You are on page 1of 6

Name: __________________________________________ Date:_________________________

In each of the following sentences, you will need to identify the year and
the price of the fruit that is being discussed. In each sentence, circle the
year and underline the price of the fruit. You should connect the year and
the cost with an arrow.

Example:

In 1986, the price of cherries was $1.27per pound.

1. The price of apples in 1986 was $0.77 per pound.

2. In 1988, the price had apples dropped to $0.73 per pound.

3. Apples were priced at $0.72 per pound in 1990.

4. By 1992, the price of apples had risen to $0.89 per pound.

5. In 1994, apples cost $0.80 per pound.

Now we can organize our data into a T chart, which will help us make the
graph.

you will need to identify the year and the price of the fruit that is being discussed. You should connect the year and the cost with an arrow. 2. the price of bananas was $0. 1.46 per pound. which will help us make the graph. 4.38 per pound. circle the year and underline the price of the fruit. The price of bananas in 1992 was $0. . bananas cost $0. Bananas were priced at $0. In 1990. The price of bananas was still $0. In each sentence.43 per pound in 1988. 3. Now we can organize our data into a T chart.Name: __________________________________________ Date:_________________________ In each of the following sentences. In 1986.46 per pound.46 per pound in 1994. 5.

2. The price of bananas in 1994 was $0. 1. In 1986.48 per pound.53 per pound in 1988. You should connect the year and the cost with an arrow. 4.54 per pound. In each sentence. circle the year and underline the price of the fruit. 5.Name: __________________________________________ Date:_________________________ In each of the following sentences. which will help us make the graph. In 1990.58 per pound.57 per pound in 1992. oranges cost $0. you will need to identify the year and the price of the fruit that is being discussed. 3. The price of oranges was $0. . Now we can organize our data into a T chart. Oranges were priced at $0. the price of oranges was $0.

and one pound of oranges in 1990. In what year was the price of oranges the highest? ____________________ 2. If I wanted to buy 1 pound of apples. In 1994. How much more did oranges cost than bananas in 1986? _______________ 4. one pound of bananas. which fruit was the least expensive? ________________________ How much did it cost? ___________________________________________ 5.89? __________________________ 3.Name: __________________________________________ Date:_________________________ Please answer the following questions using the data you collected about the price of fruit. In what year was the cost of apples $0. 1. how much money would I be spending? .

please go back and make any changes. If you answered no. DATA COLLECTION Did you follow directions by circling years and underlining cost? YES NO Are your T charts arranged by year? YES NO GRAPHING Did you label the axes. the lines on the bottom and side? YES NO Did you title your graph? YES NO Did you put your data in the right spot? YES NO QUESTIONS Did you answer the questions correctly? YES NO . what would it be? ________ _____________________________________________________________ Here is a checklist to help you decide if your graph is successful! Please answer the questions by circling yes or no. If you could add one more fruit to your graph.Name: __________________________________________ Date:_________________________ 6.

Name: __________________________________________ Date:_________________________ Are your answers neat? YES NO .

Related Interests