PLAN NO

MEKAN

ÇEKİM ÖLÇEĞİ

PLANIN İÇERİĞİ VE DİYALOGLAR

RADYO METNİ

SES VE MÜZİK

KADRAJ BİLGİSİ

1

Sac Kalıp Dükkanı

Dükkanın köşesinde ki tezgahta, üzeri tozlanmış, bazı kısımları yağ lekesi olmuş, küçük ve gri antenli Genel Plan eski bir radyo,gri bir pense, farklı numaralarda Truck somun sıkma anahtarları, tornavidalar, yağdanlık ve birkaç sac parçası.

Radyoda kısık Hareketli kamera, tezgahın sesli, hafif bir üzerinden müziğin ritmine solo. Kalıp ve kalıp makinesinin makinesinin sesi. seslerine uygun bir şekilde Baskı sesleri. kayacak. Radyoda kısık sesli, hafif bir Sabit kamera, oyuncunun solo. Kalıp gözünden. makinesinin sesi. Sürtünme sesi. Radyoda kısık sesli, hafif bir Sabit kamera, ayakkabının solo. Kalıp önünden. makinesinin sesi. Baskı sesi. Radyoda kısık sesli, hafif bir Sabit kamera, oyuncunun solo. Kalıp gözünden. makinesinin sesi. Sürtünme sesi. Radyoda kısık sesli, hafif bir solo. Kalıp makinesinin sesi. Sürtünme sesi.

2

Sac Kalıp Dükkanı

Yakın Plan

Yırtık ve yağlı, sarı eldivenli bir el, pres makinesine ince bir sac tutar.

3

Sac Kalıp Dükkanı

Yakın Plan

Ucundan çorap fırlamış yırtık bir ayakkabı kalıp makinesinin altındaki pedala basar.

4

Sac Kalıp Dükkanı

Yakın Plan

Sac şekillenir.

5

Sac Kalıp Dükkanı

Yakın Plan Pan

Düzenli bir biçimde dizilmiş diğer sacların yanına usulca bırakır. Kafasını döndürüp,duvarda ki yağlı ve tozlu saate bakar.

Hareketli kamera, oyuncunun gözünden.

6

Sac Kalıp Dükkanı

Yakın Plan

Saat 22.59'dur.

Radyoda kısık sesli, hafif bir Sabit kamera, saatin genel solo. Kalıp görüntüsü. makinesinin sesi.

7

Sac Kalıp Dükkanı

Yakın Plan

Kalıp makinesinin önünde ki eski sandalyeden kalkar.

Saat yirmi üç sıfır sıfır, gece haberleri;

Radyoda ki geri Sabit kamera, sandalyenin sayım(saat alt kısmı ve kalıp söylenmeden makinesinin yarısı önce ki klasik kadrajda. "bip" sesleri)

8

Tuvalet

Yakın Plan Zoom

Kırık ve küçük bir ayna önünde ki lavabonun kenarına Sarı eldivenlerini bırakır, yağlı elleriyle musluğu açar, ellerini yıkar. Yağlar lavabo deliğinden akıp gider. Yağlı iş elbiselerini çıkarıp askıya asar. Eski ve yırtık olan günlük iş elbiselerini askıdan alır. Radyonun kapatma düğmesine basar. Işık kapatma anahtarına basar.

"İyi geceler sayın dinleyiciler. Sabit kamera, lavabonun Memursen'in yaptığı araştırma Eldiven sürtünme üstünden çekilecek, yağlar sonucunda, dört kişilik bir sesi. Su sesi. akarken zoom. çekirdek ailenin tüketmesi zorunlu gıdalar için harcaması gereken tutar, yani açlık sınırı…" Sürtünme sesleri. Düğme sesi. Düğme sesi. Hafif voltaj düşüş sesi. Sabit kamera, giysiler ve askılık kadrajda. Sabit kamera, radyonun genel görüntüsü. Sabit kamera, ışık düğmelerinin genel görüntüsü. Sabit kamera, dükkanın sağ ya da sol üst köşesinden çekilecek. Hareketli kamera, oyuncunun karşısından, dükkanın içinden, tezgahın yanından çekilecek. Radyo cızırdarken radyoya doğru çevrinme.

9 10 11

Giyinme Odası Sac Kalıp Dükkanı Sac Kalıp Dükkanı Sac Kalıp Dükkanı

II.Orta Plan Yakın Plan Yakın Plan

12

Genel Plan

Dükkanın ışıkları söner.

13

Sac Kalıp Dükkanı

Genel Plan Pan

Dükkanın kepenklerini çeker. Karanlık dükkanda ki radyo, kendiliğinden cızırdayarak açılır.

*Reklam* Giyimde ki,

Kepenk sesi, cızırtı sesleri.

14

Cadde

Yoldan geçen arabalar, kaldırımda yürüyen insanlar Genel Plan ve esas adamın tam karşısından gelen takım Truck elbiseli bir adam. Esas adam sağ koluna arddığı Pan ceketiyle kalabalığın arasına karışır, takım elbiseli Tild bir adamın yanından geçer.

ilk adresiniz Umur Giyim'de takım elbiseler %50 indirimli!

Hareketli kamera, oyuncu gözünden. Biraz ilerleyince Araç ve korna sağdan sola çevrinme ve sesleri, kalabalık havaya kalkma, havaya gürültü. kalkınca esas adam kalabalığın arasına girecek.

15

Cadde

Genel Plan Truck

Sarmaş dolaş gezinen bir çift sırnaşarak geçer. Araç ve korna Hareketli kamera, oyuncu Yolda yürümekte güçlük çeken, sağa sola Üstelik peşin fiyatına vade sesleri, kalabalık gözünden, sarhoş sendeleyerek ilerleyen bir sarhoş, esas adama farksız. Umur Giyimle giyiminizi gürültü. Sarsılma çarpınca kamera çarpar, esas adam sarsılır, aldırış etmeden yoluna umursayın… sesi, sürtünme sarsılacak. devam eder. sesi. Sabit kamera elektrik direğinin altında, direk kadrajda. Oyuncu kameranın karşısında, kameraya doğru yürüyecek. Sabit kamera, anahtarın solundan ya da sağından çekilecek. Hareketli kamera, oyuncunun gözünden. Sabit kamera, küçük kız kadrajda. Esas adam geriye çekilirken kesme. Hareketli kamera, önceki planda ki kesmeden devam. Sabit kamera, ayakkabını genel görüntüsü. Sabit kamera, oyuncunun gözünden. Sabit kamera, oyuncunun iki bacağının arasından, ayakkabılar kadrajın içinde. Sabit kamera, esas adamın sol ya da sağ yarısı, plan başında kadraja girip çıkacak.

16

Sokak

Uzak Plan

Varoş bir gecekondu mahallesi. Elektrik direğinin aydınlattığı, durgun ve sessiz sokağın başında esas adam yürümekte.

Güven İnşaatçılıktan dev fırsat! 120 aya varan vadeler ile Hafif adım sesleri. peşinatsız ve kefilsiz ev sahibi olmanız... ...artık hayal değil! Güven İnşaatçılığa gelin hayallerinizde ki.... ...eve sahip olun. Anahtar sesi, sürtünme sesi, kilit açılış sesi. Kapı açılış sesi, adım sesi. Hafif öpücük sesi Slow bir gitar solosu. Slow bir gitar solosu. Sürtünme sesi. Sadık Slow bir gitar solosu. Adım sesi. Slow bir gitar solosu sonu. Araba sesi.

17

Gecekondu Önü

Yakın Plan

Bir anahtar kapı kilidine usulca sokulur ve sola çevrilir. Kapı açılır ve esas adam içeri girer. Esas adam yatağında uyumakta olan küçük kızını yanağından öper. Sabah olmuştur. Kızını öpen esas adam geriye çekilir. Yırtık ayakkabılarını giyer.

18

Gecekondu II.Orta Plan Önü Truck

19 Oturma Odası Yakın Plan Yakın Plan Tild Yakın Plan

20 Oturma Odası

21

Hol

22

Hol

Orta Plan

Eşikten dışarı bir adım atar,

23

Hol

Yakın Plan

Ayağı zeminle temas ettiği anda, yoldan lüks bir araba geçer.

Otomotivden % 10 indirim!

24

Gecekondu Önü

Genel Plan

Kapının yanında, eşikte ki eşi kollarını birleştirmiş bir şekilde arkasından bakar.

Üstelik 36 aya varan taksit imkanı! Hemen arayın,

25

Sokak

Dün gece elekrik direğinin aydınlattığı sokağı bu kez güneş ışığı aydınlatmaktadır. Kafası elektrik Uzak Plan direğiyle paralel olan esas adam sokağın sonuna doğru ilerler. İlerlemeye devam ederken "Teleferik" yazısı belirir ve jenerik akar. **Fazla Planlar** Koşuşturmaca içinde ki kalabalığın arasından ilerler. Bir esnaf dükkanının önünü süpürürken diğer esnaf kepenklerini kaldırır. Esas adam dükkanının kepenklerini kaldırmıştır. Kapıyı açar.

bu fırsatı kaçırmayın!

Sabit kamera, oyuncu tıpkı Uzaklaşan adım bir teleferk gibi görünecek, sesleri. elektrik direğinin tepesinden çekilecek!

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful