You are on page 1of 4

Electricity Electricity is mainly use for lighting, cooking, cooling, heating & charge phones etc.

Lighting No of bulb Usage hours per week 7 42 30 7 168 Total Energy consumption kwh per week
0.42 2.772 1.08 0.098 0.84 5.21

60w 11w 9w 7w 5w

2 2 4 2 1

Usage hours per week Cooking Iron cloths Television Charge phones Other (Blender, mixture etc.) 800w 1000w 60w 4.2w*3=12.6w 7 1 30 15

Energy consumption kwh per week 5.6 1 1.8 0.189 1

6 5 4 3

5.6 5.21

1.8 2 1 1 0.189 0 Lighting cooking ironing television charging phones other 1

COSTS

90 ENERGY COST PER MONTH SOURCE Electricity LP gas wood Fuel (kerosene) Total COST Rs.799kwh Electricity consumption per month (theoretical) =14.196kwh Electricity consumption per month (Actual) =61kwh Theoretical electricity bill=Rs.750 Rs.350 Total cost for gas =Rs.3000/4 =Rs.90 Rs.750 Wood Usage of weight of wood per month =250kg Cost for wood =Rs.799kwh *4=59.1215 .369.375 Rs.3000 Duration of using the gas cylinder = 4 months Cost for gas per month =Rs.2650 + Rs.Electricity consumption per week=14.2650 Cost for Transporting the cylinder =Rs.375.0 Fuel Usage of kerosene= 1 bottle=750 ml Cost for kerosene =Rs.90 LP Gas LP gas price= Rs.0 Rs.56 Actual electricity bill=Rs.350=Rs.

COST FOR VEGETABLE VEGETABLES Rice Usage per month (kg) 45 Price (Rs/kg) 15(because rice not buy from shop ) 170 140 120 90 80 40 240 60 110 50 90 120 110 60 80 80 Cost per month(Rs) Dhal Potato Carrot Cabbage Beets Cucumber Mushrooms Pumpkin Beans Brinjal onion Jack Tomato Leeks Ladies Fingers Wing Beans Bitter Gourd 2 4 2 3 1 2 0.17650/12= Rs.1470 Usage Coconut oil Wheat flavor Milk powder Sugar salt coconut Chili powder tea other 3l 4kg 3kg 5kg 1kg 20 750g 750g Total Price of unit quantity(Rs) 170 120 800 80 30 30 300 600 Cost (Rs/month) 510 480 2400 400 30 600 225 450 1000 6095 FRUIT .400 2 5 3 3 3 1 1 1 1 1 Total 675 340 560 240 270 80 80 96 120 550 150 270 120 110 60 80 80 3881 Consumption Kg price (Rs/Kg) (per year) 100 60 Banana 50 50 Papaya 50 60 Mango 20 60 Pineapple 10 60 Avocado 5 150 Apple 2 200 Rambutan 5 100 Orange 6 50 Water melon 30 80 lime Total 17650 Cost for fruits per month= Rs.

.Total cost for food per month = Rs. If we can iron all cloths for wanted to week in one time some amount of energy can save. LED bulbs are using to other places. can save energy by using aluminum equipment & high cross sectional area & low depth cooking equipment.5000 per month Total cost = Rs.( 1215+11446+5000) = Rs. This work is very high energy consumption.3881 + Rs.6095 =Rs. in day time mainly use sunlight for lighting home and not use the electricity.17661 TOTAL COST PER MONTH Transport 28% Energy 7% Food 65% POSSIBILITIES FOR SAVING ENERGY  In home use different type of bulbs for lighting. They have different wattages.  When using gas cooker. As well as can save energy by.  For ironing cloths use iron 1hour per week. Filament type bulbs consume more energy than other bulbs.11446 Trasport cost Transport cost =Rs.1470+ Rs. So if we can replace CFL or LED bulbs for that can save energy for consume to lighting. Filament bulbs are using for some places and CFL.