You are on page 1of 10

1

Societatea Comerciala FLORIA SRL are cu sediul n Trgul Neam , Strada Mihai Eminescu, Nr. 60 avnd ca obiect de activitate comercializarea mrfurilor la pre de vnzare cu amnuntul are la nceputul lunii martie urmtoarea situaie patrimonial:

SITUAIE INIIAL ACTIV 1. Cheltuieli de constituire 2. Programe informatice 3.Terenuri 4. Construcii 5. Echipamente tehnologice 6. Obiecte de inventar 7. Mrfuri 8. Clieni 9. Conturi la bnci n lei 10. Casa n lei TOTAL ACTIV SUMA 1000 5000 20000 45000 17000 12000 24000 6000 30000 2000 162000 PASIV 1. Capital social 2. Prime de capital 3. Rezerve 4. Profit 5. Credite bancare pe termen lung 6. Furnizori 7. Impozit pe profit 8. Personal remuneraii datorate 9.Diferene de pre la mrfuri 10. TVA neexigibil TOTAL PASIV SUMA 94 968 2000 16000 4500 10000 24000 1200 1500 4000 1 240 162000

Pe parcursul lunii martie au loc urmtoarele operaii economico-financiare : 1. 02.12.2010 se nregistreaz majorarea capitalului social prin emisiunea a 50 de aciuni, cu o valoare nominala de 100 lei iar preul de emisiune de 110 lei/aciune aportul efectiv al acionarilor reprezentnd o construcie. Se nregistreaz vrsarea capitalului social. 456 = % 5 500 1011 141 5 000 500

212 = 456
2

5 500

1011 = 1012

5 000

2. 03.12.2010 se cumpr cu aviz de nsoire a mrfii , mrfuri n valoare de 2 000 lei, TVA 24%. % = 408 2 480 371 4428 2 000 480

3. 04.12.2010 se primete factura pentru mrfurile cumprate anterior.

408 = 401 4426 = 4428

2 480 480

4. 05.12.2010 se achit o datorie fa de furnizori astfel: 4000 lei din contul de disponibil, conform ordinului de plat si 3000 lei in numerar conform chitanei.

401 =

% 5311 5121

7 000 3 000 4 000

5. 05.12.2010 se face recepia mrfurilor cumprate anterior conform Notei de recepie i constatare de diferene.(adaos comercial practicat de 20%).

371 =

% 976 378 400 4428 576

6. 08.12.2010 se achit 6000 lei o datorie fa de furnizori prin emiterea unui bilet la ordin.

401 = 403
3

6 000

7. 10.12.2010 - se cumpr un teren , conform facturii fiscale , in valoare10 000 lei, TVA 24%. % = 404 2111 4426 12400 10 000 2 400

8. 13.12.2010 - se acord administratorului societii un avans de trezorerie n valoare de 50 lei, conform dispoziiei de plat ctre casierie i a ordinului de deplasare. 541 = 5311 50

9. 14.12.2010 - se nregistreaz i se pltete, factura primita de la Renel reprezentnd consumul de energie , n valoare de 500 lei, TVA 24%. % = 401 605 4426 620 500 120

401 = 5121 620 10.15.12.2010 se nregistreaz cheltuielile cu salariile personalului in suma de 4 000 pe baza statului de salarii 641 = 421 3 470

11. 15.12.2010 se nregistreaz reinerile individuale ale salariailor i impozitul pe salarii aferent 421 = % 4311 4372 4314 444 934 364 17 190 363

12. 15.12.2010 se nregistreaz cheltuielile sociale aferente fondului brut de salarii, conform statului de salarii. 6451 = 4311 6451 = 4311 820 6453 = 4313 280 6452 =4371 100 6458 = 4381 20 622 = 462 30

13.15.12.2010 se achita salariile personalului din contul de disponibil, conform statului de salarii i ordinului de plat. 421 = 5121 2957 14. 16.12.2010 se vnd mrfuri direct cu numerar n valoare de 1 000 lei, TVA inclus , conform monetarului. 5311 = % 707 4427 1000 806 194

15.17.12.2010 se majoreaz rezerva legal prin ncorporarea profitului anului curent n sum de 200 lei, conform Procesului Verbal ntocmit n urma edinei AGA din data de 15.03.2008. 129 = 1061 200

16. 19.12.2010 se ncaseaz suma de 1000 lei, reprezentnd o crean de la clieni, conform extrasului de cont. 5121 = 411 1 000 17. 19.12.2010 se vnd mrfuri direct cu numerar n valoare de 2 000 lei, TVA inclus , conform monetarului. 5311 = % 707 2000 1612

4427 388 18. 20.12.2010 se cumpr un mijloc de transport, conform facturii fiscale nr. 12/15.03.2011, n valoare de 10 000 lei, TVA 24%.
5

% = 404 2133 4426

12 400 10 000 2 400

19. 21.12.2010 se achit din contul de disponibil, urmtoarele sume: 500 lei un avans salariailor, conf. Listei de avans chenzinal i OP, 1 200 lei impozitul pe salarii, conf. Statului de salarii si OP 425 = 5121 500 444 = 5121 1 200

20. 22.12.2010 Se repartizeaz dividende din profitul anului curent de 1 000 de lei. 129 = 457 1 000

21. 24.12.2010 se nregistreaz reinerea din dividendele repartizate acionarilor impozitul pe dividende.(16% din dividendele brute). 457 = 446 160

22. 26.12.2010 se nregistreaz achitarea din contul de disponibil, conform OP a impozitului pe dividende i a dividendelor cuvenite acionarilor. 446 = 5121 457 = 5121 160 840

23. 26.12.2010 se obine din producie proprie, conform Procesului verbal de predare, o construcie n valoare de 12.000 lei 212 = 722 12 000

23. 30.12.2010 se efectueaz operaiile din proprie iniiativa. Regularizarea TVA-ului , conform Decontului de TVA 4426 5 400 lei 4427 - 582 lei Pentru c 4426 > 4427 avem TVA de recuperat de la bugetul statului. % = 4426 4427
6

5 400 582

4424

4 818

Descrcarea de gestiune a mrfurilor vndute, conform notei contabile. % = 371 607 378 4428 3 000 1 938 480 582

Pentru determinarea adaosului comercial aferent mrfurilor vndute calculm coeficientul de repartizare k i l aplicm la valoarea la pre de vnzare cu amnuntul a mrfurilor ieite fr TVA.

K = Sold iniial 378 + Rulaj creditor 378/ (Sold iniial 371 + Rulaj debitor 371)- (Sold iniial 4428 + Rulaj creditor 4428) K = 0,19 nchiderea conturilor de venituri i cheltuieli, , conform notei contabile. 121 = % 607 605 6451 6453 6452 6458 622 641 7 158 1 938 500 820 280 100 20 30 3470

% = 121 14 418 707 722


7

2 418 12 000

Pentru c avem venituri mai mari dect cheltuielile:

Profitul brut contabil = Venituri totale - Cheltuieli totale =14 418 - 7 158 = 7 260 lei Profitul impozabil = Profitul brut contabil + Cheltuieli nedeductibile Venituri neimpozabile = 7 060 lei

Impozitul pe profit = Cota de impozitare X Profitul impozabil = 7 060 x 16% = 1 130 lei

Se nregistreaz cheltuiala cu impozitul pe profit, conform notei contabile. 691 = 441 1 130 121 = 691 1 130 Societatea are trei salariai , fiecare beneficiind de salarii de ncadrare , prime i sporuri: Paval Ion , gestionar, are un salariu de ncadrare de 1600 lei. Are n ntreinere dou persoane. 1. Salariu de ncadrare 1 600 lei 2. Salariul brut = Salariul de baz + sporul de vechime Salariul brut = 1600 lei 3. Venitul net = Salariul brut contribuiile obligatorii CAS = 10,5% X Salariul brut = 10,5% X 1600 = 168 lei CASS = 5,5% X Salariul brut = 5,5% X 1600 = 88 lei CFS = 0,5% X Salariul brut = 0,5% X 1600 = 8 lei Venitul net = 1600 (168 + 88 + 8 ) = 1336 lei 1. Salariul impozabil = Venitul net Deduceri fiscale Salariul impozabil = 1336 -380 = 956 lei 2. Impozitul pe salariu = 16% x Salariul impozabil
8

Impozitul pe salariu = 16% x 956 = 153 lei 3. Salariul net = Venitul net - Impozitul pe salariu Salariul net = 1341 153 = 1188 lei

Miron Ecaterina , muncitor, are un salariu de ncadrare de 800 lei, un spor de vechime de 10% si o prima de 100 lei. Are n ntreinere o persoan. 1. Salariu de ncadrare 800 lei 2. Salariul brut = Salariul de baz + sporul de vechime Salariul brut = 800 + 80 = 880 lei 3. Venitul net = Salariul brut contribuiile obligatorii CAS = 10,5% X Salariul brut = 10,5% X 880 = 92 lei CASS = 5,5% X Salariul brut = 5,5% X 880 = 48 lei CFS = 0,5% X Salariul brut = 0,5% X 880 = 4 lei Venitul net = 880 (92 +48 + 4 ) = 736 4. Salariul impozabil = Venitul net Deduceri fiscale Salariul impozabil = 736 -350 = 386 5. Impozitul pe salariu = 16% x Salariul impozabil Impozitul pe salariu = 16% x 386 =62 lei 6. Salariul net = Venitul net - Impozitul pe salariu Salariul net = 736 62 = 674 lei Vasile Popa , muncitor, are un salariu de ncadrare de 900 lei, un spor de vechime de 10% si o prima de 100 lei. Are n ntreinere trei persoane. 1. Salariu de ncadrare 900 lei 2. Salariul brut = Salariul de baz + sporul de vechime Salariul brut = 900 + 90 = 990 lei
9

3. Venitul net = Salariul brut contribuiile obligatorii CAS = 10,5% X Salariul brut = 10,5% X 990 = 104 lei CASS = 5,5% X Salariul brut = 5,5% X 990 = 54 lei CFS = 0,5% X Salariul brut = 0,5% X 990 = 5 lei Venitul net = 990 ( 94 + 64 + 5 ) = 827 lei 7. Salariul impozabil = Venitul net Deduceri fiscale Salariul impozabil = 827 - 550 = 277 lei 8. Impozitul pe salariu = 16% x Salariul impozabil Impozitul pe salariu = 16% x 277 = 44 lei 9. Salariul net = Venitul net - Impozitul pe salariu Salariul net = 827 44 = 783 lei

10