Resmi Osmani

Novelë

KOHA E ÇUDIRAVE 1 Qyteti i vogël gjendej në luginë,përmes i shkonte rruga ,më tej rridhte lumi.Në të dy anët lartoheshin kodrat dhe pas tyre malet e pyllëzuar. Pas mbylljes së kantiereve të sharrave dhe minierës,njerëzia mbetën pa punë.Djemtë e rinj kuturisnin dhe shkonin në shtetin fqinj. Pasi fitonin ca para,i kapte fshesa dhe ktheheshin në qytet. Luanin në lojërat e fatit dhe zdërhalleshin me zuskat dhe kur u mbaroheshin paratë,merrnin një trastë me plaçka dhe duke kaluar mal më mal e shteg më shteg, hidheshin sërish andej nga i kishin zbuar.Në qytet u shtuan zyrat noteriale dhe të avokatisë nga që kishte shumë gjyqe për pronat, furrat e bukës, bar-kafetë, lokalet me lojrat e fatit, bilardot, floktoret dhe parukeritë, ndërsa në këmbësoret lulëzonte tregtia e farave të lulediellit, kungullit , çimçakizeve, kokoshkave dhe gështenjave të pjekura në mangalle me prush. U shtua dhe një agjensi funerale me emrin “Parajsa”. Të gjithë, të ngeshëm, brenin fara, përtypeshin dhe ceflat I pështynin ku të mundnin, aq sa pastrueset e komunales nuk arrinin ti fshinin. Pas hapjes së depove të armëve, u dogjën mijëra fishekë, gjuanin qiellin si ta kishin inatin me zotin. Tymi i barotit qe aq i shumtë sa si një mjegull e dendur mbushi luginën dhe era nuk arrinte ta shtynte. Njerëzisë i lotonin sytë dhe su ndahej kolla. Krismat e prishën përgjumjen ndërsa shkrehja e fishekëve gjurmëlënës e bënte natën ditë . Vlera e armëve ra shumë. Një “Kallashnikov” këmbehej me dy pula të pjekura apo me një palë pantallona xhinse. Pasi armët u dolën qejfit, qyteti ra në plogështi. Ditën treste ushqimet dhe miellin e grabitur nga depot e rezervave të shtetit ndërsa natën, për shkak të mungesës së dritave flinte në gjumë letargik. Klloçiste vezët e kotësisë dhe mërzisë nga ku çelnin zogj të ngordhur e pa pupla. E vetmja ngjarje e ditës ishte kalimi i autobusëve të linjës që i shoqëronin ca djelmosha mjekroshë e të armatosur. Pasagjerët qëndronin sa për të ngrënë shpejt e shpejt ndonj pilaf me qofte dhe pastaj nga restoranti i vogël buzë lumit, lajmet dhe thashethemet rridhnin si uji dhe mernin dhenë në gjithë qytetin. 2 Nuk ishte e thënë që përgjumja, plogështia dhe moskokëçarja të vazhdonin gjatë. Në dukje nuk qe ndonjë çudi, por nga mënyra si rrodhën ngjarjet, ajo u kthye në çudi. Në qytet u shfaq një I huaj. Pamja dhe dukja e tij u veshën me mister. Askush
1

nuk e njihte, askush nuk e kishte parë të zbriste nga autobusët e linjës, ndofta ngaqë të djeshmen dita ishte me llohë e mjegull. U faneps si të kishte rënë nga qielli. Ai u pa të dilte nga shtëpia e vejushes bukuroshe Kristina, që i kishte dhënë një dhomë me qera. Vinte shtatlartë, fytyrën ia mbulonte mjekra e gjatë, korb e zezë, që e bente fytyrën ti dukej pak e zbehtë, flokët e gjata, të krehura me kujdes i kishte të lidhura me fjongo si bisht kali, në qafë një zinxhir I trashë floriri dhe në vesh një vath me gur diamanti. I veshur me xhakavento dhe pantallona të ngushta xhins, në brez kishte të ngjeshur një rrip lëkure të stolisur me pafka dhe një togëz të madhe. Çizmet e tija ishin model i paparë, të kafejta me majë të zgjatur, me qëndizma tegelësh të verdhë dhe në thembra me mamuze metalike kalorësish. Në të ecur i jepte rëndësi vetes dhe linte pas amzën e një parfumi të fortë. Njerëzia mbanin këmbët dhe e shihnin me habi. Mjekërziu, se kështu do ta quante gjithë qyteti, hyrjen e parë e bëri te kafja më luksoze, porositi veç kafes edhe një pije të fortë. Kur pagoi, la ti dukej në portofol shuku i madh i kartmonedhave. Nuk foli me asnjeri. Kafen e shoqëroi me një puro të trashë që e tymoste me shije të madhe. Edhe pse e shihnin me kërshëri, askush nuk i foli një fjalë po edhe ai si foli askujt. Kur hyri në bilardo, përshëndeti me kokë, u afrua te tavolina e lojtarëve dhe nisi të sodiste lojën. Kur loja mbaroi, ai tha: -Kush dëshiron të luajë kundra meje? Zëri vinte si i çjerrë, i lodhur por edhe disi mospërfillës. Kokoroshët e qytetit, që ishin të ngeshëm dhe që e mbanin stekën gjithë ditën në dorë për të shtyrë kohën e pranuan sfidën. I pari u afrua Bakja I Xhikes. -Me sa duar? -Me tre, por unë nuk luaj xhaba- tha Mjekërziu, nxori tre kartmonedha njëmijëlekshe dhe i vuri në cep të tryezës. Bakja zgurdulloi sytë dhe nisi të kruajë xhepat. -Nuk më ndodhen aqë lekë- tha ai . -Sa ke? -Njëmijë. -Mirë.Janë pak. Luajmë me aq. Bënë provën e spondit. Gurët i çau Mjekërziu. Lyeu me shkumës majën e stekës, shtriu dorën e stolisur me unaza të arta, tereziti stekën, pastaj u dëgjua krisma e thatë e goditjes. Bilat u hapërdanë si të hallakatura duke u përplasur me njera tjetrën. Në gropa ranë bilat e para. pastaj, lojtari pa e lëshuar stekën nga dora mori radhazi numrat e mëdhenj.Bënte karambole të hatashëm!

2

Kur I erdhi radha Bakes që I dridheshin duart nga emocioni, mezi mori tre bila. Në dorën e dytë, dinaku Mjekërziu, bëri ca goditje të pasakta. Bakja mori zemër dhe e fitoi atë dorë. Dora e tretë ishte katastrofë. Të pranishmit që po ndiqnin lojën, si të ishën në një shfaqie, duartrokitën. Të nxitur nga sedra,të gjithë birbot e zuzarët, që e mbanin veten për mjeshtra, hynë në garë kush e kush ta mundte i pari të huajin. Ai nganjëherë linte ndonjerin që të fitonte, për të nxitur të tjerët, por në fund, djelmoshat të dëshpëruar e të mërzitur, dolën nga bilardua me xhepa të boshatisur. Djali që shërbente te restauranti ” Manjifik” tha se i huaji kishte ngrënë një drekë të pasur si të ishte mbret , me verë të shtrenjtë, e kishte mbyllur me kafe dhe konjak”Napoleon” dhe se atij i kishte lënë një bakshish të mirë. Nga ajo tryezë kishin fituar aq sa ishte gjithë xhirua në ditët e tjera! Lojtarët e tryezës së gjelber, në kazino, u gjetën para befasisë. I huaji kishte fat të çuditshëm, bënte bllofe dhe fitonte me lehtësi. Ndërsa kundërshtarët dridheshin nga ethet e kumarit, atij si luante asnjë muskul në fytyrë, u hidhte një shikim përbuzës mes tymit të puros dhe hidhte letrën e radhës që ishte fituesja. Kaluan ditë, i huaji s’kishte niet të largohej nga qyteti. Ai mbeti në qendër të vemendjes dhe u bë strumbullari i thashethemeve. Thoshin se ai kishte zgjatur mjekrën dhe flokët pas një çgënjimi në dashuri. Kishte dashur marrëzizsht “Mis pranvera 1996” por ajo e kishte braktisur. Në shënjë dëshpërimi ai nuk u dha as pas alkolit apo drogës, por rriti mjekrën dhe flokët. Të tjerë thanë se ai po përgatitej për të marrë pjesë në konkursin”Mjekra më e gjatë” në Lokarno të Zvicrës, ku do të përfaqësonte Shqipërinë. Thoshin e ç’nuk thoshin sa ai u vesh me një vel misteri. Të rinjtë e qytetit nisën ta imitojnë duke u munduar kush e kush ti ngjante më shumë. Ai u kthye në idhullin e të rinjve. Shëmbëlltyrë e të riut të kohës, moskokëçarës, që dinte të fitonte e të shpenzonte. Ata lëshuan mjekrat, i nxinë me bojë, zgjatën flokët, veshën çizme, ngjeshën në brez rripa të gjerë dhe silleshin si mospërfillës e përbuzës ndaj kujtdo. Kauboj të vërtetë! Vejusha, bukuroshja Kristina, kur fliste me të rejat dhe nuset për Mjekërziun, perëndonte sytë tërë lezet dhe disi enigmatike, seç u tha ca fjalë që atyre u pikuan në shpirt dhe u ngritën mendjen. Vashat shkurtuan fundet për të lënë tu dukeshin këmbët e bukura, zgjeruan dekoltetë që të rrëfenin hiret dhe mundoheshin, që me sjellje nazike, si ca kotele të llastuara, dhe me gjuhën e ojnat e trupit, ti binin në sy të huajit. Nuk kishin mjekra, por ama kishin flokë dhe, flokët i lanë tu zgjateshin dhe i lidhën”Bishtkali”. Festa nuk zgjati shumë. Pakënaqësia e parë erdhi nga berberët dhe parukieret. Pragun e tyre se kalonte askush, veç ndonjë plaku të sosur. Për të shtyrë ditën
3

brenin fara, mbllaçitnin çimçakiz dhe mprehnin brisqet dhe gërshërët. Parukieret mbetën pa klientelë. Moda “Bisht kali” nuk kishte nevojë për krëhër e gërshërë. Stina e dasmave,për të zbukuruar nuset, ishte ende larg. Ata që kishin humbur lekët në kumar dhe lojrat e bilardos,e ndjenë veten si peshku pa ujë dhe u hipi zemërimi e inati. Lekët në qarkullim u pakësuan shumë, Nga një punonjës i bankës u mor vesh se Mjekërziu kishte hapur një llogari rrjedhëse dhe depozita i shtohej nga dita në ditë. Në lokalet e lojrave të fatit shkonin vetëm ca pabuksa. Në të dy diskot e qytetit pjesmarrja thuajse u katandis në hiç. Të rinjtë, që u vardiseshin vajzave, kur e panë se ato s’ua shtinin më sytë, i kapi xhelozia. Me nismën e Banushit të Beqollarëve,pronarit të sallonit “Krehëri i artë”, për të mbrojtur interesat u krijua sindikata e “Berberëve dhe parukiereve” E keqja e kishte emrin Mjekërzi. Një grup të rinjsh me në krye Baken e Xhikes, që u ishin boshatisur xhepat, thanë që ta zinin në ndonjë qoshe dhe ti jepnin një dru sa ta bënin të vdekur, por Banushi e kundërshtoi. - Dhuna është shenjë barbarie tha ai, duhet gjetur një mënyrë më e civilizuar. -Cila qenka? -Ta hedhim në gjyq. Mund të gjenden plot akuza për ta paditur. -Po sikur ta marrë vesh dhe të na lerë pëndët! Banushi u mendua. -I themi prokurorit që pas padisë, ta mbajë me arrest shtëpie. E kemi tonin dhe do ta bëjë, ca më shumë ngaqë ai se sheh dot me sy atë plehrën! Sindikata, me ndihmën e zyrës avokatore”Simoni dhe Bijtë” bëri aktpadinë: “Rrënim direkt dhe indirekt të ekonomisë së berberëve dhe parukiereve”. Gjykata vendosi si masë paraprake moslargimin e Mjekërziut nga qyteti dhe e vuri në arrest shtëpie deri në një vendim të ri. Data dhe ora e gjykimit, që pritej me kërshëri, u bë e ditur me afishe por edhe nga Dulla. tellalli, që me daulle në qafë i ra lart e poshtë qytetit, rrugicë më rrugicë për të shpallur me zë të lartë , aq sa u ngjirr këtë ngjarje të pazakontë. Të gjithë prisnin me padurim dhe donin të dinin se si ndihej Mjekërziu nga kjo mynxyrë që i kanosej. Vejusha, Kristina, që dilte për të psonisur harxhet, u tha grarisë dhe kureshtarëve se atij nuk ia bënte syri bef, ishte në formë të shkëlqyer, me humor shpotitës,tallej me policët që e mbikqyrnin dhe se kjo ngjarje po e zbaviste ca si shumë . * * * Gjyqi u bë në sallën e vogël të gjykatës. Për të zënë një vend u bë sherr, por pastaj vunë një qendër zëri dhe njerëzia u dystuan shesh për të dëgjuar këtë gjyq të paparë. Trupi gjykues,me toga të zeza, me gajtanë dhe xhufka të verdha,
4

hijerëndë, i vetëdijshëm për rëndësinë e detyrës dhe fuqisë që i jepte ligji, zuri vend. I padituri dhe avokati i tij ishin në një tryezë në të majtë, përfaqësuesit e padisë dhe dëshmitarët në rreshtin e parë. Gjykatësi çeli seancën dhe e ftoi të pandehurin të ngrihej në këmbë për pyetjet rutinë. -Emri juaj, i pandehur? -Mjekërzi. -Mos nuk e dëgjova mirë? -E dëgjuat shumë mirë. -Mbiemri? -Mjekërziu. -Atësia? -Askushi. -Mëmësia? -Askushe. -Zonjush Lidia, shkruani se I pandehuri deklaron se është doç-iu drejtua gjykatësi sekretares së seancës. -Po më fyeni, zoti gjykatës, gjuha jonë e bukur ka plot fjalë të tjera për të dhënë të njëjtin përcaktim. Fjala vjen, fëmijë jashtë martese. Atë fjalë merreni prapa-protestoi mjekërziu. -Vendlindja dhe datëlindja? -Kasollja e Shero Lames,data nuk dihet! Muaji maj,viti 1952. -Arsimi? -Universiteti i Rrogozhinës, shenja e horoskopit “Demi”.Shtatlartësia 176 cm. Numri i këmbës 42! -Vendbanimi? -Midis tokës dhe qiellit. Përkohësisht në këtë qytet të shpifur e të përgjumur. -Prej nga keni ardhur? -Nga Kashta e Kumtrit. -Zonjushe Lidia, shkruani se i pandehuri deklaron se është Alien! -Profesioni? -Gjuetar. -Arma që përdorni, me leje apo pa leje? -Mënçuria. Dhuratë e natyrës ,që nuk kërkon leje. -Çfarë gjuani? -Xhepat e burrave dhe zemrat e grave! Salla gumzhiu, u dëgjuan të shara dhe ungërima. Ishin gati ta shqyenin, por policët e pranishëm vunë rregull.
5

- Qetësi, se përndryshe do ta pezulloj seancën- tha gjykatsi dhe trokiti fort çekanin e drunjtë. Pas paraqitjes së aktpadisë “Rrënim direkt dhe indirekt të ekonomisë së berberëve dhe parukiereve”, që u shoqërua me llogari të imtësishme të fitimit të munguar, ngaqë të rinjtë e të rejat, burrat dhe gratë rritën mjekrat dhe flokët, duke lënë pa punë këtë veprimtari të ekonomisë së qytetit. U paraqitën dhe shumat e të hollave të fituara në kumar dhe lojrat e fatit, që vërtetoheshin nga dëshmitarët dhe llogaria bankare. Mjekërziu u kishte hequr kafshatën e bukës nga goja qindra familjeve! Ishte bërë shkak, që të përhapej epidemia e kumarit dhe e veseve të tjera. U erdhi radha dëshmitarëve. E para dëshmoi Maria, gruaja e dhjakut të kishës së Shënkollit. E thatë si shkarpë, e zbehtë dhe e rrudhur, me ca sy të frikur, ajo si me gjysmëzëri dëshmoi se ishte e para që e kishte parë të quajturin Mjekërzi, ditën e parë që kishte ardhur në qytet. -Më kujtohet mirë, ishte mëngjesi i ditës së martë. Po dilja për të pastruar kishën, kur ç’të shoh, nga shtëpia e zonjës Kristina, doli si hije një njeri me të zeza dhe i mbuluar nga mjekra dhe flokët. Në atë çast, rrugën ia preu një mace e zezë. Kur u këmbyem, ndjeva frikë dhe në trup më shkuan të ngjethura. Dita e martë, që është ters dhe macja e zezë, më bënë si të kisha hasur qoftlargun. Bëra kryqin dhe thashë tre herë lutjen “Ati ynë”. Ai i ngjan Satanait,dhe them se të keqen dhe ligësinë e ka te mjekra- tha dhe u ul në vendin e saj pranë dhjakut. Ishin pa numër dëshmitarët e tjerë që folën e folën sesi ai i kishte hipnotizuar me magji dhe u kishte boshatisur xhepat si pakuptuar. Të përfshirë nga ethet e kumarit kishin lënë peng shtëpitë, kurse Bakja i Xhikes, pas shtëpisë, kishte dashur të linte peng gruan! Kur ajo e mori vesh, e rrëxoi nga shkallët dhe ditëziu ka thyer dy brinjë, prandaj edhe nuk ka ardhur të dëshmojë. Pas gjithë këtij lumi akuzash, pasi u këshillua me avokatin e tij, i erdhi radha Mjekërziut që të mbrohej. Të pranishmit panë që ai ishte çuditërisht i qetë. Ndër të tjera ai tha: -Aspak të nderuar zotrinj të trupit gjykues. S’më ngjallni pikë respekti, por as frikë, se jeni duke shkelur me të dy këmbët dhe të dy duart në mënyrë flagrante të drejtat dhe liritë e njeriut. Si papagallë, përsërisni përmenç ca broçkulla të kodit penal që s’bindin as fëmijët. Si e kuptoni ju demokracinë? Sesi i mbaj flokët dhe mjekrën kjo është thjesht çështje private , çështje gustoje, pjesë e lirisë sime.Ç’ju kruhet juve me to? Por nuk u ve faj, jeni tepër të paditur që ta kuptoni kaq gjë. Nëse të tjerët këtë e pëlqejnë dhe e imitojnë, kjo është e drejtë e tyre për të përqafuar të renë. Përsa u takon bizneseve të mia, dua tu bëj të ditur një të
6

vërtetë të njohur që së lashti: Bota është e guximtarëve dhe fitimtarëve. Unë jam njeri veprues dhe i lirë në atë që bëj, nuk rri të kalbem nga plogështia siç kalben banorët e ketij qyteti të humbur provincial. Unë e mbërthej jetën për fyti dhe se lë të më mberthejë ajo mua. E drejtoj siç dua dhe nuk e lë të më drejtojë ajo. Lufta ime bëhet sheshit. Nuk fshihem nëpër vrima dhe skuta. Më së shumti fitoj, por edhe humbas, por gjithmonë me kundërshtarë që dëshirojnë dhe guxojnë të ndeshen. Që ata humbin dhe u boshatisen xhepat, nuk është problemi im. Është në saje të guximit, aftësisë dhe shkathtësisë sime, por edhe fatit dhe rastit të tyre të keq. Ja sheshi, ja mejdani. Ja Mjekërzi kapedani. Guxoni dhe urdhëroni. Pa gënjeshtra, pa hile, pa mashtrime, pa dhunë, butësisht, me buzëqeshje, urt e but. Thoni që fitimet e mija janë të paligjshme. Gaboheni zotrinj. Kam luajtur me paratë e mia në bilardo, në kazino, në lojra fati, kurdoherë në lokale të liçensuara. Kam ngrënë e pirë në restaurant dhe, zonjës Kristina i kam paguar me bujari këstet e qerasë dhe I kam plotësuar dëshirat që ka shprehur. Gjithsa përmenda, jetojnë me këto biznese dhe i paguajnë taksat bashkisë. U duk se fjala e lodhi, piu me etje disa gllënjka uji, pastaj vijoi: -Më akuzoni si mashtrues grash! Ja tek janë zonjat e nderuara, ka kush ankesë për mua? Cilën kam shtënë në ngasje, cilën kam mashtruar? Vajzat dhe gratë mërmërinë por pastaj ra heshtja. Ankese nuk kishte. -E, pra siç e shihni, nuk ka ankesa. Por është e vërtetë, ato që më kanë njohur në lidhje intime më kanë dashur,fort bile. Dhe përse duhet ta duan femrat një mashkull , ju duhet ta dini zoti gjykatës se jeni vetë burrë. Ca më shumë duhet ta dijë zonjusha sekretare! Njerëzia u kukurisën, ndersa zonjat gjasme të turpëruara ulën kryet. Zonjusha Liza u bë paparune në fytyrë. “Mbylljani gojën këtij lapërdhari” iu lut gjykatësit. -Mjaft-klithi gjykatësi-Po cënoni moralin publik dhe po fyeni zonjat e nderuara! A e di seç’të bëj për këtë? -? -Meqënse nuk e di po ta them: Ti fus të dy këmbët në një këpucë, të shkul dhëmballën e shëndoshë me darë kuajsh! -Faleminderit,z.gjykatës. Universitetit të Rrogozhinës, ku jam diplomuar,do ti propozoj që në fakultetin juridik të përfshijë edhe lëndët speciale për këpucar dhe dentist. Por le të kthehemi te çështja. Fitimet e mia- vijoi ai- janë të tatueshme e fare të pastra, më të pastra se ato të zotrinjve me imunitet. Më ndjeni, por gjuhën nuk e kam aq të shkathët sa duart dhe nuk jam i zoti në llafollogji , por gjithsa thashë janë të vërteta, të sinqerta, të qarta si drita. Si fund pazar, kërkoj pafajsinë

7

dhe një dëmshpërblim dhjetë million lekë për dëmtim të imazhit tim publik. Kaq kisha. Avokati mbrojtës, që e quajti klientin e tij njeri të kohës dhe modern, viktimë virtuale e një zhgani injorantësh, hodhi poshtë akuzën qesharake dhe kërkoi menjëherë pafajsinë. Pastaj i erdhi radha prokurorit të mbante pretencën.I fryrë, duke I dhënë shumë rëndësi vetes me zë basi dhe të folur të ngadaltë, në zbatim të parimit të tij”Gjeje fajin edhe atje ku nuk është”, e mbështeti fjalën e tij në nenet 126, 234. 63, dhe 405 të kodit penal. Para sallës, ai foli me frymëzim dhe dituri të thellë për mjekrën: - Ky lesh i fytyrës që quhet mjekër, që nga mjekra e Adamit, gjatë mijvjeçarëve e deri sot ka qënë objekt kulti, nderimi por edhe i krijimit të problemeve. Mjekra e kuqe i dha emrin Barbarosës së famshëm, mënyra sesi e mbante mjekrën të ndarë më dysh perandori Vilhelm, krijoi modën e mbajtjes së mjekrës “ALla Vilhelm.” Mjekra ka qënë dhe është edhe objekt religjoz, myslymanët betohen për mjekrën e Pejgamberit ,kurse komunistët për mjekrën e Marksit. Të gjithë klerikët mbajnë mjekër. Për mjekrën janë krijuar të shara nga më të çuditshmet, si fjala vjen të dhj…. Mjekrën. Mjekra është trajtuar edhe në folklor, fjala vjen kënga : “More prift ,mjekër shtupë, as ma jep atë çupë” Mustaqet e Çelos kanë hyrë në histori dhe ai u bë më I famshëm prej tyre sesa nga trimëria. Për ‘to, asqerët e dy taborreve u grinë me syngji! Në rastin që po gjykohet-përfundoi ai- Mjekra është përdorur si mjet qëllimkeq, piknisje e mashtrimit publik, rrënimit ekonomik, përvetësimit të pasurisë të të tjerëve, ngashnjimit të seksit të dobët dhe përhapjes së shembullit të keq te të rinjtë. Për arsyet e mësipërme, e shpalli fajtor të pandehurin dhe kërkoi dënim me dy vjet burg dhe një gjobë prej një milion lekë. Trupi gjykues u tërhoq të merrte vendimin. U vonuan shumë sa të pranishmit në pritje humbën durimin dhe shpeshtuan brejtjen e farave të kumgullit dhe lulediellit. Trupi gjykues nuk e kishte të lehtë. Krehën kodin penal, kërkuan dënimet, por akuza për mashtrim apo përvetësim nuk vërtetohej, nuk kishte asnjë rast që ai të ishte grindur, të kishte prishur qetsinë publike, nuk kishte armëmbajtje pa leje. Në kërkesën e tij për dënim prokurori ja kish futur kot, si gjithmonë. Më në fund zgjidhja u gjet. -Çohuni në këmbë, trupi gjykues do të japë vendimin-lajmëroi ftuesi i gjyqit. Kryetari I trupit gjykues pasi bëri një shëtitje në nenet e shumta të kodit penal për padinë e palës”Sindikata e Berberëve dhe Parukiereve” kundër qytetarit të pandehur Mjekërzi Mjekërziu ,shqiptoi vendimin:
8

-Qytetarit Mjekërzi Mjekërziu, si dënim për trazirat psiqike dhe shqetsimet e krijuara, ti rruhet mjekra dhe ti qethen flokët publikisht, të dëbohet nga qyteti dhe ti ndalohet për një afat pesëvjeçar rikthimi. Vendimi është i forms së prerë dhe i paapelueshëm.-Pastaj si për ta vulosur vendimin goditi me çekiçin e drunjtë pllakën dhe e deklaroi seancën të mbyllur. Zbatimi I vendimit u bë të nesërmen në fushën sportive të lojrave me dorë, që ishte buzë lumit. U ngrit një podium dhe mbi të Banushi, beriberi, kryetari i sindikatës, vendosi fronin dhe pajisjet e tij, ndër to edhe një tabaka që gjindja të hidhte ndonjë lek si darovë. Për berihaj dhe gallatë, u shkulën i madh e i vogël. Për sehir kishte sosur edhe qeni i Lipe Kallajxhiut që e shoqëronte korin me të lehura! Me këtë rast, nga qyteti fqinj erdhi edhe një korrespondent dhe kameramani për ta filmuar këtë ngjarje që do të bënte lajmin e ditës. U gjet edhe një orkestrinë popullore, klarinetisti Belul Gërneta, do luante pjesën “Berberi që rruan mbret’në”,ndërsa lamashët e qytetit kishin marrë legena teneqeje, gjyma, kazanë e sahanë bakri dhe kishin formuar një orkestër më vete. Mjekërziun e prunë të shoqëruar dhe e ulën në fron. Banushi i hodhi mbi supe dhe përpara çarçafët e bardhë. Ushtoi gërneta dhe orkestra nisi këngën aq të njohur”Berberi që rruan Mbretin”, në krah tjetër ushtonte zallahia e legenëve dhe gjymave, tringëllima e sahanëve që mbanin ritmin dhe kënga e repistit Reiz, që përsëriste refrenin ”Berberi,berberi,berberi”. Jehona e zallahisë kthehej nga shpati i kodrave dhe përhapej në tërë luginën. Nën ritmin e muzikës, një grup të rinjsh nisën një valle rrethore duke e vënë në mes berberin dhe “Mbretin”, ndërsa kameramani nuk linte ti shpëtonte asnjë detaj. Banushi nuk ngutej. E shihte sesi e ndiqnin qindra sy, por për të përmbushur hakmarrjen e tij, donte të shijonte prerjen e çdo qimeje të mjekrës dhe çdo fije të flokut. Kur i erdhi radha rruarjes së mjekrës, viktima ngriti dorën dhe vikati: -Ndal mor xhahil! Ke marrë urdhër të më rruash apo të më rjepish lëkurën? Banushi qëllimisht nuk ia zbuti mirë mjekrën me shkumë që ti dhimbte, por pas protestës ia zbuti mirë e mirë me ujë të ngrohtë e me shkumë. Kur mbaroi e disinfektoi me livando, e pudrosi, i shkundi qimet me furçë hoqi dhe shkundi çarçafët dhe më tepër për forcë zakoni professional I tha: -Me shëndet!- megjithëse donte ti thoshte plaç. Mjekërziu pa mjekër, ngjante fare kot, si gjel i shpupluar,i shfytyruar dhe koka i kishte dalë si kungull. Në fytyrën lakuriqe spikasnin vetullat e trasha e të zeza dhe dy sytë e zinj që xixëllonin nga mllefi.

9

Dy policë e shoqëruan deri te stacioni i autobusëve. Prapa I ndiqte turma e sehirxhinjve që hidhte romuze si të ndiqte një qen të tërbuar. E hipën në të parin autobus që kaloi dhe e përcollën deri në qytetin fqinj. * * * Mjekërziu i pamjekër e i paflokë, iku që ti rriste ato dhe të fillonte sërish gjuetinë. Qyteti ra në qetësi e plogështi, me ëndrra të mërzitshme, vejusha Kristina u trishtua për vetminë e saj, zuskat qanë me ngashërim, berberët dhe parukieret iu kthyen punës dhe lumi që kishte vërshuar u kthye në shtratin e tij. Si çdo çudi edhe kjo,ditën e katërt u harrua. 3 Nuk qe e thënë, që qyteti të mbetej në qetsi për shumë kohë, të brente pa gajle farat e lulediellit dhe të mbllaçiste çimçakiz. Një ngjarje tjetër tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, por kësaj here nuk ishte ndonjë i huaj, por një banor i respektuar i atij qyteti: Safet Beqollari, ish drejtor I kantierit të sharrave, babai I Banushit dhe i një familje të madhe, me pesë djem, me nuse nipër e mbesa. Safeti, që kishte shkelur në të shtatdhjetat, kishte kohë që kishte rënë në dëshpërim. I mësuar të komandonte, tani se dëgjonin as fëmijët e tij. E ndjente veten pa pushtet e pa fuqi. Katër djem ishin hedhur për të punuar në Greqi. Në shtëpi kisht mbetur i madhi,por edhe ai si pemë pa kokrra. Nuset harbonin frelëshuara dhe grindeshin. Ishin kail ti jepnin flokët në dorë njera tjetrës. Shtëpia dhe prokopia kishin marrë tatëpjetën. Pak lek. Varfëri e madhe. Vuajtje e madhe.Mërzi e madhe. Eshtrat ia brente si qen reumatizma. Pas vdekjes së të shoqes, të shkretës Merjeme, i kishte rënë atij barra për të ushqyer atë familje të madhe. Djemtë nga kurbeti herë dërgonin ndonjë lek e herë jo.Banushi me atë briskun e berberit mezi ushqente të tijët. E kishte kapluar mërzia dhe atij i dukej se rronte kot, fare kot. Ditët gdhiheshin e ngryseshin njësoj, të zymta e të mërzitshme, pa gëzim, pa një lajm të mirë, zi e më zi. Këtë ja thoshte kujtdo që takohej: -Ç‘kemi Safet? -Ç’të kemi,ja rroj kot,fare kot. -Mos u mërzit. -Si të mos mërzitem, ndaj kësaj jete, vdekjen bjere tëhu. E shkreta grua, Merjemja rahmet pastë, shpëtoi që u shua. Edhe ajo nuk duronte të jetonte kot! Një natë, teksa flinte, ende pa e zënë mirë gjumi, iu shfaq si nëpër mjegull një hije që mori trajtë e formë njeriu, ishte i lehtë, qëndronte pezull, në shpatulla kishte dy krahë si të pëllumbit. Iu ul në anë të shtratit dhe I tha: “Mos u tremb, jam Xhibrili, ëngjëlli i Zotit që merr shpirtrat. Ti do të vdesësh, Zoti do të dërgojë
10

te të afërmit e tu që kanë ikur”. I tha dhe pastaj iku siç kishte ardhur, i pështjellë në mjegullën e bardhë. Safeti, ujë në djersë e me të gulçuar u zgjua. U ngrit dhe piu ujë, por nuk e mblodhi dot veten. Sado u përpoq të flinte, sa e pikaste gjumi, shihte të njëjtën ëndërr. Të nesërmen, pasi piu kafen, thirri të birin e madh, Banushin. -Dëgjo mor bir. -Më thuaj baba. -Unë do të vdes. Banushi, që u zu papandehur, u çudit nga pamja e tij. Fytyra I kishte ngrirë si maskë dhe sytë të kallkanosur e me një ndriçim të ftohtë akull, i ishin ngulur zbrazëtirës. -Baba, ti nuk je mirë. Njeriu nuk vdes se do vetë, vdes kur i vjen koha apo shkaku, por nuk dihet as radha, as mosha as koha se kur!je sëmurë nga streset,duhet të shkosh te mjeku. -Stresi i leshit! Mbrëmë mu shfaq ëngjëlli i Zotit, Xhibrili, disa herë dhe më tha se unë jam shënjuar për të vdekur. -Ti nuk je as besimtar baba, si i beson një ëndrre? Leri tani këto dhe hajde zbresim poshtë në qytet, të të jap një të rruar taze,të pish një kafe të fortë dhe shko bëj një dorë letra me shokët. -Ikë,ti,ikë bir, se unë do mbodhisem ca. Kur iku I biri, ai thirri nuset, nipërit dhe mbesat dhe u tha të njëjtat fjalë. Nipërit dhe mbesat u tronditën,më të vegjlit edhe qanë. Nuseve nuk u pëlqeu hiç çereja e vjerrit dhe thanë me vete se babaziu kishte shkalluar. Zot na ruaj nga mendtë e kokës! Kur zbriti në qytet mori udhën drejt xhamisë. Ishte e premte dhe besimtarët sapo kishin falur vaktin. Hoxha, Shahin Efendiu, që nuk e kishte në radhën e besimtarëve, u çudit nga vizita e tij e papritur. -Zotri Safet, mirse të pruri Zoti në vakt të shënjtë të Xhumasë. Qoftë për mirë. -Mirë se të gjeta, Shahin efendi. Kam ardhur të më shkoqitësh një ëndërr të çuditshme që kam parë mbrëmë. Nuk është ëndërr dosido nga ato që shohim rëndom. -Pa ta dëgjojmë! -Në gjumë, mu shfaq Xhibrili si ëngjëll me krahë pëllumbi dhe më tha se: ”Ti do të vdesish dhe do të shkosh pranë të afërmve të tu që kanë ikur.” -Ishe në gjumë apo zgjuar? -Nuk e kuptova por ishte si një përhumbje.

11

Shahin efendiu u mendua, ndërkohë numronte kokrrat e qelibarta të tespijeve, pas një heshtjeje mistike,ai I tha: -Kjo që jetojmë, është bota e rreme dhe ne jemi mysafirë kalimtarë. Nga dheu jemi ngjizur e te dheu do të kthehemi. E përjetshme është bota e përtejme. Vdekjen e kemi borxh. Por ty që të është shfaqur Xhibrili, të janë hapur portat e xhenetit. I lumi ti. Edhe Pejgamberit, që paqja e Zotit qoftë me të, Xhibrili i zbriti Kuranin e madhërishëm. Falu dhe lutu, me mëndjen te Zoti i tërfuqishëm, mirbërës dhe mëshirues. Kur iku nga Xhamia, Safetin këmbët e shpunë vetiu në varreza. Rojes, kur e pa, iu duk se iu faneps një fantazmë. Ai shkoi te varri i së shoqes, i pastroi barërat, i fshiu fotografinë dhe i foli me zë të ulët dhe i tha që ta priste se së shpejti ai do të vinte aty pranë saj. Pastaj i tha rojes së varrezës se e donte vendin e varrit pranë së shoqes, të ndjerës Merjeme. -Po ta le amanet për së gjalli. -Ty tu shtoftë ymri e qofsh jetëgjatë, zotri Safet, po vëndi yt aty do të jetë. Kaluan ditë, kaluan javë e muaj, por vdekja nuk po vinte. Në shtëpi mbyllej në dhomën e tij dhe nuk donte që ti fliste njeri. Kur rastiste që e pyesnin për gjësendi ai u përgjigjej: ”Mua mos më vini në hesap,zermëni të vdekur” Shahin efendiu, u tha besimtarëve se Safet Beqollarin e kishte shënjuar vdekja. Ai dukej se e kishte të shkruar në ballë, por ajo nuk do të ishte një vdekje dosido, por e shenjtëruar se e kishte paralajmëruar ëngjëlli i Zotit. Ky pohim mori dhenë dhe kur Safeti delte në qytet, gjithmonë i vetmuar, askush nuk i afrohej, askush nuk i fliste, kishin për të një nderim mistik, si për një njeri që gëzonte dashurinë e Zotit. Safeti priste vdekjen, por ajo nuk po dukej. Atëherë ai I dha karar ti jepte vetë fund jetës. Për të vdekur se për të vdekur! “Rroj kot- thoshte ai-mua më janë sosur ditët. Ç’bëri një më shumë apo një më pak. Po iki me plot pengje, por nuk kam as moshë as takat të ndreq prapësitë e kësaj jete në këtë kohë të çmendur!” Pakësoi ushqimin. U dobësua, sytë si të pajetë i hynë thellë në zgavra. Hoqi mënjanë aq shpenzime sa duheshin për varrimin që të mos u bëhej barrë djemve dhe priste ëngjëllin e vdekjes, që të vinte e ti merrte shpirtin. Ai po vonohej. Përditë vdisnin njerëz. Shihte në televizor kronikat e zeza me lloj e lloj vrasjesh, e vdekjesh që s’ti merrte mendja : me sëpatë, me vetvarje, me armë, me helm, shtypje nga makina, nga treni, mbytje në det ,liqene e lumenj, helmime nga pickimi i gjarprit dhe merimangës së zezë. Hedhje nga kati I pestë apo nga lartësia e vinçit. Shkaqet ishin nga më të ndryshmet: sherre për pronat, xhelozi dhe tradhti bashkshortore, për borxhe dhe grabitje, mërzi nga jeta e padurueshme,
12

apo ngaqë u kishte ikur fiqiri! Kishte ardhur koha të zgjidhte, një vdekje të menjëhershme, pa vuajtje, pa mundim. Kështu i gjallë,si i vdekur e i pakallur, po bëhej gazi I botës. Por si? Kë të pyeste? U kujtua. Ata kishin një mik shtëpie, që kishte punuar në policinë kriminale. Ishte pensionist. Me siguri ai do ti jepte një mendim. Miku kur e dëgjoi, megjithëse kërkesa iu duk e çuditshme, i tha se po ti hiqte shpenzimet e udhës, do shkonte në Tiranë dhe ta gjente në arkiva atë që i kërkohej: ”Manualin e vrasjeve dhe të vetvrasjeve”. Safeti pranoi dhe i dha shpenzimet e rrugës. Priti me padurim sa ai të kthehej. Miku i dërgoj lajm se e priste te biblioteka e qytetit. Atje nuk shkonte më njeri për të lexuar dhe ishte fare qetë. Ashtu e bënë. -Pa na thuaj, çfarë gjete? -Janë të shumta dhe të ndryshme mënyrat sesi njeriu mund tia marrë shpirtin vetes. Kam të regjistruara këtu në bllok mbi njëqind mënyra: Të lyhesh me benzinë dhe ti japësh flakën vetes; të varesh me litar në trarin e shtëpise apo në degën e një peme; të shtrihesh mbi shinat e hekurudhës dhe të shkojë treni përsipër; me plumb në gojë apo në ballë me revolver apo kallash;duke u hedhur nga ura në lumë; të vetmbytesh në det apo liqen, duke gëlltitur thëngjij të ndezur; duke kapërdirë xhama të shtypur apo gozhdë të vogla; helmim me fostoksinë apo arsenik dhe bar miu që gjenden me shumicë në farmacitë bujqësore; duke u hedhur nga shkëmbi në greminë; me hedhje që nga ballkoni i katit të pestë; të ngrish natën përjashta nga bora e akulli, apo të të shqyejnë ujqërit e uritur në pyll; me thikë drejt e në zemër; të rrish prapa mushkës xanxare dhe të marësh një shkelm në kokë si Rexha; të presësh me sëpatë një ah apo lis dhe të rrish ndën të që të të shtypë kur rrëzohet; të hidhesh nga aeroplani dhe të mos hapësh parashutën(por kjo s’është për ty); të shtrihesh në vaskën e banjës me ujë të ngrohtë,të presësh damarët dhe ta lesh gjakun të rrjedhë,është vdekje e ngadaltë dhe pa dhimbje; në dhomë të mbyllur nga mangalli I qymyrit apo bombola e gazit,vdekje e rehatshme……Ka plot të tjera, por mençuria është të zgjedhësh vdekje të menjëhershme dhe të sigurtë, se shumë nga këto mënyra mund të të lënë edhe sakat e pastaj të mbetesh në jatak pafundësisht! -Mjaft se na çudite-i tha Safeti- të mbaja për të mençur,por paske qenë fare fyçkë dhe i lajthitur. E shoh që më paskan vajtur dëm pagesa dhe harxhet e rrugës- dhe u ngrit e iku i çgënjyer dhe i zemëruar. Tjetër gjë priste. Në kërkim të mënyrës së vdekjes, që ende nuk po e gjente, ai vijoi të shëtiste i vetmuar dhe bariste i menduar, anës lumit por edhe nëpër qytet, si ti përkiste një bote tjetër. I hollë e i gjatë, me borsalinën e zezë rrasur deri te veshët, pamje
13

zbehtë, ai tërhiqte vëmendjen e atyre që e njihnin. Ata nuk kuptonin nëse para tyre ishte I gjalli apo fantazma e tij. Që të siguroheshin e përshëndesnin: “Ç’kemi Safet?” dhe merrnin të njëjtën përgjigje: “Ç’të kemi, ja,rroj kot. Pres të më marrë vdekja!” Banushi që e ndjente veten në zor të madh, e që po bëheshin gazi i botës, që babaj të mos bënte ndonjë të pabërë, i vuri prapa një nga djemtë e tij, që i rrinte prapa si hije. * * * Mëngjesin e të premtes, kalimtarët ndalnin këmbët te shpalljet në shtyllat e elektrikut dhe te tabela e lajmërimeve të agjensisë funerale “Parajsa”, që bënin të ditur nga familja “Vdekjen e fort të dashurit babajt tonë Safet Beqollari, vjeç shtatëdhjetë dhe se varrimi bëhej duke u nisur nga shtëpia në ora 17.oo.” Më në fund! Por si kishte vdekur? Pyesnin ata.Fare papritur, duke ngrënë bukë me fiq e djathë, pa nxjerrë zë. E gjetën përmbys mbi tryezë. Hëngri bukë e fiq dhe vdiq! Kështu e dha lajmin edhe televizioni lokal dhe ato qendrore. Shahin Efendiu që do të përcillte të ndjerin për në banesën e fundit, u tha të pranishmve se ai kishte patur një vdekje të lumnueshme, pasi fiku ishte pema e dashur nga zoti. Në Kuranin e Shenjtë, në surenë “El Tinë”, Zoti betohej: Pasha fikun, ullirin dhe kuajt e shpejtë të Arabisë!” Ai kishte dhënë shpirt pa vuajtje, ditën e shenjtë të Xhumasë. Me siguri shpirti i tij do të prehej në Xhenet. 4 Pas stinës së të korrurave, i erdhi radha stinës elektorale dhe partitë politike u turrën në fushatën e vjeljes së votive. Qyteti e hodhi tej plogështinë dhe u gjallërua papritur. Nga kryeqyteti vërshuan drejtuesit e partive, të shoqatave dhe agjitatorët me makina të reja, të bukura e të stolisura me stemat e partive. Kafet dhe restaurantet u mbushën cit dhe leku po rridhte lumë. Ballinat e ndërtesave dhe dyqaneve u mbushën me flamurë, me të gjithë ngjyrat e ylberit: Blu,rozë,të kuq,të gjelbër,të verdhë. me shpallje e pllakate. Më von u afishuan listat e zgjedhësve, ku mes të gjallëve ishin dhe ca të vdekur, ndër ta edhe i ndjeri Safet Beqollari, që thirresh për të votuar nga bota tjetër. Kishte shumë të regjistruar nga dy herë, numri I votuesve ishte më i madh se ai i banorëve, por punë e madhe! Banush Beqollari vendosi ti hynte politikës. Me briskun e berberit nuk jetohej. Nga sa shihte ai, lopa e politikës, kishte qumësht për këdo që dinte ta milte. Ai u caktua kryetar rajonal I partisë “Shpresa e Shqipërisë” që drejtohej nga i riu i talentuar e me ambicje politike Bujar Toçi, që ishte pasuruar shumë nga tregtia e “Miellit” dhe tani, pas pasurisë, synonte politikën, emrin dhe famën. Për ta ndihmuar Banushin, erdhi nga qendra profesori i mirnjohur Asllan Bregu, që i
14

shkruante fjalimet. Drejtuesit lokalë të partive, i ranë shkurt takimeve në qytet: Do të organizonin një takim elektoral të përbashkët , ku kandidatët për deputet të secilës forcë politike, si në një garë, do të paraqisnin programin dhe platformën e tyre. Pas ballafaqimit elektorati do të dëgjonte, do të pyeste dhe pastaj sipas pëlqimeve dhe bindjeve, le të vendoste me vullnet të lirë për kë do të votonte.Kurse militantët do të brohorisnin e thërrisnin sat ë ngjireshin. U tha, u bë! Kandidatët për deputetë, erdhen një ditë para dhe nga rrugë të ndryshme: I partisë së “Kaltër”zbriti nga qielli. Helikopteri i vogël zukati si brumbull dhe u ul me rrapëllimë në fushën e sportit duke ngrituir një shtjellë të madhe pluhuri. E pritën me brohoritje dhe lule. I partisë së “Gjelbër” kishte udhëtuar me mushkë nëpër malësi dhe zbriti i lodhur e i dërrmuar. I “Krenarisë Kombëtare” udhëtoi me një furgon-frigorifer të mbushur me pula të therura, dhuratë për përkrahësit e partisë. Kandidati I “Shpresës” mbriti me një makinë “Lançia” fringo të re që xixëllonte. I partisë “Rozë” me një autobus elektoral të nisur e stolisur me flamurë e banderola. Pasi u takuan me mbështetësit dhe hëngrën darkat e pasura, u kthyen për të bujtur në hotel “Rex”. Ata, duke zbatuar parimin “Kundërshtarë por vëllezër” bënë biseda të këndshme. Hotelxhiu, tha se nata kishte kaluar fort e qetë. Aty ndaj të gdhirë, njeri nga shoqëruesit, kishte zbritur poshtë dhe kishte marrë gjithë akullin që gjendej në frigorifer. Drejtuesit e seksioneve lokale të partive, që erdhën për t’uruar mëngjesin personaliteteve, u rehatuan në kolltuqet e hollit dhe rrufitën me nge kafet që u shijuan shumë. I pari zbriti shkallët Bujar Toçi, shend e verë, shpotitës e shëndosh si kokrra e mollës. Kandidatët që zbritën pas tij, kishin në fytyrë e rreth syve ca blana mavi e bërdunglla, ndërsa kandidati I partisë së “Kaltër” kiahte fashuar dorën. Tha se kur ishte ngritur natën, se banja ishte në kat të pare, ishte rrëzuar në shkallë se ishte terr, ngaqë ishin prerë dritat, por kishin fjetur mire. * * * Mitingu do të mbahej jashtë, në natyrë, te çesma e “Dervish Rexhepit”, që hidhte ujë nga tre sylinjarë, nën hijen e rrapit të madh ku cicëronin qindra zogj, në sheshin e blertë, që nxinte qindra njerëz. U vendos një tryezë e gjatë, e mbuluar me beze sipas ngjyrave të flamurëve të partive pjesmarrëse. Dukej sikur mbi të kishte rënë ylberi. Gjindja ishte ndarë tufa-tufa sipas pëlqimeve dhe përkatësive partiake. Militantët brohorisnin. Entusiazëm i madh, pritej gallatë, sehir dhe një shfaqie që qyteti kishte kohë pa e parë. Gazetarët e gazetave të varura e të pavarura, gëlonin gjithandej të dalldisur, kamerat e televizioneve s’pushonin së
15

xhiruari këto pamje që do t’i bëheshin të njohura gjithë vendit. Për radhën se kush do të fliste,u hodh short. Të parit i qeshi fati kandidatit të partisë së “Kaltër”. Kur ai u ngrit, përkrahësit shpërthyen në duartrokitje dhe thirrje të forta, aq sa zogjtë u ngritën fluturim nga kurora e rrapit dhe jehona u përcoll në luginë. Kandidati, politikan i regjur, buzëqeshi, i përshëndeti me dorën e lidhur dhe priti që ata të qetësoheshin. -Zonja dhe zotrinj, miq e dashamirë, qytetarë të nderuar, jam shumë i prekur nga pritja juaj, jashtëzakonisht i prekur nga besimi që keni treguar dhe tregoni për forcën time politike, luftëtaren për demokracinë e vërtetë, që është partia e qytetarit dhe për qytetarin. Votoni programin tonë, votoni për personin tim pasi unë u premtoj, me fjalë nderi, por dhe ju siguroj se do ti ndryshojmë pamjen këtij vendi. Ashtu de! Ku e lam? Ah po,te ndryshimet e mëdha. Ujë dhe drita,njëzet e katër orë në njëzet e katër, dymbëdhjetë muaj në dymbëdhjetë! Punë, mirëqënie, liri e demokraci për të tërë. Ashtu de. Hë,ku e lam? Ah po, te rrugët do ti shtrojmë e zgjerojmë, të varfërit do ti thonë def varfërisë . Partia ime do vendosë rregull, rend e qetësi, do tu pritet rruga banditizmit dhe aventurierëve të kallëpit Mjekërziu, fund grabitjeve dhe akteve të dhunshme! Ashtu de.Ku e lam, po te armët , ne do t’i mbledhim armët, popullata do ti dorzojë ato vullnetarisht, në mos ligji dhe vetëm ligji do të jetë I pamëshirshëm. Kur folësi ishte duke thënë ato fjalë, dikush nga turma shkrehu një breshëri automatiku që ushtoi si rrufe në të kthiellët. Kandidati, me një shkathtësi të çuditshme hyri dhe u fsheh nën tryezë. Plasën të qeshurat dhe të thirrurat: hya,hya.U bë tollovi e madhe,qeshnin me lot. Bujar Toçi e ndihmoi të delte nga nëntryeza. Ishte dyllë i verdhë dhe dridhej. -Mbaje veten o trim. Këta i shkrehin armët për qejf e berihaj. Një përkrahës I partisë ” Shpresa e Shqipërisë” I tha Bujarit: -Pa shikoje, o Bujar se mos zotria është lagur, që ti sjellim një palë ndrresa të reja! Folësi që ende se kishte mbledhur veten, e konsideroi atë një atentat komunist dhe kështu do t’ia raportonte edhe qendres dhe medias. -E di se kam ardhur në një miting elektoral- tha ai-Dhe jo në një poligon qitje. Nuk kam sepse të vazhdoj më tej. Elektorati im e mori mesazhin! Drejtuesi i takimit i ftoi të bënin pyetje dhe diskutime për kandidatin e “Kaltër”. -Me leje?-ishte Cufe Zavalli. Me hapa të ngadalta, duke zvarritur opingat e llastikta, çapiti drejt tryezës. Qëndroi ballas, pastaj mori një shishe ujë dhe e rrëkëlleu ngadalë të gjithën.
16

-Të bëftë mirë o Cufe,tashti thuaje ç’farë ke për të thënë. -Kaq.Thashë ta provoja një herë këtë ujin e fabrikës se nuk kasha pirë ndonjë here. -Si t’u duk? -I mire, po si me gjemba,të cimbiste gjuhën.-tha Cufja dhe shkoi u ul në vendin e tij. Pas Cufes u ngrit Lake Llullaja, çakër qejf dhe gjysmë I dehur. -E kam një pyetje, për atë bilbilin që ligjëroi. Sa për ujin, ne kemi me tepricë e të mos qederoset. A ka mundësi, që bashkë me tubat e ujit të shtojë dhe një tub tjetër, ku të rrjedhë rakija, ballkazani, siç del nga llullaja, njëzet e katër orë? Të ketë edhe një tub ngaku të rrjedhë qumështi për kalamanët! Po e bëri këtë, hallall. Ka votën time dhe gjithë pijetarëve të qytetit dhe krahinës. Sa për driten, s’na prish punë se gota e gjen buzën edhe në terr. Plasën të qeshurat. Kandidati mbeti në mëdyshje,po bëhej qesharak. E mblodhi veten dhe me pamje të zëmëruar iu drejtua turmës: -Besoj që zotria nuk u përfaqëson juve. Bashkë me rakinë ka pirë dhe mendjen. Ne skemi të tepërt që ti japim atij. Përgjigja erdhi flakë për flakë: -Ta gëzosh për jetë e mot,se me atë mendjen tënde unë s’vete dot as në hale. Më mjafton e më tepron kjo që kam! U ngrit Sotiri. Kishte dhe ai një pyetje që e mundonte prej kohësh. Priti sa ra qetësia dhe pyeti: -Dua të di qëndrimin personal por edhe të partisë së tij për ato bizbiqet dhe dylberët. I pyeturi ngrit supat. Nuk kishte kuptuar përse bëhej fjalë. -Bizbiqet-qartësoi Sotiri- janë ca çupa që nuk u pëlqen “rrushi”, por “petulla”. Dylberët thonë që janë ata që shkojnë mashkull me mashkull, i quajnë edhe bytharë…thonë që Evropi u del krah dhe i do shumë, se gjoja kjo bën pjesë te të drejtat dhe liritë e njeriut! -E kuptova. E ke fjalën për lezbiket dhe homoseksualët. Ky problem ende tek ne nuk është shtruar për zgjidhje, pret. Pse ju keni ndonjë problem këtu, në qytetin tuaj. -Kështu sheshit, nuk kemi, se nuk guxojnë ngaqë ne do tu turrim qentë, por ku mund ta dish! Thonë që në Tiranë kanë dale sheshit. I erdhi radha partisë së “Krenarisë Kombëtare”. Ai kishte vënë në kokë një qylaf të bardhë me një shqiponjë dykrenare. Sapo u bë gati të fliste, u dëgjua një këngë këndezi, pastaj kakarisje e pulave dhe përsëri këndezi. Ishin hatërmbeturit
17

që nga pulat e sjella nuk u ra në pjesë sepse ato I morën vetëm simpatizantët e asaj partie. Me gjithë ndërhyrjet, qetësia nuk u vendos, megjithatë, folësi kokëfortë,i inatosur dhe i akërryer, pasi lëshoi një lumë të sharash për komunistët, lexoi ato që kishte të shkruara. Edhe për të pati një pyetje. -Ç’farë ndryshimi dhe ngjashmërie kishte midis dhelprave dhe partisë së “Krenarisë Kombëtare? Pse i pëlqenin aq shumë pulat? Në vend të përgjigjes ai mori një të sharë. Kur po fliste kandidati i partisë së gjelbër, për energjinë e bardhë,ngrohjen globale,shkretëtizimin e vendit, mbrojtjen e pyjeve, të kafshëve dhe shpendëve që po shfaroseshin, se nga erdhi një lukuni qensh që ndiqnin një bushtër. Kur dëgjuan zallahinë e gjindjes ata filluan të lehnin me të madhe e tërsëllimë. U ngrit Bujar Toçi dhe u tha partizanëve të vet: -Zbojini këta dreq qen, boll kemi këta zagarë këtu në tryezë, të cilët kanë një orë që po lehin! Të tjerët protestuan, por Bujari tregoi grushtet dhe dhëmbët. Ata çuditërisht u tulatën. Kujtuan goditjet që kishin marrë gjat natës. Sfidanti I parties”Rozë”,ndër të tjera tha se: “Nga kaosi ne do të nxjerim rregullin,nga errësira dritën, nga varfëria pasurinë, nga padrejtësia drejtësinë, nga papunësia punësimin, nga padituria diturinë….” Militantët që perkrahnin atë parti ishin aq të shumtë sa thirrjet me “Urra” dhe “Fitore,fitore” ishin aq të forta sa zëri I folësit nuk dëgjohej. Atëhere ai tha:”Volks popoli,volks dei 1 ” dhe u ul i lumturuar. Më në fund i erdhi radha e shumëpritur, kryetarit të “Shpresës së Shqipërisë”. -Më njihni mua?-pyeti ai. Përgjigja qe një pooo e zgjatur dhe e fuqishme. -Unë jam biri juaj. Jam rritur në këta pyje dhe male. Që trembëdhjetë vjeç jam ndeshur me ujkun dhe ariun,por asnjëherë nuk kam thënë se e kam shitur lëkurën e ariut pa e vrarë atë. I shihni këta biçimër që janë krah meje? Këta e shesin lëkurën e ariut para se ta vrasin! S’janë gjë tjetër veçse ca zagarë të vegjël, që lehin avazin që u kanë mësuar sa herë padronët u hedhin ndonjë kockë. Janë ca shkërdhata pa nder e burrëri. I shikoni si janë handakosur? Mbrëm natën u rrahën e u grinë sa mezi arrita ti ndaja. E si mund tu besoni këtyre me gjithë ato dëngla-mënglat për liritë të drejtat,pronën, diellin,shiun, erën e pordhi kali në derë të hanit! U gënjejnë, gënjejnë si derri. Ata nuk përgjigjen për ato që thonë se s’janë askushi! Unë nuk jam si ata, jam kryetar partie dhe bir i këtij vendi. Dëgjoni
1

Vullneti i popullit,vullneti i Zotit.

18

tani se çfarë do tu them: Këto dit,bleva kantierin e sharrave dhe do ta ve në punë. Këtu,poshtë,në qytet do të ngre depot e vjetërimit të drurit dhe fabrikën e mobiljeve. Do prodhoj për nevojat e vendit dhe eksport. Kam gati një kontratë me një firmë angleze. Do punësoj as më shumë e as më pak por dyqind puntorë. Do punësoheni e do ti thoni def varfërisë. Ky jam unë, Bujar Toçi,kryetar I partisë “Shpresa e Shqipërisë” që sjell shpresë të vërtete për qytetin tim. Votoni për mua, votoni partinë time se ajo është partia juaj. Pati brohoritje e duartrokitje të stuhishme. Bujar Toçin e ngritën dhe e hodhën dhe e pritën me hopa-hopa. Pas kësaj mitingu u mbyll, por fushata do të vazhdonte deri në ditën e zgjedhjeve. Partive të tjera u erdhën përforcime nga Tirana, agjitatorë të kualifikuar dhe shumë material propogandistik. Ndërkohë ndodhi e pangjara: Shtabit elektoral të “Partisë së kaltër”’ I zuripritë një bandë me maska. U morën makinat dhe u shkrehën një batare plumbash mbi kokë. I urdhëruan, që po ta donin kokën, të zhdukeshin një orë e më parë andej nga kishin ardhur. Pas denoncimit, panë ç’panë, u kthyen në Tiranë dhe Bujar Toçi mbeti thuajse pa rivalë, sepse ata të partisë “Rozë” I kishte aleatë. Bujar Toçi, që e ndihmonte Banush Beqollari, ua hodhi të gjithëve. Dy javë para zgjedhjeve në qytet u vunë afishe me lajmërime për tu punësuar në kantierin e sharrave dhe ndërtimin e fabrikës së mobiljeve. Në një fushëtirë në të dalë të qytetit, buldozerët filluan të dystonin sheshin e ndërtimit. U ngrit një barakë si fillim kantieri dhe topografët nisën piketimin e kontureve të veprës së re. Ata që u regjistruan morën një paradhënie. Ky po,që ishte kandidat për të qenë. Zgjedhjet, u zhvilluan të qeta, pati në mbrëmje ca kuti të thyera, shkëmbime grushtesh e të sharash, ca zarfe që ua dhanë nën tryezë komisionerëve, por këto ishin gjëra pa rëndësi. Zgjedhjet ishin një hap para, të lira,transparente e të ndershme. Zgjedhjet i fitoi partia e re “Shpresa e Shqipërisë”. Vonë në mbrëmje kur u bë I njohur rezultati ,rruga u mbush me makina, me flamurë dhe ushtima e borive që s’kishin pushim. Birra u derdh lumë. * * * Kaluan ditë, kaloi muaji. Për fillimin e punës dhe punimeve në kantier, askush nuk po bëhej i gjallë. Thoshin se deputeti nuk kishte gjetur financimet e nevojshme, por Banush Beqollari I mbante me shpresë. Prit e prit dhe ata e humbën durimin. Ditën që Bujar Toçi po mbante në Kuvendin e Shqipërisë një fjalim të rëndësishëm, të revoltuarit që e kuptuan se I kishin mashtruar, shkuan në kantjer dhe I vunë zjarrin barrakës. Askush nuk i ndaloj. U dogjën ca bishta veglash dhe ca

19

karroca dore. Në vend të barrakës mbeti një grusht thëngjijsh e hiri. Në njoftimin e shtypit u tha se të lënduar nuk pati. Aq e pati dhe ajo protestë. 5 Qyteti që e kishte kujtesën të shkurtër kur e pa se edhe pas zgjedhjeve asgjë e re nuk po ndodhte, ra sërish në plogështinë dhe përgjumjen e ditëve të nxehta. Në fillim të shtatorit, deputeti Toçi u shfaq me një shpurë përcjellsish të zhurmshëm dhe si era me shi i ra tejembanë rrethit të tij elektoral. Hodhi poshtë thashethemnajën për falimentimin financiar dhe deklaroi se projektet që kishte premtuar do ti bënte realitet. Burri burrë dhe fjala fjalë! Kaq mjaftonte për të rifituar besimin e humbur. Si fitues i zgjedhjeve, i takonte të ndante plaçkën. Të parin takoi Banush Beqollarin. Biseda u bë me gotën e uiskit përpara. Sallonin e berberit, do t’a kthenin në zyrë dhe seli të partisë. Për këtë Banushit do t’i jepej një qera mujore që ishte më e madhe se fitimet. Për ndihmesën personale dhe përkushtimin e rrëfyer për fitoren e zgjedhjeve, Banushi ishte emëruar drejtor i “Entit Rajonal të Pasurive Natyrore dhe Mjedisit” - Mos më thuaj që nuk e bën dot! Nuk janë më të mire nga ti ata që u bënë ministra! Ke diplomë ti Banush? -Jo. Vetëm maturën e gjimnazit të natës. - Shko dhe blije atë paçavure diplomë, që tu mbyllim gojën llapaqenve. Nga puna do të fillosh menjëherë. Entin do ta kthesh në çerdhe të partisë. Pushoi të gjithë ata që janë në punë. Pa mëdyshje, pa keqardhje, pa mëshirë! Merr të rinj e të reja antarë të partisë. Detyra e tyre parësore është forcimi, fuqizimi dhe shpërndarja e partisë deri në cepin me të largët. Punët e tjera janë sa për sy e faqe! E more vesh? Për tu hedhur hi syve njerëzisë, bëji pranimet me konkurs. Do fitojnë vetëm ata që do ti. Të tjerëve bëju nga ato pyetje, që nuk i di as vetë, sa të mos dine nga të venë. Kështu birçe. -Mirë,por do të kemi llafe! -Mos e ça trapin nga llafet. Ç’do çudi tre dit e ka,të katërtën harrohet. Kur isha ekonomist në kantierin e sharrave,e di si më thoshte I ndjeri babai yt,Safeti ”Këtij mileti bëji nënën që të të thotë baba!” * * * Enti ishte I vendosur në një vilë të tipit alpin në të dalë të qytetit,në një çeltirë mbi të cilën fillonte pylli i lisave. Zyrat ishin gjysmë të plaçkitura, por ngrehina mbahej mirë. Paraqitjen e drejtorit të ri para personelit e bëri Zv/prefekti qëapo ishte emruar. Si pa dëshirë tha pak fjalë. Heshtje,habi,pastaj një urim pazemër e nëpër dhëmbë që Banushit nuk i shpëtoi. Banushi doli me të për një kafe. Kur u kthye,
20

pa që nëpunsit hynë nëpër zyra dhe ra një heshtje e shurdhër. Atij ju kujtua e thëna se “Kur hyn macja në shtëpi, minjtë fshihen vrimave.” Banushi e mori në dorëzim zyrën e drejtorit pa proces-verbal. Në kasafortë s’kishte asgjë, ndërsa në rafte ishin ca dosje të verdhëreme , të pluhurosura dhe ca shishe pijesh të boshatisura. Tryeza e rëndë me dru gështenje ishte vendosur pranë dritares dhe kryq me të gjendej një tryezë e gjate dhe ca karrige druri të sakatuara dhe anash murit një divan i rjepur. Banushi i pakënaqur, u ul në krye të vendit. Puna e parë do të caktonte shefin e administratës dhe do të shpallte konkurimin për vendet e punës. Dy vende kërkonin profesionistë: Inxhinieri i pyjeve dhe ai I gjeologjise. Ju kujtua Ymer Pelivani, inxhinieri i pyjeve që kishte punuar në kantierin e sharrave me të ndjerin baba. Vërtet ishte i hurit dhe litarit, por besonte se punët e partisë do ti bënte mirë. Për pasuritë minerale,do të mbante gjeologun që ishte në prag të pensionit. Ai as ngrohte as ftohte, ishte i bindur dhe nuk i prishte punë. Banushi la të kuptohej se do të bëhej një reform e thellë administrative dhe dha porosi që të vendosej në qytet një afishe për vendet e punës. Personelin e zunë ethet. Konkuruesit duhettë paraqisnin dosjet personale. Nuk kaloi veçse pak kohë dhe vërshuan kërkesat, Tryeza e punës u mbush me një pirg dosjesh dhe u shpall data e konkursit. Oborri u mbush me të rinje të reja, me burra dhe gra që kishin ardhur të provonin aftësitë dhe fatin. Banushi porosity Ymerin që të përgatiste një pakëtë pyetjesh për testim, me pyetje të vështira, nga ato që edhe mund të mos i dinte vetë. Të parën thirri Sofien shefen e administratës në detyrë. Grua në moshë,si e tharë në tym, e veshur me të zeza ngaqë I kishte vdekur I shoqi, Nga tërë qënia e saj pikonte pikëllim, mërzi e trishtim. Dukej shumë e vrarë nga jeta. -Sofie, ke qënë komuniste? -Ashtu ishte koha, si për mua si për babanë tënd,të ndjerin Safet. Banushit I dogji përgjigja. -Po këta që ikën, si të mbajtën në punë? -Djemtë hynë në partinë e tyre,edhe unë hoqa dorë nga partia socialiste. -Sofie,më dukesh shumë e lodhur. Ka ardhur koha të çlodhesh, Kam vendosur të dalësh në asistencë. Më duhen njerëz të rinj. -Por,zoti Banush, edhe për shtatë muaj unë dal në pension. Mos ma bëni këtë. -S’ka por. Kjo bisedë mbyllet me kaq, shko, ke nevojë të çlodhesh. Ditën e mirë Sofie. Thirri Sandrin. Ai hyri në zyrë , hapi krahët dhe u turr të përqafonte Banushin: -Banush Beqollari,mor artist, të polli gjeli!

21

Banushi nuk u ngrit nga karriga, u mvrejt dhe i preu vrullin. Pastaj i foli rëndë -rëndë: -Sandri,të kam thirrur që, po ta ka qejfi, të jesh shef i administratës. Veç dëgjomë mirë dhe vere vath në vesh: Që sot e tutje, në këtë zyrë ska më miqësi. Unë për ty,jam zoti Banush,drejtori, kurse ti për mua je Aleksandri,shefi I administratës. Kështu sot e mot! U kuptuam? -Si urdhëron, zoti Drejtor! -Para se të fillosh nga puna, dua të mu përgjigjesh disa pyetjeve që vënë në provë mençurinë tënde. E para,sa bëjnë tre edhe dy? -Po tallesh me mua,këtë e di edhe një fëmijë,pesë! -Nuk e gjete. Përgjigja do të ishte: sa e doni ju zoti drejtor? -E dyta, a gabon drejtori? -Epo,njeri është edhe drejtori,edhe gabon. -Nuk e gjete,përgjigja duhet të ishte: drejtori ,nuk gabon ai gjithmonë ka të drejtë! -Pa hidh një sy në oborr,çfarë sheh? -Plot pisllëqe dhe një makinë fuoristradë ngjyrë të përhime. -E kujt është ajo makinë? -E entit,per nevojat e shërbimit. -Edhe këtë s’e gjete. Makina është e drejtorit,në ndenjësen e saj nuk duhet të ulet tjetër bythë! Ti nuk e kapërceve testin e zgjuarsisë,por nga pyetjet i more vesh detyrat e tua. Tani ikë dhe fillo nga puna. E para më bëj gati makinën. Nesër e dua në punë! Sandri u çudit. Ky nuk ishte Banushi, beriberi ku rruhej e qethej. Pa shiko se ç’bën karrigia! Në koridor u këmbye me Dianën, vajzën e noterit, të nisur e stolisur,kishte ardhur edhe ajo të kërkonte fatin e saj. Kur hyri Diana, Banushi nuk e dha veten nga bukuria e saj verbuese, por nuk mundi të përmbante një buzqeshje që i erdhi vetiu se brendshmi. Zyra që binte era myk u ermirua nga parfumi I saj delikat e femëror. E gjatë,bjonde me sy të kaltër si pika uji, minifundi i linte ti dukeshin këmbët e bukura, ndërsa poshtë dekoltesë së hapur të bluzës së trëndafiltë dukeshin gjinjtë si të mermetë . Kur u ul në divan dhe po hidhte këmbën mbi këmbë, iu dukën breçkat e kuqe. Banushit iu tha gryka dhe I shkuan mornica. Kur e pa se drejtori s’ua shqiste sytë gjokseve, në vënd që ta ngrinte bluzën e uli edhe më posht dhe i dhuroi një buzëqeshje nga ato që të rrëzojnë vdekur për tokë! Kjo pikë femre e fitonte konkursin edhe pa pyetje. Ai nuk kish ndër mend ta linte ti fluturonte kjo zoçkë. Do t’a mbante në paradhomën e zyrës. I Bëri ca pyetje sa për të shkuar radhën: Për arsimin, a dinte
22

të punonte në kompkuter etj. Ajo u përgjegj me zë nazik e melodioz, duke buzëqeshur tërë hijeshi , se do të bënte gjithçka që ai do ti kërkonte! -Po gjuhët e huaja? Se në entin tone do të na vijnë edhe të huaj. -Itlishten e thaj,anglishten e qaj. Kam edhe dokumentat, por po të dyshojë, zoti drejtor mund ta provojë. Banushi që u zu ngusht,i tha se s’ishte nevoja. E besonte. -Mirë,zonjush Diana,nesër do të fillosh nga puna në paradhomë si sekretarja ime. Bëji të fala babait. Diana lozonjare e falnderoi, para se të delte, qëndroi te dera gjysmë e hapur, dhe e vështroi me atë buzëqeshjen rrëzëllitëse. Iku dhe la pas vetes amzën e saj tepër femrore. Banushi frymoi thellë. Bukuria ishte çelsi që i hapte të gjitha dyert.Lumë kush e kishte! Erdhën të tjerë që konkuronin për vendet e inpektorëve të mjedisit,të pyjeve dhe minierave. Banushi thirri në komision për kompetencë edhe të dy inxhinierët që bënin pyetje teknike,administrative dhe ligjore. Kur Banushit nuk i pëlqente kandidati, bente pyetje nga ato të listës, për të provuar zgjuarsinë: Kur bie shi, breshër, borë dhe pse? Nga mbushet dhe nga hahet hëna dhe sa ditë duhen që ajo të jetë e plotë? Pse dielli është gjithmonë i zjarrtë, pse maces së egër në pyll i ndrijnë sytë natën? Si kthehen në orë e në masë shprehjet popullore : “Një vrap pele” dhe “Një hosten diell? Ç’farë ndodh të nesërmen kur horizonti në perëndim është i kuq? Ç’është ajo kafshë, që ngado shkon e ka shtëpinë me vete? Sa here në vit pjell lepurushja dhe sa të vegjël pjell në çdo lindje?Si dallohet lisi nga dushku, pisha nga rrobulli dhe arneni? Ata që pyeteshin, të zënë në befasi përgjigjeshin si mundnin por thoshin se edhe nuk e dinin përgjigjen. Më në fund, intervistimet mbaruan. Banushi mori listën dhe me ngjyrë të kuqe nënvizoi ata që do të merrte në punë, anëtarë të rekomanduar dhe aktivistë të partisë “Shpresa e Shqipërisë” dhe me blu ata që nuk “kishin fituar” Diana bëri listën dhe e vari në stendën e shpalljeve në koridorin e katit të parë. Që të mos dëgjonte ankesat dhe të sharat e atyre që iknin apo që nuk kishin fituar, iku për disa dit në Tiranë, që ti raportonte deputetit Bujar Toçi për punën e mirë që kishte bërë. Drejtori i ri ishte i kënaqur: Kishte një karrige drejtori, një makinë fuoristradë dhe një vashë të bukur në paradhomë, që premtonte shumë. Mbeteshin paratë,por edhe ato do të vinin me projektet dhe tenderat. * * * Kaluan muaj. Qyteti sërish përjetonte qetsinë dhe përgjumjen e tij. Koha rridhte bashkë me ujët e lumit dhe derdhej në detin e harresës. Punët në” Entin Rajonal të Pasurive natyrore dhe Mjedisit” shkonin si jo më mire,personeli i ri u tregua në
23

lartësinë e detyrës: Në pyje sëpata,sharra dhe zjarret bënin kërrdinë, galeritë e minierave po shëmbeshin, mali I plehrave sa vinte rritej dhe nga djegia e tyre qytetarëve u zihej fryma. Ato që tepronin i merrte lumi dhe i përcillte në det. Në raportin vjetor të dikasterit të varësisë,Banush Beqollari përmendej si drejtues shembullor dhe mori shpërblim dy rroga mujore. Partia “Shpresa e Shqipërisë” u fuqizua dhe u bë forca e parë politike në rreth. Thoshin se Banush Beqollari, në zgjedhjet e ardhëshme do të ishte kandidati për deputet, ndërsa Bujar Toçi priste që të merrte një portofol ministri në kabinetin që pritej të zgjerohej. Tiranë,1997-2012,

24

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful