You are on page 1of 24

Daut Dauti zbulon n Londr shtja shqiptare n diplomacin britanike, 1877 1880

faqe 10-11

ARBEN KOJQIQI, T RENDSH DREJT NDRRS N METROPOLIN BRITANIK


faqe 14

Drgo para online*


moneygram.co.uk
VITI I 9 I BOTIMIT
info@thealbanian.co.uk

www.thealbanian.co.uk

Tel: 02082169527

LONDON

25 MARS

*Pr nj list t plot t tarifave t transferimit n internet ju lutem vizitoni moneygram.co.uk. MoneyGram International Limited sht e autorizuar dhe e kontrolluar nga Autoriteti e Shrbimit Financiar. MoneyGram dhe Globi jan marka t MoneyGram. T gjitha markat e tjera jan pron e pronarve t tyre prkats. 2012 MoneyGram. T gjitha t drejtat e rezervuara.

KRYETARJA E KUVENDIT, TOPALLI VIZIT NE LONDR BRITANIA E MADHE MBSHTET INTEGRIMIN E SHQIPRIS N BE
faqe 4-5

SHPRESA PROGRAMME: 5 VJET PUN PR T ARRITUR NDRRN TON...


faqe 9

NENE TEREZA SI HISTORI SUKSESI


faqe 8

Enciklopedia Britanike: Pellazgt jan shqiptart me famfaqe 16

NICK CLEGG, KAPAR FINANCIAR PR VIZAT BRITANIKE


Ofrojme mundesi fantastike per biznes me Kinen dhe Vietnamin Ne kemi zyrat tona ne keto vende dhe ofrojme mundesi per hapjen e bizneseve te reja qe nga tregeti mallerash, konfeksione, elekronike etj. Na kontaktoni dhe ne ju ndihmojme Unit 2, The Cromwell Centre, 24-30 Minerva Road London NW10 6HJ Tel: 0208 961 8765

Adam Yamey tregon pr Shqipria n mendjen time


faqe 22

Transportojm makina dhe mallra pr n Shqiperi dhe Kosov

Tel:

07790950960

Aktualitet

www.facebook.com/thealbanian.co.uk Kastriot Dervishi, Enkeleid Omi, Artan Zeneli, Jeni Myftari, Agim Shabani, Anila Hoxha, Shefit Domi, Web-design Shefdomi.com www.thealbanian.co.uk albania7@gmail.com

faqe 2

DREJTOR: PETRIT KUANA Kryeredaktor: BASHKIM METALIA

REDAKSIA Akil Koci, Daut Dauti, Emanuel Bajra Pranvera Smith, Blerim Ciroka, Majlind Goge, Claire Fletcher, Flori Slatina,

Tel/fax:02082169527
se tij Liberaldemokrate per nje amnisti per te te gjithe ata te huaj dhe emigrante ilegal qe kishin mbi dhjete vjet qendrimi ne Britani. Kohet e fundit vihet re nje ashpersim i retorikes per ceshtjet e emigracionit, e cila mbetet nje karte e forte elektorale. Ne fillim te muajit, udheheqesi i opozites laburiste Ed Milliband e pranoi publikisht se partia e tij kishte deshtuar me politiken e saj te emigracionit kur ishte ne pushtet. Ai tha se laburiste kishin gabuar kur kishin relaksuar kontrollet e kufirit, nje levizje qe mundesoi ardhjen e qindra mijera te huajve ne Britani. Se fundmi, vihet re nje shtim i shqiptareve te ardhur ne Britani qe mberrijne ilegalisht ku nje pjese e madhe e te cileve qendrojne ne te zeze. Ata jane kyesisht nga Shqiperia dhe nje pjese e madhe kane jetuar me pare ne vendet e prekura me shume nga kriza ne Eurozone.

KAPAR FINANCIAR PR VIZAT BRITANIKE


NGA ARBEN MANAJ
likohet per ata aplikanet qe vijne nga vendet jashte Bashkimit Evropian dhe qe konsiderohen si me rrezikshmeri te larte. Personat qe shkelin vizat mbesin problemi me i madh per autoritet britanike te emigracionit. Per kete qellim, z.Clegg kerkoi fillimin e nje programi pilot per garancite financiare per marrjen e vizave britanike i ngjashem me sistemin australian te vizave familjare. Nderkohe zevendeskryeministri britanik hoqi dore nga premtimi elektoral i parties vendskryeministri britanik, partneri i koalicionit qeveritar Nick Clegg ka br thirrje pr vendosjen e nj kapari financiar pr t garantuar q ata q marrin viza britanike t mos e shkelin at dhe t rikthehen n vendin e tyre pas mbarimit t saj. Garancia financiare e cila do te duhet te paguhet ne para te thate, do t'i jepet serish marresit te vizes ne momentin qe ai largohet nga Britania e Madhe pas mbarimit te vizes se qendrimit. Mendohet se ky kapar do te jete nje shume katershifrore. Kjo mase do te ap-

CLP SOLICITORS
CENTRAL LAW PRACTICE SOLICITORS 17TH FLOOR, WEMBLEY POINT 1 HARROW ROAD, WEMBLEY, HA9 6DE TEL: 020 8819 4242

EMIGRACION
-Natyralizim -Viza turistesh dhe studentesh -Ribashkime familjare -Qytetari britanike -Leje te perhershme qendrimi -Viza martese -EU/FRA Resident Permit applications

eshtje civile
-Prishje kontatash Falimentim Kontrata qeraje Probleme mes pronarit dhe qeraxhinjeve Probleme mes partnereve Probleme per shitblerja

Albanian Lawyer Altin Kaprata

KRIME
-Vrasje -Plagosje -Mashtrime serioze -Vepra penale seksuale -Dmtime aksidentale -Shkelje t kodit rrugor -Hetime nga zyra e taksave -Hetime nga zyra
e ndihmave

SHTJE FAMILJARE
Ne prfaqsojm t gjith klientt q kan nevoj pr kshillim nga ana ligjore si n Stacione Policie dhe n raste t ndryshme. Gjithashtu -Probleme financiare prgatisim mbrojtjen e tyre pr n gjykatn magjistrale t (shkalls s ne divorce dhe ndarje par) dhe n gjykatn e lart. -Probleme ne ndarjen e Kshilla ligjore sht falas ne polici pavarsisht nse jeni me pasurise dhe prones se ndihma, n pun dhe se sa t ardhura apo kursime keni. Nuk ka forma perbashket -Probleme te kujdestarise se pr t plotsuar. Nse nuk jeni t knaqur me shrbimet q keni marr nga avokati juaj dhe doni ta ndryshoni ather ju lutem m kontaktoni femijeve ku jane perfshire shen bimet sociale

-Ndarje,divorce

Mob:

-Dhune ne familje si dhe te


gjitha problemet qe lidhen me eshtjet familjare

EKSTRADIME

07500770914

Address 61 Birkenhead Street London, WC1H 8BB Telephone +44 20 7843 4344 Fax +44 20 7843 4334 E-mail enquiries@cg-law.co.uk DX CG LAW 37912 KINGS CROSS www.cg-law.co.uk
Personal Injury
CG LAW IS ABLE TO PROVIDE LEGAL ADVICE IN PERSONAL INJURY CASES IN AREAS SUCH AS:

Pr shtje emergjencie apo prfaqsim ligjor n STACIONET E POLICIS kontaktoni Xhemilin 24/7

07958679888

Accidents at work, Road Traffic Accidents Serious Injury Claims Industrial Disease Claims Motorcycle Accident Claims Victims of Abuse Holiday Claims Criminal Injuries Trips and Slips

NO WIN NO FEE

CRIMINAL & REGULATORY WORK


CG Law has a highly experienced team of criminal defence lawyers who effectively handle cases involving investigations by organisations such as: Serious Fraud Office / Her Majestys Revenue and Customs, Police Fraud Squads / the Crown Prosecution Service / Information Commissioners Office/ Environmental Health CG LAW PRACTICE IN A WIDE RANGE OF AREAS INCLUDING: Fraud / Corruption/ Offences under the Companies Act/ Tax Evasion / Money Laundering / Insider dealing/ Business crime / Terrorism / International Crime

Immigration Immigration Law is so complex, it is essential you engage the services of an experienced immigration lawyer. CG Law protects the rights of non EU nationals who are having problems entering or settling in the UK. This can be for a number of reasons such as: coming into the UK to work / bringing family over to the UK/ marrying or living here with a partner / setting up their own/ business here / studying in the UK / working here illegally/ being forced to return to your country of origin / Being detained under the Immigration Law / claiming asylum We also work with European Nationals who experience/ problems exercising their right to free movement within Europe. At CG Law, we are fully knowledgeable with all UK Border Agency legislation and any changes made to the immigration rules. We can offer a wide range of Immigration Law services including: Making an application to the UK Border Agency/ Help businesses apply for overseas workers/ Student visa applications / Business Immigration Legal advice before immigration court / Deportation cases Citizenship and nationality applications/ Children immigration cases- checking a childs immigration/ status, seeking asylum, human rights cases and abandoned children are all typical cases for CG Law.

Nse dshironi t kontaktoni n shqip telefononi Venera : Mob:07904014153

TRANSPORT MALLRASH ANGLI-SHQIPERI-KOSOVE


SHERBIM I SHPEJTE DHE I SAKTE

NA KONTAKTONI TEL:07737 597 000 07507 444 654

toni.79-@hotmail.com

aktualitet
Mbshtetja e palkundur e Britanis s Madhe drejt antarsimit t Shqipris n BE, forcimi i mardhnieve miqsore, fuqizimi i bashkpunimit ekonomik midis dy vendeve, nxitja e vizitave zyrtare n t gjitha nivelet institucionale etj, ishin temat kryesore q Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli dhe Baronesha DSouza diskutuan n takimin e tyre miqsor. Kryetarja e Dhoms s Lordve n Britanin e Madhe, Baronesha DSouza, mike e zonjs Jozefina Topalli rezervoi nj drek pune me Kryetaren e Kuvendit t Shqipris. Baronesha DSouza dhe Kryetarja Jozefina Topalli ndan dshirn pr t punuar s bashku dhe se t dyja ato, mund t bjn hapa konkret q forcimin e mtejshm t bashkpunimit jo vetm midis dy parlamenteve por edhe m tej. N mnyr t veant, Znj Jozefina Topalli dhe Baronesha DSouza u ndaln gjat biseds s tyre n procesin e integrimit europian ku u vlersua se integrimi i vendeve t Ballkanit Perndimor do t jet nj vler e shtuar pr Bashkimin Europian. Kryetarja e Kuvendit falenderoi Baroneshn DSouza pr qendrimin e saj pozitiv ndaj zgjerimit t BE ndrsa krkoi mbshtetjen e saj pr Shqiprin n procesin e rndsishm t marrjes s statusit t vendit kandidat si dhe vijimin e hapave t tjer drejt antarsimit. Kryetarja e Kuvendit njohu Baroneshn DSouza me zhvillimet n

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 4

Jozefina Topalli takon Kryetaren e Dhoms s Lordve n Britanin e Madhe, Baroneshn DSouza
Integrimi i vendeve t Ballkanit Perndimor, nj vler e shtuar pr Bashkimin Europian.
Shqipri, arritjet dhe sfidat e Parlamentit, ku Znj.Jozefina Topalli tha se integrimi dhe ekonomia jan dy shtyllat kryesore t axhends parlamentare. Duke u ndalur tek situata ekonomike, Kryetarja Jozefina Topalli vlersoi se fal reformave t suksesshme Shqipria finalizoi projekte ambicioze t gjithanshme, nuk ka ra recession dhe sfidoi krizn globale duke shnuar rritje t prvitshme ekonomike. Kto reforma u prshndetn si t suksesshme e t guzimshme nga Baronesha Dsouza. Edhe situata n rajon ishte nj ndr temat q u diskutua gjat biseds, ku u vlersua roli i Shqipris si faktor paqeje. Kryetarja e Kuvendit dhe Baronesha DSouza vlersuan se pavarsia e Kosovs sht nj e kthes e rndsishme n historin e prosperitetit dhe stabilitetit t mbar rajonit. Ktij takimi miqsor i sht bashkuar edhe ish Kryetarja e e Dhoms s Lordve n Mbretrin e Bashkuar, Helene Hayman, e cila gjat mandatit t saj n Krye t Dhoms s Lordve vizitoi Shqiprin dhe mbajti edhe nj fjalim n parlamentin shqiptar. N bisedn mes tre mikeve, Baronesha Hayman, tha se Britania e Madhe , vend me demokraci shum t vjetr, sheh me admirim shum t madh vende t tilla me demokraci t reja si Shqipria e cila, n nj periudh kaq t shkurtr ka br kaq shum progres. Kryetarja e Dhoms s Lordve n Britanin e Madhe, Baronesha DSouza, do t vij n gusht p nj vizit zyrtare n Tiran, pas ftess s br nga Kryetarja Jozefina Topalli. Gjat vizits s saj n Londr, Kryetarja e Kuvendit mori pjes n nj prej seancave m t rndsishme t parlamentit britanik, seanc ku Qeveria e Kryeministrit Cameron paraqiti buxhetin e vitit 2013. Jozefina Topalli ndoqi nga afr punimet e ksaj seance ku Kryeministri i Britanis s Madhe, Cameron iu prgjigj edhe pyetjeve t deputetve britanik mbi ecurin e reformave t aplikuara nga qeveria e tij, ecuris ekonomike dhe politikave strategjike britanike.

aktualitet
Kryetarja e Kuvendit, zonja Jozefina Topalli ishte n vizitn e dyt zyrtare n Britanin e Madhe me nj pritje t veant rezervuar nga Kryetari i Dhoms s Komunve, John Bercow. E ftuar nderi nga Kryetari Bercow, Jozefina Topalli mori pjes n takimin konfidencial t forumit m t lart t vendimarrjes t Dhoms s Komunve, ku vendoset axhenda e punimeve parlamentare. Mbretria e Bashkuar, vend me demokraci e parlamentarizm shum shekullor, nj fuqi e madhe botrore ekonomike dhe politike i ka dhn n vijimsi mbshtetje Shqipris, jo vetm n partneritetin n NATO, por edhe n procesin e integrimit europian. Pr kt, Kryetarja e Kuvendit gjat takimit me zotin Bercow shprehu mirnjohjen, duke theksuar interesin pr dinamizim t bashkpunimit n t gjitha fushat. Zoti Bercow tha se t gjitha forcat politike n parlamentin britanik mbshtesin thellsisht integrimin e Shqipris n BE dhe ne shpresojm q kjo t ndodh sa m shpejt. Qeveria britanike ka pasur nj rol shum aktiv pr pavarsin e Kosovs, nxitjen e stabilitetit n rajonin e Ballkanit Perndimor, si dhe pr perspektivn e tij evropiane, dhe Kryetarja e Kuvendit tha se: Ruajtja e vmendjes ndaj Ballkanit Perndimor n n kt koh sfidash pr BE-n sht nj mesazh shum i qart inkurajimi pr t vazhduar n rrugn e reformave t thella q kan transformuar vendet dhe shoqrit tona Procesi i antarsimit n BE, tha Kryetarja e Kuvendit, prbn nj in-

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 5

teres kombtar strategjik pr Shqiprin dhe shqiptart. Rekomandimi i Komisionit Evropian pr dhnien e statusit t vendit kandidat pr Shqiprin, pas miratimit t tre ligjeve q krkojn shumic t cilsuar n Parlament, prbn nj njohje dhe inkurajim t progresit t shnuar dhe

nj arritje t gjithanshme t shoqris shqiptare n rrugn e integrimit evropian.Kryetarja e Kuvendit tha se pavarsisht se ky sht nj vit elektoral, axhenda e integrimit do t ndiqet me prparsi. Jemi thellsish t angazhuar, tha ajo, pr t realizuar zgjedhje t lira, t drejta e transparente me standardet m t larta europiane.

duke synuar nj frymmarrje m t madhe pr biznesin, ekonomin, krijimin e vendeve t reja t puns etj. Zoti Bercow pasi shprehu edhe nj her mbshtetjen e Britanis pr Shqiprin dhe procesin e saj integrues n BE, tha se kontaktet m t shpeshta si n nivel kryetarsh apo komisionesh parlamentare i shrbejn forcimit t bashkpunimit midis dy parlamenteve pr shkmbimin e pervojave, forcimit t miqsis por edhe bashkpinimit n nivel europian.Kryetarja e Kuvendit ftoi zotin Bercow pr nj vizit n Shqipri, ftes q Kryetari i Dhoms s Komuneve e priti me shum knaqsi.

LAVAZH PER SHITJE

Duke vlersuar faktin se ka shum kompani t suksesshme Britanike q operojn n Shqipri, Kryetarja e Kuvendit shprehu interesin pr zgjerimin e bashkpunimit ekonomik dhe nxitjen e investimeve britanike n Shqipri, kryesisht, n privatizimin e sektorve strategjik si n at t energjetiks, industris s nafts, sektorit t minierave dhe t turizmit.

mandimi i Komisionit Evropian pr dhnien e statusit t vendit kandidat pr Shqiprin, pas miratimit t tre ligjeve q krkojn shumic t cilsuar n Parlament, prbn nj njohje dhe inkurajim t progresit t shnuar dhe nj arritje t gjithanshme t shoqris shqiptare n rrugn e integrimit evropian. Kryetarja e Kuvendit tha se, pavarsisht se ky sht nj vit elektoral, axhenda e integrimit do t ndiqet me prparsi. Jemi thellsish t angazhuar, tha ajo, pr t realizuar zgjedhje t lira, t drejta e transparente me standardet m t larta europiane. Duke vlersuar faktin se, ka shum kompani t suksesshme britanike q operojn n Shqipri, Kryetarja e Kuvendit shprehu interesin pr zgjerimin e bashkpunimit ekonomik dhe nxitjen e investimeve britanike n Shqipri, kryesisht, n privatizimin e sektorve strategjik si n at t energjetiks, industris s nafts, sektorit t minierave dhe t turizmit. Kryeparlamentarja Topalli tha se, pr t garantuar vijimsin e rritjes ekonomike si dhe thithjen e investimeve t huaja, nj paket e re fiskale e paraqitur nga qeveria do t nis shqyrtimin n Parlament, duke synuar nj frymmarrje m t madhe pr biznesin, ekonomin, krijimin e vendeve t reja t puns etj. Zoti Bercow, pasi shprehu edhe nj her mbshtetjen e Britanis pr Shqiprin dhe procesin e saj integrues n BE, tha se kontaktet m t shpeshta si n nivel kryetarsh apo komisionesh parlamentare i shrbejn forcimit t bashkpunimit midis dy parlamenteve pr shkmbimin e prvojave, forcimit t miqsis, por edhe bashkpinimit n nivel europian. Kryetarja e Kuvendit ftoi zotin Bercow pr nj vizit n Shqipri, ftes q Kryetari i Dhoms s Komuneve e priti me shum knaqsi. Kryetarja e Kuvendit ndodhet n Britanin e Madhe si e ftuar nderi nga Kryetari Bercow, Jozefina Topalli mori pjes n takimin konfidencial t forumit m t lart t vendimmarrjes t Dhoms s Komunave, ku vendoset axhenda e punimeve parlamentare.

BRITANIA E MADHE MBSHTET INTEGRIMIN E SHQIPRIS N BE T gjitha forcat parlamentare britanike mbshtesin thellsisht integrimin e Shqipris n BE dhe shpresojm q kjo t ndodh sa m shpejt. Kt garanci e dha Kryetari i Dhoms s Komuneve, John Bercow n Britanin e Madhe gjat nj takimi me Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila ka nisur nj vizit t dyt zyrtare. Mbretria e Bashkuar, vend me demokraci e parlamentarizm shum shekullor, nj fuqi e madhe botrore ekonomike dhe politike i ka dhn n vijimsi mbshtetje Shqipris, jo vetm n partneritetin n NATO, por edhe n procesin e integrimit europian. Qeveria britanike ka pasur nj rol shum aktiv pr pavarsin e Kosovs, nxitjen e stabilitetit n rajonin e Ballkanit Perndimor, si dhe pr perspektivn e tij evropiane, dhe Kryetarja e Kuvendit tha se, "ruajtja e vmendjes ndaj Ballkanit Perndimor n kt koh sfidash pr BE-n sht nj mesazh shum i qart inkurajimi pr t vazhduar n rrugn e reformave t thella q kan transformuar vendet dhe shoqrit tona". Procesi i antarsimit n BE, tha Kryetarja e Kuvendit, prbn nj interes kombtar strategjik pr Shqiprin dhe shqiptart. Reko-

Lavazhi eshte i hapur prej 8 vitesh dhe ka 19 vjet lise


Mundesi fantastike per biznes.Gjendet ne nje zone teper te pershtatshme Adresa: PE19 5YF

Na kontaktoni sa me pare Tel: 07766653146 Ali

Kryetarja Jozefina Topalli tha se pr t garantuar vijimsin e r r i t j e s ekonomike si dhe thithjen e investimeve t huaja, nj paket e re fiskale e paraqitur nga qeveria do t nis shqyrtimin n Parlament

BAR PER SHITJE NE DURRES


Lokali ndodhet ne qender te qytetit te Durresit ne Bulevardin Kryesor te ketij qyteti (Bulevardi Epidamn), eshte nje godine 3-kateshe, ne katin e 3-te te godines ndodhet lokali prej 170 m, ka dhe nje terrace gjithashtu 170 m qe funksionon lokal si pjesa e poshtme. Lokali eshte aktualisht ne pune dhe goxha i suksesshem. gje qe mund ta shikoni dhe ne faqen e Facebook me adrese: Hot-point Bar. Lokali eshte i pajisur me shkalle dhe ashensor personal, me dokumenta te rregullta. Per me shume informacion kontaktoni

E vetmja autoshkolle qe perdor instruktore qe jane te kualifikuar plotesisht


AA Driving School Instruktori Shqiptar Artan Jakupi ne sherbimin tuaj Menyra me e lehte per te marre patenten angleze Na kontaktoniper ofertat e fundit

Ju ndihmojne nese deshironi te beheni instruktor

Tel:00355672057080
www. facebook.com/pages/ Hot-Point-Bar/84711528389

Kontaktoni Artanin

07769628835

Parat tuaja n destinacion brenda * pak minutash


Drgoni n Shqipri dhe Kosov deri n 100 pr vetm 4.90 pages**

Drgo online sot n

moneygram.co.uk

***

0800 026 0535 moneygram.co.uk

Drgoni nga:

Merrini n shqipri tek:

Merrini n kosov tek:

Kudo q shikoni simbolin MoneyGram

*N varsi t kohshrbimit t operatorve lokal. **Prve tarifave t transferimit t aplikueshme pr nj transaksion, mund t zbatohet nj kurs i kmbimit t monedhs q vendoset nga MoneyGram ose agjentt e saj. ***Pr nj list t plot t tarifave t transferimit n internet ju lutem vizitoni www.moneygram.co.uk. T gjith agjentt e msiprm jan agjent t MoneyGram International Limited n ofrimin e shrbimeve t transferimit t parave. MoneyGram International Limited sht e autorizuar dhe e kontrolluar nga Autoriteti e Shrbimit Financiar. MoneyGram dhe Globi jan marka t MoneyGram. T gjitha markat e tjera jan pron e pronarve t tyre prkats. 2013 MoneyGram. T gjitha t drejtat e rezervuara.
CS6570

aktualitet

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 8

NENE TEREZA SI HISTORI SUKSESI


NGA LAURENA MURATI
und marsi 2013. Nje pranvere e vonuar pritet ne Londer. Por njerezit duket sikur vazhdojne jeten e tyre te perditshme pa u ndikuar nga kushtet e natyres. Midis ketyre njerezve me kombesi te ndryshme, nga te gjitha anet e planetit, jetojne e punojne edhe emigrantet shqiptare. Sa te dallueshem dhe te miksuar mes turmes se njerezve, ata nisen per pune heret ne mengjezet e ftohte londineze, neper trena, autobuze apo edhe makina personale dhe kthehen pasditeve te vona gri, te lodhur, te zhytur ne tisin e zbehte te parafillimit te mbremjes. Ata tani mund ti gjesh kudo, te punesuar ne banka, qendra biznesi, kantjere ndertimi, si inxhiniere, avokate, drejtues ne poste prestigjoze etj. E vendosur me nje aktivitet te saj ne veri te Londres shoqata Nene Tereza, si nje ampermeter mat fluksin e shperndarjes se komunitetit shqiptar ne Angli. Ajo vezhgon, punon e drejton, duke shtjelluarnje program te vetin, per krijimin, zhvillimin e forcimin e mirefillte te ketij komuniteti. KUSH ESHTE SOT SHOQATA NENE TEREZA? Ajo eshte shoqata me e suksesshme ne Londer. Me nje jetegjatesi gati gjashte vjecare, ajo tashme ka marre ne dore rolin kryesor ne jeten e komunitetit shqiptar ne Londer. Programi i saj vizionar dhe inovativ, parashikon qe ne nje te ardhme ky komunitet te evoloje ne nje nder me te rendesishmit nder komunitetet e tjera homologe. Emigrantet shqiptare, ata te cilet ndodhen ketu, por edhe ata qe ne nje te ardhme do te vijne, te gjejne aty mbeshtetje afektive, ekonomike dhe orientuese, per nje jete me me teper komforte, kundrejt kushteve te ashpra ne te shkuaren. Ky vision kerkon nje te ardhme, por shoqata Nene Tereza e di se crruge duhet te ndjeke, cmenyra dhe metoda te perdore per arritjen e ketij traguardi. Numri i madh i aktiviteteve, shtimi cdo here e me shume i sherbimeve, i kurseve suplementare falas, programi edukativ i brezit te ri, kane bere deri tani te terheqe prane vetes rreth dy-tre mije anetare dhe simpatizante, si dhe te terheqe vemendjen kundrejt ketij projekti te nje numri disa here me te madh. ARRITJET Tek ka hyre ne vitin e gjashte te krijimit te saj, kjo shoqate eshte konsoliduar tashme dhe ka krijuar baza solide per te vijuar ne nje rritje graduale progresive. Duke kaluar veshtiresi te panumerta gjate ketyre viteve te aktivitetit te saj, ajo ka kryer nje sere reformash, te cilat kane pasuar ne shume ndryshime strukturore si ne programin ashtu edhe ne stafin e saj. Sot ajo ka ne perberje te saj nje staf professional e te specializuar. Ajo funksionon si nje institucion, e ndare ne dege me funksione perkatese. Si: 1) Degen e Sherbim Servisit kundrejt komunitetit shqiptar dhe cdo pjestari te tij dhe cdo emigranti shqiptar qe mund te drejtohet per sherbime tek kjo shoqate. 2) Degen e Edukim-ArsimimitSuplementar per femijet e emigranteve shqiptare. Si dhe 3) Degen e Mardhenieve Publike dhe Ruajtjen e Imazhit dhe Tradites. SHERBIMET TEK SHOQATA mend edhe nga z. Ertach Hidayettin nga Barnet Supplementary Schools gjate vizites se tij ne kete institucion. Stafi i shoqates Nene Tereza, mese disa here, eshte shprehur me fjalet me te mira, sidomos per profesionalizmin e shfaqur nga mesueset e kesaj shkolle. Programi i Mesimit ne Shkolle 1) Abetare Eshte e domosdoshme qe femijet e vegjel te fillojne te mesojne gjuhen shqipe, por edhe ata me te rriturit, qe kane fatin te studiojne ne shkollat e kolegjet prestigjoze britanike, shoqata Nene Tereza mendon se eshte e rendesishme te kene njohuri te forta baze te gjuhes se prinderve te tyre. 2) Lexim Letrar Duke ushtruar shprehite e te folurit shqip, femijet ketu mesojne mjaft rreth kultures se popullit tone. 3) Histori, Gjeografi Njohja e vendit te tyre do ti ndihmoje shume keta femije ne njohjen e vetvetes, duke i mbajtur ata larg pasigurive ne sfidat e jetes. 4) Futboll, Basketboll Pervec anes se dobishme fizike te ketyre oreve mesimi, femijet eshte e nevojshme te mesojne me shume nga historiku i zhvillimit te ketyre sporteve ne vendin e te pareve te tyre. 5) Art, Kulture Poezite, kenget, shkrimtaret dhe artistet shqiptare, keto njohuri do te ishin nje bagazh i cmuar per keta femije ne formimin e karakterit te tyre. 6) Folklori, Kenget dhe Vallet Tradicionale Kane qene gjithmone identiteti i cdo kombi dhe i cdo njeriu i cfardo lloj kombesie, prandaj do te jene te nje rendesie vitale per keta femije. Mardhenie Publike per Ruajtjen e Imazhit dhe Tradites. Nje nga detyrat e rendesishme qe njeh programi i shoqates Nene Tereza eshte edhe ruajtja e traditave shqiptare ketu ne Britani dhe percjellja e nje imazhi te paster te shqiptareve ketu ne vend. Kete mission kjo shoqate e ka kryer me se miri. Ajo ka krijuar dhe shfrytezuar risorse te shumta te mundshme per arritjen e ketij qellimi. Si organizimin e eventeve ne perkujtim te datave historike dhe festave kombetare si: 1) Festa e 28 Nentorit. 2) Festa e 8 Marsit. 3) 17 Shkurti Festa e Pavaresise se Kosoves. Etj. Duke kryer vizita e takime neper institucione e dikastere te rendesishme dhe me persona te rendesishem. Duke krijuar mardhenie e partnershipe ne fusha e nivele te ndryshme me komunitete e organizata homologe. P.Sh. Ajo ka krijuar partnership me organizata te komuniteteve greke, turke, arabe dhe kurde. Keto sherbejne per shkembim experience dhe bashkepunime te ndryshme. Ka krijuar partnership me disa shkolla angleze per suportimin e femijeve shqiptare. Ruajtja e imazhit dhe traditave ka rendesi te vecante ne krijimin e nje identiteti per komunitetin shqiptar ketu ne Britanine e Madhe. Shoqata Nene Tereza po zhvillon nje pune te shkelqyer ne krijimin e panjolle te ketij identiteti. OBJEKTIVAT E MOMENTIT Piksynimet dhe objektivat e shoqates Nene Tereza jane te shumta dhe kapin nje koheshtrirje te larget. Nga ato me te afertat permendim: 1) Puna intensive, qe eshte filluar ne te dy shkollat shqipe, ne Enfield dhe Barnet per marrjen e Gold Award-it. Eshte nje kohe e gjate qe kjo shoqate po mendonte per kete qellim. Reformat e kryera ne staf dhe structure i kane krijuar bindjen se eshte koha per te kerkuar suksesin. 2) Duke pare fluksin e frekuentimit te nxenesve ne shkolla po shihet mundesia e zgjerimit te ketyre ambjenteve dhe shtimin e paisjeve dhe mjeteve mesimore. 3) Brenda mundesive do te rritet numri i personave me kontribut vullnetar prane kesaj shoqate, me qellim dhenien e deshmive dhe certifikatave per experience dhe aftesi pune. 4) Organizimi i te tjere eventeve festive me qellim afrimin e me shume shqiptareve prane ambjenteve tona. Perfitojme tju kujtojme se me 13 korrik kemi diten e festes se mbylljes se vitit shkollor dhe me 14 mbremje festive per nder te gjithe prinderve dhe familjareve qe na kane shoqeruar e mbeshtetur, per dymbedhjete muaj tek shkollat shqipe. 5) Organizimi I kurseve profesionale kualifikimi per cdo muaj. Si dhe hapjen e me shume kurseve per mesimin e gjuhes angleze. Veshtiresite e Pranishme Nje nder veshtiresit e medha te ketij viti kane qene fondet e reduktuara. Kjo eshte reflektuar pak ne cilesine e organizimit te aktiviteteve. Por ne saje te nje menaxhimi model shoqata Nene Tereza ka mundur ta realizoje deri ne fund program-axhenden e saj. Eventet dhe festat jane realizuar te gjitha dhe me nivel. Permendim ketu: 1) Festen e 100-Vjetorit te Pavarsise. 2) Koncertin e Nates se Vitit te Ri 3) Festene Pavarsise se Kosoves 4) Festen e 8 Marsit Diten e Nenes Gjithashtu kene siguruar nje mbarevajtje te kenaqeshme ne dhenien e mesimit shqip, si ne lidhje me paisjet ashtu edhe me programin mesimor. U jane pergjigjur kerkesave dhe ftesave neper aktivitete te ndryshme te organizatave partnere dhe kane treguar nivel ne paraqitjen e tyre. Nje mbeshtetje me e konsiderueshme financiare ne te ardhemen do te ishte nje plus, i cili do te reflektohej ne shtimin e sherbimeve tona kundrejt komunitetit. Mesazhi Shoqata Nene Tereza falenderon gjithe familjaret dhe prinderit per deshiren dhe vullnetin e tyre qe femijet te studiojne ne shkollat shqipe. Gjithashtu ajo fton edhe te tjeret te ndjekin te njejtin shembull. Frekuentimi i rregullt i shkolles eshte ne te mire te femijeve, ata pervec mesimit aty do te gjejne dhe shume ore argetimi. Shoqata Nene Tereza i pershendet gjithe shqiptaret dhe i fton te mbeshtesin aktivitetin e saj.

NENE TEREZA Shoqata Nene Tereza ofron nje numer te madh sherbimeshne dobi te pjestareve te komunitetit falas pa asnje fare pagese. Te gjithe ata qe do te kene nevoje do te gjejne tek zyrat e kesaj shoqate mbeshtetje e suport. Sherbimet konsistojne ne: 1) Informacione dhe orientim. 2) Perkthime dhe interpretime dokumentash. 3) Plotesim dhe saktesim dokumentacioni. 4) Plotesim formash dhe punesim. 5) Suport dhe mbeshtetje per grate 6) Suport dhe mbeshtetje ndaj dhunes. 7) Konsulence dhe udhezime per procedura ligjore 8) Ndihme per gjetjen e avokatit dhe psikologut 9) Suportim moral dhe financiar 10) Mbeshtetje ne respektimin e te drejtave te njeriut. Gjithashtu shoqata Nene Terezaofron edhe nje sere sherbimesh ekstra, sic jane kurse formimi e kualifikimi falas me certifikatat perkatese: 1) Helth and Social Care. Level 2 and Level 3. 2) Child Care. Level 2 and Level 3 3) Business Administration.Level 2 and Level 3

4) Costume Service. Level 2 and Level 3 5) IT User. Level 2 and Level 3 6) SIA Security. Etj. Edukim-Arsimimi-Suplementar Shoqata Nene Tereza sic edhe e ka deklaruar gjithmone, e ka syrin tek e ardhmja. Per kete qellim ajo, epiqendren e synimit te punes se saj ajo e ka perqendruar tek femijet. Ajo disponon tre shkolla shqipe ne Haringey, ne Enfield dhe Barnet. Te tria te paisura me te gjitha mjetet mesimore perkatese, me ambjentet e pershtatshme per mesim mese normal dhe qe frekuentohen respektivisht nga nje numer i madh nxenesish, qe e kapercen edhe kapacitetin e tyre. Shkolla e Haringey-t, nder me te hershmet e kesaj shoqate dhe me te dalluarat, e cila vitin e kaluar u vleresua me medaljen e arte (The Gold Award), per punen e shkelqyer nga stafi i saj superprofesional. Vleresime maksimale kane ardhur ne adrese te punes te zhvilluar nga kjo shkolle. Vlen te permenden ketu fjalet e mira te shprehura nga znj. Pascala Vassia e National Resource Centre for Supplementary Education, gjate vizites ne ambjentet e kesaj shkolle. Shkolla e Enfield-it e dalluar edhe kjo per numrin e madh te femijeve qe studiojne aty, gje qe shpesh ka sjelle shqetesimin per mundesine e zgjerimit te ambjenteve te saj. Stafi dhe mesueset e kesaj shkolle jane lavderuar gjithmone per punen e shkelqyer me femijet. Znj. Sharon Davies nga Supplementary Schools Enfield Council u shpreh me elozhe per aktivitetin e kryer nga kjo shkolle ne lidhje me edukimin e femijeve. Shkolla ne Barnet eshte shkolla reletivisht me e re e hapur nga kjo shoqate. Qe ne javen e pare te hapjes se saj, regjistrimi ishte megamasiv. Interesimi i prinderve per ti sjelle femijet e tyre prane kesaj shkolle ishte impresionues. Kjo u vu re dhe u per-

aktualitet

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 9

NGA FLUTURA SHEGA

ata 21 shkurt do t ishte nj dit jo e zakonshme pr Shpresa Program dhe t gjith prdoruesit e saj. Veanrisht t rinjt por dhe shum vullnetar apo prindr q filluan t vinin q n ort e para t mngjesit. Gjithsecili po prpiqej t bnte zbukurimet e fundit t zyrave t sillte nj buqet me lule t bnin prgatitjet e fundit dhe i gjith ambienti t dukej n mnyrn m t mir t mundshme. do gj e kishim zbukuruar si pr fest, dhe pse pr t gjith ne kjo sht nj fest. Dhe m n fund nj ambasador e gjeti kohn dhe erdhi t bisedonte dhe t dgjonte shqetsimet e t rinjve dhe prindrve t tyre. Nj ndr problemet kryesore q do t dshironim t parashtronim ishte lvizja q t rinjt kan ndrmarr 5 vite m par q t regjistrojn gjuhn shqipe si GSSE. Festimet pr 5 vjetorin e Pavarsis s Kosovs kt vit t rinjt e Shpresa Program i menduan ndryshe. Kt vit u mbushn plot 5 vjet Pavarsi dhe 5 vjet q t rinjt q marrin pjes tek Shpresa Program filluan lvizjen pr t regjistruar Gjuhn shqipe si GSSE. Nj ftes q ne i drguam Ambasadorit t Kosovs dhe gjith stafit t ksaj ambasade pr t vizituar godinn nga ku operon Shpresa Programme u prit me knaqsi. N kt vizit Ambasador i Kosovs Z.Lirim Greicevci do t shoqrohej nga sekretar i par i ambasads Z. Arion Krasniqi si dhe Sekretarja e Marrdhnieve me Jasht t Shqipris zonja Teuta Starova nga Ambasada e Shqipris. Nj bised dhe nj atmosfer e mrekullueshme u krijua q n minutat e para dhe deri sa prfundoi ky takim. Gjate gjith takimit dukej angazhimi dhe gatishmria e t gjithve pr t br hapat e fundit pr t realizuar ndrrn e t rinjve pr t regjistruar gjuhn shqipe si GSCE. Me nj interesim shum t madh ai dgjoi t gjith prpjekjet dhe negociatat q ishin br nga t rinjt e Shpresa Program gjat ktyre 5 viteve e deri tani ,si dhe duke I siguruar ato q do t kishin prkrahjen e Ambasads s Kosovs n do hap q ato do t bnin .

5 VJET PUN PR T ARRITUR NDRRN TON...


Dhe kt rrug q na ka mbetur do ta bjm t gjith s bashku

gatishmrin pr t br nj sr takimesh me grupin e t rinjve.Kur shtja ka ngelur vetm tek ana financiare nuk mendoj se sht e pa arritshme por duhet t gjejm mnyrat e duhura u shpreh ai. Jam shum I impresionuar nga puna dhe prezantimi I ktyre t rinjve nuk keni nevoj t thoni asgj

pr Shpresa Programme, se kto I than shum bukur, qarte dhe fort. Kto t rinj t bjn krenar kudo q t ndodhesh luftojn pr gjuhn e tyre luftojn pr kulturn dhe identitetin Shqiptar. Dhe nj her ju prgzoj pr punn q keni br me kto t rinj dhe ju siguroj se mbshtetja jon nuk do tiu

mungoj. Do t takohemi t paktn tre her n vit dhe nj nga kto vizita do t jet n childrens congress . Do tI shkruaj Kryeministri z.Hashim Thaci q kur t jet n Londr t takohet me ju ose ai t pres nj prfaqsi nga ju t takoheni me t,ose ministra t tjer q mund t ndihmojn n kt

shtje. Do t krkoj mundsin pasi t jem mir informuar pr kt shtje nga Luljeta t shikojm mundsin pr tI gjetur kto fonde. M pas zonja Starova do t tregohej e gatshme pr ti pasuar gjith mesazhet tek zoti Ambasador I Shqipris. Duke biseduar me nj grup vullnetarsh dhe prindrish Ambasadori Z. Lirim Greicevci do ti siguronte ato se asnjher nuk do tju mungonte mbshtetja e Ambasads s Kosovs duke prfshir dhe prpjekjet pr t siguruar tekste msimore pr t gjith fmijt q duan t msojn SHQIP. Vizita e z.Ambsador tek Shpresa ishte aktiviteti m I bukur q un kam marr pjes, do t shprehej nj nga t rinjt. Nuk ka se si mos ta mbyllim kt artikull duke falnderuar Zotin Ambasador Lirim Greicevci sekretarin e par Z.Arjon Krasniqi si dhe Zj.Teuta Starova pr vizitn dhe pr mbshtetjen q po I japin lvizjes s t rinjve pr t regjistruar gjuhn Shqipe si GSSE. N emr t t gjith t rinjve dhe gjith prdoruesve t Shpresa Programme I urojm suksese n pun dhe qndrim t mbar n Londr Zoti Ambasador.

T rinjt nj nga nj ju treguan t ftuarve se si e kishin filluar kt lvizje duke vajtur tek drejtort e shkollave t tyre me] pas tek deputett e zons e m pas tek akademikt e Universiteteve t ndryshme dhe s fundit duke negociuar me (OCR dhe Cambridge Institute). Ajo q na ngeli n mndje nga ky takim ishte gatishmria dhe inkurajimi q zoti Ambasador ju bri ktyre t rinjve dhe gjith stafit t Shpresa Programe. Ishte pikrisht ajo q t gjith kishim nevoj pas nj prpjekje 5 vjeare . Energji dhe inkurajim pr hapat e fundit q kan mbetur ju tha t rinjve zoti Ambasador. Ju prgzoj pr punn q keni br dhe ju siguroj se nuk jeni vetm ''Kt rrug do ta bjm t gjith s bashku'' . Mw pas z. Ambasador shprehu

speciale

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 10

Daut Dauti zbulon n Londr shtja shqiptare n diplomacin britanike, 1877 1880
i erdhi ndryshe. Deri tani jemi msuar ta lexojm ndryshe, n rreshta apo mes tyre, npr faqet e gazetave n shkrimet e tij si gazetar apo analist. Madje edhe m ndryshe sesa e shikonim si debatuesin shqiptar n debatet televizive britanike, sidomos para dhe gjat lufts s Kosovs dhe krejt ndryshe nga zanati i zedhnsit t qeveris s Kosovs, q e ushtroi disa koh. Prej disa vitesh Daut Dauti prgatiti hijshm kostumin e studiuesit q e shpalosi s fundmi n Londr n ambientet e Ambasads shqiptare gjat promovimit t librit t tij "shtja shqiptare n diplomacin britanike, 1877 - 1880". Daut Dauti nuk sht i pari studiues q e trajton kt shtje por askush deri m tani nuk e ka studiuar m n thellsi theksoi n fjaln e tij Noel Malkolm Ky libr sht i bazuar n dokumentet e arkivave t Ministris s jashtme, Parlamentit Britanik, institucioneve t tjera si dhe n korrespondencn e prfaqsive diplomatike e konsullore mbi ngjarjet e rndsishme t fundit t shekullit t XIX q ndodhn n trojet shqiptare. Ishin me qindra tema dhe shtje t pashtjelluara, apo t prekura prciptazi, q glonin n mendjen e z.Dauti dhe ku m mir se n arkiva mund t rrafshoheshin kto pikpyetje sesa n arkivat Britanike. Treba, Incidenti i Korfuzit, Lufta e Ftoht, ishin temat e vetm majs s ajsbergut dhe shum prej tyre ai i shtjelloi n publikime t shumta npr median shqiptare, por q seriozisht filloi t merret me ta vetm para pak vitesh pr ti prmbledhur n librin e tij t par . sht pikrisht periudha e para lidhjes shqiptare t Prizrenit q e sadisfaksionoi autorin duke sjell raporte dhe dokumente t papara me par, q asnj studiues i ksaj shtje nuk i kishte par n kaq thellsi. Natyrisht, arkivat britanike mbeten nj minier ari pr do studiues, po si arriti z.Dauti t shndrrohej n studiues dhe far ofron n librin e tij. N kt intervist ai jep shpjegon kt shndrrim dhe flet edhe pr planet n t ardhmen

PROMOVIMI
hoqata Anglo-Shqiptare prezantoi n mjediset e Ambasads s Shqipris n Londr librin e autorit shqiptar nga Kosova, z. Daut Dauti me titull: shtja shqiptare n diplomacin britanike, 1877 1880. Ky libr sht i bazuar n dokumentet e arkivave t Foreign Office-it, Parlamentit Britanik, institucioneve t tjera si dhe n korrespondencn e prfaqsive diplomatike e konsullore mbi ngjarjet e rndsishme t fundit t shekullit t XIX q ndodhn n trojet shqiptare. Presidenti i Nderit i Shoqats Anglo-Shqiptare, Prof. Noel Malcolm, i njohu t pranishmit me karriern e gjat t z. Dauti, si gazetar, publicist, studiues, n Kosov dhe n Britani. Prof. Malcolm foli pr rndsin e kontributit krkimor t autorit, i cili ka hedhur drit mbi dokumenta historike q zbulojn kndvshtrime t panjohura t politiks s jashtme t Britanis s Madhe ndaj Ballkanit. Autori iu tregoi t pranishmve zanafilln e hulumtimeve t tij pr kt periudh historike, e cila filloi me interesin e tij pr t studiuar themelimin dhe aktivitetin e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit dhe se si ky interes u trasformua n nj pune disa vjeare n arkivat britanike deri n botimin e librit. Gazetar, studies, historian, shqiptar e t huaj, bashkbiseduan me autorin dhe shkmbyen mendime pr shtjet e paraqitura n libr e pr historin e krijimit t shtetit shqiptar. Paraqitja e ktij libri sht nj vijim i puns q kjo shoqat po bn n bashkpunim me Ambasadat e Republiks s Shqipris dhe asaj t Kosovs n Britanin e Madhe.

Daut Dauti nuk sht i pari studiues q e trajton kt shtje, por askush deri m tani nuk e ka studiuar m n thellsi Noel Malkolm

speciale
Si vendost q t hulumtoni arkivat britanike dhe bheni studiues? Pr her t par n Public Record Office kam shkuar n vitin 1991. Ky ishte momenti kur edhe praktikisht pash pasurin q kishte ky arkiv i cili me t drejt cilsohet si m i rndsishmi n bot. Edhepse ky arkiv sht shfrytzuar nga disa studiues shqiptar, megjithat ka mbetur pr eksploatim nj sasi e pashtershme e temave dhe volumeve t mdha t dosjeve q kan t bjn me shtjen shqiptare. Periudha q m interesonte ta hulumtoja ather ishte ajo e Lufts s Dyt Botrore dhe dekads s par q pasoi nga prfundimi i ksaj lufte. Natyrisht, ktu bhet fjal pr prfshirjen e shqiptarve n kto ngjarje dhe raporti i tyre karshi britanikve. Konsultova shum dokumente q kishin prpiluar britanikt pr shqiptart pr kt periudh. Shum nga kto dokumente u botuan ose n origjinal apo edhe t analizuara revistn Zri (ather prjavshme) n Prishtin por edhe n disa gazeta t Shqipris. Nj tem tjetr q m interesoi ishte edhe Incidenti i Korfuzit pr t cilin poashtu shkrova n vitin 1993 duke u bazuar n dokumentet e asaj kohe q kishin shnuar incidentin q kishte ndodhur jo larg Sarands dhe n t cilin psuan rnd dy luftanije britanike. Ky punim u serializua n t prditshmen Rilindja, e cila ather, pr arsye t njohura, nuk botohej m n Prishtin por n Tiran dhe Zurich. Pr shkak q Incidenti i Korfuzit prodhoi pasoja politike dhe juridike q doln n sfern ndrkombtare, ishte nj tem q m ka interesuar pr nj koh t gjat. Implikimet e thella dhe shumdimensionale t ksaj teme m fascinojn ende. Problemi ishte i madh edhe n aspektin praktik t marrdhnieve shtetrore shqiptaro-britanike. Rivendosja e marrdhnieve diplomatike n mes Britanis s Madhe dhe Shqipris nuk u b pa u zgjidhur problemi i Incidentit t Korfuzit q qndronte si objekt i marrdhnieve dy paleshe t ngrira n mes ktyre dy shteteve por edhe si simbol i problematiks s bashkpunimit t Perndimit me Lindjen gjat periudhs s Lufts s Ftoft. Cilat jan temat tjera q ju kan interesuar ti hulumtoni n kt arkiv? N vitin 2001 vendosa ta hulumtoja shtjen e Treps n kt arkiv. Pas lirimit t Kosovs shtja e miniers s Treps filloi t lajmrohej srish si objekt tejet i komplikuar. Dihej q Trepa nj her kishte qen kompani britanike. Britanikt kishin bler koncesionet pr shfrytzim t miniers nga viti 1927 deri m 1972.

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 11

DAUTDAUTI Studimet Universitare: Universiteti i Prishtines, Fakulteti Juridik. Studimet pasuniversitare: Thames Valley University, School of International Studies. Autor i librave: 1. Building Independent Media in Kosova; 2. Unioni Evropian nga ideja ne realitet; 3. Reflektime Shqiptaro-Britanike; 4. Lufta pr Trepn 5. shtja Shqiptare n Diplomacin Britanike 1877 1880. Co-Author (books): 1. Deliberation around the world; 2. Albanian Diaspora; 3. A guide to shariah law and islamist ideology in western Europe. Autor i nje numri te madh shkrimesh ete publikuara ne Britani, USA, Kosove dhe Shqiperi
Vendosa t bja nj tem hulumtimi pasi q kjo shtje ishte tejet interesante dhe mund ta sqaronte situatn e sotme t komplikuar t ktij gjiganti ekonomik q ka Kosova. Gjeta aq shum dokumente sa q iniciativa ime pr nj artikull prfundoi n nj pun pr libr q u botua n vjesht t vitit 2002 me titull: Lufta pr Trepn. Libri u prit me interesim t konsiderueshm nga lexuesi dhe doli t jet nga librat m t lexuar n Kosov gjat vitit kur u botua. Para tri viteve vendosa ta hulumtoj periudhn e shekullit t fundit t sundimit otoman n Evrop, gjegjsisht n trojet apo vilajetet shqiptare. Kjo prfshin periudhn kohore q sht nj vit para Kongresit t Berlinit e deri dy vite pas ktij kongresi (1877 1880). brenda territorit t nj shteti shqiptar. Popujve fqinj t shqiptarve u doli n ndihm kryesisht Rusia por edhe disa shtete evropiane si ishte rasti i pavarsimit t Greqis. Me ndihmn e ktyre fuqive, shtete fqinje t shqiptarve u zgjeruan prtej ndrrave q kishin.

N baz t ktyre fakteve vrejm q konsulli St John, i cili shrbeu periodikisht si konsull britanik n Prizren, ishte pro serb. Raportimet e tija jan sikur t ishin shkruar nga dora dhe e diktuar nga mendja e nj serbi t ngarkuar me nacionalizm t pa arsyeshm. Konsulli Kirby Green nga Shkodra mundohej t ishte i pa anshm por n raportimet e tija dominon nj ndjenj e tij aspak simpatike pr shqiptart
hedh n shesh edhe fakte tjera t njohura e t panjohura q doln si rezultat i diplomacis jo vetm britanike por edhe t fuqive tjera evropiane q u b n mnyr publike edhe prapa perdeve. Ajo q un mendoj se n libr vrehet m s shumti sht organizmi i shqiptarve pr t mbrojtur tokat tyre. Ky organizim q u b nn kupoln e Lidhjes s Prizrenit ishte i shklqyeshm nse krahasohet me tr rezistencn q hasej nga tr Fuqit e Mdha dhe Perandoria Otomane.

Ajo q mua m fascinon, pos prmbajtjes, sht edhe mnyra se si jan shkruar kto raportime apo letra. Raportimet, tashti t shndrruara n dokumente, flasin edhe pr karakterin e autorit, gjegjsisht diplomatit n terren. Pastaj vijn prgjigjet e eprorve t diplomatit n fjal q n fakt jan udhzime por edhe qndrime zyrtare t qeveris s kohs. Psh. n baz t ktyre fakteve vrejm q konsulli St John, i cili shrbeu periodikisht si konsull britanik n Prizren, ishte pro serb. Raportimet e tija jan sikur t ishin shkruar nga dora dhe e diktuar nga mendja e nj serbi t ngarkuar me nacionalizm t pa arsyeshm. Konsulli Kirby Green nga Shkodra mundohej t ishte i pa anshm por n raportimet e tija dominon nj ndjenj e tij aspak simpatike pr shqiptart. Nga Stambolli shohim drgesat e ambasadorit Layard dhe m von atij Goschen sikur edhe Lordit Fitzmaurice - antar britanik i Komisionit pr Rumelin Lindore. Q t tre kta diplomat ishin personalitete t kompletuara me karakter t diplomatit dhe intelektualit sipror dhe kishin qndrim korrekt ndaj krkess s shqiptarve pr formim t shtetit t tyre. Po kta tre diplomat ishin edhe iniciator t ides pr krijimin e nj brthame gjithprfshirse t nj shteti shqiptar. Dhe, m n fund, nga kto drgesa shohim nj mnyr apo stil t veant t t shkruarit diplomatik. sht mbreslns leximi i letrave dhe raportimeve t tyre, ku pos stilit, vrehet neutraliteti i tyre apo pozita q kta diplomat zinin n rangun e gradave diplomatike apo n hierarkin e nj diplomacie me prvoj dhe tradit t lakmueshme t Perandoris Britanike q ishte superfuqi e kohs q trajtohet ktu.

Cilat jan planet tua pr te ardhmen? Mendoj se duhet t vazhdoj punn nga aty ku e kam ln n librin e fundit. Pra, angazhimi im i ardhshm duhet t prfshij periudhn 1880 duke vazhduar deri n momentin e pavarsimit t shtetit shqiptar q u b n vitin 1912. Besoj se do t ishte mir q edhe kt periudh ta kemi ashtu si sht paraqitur n dokumentet n fjal t cilat n fakt jan qndrim i diplomacis britanike ndaj shtjes shqiptare deri n themelimin e shtetit shqiptar. Edhe kjo periudh (1880 1912) sht tejet e rndsishme pasi q n fakt ktu shpjegohet rrugtimi i vshtir i ides dhe prpjekjeve t shqiptarve pr formim t shtetit t pavarur. Natyrisht, ktu do t shihet edhe vazhdimi i qndrimit t britanikve ndaj rrugtimit t mundimshm t shqiptarve drejt pavarsis.

Cilat kan qen gjrat m interesante q ke hasur gjat studimit t ktyre dokumenteve? Pr mua jan interesante shumica e momenteve t leximit t dokumenteve t arkivuara. Natyrisht, disa dokumente jan m interesante dhe m t rndsishme pr shkak t peshs dhe prmbajtjes q imponojn. Dokumentet m interesante jan ato q pr mua dhe pr tjert paraqesin gjra t reja, pra shpjegojn dika q nuk ka qen e njohur m par apo q ka qen e njohur por n mnyr tjetr, shpesh t gabuar. N librin tim t fundit un merrem me drgesat (letrat, raportimet) diplomatike dhe konsullore t diplomatve britanik nga qytetet e Shqipris dhe vendeve tjera. Elementi i par q bien n sy n kto drgesa jan informatat. Pra, diplomatt, n mnyr konfidenciale, sekrete apo shum sekrete, njoftojn eprort e tyre n Londr apo gjetiu pr ngjarjet n teren. Ktu mund t shohim edhe mnyrn se si sht mbledhur informata, e cila neve sot na shrben pr t hedhur drit mbi ndonj ngjarje q nuk e kemi ditur apo q e kemi ditur me dyshime pr shkak t burimeve t mangta apo t kufizuara. Kjo cilsi mund t merret edhe si an apo si mnyr arsimuese.

Por, kontrata prfundoi n mnyr t padshiruar pr britanikt n vitin 1946 kur kompania Trepa u nacionalizua nga regjimi komunist i Titos dhe u vu nn administrim t Beogradit. Megjithat, nga viti 1927 deri m 1941, britanikt pos q shfrytzuan miniern, ata me punt rreth saj ndikuan n zhvillimin ekonomik dhe kulturor duke e br Mitrovicn qytet t rndsishm n rajon.

Pse pikrisht zgjodht kt periudh? Kjo sht periudha m e rndsishme npr t ciln kaluan shqiptart. Ishte koha e lindjes s nacionalizmit n Evropn Lindore, prfshir at shqiptar, apo koha kur shqiptart vendosn t ndaheshin nga Perandoria Otomane dhe t themelonin shtetin e tyre. Kto vite dshmuan q shqiptart ishin popull i pa-prkrahur dhe i pa fat. Shtetet fqinje t shqiptarve u themeluan kryesisht mbi tokat q do t duhej t ishin

N Kongres t Berlinit (1878), ku u caktua fati i popujve t Ballkanit pr shekullin q pasoi, krkesat e shqiptarve u injoruan nga t gjith. Kjo qasje e gabueshme e Fuqive t Mdha u shkaktoi probleme shqiptarve por edhe popujve tjer (grekve, serbve dhe malazezve) q ndrtuan shtetet duke u zgjeruar pa asnj kriter t pranueshm. Nj gj e ktill nuk u solli dm vetm shqiptarve por edhe ktyre popujve pasi q nuk arrinin t krijonin shtete t qndrueshme dhe si rrjedhoj u krijua nj destabilizim i prhershm n Ballkan, shenjat e t cilit vrehen ende.
Kjo sht tema kryesore q paraqitet n librin tim: shtja Shqiptare n Diplomacin Britanike 1877 1880. Besoj se studimi im i ksaj periudhe

Libri shtja Shqiptare n Diplomacin Britanike 1877 1880 sht pritur mir nga lexuesi dhe kritika. Kjo sht edhe arsye tjetr q m shtyn t mendoj se duhet vazhduar me kt pun.

WHOLESALE AND RETAIL

EU FURNITURE LTD We supply major hight street s and stores

Offer a range of different furniture from all over the world at great retail prices

Ofrojme mundesi fantastike per biznes me Kinen dhe Vietnamin Ne kemi zyrat tona ne keto vende dhe ofrojme mundesi per hapjen e bizneseve te reja qe nga tregeti mallerash, konfeksione, elekronike etj.

Na kontaktoni dhe ne ju ndihmojme Unit 2, The Cromwell Centre, 24-30 Minerva Road London NW10 6HJ Tel: 0208 961 8765

TRANSPORTI FALAS KUDO Q T JENI N LONDR

profil

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 14

prbn lajm kur nj shqiptar i ardhur vetm pak para pak vitesh n Mbretrin e Bashkuar, si refugjat (me skaf apo maune), pa ditur t thot as mirmngjesi apo kam uri, ka arritur n vetm pak vite t kthehet n modelin e njeriut t suksesshm. N vetm pak vite ka arritur jo vetm t punsohet apo t punsoj bashkatdhetart e tij , or t punsoj edhe britanikt...(pa harruar q jan shqiptar). Raste t tilla jan vrtet t shumta dhe ne do t prpihemi q n do edicion t sjellim modele t tilla, duke besuar se do t mund t realizojm nj nga dimensionet e misionit ton . Besojm se publikimi i profileve t tilla, do t jet nj proces sinteze, q do t shndrrohen n nj fanar q ndriojn rrugn e drit-shkurtrve, atyre q u ka humbur rruga n oborr, dhe q nuk mund t shohin jo m larg sesa nj der kazinoje apo tavolins s kafeve t strzgjatura, ku bisedat nuk mbarojn asnjher, sidomos ato pr politikn. Jeni t lutur t na sugjeroni shembuj dhe modele t suksesshm shqiptarsh n Britani. THE ALBANIAN info@thealbanian.co.uk Tel: 0208 216 9527

Udhtimi im

A p

ARBEN KOJQIQI, T RENDSH DREJT NDRRS N METROPOLIN BRITANIK


profesion. NJ VIT N KIRURGJIN KARDIO-TORAKALE N UNIVERSITETIN E OXFORDIT i arriti n Britanin e Madhe n fillim t vitit 1998 dhe vendosi tw mos dgjonte asnj sugjerim nga bashkwatdhetarwt e tij, qw e sygjeronin tw kthehej nw Kosovw, apo tw fillonte ndonj punw nw ndonj restorant apo si taksixhist. Ai ishte i vendosur te ndiqte wndwrrwn e tij pwr tu bwrw doktor, pikrisht kwtu nw metropolin Britanik. Arben Kojqiqi ia nisi nga e para, nga gjuha angleze pwr tw arritur nw majw, pwr tu bwrw doktor nw sajw tw vullnetit dhe vendosmwrisw pwr tw ndjekur wndwrrwn e tij.

Un tani jam kirurg kardio-torakal, n University College London Hospital. Jam specializuar n Londr, dhe m pas kam punuar n Papworth Hospital, Cambridge University pr nj vit, n transplantimin e zemrs dhe t mushkrive si dhe n prdorimin e (medical assist devices). Pas ksaj kam punuar pr nj vit n kirurgjin kardiotorakale n universitetin e Oxfordit dhe m pas jam rikthyer n Universitetin e Londrs. FAMILJE MJEKSH Mjeksin e kam zgjedhur ndoshta m shum pr arsye t babait t ndjer Prof .Dr . Abedin Koicici. Dshira e tij ka qen q vet t studioj mjeksin, mirpo n ato vite 6070, fakultet t mjeksis n Kosov, nuk kishte dhe kuptohet babai i tij (gjyshi im) nuk e kishte lejuar q ai t studioj n Beograd, nga frika q do ta humbiste djalin, kshtu q ai studioi gjuhn dhe letrsin shqipe. Kjo ka ndikuar tek ai q t na drejtoj n fmijt n studimin e mjeksis (tani jemi tre vllezr q kemi studiuar mjeksin dhe dy jemi specialist n kirurgjin e zemrs ndrsa i treti sht n prfundim t specializimit po pr zemr). Pra kjo m tepr ka qen arsyeja pse kam zgjedhur kt profesion dhe kuptohet zgjedhja ka qen mse e drejt. ELSI I SUKSESIT Kur kam mbrritur n Londr kam pas nj qllim, q sa m par t filloj t punoj n profesionin tim. Kuptohet kjo nuk ishte e leht. Numri i shqiptarve n at koh ishte i vogl dhe pr fat t keq nuk kishte nj q t m ndihmonte apo drejtonte mir, prkundrazi kshillat e tyre ishin, largohu nga Anglia se nuk ke gjasa t punosh n profesion ktu. At koh un dija disa shqiptar q kishin studiuar mjeksin por punonin ose si taximetrist ose n restaurant, dhe kuptohet kjo nuk ishte nj gj e mir as edhe pr mua. Por prkundrazi duke i njohur aftsit e mija dhe vullnetin q kisha fillova t studioj gjuhn dhe pastaj t kaloj provimet e mjeksis. Pas 8 muajsh n Londr arrita q t marr Clinical At-

Po pse e zgjodhi pikrisht kwtw profesion? Ai dshmon pwr The Albanian se pas prfundimit t studimeve n ClujNapoca t Rumanis, un fillova t punoj nj periudh n Cluj e pastaj edhe n Kosov. Pasi gjendja n at koh nuk ishte e mir dhe presioni n veanti ndaj familjes sime shtohej,un vendosa t largohem nga Kosova pr n perndim. N fillim kisha marr viz studentore pr n Austri ku shpresoja t filloj specializimin n kirurgjin kardiake, mirpo pas nj qndrim nj mujor dhe pamundsis q t specializohem aty u largova pr n Gjermani dhe nj muaj m von mbrrita n Londr. Problemi i par ishte gjuha. Un gjat studimeve kisha msuar gjuhn Gjermane (pasi vllai ishte kirurg kardiak n Gjermani, shpresoja se aty do t mbrrij edhe un), dhe gjuhs angleze nuk i kisha kushtuar vmendjen e duhur, kshtu q u desh t filloj nga e para, msimin e gjuhs angleze. Pr kt fillova ta ndjek nj kurs t gjuhs n Hendon College, pas t cilit kalova provimin IELTS n Universitetin e Cambrixhit. Kjo m hapi rrugn q m pas t filloj me provimet shtetrore t mjeksis PLAB dhe t punsohem n Royal Free Hospital n fillim e pastaj n University College London. E gjith kjo m morri pak koh (2 vite),mirpo ishin vite q ja vlenin. Problemet financiare kuptohet n vitin e par kan qen prezente,por edhe kto u tejkaluan me t filluar punn n

tachment n spital, kuptohet pa pages, por kjo m ngriti vullnetin se njeriu mund t arrij t punoj n profesionin e tij prkundr peripecive t ndryshme dhe ajo far dgjoja ishte vetm nj histori e njerzve t dshtuar pr fat t keq. ATDHEU Un jam rritur dhe edukuar n nj familje ku atdheu ka qen gjja m e shenjt. Babai im ka qen shum her i vizituar nga policia serbe vetm pse kishte vizituar Shqiprin n vitet 70 dhe nga ajo koh mendohej si njeri i rrezikshm pr pushtetin Jugosllav. Edhe gjat studimeve por edhe gjith kto vite n Londr kam punuar me nj qllim, q nj dit t njjtn pun t bj n vendlindje (Kosov-Shqipri kjo pr ne si familje ka qen nj dhe e vetme). Vendi yn dhe populli yn meriton at cfar sot kan edhe popujt perndimor. sht shume e dhimbshme t shohsh qe edhe n kt shekull shqiptart bredhin posht e

lart Ballkanit dhe Evrops pr t pas nj ndrhyrje t suksesshme n zemr apo mushkri. Kjo m ka br q atdheun ta kem n plan t par dhe t vendosi t kthehem atje (Tiran). Shpresoj q t paktn populli t prfitoj nga kjo. A mendoni se shqiptart e Britanis po kultivojn si duhet vlerat q na karakterizojn si komb dhe far mund t bhet m shum pr prmirsimin e imazhit t shqiptarve n Britani? Un nuk mendoj s shqiptart n Angli jan duke kultivuar vlerat e mirfillta q na karakterizojn si komb. Jan shum arsye pse kjo sht duke ndodhur. Mendoj se n vend t par duhet t mos harrojm se n Britani shqiptart si komb jan t von. Numri m i madh i tyre erdhn gjat viteve 90, dhe numri m i madh i tyre ishin n mosh shum t re dhe t pa formuar. Ktu nuk kishte nj komunitet shqiptar q ti priste kta t rinj dhe ti drejtonte n rrugn e duhur. Pr fat shum t keq

nj numr shum i madh i tyre filluan t merren me gjrat m t kqija, q ne si popull nuk i kemi trashgim. Kjo ishte jo vetm nga ana e problemeve financiare q ata kishin por edhe nga shoqrimi me elementt m t kqijt t popujve t tjer prezent ktu. Kapaciteti i tyre intelektual ishte nn zero do t thosha q t mund ti prballonin ktij realiteti t ashpr t Britanis. Kjo bri q britanikt q deri dje nuk dinin asgj pr shqiptart,t shohin dhe t msojn vetm gjrat m negative pr ta. Imazhi pr shqiptart ishte shume i keq, do gj shqiptar identifikohej me drogn, vjedhjen , prostitucionin etj. Un ndoshta kam qen shqiptari i par n Britani qe kam filluar t punoj n spital n at koh,dhe kur m pyetnin se nga jam dhe u tregoja,shum koleg si pr sarkazm m thoshin po bordello t prostitucionit keni, po drog shitni. Pra kjo ishte prshtypja e tyre pr shqiptart. Pr fat t keq n prgjithsi nj imazh i till vazhdon ende t ekzistoj n Londr. Jan numr i vogl i anglezve q din pr shqiptart dhe virtytet e tyre si komb, numri m i madh i njeh shqiptart nga rubrikat negative q jan shfaqur n televizione prestigjioze t Britanis. Ky imazh sht vshtir t prmirsohet deri sa mos t luftohen kto dukuri nga vet ne shqiptart, dhe prderisa shqiptart t mos arrijn nj shkall t lart t intelektualve ktu. Dy ambasadat shqiptare n Londr mendoj se mund dhe duhet t bjn m tepr pr t prmirsuar kt imazh. Nuk e di nse ka vullnet pr kt. Shpresoj q nj gj e till t ndodh. MESAZHI Nuk sht asnjher von q kta t rinj t arsimohen. Mos t marrin dukurit negative nga t tjert si dika normale,kto ndoshta jan pr ata por jo pr n si shqiptar. Vullneti pr t arritur lart n profesion dhe n karrier sht m i fort se t gjitha pengesat q mund t ju dalin prpara. Pa nj angazhim t madh, pa nj pun t dyfisht n krahasim me kolegt e tu vendas. Nuk mendoj se do te keni sukses t madh n karrier. Te punosh do gj vetm pr t fituar lek, sht e kot dhe e prkohshme. Ju dshiroj t gjithve suksese n jet dhe n pun. Vendi yn ka m shum nevoj pr njohurit tuaja profesionale se sa q ka nevoj sot Britania dhe Evropa.

PUNTO

112 ASKEW ROAD SHEPERS BUSH LONDON W12 9 BL

-Nese deshironi te kaloni nje darke te paharrueshme -Nese deshironi te shijoni nje kuzhine te mrekullueshme BARRESAURANTPUNTO -Vend ideal per te gjitha festat tuaja familjare, ditelindje, fejesa martesa etj, deri ne 100 veta -Ejani dhe binduni se nuk do te gjeni vend m fantastik

TEL: 02087404767

qasje
Tek Homeri pellazgt jan fqinj t Trojanve.., por n Kngn II (varg. 233) t Iliads poeti e quan Zeusin q adhurohej n Dodon t Epirit, Zeusin pellazgjik, gj q dshmon se edhe atje banonin dikur pellazg, dhe n Kngn II (varg. 681) gjith Thesalin ose nj pjes t saj e quan Argos Pellazgjik.

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 16

Enciklopedia Britanike: Pellazgt jan shqiptart me fam


isi dhe t tjert, vetm nj popull pelazgjik, i cili banoi n fillim n Peloponez dhe u vendos pastaj vazhdimisht n vende t ndryshme, duke br kshtu paprer nj jet fort endacake, gjersa edhe ndrtimi i qyteteve t par edhe qytetrimi i t gjitha vendeve t lartprmendura u detyrohet pellazgve, t cilt banuan me mijvjear t tjera npr vendet q kishin pushtuar (faqe 124). Me kt mnyr, pra, pellazgt, prbnin nj bot t re pellazgjike dhe bota greke, e formuar dhe e zhvilluar n koh shum t mvonshme, prbn n t vrtet nj shkputje dhe specializim, nj veanti dhe faz t asaj bote origjinale t madhe dhe t ndritur (faqe 132). Kshtu edhe greqishtja u formua n pjesn m t madhe dhe gati e tra nga gjuha pellazge shum e pasur.. (faqe 133). 14. E. ABEJ (Elemente t gjuhsis dhe t literaturs shqipe Tiran, 1936): Nuk do t mundim t knaqim ata q edhe sot kan besim t patundur n nj origjin pellazge t gjuhs son. Prkundrazi, sht koha q, s paku n shkoll, t mos mbushen trut e nxnsve me hipoteza t mjegullta t mesit t shekullit t kaluar. 15. ENCIKLOPEDIA BRITANIKE (botim i 11-t, 1910-1911, vol. XXI, fq. 65) Emri Pelazg, q prmendin shkrimtart grek, tregon nj popull parahistorik, gjurmt e t cilit besohet se ekzistonin n krahinat greke..Qyteti i tyre (i pellazgve) quhet Larisa, ka qen i pasur, kurse ata (pellazgt) jan shqiptart me fam. 16. G. Sergi (Origjina dhe prhapja e trungut mesdhetar, Rom, 1896 prkthim anglisht 1901): M n fund, karakteri i ndrtimit t murit t vjetr t Akropolit t Athins (i cili sht vepr e pellazgve) sht i njjt me at t t gjitha veprave t ndrtuara prej tyre q nga Azia e Vogl dhe gjer n Spanj (fq. 65).

11. KAPSALI (kshilltar arsimi) Konkluzionet e grmimeve n Akropol dhe tradita. Kazma, udhheqes i ndritur n gjurmimin e kohve parahistorike, hodhi drit mbi historin e lagjeve t para t Akropolit duke zbuluar se edhe mbi kt shkmb t shenjt jetoi dhe veproi nj popull, qytetrimi i t cilit ishte i njjt dhe kaloi n t njjtat faza me qytetrimin e atij populli, q u b zot i Akropolit, i Tyrinthit dhe i Akropolit t Mykens, q ishin qytetet m t dalluara t Greqis akaike.. Sot e pranojn pothuaj t gjith q vendet m t vjetra t banuara edhe n Atik ishin ato t pellazgve, t degs m t madhe n numr ndr fiset parahelene, e cila kishte njohuri elementare qytetrimi.. Fisi parahelen barbarofon.. autokton i pellazgve t Herodotit sot pranohet se ka paraekzistuar me t vrtet dhe jo si nj trillim i fantazis. Skepticizmi superkritik, armik i tradits, u prkul dhe tradita e athenasve pr pellazgt Kranaj.. pr fisin e pellazgve Aigialeas dhe t danaasvet si pasardhs t pellazgve.. besohen sot si dshmitar plot besim t ekzistencs s tyre. I paprcaktuar mbetet vetm vendi dhe koha e prejardhjes s tyre. (Enciklopedia e Madhe Greke Pyrsos, vol. II, fq. 44). Pellazgt (Ark.). Quhen kshtu nga shkrimtart e vjetr grek banort m t vjetr t vendit t tyre, dmth fiset parahelene, t cilat gjenden t shprndara jo vetm n Greqin kontinentale dhe npr ishujt, por edhe npr brigjet e Azis s Vogl, si edhe npr brigjet e Iliris, t Italis dhe vendeve t tjera, gati n t gjith bregdetin e pellgut t Mesdheut, duke formuar kshu nj popullsi parahistorike t panumrt. Origjina e ktij populli, djepi i tij i par, gjuha e tij, dhe n prgjithsi qytetrimi i tij, kan preokupuar dhe preokupojn dijetart specialist t arkeologjis parahistorike dhe t degve t tjera t afrta t shkencs, por kta duke pasur parasysh edhe in-

formatat e shkrimtarve t vjetr mbi pellazgt, skan arritur gjer m sot n pajtim midis tyre. Informatat e shkrimtarve t vjetr pr pellazgt prmblidhen pothuaj n kto: Tek Homeri pellazgt jan fqinj t Trojanve.., por n Kngn II (varg. 233) t Iliads poeti e quan Zeusin q adhurohej n Dodon t Epirit, Zeusin pellazgjik, gj q dshmon se edhe atje banonin dikur pellazg, dhe n Kngn II (varg. 681) gjith Thesalin ose nj pjes t saj e quan Argos Pellazgjik Gjithashtu Homeri pranoi se n Kret banonin pellazg (Odis. XIX, 177) t cilt nuk kishin t njjtn gjuh me fiset e tjera q banonin atje (eteokretasit, hydonet, doriejt). Tek Homeri, pra, pellazgt, gjenden t shprndar edhe n Greqin kontinentale,edhe n Azi t Vogl e n ishujt grek. Sipas Herodotit, burimi kryesor pr ata q merren me problemin etnologjik t pellazgve.., pellazg ishin jont dhe eolt, deg e t cilve ishin akejt dhe

helent, doriejt.. Kshtu, pellazgt autokton, strgjyshr t grekve, nuk jan nj popull prrallor, por nj popull, prrallat (mitet) dhe perndit e t cilit nuk dallohen nga ato t grekrve, nj popull q bashk me grekt formoi nj komb me an t bashkjetess paqsore, t shkrirjes, t ndrrimit vetm t emrit, si dshmon tradita pr Danaun se pellazgjott e Argolids u quajtn prej tij Danaj. (Enc. Madhe Greke, 19, 873-874). 12. LEFEVRE Origjina helenike (Paris 1893): Prball disa sulmeve pjesa m e fuqishme e pellazgve shkoi drejt Dodons.. pastaj.. e lan vendin. Nj profeci e orakullit nga ana tjetr u rekomandonte t shtinin n dor Italin.. Kshtu, para se t helenizohej dhe gjat mjaft shekujve, bota greke, duke u prfshir ktu Italia e Jugut, Daunia, Enotria, ka qen pellazgjike. Ska fakt m t vrtet. Tani, nga vinin kta pellazg kaq t shumt n numr dhe vendosur n mnyr t

qndrueshme ndrmjet Ballkanit dhe Kretes, ndrmjet Kalabris dhe Kapadekis? 13. ELEFTHERIADHI (kshilltar juridik special orientalist, n veprn e tij Greqia pelazgjike Parahelent, Athin, 1931): Kshtu, pra, sipas dshmive t prera t t vjetrve, po ata popuj pellazgjik, q banuan n vendet kryesisht greke, banuan shum hert dhe shum para lufts Trojane dhe n t gjith Italin, si edhe n Sicili, ku flitej dhe e njjta gjuh pellazgjike, shum prpara dukjes s grekrve, edhe n vendet e tanishme greke, si edhe n Azi t Vogl, sikurse edhe n Itali dhe Sicili, dhe shtoj, dhe n gadishullin Iberik e n Afrikn e Veriut, si edhe n Francn meridionale dhe n shum vende t tjera (faqe 123). Dhe popujt pellazgjik q banonin n gadishullin Iberik, n Franc, n Itali dhe n krahinat greke e n sa e sa vende t tjera ishin q prej fillimit kaq t shumt n numr, saq ssht nevoja t imagjinojm, si bjn Dion-

LONDON BAR RESTAURANT


eshte per shitje Mundesi fantastike per bizens I mirenjohur per mbremjet e shumta shqiptare Shume afer Stacionit te Trenit Wood Green

Adresa : 286 Hight Road Wood Green

Tel: 02036021022 Mob: 07786333487

profil

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe

17

prbn lajm kur nj shqiptar i ardhur vetm pak para pak vitesh n Mbretrin e Bashkuar, si refugjat (me skaf apo maune), pa ditur t thot as mirmngjesi apo kam uri, ka arritur n vetm pak vite t kthehet n modelin e njeriut t suksesshm. N vetm pak vite ka arritur jo vetm t punsohet apo t punsoj bashkatdhetart e tij , or t punsoj edhe britanikt...(pa harruar q jan shqiptar). Raste t tilla jan vrtet t shumta dhe ne do t prpihemi q n do edicion t sjellim modele t tilla, duke besuar se do t mund t realizojm nj nga dimensionet e misionit ton . Besojm se publikimi i profileve t tilla, do t jet nj proces sinteze, q do t shndrrohen n nj fanar q ndriojn rrugn e drit-shkurtrve, atyre q u ka humbur rruga n oborr, dhe q nuk mund t shohin jo m larg sesa nj der kazinoje apo tavolins s kafeve t strzgjatura, ku bisedat nuk mbarojn asnjher, sidomos ato pr politikn. Jeni t lutur t na sugjeroni shembuj dhe modele t suksesshm shqiptarsh n Britani. THE ALBANIAN info@thealbanian.co.uk Tel: 0208 216 9527

Udhtimi im

A p

NGA BLERIM CIROKA


ot (25/03/2013) gjat kohs s puns m telefonoi nj npuns i nj qendre trainimesh ku para disa javsh kam br nj kurs n lidhje m karriern time prsonale. Personi q m telefonoi m tha se ka nj takim plotsues n lidhje me njohurit q kishim marr n kurs dhe se nse jam i interesuar mund t marr pjes n kt takim. Menjher sapo dola nga puna, iu drejtova qendrs n fjal. Me t mbrritur, fola m nj nga npunset tryezn e s cils ishte vendosur pran ders s hyrjes. Krkova m shum informacione rreth takimit e sidomos rreth dats dhe ors s tij dhe i prmenda se pata nj telefonat nga qendra para disa orsh. Zonja, pasi me pyeti pr emrin, shkoi drejt e tek nj grup npunsish q po diskutonin. Pasi i`a prcolli krkesn time i tha se dikush e ka telefonuar klientin emri i t cilit sht Blerim. N kt ast, kur ajo prmendi emrin tim, dallueshm nga t tjert, nj antar i grupit, veshur n kostum e kmish q binte n sy pr t mir, iu afrua zonjs dhe i tha n anglisht: Si e ka emrin the? Kur ajo ia tha kthjellt dhe nj her emrin tim zotria n fjal mu drejtua mu n shqip: A Shqiptar je? Po i thash. Pasi u prezantuam dhe nj her dhe ia dham dorn njritjetrit, kuptova se zotria i ri n mosh, quhej Benjamin dhe kishte nj dialekt diku t Shqipris s mesme, ndoshta t Tirans. N vazhdim i krkova t dhna rreth takimit n fjal pr t cilin edhe kisha shkuar. Benjamini me nj eleganc dhe nj komunikim pr t qen shembull, m`i shpjegoi pr pes minuta thuajse t gjitha ato q do t shpjegohen n nj takim m t gjer pr dy or. Benjamini, pasi e morri vesh se mund t mos kem mundsi pr t marr pjes n takim pr arsye personale, gjeti t gjitha lndn e fotokopjuar q do t`u shprndahet pjesmarrsve n takim dhe m`i sqaroi t gjitha pikat e takimit. Pr t shpjeguar nj shembull t till t mrekullueshm i lash t gjitha punt e tjera q kisha pr kto minuta, pr t shkruar kto rrjeshta. Benjamini Shqiptar q binte n sy tek grupi i tij ve pr t mir. Benjamit nuk ia di as mbiemrin. Madje edhe n e-mailin q m dha nuk prfshihej mbiemri i tij, sepse e-maili, ishte e-maili zyrtar. Prve hamendsimit se nga mund t vij Benjamini nuk e di se as nga cili qytet vjen. Benjamini as nuk e kisha takuar ndonjher m prpara. Ai vet as nuk e di se dikush po shkruan dika t till rreth tij. Sepse ishte e qart q ai nuk bri dika pr t`u dukur, gj e cila ndodh rndomt me kryetart e

BENJAMINI, SHEMBULLI I MREKULLUESHM I S H Q I P TA R I T T V L E R A V E !


se sa t mir jan Shqiptart kur jan t till. Bre nj t mir e hidhe ne det, edhe nse nuk e din robi e din Zoti!

shoqatave Shqiptare ktu n Angli. Por ai bri nj sjellje t mrekullueshme, nj sjellje pr t qen shembull. As pr t`u publikuar n gazet, e as pr t`u lavdruar. Ai e bri sepse ashtu e kishte edukuar familja, ashtu e kishte edukuar shoqria dhe ashtu ai kishte edukuar veten. Ky sht shembull ideal pr disa bashkkombs tan t tjer t cilt nuk bjn as m t vogln pr t ndihmuar njeri-tjetrin, por jan t mbushur me xhelozi e smir, jan t mbushur me zemrligsi e urrejtje ndaj bashkkombsve t tyre. Benjamini dhe benjamint e till mbeten shembuj kundrejt atyre bashkkombsve tan, q nuk bjn asnj prpjekje pr t punsuar nj shqiptar tjetr tek kompania ku punojn. Madje, m shum, benajmint e till mbesin shembuj pr ata

bashkkombs tan q edhe kur pyeten pr punsuar dik vullnetar, pa pages, q dikush t msoj nga ata nj profesion nxjerrin pretekste e justifikime nga m qesharakt, q me do kusht t mos e ndihmojn tjetrin. Benjamint mbesin shembujt pr ata bashkkombs q nuk ndihmojn as kushrinjt e tyre, e as personat me t cilt jan komshinj a fqinj n qytetin/fshatin nga vijn. Ndonse disa nga ne jan t vshtir e t ndrlikuar pr t`u punsuar, nuk sht e mundur q t gjith t jemi t till.. Benjamint jan shembuj pr t gjith t rinjt shqiptar q duan t jen shqiptar me dinjitet n vend t huaj. T njohsh gjuhn mir, t kryesh nj shkoll,t punsohesh n vende t lakmueshme, t respektosh se do t respektohesh. Benjamint mbesin shembujt pr t gjith t rinjt t cilve

mund t`u mungojn shembujt e ktill rreth e rrotull e jo t behn lidhur verbrisht m big brother-at e programet e ngjashme, q me do kusht krkojn t prudnojn vlerat ton kombtare. Benjamint mbesin shembuj i mir, jo vetm pr shqiptart por ato tregohen si modele edhe tek t huajt. Ata e ngren lart emrin ton t nderuar, ata e ngren lart flamurin ton, ata rrisin respektin e t tjerve ndaj kombit dhe vendit t shqiponjave. Benjamini mbetet ashtu si quhet n gjuhet e ktij vendi `role models` gj e cila vlersohet aq shum nga sistemi i edukimit, qoft ktu e qoft n shtete t tjera. Po Benjamini m bri t mendoj gjat pr rndsin e sjelljes s mir e sidomos pr t ndihmuar t tjert, e sidomos pr t ndihmuar bashkatdhetart n mrgim. Benjamini m bri t mendoj e t them me vetvete

sht nj histori e nj shqiptari t mir. Histori e shqiptarit t thjesht, t miredukuar q prpiqet t ndihmoj bashkatdhetart. Historia e shqiptarit q nuk di t duket as t fryhet por e nj puntori t devotshm q e ndjen knaqsin teksa ndihmon dik. Ai sht beniamini shqiptar pa mbiemr dhe n kt histori nuk dukt aspak i rndsishm. Ai sht thjesht shqiptar, thjesht njri nga ata mijra mrgimtar q punojn edhe n institucionet m t larta britanike, shembull model se si sht nj shqiptar i mir. Po. I kalon suazat e lajmit, t res, pasi shpesh jemi msuar t dgjojm dhe t lexojm pr t suksesshmit e t suksesshmve, pr kryetar legjendar, pr kryetar t t gjith kryetarve q vazhdojn t mbesin t till derisa ti lej fryma, apo derisa t mund t zhvatin ndonj fond n emrin tim, n emrin tnd, n emr t atyre q quhen shqiptar. Po nxitem q Beniamini t jet anonim, i bindur se n t ardhmen ai do t prbj lajm nga ata t mirt, nga ata q nuk i lexojm shpesh, por q tani ai thjesht sht Beniamini shqiptar

dossier

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 18

dossier english

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe faqe23 19

Qani Katroshi, Koo Gjika, Fadil Krtusha, Vasil Llazari, Stamat Stamatidhi (vdekur n burg), Shefqet Kavaja, Faik Mane, Shate Dulla, Preng Shkoreti, Ramazan Bellalla, Ethem Beluli, Shahin 3HUWH 1GXH *HJD 2VPDQ Shkalla, Nikolla Bruka. Aleks Peleshi prpunohej n Tiran. Akuzat ishin gati t njjta pr t gjith. N prfundim t nj procedimi, Sigurimi kishte listuar 80 veta. Hasan Rei do t kishte kt her dnimin e fundit me vdekje. Qysh n vendosjen e tij n Shqipri, misioni amerikan konsideroj armiqsor n raport me Shqiprin. Por veprimtaria informative e misionit amerikan sht e vshtir t ket rn sadopak n dor t Sigurimit pa ndrhyrjen e OZN-as apo m von UDB-s. N vmendje t misionit amerikan kishte qen roli i legats jugosllave n Tiran, kontrolli i plot i Titos ndaj Enver Hoxhs. Veprimtarin e misionit amerikan n Shqipri, Sigurimi e konsideronte si veprimtari diversioniste e informative. N kujdes t posam ishin marrdhniet shqiptaro jugosllave dhe kahja q ato po merrnin. N nj relacion mbi veprimtarin informative t misionit amerikan me an t agjentve t tij, thuhej se ky mision sipas burimeve komuniste kishte rrjetin e tij informativ t prbr nga agjentt Leoparti, Mole, Lorenzo, Mazzini & Machiaveli, R & A dhe Limb. Burimi i ktyre t dhnave nuk saktsohej sesi kishte ardhur. Sipas t dhnave t Leopardit n paradn e 10 korrikut 1945, populli nuk ishte impresionuar nga prania e Enver Hoxhs dhe as nga fjalimi i tij. Sipas t njjtit burim, nj zyrtar jugosllav kishte thn se Kosova nuk do t bhej kurr pjes e Shqipris, por do t bisedohej miqsisht me Titon. Leopardi pr shembull informonte gjithashtu edhe pr drgimin n Beograd t 80 t rinjve shqiptar, pr jetshkrimin e Hysni Kapos, qndrimin talls t Legats Jugosllave ndaj KOASH-it, etj. Frika e Sigurimit ishte se bhej nj lvizje spiunazhi midis rrugve tregtare, Korrespondencs dhe turizmit. Prfundimisht pr t larguar misionin amerikan, regjimi prdori inskenimin e grupit t Maliqit. Seksioni i 5-t i Sigurimit t Shtetit gjurmonte t gjith t skeduarit si kundrshtar t regjimit. Luani ishte njri prej bashkpuntorve t caktuar pr ti par ku hynin e ku dilnin. Ai gjurmonte t gjith personat q kishin cilsuar me shenj. Jan dhjetra raporte t korrikut 1946 ku prmenden emrat e Sanije Kosovs, Siri Dizdarit, Tomor

Foto nga procesi kundr sabotatorve t Maliqit


Ypit, Hasan Jeros, Bedri Xhomos, Loni Plumbit, Myzafer Vils, Reiz Selfos, Bianka Ballii etj. T gjitha takimet e rastsishme apo t karakterit njerzor prcilleshin si veprimtari agjenturore. sht e uditshme se ky gjurmim ishte pr gjra normale, q prshkojn jetn njerzore si blerja e nj buke, takimi n rrug i nj t njohuri, hyrja n librari, shtitja, festimi i ditlindjes, etj. Loni Adami ish npunsi i ambasads amerikane n Tiran, pasi u torturua me nj hetuesi t fort, u shtrua n spital. Atje u lufts dy djem dshmor, regjimi vrejt se gjysma e trupit i kishte nuk e kurseu, pasi ai ishte zn krimba. Dha shpirt n kt proamerikan n bindje. gjendje. Deputeti Kol Kuqali vdiq nga torturat e rnda ndaj tij. M pas u plotsua hetuesia duke YsQs QsQVKNULPH Ws IDOVLNXDUD Pavarsisht se i kishte dhn

forum

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 20

emi shkuar ne Kosove me aleatet tane ne emer te nje Evrope paqesore, te pandare e te lire, e cila, per here te pare, eshte brenda sferes se mundesive tona. Kemi shkuar atje per t'iu kundervene rrezikut me te madh qe i kercenohet ketij vizioni: destabilitetit ne Ballkan, i cili eshte nxitur nga nje fushate e mbrashte spastrimi etnik.

BILL CLINTON - NJ LUFT E DREJT DHE E DOMOSDOSHME


'ishte ne fillim. Se treti, kjo strategji na jep mundesine me te mire per te realizuar qellimet tona ne nje menyre qe i forcon, jo i dobeson, interesat tona themelore ne marredheniet tona afatgjata e pozitive me Rusine. Rusia po ndihmon ne gjetjen e nje menyre sipas se ciles Beogradi te permbushe kushtet tona. Trupat ruse duhet te marrin pjese ne forcen qe do te ruaje paqen ne Kosove duke bere keshtu qe nje burim tensioni te kthehet ne nje mundesi bashkepunimi, tamam si ne perpjekjet tona ne Bosnje. Se fundi, nuk duhet te harrojme se permbysja e spastrimit etnik ne Kosove nuk eshte e mjaftueshme ne vetvete per t'i dhene fund konfliktit etnik ne Ballkan dhe per te krijuar nje stabilitet te qendrueshem. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara duhet te bejne per Evropen Juglindore ate qe beme per Evropen Perendimore pas Luftes II Boterore dhe ate qe beme per Evropen Lindore pas Luftes se Ftohte. Liria, respekti per te drejtat e pakicave dhe begatia jane forca te fuqishme per te ecur perpara. Ato u japin njerezve qellimet per realizimin e te cilave ata duhet te punojne; ato lartesojne shpresen kundrejt frikes dhe te nesermen kundrejt se djeshmes. Keto do te mund t'i bejme duke rindertuar ekonomite qe perpeliten, duke nxitur tregtine dhe investimet si dhe duke i ndihmuar vendet e rajonit te hyjne ne NATO dhe ne Bashkinim Evropian. Tashme demokracite e ketij rajoni po i pergjigjen vrullit te integrimit duke kembengulur ne realizimin e reformave te tyre, duke strehuar refugjate e duke mbeshtetur fushaten e NATO-s. Nje Serbi demokratike qe respekton te drejtat e popujve te vet si dhe te fqinjeve te vet mund te bashkohet, dhe duhet te bashkohet, me to. Nese do ta beje kete, ne do te ndihmojme per ta rikthyer ate ne vendin e saj legjitim si nje shtet evropian ne Ballkan, dhe jo per ta lene si nje shtet te copetuar ne periferi te Evropes. Ballkani nuk ka pse te jete i destinuar si kryeqendra e erresires ne Evrope, nje rajon i xhamive te bombarduara, i burrave e i djemve te pushkatuar nga prapa kokes, i grave te reja te perdhunuara, i rrjedhave te historise qofte te grupeve, qofte te individieve, te rishkruara apo te fshira. Si i kane drejtuar udheheqesit njerezit e tyre gjate nje rruge, ata duhet t'i kthejne keta njerez drejt nje te nesermeje me te mire. Ne fund te fundit, ne dhe aleatet tane mund te ndihmojme qe kjo te realizohet, por kjo mund te arrihet nese do ta vazhdojme me konsekuence fushaten e NATO-s duke ndjekur nje strategji qe do te siguronte qe forcat qe e bashkojne Evropen Juglindore te jene me te fuqishme sesa forcat qe e copetojne ate.

Problemi nuk qendron thjesht tek urrejtja etnike e madje as te konflikti etnik. Njerezit ne ish-Jugosllavi kane jetuar ne shekuj me konflikte te nje shkalle me te madhe a me te vogel, por "spastrim" konsekuent nga trojet e tyre nuk ka patur. Po te kishte ndodhur nje gje e tille, sot kombesite e ketij vendi do te ishin homogjene dhe jo kaq te larmishme sa jane. Kushtet e patolerueshme ne te cilat ky rajon e gjen sot veten jane rezultat i nje fushate dhjetevjeare te ndermarre nga Sllobodan Milloshevii per te ndertuar nje Serbi me te madhe duke perzgjedhur popuj te tere per t'i shkaterruar vetem per shkak te perkatesise se tyre etnike e fetare. Keto metoda barbare te tij tashme ne i njohim fare mire. Perhapje e urrejtjes nga mediat. Vrasje e udheheqesve te moderuar. Armatosje e paraushtarakeve dhe dhenie urdhrash ushtareve per te kryer nje fushate te planifikuar vrasjesh e debimesh. rrenjosje e kultures, e trashegimise, e deshmive me te mirefillta per pranine e viktimave te shkaktuara nga ai. Refugjatet nuk jane nusprodukt i luftimeve te filluara prej tij; luftimet u destinuan pikerisht per te krijuar refugjate. Ne nuk na hiqen nga mendja pamjet e njerezve te debuar nga shtepite e tyre, duke shtyre te moshuarit ne karroca e duke treguar rrefime per te afermit e vrare. Kete e pame per here te pare ne Bosnje e Kroaci.

(Ky editorial sht shkruar nga Uilliam Xheferson Klinton (William Jefferson Clinton) ish - Presidenti i 42-te i Shteteve t Bashkuara. Fillimisht ky editorial sht botuar me 23 maj 1999
Po te ishim treguar te mefshet, rezultati do te ishte nje katastrofe morale e strategjike. Kosovaret do te ishin bere nje popull pa atdhe duke jetuar ne kushte te veshtira ne disa nga vendet me te varfra te Evropes e duke i mbushur plot demokracite e reja. Konflikti i Ballkanit do te kishte vazhduar pafundesisht duke krijuar nje rrezik per nje lufte me te gjere si dhe per tensione te vazhdueshme me Rusine. Vete NATO-ja do te ishte diskredituar qe nuk arriti te mbronte pikerisht vlerat qe i japin kuptim asaj. Ata qe thone se Kosova eshte shume e vogel per t'i dhene nje rendesi kaq te madhe, i harrojne keto fakte te thjeshta. Kur ne fillim te vitit 1998 ne Kosove filloi dhuna, ne i rrahem plotesisht te gjitha rruget diplomatike per arritjen e nje zgjidhjeje. Tetorin e kaluar e bindem Z. Miloshevi qe t'i terhiqte disa nga trupat nga Kosova dhe te lejonte atje nje prani nderkombetare te paarmatosur. Kjo eshte zgjidhja qe avoketerit e kompromisit propozojne edhe sot. Mirepo ajo deshtoi qe vjeshten e kaluar. Z. Miloshevi i shkeli premtimet e bear, dergoi akoma me shume trupa ne Kosove dhe i destinoi ato per ofensiven qe kishte pergatitur gjate muajve te tera. Kur kjo ofensive filloi, ne u detyruam te vepronim. Strategjia e Milosheviit ishte konceptuar per te jetuar me gjate se ne dhe per ta perare aleancen. Mirepo deshtoi. Ne vend te ndonje mosuniteti ne Bruksel, po vijne sinjale perhere e me te shumta per pakenaqesite ne Beograd : ushtaret serbe braktisin pozicionet e luftimit, civilet serbe protestojne kunder politikave te udheheqesve te tyre, djem te rinj i shmangen rekrutimit, serbe te shquar i bejne thirrje Millosheviit te pranoje kushtet e NATO-s. Nderkohe, fushata jone ajrore ka shkaterruar ose demtuar nje te treten e automjeteve te blinduara ne Kosove, gjysmen e artilerise se Serbise, pajisjet e saj per te prodhuar municione, te gjithe kapacitetin e saj per te rafinuar produkte nafte e duke i shkaktuar edhe nje dem kolosal sektoreve te tjere te ekonomise. Megjithese Milloshevii ka debuar me qindra mijera shqiptare kosovare nga shtepite e tyre, ai nuk e ka eliminuar Ushtrine lirimtare te Kosoves. Madje radhet e saj po shtohen dita-dites, ajo ka filluar te ndermarre ofensiva kunder forcave serbe, te cilat fshihen skutave per t'u shpetuar goditjeve ajrore. Tani Milloshevii po perballet me sigurine e vazhdimit te fushates ajrore, me kembenguljen e UK-se dhe me mundesine per t'u pergjigjur perpara popullit te tij per fillimin e nje konflikti qe jo vetem nuk mund te fitohej, por po i shkakton vendit disfate ushtarake e rrenim ekonomik.eshtja tani nuk eshte nese do te permbyset apo jo spastrimi etnik i kryer prej tij, eshtja eshte se kur do te ndodhe kjo, e kjo do te thote se edhe sa pjese te tjera te ushtrise se tij ai deshiron t'i shikoje duke u shkaterruar gjate kursit qe ka marre. Ndonese une nuk i perjashtoj opsionet e tjera ushtarake, ne jemi duke e vazhduar strategjine tone te tanishme per tri arsye. E para, dhe me e rendesishmja, eshte se ajo po jep rezultate dhe keshtu do te arrije t'i permbushe me sukses te gjitha kushtet baze te NATO-s, te cilat jane rikthimi i kosovareve ne trojet e tyre, dalja e forcave serbe nga Kosova dhe vendosja e nje force nderkombetare per sigurine. Kjo force duhet te kete NATO-n ne qender, gje qe do te thote se ajo duhet te jete nen komanden dhe kontrollin e NATO-s si dhe rregullat e angazhimit te saj te jene te percaktuara nga NATO-ja, por do te kete formacione edhe nga vendet jo te NATO-s, pikerisht si forca qe derguam ne Bosnje. Fushata jone ushtarake do te vazhdoje derisa te permbushen keto kushte dhe kjo jo sepse ne jemi kokeforte apo arbitrare, por sepse keto jane kushtet e vetme mbi bazen e te cilave refugjatet do te ktheheshin ne shtepite e tyre ne siguri si dhe mbi bazen e te cilave UK-ja mund te ishte vertet e nxitur per t'u armatosur -- kushtet baze te nje rezolute qe do te funksiononte. Se dyti, kjo strategji ka gjetur nje mbeshtetje te gjere e te fuqishme ne aleance dhe si e tille ajo mundeson permbushjen e objektivave tane. Edhe pse vende te ndryshme mund te kene rrethana te brendshme te ndryshme, lidhje te ndryshme kulturore me Ballkanin si dhe ide te ndryshme per taktiken, nuk ekziston kurrfare pikepyetjeje per unitetin tone lidhur me qellimet e me deshiren per te fituar. Une kam punuar shume per te modeluar konsensusin tone te tanishem; pas 60 dite fushate ajrore, NATO-ja eshte me e bashkuar per Kosoven nga

Fillimisht bashkesia nderkombetare u pergjigj me nje asnjanesi te studiuar qe barazonte viktimat me agresoret duke vazhduar me diplomacine e pastaj me vendosjen e paqeruajtesve te paarmatosur qe kishin mandatin, por jo edhe mjetet, per te mbrojtur civilet. Kur hyri NATOja ne aksion, 250.000 njerez ishin vrare, kurse me shume se dy milione ishin shperngulur, shume nga te cilet ende nuk jane kthyer. Tani njerezit do t'i hedhin syte nga Kosova e do te thone se kete here, per arsye se vepruam shpejt e me forcen e duhur, u shpetuan me shume jete njerezish dhe refugjatet u kthyen te gjithe ne shtepite e tyre. Konflikti i Ballkanit, qe filloi ne Kosove 10 vjet me pare, do te perfundoje po ne Kosove. Ne nuk mund t'u pergjigjemi tragjedive kudo, por kur konflikti etnik kthehet ne nje spastrim etnik per te cilin duhet bere dallim, ne perpiqemi ta bejme kete e pa dyshim i tille eshte edhe rasti i Kosoves.

qasje

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 21

ritej. Cameron ka shprthyer duke tronditur emigrantt dhe jo vetm. Britania e Madhe e par si moll e ndaluar apo toka e premtuar duket se nuk do t mbetet e till, pas fjalimit t fundit t kryeministrit britanik David Cameron, i cili prve emigrantve duket se ka shqetsuar edhe ndrrn e prfituesve t deritanishm t sistemit t shrbimeve sociale.

Ai ka nnvizuar planin e qeveris pr ndalimin e prfitimeve t sistemin britanik duke mos e ln m at si sistem t but, si dhe duke i dhn fund punsimit ilegal.

CAMERON TRONDIT EMIGRANTT

Masat e reja t prcaktuara nga ana e Kryeministrit prfshijn masa radikale duke filluar nga viti i ardhshm , emigrantt nuk do t prfitojn strehimin nga autoritetet lokale nse nuk kan mbushur dy vjet qndrimi ne vend. Ndrkoh pr t marr ndihmat e papunsis ata do t duhet t vrtetojn se jan duke krkuar pun aktivisht dhe vetm nse kan shanse reale pr t gjetur pun.

Zoti Cameron ka theksuar se shum qytetar t Bashkimit Evropian vijn n Britani duke shfrytzuar t drejtn e t qenurit n Zons Ekonomike Evropiane hyjn n Mbretrin e Bashkuar n mnyr q t krkojn pun, duke u justifikuar se kan 't drejtn pr t qndruar "si dhe shfrytzojn edhe shum prfitime t tjera.
Qeveria planifikon q n fillim t vitit 2014 do t krijoj akte ligjore t posame q pas 6 muajsh nj shtetas i Zons Ekonomike Evropiane nuk mund t mbaj statusin e punkrkuesit ose puntorit dhe t vazhdojn t pretendoj prfitime, nse ata nuk demonstrojn se kan krkuar pun gjat asaj periudhe dhe t ket nj shans t vrtet pr t gjetur pun. Aktualisht disa emigrant jan shfrytzuar nj shteg q i lejon ata t pretendojn prfitime kontribuuese n baz t kontributeve t sigurimeve t tyre kombtare, pavarsisht se nuk ka t drejt pr t punuar n Britani t Madhe.

Parashikohet nj ashprsim i madh pr t gjith ata q punsojn emigrant ilegal duke dyfishuar gjobat maksimale n 20.000
duke qen se ky shrbimi sht i lir pr t gjith botn, sipas t cilit shtetasit nga vendet jasht BE-se do te duhet t ken garanci mjeksore prpara se tu ofrohet shrbimi shndetsor. Britania e Madhe sht nj ndr shtetet e pakta q ofron shrbime t papaguara pr shum t huaj.

Ndalimi i turizmit shndetsor


Qeveria do t ndaloj pritshmrin pr t shfrytzuar shrbimin shndetsor ,

Goditje mbi emigracionin e paligjshm


Parashikohet nj ashprsim i madh pr t gjith ata q punsojn emigrant ilegal duke dyfishuar gjobat maksimale n 20.000.

PRONART MASHTRUES
Qeveria do t prezantoj nj krkes t re ligjore pr pronart pr t kontrolluar statusin e emigracionit t qiramarrsve t rinj, pr tu siguruar q ata nuk jan marr me qera nga emigrantt ilegal. Pronart apo agjencit do t pritet t krkoj dshmi t prshtat-

shme nga qiramarrsit (Pasaport / vlefshme viza / leje qndrimi biometrike) dhe pr ti mbajtur ato t dokumentuara. Parashikohet q pronart mashtrues t cilt injorojn rregullat dhe nuk arrijn t bjn kontrolle t mjaftueshme, do t prballen me pasoja t ashpra, t cilat mund t prfshijn nj gjob.

kulture
shte viti i largt 1984 kur vendosi t shkonte n Shqipri, nj nga vendet e ish bllokut komunist. Ai ishte nj turist nga ata t veantt q guxonin t shkonin n Shqiprin Komuniste t bukur dhe t uditshme,por Adam Yamey mbeti i veant nga t gjith t tjert pasi kujtimet e tij i ka hedhur n nj libr. Shqipria n mendjen time. N intervistn e mposhtme ai tregon pr kujtimet e asaj vizite si dhe pr librin e tij : Si ju lindi ideja e librit?

www.facebook.com/thealbanian.co.uk

faqe 22

Adam Yamey tregon pr Shqipria n mendjen time


shum nj t huaj si isha un. Kshtu q nisa t shkruaj. N librin tuaj keni shkruar pr vitet e tra q keni kaluar duke br krkime dhe msuar rreth Shqipris nprmjet librave , lajmeve apo edhe duke vizituar vendet afr Shqipris vetm q t kishit mundsin ti afroheshit Shqipris sadopak. M n fund arritt t vizitonit vendin q ju kishte pushtuar mendimet, far ju ka ln m shum mbresa nga ky vend ? Nga mnyra vizuale, gjelbrimi i peizazhit (n Prill apo Maj), ndrtesat e vjetra ballkanike t ndrtuara me eleganc, arkitektura Italiane prpara lufts s dyt botrore, dhe ndrtesat hemisferike t pafundme q ishin bunkert. Shqipria ishte e bukur , e uditshme por uditrisht mirpritse edhe pse neve na lejohesh vetm t flisnim me shoqruesit sesa me njerz t thjesht. Q nga vizita juaj n1984, Shqipria ka psuar ndryshime thelbsore , nga nj vend i mbyllur komunist ne nj vend te lir demokratik - Do ta kishit imagjinuar dika t till ne at koh ? Jo aspak. Fundi I ekzistencs s bllokut t socializmit n Europ ishte e paimagjinueshme ne 1984. Babai im, i cili ka punuar prkrah akademikve q specializoheshin n politik dhe shtjet e bllokut t socializmit m shum ne BRSS , vuri n dukje faktin q mbas rnies s Murit T Berlinit asnj nga kto ekspertt skishte parashikuar q e ashtuquajtura Perde e Hkurt t shembej. Gjrat ndryshojn dhe ndodh qe muret e hekurta te shemben, por a ka ndryshuar pasioni obsesiv i Adam Yamey pr Shqiprin ? A mund ta quani veten te kuruar nga ky fiksim? : ) Jo aspak, e kundrta ka ndodhur. Libri q kam shkruar m ka ndihmuar t rigjallroj interesin tim.. Gjithashtu q kur kam publikuar librin, kam br kontakt me disa Shqiptar, m shum t rinj, dhe komentet dhe interesi i t cilve n historin e vendit t tyre m ka hapur syt n aspekte te tjera trheqse te Shqipris dhe historis s saj. Keni ndonj plan pr t vizituar Shqiprin prsri? Asgj konkrete pr momentin, por do t m plqente shum ta vizitoja. A keni ndrmend t shkruani nj vllim t dyt t librit? Jo tamam . Kam publikuar shkrime t tjera pr Shqiprin n blogun tim : : http://.yameyamey.blogspot.co. uk/ dhe kam n plan t vazhdoj t publikoj. Gjithashtu kam filluar t shkruaj kujtimet e mia pr udhtimet e shumta q kam br n Ish- Jugosllavi , disa nga t cilat I kam br me iden q t vizitoja pjes t vendit ku Shqiptart etnik jetonin dhe akoma vazhdojn t jetojn.

Kujtesa venitet. Pr disa koh, kam konsideruar q ti mbaja shnim diku ato far mbaja mend nga udhtimi imi n Shqipri m 1984. U kam treguar edhe pacientve t mi shqiptar pr ket udhtim . Nj dit, nj nga pacientt e mi, i cili ishte rritur me kohn e Enver Hoxhs m tha q un duhet ti shkruaja kto kujtime. Ai tha q askush nuk e besonte at nse ai u prshkruante kushtet e jetess n Shqipri n ato vite. Por pr arsye q ai i di m mir, ai mendonte q njerzit do t besonin m

ETRIT BERISHA: PER SHQIPERINE, REFUZOVA SUEDINE


trit Berisha, portieri i Kombetares Shqiptare, ka shkelqyer ne porte ne dy ndeshjet e fundit eliminatore Brazil 2014 dhe ka fituar zemrat e tifozeve kuqezi, por fakti qe ai ka refuzuar nje skuader me te madhe Suedine, per te perfaqesuar ngjyrat e Shqiperise do ta shtoje edhe me teper popullaritetin e gardianit te talentuar. Berisha, i cili aktivizohet tek skuadra e Kalmar, nuk veproi ashtu si Zlatan Ibrahimovic, aktualisht ylli i futbollit suedez dhe atij boteror, qe nuk zgjodhi Bosnje-Hercegovinen, duke qene se kishte origjinen prej andej. Berisha e ka nisur karrieren me ekipet e te rinjve ne Suedi dhe kerkohej nga Kombetarja Suedeze, por ai tregon se i ka refuzuar ato dhe ka qene per nje kohe te gjate ne pritje te ofertes kuqezi.

SHQIPTARET KRYESOJNE...

Kisha nje deshire tjeter, qe kur nisa te luaja futboll, te perfaqesoja Kombetaren e Shqiperise, - tregon Berisha. Isha ne pritje te fteses nga ana e Shqiperise, ndonese stafi i ekipeve kombetare suedeze me kishte kontaktuar dhe donte qe te behesha pjese e Suedise. Portieri 24-vjecar ishte nder heronjte e fitores se fundit ne Oslo, ku me nderhyrjet e tij vendimtare ndikoi ne fitoren 1-0 te kuqezinjve ndaj Norvegjise. Por po aq vendimtar Berisha ishte edhe ndaj Sllovenise, ne Tirane, ne perballjet e 4-et eliminatore, ku fituam me te njejtin rezultat. Debutimi fantastik i portierit kosovar, ka sherbyer si nje ogur i mire, pasi jane te pakte ata lojtare shijuar dy fitore radhazi ne dy ndeshje zyrtare. Megjithate, portieri thote se rruga eshte e gjate dhe atmosfera pozitive qe eshte krijuar duhet te vazhdoje. Pas Norvegjise, na pret nje ndeshje tjeter, ndaj Lituanise, ndaj duhet te fokusohemi tek ky takim dhe ta harrojme fitoren e kaluar. Ne te ardhmen na presin ndeshje edhe me te veshtira, shpjegon Berisha. Forma e tij e mire detyroi trajnerin De Biazi, ti besoje vendin e titullarit ne dy ndeshjet e fundit eliminatore, si dhe ne miqesoret me Kamerunin dhe Gjeorgjine. Porta jone mbrohej prej nje viti nga portieri tjeter kosovar, Sajmir Ujkani.

DE BIAZI: PRBALLJA ME NORVEGJIN

DO T JET SHUM DEIZIVE

rajneri i Kombtares Gianni De Biazi dha vlersimet e tija pr rezultatin e ndeshjes s fundit 4 me 1 prball Lituanis. Duke ju referuar Mehjes ai tha se goli ishte si t ishte nj goditje nga nj planet tjetr. Ishte goli m i mir q prej kohs kur un po drejtoj kombtaren shqiptare, tha De Biazi.

Sipas tij, skuadra ka patur impenjim pavarsisht terrenit t vshtir. M gzoi vrapimi i lojtarve gjat gjith kohs, u shpreh De Biazi. Pyetur pr tre mungesat pr sfidn e ardhshme me Norvegjin dhe se kush nga lojtar e bindi m shum pr pikat ku ka mungesa ai tha se sht shpejt pr t thn. Do duhet t mendojm n kto 75 dit dhe shpresoj q lojtart n jen n kushtet e duhura dhe t mos ken probleme. Prballja me Norvegjin tha ai sht shum e rndsishme dhe duhet t shkojm n kushtet e duhura fizike e t shpresojm t kemi rezultatin e duhur.