t ket nj impakt shum pozitiv pr qytetin, pasi prve lehtsimit t mjeteve dhe njerzve ai do t disiplinoj dhe evitoj kalimin e mjeteve t rnda q kalojn npr qendrn e qytetit t cilat prvese zhurmave q shkaktojn ato kan dmtuar edhe rrugn n qendrn e qytetit. Gjithashtu ndertimi i ksaj unaze do ti orientonte ndrtuesit q t hidhnin syt edhe n kt zon e cila n t ardhmen mund t bhet nj zon rezidenciale shum e krkuar.

Foto nga takimi

2 GAZETA

BASHKIS OROVOD

AKTUALITET

Instituti i menaxhimit t integruar pr zhvillim

Aktivitet me femijt jetim te Bashkis orovod me rastin e festave t fund vitit


trasparente shprndarjen e ksaj ndihme Bashkia organizoi nj komision miks me prfaqsues nga shoqata e femijve jetim dhe Bashkia. U organizua edhe nj ceremoni e vogl me kt rast ku pas prshndetjes n emr te Kryetarit nga ana e Nn/Kryetarit t Bashkis zotit Valmir Hoxha filloi edhe shprndarja e saj. do familje jetime prve kartolins s urimit nga ana e kryetarit mori edhe nj ndihm me vler monetare prej 23 mij leksh t vjetra. Kjo ndihm u nda pr 42 familje jetimsh. Familjart e femijve jetim mbetn shum t knaqur dhe sasia e ndihms dhe mnyra e shprndarjes s saj dhe kt ata e shprehn edhe n fjalt e tyre falenderuese pr Bashkin, e cila mundsoi kt ndihm dhe shprehn dshirn q kjo kategori sociale t ket m tepr vmendje nga ana e Bashkis dhe e strukturave t tjera shtetrore.

orovod. Instituti i menaxhimit t integruar pr zhvillim, zhvilloi nj takim n Bashkin orovod n datn 13 janar 2012 me perfaqsues t shoqatave n lidhje me menaxhimin sa m efektiv t tyre dhe kooperimin me pushtetin vendor. Qllimi i ketij takimi ishte q shoqatat n bashkpunim me pushtetin vendor t evidentojn problematikat e mundshme t qytetit me qllim q t hartojn projekte efektive pr t trhequr grante nga donator vendas dhe t huaj dhe per tu investuar m pas n sektor utilitare. Pas fjals s prfaqsuesit t ktij instituti, i cili shpjegoi format dhe mnyrat se si shoqatat duhet t

impostohen dhe t bhen efektive n kushtet e nj realiteti te ri, far ato duhet t bjn pr t qen efektiv pr ti shrbyer sa m mir shoqris dhe rritja e kapaciteteve t tyre pr t konkuruar n fushn e thithjes s granteve duke hartuar dhe paraqitur projekte reale dhe sa m trasparente duke kooperuar ngusht me strukturat e pushtetit vendor. M pas u zhvillua nj debat konstruktiv, ku prfaqsuesit e shoqatave t Bashkis paraqitn idet, problematikn dhe mnyrat e zgjidhjes s tyre. Pothuajse t gjith kta shprehn vlersim pozitiv pr pushtetin vendor, i cili ka luajtur gjithmon nj rol pozitiv n mbshtetjen dhe inkurajimin e tyre dhe krijimin e lehtsirave n realizimin e projektet e tyre. N fund u bn konkluzionet e takimit, i cili rezultoi mjaft pozitiv. Takimi u mbyll me nj drek pune gjat t cils pjesmarrsit shkmbyen eksperiencat e tyre n kt fush.

orovod. Bashkia me rastin e fests tradicionale te ndrrimit t viteve oraganizoi nj mbrmje bamirsie me fmijt jetim t Bashkis orovod n Pallatin e Kulturs. N fakt ishte nj inisiativ e Kryetarit t Bashkis, i cili mundsoi nj donacion me nj vler prej 1 milion leksh t vjetra nga AKP-ja (Agjensia Kombtare e Burimeve Natyrore). Qllimi i ksaj ndihme ishte q edhe fmijt jetim si nj nga kategorit sociale m n vshtirsi t shoqris t mund ta festonin kt fest si gjith t tjert. Pr ta br sa m

Rikostruksioni i trotuareve t Lagjes 2 dhjetori


orovod -Bashkia prfundoi meremetimin e trotuarit t lagjes 2 dhjetori.Ne fakt ky trotuar ishte br problematik pr qytetart veanrisht gjat ditve me shi ku, pasi shum nga pllakat e tij lviznin dhe mbanin uje dhe kur ata shkelnin mbi t ndotnin rrobat e tyre. Bashkia e kishte identifikuar kt problem dhe mori masa duke br zvendsimin dhe riparimin e tyre. Duke shfrytzuar kt mundsi ajo n t njjtn koh meqnse jemi n stinn e mbjelljeve t reja te pemve ajo vendosi disa pem te thara prgjat ktij trotuari t hiqeshin dhe t zvendsoheshin me bim t reja dekorative si mimoza. Tani qytetart mund t shtisin t qet edhe n dit me shi.

Projekte dhe investime t Bashkis orovod


U miratua projekti i rrugs s varrezave publike
orovod -Investimi pr kt rrug kap nj vler prej 60 milion lek. Ky projekt do t realizohet nprmjet nj financimi nga fondi i zhvillimit. N projekt parashikohet sitemimi, asfaltimi, ndrtimi i trotuareve, gjelbrimi dhe ndriimi. Ky segment rrugor ka qen nj segment mjaft i amortizuar dhe shum problematik pr lvizjen e mjeteve dhe t njerzve edhe pse shpeshher sht ndrhyr nga Bashkit paraardhse pr ta stabilizuar dhe zgjidhur kt problem, kto ndrhyrje nuk kan qen t mjaftueshme. N fushatn e fundit elektorale kjo rrug ishte nj nga premtimet e kryetarit t bashkis dhe ishte pikrisht insistimi i tij, ai q bri t mundur miratimin e ktij projekti. Kjo rrug do t ket nj efekt shum pozitiv si pr qytetart e orovods prvese lehtsimit t lvizjes s njerzve dhe mjeteve ata do t ken mundsi q shtitjet e tyre shlodhse n mbrmje ti kryejn n kt segment rrugor si dhe t ken mundsi q t shijojn nj kafe n periferi t qytetit gjithashtu ky segment rrugor shrben edhe si nyje lidhse ndrmjet bashkis dhe fshatrave t komuns Qendr, komuns Potom dhe epan.

port

Ikn Dalipi vjen Kola

Pas nj seri ndeshjesh dhe rezultatesh jo t knaqshme, drejtuesit e SK Skraparit vendosn q t largojn trajnerin e ekipit Edmond Dalipi dhe ta zvendsojn at me Agustin Koln. Edmond Dalipi fillimisht erdhi si lojtar n ekipin e Skraparit n vitin 2007 duke qen nj nga lojtart ky q ka shnuar m shum gola pr ekipin e Skraparit dhe arritjen e nj sr rezultatesh pozitive. Pas tre vjetsh loj si lojtar ai kaloi si trajner i ekipit, ku fillimisht pati rezultate t mira,

por koht e fundit ekipi po vuan nga mos arritja e rezultateve pozitive dhe kjo jo vetm pr fajin e tij, por edhe pr mungesn e fondeve pr financimin e ekipit dhe si zgjidhje u mendua zvendsimi i tij me Agustin Koln. Ky i fundit si nj nga lojtart m t mir t Tirans dhe i Kombtares pritet q ti jap nj frymarrje t re ekipit dhe ta ndihmoj at t rikthehet n rezultatet pozitive. Prgatiti faqen: K. Xhaferri, G. Zylfo, M. Lajtia

SPECIALE
REPUBLIKA E SHQIPRIS BASHKIA OROVOD

GAZETA

BASHKIS OROVOD 3

Lagjja

lirimi

orovod

tel. & fax. 0312 22 512

orovod m 22.12.2011

PROJEKT VENDIM PR PAKETEN FISKALE PER VITIN 2012 KSHILLIT TE BASHKIS OROVOD N mbshtetje t Ligjit Nr. 9632 dt.30.10.2006 Pr sistemin e taksave vendore ; t ndryshuar me Ligjin 9764 dat 09.07.2007;Ligji 10117 dat 23.04.2009; - ligjin 10146 dat 28.09.2009; - ligjin 10457 dat 21.07.2011 , si dhe n Ligjin nr 9920 dt.19.05.2008 Pr procedurat tatimore n R SH, Ligjin 8652 dat 31.07.2000 Pr organizimin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore NENI 73 pika 2; neni 15 pika 3, Udhzimin e prbashkt t Ministris s Financave dhe Ministris s Brendshme Pr caktimin e unifarmitetit t standarteve proceduriale dhe t raportimit t sistemit t taksave vendore Janarshkurt 2007, Zyra e taksave Propozon : Sistemin e Taksave dhe tarifave vendore pr vitin 2012

000/leke Nr Xhiro/Aktivitet Deri2000 20003000 a b c d e f g Shitje me pakic Shitje me shumic Prodhim Sherbime Profesione t lira Ambulant Transport pasagjer Automjet 5 vend 6 9 vende 10-25 vende 26-42 vende 17.5 35 40 45 48 28 40 48 23 23 20 20 22 5 45 45 43 43 45 +30004000 60 60 48 48 60 75 75 73 73 75 + 4000 5000 90 90 88 88 90 + 5000 6000 + 60007000 105 105 103 103 105 +70008000 120 120 118 118 120

1 . TAKSAT VENDORE 1.1 LLOJET, BAZA TATIMORE, KATEGORIZIMET DHE NNKATEGORIZIMET , KSTET E PAGIMIT, KOHA E KRYERJES S TYRE , KUSHTET LEHTSUESE DHE AGJENTI TATIMOR a ) TAKSA VENDORE MBI BIZNESIN E VOGEL Taksa vendore mbi biznesin e vogl llogaritet si detyrim vjetor i taksapaguesit . Niveli tregues i takss t jet sipas Aneksit 5 t ligjit 9632 dt 30.10.2006 (kategoria e III-te)

mbi 42 vende h Transpot mallrash Automjet 2 ton 2-5 ton 5-10 ton

REPUBLIKA E SHQIPRIS KSHILLI I QARKUT BERAT QARKU BERAT VENDIM Nr.2 dt.27.01.2011

REPUBLIKA E SHQIPRIS KSHILLI I QARKUT BERAT QARKU BERAT VENDIM Nr.1 dt.27.01.2011

Mbi dhnien e ndihms ekonomike pr muajin dhjetor 2012


Kshilli i Bashkis orovod n mbledhjen e dt.27.01.2012, pasi mori n shqyrtim propozimin e br nga sektori i ndihms ekonomike n zbatim t ligjit nr.9355 dt.10.03.2005 n mbshtetje t VKM nr.787 dt14.12.2005,VKM Nr.1053dt 23/04/2008 pr muajin dhjetor 2012 nga 252 familje . VENDOSI: T prfitojn ndihm ekonomike 250 familje me nj fond prej 957,747 lek nga keto me : Ndihm t plot 206 familje me nj fond 821,400 lek Dhe me: Ndihm t pjeshme 44 familje me nj fond 136,347 lek. Prfitojn pages paaftsie n total pr muajin dhjetor 2011, 213 persona me nj fond prej 2,359.000 lek. Ju informojm se n zbatim t VKM nr, 204 dt .16.04.2004 *Pr masn dhe kriteret pr prfitimin e paaftesis nga personat me status t invalidit t puns *pr shtesat mujore mbi pensionin e invalidit n Bashki jan trajtuar 182 invalid pune me nj fond prej 226.000 lek. Familjet q futen pr her t par n skemn e ndihms ekonomike dhe arsyet e futjes. 1.Selim Hekuran Laze kerkes e re Ndihma ekonomike pr muajin dhjetor 2011 ndahet konform ligjit me masn 100% t fondit t planifikuar. Pr t gjitha familjet q po paraqesim n kt vendim sht marr konnfirmi n zyrat e puns, sigurimet shoqerore,tatim taksat, hipoteka, drejtoria e prgjithshme e automjeteve Berat, seksionet e Bashkis, Inspektoriati i Puns dhe QKR Tiran. Vendimi u mor me 13 vota pro asnj kundr Sekretari i Keshillit t Bashkis Kryetari i Kshillit t Bashkis Kastriot Dingo Luan uedari

Pr dhnie mandate kshilltarit Artjol Patriot Musabelliu


Kshilli i Bashkis n mbledhjen e dats 27.01.2012, pasi shqyrtoi propozimin e br nga komisioni i mandateve n zbatim t ligjit nr.8652 dt.31.07.2000 *Pr Organizimin dhe Funksionomin e Qeverisjes Vendore * neni 27 pika nr.1,2, si dhe ligjin nr.10019 dft.29.12.2008 *Kodi zgjedhor i Republiks s Shqipris neni 164 VENDOSI: Ti jap mandatin e kshilltarit zotit Artjol Patriot Musabelliu vijues n listn shumemrore t subjektit politik Partia Balli Kombtar Demokrat Vendimi u miratua me 13 vota pro e asnj kundr Pr konfirmim prefekturs Kryetari i Kshillit LUAN uedari

4 GAZETA

BASHKIS OROVOD

Foto humor: Kush mund ti prgjigjet pyetjes:

Humor & satir


Qoshja e Nastradin Efendiut
VIZITA
Shkonte Nastradini me gruan krah pr krah. I thot gruaja: - Ah sa t shkon ky kostumi! E gzofsh! E di si po m dukesh? Si Alen Daloni i ri... - Ec grua t shkojm se po jemi von!ia kthen Nastradin Efendiu. - Uuuu po se t ra n xhaket mbi supe? - e pyet gruaja. - Nj zog ka lshuar nj glas! - Po kshtu nuk shkohet n vizit, hajde kthehemi dhe ndrro kostumin. - Grua, mos u bj kaq alarmante, - ia kthen Nastradini. - Fundja e fundit nj zog lshoi nj glas. Thuaj shyqyr q nuk fluturojn lopt, se pastaj do e kishe par

Humor -Satir

ME TE DREDHUR

M mir nj vez sot, apo nj pul mot?...

- M falni shok se po ju shqetsoj, a e pini duhanin? - Po - u prgjegj shoku me t dredhur... - Aq m mir. A keni nj letr duhani se m mungon? - Posi, urdhro, me gjith qejf. - Po duhan a keni? - Sigurisht po. - A ma mbshtjell nj fije se nuk po di. - Po more zotni, urdhro! - Po me e ndez a keni? - Pash zotin, tjetr gj a ju duhet? - Jo, t tjerat i kam vet...

Shndetsi
Sulmi n zemr (infarkti)

Si ta ndalni ose ngadalsoni zhvillimin e arterosklerozs?


- Ushqimi i shndosh. sht me rndsi kufizimi i konsumimit t yndyrave (sidomos shtazore), mblsirave dhe kriprave. - Mospirja e duhanit - Mbajtja e peshs trupore n kufij normal. - Aktiviteti i rregullt fizik - Sipas mundsis, shmangja e stresit. - Kontrolli i shtypjes s gjakut, yndyrave dhe sheqerit n gjak. - Personat e smur nga hipertensioni duhet me rregull dhe me prpikri t marrin terapin e cila do ta mbaj tensionin n kufijt e normales. - Diabetikt duhet n mnyr strikte ti prmbahen t gjitha udhzimeve pr stilin e jets. T dhnat statistikore pr shkaqet e vdekjes flasin se nj e treta e njerzimit vdesin nga pasojat e arterosklerozs, n mesin e t cilave hyjn edhe sulmi n zemr dhe tru.

A ekzistojn faktor t rrezikut kardiovaskular, t shoqruara me pijet alkoolike?


Dr. Orledia Bare, MD kardiologe

nfarkti sht nekroz e nj pjese m t vogl ose m t madhe t muskulit t zemrs e shfaqur pr shkak t furnizimit t pamjaftueshm me gjak. Shkaktari m i shpesht sht mbyllja e ndonjrs prej arterieve koronare (ent t cilt furnizojn muskulin e zemrs) nga ndonj koagul i gjakut. Rrethan favorizuese pr shfaqjen e obstruksionit sht zhvillimi i arterosklerozs n vazat e gjakut. Zhvillimi i infarktit bart me vete rrezikun nga vdekja e papritur pr shkak t arrestit kardiak. Rreziku m i madh sht n ort e para prej lajmrimit t infarktit. Arteroskleroza sht smundje e arterieve me formimin e t ashtuquajturs pllaks aterosklerotike n siprfaqen e brendshme t arteries. Pllakat e ngushtojn lumenin e arteries dhe jan baz potenciale pr formimin e trombit. Ndryshimet aterosklerotike fillojn t zhvillohen q n fmijri dhe ngadal prparojn gjat jets. M t theksuara jan te t moshuarit, por shumica e njerzve e kan n mas t vogl ose t madhe t zhvilluar arterosklerozn. Faktort t cilt mundsojn zhvillimin e saj jan: rritja e nivelit t lipideve ose yndyrave (kolesterolit dhe triglicerideve) n gjak, shtypja e lart e gjakut, duhanpirja, smundja e sheqerit dhe stresi.

Konsumimi i sasive t mdha t alkoolit mund t rris nivelin e disa yndyrave n gjak (triglicerideve). Ai gjithashtu, mund t oj drejt rritjes s presionit t gjakut, insuficiencs kardiake (pamjaftueshmris s puns s zemrs) dhe marrjes s kalorive n sasi m t madhe. Konsumimi i shum kalorive mund t oj drejt obezitetit dhe rrit rrezikun pr shfaqjen e diabetit t sheqerit. Pirjet me tepri t alkoolit mund t ojn drejt. Aksidenteve cerebrale (hemorragji cerebrale, iskemi cerebrale). Probleme t tjera serioze q mund t shkaktoj alkooli jan: sindroma alkoolike fetale, kardiomiopatia alkoolike, aritmia kardiake dhe vdekja e papritur. far rekomandon Shoqata Amerikane e Kardiologjis mbi konsumimin e alkoolit? Nse pini alkool, mos e teproni! Kjo do t thot 1-2 pije pr burrat dhe 1 pije pr grat. Por, merrni n konsiderat edhe prqindjen e alkoolit n pije. Sasi t mdha t alkoolit rrisin rrezikun pr alkoolizm, hipertension arterial, obezitet, aksidente vaskulare cerebrale, kancer t gjirit, vetvrasje dhe aksidente. Gjithashtu, sht e pamundur t parashikohet sjellja e atyre personave, tek t cilt alkooli mund t shkaktoj probleme. Pr shkak t ktyre faktorve t rrezikut, Shoqata Amerikane e Kardiologjis rekomandon t mos fillohet alkooli. ... pr ata persona q nuk e pin at. Konsultohuni me mjekun tuaj mbi dobit dhe rreziqet e konsumimit t alkoolit n mnyr t moderuar (mbi mesataren).

Veprimet

Kryeredaktor: Sulo Gozhina cel:0692260611 Zv. Kryeredaktor & aktualitet: Krenar Xhaferri Korrektor: Dorina Jaho Kultura: Gzim Zylfo Sporti: Migjen Lajthia Ndihmoi: Stafi i Bashkis s orovods Arti grafik: Anxhela Qojle E-mail: gazetacorovode@yahoo.it

* I smuri duhet t rri i qet, m s miri n pozit gjysm t ulur. Mos e lejoni t ec ose ndonj ngarkes fizike. Tabletat Aspirin ose Andol grimcoje dhe i jepni t smurit. Personat t cilt ankojn nga angina pectoris duhet t marrin terapin e rndomt - Niroglicerin (Angised) ose Tinidil nn gjuh. * Thirrni ndihmn e shpejt mjeksore ose transportoni t smurin sa m par n spital. * Nse pacienti ka humbur vetdijen, kontrolloni frymmarrjen dhe qarkullimin dhe sipas nevojs filloni masat reanimuese.