You are on page 1of 30

2

Titulli i librit: Shejtani, mnyrat e mashtrimeve t tijTitulli i origjinalit: Shaytaan: his ways in misleading

Autor: Ebu Ijad

Prktheu: Ebu Ensarij Avni ibn Tahir Xhemajli
Ballina: Arton Spahiu

3
Prmbajtja
Hyrje................................................................................................................................4

Pjesa e par: Natyra e shejtanit 5

1. far sht shejtani?..........................................................................................5
2. Cili sht besimi i Ehli Sunetit n lidhje me shejtanin?................................6
3. Krijimi i Ademit.................................................................................................6
4. Engjjt i bien n sexhde Ademit por Iblisi refuzon......................................7
5. Ademi, Hava dhe Iblisi prjashtohen nga xheneti dhe drgohen n
tok.......................................................................................................................8
6. Cili sht qllimi i shejtanit?.............................................................................9

Pjesa e dyt: Mnyrat dhe mjetet e shejtanit n mashtrimet e tij 10

1. Nxitja e mosmarrveshjeve dhe dyshimi i keq...................................................10
2. Zbukurimi i bidateve...............................................................................................11
3. Teprimi i nj shtjeje mbi shtjet e tjera.........................................................13
Individi......................................................................................................................13
Komuniteti...............................................................................................................14
4. Zvarritja dhe thnia s shpejti....................................................................19
5. Prkryerja e rreme............................................................................................20
6. Mos pasja e perceptimit mbi vetveten..........................................................20
7. Dyshimi.............................................................................................................22
8. Frika...................................................................................................................23

Pjesa e Tret: Mnyrat e mbrojts 26

1. Dituria................................................................................................................26
2. Sinqeriteti...........................................................................................................27
3. Prkujtimi..........................................................................................................27
4. Krkimi i strehimit tek Allahu........................................................................28
5. Leximi i pjesve t veanta t Kuranit..........................................................28
6. Mbajtja e shoqris s mir.............................................................................28

Bibliografia....................................................................................................................30


4
, = ' - = ' '' - -
Vrtet, i tr falnderimi dhe lavdrimi i takon vetm Allahut. At e
falnderojm dhe vetm prej Tij falje dhe ndihm krkojm. Krkojm
mbrojtje tek Allahu nga e keqja e shpirtrave dhe veprave tona. At q Allahu e
udhzon ska kush q e humb dhe at q Allahu e l n humbje ska kush q e
udhzon. Dshmoj se nuk ka t adhuruar tjetr me merit prve Allahut dhe
se Muhamedi sht rob dhe i drguari i Tij.

E n vijim:
Fjala m e mir sht fjala e Allahut dhe udhzimi m i mir sht udhzimi i
Muhamedit, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem. Punt m t kqija jan bidatet dhe
do bidat dhe risi e ka vendin n zjarr.

Fatkeqsisht, n kohrat moderne, muslimant jan m pak t vetdijshm
rreth ekzistencs s shejtanit dhe kjo pr shkak t preokupimit dhe ndjekjeve t
knaqsive t ksaj bote. Ai tashm nuk konsiderohet dhe nuk kuptohet si
krcnim apo armik. Si pasoj e lnies s mjeteve mbrojtse nga ana jon,
shejtani ka prfituar plotsisht nga pavmendshmria dhe dobsia jon q t
rekrutoj ndihms dhe ushtri nga mes yn pr ti ndihmuar atij n ligsi dhe
shkatrrim. Allahu na ka njoftuar dhe na ka paralajmruar:
=, -' - - - ' ' _ - - , , ' - += ' - , - - - = '
Vall, a nuk ju kam urdhruar, o bijt e Ademit, q t mos e adhuroni
djallin, se ai sht vrtet armiku juaj i shpallur?
1


Pjesa n vazhdim sht nj prmbledhje e shejtanit dhe prfshin nj prshkrim
t rrugve dhe mnyrave t cilat ai i prdor pr ti larguar njerzit nga rruga e
drejt e Zotit. Shumica e materialit n kt punim sht prkthyer nga libri i
Abdullah al-Khatirit Mnyrat e Shejtanit n sulmimin e njerzve t devotshm.
Shpresojm q Allahu t na bj t kemi dobi prej ktij punimi dhe ta bj kt
vepr tonn vetm pr hir t Tij dhe t na e llogaris at prej veprave t mira n
Ditn e Gjykimit.
Ebu Ijad
Mars 1995
1
Ja Sine, 60
5
Pjesa e Par: Natyra e shejtanit

1. far sht shejtani?

A sht ai i vrtet? Apo vetm nj koncept, nj mendim, ide? Apo ai sht
vetm nj figur simbolike? Kjo sht nj pjes e rndsishme n akide
( besim). N t vrtet disa njerz realitetin e xhindeve e shpjegojn duke thn
se ato jan si pasoj e mendimeve t kqija dhe sugjerojn se ata kan ose jan
shpirtra t trupave qiellor.

Besimi n ekzistimin e xhinve sht pjes e besimit n t padukshmen dhe
besimi i asnj muslimani nuk mund t jet i plot derisa ai t pohoj dhe t
pranoj shtjet e s padukshmes, pa marr parasysh nse ky pohim prputhet
apo jo me t kuptuarit dhe intelektin e tij. Gjithashtu, realiteti i xhindeve dhe
natyrs s tyre t vrtet sht sqaruar me Kuran dhe Sunet.
Allahu i madhrishm duke na e vettuar ekzistencn e xhinve ka thn:

- - , ' ' ' - '' =' -- ' = ' -
Xhindet dhe njerzit i kam krijuar vetm q t M adhurojn.
2


Gjithashtu thot:

' - = = ' - ' - - - ' - , '' - =' - - - _ - -- - _ ' _ = .
Thuaj (o Muhamed): Mua m sht shpallur se disa prej xhindeve kan
dgjuar ( Kuranin)...
3


Dhe i drguari i Allahut, Muhamedi sal-Allahu alejhi ve selem ka thn: Ka tre
lloje t xhindeve. Njri lloj fluturon n qiell, lloji tjetr sht n formn e
qeneve dhe gjarprinjve, dhe lloji i tret sht i vendosur n nj vend por
udhton andej-kndej.
4

2
Dharijat 51:56
3
Xhin 72:1)
4
Transmetojn Behajkiu dhe Tabarani
6
2. Cili sht besimi i Ehli Sunetit dhe Xhematit rreth ksaj shtjeje?

Besimi yn sht se shejtani sht prej xhindeve. Allahu i Madhrishm ka
thn:
- = - - =' - ' , '- ' ' - = - ' ' - =- - ' -' ' ' -' -
Kur u tham engjjve: Pruluni n sexhde Ademit, ata u prulen,
prve Iblisit. Ai ishte nj nga xhindet dhe nuk iu bind urdhrit t Zotit t
vet.
5


Xhindet u krijuan para njerzve nga nj zjarr pa tym.
, - -' ' - - .- - -- ' = ' ='
..kurse para tij kemi krijuar xhindet nga zjarri pa tym.
6


Pra xhindet jetonin dhe ekzistonin para njeriut dhe prgjegjsia e tyre sht e
ngjashme me tonn: t adhurojn Allahun pa i shoqruar shok (ortak) Atij. Ata
kan vullnet t lir ashtu si kemi edhe ne dhe ata jan prgjegjs pr veprimet e
tyre ashtu si jemi edhe ne. Ne nuk e dim mnyrn se si apo ku kan jetuar
xhindet para krijimit t Ademit, por nse Allahu nuk ka na njoftuar pr kt pr
hollsi t tilla, ather nuk kan kurrfar rndsie dhe edhe sikur ta dinim kjo
nuk do t na sillte dobi. Andaj edhe nuk kemi dobi q t krkojm m tepr
rreth ksaj shtjeje.


3. Krijimi i Ademit

Pas xhindeve, Allahu krijoi Ademin. Ademi ishte krijesa e fundit t ciln e krijoi
Allahu. Ibn Kajimi n librin e tij El Favaid jep dhjet arsye pse Ademi u krijua
i fundit. Do t prmendim disa prej tyre.

E para: Q vendi i Ademit dhe pasardhsve t tij t jet i prgatitur.

E dyta: Q ai ( Ademi dhe pasardhsit e tij) t jen krijesat e fundit t krijuara
q u krijuan prve tij ( qiejt, toka, dielli, hna, yjet, lumenjt etj.)

5
Kehf, 50
6
El Hixhr, 27
7

E treta: Ngase prodhuesit apo ndrtuesit m t kualifikuar e m t zott,
gjithmon e plotsojn veprn e tyre me t prkryer mu ashtu si e kan filluar
me bazat dhe shtyllat e saj.

E katrta: Ngase Allahu e ka vonuar librin m t mir t shpallur, t drguarit
dhe komunitetet deri n fundin e kohs (d.m.th Muhamedin, Kuranin dhe
umetin e tij) dhe e ka br botn tjetr m t mir se sa kt bot. N t njjtn
mnyr krijesn e Tij m t mir e krijoi t fundit.

4. Engjjt i prulen Ademit por Iblisi refuzon

Pas krijimit t Ademit, Allahu krkoi nga engjjt dhe xhindet q ti pruleshin
Ademit. Domethnia e ktij veprimi ishte bindja e engjjve dhe xhindeve ndaj
Krijuesit t tyre. Nuk e prfshin adhurimin e Ademit ngase origjina pr ta br
nj gj t till sht prej Allahut t Madhrishm. T gjith ata ran n sexhde
me prjashtim t Iblisit. Kjo histori prmendet shtat her n Kuran me tekste
t ndryshme. Do ta citojm nj prej tyre nga surja Araf:

'- ' ' - = - ' ' - =- - ' -' ' ' -' ` - , - ` ~ -- ' = - - ' - , ' ,
, - = -' ) ( = - - - =- - ' ' = - - ' - ' ' - ' = - - , = ' - -- ' = ' - - _ - -
, = - ) ( = ' , , ' - ' - - = - ' , -' - = - = ' , - - -
) ( , ` - , , , _ ' _ - =- ' ) ( - = - ' , =- -' ) ( _ - -, ,= ' - - '
+ ' - ' ' , - -- -' = = - ) ( , - - + - , - ' ' ` - -, = + -' = - , -,
+ ' - ' - - = , - ` - = - ' '
Ne ju krijuam, pastaj ju dham form e u tham engjjve: Pruluni n
sexhde Ademit! T gjith iu prulen, prve Iblisit. Ai nuk ishte nga ata
q u prulen. Allahu tha: far t pengoi ty t mos pruleshe, kur t
urdhrova?. Ai u prgjigj: Un jam m i mir se ai. Mua m krijove
nga zjarri, kurse at e krijove nga balta. Allahu i tha: Ather, zbrit prej
andej (xhenetit)! Ti nuk ke t drejt t krenohesh n t! Shporru, me t
vrtet, ti je prej t poshtruarve. Iblisi tha: M jep afat deri n ditn
kur do t ringjallen njerzit! Allahu i tha:Ti je nga ata q u sht dhn
afati. Ai tha:Pr shkak se ti m flake tej, un do tu z prit njerzve n
rrugn Tnde t drejt, e do tu qasem atyre nga prpara dhe nga
8
mbrapa, nga e djathta e nga e majta, e kshtu Ti do t vresh se shumica
prej tyre nuk jan mirnjohs!
7


Pra, Iblisi refuzoi ngase ishte arrogant duke thn se ai ishte m i mir se
Ademi. Shejtani pr mkatin e tij krkonte t justifikonte me kaderin e Allahut
duke thn: Pr shkak se Ti m flake tej...

Pastaj kur e kuptoi se ishte paracaktuar t prfundonte keq, ai krkoi shtyrjen e
afatit q ti largonte njerzit nga rruga e drejt. Ai gjithashtu e bri t qart se do
ti sulmonte pasardhsit e Ademit nga do rrug e mundshme, pa marr parasysh
mnyrn apo domethnien e saj. Andaj kjo sht dika pr t ciln duhet t
vetdijesohemi dhe t kemi kujdes dhe t ciln, n dasht Allahu do ta sqarojm
n kapitujt e ardhshm.

5. Ademi, Hava dhe Iblisi dbohen nga xheneti dhe drgohen n Tok

Allahu e vendosi Ademin dhe Havn n kopshtin ku shejtani atyre u erdhi duke
iu betuar se ishte kshillues i sinqert dhe i mashtroi ata duke i br q ata t
mos i bindeshin Zotit t tyre. Allahu ather t dy palve u tha:
' , - = ' +- - ' = - ' - ' - - - = ' ' - _ - - - - _ - - ~ - , -' , ' - '
_ -- , ' ' . - , ) ( ' ' ~ = = - ' - - -, - - -= - , ,
_ -= - , -' ) ( ' ' - - - = , - - -- - _ -= _ ) ( = ' - '
' -, - - ' - - , =- - _ -- - , ,' = ' - ) (
Dhe tha:Zbritni prej xhenetit q t dy (Ademi dhe djalli)! Do t jeni
armiq t njeri-tjetrit. Kur tju vij udhzimi nga ana Ime, kush do ta pasoj
udhzimin Tim, as nuk do t humb, as nuk do t bjer n mjerim.
Kushdo q ia kthen shpinn Kshills Sime, do t ket jet t mjeruar
dhe Ne, n Ditn e Kiametit, do ta ringjallim t verbr. Ai do t thot:O
Zoti im, prse m ringjalle t verbr, kur un kisha shikuar m par?
Allahu do ti thot: Kshtu t erdhn shenjat Tona dhe ti i harrove ato e
po kshtu sot do t jesh i harruar.
8


Allahu vendosi q Ademi dhe pasardhsit e tij t jetonin n tok pr nj koh t
prcaktuar. Armiqt e tyre, shejtani dhe ushtria e tij, jetojn se bashku me ta n
tok n mnyr q ti ven njerzit n sprov dhe largojn ata nga Rruga e
Drejt e Allahut n t gjitha rrugt e tjera t kundrta me rrugn e Tij, rrugn e

7
El Araf, 11-17
8
Ta Ha, 123-126
9
mkatit, bidateve, mosbesimit, shirkun, t jen mosmirnjohs pr dhuratat dhe
mirsin e Tij, mosrespektimin e prindrve, t jen t pa drejt me muslimant e
tjer, braktisjen e msimit t fes, mos msimin e saj dhe shtje t ngjashme.


6. Cili sht qllimi i shejtanit?

Allahu na ka njoftuar se shejtani sht nj armik i pranuar pr njeriun.
=, -' - - - ' ' _ - - , , ' - += ' - , - - - = '
Vall, a nuk ju kam urdhruar o bijt e Ademit, q t mos e adhuroni
djallin, se ai sht vrtet armiku juaj i shpallur?
9


Allahu nga kujdesi dhe mshira e Tij e njoftoi robin e Vet pr shejtanin,
qllimet e tij, rrugt dhe mnyrat e tij n mnyr q ta ndihmonte at kundr tij.
Ai, pr njrn ndr qllimet m kryesore t shejtanit ka thn: Ai vetm i
josh ithtart e vet, q t bhen shok t Zjarrit t prflakur.* * *


9
Ja Sine, 60
10
Pjesa e dyt: Mnyrat dhe mjetet e shejtanit n mashtrimet e tij.

Ka shum mnyra t cilat shejtani i ka n dispozicion. Kjo ngase ai ka miq dhe
aleat nga mesi i njerzve. Nganjher kta miq dhe aleat nuk jan t
vetdijshm se ata n t vrtet jan duke punuar pr t ( kjo i prfshin edhe
muslimant). Shejtani sht mjeshtr i planifikimit dhe t gjitha ligsit n bot
ndodhin pr shkak t tij, megjithat, e tr puna e tij sht nn kontrollin,
dshirn dhe urtsin e Allahut. N shikimin e Allahut dhe t besimtarve,
puna e shejtanit sht mjaft e dobt:

=, -' ' , ' , ' - - ' -, - ' =, -' -, ) (
Luftoni kundr ithtarve t djallit, sepse vrtet dinakria e djallit sht
e dobt
10


1. Nxitja e mosmarrveshjeve dhe dyshimi i keq

I Drguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem, ka thn: Vrtet shejtani ka
humbur do shpres q njerzit e devotshm ta adhurojn at...mirpo ai do t prpiqet t fus
mosmarrveshje n mesin tuaj
11
.

Q do t thot se ai do t shkaktoj armiqsi dhe mosmarrveshje n mes tyre,
t prhap sprova, ti bj ata t zn kundr njeri-tjetrit dhe t bj q ata ta
harrojn Allahun, Zotin e tyre. N nj tjetr transmetim nga imam Muslimi, i
Drguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thn: Shejtani ka humbur do
shpres se ata q falin namaz n gadishullin arabik mund ta adhurojn at.

Gjithashtu pasja e dyshimeve dhe mendimeve t kqija sht ves q nxitet nga
shejtani. Gruaja e pejgamberit sal-lAllahu alejhi ve selem, Nna e besimtarve,
Safija ka thn: I Drguari i Allahut (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) ishte i izoluar n
xhami. Shkova ta vizitoja dhe t bisedoja me t gjat nats. Pastaj u ngrita q t kthehesha
n shtpin time e ai u ngrit q t m shoqronte. Dy burra prej ensarve kaluan aty pran,
Allahu i qoft i knaqur me ta- dhe kur e pan t drguarin e Allahut, ata nxituan. I
Drguari ( sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ) tha: Ejani ktu. Kjo sht Safije bint Haj. T dy
ensart than: I lir nga do e met sht Allahu, o i Drguari i Allahut. Ather i Drguari
i Allahut (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) tha: Vrtet se shejtani deprton n trupin e birit t

10
En Nisa, 76
11
Transmeton Muslimi
11
Ademit ashtu si rrjedh gjaku n (damar) dhe un u friksova se ai do tu hidhte dyshime t
kqija n zmr e pastaj do thuhej kshtu apo ashtu.
12


Andaj sht e detyrueshme, q kur t qndrosh n ndonj vend dhe ndonj
mendim i keq mund t lind kundr teje, tua sqarosh atyre q jan duke t t
par apo dgjuar derisa t mos lesh vend pr ndonj dyshim apo mdyshje.
Dyshimi sht njra nder ant nga ku sulmon shejtani. Ai t bn q
vazhdimisht ti vzhgosh njerzit dhe t dgjosh fjalt e tyre e q pastaj ti
keqinterpretosh dhe t formosh mendim t keq ndaj tyre.

Kjo ndodh edhe n nj tjetr mnyr, ai t bn t dyshosh tek namazi yt gjat
faljes, apo gjat marrjes abdes. Ai t fut n mendje dyshimin se mbase nuk e ke
plotsuar kt apo at, se nuk ke lexuar kt apo at, prse nuk e bn serish.
Pra, shum njerz rregullohen si pasoj e ktyre pshpritjeve t shejtanit dhe
nuk gjejn rehati gjat kryerjes s ktyre veprave t adhurimit.

2. Zbukurimi i bidateve.

Nj mnyr me t ciln shejtani i zbukuron bidatet sht duke pshpritur:
Njerzit n kt koh kan braktisur dinin e Allahut dhe kthimi n t duket i
vshtir. Prse nuk i bjm disa vepra adhurimi dhe tu shtojm atyre n
mnyr q njerzit me to t joshen n fe. Ai gjithashtu vjen tek njerzit dhe u
thot: Njerzit jan larg fes, mbase nse sjellim disa hadithe t cilat ua fusin
frikn apo ua rrit synimet ata do ti kthehen fes.

Prandaj si rezultat i ksaj ata shpikin hadithe t cilat ia atribuojn t Drguarit t
Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem. Pastaj ata thon: Ne nuk gnjejm kundr
t drguarit, ne gnjejm pr t!!

Ata gnjejn kundr t drguarit dhe shpikin hadithe q ti friksojn njerzit.
Andaj edhe e prshkruajn Xhehenemin n mnyra t uditshme dhe t
padgjuara dhe ngjashm kt e bjn edhe pr Xhenetin, duke menduar se ata
po veprojn mir. Natyrisht se shejtani i ka mashtruar ata.
Sufjan Theuri, rahimullah, ka thn: Shejtani sht m i knaqur me bidatin se sa me
mkatin, ngase njeriu mund t pendohet nga mkatet, kurse bidatxhiu nuk pendohet prej
bidatit sepse ai mendon se sht dika e mir.


12
Transmeton Buhariu

12
Bidatet jan nga veprat e shejtanit dhe ato paraqiten edhe n besim dhe vepr.
Kjo sht m shkatrruese se sa gjynahu ngase dmi bie mbi vet fen dhe
bashkimin e muslimanve. Pasojat e gjynahut nuk e dmtojn fen dhe ato bien
vetm mbi gjynahqarin. Kjo sht nj nder mnyrat m t fuqishme t shejtanit
dhe sht prdorur n mnyr efektive n t gjitha tokat muslimane, secila prej
tyre ka bidate t ndryshme unike n adhurim dhe nj shumllojshmri
kontradiktore n veprimin e tyre.

Gjithashtu do vresh se kjo sht mnyra t ciln shejtani e ka prdorur pr t
futur armiqsi dhe urrejtje n zemrat e muslimanve dhe kundr njeri-tjetrit. Ai
josh disa prej tyre q ta braktisin Sunetin, q t mos jen m t vendosur dhe t
durueshm n t dhe pastaj t bjn ndonj bidat, ose ndonj ide apo mendim,
apo ndonj mnyr t t menduarit e cila kurr nuk ishte e njohur pr sahabet e
t Drguarit t Allahut, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem apo pr t part tan t mir
t ktij umeti. Pastaj njerzit mblidhen rreth ksaj ideje t re dhe formojn nj
grup e fillojn t plqejn dhe t mos plqejn, t duan dhe t urrejn sipas
themeleve t saj duke br q n kt mnyr zemrat e tyre t ndahen. Kjo
tregon nvojshmerin e praktikimit t Sunetit n t gjitha shtjet dhe dhnies
rndsi t madhe.

Al Irab bin Sarije, njri ndr sahabt e Profetit alejhis selam ka thn:
I Drguari i Allahut na mbajti nj fjalim prej t cilit zemrat tona u mbushen
frik dhe syt na u mbushen me lot. Ne i tham: O i drguari i Allahut, duket
sikur kjo sht kshill lamtumirse, andaj na kshillo. Ai tha: U kshilloj ti
friksoheni Allahut dhe t bindeni edhe nse nj rob bhet prijsi juaj. Vrtet se ai q prej
jush do jetoj gjat do t shoh shum polemika, andaj ju duhet t qndroni n Sunetin tim dhe
sunetin e halifeve t drejtudhzuar. Kapuni fort me dhmball. Kujdes nga shtjet e shpikura,
sepse do shpikje sht bidat, do bidat on n lajthitje dhe do lajthitje shpie n zjarr.

Prandaj shpikja e ndonj bidati sht gjja m shkatrruese e ktij umeti dhe
sht e nevojshme q pr secilin musliman t drejt e t sinqert t rrnjos
veten, familjen dhe pasardhsit e tij, qofshin ato shtje t besimit, veprave,
madje edhe ideve dhe metodologjive t cilat jan n kundrshtim dhe e
kundrshtojn t kuptuarit e sahabve t t Drguarit, sal-lAllahu alejhi ve sel-
lem dhe t parve tan t mir.


13
3. Teprimi i nj shtjeje mbi shtjet e tjera.

Individi

Kjo mund t paraqitet n nivelin individual dhe at kolektiv.

1. Disa njerz bjn mkate dhe vepra me t cilat jan t pabindur sepse
mendojn se pasi namazi sht shtylla e fes-dhe sht e vrtet se namazi
sht nj nder shtyllat e fes dhe gjja e par pr t ciln do t pyetet robi n
Ditn e Gjykimit- ather edhe nse bn mkate ska dem prej tyre. Ai e tepron
n shtjen e namazit- e nuk ka dyshim se namazi sht vepra m madhshtore
e fes, deri n at mas saq mendon se namazi do tia kompensoj shkurt-
pamsin dhe veprat e tjera. Kjo sht dika e gabuar. Namazi sht pjes e fes
por nuk e prfshin tr fen.

Njeriu duhet t dij se namazi i shlyen veprat e kqija dhe e pastron at nga
mkatet, por kjo nuk duhet t jet shkak pr t vazhduar n mkate e ta ndiej
veten t qet se namazi i shlyen gjynahet. Kjo gjithashtu sht nj nder
mashtrimet e shejtanit.

2. Nj tjetr njeri do t thot se feja ssht gj tjetr vetm se t bashkveprosh
me t tjert. Gjja m e rndsishme sht q t sillemi mir me njerzit, t mos
gnjejm rreth tyre, t mos i mashtrojm. Ai do besoj deri n at mas saq
madje as nuk do falet, ngase ai thot se i drguari sal-lAllahu alejhi ve selem ka
thn: Feja sht bashkveprimi me njerzit. E vrtet, por ku sht ktu
adhurimi i Allahut?

3. Nj tjetr do t thot se gjja m e rndsishme sht qllimi i mir. Mbaje
zemrn t pastr. T mos xhelozosh dhe t mos i urresh njerzit. T ktillt
ln anash veprat me t cilat adhurohet Allahu dhe veprat e tjera t mira pr t
cilat qllimi i mir sht kusht. Qllimet e mira asnjher nuk i zvendsojn
veprat e adhurimit t cilat ndrtohen n baz t tyre (qllimeve t mira).

4. Nj tjetr mnyr e zakonshme e t mashtruarit t muslimanve sht se ata
do t garojn n memorizimin e Kuranit. Ata prsosin texhvidin (rregullat e
leximit t Kuranit) dhe e zbukurojn at kur e dgjon duke e kufizuar veten dhe
duke menduar se kjo mjafton tek Allahu, prandaj ata braktisin dhe ln anash
veprat e tjera. Ajo q krkohet nuk jan vetm lexuesit dhe memorizuesit, por
ata t cilt veprojn (sipas Kuranit dhe Sunetit).

14
Gabimet n t gjitha situatat e lart prmendura nuk ndodhin se njerzit nuk
jan t angazhuar n disa gjra, por ngase ata e kan tepruar mbi gjra t
cilat jan t barabarta apo madje edhe m t rndsishme.

Komuniteti

Kjo shtje ndodh edhe n nivelin kolektiv t Umetit.

1. Nj grup do t thot: gjja m e rndsishme sht t dim rreth gjendjes
dhe pozits s muslimanve dhe armiqve t tyre. shtjet m t
rndsishme jan shtjet politike. M nuk jetojm n kohn e
dervishve. E m kt mendojn se shtjet si besimi dhe namazi nuk
jan t rndsishme dhe nuk kan ndonj rol n mirqenien e Umetit n
kohn moderne.

Njerzit e till do ti njohsh menjher. Ata do t ken msuar gjithka pr
komunistet, sekularistet, masont, socialistet, por kur i pyet rreth nj shtje t
thjesht rreth islamit apo namazit ai nuk mund ta dalloj gjurin nga brryli i tij!
Nj tjetr karakteristik sht se ata i japin pak rndsi akids (besimit) t
vrtet n Allahun, adhurimit t Tij me Teuhid e q t mos i shoqrojn asgj
n adhurim. Kto jan gjra t cilat e prcaktojn mirqenien e Umetit dhe
sigurin e tij. Dhe kto jan bazat dhe themelet e shtetit Islam. Mirpo do t
shohsh se kta njerz q thrrasin n gjra t tilla, i kushtojn pak rndsi
ktyre shtjeve, shpeshher duke i ln anash dhe duke br kompromise q u
prshtaten atyre.

Mnyra ekonomike dhe politike nuk sht mnyra e reformimit. Madje nuk
sht as imitimi i jobesimtarve. Rruga e reformimit sht bindja dhe
falnderimi ndaj Allahut ngase mosmirnjohja ndaj Tij sht shkaku kryesor i
largimit t ndihms nga Ai, ashtu si shihet qart n Librin e Tij:

~ ' - . - - = ' + ' +, -' , - - -= - - - - -' ~ , ` ` - '' - -
, -- , , -' ~ ' - - , =' , =' ' -' '' ' + ' '' - ' -
Allahu e ka br shembull qytetin i cili ishte i sigurt dhe i qet. Atij i
arrinin ushqime t bollshme nga t gjitha ant, por pastaj banoret e tij
mohuan dhuntit e Allahut dhe Ai bri q t shijojn urin dhe frikn, si
ndshkim pr at q bn.
13


13
En Nahl: 112
15
Kshtu ne humbasim sigurin dhe ndihmn e Allahut. Muslimant bhen
mosmirnjohs ndaj Allahut. Ata e nuk e adhurojn At ose ata nuk e
adhurojn n mnyrn e prshkruar dhe t duhur mirpo vazhdojn sipas
tekeve dhe bidateve t tyre. Ata braktisin Sunetin e t drguarit, sal-lAllahu aejhi
ve selem n jetn dhe shtpit e tyre.

Nj numr i madh i problemeve q ekzistojn n ditt tona ekzistonin edhe n
kohn e t drguarit, sal-lAllahu alejhi ve selem- alkooli, prostitucioni, format e
palejuara t martess, luftrat dhe betejat (n mes t fiseve). Megjithat i
drguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ve selem nuk filloi nga kto probleme. Ai
nuk vendosi ti bashkonte muslimant dhe tr Arabin n politik t
qndrueshme para se ti thrriste n dshmin La ilahe il-la-llah. Ai nuk formoi
ndonj lvizje q t largonte shtypjen kundr grave e as nuk e ndaloi alkoolin,
interesin e shtjet e tjera. Ai nuk e bri fillimisht t fort ekonomikisht Arabin
dhe pastaj t shpallte mesazhin e tij.

Kjo refuzon ata t cilt thon se fillimisht duhet ndryshuar ambientin para do
gjje tjetr. Duhet t imponojm sistemin islam me an t forcs, duke
shprfillur faktin se ende ekziston shirku dhe sht i prhapur n Umet dhe ka
nevoj q t rrnjoset apo se njerzit kan devijuar nga besimi i pastr. E kur
besimi i njeriut t jet i pastr dhe i drejt kjo e bn at q t jet i vendosur
dhe lejon q njeriu t pranoj me dshir dhe lumturi fardo urdhri apo ligji
nga Allahu.

Nse do t imponohej sistemi Islam sot do t ndodhte nj revolucion i madh.
Nga kush? Nga vet muslimant! Ngase ata nuk e duan at. Ata nuk e duan at
sepse zemrat e tyre jan larg Allahut, t mbuluara prej Tij. Ata nuk e njohin At
dhe nuk din se si ti besojn Atij. Dhe kjo i parandalon ata n zhvillimin e
dashuris ndaj Tij, dashuris ndaj t drguarit, sal-lAllahu alejhi ve selem dhe
dashuris ndaj fes t ciln Allahu e ka zgjedhur pr ne. Ata nuk e kuptojn se
far sht Teuhidi e far sht Shirku. Ata nuk e kuptojn se far sht
Sunet e far sht bidat, e natyrisht se kjo pr shumicn e muslimanve sot
sht e vrtet. Pr kt shkak ata nuk i kuptojn rregullat, as q kan zemr t
hapur pr (ti msuar) dhe praktikuar ato.

Sa e mrekullueshme dhe e vrtet sht thnia e Aishs, radiAllahu anha:Surja
e par e Kuranit ishte surja e cila prshkruante qart Xhenetin dhe Xhehenemin. Ather
kur njerzit e pranuan Islamin erdhi shpallja rreth hallallit e haramit. Sikur shpallja e par
t kishte qen Mos pini alkool ata do t thonin Kurr nuk do heqim dor. Po t ishte
16
shpallja e par Mos bni zina ata do t thonin Kurr nuk do heqim dor nga tradhtia
bashkshortore dhe zinaja.
14


T ndryshosh ambientin sht nj prej faktorve por nuk sht prej m t
rndsishmve. Faktori m i rndsishm sht vendosja e Teuhidit n zemra
dhe rrnjosja e Shirkut prej zemrave. Prania e falnderimit t Allahut dhe
mungesa e tij sht faktor. Prmirsimi i veprave n pajtim me Sheriatin dhe
mungesa e tyre sht faktor. Prania e dashuris dhe urrejtjes pr hir t Allahut
sht faktor, t jesh besnik n kriterin e s vrtets, t kuptuarit, rruga dhe
metodologjia e t parve tan t mir dhe jo grupet apo partit sht faktor.
Dhe kt nuk mund ta arrijm prvese duke krkuar dituri t sigurt dhe
autentike nga burimet e sakta dhe duke e edukuar vetveten sipas saj. Kjo pastaj
do t bnte ndryshimin e dshiruar dhe t favorshm n mjedisin rrethues. Ja
pra perse pasja e besimit t drejt n Allahun sht thelbsore. Sepse veprimet
dhe mosveprimet e njeriut bazohen n baz t besimit, andaj edhe disa prej
selefeve thoshin Kushdo q nuk e njeh Zotin e tij ai nuk e njeh vetveten.

Kjo sht arsyeja se pse nuk sht e mundur t bhet kompromis me ata t cilt
kan nocione dhe besime heretike ndaj Allahut dhe kur prpiqen t sjellin
ndryshime dhe reforma nprmjet rrugve t tjera prve besimit t drejt n
Allahun, ata jan shum larg nga kjo.

Gjithashtu duhet t kujtojm se i drguari i Allahut ishte nn mbikqyrjen e
Allahut t Madhrishm dhe gjja e par n t ciln ka thirrur i drguari sal-
lAllahu alejhi ve sel-lem, dhe t gjith t drguarit, ishte adhurimi i sinqert dhe
i drejt i Allahut, me besim t drejt n T, sipas sunetit t t drguarit sal-
lAllahu alejhi ve selem. I Drguari, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem thirri me vite t
tra n kt (fjal) dhe shum beteja u luftuan pr teuhid.

Sahabt, Allahu qoft i knaqur me ta, fillimisht pushtuan zemrat e njerzve me
Teuhidin e tyre dhe me mirsjelljen e tyre, pastaj pushtuan vende me xhihadin e
tyre dhe bn q feja e Allahut t jet mbizotruese.

2. Ka t tjer logoja e t cilve sht: gjja m e rndsishme sht
bashkimi. A nuk ka thn Allahu:

, - - ' ' ' , - = '' .- = - , - - -=

14
Transmeton Buhariu
17
T gjith mbahuni fort pr litarin e Allahut dhe mos u prani
15


Ata kt e bjn shtjen m t rndsishme, madje edhe nse prfshin brjen e
kompromisit n besim. Kjo sht marrzi, mosdije dhe munges e t kuptuarit.
Parimi se duhet t bashkohemi sht i sakt, por mnyra sht nga kurthet e
shejtanit-q ti harrojm dallimet e t bashkohemi. Ata harrojn se pjesa e par
e ktij ajeti sht T gjith mbahuni fort pr litarin e Allahut... q do t thot:
mbahuni pas shpalljes, q sht Kurani dhe Suneti.

Pasimi i Kuranit dhe Sunetit nuk bhet ndryshe vese sipas t kuptuarit t t
parve tan t mir. N mesin e muslimanve ka t atill q kan probleme me
shtylln e par t Islamit, besimin e pastr n Allahun. Madje ka edhe t atill t
cilt e kan nxjerr veten nga vatha e Islamit si shkak i besimeve t cilat ata i
kan shpikur dhe kan qndruar n to-pavarsisht se jan kshilluar dhe jan
prmirsuar.

I Madhrishm, larg nga do e met sht Allahu nga ajo q i prshkruajn
kriminelet dhe ekstremistet t cilt kan shpikur risi dhe trillime n fen e Tij.
Pastaj jan edhe ata t cilt jan kundr Sunetit t t drguarit t Allahut, sal-
lAllahu alejhi ve sel-lem, duke e ngritur intelektin e tyre dhe mnyrn e kuptimit
t tyre lart dhe mbi t (Sunetin). Duke mohuar at q Allahu e shpalli dhe e
vrtetoi me gjuhen e t drguarit t Tij, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem dhe duke
pohuar at q Allahu e mohoi me gjuhen e t drguarit t Tij dhe duke u tallur
me fen e Allahut, duke br q fjalt dhe kushtet e tyre t shpikura t bhen
shkas i pranimit t thnieve t Allahut dhe t drguarit t Tij, duke br q t
mashtrojn me mendimet, t kuptuarit, trillimet dhe epshet e tyre.

N t vrtet ne duhet t bashkohemi mbi themelet e fes, e q sht besimi
(akidja) yn, ne duhet t bashkohemi n vendosjen e Teuhidit dhe rrnjosjen e
Shirkut, duhet t bashkohemi n Sunetin e t drguarit t Allahut, sal-lAllahu
alejhi ve sel-lem, dhe n shembullin e selefeve. Ne duhet t duam dhe t
urrejm sipas ktij parimi, t japim dhe refuzojm, t miqsohemi e
armiqsohemi, dhe t zgjedhim shoqrin ton sipas ktij parimi. Ky sht
modeli i duhur pr unitet dhe sht mnyra se si i drguari i Allahut, sal-lAllahu
alejhi ve sel-lem i bashkoi pasuesit e tij.

3. Ka gjithashtu edhe t cilt jan ekstremist. Kta jan ata q jan kthyer
n asketizm. Duke u shkputur nga bota dhe duke ikur nga sprovat e
saj. Kjo padyshim se n nj aspekt sht nj virtyt, mirpo nuk sht i

15
Ali Imran, 103
18
till kur dshton t prmbush detyrat dhe prgjegjsit ndaj t tjerve
apo shkakton q njerzit t mos mbshteten n rrugt dhe mnyrat t
cilat Allahu i Madhrishm ka prcaktuar pr robrit e Tij me an t t
cilave ata duhet t krkojn ndihm dhe furnizim.

Ajo q kihet pr qllim ktu sht se njerzit e till qndrojn n xhami koh t
gjat dhe e lexojn Kuranin me or t tra e mendojn se kjo sht siguri dhe se
mjafton pr furnizimin e tyre. Kjo nuk sht kshtu. Nj burr u soll tek Umeri,
radiAllahu anhu. Ai falej me or t tra n xhami dhe linte pas dore mjetet e
jetess. Edhe pse njerzit e lavdronin at Umeri tha: Ky njeri sht i
pamend.

Besimi sht prdorimi i do mnyre sipas mundsive t secilit n mnyr q t
arrihet ajo q dshirohet (dhe kto gjra jan ato q Allahu i ka prcaktuar pr
robrit e Tij-si jan msimi i ndonj zanati apo edukimi etj). Prgjigje e
ngjashme u jepet atyre t cilt thon: Nse Allahu ka paracaktuar mjetet e
jetess pr ne, ather cili sht qllimi i duas (pse t lutemi)? Thuhet: Ulu dhe
shiko nse do lindsh fmij pa martes. Ulu dhe shiko nse t largohet uria
nse nuk ha buk. Ulu dhe shiko nse do punsohesh pa ndonj kualifikim apo
mjeshtri. Me fjal t tjera Allahu ka paracaktuar rregulla t veanta me an t t
cilave i rregullon shtjet. Nse nuk ha nuk e largon dot urin. Nse nuk punon
dhe nuk prpiqesh nuk do ti gzosh t mirat e saj.

Ngjashm sht edhe me lutjen. Allahu ka br q duaja (lutja) t jet nj nder
mnyrat me an t s cils Ai i dhuron mirsi krijess, e braktisja (lnia) e saj do
t thot se mirqenia dhe furnizimi i njeriut vihen n rrezik. Sa e
mrekullueshme sht ajo q ka thn Ibn Tejmije (rahimullah): Nj dit nj
burr e pyeti at n xhami: O Ebul Abas, a nuk e ka shkruar Allahu pr robin
e Tij se sa do jet ai i lumtur dhe i piklluar n kt bot? Ibn Tejmije u
prgjigj: Natyrisht! Burri tha: Ather cila sht vlera e lutjes ( duas)? Ibn
Tejmije i tha: A nuk beson vllai im se nse ti e merr apo jo prgjigjen time
kjo tashm sht caktuar? Ai tha: Natyrisht, vrtet se po o shejh! Ibn
Tejmije iu prgjigj: Ather prse m pyet nse shtja tashm sht e
caktuar?
16


Kjo tregon se mbshtetja dhe kapja pas rrugve dhe mnyrave t prshkruara
nga Sheriati sht mbshtetja e vrtet n Allahun dhe mnyra pr t arritur dhe
realizuar at q dshirohet.


16
Fi Wajhit-TuIan e Muhamed Abdulhamid Ahmed Iq. 20
19
Prandaj, sht shum e rndsishme t peshohen t gjitha kto shtje
sepse nj ndr mnyrat me t cilat shejtani sulmon njerzit sht teprimi
i nj shtjeje deri n dmtim t shtjeve t rndsis s njjt apo edhe
m t rndsishme. . . .

4. Zvarritja dhe thnia s shpejti.

Nj ndr mnyrat dhe hilet m t paraplqyera t shejtanit sht ti bj njerzit
t mendojn dhe t thon: do ta bj kt apo at s shpejti, mbase nesr, jo,
javn tjetr e kshtu me radh. Ai bn q ata ti vonojn veprat e tyre duke i
br t ndjehen t sigurt dhe t lumtur me t tashmen. Disa kt e kan quajtur
Pengesa e madhe.

Dikush do ta vr studimin si gjn kryesore pr t, andaj dhe thot: Kur ti
prfundoj studimet, ather do t pendohem, do ta msoj dhe praktikoj fen
time. Kur ti prfundoj studimet thot: Kur t punsohem, ather do
pendohem. (Ai punsohet por prap nuk pendohet). Pastaj thot: Kur t kryej
haxhin, kur t martohem... e kshtu me radh.

Ai vazhdimisht vendos pengesa para vetvetes, duke i vonuar gjrat dhe duke u
knaqur me gjendjen e tij t rehatis dhe lumturis. Ai vazhdon kshtu derisa ti
vije vdekja ndrsa jeta dhe veprat e tij t vrteta ( veprat e mira) ende nuk kan
filluar.

Ajo q shejtani ka pr qllim sht tu pengoj trsisht nga ndonj shtje apo
s paku tu vonoj prej saj. Pr ata q jan t devotshm ky sht rrezik i madh.
Shejtani do vij dhe dikujt do ti pshpris: Ti nuk je i denj t studiosh
diturin islame apo ti thrrassh njerzit n fe. Prit derisa t kesh studiuar.
Mirpo ne jemi urdhruar q t tjerve tua msojm qoft edhe kuptimin e nj
ajeti t vetm nga Kurani t cilin ne e dim.

Ibn Kajimi ka thn: Sa e sa njerz t qllimit t mir dhe vendosmris
shejtani i ka vonuar duke i br ata t thon S shpejti. E sa e sa lufttar i ka
ndaluar. Mbase ndonj Fakih ka qllim tu kthehet studimeve t tij kurse
shejtani do ti thot: lodhu pr nj or. Shejtani nuk pushon n zbukurimin e
dembelis dhe tia bj at t duket e bukur dhe trheqse e kshtu njeriu
vazhdon ti vonoj veprat e tij. Ai i thot robit i cili adhuron (Allahun) gjat
nats: Koha nuk ndalet, nata sht e gjat. Derisa arrin mngjesi e ai ( robi)
madje as nuk sht falur. Sa e mrekullueshme sht ajo q ka thn poeti:


20
Ti fle ndrkoh- mjer pr ty derisa grhet
Derisa t vdessh, ather do zgjohesh me t vrtet

Dhe merr msim nga ajo q transmeton Abdurrahman el Maghazili. Ai ka
thn: N Mek ishte nj grua e menur e cila ishte e dhn shum n adhurim,
dhe tek ajo erdhn vllezrit e saj. Ajo qau pastaj tha: Vllezr, ju jeni
knaqsia e syve t mi, vizatoni Ditn e Gjykimit n syt e zemrave tuaja dhe
rrfejani vetvetes veprat tuaja. fardo q shpresoni tu pranohet at dit,
dshironi dhe shpresoni n Zotin tuaj q tua pranoj dhe tu bekoj e n fardo
q keni frik se at dit nuk do tu pranohet ather prmirsojeni sot. Mos jeni
t pavmendshm ndaj shpirtrave tuaj.
175. Prkryerja e rreme

Shejtani do vij tek ndonj njeri dhe do ta bj t mendoj se ai sht i prkryer.
Do ti thot atij: Ti je m i mir se t tjert. Ti falesh kurse shumica nuk falen.
Ti agjron kurse shumica nuk agjrojn. Ai e bn njeriun ti shikoj t tjert t
cilt jan m t pakt se ai n vepra t mira. Mirpo kjo sht mnyr me an t
s cils shejtani dshiron t t pengoj nga veprimi i veprave t mira.

Gjithashtu shejtani do t t thot: Veprat e tua do t ndrmjetsojn pr ty; ai
pastaj t angazhon me gjra t cilat jan t lejuara prej t cilave nuk ka as dm e
as dobi, dhe e tr kjo q ta bj robin tu largohet punve t mira. Ai do t
thot: Pusho pak, je shum i zn, ti je m i mir se sa t tjert.

Mirpo ajo q sht e dshirueshme sht e kundrta e ksaj. Shiko filanin i cili
agjron t hnn dhe t enjten, shiko at q fal namaze vullnetare t cilat ti nuk
i fal, shiko ata q kan fituar ndonj zanat apo profesion, kurse ti jo. Shiko at i
cili ka msuar t lexoj Kuranin, kurse ti jo. Shiko filanin i cili prmbush nevojat
familjare kurse ti nuk e bn kt.


6. Mos pasja e perceptimit mbi vetveten

Shejtani ka dy mnyra pr tua prishur njerzve perceptimin ndaj vetvetes.
1. Perceptimi i knaqsis dhe mashtrimit. Shejtani e bn njeriun q ai
veten ta shikoj me knaqsi (t jet i vet knaqur) e q pastaj ai t goditet
me arroganc dhe mashtrim. Ai pastaj fillon ti nnmoj dhe ti prbuz t

17
Ibn Xheuzije SiIatus-SaIvah ( 2/278-279)
21
tjert. Ai refuzon ta pranoj t vrtetn si pasoj e arrogancs tij dhe
nuk pranon se sht gabim kur gabon. Ai refuzon t ndjek tubimet e
dijs q t msoj nga t tjert.

Disa njerz t cilt ndjekin vendet ku ata e lexojn Kuranin bjn gabime. (Dhe
pr kt) ata m nuk vijn n kto ndeja derisa t prmirsojn gabimet e tyre
duke u friksuar se pozita dhe reputacioni i tyre n syt e njerzve t tjer do
dmtohet. Nse njeriu i tille do ndalej dhe do reflektonte pr pak kohe se filani
i cili sht lexues i kualifikuar, dikur ishte n t njjtn pozit me t tij, pastaj
msoi n tubime dhe i prmirsoi gabimet e tij. Muxhahidi ka thn: Dy lloje
njerzish nuk msojn kurr: mustakbiri (ai q sht arrogant) dhe mustahijij (ai
q sht i turpshm).
18


2. Perceptimi i vetmis i shoqruar me modesti. Shejtani do t t thot:
Duhet t jesh modest, kushdo q sht modest dhe i thjesht at Allahu
e ngrit, ti nuk je njeriu i duhur pr kt shtje. Mirpo ky njeri sht prej
atyre njerzve prej t cilit njerzit prfitojn shum. Qllimi i shejtanit
sht ta largoj njeriun nga ajo q mund t arrij me fuqin dhe aftsin e
tij. Secili prej nesh ka fuqi dhe aftsi t cilat i jan dhuruar dhe nse nuk
prdoren ather ne do t mbahemi n prgjegjsi pr to. Personi i till i
cili i prgjigjet shejtanit ai nuk sht modest mirpo po i ikn
prgjegjsis. Shejtani do t thot: Lre kt revist pr dik q sht m
i mir se ti. T thrrassh pr tek Allahu sht shtje fisnike, lere pr ata
t pakt q jan m t aft. Kjo sht mnyra se si shejtani vjen dhe i
bn njerzit t gjykojn.

Ai po ashtu e bn njeriun prbuzs dhe vetmitar derisa ai m t mos mendoj
as pr vete. Ky njeri fillon t thot: Kush jam un n krahasim me kt njeri?
Kush jam un n krahasim me nj dijetar? Kshtu ai nuk mendon ndryshe
vetm se me intelektin e dijetarit t tij dhe nuk prhap apo bn publike vetm
se at q ka thn shejhu i tij. Parimi sht se ne duhet ti kthehemi Sheriatit.
sht e mundur q njeriu q sht prball teje mund t gaboj. Andaj fjalt e
tij vlersohen me fjalt e Allahut dhe t t drguarit t Tij, sal-lAllahu alejhi ve
selem. do gj q pajton me to pranohet dhe do gj q sht n kundrshtim
me to, ne e refuzojm.

18
Transmeton Buhariu
22
7. Dyshimi

sht nj tjetr mnyr e rrezikshme e shejtanit si pasoj e mos
vmendshmris s robit dhe ai kt e bn n shum mnyra. Shejtani bn q
njeriu t dyshoj n rrugn dhe mnyrn e njeriut q sht n hak, n besim
dhe vepra t drejta- dikush i cili i mban t drejtat e besimit n Allahun, i zbaton
urdhresat dhe u prmbahet ndalesave t Tij- sidomos kur ai sht n mesin e
njerzve t kqij t cilt nuk jan t vendosur dhe kan devijuar nga Suneti dhe
rruga e sahabeve. Shejtani do ti pshprit dhe do ti thot: T gjith kta
njerz jan n zjarr, e ti je n xhenet.

E vrteta sht se numri i madh nuk duhet krahasuar me numrat e vogl. E
vrteta sht ajo qe sht ne pajtim me fjalt e Allahut dhe t t drguarit t Tij,
sal-lAllahu alejhi ve sel-lem.

Abdullah Ibn Mesudi ka thn: Xhemati sht do gj q sht n pajtim me
t vrtetn, edhe nse je i vetm. Pra nuk duhet tu referohemi shumics s
njerzve por asaj q sht n pajtim me t vrtetn, edhe nse je i vetm. Allahu
i madhrishm ka thn:
, - - -- = , ' ' -' `~ ' - , - - ) (
Shumica e njerzve, sado q t dshirosh ti, nuk jan besimtar.
19Ai gjithashtu ka thn:
-, - =' ` = - == , ' - , =' -, -=' , -- , ' ' . ' ' - -' '' _ ' ' , '' , - -
- - , = ' ) (
Thuaju: Nuk barazohet e keqja me t mirn, edhe sikur t t habis
bollku i s keqes. Prandaj kijeni frik Allahun, o njerz me intelekt, me
qllim q t shptoni.
20


Ka thn tabiini, Naim bin Hamad: Xhemati sht ai q pajton n bindje ndaj
Allahut-andaj kur Xhemati t prishet ather ty t takon t qndrosh n at q
ishte xhemati para se t devijonte edhe nse ti je i vetm (n kt), ather ti je
xhemati.

19
JusuI, 103
20
Maide, 100
23
Ndrsa Isshak bin Rahavije, msuesi i imam Buhariut ka thn: Nse do ti
pyesje njerzit injorant ( t paditurit), rreth shumics do t t thon shumica e njerzve. Ata
nuk e din se xhemati sht dijetari i cili u prmbahet transmetimeve t profetit, sal-lAllahu
alejhi ve sel-lem dhe rrugs s tij. Andaj kushdo q sht me t dhe dijetarin dhe e pason at,
ather ai sht xhemati.
21


Nj shembull i ksaj p.sh sht kur njeriu vendos t jap sadaka dhe at e sheh
dikush tjetr. Ky njeri i thot vetvetes Nse m sheh filani, ai do mendoj se
kt po e bj sa pr tu dukur-syfaqsi, andaj sht m mir t mos e jap kt
lmosh. Megjithat ne jemi t urdhruar q ta pastrojm qllimin ton nga
syfaqsia dhe jo ta braktisim veprimin. Kjo sht dshira e shejtanit.

Ibrahim bin Adham ( njeri nga tabiint) ka thn: I kam par tridhjet sahabe t t
drguarit t Allahut ( sal-lAllahu alejhi ve sel-lem), t gjith friksoheshin se mos po i bnin
veprat e tyre pa sinqeritet.

Vrtet se krkohet q njeriu ti kthehet shpirtit dhe gjykimit por qllimi i ksaj
nuk sht q ta braktisesh veprn por ta pastrosh nijetin dhe ti shtosh veprat e
mira. Ka thn Harith bin Kajs: Kur t vij shejtani ndrkoh q je duke u falur dhe t
t thot: Ti kt po e bn pr tu dukur, ather ti zgjate sexhden.


8. Frika

Shejtani ka dy mnyra me an t t cilave bn q njerzit t friksohen:
1. Ai bn q ata ti friksohen aleateve. Shejtani do ta bj njeriun ti
friksohet ushtris s tij, aleateve dhe njerzve t pabindur e t rebeluar.
Ai njeriut i thot: Ke kujdes prej tyre. Ata kan fuqi pr t ciln ti nuk je
i informuar.

Allahu i Madhrishm ka thn:
- ' , ' , = , =, -' ' ' - - , - -, - -- , ' = , ' = - ' ' ) (
N t vrtet sht ai djalli q ju frikson me ithtart e vet. Ju mos iu
friksoni atyre, por friksojuni prej Meje, nse jeni besimtar
2221
Transmeton Ebu Nuajm ne Hiljatul Eulija
22
AlImran 175
24
Ai po ashtu i bn njerzit q ata tu friksohen jobesimtarve, i bn t
ndjehen inferior dhe u pshprit: Kta njerz do tallen me fen tnde, fen
e cila urdhron prerjen e duarve, fe e cila e detyron femrn t mbulohet e
tra kok e kmb. Fe e cila i bn njerzit t jen nj muaj t uritur. Kshtu
njeriu mban t fshehur faktin se ai sht musliman dhe nuk shqetsohet q
t msoj sipas fes s tij dhe e tr kjo pr shkak t thnieve t
jobesimtarve t cilt jan lnd djegse t zjarrit t xhehenemit.

Dgjojeni prgjigjen q i dha Selman al Farisiu (Allahu qoft i knaqur m
t) nj pagani i cili i tha: Ky profeti juaj u mson aq shum saq ua mson
edhe mnyrat e (veprimeve) n tualet. Andaj Selmani i tha: Natyrisht! Ai
na ka msuar q t mos e prdorim dorn e djatht, t mos kthehemi n
drejtim t kibls, t mos prdorim m pak se tre gur apo eshtra (pr
pastrim)!

Dhe n far ishte kjo prgjigje? Ndrsa sot ne kemi frik dhe mdyshje
rreth hixhabit, agjrimit, rritjes s mjekrs, e gjra t ngjashme. E tr kjo
sht nga veprat e shejtanit dhe sht shenj e dobsis e cila sht e
pranishme n zemrat e muslimanve. I lutemi Allahut t na forcoj zemrat
tona dhe ti forcoj e drejtoj ato n fen e Tij.

2. Frika nga varfria

Allahu i Madhrishm thot:
' -= -' - ~ -' , - -' - , =, -'
Djalli ju frikson me skamje e varfri dhe ju urdhron t bni vepra t
pamoralshme.
23


Shejtani thot: Nse ti do ta lsh kt pun, ku do gjesh pun tjetr? Do bhesh
shum i varfr. Kshtu njeriu friksohet nga varfria dhe vazhdon ose fillon t
veproj at q sht e ndaluar si sht alkooli. At q merr interes e dgjojm
t thot: Si do t jetoj? Njerzit jan pasuruar kurse un jam i varfr. Shejtani
ka folur nprmjet tij.

Sa i takon besimtarit t vrtet para tij jan vazhdimisht fjalt q vijojn- e a ka
fjal m t mira dhe m qetsuese se kto:


23
El Bekare, 268
25
' . = , '' - , - ' = = - ) ( - - -= , ' ' -, = - , '' _ ' = . , - , -
-- = , + - - _ ' - '' - _ - . ' '' . = - ) (

Atij q i friksohet Allahut, Ai do ti gjeje rrugdalje (nga do
vshtirsi), dhe do ti jap risk prej nga nuk e pret. Allahu e prmbush me
siguri premtimin e Tij dhe pr do gj ai ka caktuar mas.
24


Shejtani bn q njeriu t merret me mjete q jan haram duke u shfajsuar me
varfri dhe si pasoj e ksaj njeriu bn shum kompromise me fen e tij.

Pra kto jan disa nga mnyrat me t cilat shejtani i mashtron dhe i v n
humbje njerzit duke u prpjekur q ti shpie ata n zjarrin prvlues. sht e
udhs q kt kapitull ta prfundojm me ajetet vijuese t cilat prshkruajn
skenn Ditn e Gjykimit pasi njerzit e xhehenemit t ken hyr n t. I lutemi
Allahut t na ruaj prej tij.
=' -= ~ - = '' - '' _ - ' - ' =, -' ' ~ -- '= ' -- = _ ' ' ' -
_ ' -- = -- -, = ' ' =' - - , ' = ~ - -- , -, ' _ -, -, ' - ' ' ' - ' -
_ = - - - -- ' - ~ = - - - -~ - ' - - - ~ _ - .- - , - - = + ' , - ' ='
, ' ) (
Dhe kur t marr fund puna, djalli do t thot: Vrtet, Allahu ju bri
nj premtim t vrtet. Edhe un ju premtova, por ju mashtrova. Un
nuk kam pasur kurrfar pushteti mbi ju. Un thjesht ju thirra e ju mu
prgjigjet. Prandaj, mos m qortoni mua, por qortoni veten! Un nuk
jam shptimtari juaj e as ju nuk jeni shptimtart e mi. Un tani e mohoj
q m bt ortak me Allahun (n adhurim). Vrtet, keqbrsit do t
ken nj dnim t dhembshm.
25

* * *
24
Et-Talak 2-3
25
Ibrahim, 22
26
Pjesa e Tret: Mnyrat e mbrojts

Ka shum mnyra me an t t cilave muslimani mund ta ruaj dhe mbroj
veten e tij prej shejtanit. Prej tyre jan:

1. Dituria

Krkimi i dituris sht detyr pr do mysliman, mashkull dhe femr. Lloji m
i rndsishm i dituris sht njohja e Allahut dhe njohja e Teuhidit t Tij. Kjo
sht ajo q muslimani e mson para do gjje tjetr. Sa m e madhe t jet kjo
dituri, aq m shum frik ka njeriu ndaj Allahut dhe ka m pak gjas e mundsi
q ai ti thyej rregullat e Allahut e t mos i bindet Atij e ta pasoj shejtanin.
Allahu ka thn:

- '= '' ' ' ' ' '
Dije se nuk ka zot tjetr (t denj pr adhurim) prve Allahut!
Muhamed, 19


Dhe Ai gjithashtu ka thn:

, - ' ' - ' - = - '' _ -= , ' - -

N t vrtet, nga robrit e Tij, Allahut i friksohen vetm dijetart.. El
Fatir, 28

Dhe i drguari i Allahut, sal-Allahu alejhi ve sel-lem ka thn: Un jam m i
dituri n mesin tuaj rreth Allahut dhe un i friksohem m s shumti Atij.
26


Pra ai, sal-Allahu alejhi ve sel-lem bri nj lidhje t drejtprdrejt n mes
dituris pr Allahun dhe friks ndaj Allahut.

Lloji tjetr i dituris t cilin muslimani duhet ta krkoj sht dituria rreth
veprave t adhurimit t cilat Allahu pr t i ka br t detyrueshme dhe pr

26
Transmeton Buhariu

27
gjrat t cilat Allahu ka krkuar q ne tu prmbahemi. Pra ai vazhdimisht
krkon dhe vepron n baz t dituris pa vrejtje. Ai gjithashtu mson mnyrn
se si duhet t bhet adhurimi duke e ruajtur vetveten me kt nga rnia n gjra
t shpikura dhe mospranimi i veprave t tij.

Dituria sht nj mjet i fort dhe e frikson shejtanin m tepr se do adhurues
i zjarrt. Nj poet ka thn:

Dhe ajo ( dituria) sht nj shpat e fuqishme e cila nuk shmang
Me t i godet pjest kryesore t atij q t sulmon

Dituria sht pjes ndrtuese e imanit dhe imani (besimi) sht nj penges e
madhe n fytyrn e thirrjeve t shejtanit dhe pshpritjeve t tij. Kjo sht gjja
e par t ciln muslimani duhet ta bj q ta ruaj veten e tij.

Librat m t mir pr t filluar (krkimin e dituris) jan Bazat e Teuhidit nga
Bilal Filips dhe Teuhidi kundr Shirkut nga shejh Muhamed el-Xhibali.


2. Sinqeriteti

Shejtani nuk ka kurrfar kontrolli mbi ata t cilt jan t sinqert dhe vet ai ka
thn: (Iblisi) tha: Betohem n madhrin Tnde se un do ti
mashtroj (njerzit) t gjith, prve robrve t Tu t sinqert! Sad, 82-83

Andaj prpjekja q t gjitha arritjet dhe orvatjet t jen t sinqerta dhe vetm
pr hir t Allahut, gjithashtu e largon njeriun nga ndjeshmria ndaj shejtanit dhe
planeve t tij. Sinqeriteti sht: Pastrimi nga mkatet e fjalve dhe veprave nga
do e met e dshirave t shpirtit. Pr shembull ndr librat m t mir rreth
sinqeritetit dhe realitetit pr t sht Libri i sinqeritetit nga Husein el Avashi.

3. Prkujtimi

T prkujtuarit e Allahut e vendos njeriun nn mbrojtjen e Tij dhe e ruan
njeriun nga pshpritjet e shejtanit. Allahu la urdhruar:

, ` '' , - - , -' ' , ' , ) (

O ju q besuat, prkujtoni All-llahun sa m shpesh. El Ahzab, 41
28

Nga i Dguari i Allahut sal-Allahu alejhi ve sel-lem jan transmetuar shum
prkujtime, lutje t cilat ai i thoshte n t gjitha momentet dhe situatat dhe
pr muslimanin sht e nevojshme q ta kopjoj rrugn e t drguarit t
Allahut, sal-Allahu alejhi ve selem. Ndr librat m t dobishm pr lutje
sht libri Lutje autentike t profetit nga Valid al Isa.

4. Krkimi i strehimit tek Allahu

Kur ndokush e sheh se shejtani i pshprit atij gjra t kqija, ai menjher
duhet t krkoj mbrojtje dhe strehim tek Allahu duke thn Eudhubi-lahi
mine shejtani-rraxhim Krkoj mbrojte tek Allahu nga djalli i mallkuar.
Allahu i Madhrishm ka thn: Nse djalli prpiqet t t shtyj drejt s
keqes, krko strehim tek Allahu, se vrtet, Ai dgjon dhe di gjithka.
(El Araf 7:200)


5. Leximi i pjesve t veanta t Kuranit

Leximi i pjesve t Kuranit me dituri dhe duke ua ditur kuptimin dhe me bindje
t fort e t qndrueshme se ato e mbrojn njeriun nga shejtani dhe jan
transmetuar nga i drguari i Allahut sal-Allahu alejhi ve selem, n mnyr
autentike.

-Ajeti kursija ( Ajetet e Fronit ), surja Bekare 2: 255
-Dy ajetet e fundit t surs Bekare ( 2: 285-286)
- Leximi i surs Bekare e pengon shejtanin q t hyj n shtpi.
-Leximi i Muadhetans, dy sureve t fundit t Kuranit (113-114)
Thirrja e ezanit gjithashtu e zmbraps shejtanin dhe punt e tij. E bn q ai ti
fus gishtat n vesh dhe t ikn me vrap.


6. Mbajtja e shoqris s mir

sht thelbsore q t mbahet shoqria e duhur ngase shejtani nuk dshton t
t vr n lajthitje dhe t t mashtroj n raport me shoqrin q ke. I Drguari i
Allahut sal-Allahu alejhi ve selem ka thn: Shembulli i ndejs me njerz t mir dhe
ndejs me njerz t kqij sht sikurse shitorja e miskut (parfumeria) dhe farktorja. Shitsi i
miskut ose t jep (t eros) ose t shet, ose s paku prej tij kundrmon er e kndshme. Kurse
farktari ose t'i djeg teshat, ose prej tij do t vjen er e pakndshme (nga thngjilli).
(Transmeton Buhariu).
29

I Drguari i Allahut, sal-Allahu alejhi ve sel-lem gjithashtu ka thn: Mos u bj
shok i askujt prve besimtarit. (Tranmeton Ebu Daudi)
Poeti ka folur t vrtetn kur ka thn:

Zgjedh nga mesi i njerzve, at q t udhzon,
Vrtet, me an t shokut njeriu udhzon vetveten
Dhe shoqrimi me t kqinjt sht verbri dhe smundje
E rrit smundjen e zmrs me smundje
Andaj nse je pasues i Sunetit
Shmangu nga shoqria e keqe.

Andaj t jesh i prkushtuar n mbajtjen e shoqris s mir dhe qendro vetm
me muslimant, me ata t cilt i friksohen Allahut dhe t cilt orvaten ta
adhurojn At. Nse e bn kt, kurr nuk do t jesh n gjendje ti numrosh
mirsit t cilat do t t jepen, dhe me ndihmn e Allahut qndron suksesi.


Pra kto jan disa nga mnyrat e mbrojts nga shejtani i mallkuar, at i cili bri
q prindrit tan t dboheshin nga xheneti dhe i cili ka premtuar se do ti
largoj njerzit nga rruga e drejt me an t tradhtis dhe mashtrimeve t tij.
Allahu na ruajt prej tij dhe prej ushtris s tij duke na br prej atyre q jan t
sinqert, q e prkujtojn At, dhe t cilt tek Ai kthehen me pendim. Amin.

T gjitha falnderimet dhe lavdrimet i takojn vetm Allahut. Paqja dhe
bekimet e Allahut qofshin mbi profetin Muhamed, sal-Allahu alejhi ve sel-lem
pas t cilit m nuk ka profet.

30Bibliografia.

1. Kurani
2. Sahihu i Buhariut
3. Sahihu i Muslimit
4. El Favaid nga Ibn Kajimi
5. Madakhil ush-Shejtan alas-Salihin nga Abdullah el Khatir
6. Madarixhus Salikin nga Ibn Kajimi
7. Eseja e Ibn Tejmijs rreth xhindeve nga Ebu Eminah Bilal Filips