You are on page 1of 9

CAM EMAYE

Porselen emaye olarak da bilinen, cam emaye, toz camın, genellikle 750 ve 850 C’de yakılıp eritilmesiyle oluşur. Toz erir, yanar ve ardından düz, dayanıklı bir cam metal, aynı zamanda cam ve seramik haline gelir. Emaye cam aynı zamanda ‘painted’ olarak da bilinir. Yanmış emaye camın ve metalin tam olarak karışımıdır. Emaye eskiye dayanan ve yaygın bir kullanıma sahip olan bir teknolojidir, genel olarak mücevheratta ve dekoratif sanatlarda kullanılır. 19. yüzyılın başından beri, aynı zamanda endüstriyel materyal ve günlük nesnelerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikler
Emaye yandığında şeffaf veya ışın geçirmez olabilir; cam emaye bir çok metale uygulanabilir. Modern endüstriyel emayenin büyük bir çoğunluğu, yanma derecelerinde reaksiyonu önlemesi için kontrollü madde olan karbon içeren çeliğe uygulanır. Emaye aynı zamanda, bakıra, alüminyuma, lekesiz çeliğe, dökme demire veya sıcak haddeli çeliğe, aynı zamanda altına ve gümüşe de uygulanabilir. Cam emayenin bir çok mükemmel özelliği vardır: düz, sert, kimyasal dayanıklılık, eskimezlik, leke dayanıklılığı, uzun ömürlü renk koruması, kolay temizlenirliği, ve yanmaması. Emaye camdır, boya değildir, bu yüzden ultraviyole ışınlarından dolayı solma yapmaz. Modern emayeler çarpmaya ve hasara dayanıklıdır çünkü metalle iyiuyumlu termal genişliğe ve kalınlık kontrolüne sahiptir. Dayanıklılığı bir çok uygulamada bulunabilir: erken 20. yüzyıl ve bazı modern reklam panoları, fırın iç yüzeyleri, pişirme tencereleri, mutfak uygulamalarının dış yüzeyleri, bazı küvetler, tarım ambarları, ve kimyasal reaktörlerde ve ilaç kullanımı ile ilgili tanklarda işlem ekipmanı olarak kullanılır. Akaryakıt istasyonları, otobüs durakları ve daha bir çok yapıda emaye cam kullanılmıştır. Emayenin geniş kullanım alanlarından biri de kaliteli teknolojik tahta yapımıdır. Bu tahtalarda leke veya silinemeyen işaretler bulunmaz, polimer tahtalarda olduğu gibi. Standart emaye çeliği çok derece çekici olduğunda, aynı zamanda mıknatıslı tahtalarda da kullanılabilirler. Son on yılda emaye/yapışmayan hybrid kaplamalarda, sol-gel fonksiyonel son kat emayelerinde, emayenin metalik görüntüsünde ve temizlenme kolaylığında yeni teknolojiler ortaya çıkmıştır. Cam emayenin anahtar bileşeni, camın yüksek derecede kırılgan olan ‘sırç’ maddesidir. Sırç tipik bir alkali-kimyasalıdır, kaplama çelik için cam ısısına ve termal genişlemeye elverişlidir. Ham maddeler 1,149 ve 1,454 C’ler arasında eritilirler ve akışkan cama dönüşürler, bunlar da suyla veya çelik silindirleriyle sırç maddesine dönüştürülürler. Emayede renk bir çok farklı mineralin, genellikle metal-oksit kobalt, praseodimyum, demir ve neodimin eklenmesiyle oluşur. En sonuncusu bir çok hoş gölge oluşumu için de kullanılır, şarap kırmızısından gri renge kadar. Emaye şeffaf, mat veya renkli olabilir. Farklı emaye renkleri, yeni bir renk oluşturmak için kullanılamazlar.

Temizlik veya psikolojik tehlikesi yoktur Cam kadar pürüzsüz olan emaye yüzeyi bakteri ve bunun gibi organizmaların oluşmasını önler. Emaye asite dayanıklıdır. Koruyucu yüzeyin olumlu özellikleri değişime uğramaz. Yoğun güneş ışığı bile emaye yüzeyin renk yapısını etkilemez. ve demir gibi. adapte olabilirlik. Emaye binanın yangın yükünü arttırmaz. basılabilirlik. rüzgarla gelen tozları da üzerindetutmaz. ve şeklini koruması gibi sayısız imkanı cam emayede bulabilirler. bu da yanma sırasında parlak beyaz rengin açığa çıkmasını sağlar. taban örtüsü eritilmiş geçiş metalleri içerir.Sırç maddesinin üç ana özelliği vardır. renklerin değişken ve dayanıklılığı. Birincisi. Doğaya zarar veren hiçbir madde kullanılmaz ve insanlığa veya çevreye . iklim ve aşınma dayanıklılığı Emaye kaplama. aşınmaya karşı uzun ömürlü koruma sağlar. manganez. temiz ve yarı-mat sırçlar ufak çapta renk materyalleri içerir. Yapıştırıcılar ve graffiti gibi diğer kimyasal maddeler. pas oluşumunu ve temas kirliliğini önler. Çok amaçlı dizayn olanakları Mimarlar ve tasarımcılar. Son olarak. nikel. Emaye yüzeyi eritici madde veya zehirli metal gibi zararlı maddeleri içermez. Ateş ile doğrudan teması herhangi bir zehirli dumana neden olmaz. yanma yapmaz Emaye ile yapılmış binalar. kobalt. Emayenin Ana Maddeleri Aşırı sıcaklığa dayanıklıdır. titanyum beyazı kaplama sırçları. İkincisi. Bunlar da çelikle uyumu kolaylaştırır. levhalar ve reklam panoları yanma yapmaz ve -60 ile +450 dereceye kadar olan sıcaklıklara dayanıklılık gösterir. bakır. titanyum dioksite fazlaca doygundur. cam kadar pürüzsüz olan emaye yüzeyinden rahatlıkla silinebilir. Kir tutmaz ve graffiti dayanıklıdır Emayede statik yüklenme oluşmadığı gibi. Çevre dostudur ve geri dönüştürülebilir Emaye üretimi ve emaye kaplama çeliğin kullanımı çevresel açıdan arkadaş canlısı bir süreçtir. Ultraviyole. bu da renklenmeyi kolaylaştırır.

karşı bir atık bırakılmaz. . Emaye ürünleri dönüştürülebilir ve çevreyi kirletmeden dönüştürme işlemi yapılabilir.

382 and 1.Kaplama Kaplama elyafaluminyum çimento Yangına dayanıklılık Yüksek ısı performansı (1000°C. flows. for most of its history mainly used in jewelry and decorative art. also porcelain enamel in US English. and then hardens to a smooth. sıcaklık) Yüksek ısıda gaz salınımı Süreklilik yansıtılması Temizlik performansı Yüzey dayanıklılığı İklim dayanıklılığı Darbeye dayanıklılık İlk yatırım maliyeti Bakım maliyeti Geri dönüşüm Yaşam süresi Kriter: + + çok iyi + tatmin edici yeterli -yetersiz Beton Emaye Boya Seramik + + + + + + + + + - + + + + + + + - + + + + + + + + + - + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + - + + + + + + + + - + + + + + - + + - Vitreous Enamel Vitreous enamel. usually between 750 and 850 °C (1. Enameled glass is also called "painted".562 °F). Used as a noun. The fired enameled ware is a fully laminated composite of glass and metal. Since the 19th century the term applies also to industrial materials and everyday consumer objects. is a material made by fusing powdered glass to a substrate by firing. coated with enamel coating. Enameling is an old and widely-adopted technology. "an enamel" is a usually small decorative object. The powder melts. durable vitreous coating onmetal. and also glass or ceramics. .

exterior walls of kitchen appliances. Modern enamels are chip and impact resistant because of good thickness control and thermal expansions well-matched to the metal. The great majority of modern industrial enamel is applied to steel in which carbon content is controlled to prevent reactions at the firing temperatures. and iron that facilitate . interior oven walls. opaque or opalescent (translucent). Enamel can also be applied to copper.454 °C) into a liquid glass that is directed out of the furnace and thermal shocked with either water or steel rollers into frit. Different enamel colors cannot be mixed to make a new color. Enamel can be transparent. often metal oxides cobalt. The key ingredient of vitreous enamel is a highly friable form of glass called frit. This produces tiny specks of both colors. scratch resistant. Its durability has found it many applications: early 20th century and some modern advertising signs. Structures such as filling stations. not paint. Since standard enameling steel is magnetically attractive. cast iron or hot rolled steel. enamels with a metallic appearance. or neodymium.149 and 1. durable. First. One of the most widespread use of enamel is in the production of quality chalk-boards and marker-boards (typically called 'blackboards' or 'whiteboards') where the wear and chemical resistance of enamel ensure that 'ghosting' or unerasable marks will not occur. Vitreous enamel has many excellent properties: it is smooth. nickel. aluminium. bus stations and Lustron Houses had walls. easy-to-clean. stainless steel. although the eye can be tricked by grinding colors together to an extremely fine. sol-gel functional top-coats for enamels. iron. cooking pots. and new easy-to-clean technologies. which is a variety that gains a milky opacity with longer firing. as with polymer boards. ceilings and structural elements made of enameled steel. long-lasting color fastness. manganese. flour-like powder. The latter creates delicate shades ranging from pure violet through wine-red and warm gray. in the manner of paint. Frit is typically an alkali borosilicate chemistry with a thermal expansion and glass temperature suitable for coating steel. as well as gold and silver. There are three main types of frit. Raw materials are smelted together between 2. ground coats contain smelted-in transition metal oxides such as cobalt. copper. vitreous enamel can be applied to most metals. they may also be used as magnet boards. Some new developments in the last ten years include enamel/non-stick hybrid coatings. cast iron bathtubs. and cannot burn.100 and 2. praseodymium.650 °F (1. and processing equipment such as chemical reactors and pharmaceutical process tanks.Properties Enamel may be transparent or opaque when fired. so it does not fade with UV light. chemically resistant. Enamel is glass. Color in enamel is obtained by the addition of various minerals. farm storage silos. hard.

Enamel does not increase the fire load of the building. clear and semi-opaque frits contain little coloring material for producing colors. . Second. titanium white cover coat frits are supersaturated with titanium dioxide which creates a bright white color during firing. The positive properties of the protective surface remain unchanged. Second.adhesion to steel. electrostatic powder that can be applied as a powder coating is produced by milling frit with a trace level of proprietary additives. The frit may also be ground as a powder or into a paste for jewelry or silk-screening application. the frit needs to be processed into one of the three main forms of enamel coating material. Finally. ready-to-use (RTU) is a cake-mix form of the wet process slurry that is ground dry and can be reconstituted by mixing with water at high shear. nonflammable Architecture. Specifications of ENAMEL Withstands extreme temperatures. signs and advertising hoarding made of enamel and steel are nonflammable and resistant at temperatures ranging from -60 to +450° C. After smelting. First. Finally. wet process enamel slip (or slurry) is a high solids loading product of grinding the frit with clay and other viscosity-controlling electrolytes. Direct exposure to fire does not produce any toxic fumes.

UV. preventing rust infiltration and contact corrosion.No hygiene or physiological hazards Coated Coated Aluminiu Fibrem cement Concret e Enamel Paint Ceramic The enamel surface which is as smooth as glass prevents bacteria and other such organisms from becoming established. as well as shape stability. Even intense sunlight does not affect the colour of enamelled surfaces. The enamel surfaces do not contain any harmful substances such as solvents or toxic heavy metals. . Adhesives and other chemical substances such as graffiti residue are easily removed from the enamel surfaces which are as smooth as glass. climate and corrosion resistant Enamel coating provides long lasting protection against corrosion. Dirt-repellent and graffiti-proof As no static charge develops in enamel. Versatile design possibilities Architects and designers will find a virtually limitless number of design options in terms of adaptability. attracts wind-borne particles or brake dust. No intrinsically harmful substances are used. Enamel is remarkably acid-resistant. printability. Enamel products can be recycled and introduced into waste recycling without polluting the environment. and no burden is placed on either man or the environment. or only rarely. it never. variety and durability of colours. Environmentally friendly and can be recycled Production of enamels and enamel-coated steel uses environmentally friendly processes.

Coated Coated Aluminiu Fibrem cement Fire Resistance High Temperature Performance (1000oC. Fire) Production of gases at high temperatures Durable reflectivity Cleaning Performance/SelfCleaning Surface Resistance Climate Resistance Impact Resistance Initial Investment Maintenance Cost Recyclability Lifespan Concret e Enamel Paint Ceramic + + + + + + + + + - + + + + + + + - + + + + - + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + - - + + + + + + + + + + + + + + + + + + - + + + - Criteria: ++ very good + satisfying enough -not enough .