You are on page 1of 14

KLAIPĖDOS VALSTYBINĖ KOLEGIJA SVEIKATOS MOKSLŲ FAKULTETAS KINEZITERAPIJOS KATEDRA

Antanas Pečiūra Kineziterapijos programos studentas Nuolatinės studijos, II kursas, 4 grupė

LAIKYSENA IR JOS VERTINIMAS
Referatas

Darbą tikrino: Lekt. A. Norbutaitė

Klaipėda, 2013

dubens organai ir kt. apsauganti.) sąryšį. jie turi skeletą sudarytą iš kaulų. suteikia atramą. (Hall Brody 2005) Laikysena labiau siejama su statine kūno padėtimi nei su judančiu kūnu. raumenų – skeleto audinius bei vidaus organų ir jų sistemų (plaučiai. prie kurių yra prisitvirtinę raumenys (taipogi ir raiščiai). Jei žmogus būtų idealus ir jo laikysena būtų ideali (nors vargu ar tai iš viso yra fiziškai įmanoma). kaip elementas. dirba. kai laikysena gera. kuri remiasi Amerikos ortopedijos chirurgų akademijos laikysenos apibrėžimu. raumenų ir skeleto sąveika būtų idealiai subalansuota ir būtų pusiausvyroje (turima omenyje. Dar kitaip tariant optimali laikysena tai minimali raumenų veikla bei minimalus sąnarių apkrovimas. gera. Nustatyti. kad nebūtų per daug išilgėjusių ar perdaug sutrumpėjusių raumenų. ekonomiška. kokia yra taisyklinga ir netaisyklinga laikysena. 3. Įvertinti savo laikyseną.. Tačiau. jog bene visi žmonės juda. 2 . raumenų veikla būna pati produktyviausia. vienareikšmiškai. nesukelia skausmo. 2. (Hall Brody 2005) Darbo tikslas: nagrinėti laikyseną ir jos vertinimą Darbo uždaviniai: 1. taisyklinga laikysena nevargina. Anot Krutulytės 2010. formuoja visą kūną ir apsaugo organus. bet labai svarbu atsižvelgti į laikysenos. Apibrėžti kaip yra vertinama laikysena. kiti ilsisi. kurie juos įgalina būti daugiau ar mažiau aktyviais. pilvo. Tai dar kitaip vadinama griaučių raumenų – skeleto sistema. bet taip pat svarbi. bėga. nebūtų jokių struktūrinių skeleto deformacijų). guli ar sėdi. nes tai perėjimas iš statinės padėties į dinaminį veiksmą. kai kūnas ruošiasi ir pradėda atlikti judesį. Nors dažniausiai laikysena siejama su raumenų ir skeleto sistema.ĮVADAS Galima teigti. Tačiau ji neturėtų būti laikoma vien tik kaip atliekanti statinę funkciją. galima sakyti yra ergonomiška.

................. 4 2 KINEZITERAPIJOS TAIKYMAS VANDENYJE................................2 Kineziterapijos taikymas vandenyje......................1 Bendrieji pratimų programos planai ir tikslai.................................. 3 1 LAIKYSENOS VERTINIMAS.......8 3 KINEZITERAPIJOS PROGRAMA............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ 4 1.......................................7 2...................... 2 TURINYS...........TURINYS ĮVADAS............2 Pratimų programa vandenyje.........................................................................1 Stuburo linkių bei kojų padėties kitimas.............................................................10 3..................... 11 4 APIBENDRINIMAS.............. 10 3.......1 Vandens fizikinės savybės................................................................................................................................................................................................................................4 1.................................................... 13 LITERATŪRA.. 7 2.............................................................3 Netaisyklinga laikysena......... 14 3 ....................................................

2 1. augant organizmui.2 Širdies ir kraujagyslių sistema 4 . tai gali paskatintiž net mažiausias krūvis. senstant šie linkiai nyksta. Galiausiai. apetito pokyčiai. (Hall Brody 2005) 1. dėl tarpslankstelinių diskų degeneracijos. kurios yra daugiausiai apkraunamos ir kurios yra labai dažnai pažeidžiamos. estrogenų ir progerstrono sukelia skysčių susilaikymą. Kitas pavyzdys. kuri pradeda keistis praėjus dviems metams nuo gimimo. dėl to tai turežėtų būtų laikoma tipinė pozicija. kai kūdikis pradeda stovėti susiformuoja juosmeninė lordozė. apie šeštus metus kojus išsitiesią.3 Netaisyklinga laikysena 1. neaplenkadami stuburo bei kojų. Padidėjęs metabolizmas reiškiasi padidėjusiu karščiavimu.3.1 Stuburo linkių bei kojų padėties kitimas Stuburo bei kojų padėtis yra labai svarbi laikysenos vertinimo dalis. vyksta normalus fiziolioginiai pokyčiai. Tai gali trukdyti atliekant kineziterapiją.1 Endokrininė sistema Įvairus kiekis relaksino. linkiai grįžtą į pirminį gimusio vaiko pavidalą. 1. Bėgant laikui. osteoporozės. nes tai sudaro 85 % visos eisenos. vėmimas. (Hall Brody 2005) Kūno termoreguliacija yra taip pat paveikiama. (Hall Brody 2005) 1. vėliau trečiame mėnesyje susiformuoja kaklinė lordozė. Šie pokyčiai yra naturalūs ir visiškai normalūs. kuriose dažniausiai yra atliekama judesiai ar kuriose pacientas praleidžia ilgą laiką. užkietėję viduriai. kurioje vertinama laikysena.1 LAIKYSENOS VERTINIMAS Tradiciškai laikysena yra vertinama stovimoje ir sėdimoje pozicijoje. Nėščioji gali to netoleruoti. tačiau ji taip pat turėtų būti vertinama daugelyje pozicijų. raiščių bei sąnaeių laisvumą. kuris išsklaidomas per periferinę vazodiliaciją bei suaktyvėjusį prakaito liaukų darbą. būtent tokiose. PAVEIKSLĖLIS? Gimęs kūdikis turi genu varum kojų deformaciją.3. tai stovėjimas ant vienos kojos. pilvo skausmai. krūtų audinių augimą. Hormonų pokyčiai bei struktūrinė adaptacija paveikia virškinimo sistemą: pykinimas. didesnų sąnarių mobilumą bei paslankumą. sumažėjusį lygiųjų raumenų tonusą. Vos gimus kūdikiui jo stuburas būna C raidės. gimdos. tai sudėtinės kūno dalys. ir iki trijų metų būną genu valgum padėtyje. C formą.

Tai priklauso nuo vaisiaus dydžio bei skaičiau (dvyniai. mankštos. jog išlaikytų galvą. nes nėščioji giliau kvėpuoja. Padidėjęs kraujo tekėjimas inkstuose pagreitina toksinų pašalinimą. atsiranda peršalimo. Nors fiziologiniai ir morfologiniai pokyčiai yra normalūs. Pagreitėja plaučių ventiliacija. Šie pokyčiai kelia traumų. skausmo riziką. Kraujo tūris padidėja nuo 30 iki 50% trečiajame nėštumo trimestre. raumenų veikla suintensyvėja. (Hall Brody 2005) 1.3.). (Hall Brody 2005) Nėštumas 10-20% padidina deguonies suvartojimą. kurie grįžta į normalią padėtį. Pėdų padėtis. (Hall Brody 2005) Hemoglobino kiekis krenta progresyviai. Įprastai 1/6 viso nėsšiosios kraujo tūrio cirkuliuoja jos gimdos sistemoje. Gimda sveria vidutiniškai 1100 g. nes vaisius auga ir dėl šlapimo susidarymas išauga bei šlapinimasis dažnėja. tryniai ir t. Kineziterapija.5 kg. taip neturėtų būti manoma. tam įtakos turi ir padidėjęs svoris. kuri buvo prieš nėštumą.4 Raumenų-skeleto sistema Kineziterapeutas yra geriausiai tinkantis dorotis su daugybe pokyčių šioje sistemoje. Gali būti. (Hall Brody 2005) Vidutiniškai moteris priauga 12. krūtys apie 500g. dėl to gali padidėti pėdų pronacija. Į šiuos pokyčius kineziterapeutas turi atsižvelgti ypač. mentės pritraukėja bei sukantys ją į viršų gali nusilpti. kaip nėsšioji turi stotis iš gulimos padėties. bet diafreagmos ekskursija padidėja. Šie pokyčiai priverčia gravitacijos centrą pasislinkti į viršų ir į priekį. tai sukelia pokyčius apatinėje kinematinėje grandinėje. Pratimų programos neturėtų būti skiriamos tam. Pečiai pasidaro apvalūs. hipermobilūs. pratimai tą poreikį padidina dar daugiau. kad sumažinti svorį. Diafragma pakyla apie 4 cm.3 Kvėpavimo sistema Ši sistema taipogi adaptuojasi prie daugelio pokyčių. kitaip nei kiti sąnariai. Svarbu parinkti tinkamą avalynę.3. jog neįvyktų ortostatinė hipotensija. nes kraujo plauzma daugėja greičiau nei eritrocitai. (Hall Brody 2005) 5 . jog pagimdžius. moteriai reikės didesnio dydžio batų.Keičiasi nėščiosios hemodinamika. sinusito požymiai. Raudonųjų kraujo ląstelių ar hemoglobino trūkumas traktuojamas kaip anemija ir nėštumo metu vadinama fiziologine anemija. Hormonų pokyčiai sukelia gleivių gamybą kvėpavimo sistemoje. tačiau padidėjo oro tūris įkvėpiamas per minutę. Krūvis turėtų būti mažinamas vaisiui augant. nors tai yra įprasta. Šonkaulių lankas praplatėja. krūtinės ląstos ekskursija padidėja 5-7 cm. nes jo poreikis augant išauga. galva pasislenka į priekį.t. (Hall Brody 2005) 1. gali likti deformuota. Kvėpavimo dažnis padidėja nežymiai. (Hall Brody 2005) Dėl hormonų sąnariai tampa laisvesni.

fizinių pratimų nėštumo metu.3. važiavimas dviračiu yra nepatartini. siekimas. įprastų kasdienių veiklų. Veiklos. ir turi išlaikyti svorio pokytį dėl vaisiaus. Nėščia moteris dažniausiai vaikšto plačiu žingsniu. pavyzdžiui aerobiniai šokiai.3. mankštos. lipimas laiptais. (Kisner Colby 2007) 1.6 Dubens dugno raumenys Šie raumenys yra išsidėstę prieš gravitacijos jėgą. jos savijauta pagerėtų.Laikysenos pokyčiai gali būti įtakojami darbo. Dubens gali nukristi iki 2. išskirtinai abi pusės tiesiojo raumens yra ištempiamos tiek. Dėl šios kintančios stovėsonos bei vaisiaus augimo paprastos kasdienės veiklos. ypač trečiuoju nėštumo trimestru. Laikyseną taip pat įtakoja hormoniniai pokyčiai.5 cm dėl nėštumo. galima pasitelkti kineziterapiją vandenyje. fukcinį mobilumą. jog pusiausvyra būtų išlaikyta.5 Pilvo (abdominaliniai) raumenys Pilvo raumenys.3. kurios reikalauja geros pusiausvyros ir staigių judesių atlikimo. Tai žymiai sumažina jo galimybę aktyviai ir stipriai susitraukti bei efektyvumą. padidėja klubo išorinė rotacija. jog pasiekia elastiškumo limitą besibaigiant nėštumui. pajėgumą. (Hall Brody 2005) 1. (Kisner Colby 2007) Šie pokyčiai keičia nėščios moters gyvenimo kokybę. vaikščiojimas. norint susidoroti su šiomis problemomis. kėlimas darosi vis sudėtingesnės. jog būtų sumažintas moters diskomfortas. 6 . ji sustiprėtų. Gravitacijos centro poslinkis irgi sumažina (Kisner Colby 2007) 1.7 Pusiausvyra Dėl padidėjusio svorio bei kūno masės pasiskirstymo atsiranda kompensacija.

Atliekant manualinio pasipriešinimo pratimus.1 Vandens fizikinės savybės Unikalios vandens savybės bei pasinerimas į jį turi ypatingus fiziologinius poveikius atliekant pratimus jame. turi platų reabilitacinį potencialą. dėl to palengvėja judesiai. kokį tai turi poveikį. 1. kuo tankesnis skystis ar didesnis gylis. Klampumo sukeltas pasipriešinimas yra proporcingas judesio greičio skystyje. Šis slėgis yra vienodas visam kūno paviršiui.3 Klampumas Tai skysčio molekulių trynimąsis. Dėl slėgio suaktyvėja kraujo grįžimas iš venų. pav Plūdrumas atitinkamai panirus į vandenį 2.\ 2. (Becker 2009) 2.1.2 Hidrostatinis slėgis Visi panardinti kūnai yra slegiami vandens.1. Plūduriuojantį žmogų terapeutas gali pasiekti iš visų pusių. bet ir padėti tausoti sveikatą esant lėtiniams procesams. terapeutas turi turėti pagrindinį suvokimą.1.2 KINEZITERAPIJOS TAIKYMAS VANDENYJE Aplinka. Archimedo dėsnis teigia. reikalinga didesnių 7 . kurią sudaro vanduo. kuri yra priešinga gravitacijai. Trumpo sverto judesiai atliekami su didesniu pasipriešinimu. 2. Jog šios savybės būti tinkamai panaudotos. Ši savybė suteikia pasipriešinimč atliekant aktyvius judesius. ligoms. kad proksimalinė galūnės dalis būtų stabilizuota. tačiau šis potencialas nėra pakankamai išnaudojamas. jog panardintas kūnas pasistumia į viršų tiek. tiek klinikinėje literatūroje. sulėtėja širdies susitraukimų dažnis bei centralizuojama periferinė kraujotaka. sąnarių nebeveikia spaudimas.1 Plūdrumas Tai atvirkščia jėga. tuo slėgis didesnis. kuris gali išgydyti ne tik ūmias traumas. kaip fizikinės vandens savybės paveikia žmogaus kūną. dėl kurio letėja tėkmė. Dėl gylio ir slėgio proporcijos pratimus pacientams lengviau atlikti prie paviršiaus. Dėl šios savybės pacientas gali pasijausti dalinai besvoris. Terapija vandenyje yra plačiai tyrinėjama ir yra teigiamai vertinama tiek mokslinėje. kiek išstumia vandens.

pratimų atlikimą vandenyje. stengiamasi.4 Vandens paviršiaus įtempimas Vandens paviršius tarsi membrane. 2. Tipiškos prenatalinės programos turėtų būti atliekamos vandenyje. Didant paviršiaus plotą. Vanduo temperatūra išlaiko 1000 kartų geriau nei oras. didėja ir pasipriešinimas judesiui. jog atliekant pratimus 30 laipsnių vandenyje. 2. Greitėjant judesių atlikimui.2 Kineziterapijos taikymas vandenyje Anot Kisner. kuri laikoma panardinta vandenyje.5 Hidromechanika Didėjant judėjimo greičiui vandenyje. Judantis vanduo prieverčia pacientą intensyviau dirbti. darant pratimus. giliuose 8 . Tai sukuria pasipriešinimą. (atlikus tyrimą. o stabilizuoti distaliai reikalauja mažiau darbo. jog jis galėtų išlaikyti savo paziciją vandenyje. kuo daugiau kūno raumenų grupių. nėra perkaitimo rizikos) aerobinėmis sąlygomis. krūtinės ar gilesniame gylyje. (Becker 2005) Pabrėžiama aerobinės sąlygos. 2. oro temperatūra turėtų būti 3 laipsniais didesnė. 2. taip veikdama paciento elgseną. pav Terapinės pagalbinės priemonės kineziterapijai vandenyje 2. menteles. Dėl panirusių kūnų vandens temperatūra keičiasi minimaliai. sudaro papildoma pasipriešinimą. Naudojant papildomas priemones vandens paviršiuje. kuri yra įtempta. jog aplinka būtų komfortabili. nustatyta. plūdrios priemonės) pacientui sudaromas didesnis pasipriešinimas judesio atlikimui. Vanduo 25 kartus greičiau reguliuoja kūno temperatūra nei oras. Pacientas vertikalioje pozicijoje. jog pacientas atlikti judesius.6 Termodinamika Vandens temperatūra veikia kūną.paciento pastangų. nes tai itin svarbus reabilitacijos komponentas. greitėja šilumos praradimas. batai.1. su nugaros stabilizacija visos veiklos metu. kuris proporciškai keičiasi objektas svoriui judant vandens paviršiumi. Naudojant papildomas priemones (pirštines. didėja pasipriešinimas jam. Galūnė judanti vandens paviršiumi atlieka daugiau darbo lyginant su galūnę. Colby 2008. pelekus. kurie įtraukia.1. kuris juda vandenyje.1. kurio temperatūra yra vėsi arba neutrali.

kiekvienam asmeniui turi būti iškeliami specifiški. nes ji yra spaudžiama. mažiau). Atliekant pratimus naudojamos minėtos pagalbinės priemonės. 5. ir jai sudaroma kineziterapijos programa vandenyje. skersai). kurios sukuria pasipriešinimą. 3. dėl to priverčiančios atlikti sunkesnį darbą. kombinuojant juos tarpusavyje. kaip saugiai didinti krūvį). kaip padedančios pludūriuoti vandens paviršiuje. Pratimai dubeniui. Taipogi paciento atsipalaidavimas. Pratimų po gimdymo atlikimo mokymas (kada pradėti pratimus. krūvio pašalinimas nuo sąnarių. šonus. atliekant vienokią ar kitokią kineziterapijos intervenciją. 9. Pratimų eiliškumo seka 1. akcentuojamas dubens stabilizavimas visų pratimų atlikimo metu. Baseine vaikščiojama (į priekį. krūtine. Šiuo atveju tai nėščia moteris. tiek apatinėse.baseinuose. Pratimai pilvo raumenims. plūduriavimas vandenyje. Švelnūs tempimo pratimai. vystoma judesių amplitudė. nes nėščioji vėliau gali nebelankyti kineziterapinių užsiėmimų. bėgiojama. Bendrojo lavinimo pratimai pramankštai. Tačiau. Pratimai atliekami visomis judesių kryptimis tiek viršutinėse galūnėse. Taip pat gali būti naudojamos. kartais nesiekiant dugno. Mokomoji informacija. Rankų ir kojų stiprinimas. Atvėsimo pratimai (atsistatymui). 6. 10. kadangi nėščia moteris labiau kvėpuoja krūtine nei diafragma. Colby 2008). gilus. Aerobiniai pratimai širdies-kraujagyslių sistemai (15 min arba 4. 2. 9 . dėl kurio stiprėja raumenys. 7. Atsipalaidavimo pratimai. trečiajame nėštumo trimestre. individualūs kineziterapiniai tikslai ir uždaviniai bei sudaryta individuali kineziterapijos programa. atliekamas dubens dugno. plaukiojama (Kisner. nugaros raumenų stiprinimas. Taip pat labai svarbus akcentas – kvėpavimas. 8.

(Janušonienė. Mokyti saugių aerobinių pratimų. Paruošti kojas padidėjusiam kūno svorio išlaikymui ir cirkuliacijos pagerinimui. Apmokyti saugių pratimų atlikimo ir krūvio didinimo pogimdyminiu laikotarpiu. Bacevičienė 2007) Lindišienė tikslus formuluoja paprastai ir sako. jog reikia gerinti kvėpavimą. dubens dugno silpnumas. susijusių su nėštumu (juosmeninės dalies skausmas. Pratimai. Mokyti taisyklingos pratimų atlikimo technikos ir tinkamų pratimų. mokyti automatiškai derinti fizinius pratimus su giliu ritmišku kvėpavimu.1 Bendrieji pratimų programos planai ir tikslai 1 lentelė Bendrieji pratimų programos planai ir tikslai Kineziterapijos planas Laikysenos įvertinimas. reikalingus nėštumo ir gimdymo metu. Mokyti suprasti dubens dugno raumenų susitraukimo ir atsipalaidavimo būtinumą. Sąmoningas laikysenos treniravimas. Elastingumą palaikančių kojinių naudojimas. stovint. skirti laikysenos koregavimui. Tobulinti gebėjimą atsipalaiduoti. laikantis krūvio didinimo reikalavimų.3 KINEZITERAPIJOS PROGRAMA 3. Mokinti taisyklingos argonominės padėties sėdint. Pusiausvyros pratimų įsisąmoninimo veikla. Tempimo pratimai spazmams mažinti. skatintis žarnyno veiklą. kraujotaką. Pasipriešinimo pratimai tam tikroms raumenų grupėms. Įvertinti ir kontroliuoti tiesiojo pilvo raumens diastazę. Pasipriešinimo pratimai atskiroms raumenų grupėms stiprinti. juosmens paslankumą. didinti dubens dugno tamprumą. Teisingos avalynės parinkimas. Perteikti informaciją apie nėštumo problemas. keliantis ir gulint. Taisyklinga ŠKS veikla. Palaikyti pilvo funkciją ir apsaugoti arba koreguoti patologijas. Įvertinti kojų būklę. Didinti teisingą supratimą apie kūno mechaniką. Pogimdyminių pratimų mokymas. Tikslai Padėti išlaikyti taisyklingą laikyseną nėštumo metu ir po gimdymo. dubens ir šlaunies sąnarių paslankumą. liemens tiesiamųjų raumenų stiprinimui. Gerinti supratimą apie taisyklingą dubens dugno raumenų kontrolę. palaikyti pilvo sienlės raumenų tonusą. Išvengti problemų. gimdymui ir pogimdyminiam laikotarpiui. Mokyti saugių. kovotis su stazės procesais. Suteikti informacijas apie pasikeitimus nėštumo metu ir gimimą. pilvą stiprinančių pratimų. 10 . Pamokos apie vaiko gimdymą. Mokyti atsipalaidavimo technikos. Paruošti pečių juostą ir rankas reikalingas kūdikio priežiūrai Padėti įsisąmoninti taisyklingą kūno padėtį ir kūno įvaizdį. didinti kryžmens ir klubo. sumažėjusi cirkuliacija). Fiziškai paruošti nėštumui. Stiprinti raumenis.

Įtempiama blauzda. Kartojama 7 katus abiejoms rankoms. . Pr. 1. p. Įtempta nugara. Įtempiami sėdmens raumenys. Įtūpus vandenyje iki kaklo atliekama smūgio imitacija ranka įvairiomis kryptimis. Tikslas: paruošti raumenis sąnarius suaktyvinti kraujotaką. p. susijusių nėštumu. abiejomis rankomis stumiamas vanduo. p. kurie panirę. iš vieno šono į kitą. Pr. Tiesios nugaros išlaikymas kojos keliamos fiziškai paruošti nėštumui. Pr. p. Įjungiami rankos judesiai visomis plokštumomis. 2-3 min. galima atsistoti prie sienos. 2-3 min. Pr. su pailga plūduriuojančia priemone bėgama vietoje ir atliekamas irklavimas į priekį ir atgal. Įsikibus baseine už turėklo vandenyje minamas dviratis. palaikyti funkciją apsaugoti koreguoti patologijas. padėti įsisąmoninti taisyklingą kūno padėtį ir kūno įvaizdį. Tiesios nugaros išlaikymas. rankos leidžiasi ir toliau atliekama pašokimo imitacija vandenyje. pogimdyminiam su pilvo ir arba 5. 11 ir 3. p. Stovint. 7. p. Pr. tai viena. rankos tiesiamos. Stovint ėjimas ratu spartinant žingsnį. 2-3 min. 2-3 min. dubuo žemai. 8. Pagrindinė dalis Trukmė: 30 – 35 minutės. bėgimas vietoje su svarmenimis rankose.stovint. Pr. gerinti laikyseną. p.3. Įtempti sėdmenys ir šlaunys. atliekamas smūgo imitacija su ranka į priekį. 4. po to kita. Atliekami aktyvūs judesiai per alkūnes ir pečių sąnarius ir darbui. lenkiamos šlaunys. p. Jei sunku išlaikyti laikyseną. Pr. Tikslas: 3. Pr. Pr. p. Stovint. Pėdos taip pat aktyviai juda. Pratimų programa vandenyje Kineziterapeuto pastabos Gylis iki krūtinės Taikomų pratimų aprašymas 1. 2-3 min. Stovint. p. 2. Pr. viena šlaunis lenkiama. Stovint. 2-3 min. Stovint. Kartojama 10 kartų abi šlaunis. su svarmenimis rankose. tai kita ranka. p. Stovint bėgimas vietoje. gilus kvėpavimas. 8 kartai abiejoms rankoms. Rankos atitinkamai tiesiasi ir lenkiasi. gimdymui laikotarpiui. 6. Kartojama 8 kartus. Pr. 2. aukštai.2 Pratimų programa vandenyje 2 lentelė Įvadinė dalis Trukmė 5 – 10 minučių. išvengti problemų. Atsisėdus ant pailgų plūduriuojančių pagalbinių priemonių tarp kojų minama su kojomis. Kartojama 10 kartų abiejomis rankomis.

Pr. p. Pr. Stovint. Įsikibus į turėklą. Tiesus kūnas. o po to atgal. lenkiamos šlaunys ir Gilus kvėpavimas. 10. p. toliau kojos ištiesiamos. išsitiesiama. Einant ratu. 12 . 5. Stovint. p. 2-3 min. apkabinamas pilvas.9. įsikabinus į turėklą ir atliekama kojų pritraukimas ir atitraukimas. klubo Kartojama 10 kartų 3. Pr. vaikščiojama ratu. p. Pr. Pr. 4. atitraukimas. priemonių. Kartojama 3-4 kartus. 2. 1-2 min. Pr. p. 1-2 min. sureguliuoti kraujotaką kvėpavimą. atliekama išorinė rotacija. kita po krūtine. atliekama galvos lenkimas į šoną su rankos pagalba atliekamas tempimas. Kartojama 5 kartus abi kojas. p. Baigiamoji dalis Trukmė: 5 – 10 minučių Tikslas: atpalaiduoti raumenis. p. Įsikibus už turėklo minamas dviratis pirmyn. sulenktos suglaustos kojos. Pr. Gulint ant pailgų plūduriuojančių priemonių. atsipalaiduojama. viena po pilvu. Kvėpavimas. atliekami cirkumdukciniai judesiai pirmyn ir atgal. Pr. Kartojama 15 kartų 11. Plūduriuojama atliekami ant pagalbinių atitraukimai. p. Kartojama 10 kartų. rankos ant pečių. ir 1. Plūduriuojama ant pagalbinių priemonių.

jog tokios terapijos nauda yra lygi ar net lenkia kitas terapijų formas. kuri yra trečiajame nėštumo trimestre.4 APIBENDRINIMAS Kineziterapeutai nėščiosioms gali pasiūlyti nemažai paslaugų. gerina bendrą savijautą. pratimų skyrimas. jog terapija vandenyje gali būti naudinga moterims. Atlikti tyrimai rodo. nors ir susilaukė populiarumo. kineziterapeutas gali padėti jai atsipalaiduoti. mažinti nėštumo diskomfortą. Smith. 2009 teigia. kuri bus efektyvi siekiant užsibrėžtų tikslų. stiprinti kūną ir ruošti nėščiają gimdymui. 13 . Viena iš kineziterapeuto kompetencijų – kineziterapijos taikymas vandenyje. streso valdymo mokymas. kurioms skauda juosmeninę nugaros dalį. raumenų – skeleto sistemos diskomforto mažinimas. Michel 2006 prideda. (Becker 2009) Kineziterapijos taikymas anot Hammer ir kt. pavyzdžiui vaikščiojimą ar bėgiojimą. Waller ir kt. sumažina nėštumo diskomfortą. o Lox. Kineziterapija vandenyje dar nėra taip plačiai taikoma. 2008 vandenyje nėsčiosioms ir kūdikiui yra saugu. Šiuo atveju nėščiajai. kineziterapeutas gali geriau individualizuoti kineziterapinę programą ją modifikuoti. Treasure 2006 prideda. gerinti pusiausvyrą. Taisyklingos laikysenos mokymas. jog terapija posityviai veikiama nėsčiosios nusiteikimą. jog pratimai atliekama vandenyje gali pagerinti fizinį funkcionalumą. Skatindamas nėščiąją bendradarbiauti suprasdamas ir atsižvelgdamas į jos poreikius.

Panevėžys.1111/j.nl/files/341017vcan. Kaunas. Hammer R. C. Therapeutic exercise second edition Lippincott Williams & Wilkins. Changes in Feeling States Following Aquatic Exercise During Pregnancy.ebscohost.00045. Kineziterapijos pagrindai akušerijoje.com/doi/10. E. Bendroji akušerija. 2009 [žiūrėta 2013-03-03] Prieiga per internetą: http://cre. T.wiley. Davis Company. 2009 [žiūrėta 2013-03-03] Prieiga per internetą: http://www. Lox C. Aquatic Therapy: Scientific Foundations and Clinical Rehabilitation Applications. 2008 [žiūrėta 2013-03-03] Prieiga per internetą: http://condor. Ir kt. Kineziterapija nėsčiosioms ir ginekologinėmis ligomis sergančioms moterims.. 2006 [žiūrėta 2013-03-03] Prieiga per internetą: http://web. A Pilot Study on the Effects of Aquatic Exercises on Discomforts of Pregnancy. Brody L. F. A. LKKA. M. Lindišienė D. Bacevičienė R.1552-6909. L.. Smith S.com/content/23/1/3. Colby L. 2006 [žiūrėta 2013-03-03] Prieiga per internetą: http://onlinelibrary. 2005 6. L. Janušonienė L. Exercise and pregnancy.ewac. Michel Y. A. Treasure D. 2000 3. Philadelphia.com/ehost/detail?sid=88378711-9a2d-41bb-9419-417ed7f38a1a %40sessionmgr14&vid=2&hid=11 8. 2007 5.. 2007 2.sagepub.x/abstract 9.cmich. S.LITERATŪRA 1. Waller B ir kt.. A. Hall C..2006.edu/cdm/singleitem/collection/p1610-01coll1/id/3229/rec/9 7.abstract?rss=1 14 . Therapeutic aquatic exercise in the treatment of low back pain: a systematic review. Becker B.pdf 4. Therapeutic exercise fifth edition. Kisner C.