You are on page 1of 5

Situatat n t cilat takohen kollonat e shkurta.

Kollon t shkurtr do t quajm elementin strukturor i cili sht i predispozuar t dmtohet m


shpesh nga termetet pr shkak t vecorive strukturore q paraqet.
Kollona do t quhet e shkurtr nse raporti ndrmjet lartsis s saj H dhe lartsis s
seksionit trthor h sht m I vogl se 4 (H/h<4). Efekti I kollons s shkurtr mund t ndodh
q n konfigurimin fillestar t strukturs duke kufizuar aftsine e kollons t spostohet duke e
kufizuar at pjesrisht me koponentt e ndertimit.
Rastet n t cilat takojm efekrin e krijimit t kollons s shkurtr jan :
a) Rasti kur ndertesa ndrtohet n terren me pjerrsi (Fig.1). N rast termeti te gjitha kolonat
lvizin horizontalisht. Nese kollonat e shkurta dhe t gjata jan ne t njjtin nivel ndertesa do t
shkatrrohet (Fig.2).
b) Efekti I kollonave t shkurta sht I pranishm dhe n rastet kur kollonat ndajn gjysm katet
ose shtohen ndrmjet dy kateve t rregullt.c) Nj rast i vacant ku efekti i kollonave t shkurta ndodh jo vetm kur jan t projektuara q n
fazn fillestare por kur kollonat normale reduktohen pR efekt t hapjes s dritares ose
ventilimeve t ndryshme nga ndrprerja n lartsi e muraturs duke krijuar fenomenin e
kollonave t shkurta. Si rezultat i reduktimit t lartsis s kollons nga H
1
n H
2
do kemi rritje
t madhe t forcs prerse.d) Efekti i kollons s shkurtr i krijuar si rezultat i krijimit t dritareve t mdha.


Sjellja e kolonave gjat termetit.
Sjellja e kollonave gjat trmetit ka nj shum t lart meqense shkatrrimi i kollonave mund
t qoj n shkatrrime shtes strukturale dhe m pas kollapsin e fjith ndrtese .
Pr shembull n termetin n Mexico City dmtimet kishin ndoshur n lidhjet e traut me kollonn
dhe soletave me kollonn .
Menyra e ndrtimit bn q kollonat t jen m t mbingarkura .
N kollonat e shkurta me nj mnyre armim normale mund te shkaktohen dmtime t rnda
strukturore kjo pasi kapaciteti n prkulje i tyre sht m i madh se kapacoteti n prerje dhe
tipi i shkaterrimit sht shaktrrim joduktil nga prerja i cili shafaqet n formn e nj shprthimi
me carje diagonale.
Nse forcat shtypse aksiale n kollonat e shkurtra jan t vogla forma m e mundshme e
shkaterrimit sht rrshqitja nga prerja .
Pr t shmangur pikrisht kt fenomen jan propuzuar nj sr masash pr t prmirsuar
sjelljen sizmike t kollonave t shkurtra.
akabayshi (Japoni) me 1980 propozoi prdorimin e armaturs me shufra diagonale t
kryqzuara (armim bidiagonal) Tegos dhe Penelis (Greqi) Prdorim t quajtur rombik.
Kto masa konstruktive synojne rritjen efektive t kapacitetit n prerje si dhe t ngurtsis s
elementit strukturor duke shmangur format joduktile t shkatrrimit.
N projektimin sipas metods t kapaciteteve synohet qe n ndrtesat betonarme t shmaget
fenomeni i krijim t cernierave plastike n kollona.

Perfundimi : Kollona do t quhet e shkurtr nse raporti ndrmjet lartsis s saj H dhe
lartsis s seksionit trthor h sht m I vogl se 4 (H/h<4). Efekti I kollons s shkurtr
mund t ndodh q n konfigurimin fillestar t strukturs duke kufizuar aftsine e kollons t
spostohet duke e kufizuar at pjesrisht me koponentt e ndertimit.