You are on page 1of 14

Tributary Load and Load Path

Assume 1 tributary Child horse post rotating platform supporting gear

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

Load Path and Tributary Load


Load path is the path load travels from where it acts to where it is resisted Tributary load is the load acting on a member (needed to design it)

It is convenient to visualize and compute load on a strip of unit width (1 foot or 1 meter) For example: 1 slab, resting on 1 wall, resting on 1 footing, resting on 1 soil
Tributary load Copyright Prof Schierle 2011 2

Lateral wind load Load path: A > B > C A wind wall B floor and roof diaphragms C shear walls

Tributary load: A Wind wall resists wind pressure B Floor/roof diaphragms resist wind wall load ( of wall above & of wall below) C Shear walls resist each (2 walls) of floor and roof diaphragms

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

Load Path
1 2 Slab / wall Slab rests on walls Deck / joist / wall Deck rests on joists Joists rest on walls Slab / beam / wall Slab rests on beams Beams rest on walls Deck / joist / beam / wall Deck rests on joists Joists rest on beams Beams rest on walls Deck / joist / beam / girder / post Deck rests on joists Joists rest on beams Beams rest on girders Girders rest on post (column) All supported by footing
4

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

Tributary load
Point load P = 8k Post reactions Ra = Rb = Rc = R R=8/4

R = 2.0 k

Uniform load w = 100 psf (pounds per square foot) Post reactions Ra = Rb = Rc = R R = 100 x 12 x 10 / 4 = 3000 # R = 3000 # / 1000 R = 3.0 k Note: # = pound k = kip (1 kip = 1000 pounds)
Tributary load Copyright Prof Schierle 2011 5

Tributary load Simple beam on 2 columns Assume: w = 200 plf (pounds per linear foot) Reactions Ra = Rb = R = w L/2 R = 200 x 30 / 2 = 3000 # R = 3000 #/ 1000

R = 3.0 k

Two simple beams on three columns Assume: w = 2 klf Reactions Ra = 2 x 10 / 2 Ra = 10 k Rb = 2 x (10+20) / 2 Rb = 30 k Rc = 2x20 / 2 Rc = 20 k

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

Tributary load: deck / joist / beam / column Assume Uniform load w = 80 psf Joist spacing e = 2 Joist span L1 = 12 Beam spans L2 = 10 L3 = 20 Find load path and tributary load Load path: plywood deck > joist > beam > columns Tributary loads: Uniform joist load wj = w e = 80 psf x 2 wj = 160 plf Beam load (assume uniform load due to narrow joist spacing) wb = 80 psf L1/2 = 80 psf x 12 /2 wb = 480 plf Post reactions Ra = wb L2 / 2 = 480 plf x 10 /2 Ra = 2,400 # Rb = wb (L2+L3)/2 = 480 (10+20) / 2 Rb = 7,200 # Rc = wb L3 / 2 = 480 x 20 / 2 Rc = 4,800 #
Tributary load Copyright Prof Schierle 2011 7

Tributary load Three-story building 1 Isometric view 2 Exploded visualization 3 Dimensions Wind wall > diaphragms > shear walls Assume Wind pressure P = 20 psf Shear wall shear (2 walls) Third floor V3 = 20 psf x 100 x 5/1000 V3 = 10 k Second floor V2 = 20 psf x 100 x 15/1000 V2 = 30 k First floor = base shear V V = 20 psf x 100 x 25/1000 V = 50 k Note: Each diaphragm resists wind pressure from half the wall above and below. Lower half of 1st floor resisted by footing; hence shear walls dont resist lower half.
Tributary load Copyright Prof Schierle 2011 8

Tributary load 1 Concrete slab > wall Concrete slab t = 8, span L = 20 LL = 50 psf DL =120 psf (150 pcf) =170 psf Slab load on wall (per linear foot of wall) w = 170 psf x 20/2 w =1700 plf 2 Deck > joist > wall Plywood roof deck 2x12 wood joists at 24, span L = 18 LL = 30 psf DL= 20 psf = 50 psf Roof load on wall (per linear foot of wall) w = 50 psf x 18/2 w = 450 plf

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

Tributary load 3 Concrete slab / beam / wall Slab span L = 10, t = 5 Beam span L = 30 LL = 20 psf DL = 70 psf (including beam DL) = 90 psf Beam load w = 90 psf x10 / 1000 Wall reaction R = 0.9 klf x 30 / 2 4 Concrete slab on metal deck / joist/ beam Deck span L = 8 Joist span L = 20 Beam span L = 40 LL = 40 psf DL = 60 psf (including joist and beam DL) = 100 psf Joist load w = 100 psf x 8 / 1000 Beam point loads P = 0.8 klf x 20 Beam reaction R = 4 P /2 = 4 x 16 k / 2 Uniform wall load w = 100 psf x 4 / 1000 Note: Wall requires pilaster to support beams
Copyright Prof Schierle 2011

w = 0.9 klf R = 13.5 k

w = 0.8 klf P = 16 k R = 32 k w = 0.4 klf

P = 16 k

Beam
Tributary load

10

7 x P=10k

Tributary load Concrete slab on metal deck / joist/ beam / girder Assume: Spans: Deck L = 5 Joist L = 20 Beam L = 40 Girder L = 60 Loads: LL = 50 psf DL = 50 psf (combined framing and deck load) = 100 psf Uniform joist load w = 100 psf x 5/1000 Beam point loads (from joists) P = 0.5 klf x 20 Girder point loads (from beams) P = 7 x 10 k/2 Girder uniform load w = 100 psf x 2.5 / 1000 Column reaction R=(100 psf/1000)x40x60/4
Copyright Prof Schierle 2011

w = 0.5 klf P = 10 k P = 35 w = 0.25 klf R = 60 k


11

Beam P=35k P=35k

Girder
Tributary load

One-story concrete structure


Loads: Roofing 3 psf Ceiling 2 psf 10 concrete slab 125 psf (150 pcf x 10 / 12) DL 130 psf LL 20 psf 150 psf Lx = 30 Lxc = 34 Ly = 25 Columns, 12x12 (t=12, t/2 = 6 = 0.5) Column reactions A, B, C, D Ra = 150 psf (30+34)/2 (25) Ra = 120,000 # Rb = 150 (30+34)/2 (25/2+0.5) Rb = 62,400 # Rc = 150 (30/2+0.5) (25) Rc = 58,125 # Rd = 150 (30/2+0.5) (25/2+0.5) Rd = 30,225 #

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

12

Three-story concrete structure Roof DL 130 psf Roof LL 20 psf Roof 150 psf Floor DL 150 psf (includes columns, etc.) Floor LL 50 psf (Office LL) Floor 200 psf Columns, 2x2 (t =2, t/2 =1) Level 2 column reactions w = 150 psf Ra = 150 psf (30+34)/2 (25) = 150 (800) Ra = 120,000 # Rb = 150 (30+34)/2 (25/2+1) = 150 (432) Rb = 64,800 # Rc = 150 (30/2+1) (25) = 150 (400) Rc = 60,000 # Rd = 150 (30/2+1) (25/2+1) = 150 (216) Rd = 32,400 # Level 1 reactions w=150+200 w = 350 psf Ra = 350 (800) Ra = 280,000 # Rb = 350 (432) Rb = 151,200 # Rc = 350 (400) Rc = 140,000 # Rd = 350 (216) Rd = 75,600 # Level 0 reactions w=150+200+200 w = 550 psf Ra = 550 (800) Ra = 440,000 # Rb = 550 (432) Rb = 237,600 # Rc = 550 (400) Rc = 220,000 # Rd = 550 (216) Rd = 118,800 #
Tributary load Copyright Prof Schierle 2011 13

happy end

Tributary load

Copyright Prof Schierle 2011

14