You are on page 1of 8

13

JABATAN PENDIDIKAN SENI VISUAL


INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS SULTAN ABDUL HALIM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL SEKOLAH RENDAH KSSR


Tahun : 1 Gemilang
Hari/Tarikh : Ahad, 15 September 2013
Masa : 10.45 11.45 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 28/28
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tema : Alam Benda
Aktiviti : Resis
Tajuk : Bingkai Gambar
Media : Alat : berus, palet, dan gambar
Bahan : kertas lukisan, krayon dan warna air atau warna poster atau tempera
Pendekatan : Konstruktivisme
Kaedah : Hands on/amali
Bahan Bantu : Contoh-contoh corak teknik resis
Mengajar
EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif ,Elemen Keusahawanan dan TMK



13


OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;

1. Menghasilkan corak untuk bingkai gambar.
2. Melakukan aktiviti seni dengan selamat
3. Menceritakan hasil karya seni yang dibuat




STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni (unsur seni dan prinsip rekaan : rupa, warna, jalinan, harmoni, dan kesatuan) yang
terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan corak menggunakan teknik resis .
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visualmenerusi penentuan media dan teknik dalam
penghasilan corak.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah







13


STANDARD PEMBELAJARAN

2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya seni.

2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 : Rupa organik dan geometri
2.1.1.2 : Warna primer dan sekunder
2.1.1.3 : Jalinan tampak dan sentuh

2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1 : Harmoni ulangan atau susunan yang seimbang
2.1.2.2 : Kesatuan dalam alam semula jadi

2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media (kering atas kering; basah atas kering)
2.2.1.1 : Alat berus, palet, dan gambar
2.2.1.2 : Bahan kertas lukisan, krayon dan warna air atau warna poster atau tempera

2.2.2 : Menyatakan teknik penggunaan media dalam penghasilan corak teknik resis
2.2.2.1 : Teknik resis (corak terancang)

13

2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya seni.

2.3.1 : Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif
2.3.2 : Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya

2.3 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

2. 4.1 : Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 : Menceritakan karya sendiri secara lisan
2.4.3 : Menghargai karya sendiri dan rakan












13

Fasa Isi
Kandungan
/Standard
Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Nota/
Iiustrasi
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

(Set Induksi)
(5 Minit)


Mencungkil
idea

membuat aksi bisu
mengenai bentuk dan murid
meneka

tentang kegunaan bentuk/shapes.

uru mengaitkan aktiviti
membuat resis dengan aktiviti untuk
hari ini.


Murid menjawab dengan idea
sendiri.

Murid memberi kerjasama

Sekiranya murid tidak dapat
menjawab, guru menunjukkan
gambarajah pelbagai bentuk.


Menghubungkait









Langkah 1
(8 minit)






Persepsi
Estetik


Guru menunjukkan contoh-contoh
karya corak yang terhasil daripada
teknik resis.

tentang unsur seni dan


Murid berinteraksi bersama guru
berkaitan unsur seni








13






prinsip rekaan seperti jalinan, rupa,
warna, harmoni dan kesatuan.







Langkah 2
(5 minit)

Aplikasi Seni

berinteraksi dengan murid
tentang jenis-jenis media yang
sesuai untuk membuat aktiviti corak
teknik resis.

tentang cara penggunaan media
dalam penghasilan corak teknik
resis.


Murid memberi respons tentang
jenis-jenis media yang sesuai
untuk membuat aktiviti corak
teknik resis.














Langkah 3
(35 minit)

Ekspresi
Kreatif

berdasarkan langkah-langkah
berikut.




Murid menghasilkan corak
menggunakan teknik resis
dengan bimbingan guru.








13


Langkah 1



Lakar corak menggunakan pensel
dan diikuti dengan penggunaan
lilin/krayon.

Langkah 2

lah
dibancuh pada permukaan kertas
lukisan.

Langkah 3

enggunakan
warna yang berlainan sekiranya
murid inginkan ton warna yang
harmoni.













13




REFLEKSI: Semua murid dapat menghasilkan satu corak daripada teknik resis dengan idea dan kreativiti masing-masing. Murid
dapat menyebut semula media yang digunakan dan menyenaraikan proses menghasilkan resis.

Langkah 4

dikeringkan, hasil tersebut boleh
dilekatkan dengan gambar yang
dibawa oleh murid agar hasil resis
tadi menjadi bingkai gambar.




(Penutup)
(7 minit)

Apresiasi
Seni


Guru mengawasi disiplin murid.

Guru meminta murid bercerita
pengalaman mereka membuat hasil
seni kepada rakan.


Murid mempamerkan dan
bercerita tentang hasil kerja
sendiri dan rakan-rakan.

Murid menceritakan pengalaman
masing-masing ketika melakukan
aktiviti.

You might also like