© All Rights Reserved

227 views

© All Rights Reserved

- Slab Culvert
- Design of a Composite Bridge Deck
- Concrete Bridge Design Project
- Abutment Design Example to BD 30
- Structural Bridge Design UK
- Concrete Box Girder Bridges J. Schlaich
- Design of a Reinforced Concrete Deck-Girder Bridge to AASHTO & ACI Codes
- Plate and Box Girder Design
- Structural Stability - Ok
- Computer simulation of a tensile test for an Epoxy/E-glass composite strip with 0° and 45° orientations using ANSYS® and SolidWorks®.
- Concrete Bridge Design to BS:5400, L.A. Clark (1981)
- Notes -Bridge Design - Box Girder Bridges
- What Value of e Should Structural Engineers Used
- C1 me2113 lab.docx
- Concrete Bridges-Design & Engineering
- Concrete Bridge Design to BS 5400
- Guidelines Bridge Design
- Construction and Design of Prestressed Concrete Segmental Bridges
- DECK SLAB
- Prestress losses and the estimation of long-term deflections.pdf

You are on page 1of 6

http://www.childs-ceng.demon.co.uk/tutorial/exrc.html[29/01/2013 17:06:12]

Reinforced Concrete Deck Design to BS 5400 Part 4

Problem:

Design a simply supported reinforced concrete deck slab using a unit strip method. The deck carries a 100mm depth of

surfacing,

together with a nominal HA live load udl of 17.5 kN/m

2

and knife edge load of 33kN/m . The deck should also be designed to

carry 30 units of HB load. The span of the deck is 12.0m centre to centre of bearings.

?

conc.

= 25kN/m

3

30 units of HB also to be considered.

Use C32/40 concrete to BS 8500.

Use Grade B500B reinforcement to BS 4449.

BS 8500-1

cl. A.2.1

Table A.1

Exposure Class XD1 used for bridge deck soffits.

cl. A.3 Fixing tolerence for reinforcement ?

c

= 15mm for insitu concrete.

Table A.5 Nominal cover for C32/40 concrete = 45 + ?

c

= 60mm with

maximum water-cement ratio = 0.55 and minimum cement content of 320 kg/m

3

Loading per metre width of deck (unit strip)

(Note: The loading has been simplified to demonstrate the method of designing the slab (See BS 5400 Pt2,

or BD 37/01 for full design loading)

Nominal Dead Loads : deck slab = 25 x 0.65 x 1.0 = 16.3 kN/m

surfacing = 24 x 0.1 x 1.0 = 2.4 kN/m

Nominal Live Load : HA = 17.5 x 1.0 + 33.0 = 17.5 kN/m(udl) + 33kN(kel)

30 units HB = 30 x 10 / 4 per

wheel

= 75 kN per wheel

Load factors for serviceability and ultimate limit state from BS 5400 Part 2 (or BD 37/01) Table 1:

SLS ULS

Comb.1 Comb.3 Comb.1 Comb.3

Dead Load ?

fL

concrete 1.0 1.0 1.15 1.15

Superimposed Dead Load ?

fL

surfacing 1.2 1.2 1.75 1.75

Live Load ?

fL

HA 1.2 1.0 1.5 1.25

?

fL

HB 1.1 1.0 1.3 1.1

Temperature Difference ?

fL

- 0.8 -

1.0

#

Key:

#

It is usually assumed that there is local plasticity at the critical sections at Ultimate Limit State and the self

equilibrating stresses due to non linear temperature distribution can be ignored in combination loadings.(Ref:"Concrete bridge

engineering:performance and advances" by R.J.Cope).

Temperature Difference Effects

Apply temperature differences given in BS 5400 Pt2 Fig.9 (Group 4) to a 1m wide deck section.

Cl. 5.4.6 - Coefficient of thermal expansion = 12 x 10

-6

per C.

From BS 5400 Pt4 Table 3 : E

c

= 31 kN/mm

2

for f

cu

= 40N/mm

2

Hence restrained temperature stresses per C = 31 x 10

3

x 12 x 10

-6

= 0.372 N/mm

2

Reinforced Concrete Bridge Deck Design

http://www.childs-ceng.demon.co.uk/tutorial/exrc.html[29/01/2013 17:06:12]

Section Properties

Area = 1000 x 650 = 0.65 x 10

6

mm

2

Second Moment of Area = 1000 x 650

3

/ 12 = 22.9 x 10

9

mm

4

a) Positive temperature difference

Force F to restrain temperature strain :

0.372 x 10

3

x [ 150 x ( 3.0 + 5.05 ) + (195 x 1.5) + (195 x 1.05)] x 10

-3

= 634.2 kN

Moment M about centroid of section to restrain curvature due to temperature strain :

0.372x10

3

x[150x(3.0x250+5.05x275)+175x(0.3x87.5+1.35x116.7)-(20x0.15x6.7)-(195x1.05x260)]x10

-6

= 111.5kNm

b) Reverse temperature difference

Force F to restrain temperature strain :

- 0.372 x 10

3

x [ 130 x ( 1.8 + 2.5 + 1.5 + 1.9 ) + 163 x ( 0.9 + 0.75 )] x 10

-3

= - 472.4 kN

Moment M about centroid of section to restrain curvature due to temperature strain :

- 0.372 x 10

3

x [130 x ( 1.8 x 260 + 2.5 x 282 - 1.5 x 260 - 1.9 x 282 ) + 163 x ( 0.9 x 141 - 0.75 x 141 )] x 10

-6

= -13.34kNm

Note: Sign convention is compressive stresses are positive.

Dead + Superimposed Dead Loading (per metre width of deck)

SLS = Serviceability Limit State

ULS = Ultimate Limit State

Design SLS moment = ?(?

fL

x M) =

[(1.0 x 16.3)+(1.2 x 2.4)] x 12

2

/ 8 = 345 kNm

Design ULS moment = ?

f3

x ?(?

fL

x M) =

1.1 x [{(1.15 x 16.3)+(1.75 x 2.4)} x 12

2

/ 8] = 454 kNm

Live Loading (per metre width of deck)

Nominal HA mid span moment =

17.5 x 12.0

2

/ 8 + 33.0 x 12.0 / 4 = 414kNm

Reinforced Concrete Bridge Deck Design

http://www.childs-ceng.demon.co.uk/tutorial/exrc.html[29/01/2013 17:06:12]

The maximum moment for the HB vehicle occurs at point X in the diagram below with the vehicle positioned as shown.

Nominal HB moment at X = 99.4 x 5.3 - 75 x 1.8 = 392kNm

Combination 1 Loading

Design HA SLS moment = ?

fL

x M = 1.2 x 414 = 497 kNm

Design HB SLS moment = ?

fL

x M = 1.1 x 392 = 431 kNm < 497 kNm ? HA loading critical

Total Design SLS Moment (Dead + Live) = 345 + 497 = 842 kNm

Design HA ULS moment = ?

f3

x ?

fL

x M = 1.1 x 1.5 x 414 = 683 kNm

Design HB ULS moment = ?

f3

x ?

fL

x M = 1.1 x 1.3 x 392 = 561 kNm < 683 kNm ? HA loading critical

Total Design ULS Moment (Dead + Live) = 454 + 683 = 1137 kNm

Combination 3 Loading

Design HA SLS moment = ?

fL

x M = 1.0 x 414 = 414 kNm

Design HB SLS moment = ?

fL

x M = 1.0 x 392 = 392 kNm < 414 kNm ? HA loading critical

Design SLS Moment (Dead + Live) = 345 + 414 = 759 kNm

Design HA ULS moment = ?

f3

x ?

fL

x M = 1.1 x 1.25 x 414 = 569 kNm

Design HB ULS moment = ?

f3

x ?

fL

x M = 1.1 x 1.1 x 392 = 474 kNm < 569 kNm ? HA loading critical

Design ULS Moment (Dead + Live) = 454 + 569 = 1023 kNm

Ultimate Capacity of Deck Slab

Ultimate Design Moment = 1137 kNm

BS 5400 Pt 4

cl. 5.1.2.1

It is usual to design reinforced concrete for the ultimate limit state and check for serviceability

conditions.

cl. 5.4.2 Use clause 5.3.2 for the resistance moments in slabs.

cl. 5.3.2.3 Try 32mm dia. reinforcement at 125mm centres:

Nominal cover to reinforcement in deck soffit = 60mm

d = 650 - 60 -32/2 = 574

A

s

= ?16

2

x 1000 / 125 = 6434mm

2

/m

f

y

= 500N/mm

2

f

cu

= 40N/mm

2

z = [1 - ({1.1f

y

A

s

}/{f

cu

bd})]d

z = [1 - ({1.1 x 500 x 6434}/{40 x 1000 x 574})]d = 0.85d < 0.95 d ? z = 0.85 x 574 = 488mm

M

uSteel

= 0.87f

y

A

s

z = 0.87 x 500 x 6434 x 488 x 10

-6

= 1366 kNm/m

M

uConcrete

= 0.15f

cu

bd

2

= 0.15 x 40 x 1000 x 574

2

x 10

-6

= 1977 kNm/m > 1366

? M

u

= 1366 kNm/m > 1137kNm/m ? OK.

Reinforced Concrete Bridge Deck Design

http://www.childs-ceng.demon.co.uk/tutorial/exrc.html[29/01/2013 17:06:12]

Check Serviceability Limit State

Combination 1 SLS Design Moment = 842 kNm (345DL + 497LL)

Determine depth 'X' to neutral axis of cracked section:

cl. 4.3.2.1

Table 3

Youngs Modulus for concrete for short term loading = E

c

= 31 kN/mm

2

cl. 4.3.2.2

Youngs Modulus for steel reinforcement = E

s

= 200 kN/mm

2

Case 1) When the bridge has just opened (when only a small amount of creep has occurred):

Modular Ratio = E

s

/ E

c

= 200 / 31 = 6.45

Taking first moments of area about the neutral axis:

1000 x X

2

/ 2 = 6.45 x 6434 x (574 - X)

500X

2

+ 41510X - 23.83x10

6

= 0

X = 177 mm

Second Moment of Area of cracked section:

I

xx

= 1000x177

3

/ 3 + 6.45x6434x(574-177)

2

= 8.39x10

9

mm

4

Cl 4.1.1.3

Max compressive stress in concrete = 842x10

6

x 177 / 8.39x10

9

= 17.8 N/mm

2

Table 2

Allowable compressive stress = 0.5f

cu

= 20 N/mm

2

> 17.8 ? OK

Case 2) When creep and shrinkage in the bridge are substantially complete:

cl. 4.3.2.1(b)

Youngs Modulus for concrete for long term loading = E

c

/2 = 15.5 kN/mm

2

Hence Modified E

c

for (345DL + 497LL) = (345 x 15.5 + 497 x 31) / 842 = 24.65 kN/mm

2

cl. 4.3.2.2

Youngs Modulus for steel reinforcement = E

s

= 200 kN/mm

2

Modular Ratio = E

s

/ E

c

= 200 / 24.65 = 8.1

Taking first moments of area about the neutral axis:

1000 x X

2

/ 2 = 8.1 x 6434 x (574 - X)

500X

2

+ 52115X - 30x10

6

= 0

X = 198 mm

Second Moment of Area of cracked section:

I

xx

= 1000x198

3

/ 3 + 8.1x6434x(574-198)

2

= 9.96x10

9

mm

4

Cl 4.1.1.3

Max compressive stress in concrete = 842x10

6

x 198 / 9.96x10

9

= 16.7 N/mm

2

Table 2

Allowable compressive stress = 0.5f

cu

= 20 N/mm

2

> 16.7 ? OK

Tensile stress in reinforcement = 842x10

6

x (574 - 198) x 8.1 / 9.96x10

9

= 257.5 N/mm

2

Table 2

Allowable tensile stress = 0.75f

y

= 375 N/mm

2

> 257.5 ? OK

Crack Control:

Strain in reinforcement = ?

1

= 257.5 / 200000 = 0.00129

Table 13 Notional surface for crack calculation = 35mm cover to reinforcement

5.8.8.2

a

cr

= v[(125/2)

2

+ (16+35)

2

] - 16 = 65

Allow for stiffening effect of concrete:

eqn 25

?

m

= ?

1

- [{3.8b

t

h(a'-d

c

)} / {?

s

A

s

(h-d

c

)}] x [(1-M

q

/M

g

)x10

-9

]

?

m

= ?

1

- [{3.8x1000x650x(625 - 198)} / {0.00129x6434x(650 - 198)}] x [(1 - 497/345)x10

-9

]

?

m

= ?

1

- [-0.00012] but not greater than ?

1

Hence no stiffening effect

?

m

= ?

1

= 0.00129 x (625 - 198) / (574 - 198) = 0.00146

Design crack width = 3 x 65 x 0.00146 / [1 + 2 x (65 - 35) / (650 - 198)] = 0.25 mm

eqn 24 Design crack width = 3a

cr

?

m

/ [1+2(a

cr

-c

nom

)/(h-d

c

)]

Table 1 Maximum allowable crack width = 0.25 mm ? OK

Combination 3 SLS Design Moment = 759 kNm (345DL + 414LL)

Reinforced Concrete Bridge Deck Design

http://www.childs-ceng.demon.co.uk/tutorial/exrc.html[29/01/2013 17:06:12]

Determine depth 'X' to neutral axis of cracked section:

cl. 4.3.2.1

Table 3

Youngs Modulus for concrete for short term loading = E

c

= 31 kN/mm

2

cl. 4.3.2.1(b)

Youngs Modulus for concrete for long term loading = E

c

/2 = 15.5 kN/mm

2

Hence Modified E

c

for (345DL + 414LL) = (345 x 15.5 + 414 x 31) / 759 = 23.95 kN/mm

2

cl. 4.3.2.2

Youngs Modulus for steel reinforcement = E

s

= 200 kN/mm

2

Modular Ratio = E

s

/ E

c

= 200 / 23.95 = 8.35

Taking first moments of area about the neutral axis:

1000 x X

2

/ 2 = 8.35 x 6434 x (574 - X)

500X

2

+ 53724X - 30.84x10

6

X = 200 mm

Second Moment of Area of cracked section:

I

xx

= 1000x200

3

/ 3 + 8.35x6434x(574-200)

2

= 10.18x10

9

mm

4

>

Cl 4.1.1.3

Max compressive bending stress in concrete = 759x10

6

x 200 / 10.18x10

9

= 14.9 N/mm

2

Max compressive stress due to positive temperature difference = ?

fL

x 2.31 = 0.8 x 2.31 = 1.8 N/mm

2

Total compressive stress in concrete = 14.9 + 1.8 = 16.7 N/mm

2

Table 2

Allowable compressive stress = 0.5f

cu

= 20 N/mm

2

> 16.7 ? OK

Tensile stress in reinforcement = 759x10

6

x (574 - 200) x 8.35 / 10.18x10

9

= 232.8 N/mm

2

Tensile stress due to reverse temperature difference =

?

fL

x 8.35x[{(1.43+0.06)x(130-60-16)/130}-0.06] = 0.8 x 4.7 = 3.8 N/mm

2

Total tensile stress in reinforcement = 232.8 + 3.8 = 237 N/mm

2

Table 2

Allowable tensile stress = 0.75f

y

= 375 N/mm

2

> 237 ? OK

Hence B32 bars at 125 centres are adequate for the mid span.

Shear Design

Shear is designed for ultimate limit state.

cl. 5.4.4 V = shear force due to ultimate loads.

Maximum Dead Load V = ?

f3

x 12 x (1.15 x 16.3 + 1.75 x 2.4) / 2

Maximum Dead Load V = 1.1 x 137.7 kN = 151 kN

Determine shear effects at distance d away from the

support. Try 32mm dia. bars at 125 c/c : d = 574mm

Maximum HA V = ?

f3

x 1.5 x (12 x 17.5 / 2 + 33 x 11.426 / 12 - 17.5 x 0.574)

Maximum HA V = 1.1 x 190 kN = 209 kN

Maximum HB V = ?

f3

x 1.3 x 75 x (11.426 + 9.626 + 3.626 + 1.826) / 12

Maximum HB V = 1.1 x 215 kN = 237 kN > 209 ? HB loading critical

Maximum V = 151 + 237 = 388 kN

Shear stress = V / bd = 388x10

3

/ (1000 x 574) = 0.68 N/mm

2

Design for no shear reinforcement condition then ?

s

v

c

> 0.68 N/mm

2

Table 9

?

s

= (500/d)

1/4

= (500/574)

1/4

= 0.97

Table 8

v

c

= 0.27/?

m

(100A

s

/b

w

d)

1/3

(f

cu

)

1/3

v

c

= (0.27 / 1.25) x [100 x 6434 / (1000 x 574)]

1/3

x (40)

1/3

= 0.77 N/mm

2

?

s

vv = 0.97 x 0.77 = 0.75 N/mm

2

> 0.68 ? OK

cl 5.3.3.1 Check that the maximum allowable shear stress is not exceeded:

Maximum allowable shear stress = 0.75vf

cu

or 4.75 N/mm

2

0.75vf

cu

= 0.75v40 = 4.74 > 0.68 ? OK

Hence B32 bars at 125 centres are adequate for shear at the ends of the deck.

Note: Intermediate sections between mid span and the ends of the deck will have a smaller moment than at

mid span and a small shear than at the ends of the deck. These sections need to be checked to determine

Reinforced Concrete Bridge Deck Design

http://www.childs-ceng.demon.co.uk/tutorial/exrc.html[29/01/2013 17:06:12]

where the reinforcement may be reduced to B25 at 125c/c.

cl. 5.8.4.1

Minimum area of reinforcement = 0.15% of b

a

d = 0.15 x 1000 x 574 / 100 = 861 mm

2

/m ? use B12 bars at

125 centres (A

s

= 905 mm

2

/m) for distribution reinforcement.

- Slab CulvertUploaded byratnasai
- Design of a Composite Bridge DeckUploaded byAnonymous JLaQiS
- Concrete Bridge Design ProjectUploaded bypetersun825
- Abutment Design Example to BD 30Uploaded byMuzammil Moosafeer
- Structural Bridge Design UKUploaded byMohd Faizal
- Concrete Box Girder Bridges J. SchlaichUploaded bybombaikos
- Design of a Reinforced Concrete Deck-Girder Bridge to AASHTO & ACI CodesUploaded byJuan Pablo Lopez Carrasco
- Plate and Box Girder DesignUploaded bykalimo7
- Structural Stability - OkUploaded byJason Hall
- Computer simulation of a tensile test for an Epoxy/E-glass composite strip with 0° and 45° orientations using ANSYS® and SolidWorks®.Uploaded byYussefRikli
- Concrete Bridge Design to BS:5400, L.A. Clark (1981)Uploaded byorpharion
- Notes -Bridge Design - Box Girder BridgesUploaded byBobby Wong
- What Value of e Should Structural Engineers UsedUploaded bymvplathan
- C1 me2113 lab.docxUploaded bysahilmeetsu
- Concrete Bridges-Design & EngineeringUploaded byparashuramanayaka
- Concrete Bridge Design to BS 5400Uploaded bywendydy6
- Guidelines Bridge DesignUploaded byaa19
- Construction and Design of Prestressed Concrete Segmental BridgesUploaded byjhsalaverria
- DECK SLABUploaded byMahendra Suryavanshi
- Prestress losses and the estimation of long-term deflections.pdfUploaded byWasin Waiyasusri
- ST-DESIGNUploaded byAbdul Bari
- On Pressure Distributions of Drum BrakesUploaded byRottenDinkle
- 246809297 the Circular Tunnel in Elastic Ground Muir WoodUploaded bySérgio Bernardes
- Dilatometer SystemUploaded byAnonymous Re62LKaAC
- JOT Summer 2018 FullUploaded byaboalhassan
- An_appropriate_relationship_between_flexural_stren.pdfUploaded byarjun
- 12622562Uploaded byjnshrey
- Stuttgart Seiltagung IMWUploaded bySelva Kumar
- Strength of materials questionsUploaded byLawrrence Lozano

- Civil and Structural Standards for Intelligent Transportation System (ITS) - V2.1 QCS 2014 - Release NoteUploaded byPrasanth KB
- powerpoint presentationUploaded byapi-299106070
- Common Channel Signaling.pdfUploaded byRaufrmz
- WIA_Network Scan GearUploaded byHendro Nugroho
- Company ProfileUploaded bySandip Pudasaini
- Smcwebs n How to Wds(2)Uploaded bysnadmin
- Pscg Lrfd Design GuideUploaded byRC Dela Roca
- Frieze Magazine | Archive | a Serious BusinessUploaded bycatarinasilvamartins
- Plugin Canon Ir3300 BrochureUploaded byhitesh188
- sisteme eurofoxUploaded bySandu Sararu
- HPUX Reserve Allocate a Range of Instance Numbers Ext_bus ClassUploaded byPredrag Terzic
- Cortem Group - Product GuideUploaded byAnonymous cHU3zkYvf
- Data Ceneter Interconnect with EVPNUploaded byKostas Dimitriou
- RW-2049-0200.pdfUploaded byKeviinCarrillo
- Configuring a SIP Trunk Between AudioCodes Mediant 1000 MSBG E-SBC and Avaya IP OfficeUploaded byJuan Perez
- CIS Ubuntu Linux 14.04 LTS Benchmark v2.0.0Uploaded bymails4vips
- Introduction to TelematicsUploaded bydianwiryo
- Wdl Block Plans 1Uploaded byShah Rooz
- COLA RR 25964 for HIT-HY 200 Fast Cure Hybrid Adhesive Certificate ASSET DOC LOC 2022843Uploaded byMarcelo San Martin
- Cable HV Multi Core Solar Spec SheetUploaded byM Surender Reddy
- API RP 8BUploaded byAntonio França
- Oracle Hyperion PlanningUploaded byAmit Sharma
- Tutorial ASAUploaded byCante Anderson Simão
- 64 Ia 32 Architectures Software Developer Vol 2a ManualUploaded bysorin birou
- Types of Cranes ComparisonUploaded byneo
- 117FF - MINE CONSTRUCTION ENGINEERING.pdfUploaded byvenkiscribd444
- WinCC V5 Manual Getting Started Www.otomasyonegitimi.comUploaded bywww.otomasyonegitimi.com
- Fibre Reinforced 01102010.pdfUploaded bykamal hameed tayy
- Butler r Resume 03 2013 HybridUploaded byRobert Butler
- Ds Technicolor Td5130Uploaded byoutromundo