Assignment

Attribution Non-Commercial (BY-NC)

18 views

Assignment

Attribution Non-Commercial (BY-NC)

- ACICO Light Weight Building Blocks
- 10067 - Material Constants
- sika_waterproofing_mortar
- Effect of Superplasticizers Compatibility on the Workability, Early Age Strength and Stiffening Characteristics of Opc, Ppc, And Psc Pastes and Mortar
- Aci 201 Guide to Durable Concrete
- Brickwork Faqs
- brick Masonry
- Methods of Mix
- Concrete Laboratory
- White Cement Prospects
- Poti Water Supply Project
- Water Supply Improvement Project Study for Yangon City and Pathein City
- Entrance Gate and Porch_boq
- Total Project
- School Building - Un Priced
- Cs20160531_house Specifications Finale
- RAO CBM 96 (2015) 508-517
- session1.1
- Samalkot Lab -(16-17 SSR)(final).xlsx
- Handbook on Leakage Treatment in Buildings(1)

You are on page 1of 19

Plan. Cost of Construction is Rs 900/Sqft. Cost for Water Supply, Sanitary, Electricity and Gas Supply should include separately and Cost for Contingencies also is included. SOLUTION: 01 Figure

02.

Sides AB = CD = 30.25ft Sides BC = AD = 22.25ft Cost of Construction = Rs. 900/Sqft Plinth Area of Building from given Drawing Area = Length x Breadth Area = 30.25ft x 22.25ft Area = 637.0625 Sqft Rate of Cost of Construction per Square Unit = Rs. 900/Sqft Cost of Construction of Building = Total Plinth Area x Cost of Construction Cost of Construction of Building = 673.0625 x 900 Cost of Construction of Building = Rs. 605754

03.

04.

05. A Water Supply Charges = 04% of Construction of Building Water Supply Charges = 04/100 x 605754 = Rs.24230 05. B Sanitation Charges = 04% of Construction of Building Sanitation Charges = 04/100 x 605754 = Rs.24230 05. C Electricity Charges = 08% of Construction of Building Electricity Charges = 08/100 x 605754 = Rs.48460 05. D Gas Charges = 04% of Construction of Building Gas Charges = 04/100 x 605754 = Rs.24230 Sum of 04 and 05 = Rs. 605754 + Rs. 121150 = 726904 Contingencies = 03% of Construction of Building Contingencies = 03/100 x 726904 Contingencies = Rs. 21807 Total Cost of Construction = Rs. 748711

Date: 31-10-2012 EXAMPLE: Prepare Rough Cost Estimate of Building from given Figure on Plinth Area. All Data are to be taken yourself. SOLUTION: 01 Figure

02.

Sides AB = CD = 33.00ft Sides BC = AD = 22.25ft Cost of Construction = Rs. 1000/Sqft Plinth Area of Building from given Drawing Area = Length x Breadth Area = 33.00ft x 22.25ft Area = 743.25 Sqft Rate of Cost of Construction per Square Unit = Rs. 1000/Sqft Cost of Construction of Building = Total Plinth Area x Cost of Construction Cost of Construction of Building = 743.25 x 1000 Cost of Construction of Building = Rs. 734250

03.

04.

05. A Water Supply Charges = 04% of Construction of Building Water Supply Charges = 04/100 x 734250 Water Supply Charges = Rs. 29370 05. B Sanitation Charges = 04% of Construction of Building Sanitation Charges = 04/100 x 734250 Sanitation Charges = Rs. 29370 05. C Electricity Charges = 08% of Construction of Building Electricity Charges = 08/100 x 734250 Electricity Charges = Rs. 58740 05. D Gas Charges = 04% of Construction of Building Gas Charges = 04/100 x 734250 Gas Charges = Rs. 29370

Date: 03-11-2012 EXAMPLE: Prepare Rough Cost Estimate of Building from given Line Plan. Cost of Construction is Rs 4500/ m2. Cost for Water Supply, Sanitary, Electricity and Gas Supply should include at recommended rates and 03% for Contingencies and 10% Contractors cost should be included. SOLUTION:

Plinth Area Area A1 = Rectangular Portion 01 Length = 12.2m Width = 4.6m Area A1 = 12.2 x 4.6 Area A1 = 56.12m2 Area A2 = Rectangular Portion 02 Length = 8.9m Width = 2.8m Area A2 = 8.9 x 2.8 Area A2 = 24.92m2 Area A3 = Semi Circular Portion Radius of Semi Circular Portion = 02 + 0.3 = 2.3m Area with respect to Dia D2/04 = 3.142 x (4.6)2/04 = 3.142 x 21.16/04 = 66.48472/04 = 16.62118m2 Area of Semi Circular Portion = 16.62118/02 Area of Semi Circular Portion = 8.3109 m2 OR Area = r2/02 Area = 3.142 x (2.3)2 /02 Area = 3.142 x 5.29/02

Area = 16.62118/02 Area = 8.3109 m2 Total Plinth Area = A1 + A2 + A3 Total Plinth Area = 56.12 + 24.92 + 8.3109 Total Plinth Area = 89.35 m2 Rate of Cost of Construction per Square Unit = Rs. 4500/ m2 Cost of Construction of Building = Total Plinth Area x Cost of Construction Cost of Construction of Building = 89.35 x 4500 Cost of Construction of Building = Rs. 402075 Water Supply Charges = 04% of Construction of Building Water Supply Charges = 04/100 x 402075 Water Supply Charges = Rs. 16083 Sanitation Charges = 04% of Construction of Building Sanitation Charges = 04/100 x 402075 Sanitation Charges = Rs. 16083 Electricity Charges = 08% of Construction of Building Electricity Charges = 08/100 x 402075 Electricity Charges = Rs. 32166 Gas Charges = 04% of Construction of Building Gas Charges = 04/100 x 402075 Gas Charges = Rs. 16083 Contingencies = 03% of Construction of Building Contingencies = 03/100 x 402075 Contingencies = Rs. 12062 Total Cost = Rs. 494552 Cost of Contractor = 10% of Construction of Building Cost of Contractor = 10/100 x 494552 Cost of Contractor = Rs. 49455 Total Cost (Including Cost of Contractor) = Rs. 544007 Total Length of Boundary Wall = 10.1 + 12.2 + 7.3 Total Length of Boundary Wall = 29.6m Cost of Construction of Boundary Wall = Rs. 1500/Rm Cost of Construction of Boundary Wall = 29.6 x 1500 Cost of Construction of Boundary Wall = Rs. 44400 Contingencies = 03% of Construction of Boundary Wall Contingencies = 03/100 x 44400 Contingencies = Rs. 1332 Cost of Contractor = 10% of Construction of Building Cost of Contractor = 10/100 x 44400 Cost of Contractor = Rs. 4440 Grand Total = 50172 + 544007 = Rs. 594179

Analysis of Rates for PCC (In F.P.S System) PCC 01: 02: 04 = 100cft (Wet form) Given Data Dry Material required for 100cft = 154cft Given Ratio = 01: 02: 04 Sum of Ratio = 01+02+04 = 07 A. 01. Cost of Material Cement = 01/07 x 154 = 22cft One Bag of Cement = 1.25cft No of Bags = 22/1.25 = 17.6 Bags Cost of One Bag of Cement = 400 Cost of 17.6 Bag of Cement = 400 x 17.6 = Rs. 7040 Sand = 02/07 x 154 = 44cft Cost of 100cft of Sand = 2200 per 100cft Cost of 44cft of Sand = 2200/100 x 44 Cost of 44cft of Sand = Rs. 968 Bajri = 04/07 x 154 = 88cft Cost of 100cft of Bajri = 2000 per 100cft Cost of 88cft of Bajri = 2000/100 x 88 Cost of 88cft of Bajri = Rs. 1760 Sum of A = 7040 + 968 + 1760 = Rs. 9768 B. Labourer Chargers Mason = No @ Rs. 800 per Day = Rs. 400 Labourer = 02 No @ Rs. 400 per Day = Rs. 800 Water Man = No @ Rs. 400 per Day = Rs. 100 Sum of B = 400 +800 + 100 = Rs.1300 Sum of A & B = 9768 + 1300 = Rs. 11068 C. Contractor Profit Contractor Profit = 10% Contractor Profit = 10/100 x 11068 Contractor Profit = Rs. 1107

02.

03.

Grand Total = 11068 + 1107 = Rs.12175 Grand Total = 12200 Approximately Note: Transportation charges are included in Material Rates.

Date: 21-11-2012 PCC 01: 03: 06 = 100cft Given Data Wet Quantity = 100cft Dry Material required for 100cft = 154cft Given Ratio = 01: 03: 06 Sum of Ratio = 01+03+06 = 10 A. 01. Cost of Material Cement = 01/10 x 154 = 15.4cft One Bag of Cement = 1.25cft No of Bags = 15.4/1.25 = 12.3 Bags Cost of One Bag of Cement = 400 Cost of 12.3 Bag of Cement = 400 x 12.3 = Rs. 4920 Sand = 03/10 x 154 = 46.2cft Cost of 100cft of Sand = 2200 per 100cft Cost of 46.2cft of Sand = 2200/100 x 46.2 Cost of 46.2cft of Sand = Rs. 1016 Bajri = 06/10 x 154 = 92.4cft Cost of 100cft of Bajri = 2000 per 100cft Cost of 92.4cft of Bajri = 2000/100 x 92.4 Cost of 92.4cft of Bajri = Rs. 1848

02.

03.

Sum of A = 4920 + 1016 + 1848 = Rs. 7284 B. Labourer Chargers Mason = No @ Rs. 800 per Day = Rs. 400 Labourer = 02 No @ Rs. 400 per Day = Rs. 800 Water Man = No @ Rs. 400 per Day = Rs. 100 Sum of B = 400 +800 + 100 = Rs.1300 Sum of A & B = 7284 + 1300 = Rs. 9084 C. Contractor Profit Contractor Profit = 10% Contractor Profit = 10/100 x 9084 Contractor Profit = Rs. 908

Grand Total = 9084 + 908 = Rs.9992 Grand Total = 10000 Approximately Note: All Materials are available at a site.

PCC 01: 04: 08 = 100cft Given Data Wet Quantity = 100cft Dry Material required for 100cft = 154cft Given Ratio = 01: 04: 08 Sum of Ratio = 01+04+08 = 13 A. 01. Cost of Material Cement = 01/13 x 154 = 11.84cft One Bag of Cement = 1.25cft No of Bags = 11.84/1.25 = 9.4 Bags Cost of One Bag of Cement = 400 Cost of 9.4 Bag of Cement = 400 x 9.4 = Rs. 3788 Sand = 04/13 x 154 = 47.38cft Cost of 100cft of Sand = 2200 per 100cft Cost of 47.38cft of Sand = 2200/100 x 47.38 Cost of 47.38cft of Sand = Rs. 1642 Bajri = 08/13 x 154 = 94.7cft Cost of 100cft of Bajri = 2000 per 100cft Cost of 94.7cft of Bajri = 2000/100 x 94.7 Cost of 94.7cft of Bajri = Rs. 1894 Sum of A = 3788 + 1642 + 1894 = Rs. 6724 B. Labourer Chargers Mason = No @ Rs. 800 per Day = Rs. 400 Labourer = 02 No @ Rs. 400 per Day = Rs. 800 Water Man = No @ Rs. 400 per Day = Rs. 100 Sum of B = 400 +800 + 100 = Rs.1300 Sum of A & B = 6724 + 1300 = Rs. 8024 C. Contractor Profit Contractor Profit = 10% Contractor Profit = 10/100 x 8024 Contractor Profit = Rs. 802

02.

03.

Grand Total = 8024 + 802 = Rs.8826 Grand Total = 8850 Approximately Note: All Materials are available at a site.

Date: 28-11-2012 Analysis of Rates, Unit 100cft Brick Work in Foundation Plinth & up to 5feet over Ground level / NSL with 1:6 Cement Mortar A. Cost of Material i) ii) No of Bricks Required for 100cft = 1350 NOS @ 5000/1000cft = 5000/1000 x 1350 = Rs.6750 Quantity of CSM Required for 100cft Quantity of CSM Required in Wet Form Quantity of CSM Required in Dry Form CSM Ratio = 1:6 Sum of Ratio = 1+6 = 7 iii) Cement = 1/7 x 38.5 = 5.5cft No of Bags = 5.5/1.25 = 4.4 Bags @ 400/Bag = 400 x 4.4 = Rs.1760 Sand = 6/7 x 38.5 = 33cft @ 2200/100cft = 2200/100 x 33 = Rs.726 Sum of A = 1760 + 6750 + 726 = Rs.9236 B. Labourer Charges No of Mason = 1.5 NOS @ 800/Day = Rs.1200 No of Labour = 2 NOS @ 400/Day = Rs.800 Water Man = 0.5 NOS @ 400/Day = Rs.200 Sum of B = Rs.2200 Sum of A & B = 9236 + 2200 = Rs.11436 C. Contractor Profit Contractor Profit =10% Contractor Profit = 1/10x11436 Contractor Profit = Rs.1143 Grand Total = 11436 + 1143 = Rs.12579 Grand Total = 12600 Approximately Note: All Materials are available at a site. = 25% = 25cft = 154/100 x 25 = 38.5cft

iv)

Date: 05-12-2012 PLASTERING Analysis of Rates Inches Thick Cement Plaster Per 100sft with 1:6 Quantity of Material = Volume = Area x Thickness Quantity of Material = Volume = 100 x 0.5/12 (in feets) Quantity of Material = Volume = 100 x 0.042 = 4.2cft Dry Volume of Mortar = 4.2 x 1.54 = 6.468cft Ratio = 1:6 Sum of Ratio = 1+6 = 7 A. Cost of Material i) Cement = 1/7 x 6.648 = 0.924cft No of Bags = 0.924/1.25 = 0.74 Bags @ 400/Bag = 400 x 0.74 = Rs.296 Sand = 6/7 x 6.468 = 5.544cft @ 2200/100cft = 2200/100 x 5.544 = Rs.121.96 Sum of A = 296 + 122 = Rs.418 B. Labourer Chargers Mason = 0.5 NOS @ 800/Day = Rs.400 Labour = 01 NOS @ 400/Day = Rs.400 Water Man = NOS @ 400/Day = Rs.100 Scaffolding Lumsum = Rs.100 Sum of B = Rs.1000 Sum of A & B = 418 + 1000 = Rs.1418 C. Contractor Profit Contractor Profit = 10% Contractor Profit = 1/10 x 1418 = Rs.142 Grand Total = 1418 + 142 = 1560 Grand Total = 1600 Approximately Note: All Materials are available at a site

ii)

Date: 12-12-2012 POINTING Analysis of Rate of Deep Struck Pointing 100sft Area with 1:4 CSM Quantity of Material required for 100sft = Quantity of 3/8 inch Plaster for 100sft Quantity = 100 x 0.375/12 = 3.125cft Dry Quantity = 3.125 x 1.5 = 4.687cft Given Ratio = 1:4 Sum of Ratio = 1+4 = 5 A. Cost of Material i) Cement = 1/5 x 4.687 = 0.937cft No of Bags = 0.937/1.25 = 0.75 Bag @ 400/Bag = 400 x 0.75 = Rs.300 Sand = 4/5 x 4.687 = 3.75cft @ 2200/100cft = 2200/100 x 3.75 = Rs.82.5 Sum of A = 300 + 83 = Rs.383 B. Labourer Chargers Mason = 01/03 NOS @ 800/Day = Rs.266.66 Labour = 01/4 NOS @ 400/Day = Rs.100 Water Man = NOS @ 400/Day = Rs.100 Sum of B = Rs.467 Sum of A & B = 383 + 467 = Rs.850 C. Contractor Profit Contractor Profit = 10% Contractor Profit = 1/10 x 850 = Rs.85 Grand Total = 850 + 50 = 900 Grand Total = 1000 Approximately Note: All Materials are available at a site

ii)

Analysis of Rate of Pointing 100sft Area with 1:4 CSM Quantity of Material required for 100sft = Quantity of 1/4 inch Plaster for 100sft Quantity = 100 x 0.25/12 = 2.08cft Dry Quantity = 2.08 x 1.5 = 3.125.cft Given Ratio = 1:4 Sum of Ratio = 1+4 = 5 A. Cost of Material i) Cement = 1/5 x 3.125 = 0.625cft No of Bags = 0.625/1.25 = 0.5 Bag @ 400/Bag = 400 x 0.5 = Rs.200 Sand = 4/5 x 3.125 = 2.5cft @ 2200/100cft = 2200/100 x 2.5 = Rs.55 Sum of A = 200 + 55 = Rs.255 B. Labourer Chargers Mason = 01/03 NOS @ 800/Day = Rs.266.66 Labour = 01/4 NOS @ 400/Day = Rs.100 Water Man = NOS @ 400/Day = Rs.100 Sum of B = Rs.467 Sum of A & B = 255 + 467 = Rs.722 C. Contractor Profit Contractor Profit = 10% = 1/10 x 722 = Rs.72 Grand Total = 722 + 72 = 794 Grand Total = 800 Approximately Note: All Materials are available at a site WHITE WASHING Analysis of Rate for 100cft White Washing A. Cost of Material Lime Stone = 3.5Kg @ Rs.12/Kg = Rs.42 Material / Rice = Kg @ Rs.80/Kg = Rs.20 Sum of A = 42 + 20 = Rs.62 Labourer Charges White Washer = NOS @ 500/Day = Rs.125 Helper = 1/6 NOS @ 300/Day = Rs.50 Ladder Charges Lumsum = Rs.15 Sum of B = Rs.190 Contractor Profit = 10% = 1/10 x 252 = Rs.25

ii)

B.

Sum of A & B = 62 +190 = Rs.252 C. Grand Total = 252 + 25 = 277 = 300 Approximately

Date: 09-01-2013 MATERIAL STATEMENT Prepare Material Statement of the following 1) 2) 1) PCC = 1500cft = 1:2:4 Brick Work = 1000cft = 1:6 CSM PCC 1:2:4 1500cft Dry Material Required for 1500cft = 1500 x 1.54 = 2310cft Ratio = 1: 2: 4 Sum of Ratio = 7 Cement = 1/7 x 2310 = 330cft, No of Bags = 330/1.25 = 264 Bags Sand = 2/7 x 2310 = 660cft Bajri = 4/7 x 2310 = 1320cft Brick Work = 1000cft = 1:6 CSM Brick Work = No of Bricks used in 1000cft = 1350/100 x 1000 =13500NOS Quantity of Dry Cement Mortar Required = 35% = 35/100 x 1000 = 350cft Ratio = 1:6 Sum of Ratio = 7 Cement = 1/7 x 350 = 50cft, No of Bags = 50/1.25 = 40Bags Sand = 6/7 x 350 = 300cft Quantity 1500cft 1000cft Cement 264 Bags 40 Bags Sand 660cft 300cft Bajri 1320cft --Bricks --13500 NOS

2)

S.No Name of Item of Work 01 PCC 1:2:4 02 Brick Work 1:6 CSM

DETAILED ESTIMATE OF A BUILDING Prepare Detailed Estimate of a Straight Wall. The Length of Wall is 50ft, Height of Wall is 8ft and thickness of Wall is 9inches (0.75ft)

Foundation Plan

S.No 1 2 3 Description of Item of Work Earth Work Excavation of Foundation PCC 1:4:8 in Foundation Brick Work in Foundation Plinth With 1:6 CSM First Step: Second Step: 2 Thick DPC 1:2;4 Brick Work in Super Structure with 1:6 CSM Thick Plastering 1:6 CSM (a) At sides (b) At ends (c) At top White Washing 3 Coats Description of Item of Work Earth Work Excavation of Foundation PCC 1:4:8 in Foundation Brick Work in Foundation Plinth With 1:6 CSM 2 Thick DPC 1:2;4 Brick Work in Super Structure with 1:6 CSM Thick Plastering 1:6 CSM White Washing 3 Coats NOS 1 1 1 1 1 1 2 2 1 Measurements L B H,D 52 2.75 2.5 52 51 50 50 50 50 --50 2.75 1.75 0.75 0.75 0.75 --0.75 0.75 0.625 1 1.875 8 9 9 9 --Quantities 357.5cft 89.375cft 89.375cft +70.325cft =159.562cft 37.5cft 300cft 900sft + 13.58sft + 37.58sft 951sft 951sft Unit Rate Rs.3000 Rs.8850 Rs.12600 Rs.2021 Rs.13500 Remarks 50+1+1= 52

4 5 6

7 S.No 1 2 3 4 5 6 7

As Per Serial No 6 =

ABSTRACT OF COST

Quantities 357.5cft 89.375cft 159.56cft 37.5sft 300cft 951sft 951sft Unit 1000cft 100cft 100cft 100cft 100cft

ABSTRACT OF QUANTITIES

S.No

1

Excavation of Foundation Wall No 01: Wall No 02 : Wall No 03 :

NOS Lm

01 01 01 10 5.8 4

Measurements Bm H,D,Pm

01 01 01 0.8 0.8 0.8

Quantities

Remarks

10+0.4+0.4= 10.8

PCC 1:4:8 in Foundation Wall No 01 : Wall No 02 : Wall No 03 : Brick Work in Foundation Plinth With 1:6 CSM Wall No 01 : Step 01 : Step 02 & Plinth Wall No 02 : Step 01 Step 02 & Plinth : Wall No 03 :Step 01 Step 02 & Plinth : 05 Cm Thick DPC 1:2;4 Wall No 01 : Wall No 02 : Wall No 03 : Brick Work in Super Structure with 1:6 CSM Wall No 01 : Wall No 02 : Wall No 03 : 2 Cm Thick Plastering 1:6 CSM Wall No 01: At sides At top Wall No 02 : At sides At ends At top Wall No 03 : At sides At ends At top

01 01 01

10.8 5.8 4

01 01 01

01 01 01 01 01 01

2.352 m3 0.6 m3 1.299 m3 0.348 m3 0.896 m3 0.264 m3 7.715 m3 2 m2 1.16 m2 0.8 m2 3.96 m2

01 01 01

10 5.8 4

-------

01 01 01

10 5.8 4

03 03 03

02 01 02 01 01 02 01 01

As Per Serial No 6 =

145.96 m2 145.96 m2

ABSTRACT OF COST

S.No Description of Item of Work 1 Earth Work Excavation of Foundation 2 PCC 1:4:8 in Foundation 3 Brick Work in Foundation Plinth With 1:6 CSM 4 5cm Thick DPC 1:2;4 5 Brick Work in Super Structure with 1:6 CSM 6 Thick Plastering 1:6 CSM 7 2cmWhite Washing 3 Coats

Unit 01 m3 01 m3 01 m3 01 m2 01 m3

X-Section

Date: 30-01-2013 ABSTACT OF QUANTITIES Description of Item of Work NOS Measurements L B H,D Earth Work Excavation of Foundation Long Wall : 01 20 2.75 03 Short Wall : 01 17 03 2.75 PCC 1:4:8 in Foundation Long Wall : 01 20 2.75 0.625 Short Wall : 01 17 0.625 2.75 Brick Work in Foundation Plinth With 1:6 CSM Long Wall : First Step: 01 20 1.75 01 Second Step: 01 20 0.83 Third Step With Plinth 01 20 1.25 1.54 Short Wall : First Step: 01 16 01 Second Step: 01 15.5 0.75 0.83 Third Step With Plinth 01 1.54 15 1.75 1.25 0.75 2 Thick DPC 1:2;4 Long Wall : 01 20 0.75 --Short Wall : 01 15 --0.75 Brick Work in Super Structure with 1:6 CSM Long Wall : 01 20 0.75 08 Short Wall : 01 15 08 0.75 Thick Plastering 1:6 CSM Long Wall : At sides 02 20 --9.16 At top 01 20 0.75 --Short Wall: At sides 02 15 9.16 At ends 02 --- --9.16 At top 01 15 0.75 ---

S.No 1

Quantities

Remarks

681.198sft 681.198sft

Date: 27-02-2013 ABSTRACT OF COST S.No Description of Item of Work Quantities Unit Unit Rate 1 Earth Work 305.25cft 1000cft Rs.3000 Excavation of Foundation 2 PCC 1:4:8 in Foundation 63.593cft 100cft Rs.8850 3 Brick Work in Foundation 140.25cft 100cft Rs.12600 Plinth With 1:6 CSM 4 2 Thick DPC 1:2;4 26.25sft 100cft Rs.2021 5 Brick Work in Super Structure 210cft 100cft Rs.13500 with 1:6 CSM 6 Thick Plastering 1:6 CSM 681.19sft 100sft Rs.1600 7 White Washing 3 Coats 681.19sft 100sft Rs.300 Total Cost

DETAILED ESTIMATE OF SEWER PIPE LINE Work out the quantities of all item of work for laying 400ft sewer line having 18inches inner diameter and 01inche thick RCC pipe including 3ft wide and 4ft deep trench below ground level provide 6inch thick PCC (1:4:8) in the bed. Calculations: Length of sewer pipe line = 400ft Width of trench = 3ft Depth of trench = 4ft Thickness of bed concrete = 1:4:8 = 6inches = 0.5ft Inner diameter of sewer pipe = 18inches = 1.3ft Thickness of pipe = 1ft Outer diameter of sewer pipe = 18+01+01 = 20inches = 1.66ft Length of each sewer pipe = 06ft No of sewer pipes = 400/06 = 66.66 NOS = 67 NOS

Date: 06-03-2013 ABSTRACT OF QUANTITIES S.No Description of Item of Work NOS Measurements L B H,D 1 Excavation of Trench 01 400 03 04 2 PCC 1:4:8 in Bed of Trench 01 400 03 0.5 3 No of Pipes 01 @ 06ft Long Pipe 400/06

Remarks -------

Earth Filling of Remaining Area of Trench (a) Area covered by Pipe Line (b) Total Area Covered by Concrete of Pipe Line Now Earth Filling

01 01

-------

Prepare detailed estimate of a 200 meters long sewer pipe line, the length of a pipe is 2meters having 22centimeter internal dia and 2.5centimeter thickness, the slope of a sewer pipe line is 1:300. Calculations: Length of Sewer Line = 200 meters Length of Sewer Pipe = 2 meters Internal Dia of Pipe = 2.5 cm Thickness of Pipe = 22+2.5+2.5 = 27cm = 0.27 meters Number of Pipes Required = 200/2 = 100 NOS Number of Joints in 200 meters Long Sewer Pipe Line = 200 1/2 = 99 NOS Thickness of PCC 1:4:8 = 30 cm = 0.3 meters Depth of Trench of Initial Point = 1.8 meters Slope of Sewer Line = 1:300 Extra Depth of End Point due to Slope = 2/3 = 0.66 meter Total Depth at the End = 1.8 + 0.66 = 2.46 meters

ABSTRACT OF QUANTITIES S.No Description of Item of Work NOS Measurements Lm Bm H,D m 1 Excavation of Trench 01 200 01 2.13 2 PCC 1:4:8 in Bed of Trench 01 200 01 0.3 3 Collection Of Pipes(2m Long) 2/200 = 100 4 Number Of Joints Provided In Sewer Pipe Line Earth Filling (a) Volume Of Sewer Pipe Line 200/2 1 = 99

Remarks -------

Volume Of Trench=Volume Of PCC + Volume Of S.line --Area Of Sewer x Length Of L d2/4 x 200 =3.14 x (0.27)2/4 200 =11.45 m3 426 60 11.45 -----

11.45 m

ABSTRACT OF COST Description of Item of Work Quantities Unit Unit Rate 3 3 Earth Work In Cutting for 426 m 100 m Rs.15000 Trench PCC 1:4:8 In Bed Of Trench 60 m3 Per m3 Rs.3500 Provision Of sewer Pipe 100 NOS Per NO Rs.3500 22cm Internal Dia Jointing & Testing 99 NOS Per Joint Rs.300 3 3 Earth Filling 354.5 m 100 m Rs.10000 Total Cost

- ACICO Light Weight Building BlocksUploaded byDanny Mokdad
- 10067 - Material ConstantsUploaded bysynpavan
- sika_waterproofing_mortarUploaded byAvan Setyo Pratama
- Effect of Superplasticizers Compatibility on the Workability, Early Age Strength and Stiffening Characteristics of Opc, Ppc, And Psc Pastes and MortarUploaded byInternational Journal of Research in Engineering and Technology
- Aci 201 Guide to Durable ConcreteUploaded byRoxana Gabriela
- Brickwork FaqsUploaded byRuans08
- brick MasonryUploaded byvelarajan
- Methods of MixUploaded byfawad najam najam
- Concrete LaboratoryUploaded byFaris Asri
- White Cement ProspectsUploaded byDiptendu Prakash Mishra
- Poti Water Supply ProjectUploaded byopentaps
- Water Supply Improvement Project Study for Yangon City and Pathein CityUploaded bygirlycaptain
- Entrance Gate and Porch_boqUploaded byyogesh
- Total ProjectUploaded byAnirban Dey
- School Building - Un PricedUploaded byudithairesha
- Cs20160531_house Specifications FinaleUploaded bydrahcir
- RAO CBM 96 (2015) 508-517Uploaded byAli Aliiev
- session1.1Uploaded byPiNGPooNG
- Samalkot Lab -(16-17 SSR)(final).xlsxUploaded byPhani Pitchika
- Handbook on Leakage Treatment in Buildings(1)Uploaded byNandhini Nallasamy
- ReportUploaded bySTAR PRINTING
- Alligation or MixturesUploaded bynikhil c
- aac-dosanddont-150604064740-lva1-app6891Uploaded byBibek Bhattarai
- ART. 10.PPP in Urban Water Sector CHINAUploaded byAndrei Rzo
- sika-waterproofing-mortar_pds-en.pdfUploaded byMuhammad Azhariii
- SerUploaded bybig bang
- Criterion for Selection of Towns for Loan and Grant.docx Junuary 2014 (2)Uploaded byaberra
- PSE_Boundary Walls.pdfUploaded byVic Charls Orbon III
- Waterproofing BOQ CrystallineUploaded byHemant Chauhan
- ITR Final ReportUploaded bymj

- WE Roles of OJ & Leadership Style in Predicting Engagement among Employees.pdfUploaded byowaishazara
- Powerpoint Shortcut KeyUploaded byowaishazara
- Countries CapUploaded byShobhit Rastogi
- powerpoint-2010-quick-reference.pdfUploaded bynemesis123
- Transformational Leadership, Work Engagement & Occupational SuccessUploaded byowaishazara
- Authentic Leadership, Work Engagement & OCBUploaded byowaishazara
- Beneficial to Well-beingUploaded byowaishazara
- M.phil Approved Rules and RegulationsUploaded byowaishazara
- OJ, What Remain the Change (R)Uploaded byowaishazara
- Question n AriesUploaded byowaishazara
- Ability Test Schedule Dec to Feb 18 (2)Uploaded bysajjaduet
- PPSC Lecturer Commerce (2)Uploaded bylog man
- 334Uploaded byowaishazara
- IWE & OJ as MediatorUploaded byowaishazara
- DIT Notification 20-03-2018Uploaded byowaishazara
- UOH-0009-86-92-16-08-2017Uploaded byowaishazara
- Work Behavior & Turnover Intention the Mediating Role of Work EngagementUploaded byowaishazara
- Career Satisfaction, The Work Environment & Work EnvironmentUploaded byowaishazara
- High School Franchise Rs. 5.8 Million Aug 2015 (1)Uploaded byRaja
- 332.pdfUploaded byowaishazara
- 555294Uploaded byFikri Faidul Jihad
- 266Uploaded byowaishazara
- Organizational Justice and Work Engagement- Moderating Impact of Islamic Work EthicsUploaded byowaishazara
- Organizational Justice and the Role of CultureUploaded byowaishazara
- Research_Proposal.pdfUploaded byPrudhvinadh Kopparapu
- Measuring Islamic Work Ethics and its Consequences On OC.pdfUploaded byowaishazara
- Bashir 2012Uploaded byowaishazara
- bashir2012.pdfUploaded byowaishazara

- CECE4131 - Geotechnical Engineering-IIUploaded byAnonymous be9ADFVv
- Collection of Questions From Previous HAAD Exams (1) (1) (1)Uploaded byRehan Usman
- Evidence Part 1Uploaded byJoyce Ilagan-Tellegen
- Turbo TorqueUploaded byDileep Kumar
- PPT-Rococo & NeoclassicismUploaded byadrienneuphc
- Industrial Visit ReportUploaded bysanathchamp
- 2012 Paper P7 QandA Sample Download v1Uploaded byZin Tha
- Electrical RelaysUploaded byVinoth Babu
- psiii final reportUploaded byapi-250424750
- 6 Human Respiration 2Uploaded byHarlee Quizzagan
- Treatment of Malaria-Guidelines for clinicians WHO.pdfUploaded byMuhammad Arman Arrauf
- SamuelMarchant(Warehouse Forklift Semi Skilled)RESUMEUploaded bySamuel Alexander Marchant
- DataCentre Lifecycle Management Solution OverviewUploaded byThanawoot Tinkies Songtong
- Numark CDN 22 S Owner ManualUploaded bynaupas007
- A Study on Optimal Composition of Zeotropic Working Fluid in an Organic Rankine Cycle (ORC) for Low Grade Heat RecoveryUploaded byJoao Baltagesti
- Sharknado (2013) 720p BluRay x264 [GlowGaze.com].Srt CopyUploaded byYRaj Fimm
- rfc8179.txtUploaded byelraco
- Hysys ManualUploaded byvasdevharish
- 09 HRD Issues in BankingUploaded byaneetamadhok9690
- Paper 10Uploaded byRakeshconclave
- 227_WillattUploaded byد.سلوان عمادالدين
- Cipm 2007 11 Cmc Bmc AcceptedUploaded byaditiass
- Heart ShapesUploaded bynicuvlad
- Create Spfile From Pfile TipsUploaded byAnonymous evtmgUzkFc
- A Large-scale Classification of English VerbsUploaded bycoconut108
- docx.docxUploaded byPatrick Kimutai
- Psoriasis_epidemiology, Clinical Features, And Quality of Life[Ii18.Full]Uploaded byShahab Uddin
- Sendmail_quickref.pdfUploaded byPocho Gomez
- raveQSCUploaded byAlexander Pereira
- 07 Nieuwsbrief 2012 Mei BijlageUploaded byNindya Nur Bagaskarina

## Much more than documents.

Discover everything Scribd has to offer, including books and audiobooks from major publishers.

Cancel anytime.