You are on page 1of 4

Jak nastroić gitarę?

Do gry na gitarze klasycznej używamy tylko strun nylonowych, ponieważ struny metalowe niszczą progi oraz paznokcie. W rzadkich przypadkach mogą uszkodzić nawet gitarę. Struny w gitarze dzielimy na wiolinowe (E1, H2, G3) i basowe (D4, A5, E6).Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do gry na gitarze jest nastrojenie. Sposobów strojenia jest bardzo dużo a różni gitarzyści mają swoje sposoby. Oto pierwsza metoda, najprostsza i opisana w prawie każdym podręczniku do nauki gry na gitarze. Niestety jest ona najmniej dokładna. Strojenie proste Do nastrojenia gitary musimy posiadać kamerton, który po uderzeniu daje nam dźwięk a1, lub inne źródło dźwięku, które posiada tą częstotliwość np. pianino.

Na naszej gitarze ten dźwięk znajduje się na V progu pierwszej struny E1. Po uważnym wsłuchaniu się w dźwięk kamertonu palcem ręki naciskamy strunę E1 na V progu i uderzamy w nią, regulujemy ślimakiem tak długo, aż otrzymany dźwięk będzie odpowiadał dźwiękowi z kamertonu. Następnie przyciskając V próg struny H, porównujemy jej wysokość z nastrajaną już pustą E1. Jeżeli dźwięk jest za niski lub za wysoki, regulujemy ślimakiem, aż uzyskamy taki sam dźwięk, jaki ma pusta struna E1. Strunę G przyciskamy nie na V progu, lecz na IV ( jest to wyjątek podczas strojenia) i

2. Stroimy basową struną E6 według kamertonu lub innego wzorca. które muszą być identyczne. porównując według schematu: V próg struny A5 z VII progiem struny D4. Jest to bardzo dokładny i precyzyjny sposób jednak nie polecam go osoba początkującym gdyż wymaga dobrego słuchu.porównujemy z pustą struną H. na V progu struny A uzyskujemy dźwięk pustej struny D i na V progu E6 uzyskujemy dźwięk pustej struny A. używając tylko pustych strun. 3. Gramy flażolet na V progu struny E6 i VII progu struny A5 i porównujemy dźwięki. . Strojenie flażoletami Drugim sposobem strojenia jest strojenie przy pomocy flażoletów. Stroimy na flażoletach porównując dwa dźwięki. Pamiętajmy aby tą czynność powtórzyć kilka razy aby mieć pewność że gitara została idealnie nastrojona. Sposób strojenia polega na porównaniu strojonej struny z dźwiękiem wydobywanym ze stroika dmuchanego. Stroiki dmuchane Kolejnym sposobem strojenia gitary są wszelkiego rodzaju stroiki posiadające jeden lub więcej dźwięków odpowiadającym dźwiękom pustych strun. V próg struny D4 z VII progiem struny G3. Dalej postępujemy według schematu: na V progu struny D uzyskujemy dźwięk pustej struny G. Kolejne struny stroimy. IV próg struny G3 z V progiem struny H2. mamy wolną lewą rękę do operowania maszynkami w trakcie brzmienia struny. V próg struny H2 z VII progiem struny E1. 1. Zaletom tego rodzaju strojenia jest to że.

. że w pomieszczeniu musi być cicho a mikrofon położony blisko pudła rezonansowego. Niektóre stroiki są mocowane na samej gitarze. Jednak warunkiem jest posiadanie oczywiście komputera. mianowicie czasem zawodzi i się myli. elektroakustycznymi i posiada wadę. Oczywiście musimy pamiętać. Taki stroik posiada mikrofon lub wejście. pod które go podłączamy.Strojenie elektroniczne Szybka metodą jest strojenie przy pomocy stroika elektronicznego. Takie wirtualne tunery są często darmowe i bardzo dokładne wystarczy podłączyć mikrofon i postawić go blisko pudła rezonansowego i postępować zgodnie z instrukcją. Programy komputerowe Jeszcze jednym sposobem strojenia jest używanie programów komputerowych. Urządzenie jest bardzo proste jednak najlepiej spisuję się w współpracy z gitarami elektrycznymi . Programy te można znaleźć na mojej stronie w dziale Download.

Nazywamy to współczynnikiem rozszerzalności. w jakim będzie używany. Szczególnie uważajmy na zbyt nagłe zmiany temperatury. Jak często stroić gitarę? Strój gitary należy sprawdzać przed każdym użyciem instrumentu. Stałe obcowanie z prawidłowym strojem wyrobi w nas nawyk rozpoznawania nieczystości intonacyjnych wszelkich fałszów i reagowania na nie . Drugim ważnym czynnikiem jest światło. W przeciwnym razie struny będą zmieniały swoją wysokość do póki nie przystosują się do temperatury otoczenia. zimna struna się kurczy a ciepła rozszerza. Tych kilka rad pomoże nam utrzymać naszą gitarę dobrze nastrojoną przez dłuższy czas. że. aby przy grze nie padały na gitarę bezpośrednio promienie słoneczne. Musimy o tym pamiętać szczególnie zimom i przy częstej zmianie otoczenia.Temperatura strojenia Pamiętajmy. aby Instrument. Struny gitarowe są szczególnie wrażliwe na te czynniki. miał temperaturę pomieszczenia. Jeżeli jesteśmy zmuszeni grać np. przy światłach reflektorów nie zapominajmy o tym. Musimy pamiętać. Regularny strój i stałe sprawdzanie precyzji stroju instrumentu ma wpływ nie tylko na jakość wykonywanej przez nas muzyki. aby dać czas na ogrzanie się instrumentu. I tak się dzieje z każdym materiałem. przed przystąpieniem do strojenia. Musimy wiedzieć.