You are on page 1of 26

Anastasiya Tumas

JAK ZROBIĆ RÓŻE Z MASY CUKROWEJ

Niniejszy ebook jest własnością prywatną.

Niniejsza publikacja, ani żadna jej część, nie może być kopiowana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana, powielana, ani odczytywana w środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody autora. Zabrania się także jej publicznego udostępniania w Internecie oraz odsprzedaży.

© Copyright by Anastasiya Tumas Data: 31.10.2010

Tytuł: Jak zrobić róże z masy cukrowej Autor: Anastasiya Tumas Wydanie I

Skład: Artur Paprocki

Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.

SPIS TREŚCI

WSTĘP MASA CUKROWA KILKA WAŻNYCH RAD CZEKOLADOWA MASA CUKROWA WARSZTAT PRACY BUTON RÓŻA ROZWINIĘTA RÓŻA DWUKOLOROWA KIELICH RÓŻY LISTKI ZAKOŃCZENIE

4 5 10 11 12 13 16 18 22 24 26

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 4

WSTĘP
Czasem spotykamy zdjęcia ładnych tortów w stylu angielskim i zadajemy sobie pytanie: „jak można zrobić podobne arcydzieło?” Najczęściej na tym pytaniu wszystko się kończy, bo „ja na pewno tak nie potrafię”. I szczytem marzeń okazuje się zamówienie takiego tortu na własne przyjęcie ślubne, albo spróbowanie go na cudzym. Nie wyobrażamy sobie nawet, że moglibyśmy zrobić taki tort we własnej kuchni. A jednak, jest to możliwe! Okazuje się, że nie ma w tym niczego na tyle skomplikowanego, żeby nie można było tego zrobić samemu, we własnym domu. Co odróżnia inne torty od tortów w stylu angielskim? Zasadniczo – zdobienia z masy cukrowej. Mogą to być falbanki, figurki, itp., ale najczęściej są to kwiaty. A wśród kwiatów pierwsze miejsce zajmują – róże. W tym ebooku proponuję kurs robienia własnej masy cukrowej oraz róż (butonów, kwiatów jedno oraz dwukolorowych). Wszystko wykonamy domowym sposobem, bez użycia kosztownych wykrawaczek. Życzę miłej lektury ebooka i zabawy przy tworzeniu własnych różyczek.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 5

MASA CUKROWA
Masę cukrową można kupić w sklepach cukierniczych lub na Allegro (koszt około 10 zł za 250 g + koszty przesyłki), ale taniej będzie ją zrobić samemu w domu. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Na stronach internetowych można znaleźć nie jeden przepis na taką masę. Jednak ja wolę „swój”, sprawdzony: Pianki – 90-100g; Sok z cytryny (lub woda) – 1 łyżka stołowa; Cukier puder – 1-1,5 szklanki.

Aby

dokonać

właściwego

wyboru

pianek,

upewnijcie się przed zakupem, że na opakowaniu jest na pewno słowo Marshmallow, lub po prostu Mallow. O ile chcę w tym kursie pokazać jak się robi róże, kupiłam pianki biało-różowe (jednokolorowe, oddzielnie białe i oddzielnie różowe, jest dość ciężko znaleźć). W sklepach można również znaleźć pianki w innych kolorach, i powycinać z nich kolor zielony, który będzie nam potrzebny do zrobienia kielicha i listków. Można również skorzystać z barwników spożywczych i nadać masie dowolny kolor. Gdy mamy już potrzebne składniki na masę cukrową będziemy jeszcze potrzebowali do jej przygotowania następujących rzeczy, które z pewnością każda pani domu ma w swojej kuchni: powierzchnię roboczą (może być deska do krojenia lub miejsce na blacie kuchennym); niewielką miskę, do której wrzucimy nasze pianki; garnek, na którym będziemy mogli umieścić naszą miskę z piankami do obróbki cieplnej, tak zwanej kąpieli wodnej.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 6

Gdy już wszystko mamy, możemy zacząć naszą przygodę z masą cukrową. Najpierw trzeba oddzielić białe części pianek od różowych (zdjęcie 1). Można też nie oddzielać kolorów, wtedy otrzymamy jaśniutki róż.

Jak poprawnie rozdzielić kolory?
Jeśli chcemy otrzymać czystą białą masę cukrową to przy rozdzielaniu pianek musimy zwrócić uwagę na to, aby do pianek białych nie dostawały się cząstki różowe, które nawet w niewielkiej ilości mogą zakolorować biel na różowo. Takie dokładne oddzielenie białych pianek spowoduje to, że na końcu czystej białej masy cukrowej otrzymamy trochę mniej niż różowej.

Zdjęcie 1

Gdy już rozdzielimy nasze pianki na dwa kolory, białe kawałki wrzucamy do miski, dodajemy łyżkę stołową soku z cytryny (zamiast soku z cytryny możemy także dodać 1 łyżkę stołową wody) i stawiamy na tak zwaną kąpiel wodną (zdjęcie 2).

Jak przygotować kąpiel wodną?
Do wysokiego garnka wlewamy wodę, tak żeby zakryła dno do wysokości około 3-4 cm. Na garnek stawiamy miskę z piankami. Gdy woda w garnku zagotuje się, zacznie parować i rozpuszczać pianki. Należy pamiętać aby kontrolować ilość wody w garnku, żeby się nie wygotowała.

Zdjęcie 2 Czekamy chwilę, aż pianki się rozpuszczą (zdjęcie 3).

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 7

Zdjęcie 3 Pianki można też wsadzić do mikrofalówki na 10-20 sekund, aż uzyskają pożądaną konsystencję.

Następnie wysypujemy na naszą powierzchnię roboczą cukier puder (mniej więcej około 1 cm grubości) i wylewamy na niego zawartość miski (zdjęcie 4).

Zdjęcie 4 Teraz naszą ciepłą masę przysypujemy cukrem pudrem, mieszamy razem i zagniatamy jak ciasto, aż masa stanie się jednolita, elastyczna i przestanie się kleić do rąk (zdjęcia 5, 6, 7, 8). Gotowa masa cukrowa powinna mieć konsystencję taką jak plastelina.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 8

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Zdjęcie 8

Masa cukrowa pozostawiona na powietrzu bardzo szybko schnie i twardnieje. Żeby tego uniknąć musimy zaraz po przygotowaniu zawinąć ja w folię spożywczą (zdjęcie 9).

Zdjęcie 9

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 9

W ten sam sposób robimy masę cukrową z różowych części pianek i na koniec otrzymujemy dwa kolory masy cukrowej, gotowe do dalszej pracy (zdjęcie 10). Może dziwi fakt, że masy w kolorze różowym jest trochę więcej. Dlaczego tak się dzieje wyjaśniłam na samym początku tego rozdziału.

Zdjęcie 10 Masa cukrowa według tego przepisu jest bardzo elastyczna, dobrze się formuje, oraz szybko schnie, jednak nie tak szybko jak masa cukrowa z żelatyny.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 10

KILKA WAŻNYCH RAD
Gotowe elementy z masy cukrowej zawsze wkładaj do woreczka foliowego, żeby nie wysychały. Jeżeli masa wyschła i zaczęła się kruszyć, to można ją przez parę sekund podgrzać w mikrofalówce lub po prostu trochę wymiesić w rękach i znowu stanie się elastyczna. Jeżeli po oddzielaniu różnokolorowych pianek zostały kawałki, których już nie można podzielić, a jak je zmieszamy, to otrzymujemy szarą masę - nie przejmujcie się! Z tych pianek można zrobić masę czekoladową, lub zabarwić na ciemno barwnikiem spożywczym. Trudno jest znaleźć jednokolorowe, nie nadziewane pianki. W związku z tym najlepiej wybierać dwukolorowe, ponieważ łatwiej jest podzielić na części. Białe pianki zawsze można pofarbować na dowolny kolor barwnikiem spożywczym. Jakość masy cukrowej bardzo zależy od wyboru cukru pudru. Jeżeli w cukrze pudrze znajdą się drobinki cukru, wasza masa będzie pękała i będzie się nadawała tylko do robienia takich zdobień, które nie wymagają rozwałkowywania na cienko. Dlatego proponuję kupować cukier puder, a nie robić go samemu. Jednak zakup nawet drogiego cukru pudru w sklepie nie gwarantuje jego dobrej jakości. Ja kupuję cukier puder Sweet family Promyk. Jest on bardzo drobno zmielony i idealnie nadaję się na masę cukrową. W razie wątpliwości przed przystąpieniem do robienia masy cukrowej, cukier puder można przesiać przez sito. Masę cukrową najlepiej jest farbować zaraz po zdjęciu z bani parowej lub po wyciągnięciu z mikrofalówki. Dodajemy barwnika spożywczego i szybko mieszamy łyżką. Owiniętą w folię spożywczą masę cukrową można przechowywać w lodówce do 6 tygodni, a w zamrażarce do kilku miesięcy. Gotowe wysuszone kwiaty oraz inne elementy z masy cukrowej układamy do pudełka z pokrywą i przechowujemy w suchym miejscu przez wiele miesięcy. Gotowe róże muszą wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie należy ich wkładać do lodówki, gdyż mogą odpaść płatki.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 11

CZEKOLADOWA MASA CUKROWA
Wyżej w uwagach pisałam, że przy oddzielaniu pianek zostają wielokolorowe resztki, które po zmieszaniu dają nam szarą masę. Nie należy ich wyrzucać, gdyż możemy je wykorzystać do zrobienia czekoladowej masy cukrowej. Aby zrobić taką masę będziemy potrzebować: 100 g gorzkiej czekolady 90 g pianek (kolor nie gra roli) 40 ml śmietany 30% ½ - 1 łyżki stołowej oleju 90-120 g cukru pudru 1-2 łyżki stołowe koniaku Przygotowanie czekoladowej masy cukrowej nie jest trudne. Do miski wkładamy połamaną na kawałki czekoladę i całość stawiamy na tak zwaną kąpiel wodną. Gdy czekolada rozpuści się zupełnie dodajemy pianki ciągle mieszając masę łyżką. Gdy mniej więcej połowa pianek się rozpuści dodajemy śmietanę, olej i koniak. Dalej wszystko mieszamy, aż powstanie jednorodna masa. Wtedy całość zdejmujemy z kąpieli wodnej i podobnie jak w przypadku zwykłej masy cukrowej zawartość miski wylewamy na cukier puder i razem mieszamy (por. zdjęcia 4-8). Dobrze przygotowana masa powinna być elastyczna i nie powinna się kleić do rąk. Masa czekoladowa również szybko wysycha, więc po przygotowaniu nie zapomnijmy jej zawinąć w folię spożywczą. Z tej masy możemy również robić różyczki, na przykład do tortów czekoladowych. Ta masa jest bardzo smaczna.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 12

WARSZTAT PRACY
Gdy mamy gotową masę cukrową możemy już przejść bezpośrednio do robienia różyczek. Będą nam do tego potrzebne (zdjęcie 11): Powierzchnia robocza (może być zwykła deska do krojenia); Wykałaczki (na które będziemy nadziewać nasze róże); Wykrawaczki (można kupić fachowe, ale na początku lepiej

powstrzymać się od kosztownych inwestycji i skorzystać z różnej wielkości kieliszków, które znajdziemy w każdym domu); Woreczki foliowe (w których przechowywać będziemy poszczególne elementy składowe naszych róż, chroniąc je przed wysychaniem podczas pracy); Woda (pomaga w lepszym zespalaniu poszczególnych detali); Pędzle; Wałek; Nóż; Cukier puder lub mąka ziemniaczana.

Zdjęcie 11

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 13

BUTON
Posypujemy powierzchnie roboczą cukrem pudrem lub mąką

ziemniaczaną, bierzemy kawałek masy cukrowej i rozwałkujemy ją jak ciasto (zdjęcie 12). Grubość rozwałkowanej masy zależy od tego na ile cienkie chcecie mieć płatki. Im cieńsze są płatki, tym bardziej naturalnie wygląda kwiatek. Z rozwałkowanego plastra wykrawamy płatki o średnicy około 1,5-2 cm (zdjęcie 13).

Zdjęcie 12

Zdjęcie 13

Następnie z niewielkiego kawałeczka masy robimy stożek, który będzie podstawą do kwiatka i nadziewamy go na wykałaczkę (zdjęcie 14). Wysokość stożka powinna wynosić około połowy średnicy płatka. Buton będzie bardziej delikatny jeżeli rozgnieciemy palcami kraje płatków, aż staną się cienkie i posiądą naturalny kształt (zdjęcie 15).

Zdjęcie 14

Zdjęcie 15

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 14

Potem bierzemy płatek i delikatnie smarujemy go do połowy zmoczonym w wodzie pędzelkiem (zdjęcie 16). Pomoże nam to w lepszym łączeniu poszczególnych elementów różyczki ze sobą. Następnie przystawiamy płatek do stożka nasmarowaną częścią i owijamy dookoła stożka (zdjęcie 17). Płatek powinien się nam zawinąć wokół stożka (zdjęcie 18). Potem bierzemy drugi płatek, smarujemy go wilgotnym pędzelkiem i przystawiamy do miejsca styku poprzedniego płatka (zdjęcie 19).

Zdjęcie 16

Zdjęcie 17

Zdjęcie 18

Zdjęcie 19

Podobnie przyklejamy następne płatki róży, nie zapominając o tym, aby troszeczkę odchylać kraje płatków (zdjęcia 20, 21).

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 15

Zdjęcie 20 W efekcie otrzymamy ładny buton (zdjęcia 22, 23).

Zdjęcie 21

Zdjęcie 22

Zdjęcie 23

Na koniec warto dodać, że aby zrobić niewielki buton potrzebujemy od 7 do 10 płatków.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 16

RÓŻA ROZWINIĘTA
Żeby zrobić bardziej dojrzały kwiat róży bierzemy większą wykrawaczkę (ja używam kieliszków o średnicy od 4,5 do 5,5 cm) i wycinamy płatki, tak samo, jak to robiliśmy przy butonie (zdjęcie 24). Na jedną taką różę będziemy potrzebowali około 10 płatków.

Zdjęcie 24 Robiąc większe róże trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby płatki byli rozwałkowane naprawdę cienko. Dlatego każdy płatek po rozwałkowaniu dodatkowo rozgniatam palcami, aż będzie naturalnie nierówny. Następnie bierzemy wykałaczkę i rozwałkowujemy delikatnie kraje płatka (zdjęcia 25, 26).

Zdjęcie 25

Zdjęcie 26

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 17

Potem robimy stożek wielkości mniej więcej połowy płatka i naklejamy ma niego poszczególne płatki, tak jak przy robieniu butonu (zdjęcia 27, 28, 29). Począwszy od 3-go płatka, każdy następny płatek odchylamy bardziej niż poprzedni (zdjęcie 30) nadając naszej róży odpowiedni kształt.

Zdjęcie 27

Zdjęcie 28

Zdjęcie 29

Zdjęcie 30

W efekcie otrzymujemy piękną różę (zdjęcia 31, 32).

Zdjęcie 31

Zdjęcie 32

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 18

RÓŻA DWUKOLOROWA
Aby zrobić różę dwukolorową potrzebujemy masę cukrową w kolorze białym i różowym. Masę różową zafarbowałam bardziej intensywnym kolorem, żeby na zdjęciach było lepiej widać efekt końcowy. Z masy białej robimy wałek o średnicy około 1 cm, a z masy różowej prostokąt o grubości około 3 mm i długości odpowiadającej długości białego wałka (zdjęcie 33).

Zdjęcie 33 Następnie owijamy prostokąt wokół białego wałka, odcinamy zbędną część różową i zgniatamy razem wałkując (zdjęcie 34). Potem kroimy wałek w plastry o grubości około 5 mm każdy (zdjęcie 35).

Zdjęcie 34

Zdjęcie 35

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 19

Pokrojone kawałki wałkujemy (zdjęcie 36), a następnie jeśli płatki są nierówne, możemy je wyrównać przycinając nożem lub korzystając z wykrawaczki (w naszym przypadku użyłam kieliszka o średnicy 5 cm) (zdjęcie 37).

Zdjęcie 36

Zdjęcie 37

Dalej postępujemy tak jak w przypadku róży jednokolorowej (zdjęcia 3845). Pamiętajmy, aby płatki po wykrojeniu dodatkowo jeszcze rozgnieść palcami, aby nadać im bardziej naturalny kształt (zdjęcie 38).

Zdjęcie 38

Zdjęcie 39

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 20

Zdjęcie 40

Zdjęcie 41

Zdjęcie 42

Zdjęcie 43

Zdjęcie 44

Zdjęcie 45

W efekcie naszej pracy otrzymujemy piękną różę dwukolorową (zdjęcie 46). Na zrobienie takiej róży będziemy potrzebowali około 10-12 płatków.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 21

Zdjęcie 46 Każda róża robiona ręcznie jest niepowtarzalna, a to sprawia że jest piękna. Nie bójmy się więc tworzyć i eksperymentować z wielkością i kolorami kwiatów. Znanych jest od 150 do 200 gatunków róż występujących na półkuli północnej. Czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 22

KIELICH RÓŻY
Aby nasza róża z masy cukrowej była jak najbardziej podobna do prawdziwej, musimy zrobić teraz kielich. W tym celu będziemy potrzebować masy cukrowej w kolorze zielonym. Można kupić pianki gdzie jest trochę zielonego koloru, lub dodać zielonego barwnika do białej masy cukrowej. Z masy wycinamy gwiazdkę o średnicy płatka naszej róży (zdjęcie 47), a następnie nacinamy jej kraje (zdjęcie 48).

Zdjęcie 47

Zdjęcie 48

Żeby nasz kielich lepiej połączył się z różą smarujemy go pędzelkiem namoczonym w wodzie, a następnie nasuwamy na wykałaczkę (zdjęcia 49, 50).

Zdjęcie 49

Zdjęcie 50

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 23

Teraz wystarczy kielich odpowiednio wymodelować i róża gotowa (zdjęcie 51). Tak samo wykonujemy kielichy dla innych róż i butonów (zdjęcie 52).

Zdjęcie 51

Zdjęcie 52

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 24

LISTKI
Na koniec zaprezentuję jeszcze jak domowym sposobem zrobić listki, które również mogą stać się ozdobą tortu. W sklepie można kupić specjalne wykrawaczki do listków, ale są one bardzo drogie i może na początek naszej przygody z masą cukrową nie warto w nie inwestować. Listki możemy bardzo szybko wykonać sami kieliszkiem, tym samym, którym wykrawaliśmy płatki róży. W rozwałkowanej cienko zielonej masie cukrowej wykrawamy jedno kółko (zdjęcie 53), a obok niego drugie (zdjęcie 54). Z powstałej części wspólnej powstaje nam liść (zdjęcie 55). Z pozostałych rogów możemy jeszcze wyciąć mniejsze listki (zdjęcie 56).

Zdjęcie 53

Zdjęcie 54

Zdjęcie 55

Zdjęcie 56

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 25

W ten oto sposób bardzo szybko otrzymujemy liście różnej wielkości. Teraz, na przykład nożem, zaznaczamy unerwienie listka (zdjęcie 57, 58, 59), a następnie delikatnie nadcinamy jego brzegi, żeby wydawały się trochę poszarpane (zdjęcie 60).

Zdjęcie 57

Zdjęcie 58

Zdjęcie 59

Zdjęcie 60

Z gotowych różyczek, większych i mniejszych oraz liści, możemy już według własnej, twórczej inwencji, wykonać dekorację naszego tortu. Tak więc miłej zabawy i powodzenia.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl

Jak zrobić róże z masy cukrowej

Str. 26

ZAKOŃCZENIE
Nasz kurs dobiegł końca. Jak widać zrobienie masy cukrowej w warunkach domowych wcale nie jest takie trudne. Wystarczy trochę chęci i czasu. Również wykonanie róży nie jest trudne, choć na pewno wymaga już trochę zdolności manualnych. Jeśli pierwsze róże Wam nie wyjdą nie zniechęcajcie się. Trening czyni mistrza! Róże, które Wam nie wyjdą, zawsze można wykorzystać jeszcze raz, bo masa cukrowa jest jak plastelina – można z niej lepić praktycznie bez ograniczeń. Róże to tylko jeden z przykładów wykorzystania masy cukrowej. Przy odrobinie fantazji można z niej wykonać inne kwiaty, elementy dekoracyjne, napisy, figurki, a także pokrycie tortu. A więc do dzieła. Zaskocz swoja rodzinę i znajomych pięknym tortem zrobionym w całości przez Ciebie.

Copyright by Anastasiya Tumas | www.torty-artystyczne.waw.pl