You are on page 1of 9

PORADNIK DO FL STUDIO

cz. II

• • • • • • • • • • • • •

Modulowanie vocalu (Gross Beat) Zewnętrzny kontroler Hardcore Distroiton Vocodex Wave Candy spectrum Stereo Enhancer Fruity Squeenze Fruity Scratcher Stereo Shaper Obsługa pokrę teł z zewnątrz (automatyzacja) Dodawanie i exportowanie MIDI Sidechain Edirol Orchestral ( MIDI Out)

BY MARCINIO ®

do których przypisujemy dowolny suwak np. (u mnie Adventus:) BY MARCINIO ® . To jest lista z gotowymi ustawieniami. techno.Gross Beat Jest to wtyczka głównie z efektem gate czyli „ ł amanie” sampla. picth shifter.Y.:X -cutoff. dlatego że jest ona efektowa.. Y -detune. górna to presety czasowe. Wtyczkę tą znajdziemy tylko w mixerze.momentary. Nadaje się wyśmienicie do urozmaicania wokalu w muzyce trance..turntablist) Fruity X. Y Controler Jest to kontroler do którego można „przypisać ” różne gałki i suwaki wirtualne jak i rzeczywiste Wybieramy go tylko poprzez mixer. dance. Aby z niego skorzystać musimy pomyśleć co będzie potrzebne do uzyskania kontroli. stutter. ale nie tylko. a dolna to „gate ” klikając na menu możemy wybrać typy presetów ( flanging. ale jak to zrobić? Otwieramy plugin dowolny. Są 2 osie X . ogólnie zniekształcenie dający całkiem niezły efekt.

Hardore BY MARCINIO ® ... W Fruity controlerze klikamy jak na obrazku po prawej wybieramy nasz zewnętrzny kontroler analogowy tutaj także powtarzamy jak wyżej ( wybieramy oś którą chcemy) i działamy gałką. oczywiście jeszcze możemy zajrzeć do konfiguracji samego pada (w zależności będzie działać lewa lub prawa gałka). Jojsticka ( oczywiście jak ktoś ma). następnie otwieramy w Browserze ( jak na obrazku po prawej) następnie odszukujemy pozycję cutoff ( jak na obrazku po lewej) Kolejno w nowym oknie wybieramy oś i klikamy jak na załączonym obrazku po prawej Od teraz w „ jeżdżąc” myszką w polu fruity xy controlera w zależności na którą oś ustawiliśmy będzie działał cutoff dla danego pluginu.patrzymy gdzie mamy te pokręt ła. Możemy także ustawić działanie dla.

jako długość echa.Jest to wtyczka efektowa którą otwieramy tylko z mixera. główne jej zadanie to nadanie (ale się rymuje) efektu distortion. a tutaj ▲są opcje do zmiany barwy głosu. roboto-cyfrowego odgłosu. brzmienia.do odgłosu robota w menu/preset zmieniamy presety BY MARCINIO ® . Vocodex Podobny plugin do vocodera tyle że bardziej rozbudowany. rel. spektrum. order. stereo. jego zadanie to nadać głównie vocalu specyficznego metalicznego. solo czy mnogo. są naprawdę kosmiczne a tutaj u samego dołu dodajemy lub odejmujemy kolejne fx-y niekrtóre presety brzmią jak gitara elektryczna. ta wtyczka jest dobra do nadaniu „mocy” hardcorowego brzmienia niektórym innym dźwiękom lub wokalom. tutaj przełączamy presety. • tutaj możemy zmieniać typy tonów. • po prawej mamy klawisze na których klikamy w celu ustalenia wysokości tonu.

do zwiększania głośności efektu) Wave Candy Jest to można powiedzieć bajer ale dość użyteczny. skreczowania płyty. to wyświetlane spektrum dźwięku. Stereo Enhancer Służy do nadania tzw. BY MARCINIO ® . daje efekt kina domowego z możliwością opóźnienia czasowego dla różnych stron. Klikamy myszką i suwając góra/dół po tej płycie dajemy skrecz. całego utworu. do zaznaczonego na czerwono pola przeciągamy metodą(drop &drag) sampel/vocal. mod. efektu stereo delay. wet. To unowocześniona wersja tego wyżej. Stereo Shaper Fruity Scratcher Jest to moduł do tzw. sampla. wrażenie słuchowe takie jakby dźwięk grał w środku głowy lub z ty łu i lekko z prawej/lewej. widać jak przebiega sinusoida dźwieku.a tutaj mamy mamy opcje mixowania głosu ( noise. mic.

możemy dowolnie modyfikować pokrę t ła jak na screnie obok ► od razu widać efekty „ kr ęcenia” w playliście. możemy go zapisać w MIDI. I to nie tylko w standardowych ( Fruity free filter ect. ▲i wybieramy co tam chcemy. W tym celu otwieramy PianoRoll i tworzymy super melodię. następnie otwieramy menu BY MARCINIO ® .) ale także zewnętrznych wtyczek. Jeżeli klikniemy podwójnie na to zielone pole. możemy „nagrać ” ich ruch. otworzy się okno z opcją automatyzacji LFO. Wybieramy najpierw dowolną wtyczkę. ( możemy sprawdzić na samej wtyczce co nam będzie odpowiadać). Automatyzacja Następnie wchodzimy w browser jak na screnie po prawej. Podobnie jak w Fruity X Y controler. Otwieramy playlistę ▼ No i mamy automatyzację.Aby się nie męczyć kręcąc myszką poszczególne suwaki pokrę t ła. MIDI Czasami kiedy wyjdzie nam ciekawa melodia a nie mamy pomysłu na cały utwór. klikamy ( create automation clip) jak obok.

kolejno na innym wolnym kanale wybieramy Fruity peack controler. W przypadku otwierania MIDI. liczbami oznaczone są najważniejsze pokrę t ła. często stosowany efekt w utworach progresywnych. ▲ w nowo otwartym oknie wybieramy peack + LFO i accept ► Ustawiamy jak na screnie ▼ Sidechain Edirol Orchestral BY MARCINIO ® . domyślnie przypisuje się plugin MIDI Out Po prostu jest to tzw. najlepiej jakiś pad/string.to phase ( taki swing) ► Aby ten efekt zadziałał to jeszcze trzeba kliknąć na suwak volume ale tylko na którym jest ustawiona wtyczka. nr 2-to pokrę t ło do szybkości „ falowania” jeżeli klikniemy prawym to mamy gotowe ustawienia (polecam 4) a 3. pompka na filtrze LFO. przypisujemy na dowolny kanał w mizerze. tranceowych np. W tym celu tworzymy coś w pianoroll. choć wszystkie są potrzebne. 009 Sound System Dreamscape.otwieramy File/Export MIDI ► W przypadku otwierania. to pozycja wyżej. Można też otworzyć MIDI poprzez wejście do browsera ( u mnie to folder User) ale musimy uprzednio tam wrzucić plik MIDI.

trumpet. po kliknięciu prawym na tą nazwę możemy wybrać dowolny inny. no i edit do edytowania samego presetu ► BY MARCINIO ® . w zależności jaki kanał wybierzemy. będziemy grać danym presetem. następny przycisk lupa to po prostu szybsze wybieranie dźwięków. flute. harp). które można dowolnie modyfikować i zmieniać.0 ► teraz możemy już grać na wybranym MIDI Out. clarinet. wybieramy tyle samo midi outów.0. violin.Jest to wtyczka umożliwiająca granie dźwięków typowo orkiestrowych ( bras. sam plugin jest podzielony na 16 swoich kanałów. mamy tu możliwość kolejno „Bass Marimba” to nazwa presetu. Aby grać jednym z instrumentów tej wtyczki należy dodatkowo włączyć plugin MIDI Out. rap. kolejno port na . Odpowiednio jeżeli będziemy grać wieloma instrumentami. ► Następnie otwieramy Edirol. W MIDI Out wybieramy channel od 1-16. Wybieramy Chanells/add one/ ” MIDI Out”. cello. dalej to suwak volume dla danego dźwięku. Według mnie świetnie nadaje się do tworzenia muzyki filmowej ( wzniosłych/wzruszających momentów) również do motywów gier video( na myśl przychodziły mi stare gry z Amigi) jak i elementów w muzyce hip-hop. klikamy na menu ► i w input port dajemy . screen u góry to belka z danym kanałem midi w edirol. bo tylko tyle jest w Edirolu.

BY MARCINIO ® .