111 views

Uploaded by Mario Berti

Examen para examen profesional de ingeniería de geotecnia. (Parte de la Tarde)

- PE Exam preperation Solved Problems
- Geotecnical Depth Set 2
- Geotech Practical Problems for PE Exam
- Civil Breadth Mor Question 2(Some Pages)
- PE Civil Questions-40
- Civil PE Exam Sample Problems
- GEOTECNICAL Depth Set 2 Sample
- Geotechnical Investigation
- PE Study Schedule
- Six-minute Solutions for Civil PE Exam Geotechnical Problems
- PE Exam Construction Example
- Civil Exam Set 3
- [] Practical Problems in Soil Mechanics and Foundation
- Six-minute Solutions for Civil PE Exam Geotechnical Problems.pdf
- READ. mikes_civil_pe_exam_guide_-_book_sample.pdf
- pe geo
- ERRATA for Civil PE Sample Questions and Solutions
- Geotechnical Engineering Procedures for Foundation Design of Buildings and Structures
- Practice Problems PE Civil.pdf
- Civil Depth Notes for Mar 15th-SOIL

You are on page 1of 38

com

PE Civil Exam 40- Geotechnical Questions & Answers (pdf Format) For Depth Exam (Evening Session) Set #1

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com PE Civil Depth Exam (Evening Session): This practice exam contains 40-Geotechnical questions and answers each set from all Geotechnical & Soil Foundation Engineering:

Table Contents:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Subsurface Exploration and Sampling -3 Q&A Engineering Properties of Soils and Materials-5 Q&A Soil Mechanics Analysis -5 Q&A Earthquake Engineering -2 Q&A Earth Structures -4 Q&A Shallow Foundations -6 Q&A Earth Retaining Structures -6 Q&A Deep Foundations -4 Q&A Other Topics- 5 Q&A

Page

3 6 9 14 15 19 25 31 35

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com

I. Subsurface Exploration and Sampling

1.

Which of the following statement is not true for soil sample? a. b. Disturbed soil samples are using for compaction and sub-grade testing. Undisturbed soil samples are using for peak shear, consolidation, permeability, and density tests. Shelby Tube Sampler is using for collecting undisturbed soil sample. Denison Sampler is using for collecting undisturbed soft clay soil sample.

c. d. 1.

Solution: Denison Sampler is using for collecting hard cohesive soils, soft rock, cemented soils, and soils containing gravel. Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com

2. PROBLEM (In situ testing)

Following figure represent the cone penetration resistance qc = 700 KN at A with an electric friction cone electrometer. Determine the over consolidation ratio, OCR., where, Nk=15 a. b. c. d. 1.40 1.70 1.90 1.20

2.

Solution: qc = 700 KN v = Total vertical effect= 3x17+8x19= 203.0 KN/m2 v = Effective vertical pressure =3x17+8(19-9.1)= 130.2 KN/m2 OCR=.37((qc - v )/ v=.37(700-203.0)/130.2= 1.41 Correct Solution is (a)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com 3. PROBLEM (General rock characterization) During a field exploration, the core barrel was advanced 180 CM during the coring. The length of the core recovered in Fig. What was the recovery ratio and Rock quality? a. b. c. d. .80 .48 .98 .58 Good Poor Excellent Fair

3.

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com II.

4.

PROBLEM (Index properties)

An embankment has to be compacted to dry unit weight 106 lb/ft3, moister content 12.5%. The borrow soil will be brought in 10 cubic yard truck at haul void ratio 0.7 and moister content of 10%. The borrowed site soil has a void ratio 1.0 & Specific gravity, Gs=2.67. What is the dry unit weight of truck? a. b. c. d. 4. 98.0 lb/ft3 94.0 lb/ft3 108.0 lb/ft3 112.0 lb/ft3

Solution: Moist unit weight of truck =(1+w)Gs w /(1+e)=2.67x62.4(1+0.1)/(1+.70)=107.80 lb/ft 3 Dry unit weight of truck d = /(1+w)=107.8)/(1+.1)=98.0 lb/ft 3 Correct Solution is (a)

5.

A soil sample has tested in the laboratory gave the following result. In standard proctor mold (Vol.=1/30 cft). Soil sample loose weight is 3.02lb & dense weight is 3.34 lb, Specific Gravity is 2.67. Field density test indicate a dry density is 98 lb/ft 3 .What is the relative density of the soil? a. b. c. d. 5. .80 .70 .60 .90

Solution: Given, SG=2.67, Msl=3.02# Loose, Msd=3.45# Dense, d=98.0 lb/ft3 Vt=1/30 cft, w =62.4 lb/ft3 emax={(SGVt w)/Msl}-1={(2.67x1/30 x 62.4)/3.02}-1= 0.84 emin={(SGVt w)/Msd}-1={(2.67x1/30 x 62.4)/3.45}-1= 0.61 e={(SG w)/ d }-1={(2.67x 62.4)/98}-1= 0.70 Relative density, D= (emax e)/ (emax - emin)=(0.84-.70)/(.84-0.61)= 0.61 Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com

6.

PROBLEM (Geosynthetics)

Which of the following statement is not true for Geosynthetics system? a. b. c. Wall system construction is relatively rapid and it dose not require specialized labor or equipment. Limited foundation preparation is required and its reinforcement is light and easy to handle. An extremely flexible wall system can not accommodate large total and differential settlements without distress. Also, it is not well-suited for applications in regions of high seismic area. Certain Geotextiles may improve drainage characteristics of clayey backfill.

d. 6.

Solution: An extremely flexible wall system can take large total and differential settlements without distress. Also it is well-suited for applications in regions of high seismic area. Correct Solution is (c)

7.

PROBLEM (Frost Susceptibility) The following soil classification has been determined by laboratory test. What is the highest Frostsusceptibility of following group soil classification? Types of Soil % finer materials lower than 0.02 mm by weight USC System

a. b. c. d.

7.

Solution: Group a is highest volume finer soil than other. Therefore, it is highest Frost-susceptibility soil. Correct Solution is (a)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com

8. PROBLEM (Shear strength properties) A drained triaxial test has performed for normally consolidated clay with following data. Chamber confining pressure, h=108 KN/m2 Vertical deviator pressure v=158 KN/m2 Pore water pressure, U=50 KN/m2 Find the angle of internal friction, a. b. c. d. 350 260 250 220

8.

Solution: v=158 KN/m2 h=108 KN/m2 Pore water Pressure, U=50 KN/m2, will be deducted at drained condition 1= h+v 3= h 1= 1-U=108+158-U= 266.00-50=216.00 KN/m2 3= h-U=108.00-50=58.0 KN/m2 Sin= (1- 3)/2 / (1+ 3)/2 =Sin-1{(216-58)/2 / (216+58)/2}=35.210

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com

III.

9.

PROBLEM (Seepage) The concrete dam 25 m long shown in Figure is embedded 1 m into the ground surface and has a sheet pile wall 5 m deep at its heel. The headwater is 7 m deep and the tail water is at ground -4 surface. The permeability of the soil is k= 20 x 10 cm/sec both vertically and horizontally. What is the quantity of seepage loss under the dam?

a. b. c. d.

9.

k= 20 x 10-4 cm/sec=2 x 10-5m/sec, Dam headwater height, h=7m, Impervious layer to Dam bottom height, H=10m No. of flow channel, Nf =4,

No. of potential drop, Nd=13, Impervious layer to A height, Z=2m Qt=kh(Nf/Nd)= 2 x 10-5x 7 (4/13)=4.30x10-5m3/sec Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

PECivilExam.com

10. PROBLEM (Consolidation)

For 50% consolidation of a 25-mm-thick clay layer (drained at both top and bottom) in the laboratory is 4 min 20 sec. How many days will it take for a 2-m-thick clay layer of the same clay in the field under the same pressure increment to reach 50% consolidation? In the field, bottom of the clay have a rock layer. a. b. c. d. 10. 30.40 days 25.20 days 77.50 days 56.30 days

Solution: Coefficient of Consolidation, Tv = cv t/ Hd2 Tv = Time factor Hd(lab) = 25mm = Half thickness of soil layer for two way drainage Hd(lab) = 0.025/2=0.0125m Hd(field2= 2m tlab= 4min 20 Sec=260 Sec T50= cv t/ Hd(lab)2= cv t/ Hd(field2 cv t/ Hd(lab)2= cv t/ Hd(field2 tlab/ Hd(lab)2= tfield/ Hd(field2 260/ (0.0125) 2= tfield/ 22 tfield= 6656000 sec= 77.03 days Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

10

PECivilExam.com

11. PROBLEM (Lateral Earth Pressure)

A retaining wall shown in Figure is at rest, what will be the lateral force per unit length of the wall?

a. b. c. d. 11

Solution: =28o = 16.0 kN /m3 H= 4m 'h= K0 v = K0 (q0 + H), q0 = surcharge load=10.0 kN /m2 Where, 'h = Effective horizontal pressure v = Effective vertical pressure K0= 1-sin=0.53 'h =.53 x (10+16 x 4= 39.22 kN /m2

AT REST LATERAL EARTH PRESSURE

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

11

PECivilExam.com

12. PROBLEM (Lateral Earth Pressure)

A Concrete basement wall shown in Figure, what will be the lateral pressure acting against the wall point at 8 ft below the ground level?

a b c d 12.

Where, 'h = Effective horizontal pressure v = Effective vertical pressure 'v= 120 x 4 +60 x 4=720 lb/ft2 'h= K0 v = .4 x 720= 288 lb/ft2 Pore water pressure, u=62.4 x 4=250 lb/ft2 Total pressure, h= 'h+u=288+250=538 lb/ft2

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

12

PECivilExam.com

13. PROBLEM (Soil Compaction)

Which compaction method is most effectively applicable for granular soils? a. Pneumatic Rubber-Tired Roller b. Sheepsfoot Roller c. Smooth Wheel Roller d. Vibratory Roller 13. Solution: Vibratory Rollers are most effective compaction method for granular soils. Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

13

PECivilExam.com IV.

14.

Earthquake Engineering

PROBLEM (liquefaction) Which one of the following soil condition does not meet susceptible liquefaction behavior? a b c d Fraction finer than 0.005 mm< 15% Liquid Limit, LL < 35% Natural water content > 0.9 LL Liquidity Index > 0.75

14.

15.

PROBLEM (Earthquake) An Auditorium building site has the following soil profile peak max acceleration of 0.30g. Estimate the maximum earthquake induce shear stress at 20 depth. Where, stress reduction factor, rd=.95

a b c d

15.

Solution: amax=.30g v =10 x 108 + 2 x 108 +112 x 8 =2192 #/ft2 v =2192-10 x 62.4=1568 #/ft2 For 20 depth rd=.95 Earthquake induce Shear Stress, f=(.65 amax/g) v rd f=(.65 amax/g) v rd=(.65 x .3g/g)2192 x .95= 406.07 lb/ft2 Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

14

PECivilExam.com V.

16.

Earth Structures

PROBLEM (slope stability)

Slope cut in saturated clay as shown Figure The side of the cut slope will make an angle of 56 with the horizontal. What is the depth cut of slope will have a factor of safety, FS = 3? Given, slope stability number is 0.18.

a. b. c. d.

16.

Solution:

= 15.0 kN /m3

Slope stability number, m=0.18 Cd= Cu/FS=22/3=7.33 kN /m2 Depth of the cut slope, H= Cd / m=7.33/(15 x .18)=2.72 m Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

15

PECivilExam.com

17.

Determine the tension of the tie rods T if they are spaced at 4 meter center of the anchored sheet pile wall shown in Figure. Unit weight of soil, = 15.0 kN /m3.

a b c d

17.

Solution: Tie rods are spaced at 4 meter center to center = 15.0 kN /m3 Pa= 1/2 Ka H2a=1/2 x 15.00 x .33 x 92= 200.48 kN/m (horizontal) Taking moment at tie rod for mobilized passive resistance Pp x (9-1-1.5)= Pa x (9-3-1.5) Pp x 6.5= 200.48 x 4.5 Pp= 138.79 kN/m Tension of the Rods, T= (200.48-138.79) x 4=246.74 kN

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

16

PECivilExam.com

18. PROBLEM (Dam) The concrete dam of base with 25 m shown in Figure is embedded 1 m into the ground surface and has a sheet pile wall 5 m deep at its heel. The headwater is 7 m deep and the tail water is at ground -4 surface. The permeability of the soil is k= 20 x 10 cm/sec both vertically and horizontally. Determine the seepage quantity per meter length of dam per day?

a b c d

18.

k= 20 x 10-4 cm/sec=2 x 10-5m/sec, Dam headwater height, h=7m, Impervious layer to Dam bottom height, H=10m No. of flow channel, Nf =4,

Pressure head per net=h/Nd=7/13= 0.54/net Q=k h Nf/Nd=2 x 10-5 x 7 x 4/13=4.30 x10-5 Q=4.30 x10-5 x 60 x 60 x 24=3.7 m3/day/m-length Pressure Head at A, Ph=h+H-( No. of potential drop at A x Pressure head per net)-Z =7+10-(7.5x.54)-2= 10.96 m

Pore Water pressure at A, UA=Ph x w =10.96m x 1000 kg/m3 =10960.00 kg/m2 Correct Solution is (b)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

17

PECivilExam.com

19. PROBLEM (Slabs-on-grade)

A concrete floor slab thickness h, should be determined for a forklift repair shop. The forklift truck axle load is 15 kips, Loaded at a frequency of 100 operation per day, which design index is 7. Material Properties: Concrete flexural strength = 650 pounds per square inch Modulus of subgrade reaction, k = 200 pounds per cubic inch a b c d 19. Solution: Category II, forklift truck axle load is 10 to 15 kips. Using following 1st Considering Concrete flexural strength = 650 psi 2nd Considering K=200 3rd Considering Design index=7 Then Determine the Slab Thickness= 6.6 Correct Solution is (a) Slab Thickness= 6.6 Slab Thickness= 4.7 Slab Thickness= 5.2 Slab Thickness= 7.5

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

18

PECivilExam.com

VI.

20.

Shallow Foundations

PROBLEM (Earthquake bearing capacity) Determine the gross ultimate earthquake bearing capacity, que of the following strip foundation footing. Where, NE =10 & NqE =12.

a b c d

20.

Solution:

=17 kN /m3

NE =10 & NqE =12, C=0 for sandy soil Ultimate Earthquake Bearing Capacity,

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

19

PECivilExam.com

21.

Determine the ultimate load, Qult of a rectangular footing 6x 4 with eccentric shown in Figure where, Soil Unit Weight, = 118 lb/ft3, Ultimate Bearing Capacity, qu=2000 lb/ft2, eB=.5, eL=.75, L1=1.0 and B1=0.68. .

a b c d

21.

Solution: Where, eL/L=.75/6= 0.125< 1/6, eB/B=.5/4= 0.125<1/6; Therefore, A=L1B+1/2{(B+B1)(L-L1)}=1 x 4+1/2{(4+.68)(6-1)}= 15.700 ft2 q'u=2000 lb/ft2 Qult= Ax q'u= 15.7 x 2000=31400.00 =31.4 Kip Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

20

PECivilExam.com

22.

Determine the Effective Area of circular footing with eccentric load shown in Figure where, Soil Unit Weight, = 118 lb/ft3, Footing Radius of circle, R=5 & e=0.5. .

a b c d

22.

Solution: Where, e=0.50 and R=5 Therefore, Area of ADC, S= R2/2-[e{(R2-e2)+R2Sin-1(e/R)}] S=3.14 x 52/2-[0.50{(52-0.52)+52Sin-1(0.5/5)}] S=3.14 x 52/2-[0.50{(24.75+143.48)}=32.77 ft2 Effective Area, A=2S=32.77 x 2= 65.54 ft2 Correct Solution is (b)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

21

PECivilExam.com

23.

PROBLEM (Settlement) Determine the consolidation settlement at center of the clay layer of the mat (40m x 50m) foundation shown in Figure. Given, total effective stress, =200 KN/m2 and average effective stress increase due to foundation load, =100 KN/m2 at the center of the clay layer.

a b c d

23.

Solution: =200 KN/m2, =100 KN/m2, Cc=0.29 and eo=0.85 Settlement, Sc={CcHc/(1+eo)}log {(+ )/ } Sc={0.29 x 8/(1+.85)}log {(200+ 100)/ 200}=220.83 mm Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

22

PECivilExam.com

24. PROBLEM (Bearing Capacity)

The soil is supporting a square footing 5 x 5 shown in Figure Soil unit weight, = 118 lb/ft3, c=420 lb/ft2, Nc=17.0, N= 5.0 & Nq=7.0. Determine allowable bearing capacity, where factor of safety is FS=3.

a b c d

24.

Solution: Where, D=3 ft, = 118 lb/ft3, c=420 lb/ft2, Nc=17.0, N= 5.0 & Nq=7.0. Ultimate Bearing capacity, qu=0.4 BN+1.3cNc+ DNq qu=0.4 x 118 x 5.0 x 5+1.3 x 420 x 17.0+ 118 x 3 x 7.0= 12940.00 lb/ft2 qall= 12940.00/3= 4313.33 lb/ft2 Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

23

PECivilExam.com 25. PROBLEM (Foundation) A continues wall footing 12-inch thickness concrete footing has axial DL load 4000 #/ft and LL=2000 #/ft shown as figure. Soil bearing capacity is 2800 #/ft2. Determine the width of the footing. Unit weight of concrete = 145 lb/ft 3, neglect the soil load and footing wt.

a b c d

25.

Solution: Considering, 1ft wide strip of the footing Pu=1.4x4000+1.7x2000=9000.00# Soil pressure, qu=Pu/B qu=2800 lb/ft2 2800=9000/B2 B= 1.79 ft Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

24

PECivilExam.com

VII. Earth Retaining Structures

26.

PROBLEM (Gravity Wall) Determine the active earth pressure of the following retaining wall, H=15 feet. Where, unit weight of soil, = 118 lb/ft3, = 8o and =30o.

a b c d 26.

Solution:

KA=[cos30o /(cos8o+{sin(30o +8o) sin8o}]2 KA=[.866 /(.99 +0.292}]2=0.45 PA= 1/2 KA H2=.5 x 118 x .45 x 152= 5973.75 lb/ft =5.974 Kip/ft Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

25

PECivilExam.com 27. PROBLEM (Cantilever wall) Determine the total lateral force on wall plus pile cap. Where, equivalent fluid pressure per feet length of the following wall=64 lb/ft3.

a b c d 27.

10368 # 4608 # 41470 # 52340 # Solution: Pressure at bottom of the pile cap=64 x18=1152 lb/ft2 Fx= 1/2 x 1152 x 18=10368 lb/ft Total lateral force on wall plus pile cap= 10368 x 4= 41472 # Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

26

PECivilExam.com 28. PROBLEM (Mechanically stabilized earth walls) Determine the maximum tie force of bottom galvanized steel strip reinforcement of a 6 meter retaining wall in a sandy soil backfill has to be constructed with following value. Back fill of sandy soil, = 16 kN/m3, and 1=32o, Foundation soil, = 17 kN/m3, c=40 kN/m2 and =30o, For galvanized steel strip, Width of strip, w=70 mm, hv=0.4 m, hh= 1.0 meter center to center. a b c d 15.50 kN 22.0 kN 7.50 kN 12.00 kN

28.

Solution:

Maximum tie force of bottom galvanized steel strip, T= 'hvhh= 29.50 x .4 x 1.0= 11.80 kN Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

27

PECivilExam.com 29. PROBLEM (Mechanically stabilized earth walls) Determine the thickness of bottom galvanized steel strip reinforcement of a 6 meter retaining wall in a sandy soil backfill has to be constructed with following value. Assume the corrosion rate of the strip to be 0.020 mm/year and the lifespan of the structure to be 100 years. Back fill of sandy soil, = 16 kN/m3, and 1=32o, Foundation soil, = 17 kN/m3, c=40 kN/m2 and =30o, For galvanized steel strip, F.S. =3, Width of strip, w=70 mm, hv=0.4m, hh= 1.0 meter center to center, Fy=2.5x105 kN/m2 a b c d 6.0mm 5.0 mm 4.0 mm 3.0mm

29.

Solution:

Maximum tie force of bottom galvanized steel strip, T= 'hvhh= 29.50 x .4 x 1.0= 11.80 kN Breakout of galvanized steel strip, Fy=2.5x105 kN/m2 t=T F.S/wfy=11.80 x 3/(.070 x 2.5x105)= 0.002m=2.023 mm Total thickness of bottom steel strip= t + eroded by 100 corrosion =2.023 + 0.02 x 100=4.023 mm Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

28

PECivilExam.com

30.

PROBLEM (Cantilever Retaining wall) Determine the horizontal pressure of the following cantilever retaining wall shown in Figure. Back fill of sandy soil, = 19 kN/m3, and 1=28o, Foundation soil, = 17 kN/m3, c=40 kN/m2 and =26o, a b c d 156.50 kN/m2 205.50 kN/m2 162.00 kN/m2 180.00 kN/m2

30.

Solution:

Pa= 1/2KaH2=.5 x .40 x 19 x (6+.53)2=162.035 kN/m2 Ph=Pa x cos15o=162.035 x 0.966=156.514 kN/m2 Correct Solution is (a)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

29

PECivilExam.com

31.

PROBLEM (Braced and anchored excavations) Determine the Factor of Safety against heave a braced cut in clay soil shown in Figure. Length of braced cut, L=15m, Clay soil, = 16 kN/m3, Nc=5.14, 1=0o and c=40 kN/m2. a b c d 6.0 4.0 3.0 5.0

31.

Solution: L=15m, B=4m, = 16 kN/m3, Nc=5.14, c=40 kN/m2 and 1=0o B/2=42= 2.828> T=2m Or, T=2m < B/2=2.828 Hence, B=T=2m and B=2B=2.828 and surcharge, q=0.0 F.S=[Nc c{(1+0.2B/L)}+cH/B]/( H+q), F.S=[5.14 x 40{(1+0.2 x 2.83/15)}+40 x 5/2]/( 16 x 5+0.0) F.S= 3.917 Correct Solution is (b)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

30

32.

A 16 in diameter concrete pile is driven 40 ft into soft clay. Where, C=900 psf. and friction coefficient, =0.80. Determine the Ultimate pile capacity.

a b c d

32. Solution: C=900 psf., D=16, L=40 ft, =0.80, Atip =/4(16/12)2=1.40 ft2 Qult= Qtip + Qfriction Qtip =9CAtip=9 x 900 x 1.40=11304.00 # =11.30 Kip Qfriction = CAsurface=0.80 x 900 x (DL) Qfriction =0.80 x 900 x (3.14 x 16/12 x 40)= 120576.00# =120.58 Kip Qult= Qtip + Qfriction =11.30+120.58=131.88 Kip

Correct Solution is (a)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

31

PECivilExam.com

33.

PROBLEM (Axial Capacity) A 12 in diameter concrete pile is driven 45 ft shown in Figure. Determine the allowable capacity pile capacity with F.S=3.

a b c d

33.

Solution: Qult= Qtip + Qfriction Qfriction = CAsurface=C(DL) Qfriction =0.90 x 1100 x (3.14 x 1 x 20)+0.5 x 1800 x (3.14 x 1 x 25) Qfriction =62172.00+70650.00=132822.00=132.82 Kip Qtip =9CAtip=9 x 1800 x /4(1)2= 12717.00# = 12.72 Kip Qult= Qtip + Qfriction =12.72+132.82= 145.54 Kip Qallow = Qult /F.S= 145.54/3= 48.51 Kip Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

32

PECivilExam.com 34. PROBLEM (Pull Capacity) A 12 in diameter concrete pile is driven 45 ft shown in Figure. Determine the pullout resistance capacity of the pile. Unit Weight of pile, = 150 lb/ft3

a b c d

34.

Solution: Pullout resistance capacity, Qpull= Wt. of pile + Qfriction Qfriction = CAsurface=C(DL) Qfriction =0.90 x 1100 x (3.14 x 1 x 20)+0.5 x 1800 x (3.14 x 1 x 25) Qfriction =62172.00+70650.00=132822.00=132.82 Kip Wt. of pile= /4(1)2 x 45 x 150= 5298.75= 5.30 Kip Pullout resistance capacity, Qpull= Wt. of pile + Qfriction = 138.12 Kip Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

33

PECivilExam.com 35. PROBLEM (Axial Capacity Drilled Shaft) A drilled shaft 3 foot diameter foundation is constructed with 6 foot diameter base in soil condition shown in Figure. The excavation is done in dry condition. Determine the maximum allowable capacity of the drilled shaft where, F.S=3. a b c d 265.00 Kip 354.00 Kip 128.00 Kip 188.00 Kip

35.

Solution: Considering 4 Foundation depth Qult= Qbase + Qfriction Qfriction = fAsurface=0.3C(DL) Qfriction =0.3 x 800 x {3.14 x 3 x (15-4)}+0.3 x 1800 x {3.14 x 3 x (20-4)} Qfriction =24868.80+81388.80=106257.60=106.26 Kip Qbase = 9 x 1800 x /4(6)2=457812.00=457.81 kip Qult= Qbase + Qfriction =106.26+457.81=564.07 Kip Qallow = Qult /F.S= 564.07 /3= 188.02 Kip Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

34

PECivilExam.com

IX.

Other Topics

PROBLEM Cofferdams (systems for temporary excavation support)

36.

A square cofferdam 50 ft each side has placed in a lake to permit dry construction for bridge pier. The coffer dam has consists two square sheet pile enclosure. The inner enclosure separated on all sides from the outer one by 6 ft. The lake bottom was practically impermeable. The space between sheet piles was filled with a soil which showed permeability 0.035 ft/day in the laboratory test. Assuming the sheet pile was not water tight and that lake surface was 20 ft above the lake bottom. How much water per day had to be pumped form the excavation to keep cofferdam dry.

a b c d.

Q Q Q Q

36

Solution: Coefficient of permeability, k = 0.035 ft /day Seepage Surface area, A=(50-12) x 4 x20= 3040 ft2 H=20 ft L=6+6=12 ft i=H/L=20/12=1.67 Q=VA=KiA=.035 x 1.67 x 3040=177.33 ft3/day Q =177.33 x 7.48=1326.5 gal/day (1 ft3=7.48 gal) Correct Solution is (b)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

35

PECivilExam.com

37.

PROBLEM (Seepages)

A confined aquifer has shown in Figure with 1.0 mile wide and 50 ft depth with hydraulic conductivity, K =0.04 ft/sec & Porosity, n=.38. Two observations well are apart at 600 ft and water elevation deference is 10 ft. What is the seepage velocity, Vs?

a b c d

37.

Solution:

Porosity, n=.38, K =0.04 ft/sec, h=10 ft and L=600 ft Hydraulic gradient i=h/L=10/600=0.0166

Q=KiA= 0.04 x 0.0166 x {50 x (1 mile x 5280)}=176 ft3/sec Darcy Velocity, V=Q/A=Ki= 0.04 x 0.0166=0.000666 ft /sec Seepage Velocity, Vs=V/n=0.000666/0.38=0.00175 ft/sec Correct Solution is (d)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

36

PECivilExam.com

38.

PROBLEM (Aquifers)

A well has constructed a confined aquifer with 25 feet depth including hydraulic conductivity, K =0.0035 ft/sec. The two observations well is located at 1200 ft and 2900 ft form well with water surface elevation is 3.0 ft and 6.0 ft respectively. Determine the water rate of flow. a. b. c. d.

38.

Q = 3.1246 ft3/sec Q = 0.1217 ft3/sec Q = 1.8682 ft3/sec Q = 2.8012 ft3/sec K =0.0035 ft/sec, H=25 ft, h2 =6 ft, h1 =3 ft, r2 =2900 ft, and r1 =1200 ft, Q=2HK{(h2-h1)}/lne(r2/r1) for confined aquifer

Q=2 x 3.14 x 25 x 0.0035 (6-3)}/lne(2900/1200)=1.86 ft3/sec

Solution:

39.

Fabricated planks and platforms may be used in lieu of solid sawn wood planks. Fabricated planks has recommended by the manufacturer based on the maximum loading capacity 75 lbs per square foot applied uniformly over the entire span area. What is the name called by manufactured of the fabricated planks load Capacity?

a. b. c. d.

39.

Solution:

Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

37

PECivilExam.com

40.

PROBLEM (Earthquake loads) A building has to be design earthquake consideration having own weight 6120 kip including the height of building, H=57 ft. Determine the base shear of the building for earthquake. Where, Soil Type, S=1.2 Building Type, Ct= =0.075 For R.C. Space Frame I=1, Occupancy Normal Z=0.2, Zone, 2B= Medium hazard Rw=10, Moment resisting R.C. Space Frame

a b c d

40.

Solution:

Wx=6120 kip T=CtH3/4=1.55 sec Dynamic response, C =1.25S/(T2/3)=1.12 Base Shear, V=(ZIC/Rw)Wx Base Shear, V=(0.2 x 1.0 x 1.12 / 10 ) x 6120=136.77 Kip

Correct Solution is (c)

Copyright 2008-2012 Pecivilexam.com all rights reserved- Geotechnical Depth Exam Set #1

38

- PE Exam preperation Solved ProblemsUploaded bygugi
- Geotecnical Depth Set 2Uploaded byrocky21st
- Geotech Practical Problems for PE ExamUploaded bybala-kris
- Civil Breadth Mor Question 2(Some Pages)Uploaded byPedro Garcia
- PE Civil Questions-40Uploaded byAdnan Riaz
- Civil PE Exam Sample ProblemsUploaded byAnonymous IwqK1Nl
- GEOTECNICAL Depth Set 2 SampleUploaded byPreetikumari Lakra
- Geotechnical InvestigationUploaded byDeepak Kumar Mallick
- PE Study ScheduleUploaded bygullipalli
- Six-minute Solutions for Civil PE Exam Geotechnical ProblemsUploaded byElle S
- PE Exam Construction ExampleUploaded bykurokaw1
- Civil Exam Set 3Uploaded byjcalico
- [] Practical Problems in Soil Mechanics and FoundationUploaded byMuhammad Ali
- Six-minute Solutions for Civil PE Exam Geotechnical Problems.pdfUploaded byjuan flores
- READ. mikes_civil_pe_exam_guide_-_book_sample.pdfUploaded byTABIBI11
- pe geoUploaded byV
- ERRATA for Civil PE Sample Questions and SolutionsUploaded byviizor
- Geotechnical Engineering Procedures for Foundation Design of Buildings and StructuresUploaded bybemd_ali
- Practice Problems PE Civil.pdfUploaded bybala-kris
- Civil Depth Notes for Mar 15th-SOILUploaded byMuhammad Azeem Khan
- 314117673 Six Minute Solutions for Civil PE Exam Structural ProblemsUploaded byTABIBI11
- Four PE Civil Practice ExamUploaded byJanesha
- PE Civil Questions 40Uploaded byNarcisa Rudnic
- Civil Depth Notes for Mar 17th-HYDROLICUploaded byMuhammad Azeem Khan
- Pe Civil Hydrology Fall 2011Uploaded bySamsonOgungbile
- Civil Depth Notes for Mar 16th-EnVIROMNTALUploaded byMuhammad Azeem Khan
- CivilEngineeringPE-1Uploaded byAmiu Shadik Utshab
- Notes for Mar 22nd 23rd and 24th Classes Part 1Uploaded byMuhammad Azeem Khan
- PE review cheat sheetUploaded byJaciel Castro
- Six-Minute Solutions for Civil PE Exam Geotechnical Problems WolleUploaded byNwe Oo

- EGR CoolerUploaded byRanil Fernando
- Scale Up of BioreactorUploaded byaathira
- CISAP-2-LNGUploaded byMahesh
- Mee521 Finite-element-methods Ela 2.00 Ac26Uploaded byAnush Swaminathan
- Entropy and Life - WikipediaUploaded byAndrej Katona
- chaptest_bUploaded byJun Mitsuhashi
- 13AllUploaded byfaizal4in
- Implement Multiphase Chalmers Student ProjectUploaded byJack Weatheritt
- SPE_95241 The effect of fracture relative permeabilities and capillary Pressures.pdfUploaded byAsahel Nuñez
- MetacentricUploaded byEriey Zuhairi
- Solution - Shape factor.docUploaded byVenkata Dinesh
- Elemen Struktur Baja-I.overVIEWUploaded byGalih Gardian Munawar
- FSI.pdfUploaded bydileepaero
- 1-s2.0-S0141029603002207-mainUploaded byBoonme Chinnaboon
- Diaphragm Wall Paper Hershey2005-Rev_NicholsonUploaded byTargetRock
- IRJET- Analysis of Heat Transfer Through Micro Channel with Different ConfigurationsUploaded byIRJET Journal
- Air Flow, Air Systems, Pressure, And Fan PerformanceUploaded bymuddog
- Modeling of a Solar Powered Abu DhabiUploaded bySameer Amjad
- Creep TestingUploaded byJGV21
- Articulo 2Uploaded byMoises Guambo
- Thermodynamics: Examples for Chapter 5Uploaded byPrincess Alyssa Abid
- Wing Design ParametersUploaded byMakam Venkatesh
- 2. AbstractUploaded byjprakash_vin
- t4.pdfUploaded byMahmoudSehweil
- Aerodynamics,An IntroductionUploaded byHumayun Yousaf
- ASC000009Uploaded bysormabana
- Hydraulic ExcelUploaded byahkueh
- Steel Cantilever DesignUploaded byMaliki Muhammed
- Self Reading Material - Drilling Fluid Engineering (General Concepts)Uploaded byIda Nurdiyana Mohd Yunus
- VISCOSITY.pptUploaded bykumar