Lilac Flour Mills Calculation of average unit product costs (on the basis of production quantities

)

Month Joint costs allocated on the Production Product basis of in tons production quantities White Flour 540 999,000 Suji 90 166,500 Wholemeal flour 90 166,500 Bran 180 333,000 900 1,665,000 Joint cost per ton 1,850 1,850 1,850 1,850 Separable costs per ton 78 84 34 16 Total cost per ton 1,928 1,934 1,884 1,866

Lilac Flour Mills Calculation of average unit product costs (on the basis of sales value)

Product White flour Suji Wholemeal flour Bran

Production in tons 540 90 90 180 900

Sales price per ton 2,100 2,480 2,000 1,140

Sales Value 1,134,000 223,200 180,000 205,200 1,742,400

Joint costs allocated on the basis of sales value 1,083,626 213,285 172,004 196,085 1,665,000

Joint cost per ton 2,007 2,370 1,911 1,089

Lilac Flour Mills Calculation of average unit product cost (on the basis of net realizable value)

Product

Production in tons 540 90 90 180

Sales price per ton 2,100 2,480 2,000 1,140

Sales Value

Separable costs Separable per ton Costs 78 84 34 16 42,120 7,560 3,060 2,880

White flour Suji Wholemeal flour Bran

1,134,000 223,200 180,000 205,200

000 223.200 1.320 1.742.998 2.480 2.742.380 171.200 180.200 1.070.000 223.320 1.000 205.360 1.400 1.480 2.903 1.134.900 1.134.940 1.000 Lilac Flour Mills Calculation of average unit product costs (on the basis of bran as a by-product) Product Production in tons 540 90 90 180 900 Sales price per ton 2.400 Lilac Flour Mills Calculation of average unit product costs (on the basis of 3 by-products) Product White flour Suji Wholemeal flour Bran Production in tons 540 90 90 180 900 Sales price per ton 2.100 2.000 1.982 215.200 180.400 Joint costs allocated on the Joint cost basis of 3 byper ton products 1.124 White Flour Suji Wholemeal flour Bran .140 Joint costs allocated on the Sales Value basis of bran as a by-product 1.100 1.000 205.124 1.665.140 Sales Value 1.100 2.000 1.274 202.640 2.079.742.000 Joint cost per ton 1.665.966 202.026 212.396 176.

285 2.355 4.781 215.940 174.941 1.235 21.780 Profit per ton 172 546 116 (726) lls t product costs es value) Monthly wheat input = 900 tons Separable costs per ton 78 84 34 16 Total cost per ton 2.945 1.365 1.975 1.640 212.449 1.254 2.655 202.708 Joint cost per ton 1.780 Lilac Flour Mills on of average unit product costs basis of net realizable value) Monthly wheat input = 900 tons Net Joint costs Realizable allocated on the Value at basis of net splitoff realizable value point 1.680) 21.612 .480 2.091.099 2.880 49.996 2.125 26 31 25 15 Profit for total output 14.140 10.140 Profit for total output 92.000 1.105 Profit for Profit per ton total output 15 26 55 35 8.109 Separable Total cost Profit per costs per per ton ton ton 78 84 34 16 2.454 1.784 2.uct costs antities) Also called Physical Measure method Monthly wheat input = 900 tons Sales price per ton 2.100 2.320 199.085 2.936 6.077.856 176.074 2.880 1.440 (130.

060 2.937 1.260 5.780 1.140 Profit for Profit per ton total output 24 36 63 0 12.000 1.780 lls t product costs products) Monthly wheat input = 900 tons Separable costs per ton 78 84 34 16 Total cost per ton 2.666 0 21.1.854 3.780 .000 21.076 2.665.480 2.686.444 1.780 lls t product costs a by-product) Monthly wheat input = 900 tons Separable costs per ton 78 84 34 16 Total cost per ton 2.140 Working backwards Profit for Profit per ton total output 40 0 0 0 21.780 0 0 0 21.

EXHIBIT .I Lilac Flour Mills Flow Chart Chaff Brushing Roller Mills First Break Dust Removal Triuor Equipment Sieving Wheat Corn Washing Second Break Third Break Fourth Break Sieving Sieving Sieving Plant Sifters White Suji Wholemeal Flour Bran Cleaning Milling .

089 34 16 1.742.140 (726) Rs.II Lilac Flour Mills Calculation of average unit product costs Product Production in tonnes 2 540 90 90 180 900 Joint costs allocated Joint cost Seperable on basis of per ton Costs production quantities per ton 3 4=3/2 5 Rs. Rs.III Lilac Flour Mills Calculation of average unit product costs Product Production in tonnes 2 Rs.850 16 Total cost per ton 6=4+5 Rs.235 21. Rs.085 1.400 % of total sales value 5 65. Rs.000 180.9 11 = 10 x 2 Rs.626 213.370 84 2.083.200 2. 1.880 2.000 1.850 34 333.007 78 2. 1. 999.911 1.EXHIBIT .780 1 White flour Suji Wholemeal flour Bran .884 1.928 1.004 196.780 1 White flour Suji Wholemeal flour Bran EXHIBIT .100 1. (130.480 546 49. Rs.850 1.500 1. Rs.665.680) 21. Rs.81 10.850 84 166.285 172.140 205. 2.440 1.000 116 10.33 11.454 26 2.105 55 35 4.08 12.134.936 6.500 1.665.085 15 8. Rs.00 Joint costs allocated on basis of relative sales value 6 1.000 Monthly Wheat input = 900 tons Allocated Seperable Total Profit Profis Costs Costs cost (Loss) for per ton per ton per ton per ton total output 7=6/2 8 9 = 7 + 8 10 = 3 .850 78 166.140 2.866 Monthly Wheat input = 900 tons Sales Profit Profit (Loss) for Price (Loss) total output per ton per ton 7 8=7-6 9=8x2 Rs.945 1.000 1. Rs.200 1.100 172 92. Rs.480 223. 2.78 100. 540 90 90 180 900 Sales Net Value Sales per ton Value 3 4=2x3 Rs. 2.355 1.254 2.000 2.000 Rs.000 1.934 1.