You are on page 1of 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 18.03.2014 Grupa: Mica 1 Subiectul: Eu spun una, tu spui multe ! Domeniul de activitate: Limba si comunicare Tipul activitatii: predare – invatare Mijloc de realizare: joc didactic Metode si procedee: povestirea, conversatia, explicatia, problematizarea Forme de organizare: frontal, individual Scopul lectiei: formarea deprinderi de a forma pluralul substantivelor, in scopul dezvoltarii vorbirii curente, precum si formarea deprinderii de a denumi corect si de a recunoaste diferite obiecte si animale; educarea spiritului de observatie. Obiective operationale: O1: sa asculte cu atentie povestea cu papusa; O2: sa recunoasca obiectele sau animalele desenate pe jetoane; O3: sa formeze corect singularul si pluralul substantivelor; O4: sa participe cu interes si placere la activitate; O5: sa manifeste intelegere si rabdare fata de colegii care raspund si care au, eventual, un ritm mai lent.

sa vad cat de cuminti si de destepti sunteti. pe care este desenat cate un obiect sau cate un animal. Iam zis ca acolo merg si eu.Copii. si am intrebat-o unde merge.eta %ermecata care mi-a dat-o papusica Ela. vrem ! $sculta. Converastia "a ! E+plicatia #rontal Conversatia $nuntarea temei E+plicarea si demonstrarea jocului #rontal . copii ! Eu am venit aici. In acest saculet."a.M-am intalnit cu papusica Ela.Buna ziua. .Copii. Mi-a spus ca merge grupa mica sa-i vada pe copii cum raspund. care va veni apoi in %ata si va e+trage un jeton din saculet. *unteti pregatiti ? E+plic jocul.!u stim ! Metode si procedee Forme de organizare Povestirea #rontal Buna ziua ! . si iata-ne pe amandoua aici ! . azi ne vom juca un joc %oarte %rumos. voi atinge copilul cel mai cuminte. .Evenimentele lectiei Momentul organizatoric Captarea atentiei Activitatea propunatoarei Pregatirea si aranjarea salii de grupa. reti sa imi aratati ? . si cu cine credeti ca m-am intalnit? . eu am niste jetoane. care se numeste & ' (aspunde repede) Eu spun una tu spui multe ! & . Cu bag. azi m-am indreptat spre scoala. Activitatea prescolarilor Intra si se aseaza pe scaune.

*pre e+emplu eu spun & %ir &. "a. Papusa Ela mi-a soptit la urec. eti cauta apoi pe masuta jetonul pe care sunt desenate mai multe creioane..btinerea per%ormantei Inc. ca rasplata. iar voi cat mai repede trebuie sa spuneti & %ire & .eierea activitatii *a spunem ca pe jeton este desenat un creion. /ocmai de aceea. cum spunem? #oarte bine ! -n creion. $cum. iar voi cat mai repede spuneti mai multe obiecte. suntem ! (aspund. "aca ar %i mai multe. mai multe creioane. Eu spun tot cate un obiect.e ca i-a placut de voi. sunteti pregatiti ? "es%asurarea jocului. $sculta Conversatia #rontal Conversatia E+plicatia #rontal . veti primi bomboane. Individual $sculta e+plicatiile propunatoarei. Creioane. -rmeaza des%asurarea propriu-zisa a jocului. Ela vrea sa se asigure ca ati inteles. si la %el si mie.