You are on page 1of 5

Feng shui zdrowia - sypialnia

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://fengshui.art.pl/index.php? option=com_content&task=vie(...)emid=38 O tym, jak ważnym miejscem jest sypialnia świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia. Tak jak każde inne pomieszczenie, ma ona swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona. Jeżeli chcemy odnieść sukces, musimy być do tego przygotowani psychicznie oraz fizycznie. Każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na nasze działania ma to, czy jesteśmy wypoczęci rozpoczynając kolejny dzień. Najistotniejszy wpływ na jakość wypoczynku ma prawidłowy sen. Sypialnia, tak jak każde inne pomieszczenie ma swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona. O tym, jak ważnym miejscem jest sypialnia niech świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia.

Organizacja sypialni
Na samym początku powinniśmy zastanowić się, do czego służy sypialnia. Pytanie to jest tylko z pozoru śmieszne. Oczywiście do spania. Powinniśmy, więc tak ją urządzić, aby sprzyjała właśnie tej czynności i żadnej innej sypialnia nie może być jednocześnie miejscem do spania i miejscem pracy, oglądania telewizji lub czytania. Telewizor umieszczony w sypialni sprawia, że bardzo często przy nim zasypiamy, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na jakość snu. Dodatkowo wszelkie urządzenia elektryczne, nawet te wyłączone emitują smog elektromagnetyczny. Najnowsze badania publikowane w prasie naukowej wykazują, że smog elektromagnetyczny przyczynia się do silnej depresji mogącej w rezultacie prowadzić nawet do aktów autodestrukcji. Szczególnie narażone są na to osoby, które mają z nim stały kontakt - osoby pracujące z komputerem, urządzeniami elektronicznymi, korzystające z telefonów komórkowych, czyli obecnie, praktycznie my wszyscy! Jeżeli w ciągu dnia jesteśmy zmuszeni z takich urządzeń korzystać to zrezygnujmy z nich choćby na czas snu - z korzyścią dla zdrowia i wypoczynku oraz w trosce naszą ogólną pomyślność.. Druga sprawa to dzielenie jednego pomieszczenia na sypialnie i miejsce pracy. Jeżeli pracujemy w miejscu spania, to zarówno praca, jak i sen nie może odbywać się pomyślnie. W najlepszym wypadku, patrząc na łóżko w trakcie pracy będziemy myśleć o wypoczynku. Z drugiej strony, mając miejsce pracy lub choćby rzeczy z nią związane w sypialni, nie będziemy mieli ani chwili wypoczynku.

Łóżko i jego ustawienie
Kolejną ważną rzeczą w sypialni jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie. Zarówno łóżko, jak i materac powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Kształt łóżka powinien być przyjazny człowiekowi - powinno być pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka drewniane z
1

co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych. gdzie wypoczynek jest utrudniony . Miejscami. są strefy na wprost drzwi wejściowych do sypialni oraz pomiędzy drzwiami i oknami. a nie dwa dzielone. Poprawne zalecane przez feng shui miejsca ustawienia łóżka przedstawiają poniższe rysunki 1 2 3 Miejsca. aby pod łóżkiem znajdowała się wolna przestrzeń . Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby. to powinno posiadać jeden duży materac. będzie przestawienie go w któreś z miejsc. aby chociaż głowa i tułów osoby leżącej nie znajdowały się w strefie zagrożenia (różowe pasmo) 4 5 6 Tutaj także rozwiązanie będzie podobne jak w przykładzie 5 7 2 . rozwiązaniem będzie umieszczenie pomiędzy łóżkiem. Feng shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi. w których łóżko nie powinno stać Łóżko nie może stać na wprost drzwi. W pokojach znajdują się strefy spokojne. odpowiednie do spania oraz takie. a drzwiami jakiejś przegrody. w których łóżko na pewno nie może stać. aby można było się do niego dostać z trzech stron.Należy postarać się. Może to być parawan lub. Ważne jest także. Takie "dzielenie łoża" może bowiem doprowadzić do rozpadu związku. Takie ustawienie jest niedopuszczalne. Najlepszym rozwiązaniem. Najlepszym sposobem ustawienia łóżka jest skierowanie go głową do ściany tak. wynikające z braku cyrkulacji powietrza oraz energii qi pod śpiącą osobą. jak w przykładach 1 do 3 Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na przemeblowanie sypialni.materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi. jeżeli jest miejsce . co może powodować bóle pleców. który odgrodzi łóżko od drzwi.jest w nich za wysoki poziom energii.wezgłowiem w kształcie łuku. (zaznaczone na rysunku kreską) Bardzo złym miejscem jest ustawienie łóżka pomiędzy drzwiami i oknem.szafka albo inny mebel.

Bardzo złe rozwiązania. 12. 11. Rozwiązaniem jest ustawienie w odpowiednim miejscu (zielony punkt) przedmiotu. 10.ważne. lampa . aby znajdowało się na wysokości wzroku osoby wchodzącej do pomieszczenia Podobny przykład jak powyżej. który ucieczkę energii wyhamuje. Wszystkie założenia feng shui zostały tutaj pogwałcone. niestety czasami spotykane.roślina. gdzie powinniśmy ustawić coś. parawan lub mebel 13 14 Najbliższe otocznie łóżka Należy zwrócić uwagę na przedmioty oraz urządzenia znajdujące się w najbliższej okolicy łóżka. aby w stronę osoby śpiącej nie kierować ostrych krawędzi mebli oraz innych przedmiotów znajdujących się w sypialni Ta sypialnia jest prawidłowo urządzona. Drugi zielony punkt wskazuje miejsce. gdzie w ścianie 3 . Może to być roślina. Jedynym problemem może być ucieczka pomyślnej energii spowodowana położeniem okna na wprost drzwi.okno. oraz za blisko okna.Podobna sytuacja jak w przykładzie nr 5 z rozwiązaniem 8 9 10 rys. Nie powinno się spać w miejscu. 11 12 Należy zadbać także o to. Może to być cokolwiek . Łóżko stoi dokładnie na linii drzwi . skierowane nogami do drzwi. co dodatkowo odgrodzi osobę śpiącą od drzwi.

Bywa to przyczyną różnych schorzeń w miejscach na ciele. za ścianą których znajdują się silne źródła promieniowania elektromagnetycznego . Jeżeli nie jest za późno to w momencie. Z powodu ograniczonego miejsca podaje tylko założenia kolorystyczne wynikające z kierunku. Bardzo często spotyka się także ciężkie lampy zawieszone bezpośrednio nad śpiącymi. które z niej korzystają. Najlepsze będą meble z naturalnego jasnego drewna. Sypialnia południowa Strefa elementu Ognia. niebieski. Także takich. kwiaty. Kolory nie zalecane to: granat. wikliny itp. kuchni. elementów czerwieni. czarny. bambusa. które stworzą poprawne feng shui tego miejsca. Dodatkowo można użyć fioletów. I tak: Sypialnia wschodnia oraz południowo – wschodnia Feng shui określa strefę południowo .przebiegają rury wodociągowe oraz w miejscach przylegających do łazienek. żółć i pochodne tych barw. które są przez nie „uciskane”. biały. Sypialnia południowo-zachodnia oraz północno–wschodnia 4 . w którym sypialnia się znajduje. Odpowiednia kolorystyka w myśl feng shui musi być dostosowana do kierunku geograficznego. Motywy zdobnicze roślinne oraz dodatkowo można użyć złotych gwiazdek (np. Spanie pod skosami lub belkami stropowymi może powodować choroby w miejscach ciała. najprościej jest ustalić kierunek geograficzny w odniesieniu do środka mieszkania lub domu. juka oraz kaktusów. Kolory nie zalecane w sypialni południowo . na które może potencjalnie lampa spaść. to wszelkie rośliny.elementu feng shui osób. w sypialni dziecięcej). biel. Kolorystyka sypialni Istnieje wiele założeń dotyczących kolorystyki sypialni. objawy często przechodzą. ze względu zarówno na swój kształt jak i na właściwości zdrowotne paprocie oraz geranium. Motywy zdobnicze. to najbardziej polecanymi są. Powinny tutaj przeważać jasne zielenie oraz jasno niebieskie dodatki.wschodniej to: czerwień. Powinna tutaj przeważać kolorystyka oraz umeblowanie podobne jak te. Sypialnia nie powinna znajdować się nad garażem oraz warsztatami. ratanu. Aby go określić. dla kierunku wschodniego oraz południowo-wschodniego.transformatory. rozdzielnie elektryczne itp. Jeżeli chcemy umieścić w niej rośliny. Nad osobą leżącą powinien znajdować się prosty sufit.wschodnią jako strefę elementu Drewna. Nie można umieszczać w niej roślin o ostrych liściach jak: dracena. gdy się ją usunie lub gdy przestawi się łóżko. w którym znajduje się sypialnia oraz od osobistego żywiołu .

Strefa elementu Ziemi. to można nawet użyć jako główny koloru czerwonego. Sypialnia północna Strefa elementu Wody. Jest to miejsce nie nasłonecznione. Nie zaleca się stosować koloru czerwonego oraz zieleni i barw zimnych granatu. Wpływa to negatywnie na jakość snu oraz działa zbyt pobudzająco. Dobrym kolorem jest też perłowy i bardzo jasny róż. Jest wiele przesądów związanych z lustrem w sypialni. 5 . Kolor ścian.jej kolor jest bardzo odpowiedni do sypialni. to powinniśmy je na czas snu zasłaniać. niebieskiego. perłowa lub w kolorach ziemi. Kształty na bazie kwadratu oraz owale i koła. a można to wzmocnić przez umieszczenie dodatków z połyskującego srebrnego lub złotego (kolor) metalu. W Chinach brzoskwinia jest uznawana za owoc symbolizujący długowieczność.także naszej. których z braku miejsca tutaj nie opiszę . Meble w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej. Jeżeli już posiadamy w sypialni lustro. czerwony (w dużej ilości). Tutaj najbardziej polecane są ciepłe żółte barwy z dodatkiem czerwieni. Dodatki dekoracyjne mogą być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub złotym. delikatnymi akcentami lub róż. to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach (te ostatnie polecam jednak stosować tylko przez osoby dla których element ognia reprezentowany przez trójkąt jest sprzyjający). jasne barwy. Sypialnia taka może być biała. Zalecane motywy zdobnicze.są one jednak wspólne dla wielu kultur . Zalecanymi barwami to biel z czerwonymi. jak w sypialniach w innych strefach powinny być matowe. Jeżeli komuś odpowiada. Sypialnia taka powinna być jasna. Uniwersalnym kolorem dla sypialni we wszystkich strefach jest kolor brzoskwini. Lustro w sypialni Feng shui kategorycznie zabrania umieszczania lustra w sypialni. Generalnie sypialnia powinna być pomalowana w lekkie. zwłaszcza w taki sposób. żółcie. a co za tym idzie . Barwy nie zalecane to zieleń. Strefa północna jest jedną z trudniejszych do zagospodarowanie stref feng shui. zimne. od żółtego przez brzoskwiniowy do pomarańczowego oraz róże. Sypialnia zachodnia oraz północno – zachodnia Strefa elementu Metalu. aby odbijała się w nim osoba śpiąca. czarny.