You are on page 1of 9

# he mole is most simply expressed as the relative 'formula mass in g' or the 'molecular mass in g' of the defined

chemical 'species', and that is how it is used in most chemical calculations. The molar mass is Mr g mol i.e. the molar mass in grams Mr is 'shorthand' for relative formula mass or molecular mass in amu (atomic mass units). The term relative molecular mass (sum of the atomic masses of the atoms in a single molecule of the substance) is usually applied to definite molecular species e.g. molecular mass 18 for the water molecule H2O, 17 for the ammonia molecule NH3 16 for the methane molecule CH4 and 180 for the glucose sugar molecule C6H12O6 (atomic masses for these examples H = 1, O = 16, N = 14, C = 12, S = 32, Na = 23, Cl = 35.5) The term relative formula mass (sum of the atomic masses of the atoms in a specified formula) can be used for ANY specified formula of ANY chemical substance, though it is most often applied to ionic substances. e.g. molar mass of ionic sodium chloride NaCl or Na Cl is 58.5g the molar mass of ammonium sulfate (ionic salt) (NH4)2SO4 or (NH4 )2(SO4 ) = 130g or 18g for the molar mass of water H2O, and 17g is the molar mass of the ammonia molecule NH3 etc. as for molecular mass BUT in most cases either term for Mr is ok to use, and if in doubt, just call it Mr Every mole of any substance contains the same number of the defined species . The actual particle number is known and is called the Avogadro Constant, denoted NA). It is equal to 6.023 x 10
23 + 2+ -1

## 'defined species' per mole i.e. 6.023 x 10

23

mol

-1

This means there are that many atoms in 12g of carbon (C = 12) or that many molecules in 18g water (H2O = 1+1+16 = 18, H = 1; O = 16) *. * This is about 18cm , so picture this number of molecules in a nearly full 20cm measuring cylinder or a 100ml beaker less than /5th full! The Avogadro number is 6.023 x 10
23 3 3 1

= 602 300 000 000 000 000 000 000 atoms or molecules per mole!

= six hundred and two thousand and three hundred million million million 'particles' per mole ! A thimble full of water is about 1cm , 1 mole of water = 18g and ~ 18cm because the density of water is ~1.0 g/cm Therefore in a thimble full of water there are ~6.023 x 10 /18 = ~3.3 x 10 = thirty three thousand million million million molecules of water! So, just think how many molecules of water are in your body! However, the real importance of the mole is that it allows you to compare ratios of the relative amounts of reactants and products, or the element composition of a compound, at the atomic and molecular level. If you have a mole ratio for A:B of 1:3, it means 1 particle of A to 3 particles of B irrespective of the atomic or formula masses of A and B. (see also section 6. for reacting masses not using moles) Important Note. Relative atomic mass is just a number based on the carbon-12 relative atomic mass scale. Molar mass is a term used to describe the mass of one mole i.e. the relative atomic/formula/molecular mass in grams (g). Examples: Example 7.1.1 o Consider the formation of 1 mole of ammonia, NH3, o consists of 1 mole of nitrogen atoms combined with 3 moles of hydrogen atoms. o Or you could say 2 moles of ammonia is formed from 1 mole of nitrogen molecules (N 2) combining with 3 moles of hydrogen molecules (H2). o N2(g) + 3H2(g) ==> 2NH3(g)
23 22 3 3 3

## = 33 000 000 000 000 000 000 000 molecules!

You can then think in any ratio you want e.g. 0.05 mol nitrogen combines with 0.15 mol hydrogen to form 0.10 mol of ammonia. So, you can calculate using any ratio on the basis of the 1:3:2 ratio (or 1:3 ==> 2) of the reactants and products in the balanced symbol equation. Example 7.1.2 o Consider the formation of 1 or 2 moles of aluminium oxide, o Al2O3, consists of 2 moles of aluminium atoms combined with 3 moles of oxygen atoms (or 1.5 moles of O2 molecules) to form 1 mole of aluminium oxide. 3 2Al(s) + /2O2(g) ==> Al2O3(s) o To avoid fractions in equations you can say 4 moles of aluminium atoms combine with exactly 3 moles of oxygen molecules to form 2 moles of aluminium. 4Al(s) + 3O2(g) ==> 2Al2O3(s) So the simplest whole number reacting molar ratio is 4:3:2 (or 4:3 ==> 2) Example 7.1.3 o How do you go from a reacting mole ratio to reacting mass ratio? o You read the equation in relative numbers of moles and convert the moles into mass. mass moles x formula mass - see triangle below e.g. the formation of copper(II) chloride from copper(II) oxide and hydrochloric acid. CuO(s) + 2HCl(aq) ==> CuCl2(aq) + H2O(l) 1 mole + 2 moles ==> 1 mole + 1 mole Atomic masses: Cu = 64, O = 16, H = 1, Cl =35.5 Therefore ... (64 + 16)g CuO + 2x(1 + 35.5)g HCl ==> (64 + 2 x 35.5) CuCl2 + (2 x 1 + 16)g H2O 80g CuO + 73g HCl ==> 135g CuCl2 + 18g H2O So, from a mole ratio of 1:2 ==> 1:1 you get a mass ratio of 80:73 ==> 135:18 Example 7.1.4 o This can be useful for calculating the quantities of chemicals you need for e.g. the chemical preparation of a compound. o Using the concept of mole ratio and the exemplar reactions above ... o (a) Calculate how many grams of copper(II) oxide you need to dissolve in hydrochloric acid to make 0.25 moles of copper(II) chloride? o From the equation, 1 mole of copper oxide makes 1 mole of copper chloride, o therefore you need 0.25 moles of CuO o since mass = molar mass x formula mass o you need 0.25 x 80 = 20g of CuO o (b) What mass of aluminium metal do you need to make 0.1 moles of aluminium oxide? o 4Al(s) + 3O2(g) ==> 2Al2O3(s) and the atomic mass of aluminium is 27 o 4 moles of aluminium makes 2 moles of aluminium oxide, (ratio 4:2 or 2:1) o therefore 0.2 moles of aluminium metal makes 0.1 moles of aluminium oxide (keeping the ratio of 2:1)

o o

o o

mass of aluminium metal needed = 0.2 x 27 = 5.4g of Al Note that you can pick out the ratio you need to solve a problem - you DON'T need all the numbers of the full molar ratio, all you do is pick out the relevant ratio! For calculation purposes learn the following formula for 'Z' and use a triangle if necessary.

For a substance 'Z' (1) mole of Z = g of Z / atomic or formula mass of Z, (2) or g of Z = mole of Z x atomic or formula mass of Z (3) or atomic or formula mass of Z = g of Z / mole of Z where Z represents atoms, molecules or formula of the particular element or compound defined in the question and all masses quoted in grams (g). Example 7.2.1: How many moles of potassium ions and bromide ions in 0.25 moles of potassium bromide? + o 1 mole of KBr contains 1 mole of potassium ions (K ) and 1 mole of bromide ions (Br ). o So there will be 0.25 moles of each ion. Example 7.2.2: How many moles of calcium ions and chloride ions in 2.5 moles of calcium chloride? 2+ o 1 mole of CaCl2 consists of 1 mole of calcium ions (Ca ) and 2 moles of chloride ion (Cl ). o So there will be 2.5 x 1 = 2.5 moles of calcium ions and 2.5 x 2 = 5 moles chloride ions. Example 7.2.3: How many moles of lead and oxygen atoms are needed to make 5 moles of lead dioxide? o 1 mole of PbO2 contains 1 mole of lead combined with 2 moles of oxygen atoms (or 1 mole of oxygen molecules O 2). o So 1 x 5 = 5 mol of lead atoms and 2 x 5 = 10 mol of oxygen atoms (or 5 mol oxygen molecules) are needed. Example 7.2.4: How many moles of aluminium ions and sulphate ions in 2 moles of aluminium sulphate? 3+ 2o 1 mole of Al2(SO4)3 contains 2 moles of aluminium ions (Al ) and 3 moles of sulphate ion (SO4 ). o So there will be 2 x 2 = 4 mol aluminium ions and 2 x 3 = 6 mol of sulphate ion. Example 7.2.5: How many moles of chlorine gas in 6.5g? Ar(Cl) = 35.5) o chlorine consists of Cl2 molecules, so Mr = 2 x 35.5 = 71 o moles chlorine = mass / Mr = 6.5 / 71 = 0.0944 mol Example 7.2.6: How many moles of iron in 20g? (Fe = 56) o iron consists of Fe atoms, so moles iron = mass/Ar = 20/56 = 0.357 mol Fe

Example 7.2.7: How many grams of propane C3H8 are there in 0.21 moles of it? (C = 12, H = 1) o Mr of propane = (3 x 12) + (1 x 8) = 44, so g propane = moles x Mr = 0.21 x 44 = 9.24g Example 7.2.8: 0.25 moles of molecule X was found to have a mass of 28g. Calculate its molecular mass. o Mr = mass X / moles of X = 28 / 0.25 = 112 Example 7.2.9: What mass and moles of magnesium chloride is formed when 5g of magnesium oxide is dissolved in excess hydrochloric acid? o reaction equation: MgO + 2HCl ==> MgCl2 + H2O o means 1 mole magnesium oxide forms 1 mole of magnesium chloride (1 : 1 molar ratio) o formula mass MgCl2 = 24+(2x35.5) = 95, o MgO = 24+16 = 40, 1 mole MgO = 40g, so 5g MgO = 5/40 = 0.125 mol o which means 0.125 mol MgO forms 0.125 mol MgCl2, o Mass = moles x formula mass = 0.125 x 95 = 11.9g MgCl2 Example 7.2.10: What mass and moles of sodium chloride is formed when 21.2g of sodium carbonate is reacted with excess dilute hydrochloric acid? o reaction equation: Na2CO3 + 2HCl ==> 2NaCl + H2O + CO2 o means 1 mole sodium carbonate gives 2 moles of sodium chloride (1:2 ratio in equation) Formula mass of Na2CO3 = (2x23) + 12 + (3x16) = 106 Formula mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5 o moles Na2CO3 = 21.2/106 = 0.2 mole o therefore 2 x 0.2 = 0.4 mol of NaCl formed. o mass of NaCl formed = moles x formula mass = 0.4 x 58.5 = 23.4g NaCl Using the Avogadro Constant, you can actually calculate the number of particles in known quantity of material. Example 7.3.1: How many water molecules are there in 1g of water, H2O ? o formula mass of water = (2 x 1) + 16 = 18 23 o every mole of a substance contains 6 x 10 particles of 'it' (the Avogadro Constant). o moles water = 1 / 18 = 0.0556 23 22 o molecules of water = 0.0556 x 6 x 10 = 3.34 x 10 3 3 o Since water has a density of 1g/cm , it means in every cm or ml there are o 33 400 000 000 000 000 000 000 individual H2O molecules or particles! Example 7.3.2: How many atoms of iron (Fe = 56) are there in an iron filing of mass 0.001g ? o 0.001g of iron = 0.001 / 56 = 0.00001786 mol 19 o atoms of iron in the nail = 0.00001786 x 6 x 1023 = 1.07 x 10 actual Fe atoms o (10.7 million million million atoms!) Example 7.3.2: (a) How many particles of 'Al2O3' in 51g of aluminium oxide?

o o o o o o o o

Atomic masses: Al =27, O = 16, f. mass Al2O3 = (2x27) + (3x16) = 102 moles 'Al2O3' = 51/102 = 0.5 mol 23 23 Number of 'Al2O3' particles = 0.5 x 6 x 10 = 3 x 10 3+ 2(b) Aluminium oxide is an ionic compound. Calculate the number of individual aluminium ions (Al ) and oxide ions (O ) in the same 51g of the substance. 3+ 2For every Al2O3 there are two Al and three O ions. So in 51g of Al2O3 there are ... 23 23 3+ 0.5 x 2 x 6 x 10 = 6 x 10 Al ions, and 23 23 20.5 x 3 x 6 x 10 = 9 x 10 O ions.

More advanced use of the mole and Avogadro Number concepts (for advanced level students only) You can have a mole of whatever you want in terms of chemical species e.g. 23 In terms of electric charge, 1 Faraday = 96500 C (coulombs) = 6 x 10 electrons If you have 2.5 moles of the ionic aluminium oxide (Al2O3) you have ... 3+ 2o 2 x 2.5 = 5 moles of aluminium ions (Al ) and 3 x 2.5 = 7.5 mol of oxide ions (O ) When you write ANY balanced chemical equation, the balancing numbers, including the un-written 1, are the reacting molar ratio of reactants and products.

Extra Advanced Level Chemistry Questions - more suitable for Advanced AS-A2 students which can be completely tackled after ALSO studying section 9 on the molar volume of gases and ANSWERS to QA7.1 QA7.1 This question involves using the mole concept and the Avogadro Constant in a variety of situations. The Avogadro Constant = 6.02 x 10
23

## mol . The molar volume for gases is 24dm at 298K/101.3kPa.

-1

Atomic masses: Al = 27, O = 16, H = 1, Cl = 35.5, Ne = 20, Na = 23, Mg = 24.3, C = 12 Where appropriate assume the temperature is 298K and the pressure 101.3kPa.

Calculate .... (a) how many oxide ions in 2g of aluminium oxide? (b) how many molecules in 3g of hydrogen? (c) how many molecules in 1.2 cm of oxygen? (d) how many molecules of chlorine in 3g? (e) how many individual particles in 10g of neon? (f) the volume of hydrogen formed when 0.2g of sodium reacts with water. (g) the volume of hydrogen formed when 2g of magnesium reacts with excess acid. (h) the volume of carbon dioxide formed when the following react with excess acid (1) 0.76g of sodium carbonate (2) 0.76g sodium hydrogencarbonate (i) the volume of hydrogen formed when excess zinc is added to 50 cm of hydrochloric acid, concentration 0.2 mol dm . (j) the volume of carbon dioxide formed when excess calcium carbonate is added to 75 cm of 0.05 mol dm hydrochloric acid.
3 -3 3 -3 3

Mole calculations introduction * Molar gas volume * Advanced Redox titration Q's * Non-redox titration Q's Qa7.1 (a) f. mass Al2O3 = 102, 2 102 x 3 x 6.02 x 10 (b) f. mass H2 = 2, 3 2 x 6.02 x 10 (c) 1.2 24000 x 6.02 x 10
23 23 23

= 3.54 x 10

22

oxide ions

= 9.03 x 10
19

23

molecules

= 3.01 x 10

molecules
22

## (d) f. mass Cl2 = 71, 3 71 x 6.02 x 10

23

= 2.54 x 10

molecules
23

(e) Neon exists as single atoms (Ar = 20), 10 20 x 6.02 x 10 (f) 2Na + 2H2O ==> 2NaOH + H2, 1 mole sodium gives 0.5 moles hydrogen,

= 3.01 x 10

23

atoms

mole Na = 0.2 23 = 0.008696, so mole H2 = 0.008696 2 = 0.004348 so volume H2 = 0.004348 x 24000 = 104.3 cm or 0.104 dm (g) e.g. Mg + 2HCl ==> MgCl2 + H2 1 mole magnesium gives 1 mole hydrogen, mole Mg = 2 24.3 = 0.0823 so mole H2 = 0.0823, so volume H2 = 0.0823 x 24 = 1.975 dm
3 3 3

(h) both 1 mole of Na2CO3 or NaHCO3 will give 1 mole of CO2 (1) VCO2 = mol Na2CO3 x 24000 = 0.76 106 x 24000 = 172cm (2) VCO2 = mol NaHCO3 x 24000 = 0.76 84 x 24000 = 217cm (i) Zn + 2HCl ==> ZnCl2 + H2 , mole H2 = mole HCl 2
3 3

mol HCl = 50 1000 x 0.2 = 0.01 mol so mole H2 = 0.005, VH2 = 0.005 x 24000 = 120cm (j) CaCO3 + 2HCl ==> CaCl2 + H2O + CO2 mole CO2 = mole HCl 2, mol HCl = 75 1000 x 0.05 = 0.00375 mol so mole CO2 = 0.001875, VCO2 = 0.001875 x 24000 = 45cm
3 3