You are on page 1of 3

De tre kungadmena

1
De tre kungadmena
Kinas historia tidsaxel
Frhistorisk tid
Xiadynastin 20701600 f.Kr.
Shangdynastin 16001046 f.Kr.
Zhoudynastin 1046256 f.Kr.
Vstra Zhoudynastin 1046771 f.Kr.
stra Zhoudynastin 770256 f.Kr.
Vr- och hstperioden 770481 f.Kr.
De stridande staterna 481221 f.Kr.
Qindynastin 221 f.Kr. 206 f.Kr.
Vstra Handynastin 206 f.Kr. 24 e.Kr.
Wang Mangs interregnum (Xin) 923
e.Kr.
stra Handynastin 25220
De tre kungadmena 220280
Jindynastin 265420
De sexton kungadmena 304439
De sydliga och nordliga dynastierna
420589
Suidynastin 581618
Tangdynastin 618907
De fem dynastierna och De tio rikena
902979
Liaodynastin 9161125
Jindynastin 11151234
Songdynastin 9601279
Yuandynastin 12711368
Mingdynastin 13681644
Qingdynastin 16441911
Republiken Kina 1912
Andra sino-japanska kriget 193745
Kinesiska inbrdeskriget 192749
Taiwan 1945
Folkrepubliken Kina 1949
redigera
[1]
De tre kungadmenas period ( eller ; p pinyin Sngu) avser den period i kinesisk historia frn 220
(d Wei grundas och den siste kejsaren av handynastin tvingas abdikera. ven 184 d de gula turbanernas uppror
De tre kungadmena
2
brjade anvnds som startdatum) till 280. Perioden var en tid av krig och stagnation och brukar rknas som Kinas
mrka medeltid men r nd en inspiration fr populrhistoriskt intresserade personer eftersom perioden gett upphov
till berttelser om krig, hjltar och krlek.
Efter Handynastins fall delades Kina i tre kungadmen: Wei (ocks kallat Cao Wei) i norr, Shu i sydvst och Wu
(ven benmnt stra Wu) i sder.
De gula turbanernas uppror kom att delgga stora delar av norra Kina. Flera generaler slt sig samman fr att sl
ner upproret. En av dessa var Cao Cao som kom att kontrollera stora delar av norra Kina och grundade Wei i norr
(och tog sig regeringsnamnet Taizu). Nr han dog 220 eftertrddes han av sin son Cao Pi som tvingade den sista
hankejsaren Xian att abdikera.
221 utnmnde sig Liu Bei till hankejsare i ett frsk att terupprtta handynastin. Hans rike kom att kallas Shu eller
Shu Han. Sun Quan kom att regera i Wu som innefattade sydstra delarna av Kina
De tre rikena gick efter en kort period under, Shu ervrades av Wei 263, En krigsherre frn Wei som grundade
Jindynastin. Wu ervrades 280.
Uppdelningen av Kina r 262
Perioden r skildrad genom biografier ver de viktigaste historiska
personerna frn denna period i boken Krnika ver de tre
kungadmena ( , Sngu zh). Boken r skriven p klassisk
kinesiska och sammanstlld av Chen Shou ( ) och fljer den
traditionella formen fr de dynastiska historieskrivningarna
[2]
dr
personerna beskrivs i fallande hierarkisk ordning med kejsarfamiljen
frst och vanliga mnniskor sist.
Ngra knda historiska personer
Cao Cao ( )
Li Jue ( )
L Bu ( )
Liu Bei ( )
Guan Yu ( ) - tillbeds som en krigsgud av daoister och frekommer som motiv fr ca 30 cm hga keramik-
eller bronsstatyer. Alltid avbildad med lngt skgg, grn kappa och ett spjut.
Zhang Fei ( )
He Jin ( )
Ding Yuan ( )
Dian Wei ( )
Zhuge Liang ( )
Zhang Yan ( )
Zhou Tai ( )
Sun Quan ( )
Gongsun Zan ( )
Noter
[1] http:/ / sv.wikipedia.org/ w/ wiki. phtml?title=Mall:Kinas_historia& action=edit
[2] [2] Enligt den kinesiska traditionen skriver den efterfljande dynastin fregende dynastis historia utifrn anteckningar gjorda av den fregende
dynastin, historien samlas sedan i en bokserie.
Artikelkllor och frfattare
3
Artikelkllor och frfattare
De tre kungadmena Klla: http://sv.wikipedia.org/w/index.php?oldid=23772885 Bidragsgivare: C.Nilsson, E70, Fenix, Foxears, Grillo, Hejkompis, Jorchr, Kaj@kth.se, Karmosin, Ludde23,
Markus a, Rotsee, Stiwed, Yiwa, Yvwv, 5 anonyma redigeringar
Bildkllor, -licenser och -bidragsgivare
Image:China_5.jpg Klla: http://sv.wikipedia.org/w/index.php?title=Fil:China_5.jpg Licens: GNU Free Documentation License Bidragsgivare: Yu Ninjie
Licens
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
//creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/