www.eenadupratibha.

net

IBPS PROBATIONARY OFFICERS

t
e

QUANTITATIVE APTITUDE

n
.
a

Directions (Q.1 - 3): In each of the following questions a number series is given.
After the series a number is given followed by (a), (b), (c), (d) and (e). You have to

h
b
i

complete the series starting with the number given, following the sequence of the
original series and answer the questions that follow the series.
1.

64

16

8

6

6

4

(a)

(b)

(c)

(d)

t
a
r

7.5

p
u
d
(e)

What will come in place of (b)?

a
n

1) 1

e
e
.
w
w

4) 8
2.

5

w
2

2) 0.5

3) 1.5

5) None of these

29

149

749 3749

(a)

(b)

(c)

18749

(d)

(e)

t
e

What will come in place of (c)?

3.

1) 74

2) 14

4) 1874

5) None of these

23

28

21

32

19

36

11

(a)

(b)

(c)

(d)

(e)

What will come in place of (d)?
1) 9

2) 20

4) 7

5) 24

n
.
a

3) 374

h
b
i

up

t
a
r
3) 29

d
a

n
e

Directions (Q.4 - 8): Study the following table carefully to answer the questions that

e
.
w
w

follow.

Following table gives the percentage marks obtained by

w

R-24-9-14

six students in six subjects. The marks in brackets are
maximum marks of the subject.

www.eenadupratibha.net

Maths and Social together and the total marks obtained by B in these subjects together respectively? 1) 12 : 17 2) 35 : 37 4) 15 : 16 5) None of these . 54 86 i t a r 68 n . 91 87 5) None of these 1) 16.5 km/hr 4) 2. To cover the same distance upstream. w w What are the average marks obtained by all the students in Hindi? 1) 62 2) 64 4) 67 5) None of these 3) 56 w t e n What is the ratio between total marks obtained by E in Hindi. Student↓ (100) (75) (75) (150) (100) (100) A 75 96 56 93 72 86 B 84 80 84 82 64 C 92 84 72 72 73 D 62 68 96 96 E 58 44 56 F 78 76 p u d 2) 444 a n 4) 454 6. a h b i t 3) 21 : 23 a r p Marks obtained by D in Science are what percent of his total marks obtained in all the subjects together? du 2) 21.8% 8. a 74 bh 84 t e What is the total number of marks obtained by C in all subjects together? 1) 438 5.eenadupratibha. Telugu Maths Science Social 2) 115 3) 125 5) 118 A boat covers a distance of 40 kms in 8 hours downstream.2% 3) 33.eenadupratibha.3% a n 4) 18. 7.5 km/hr 5) None 3) 4 km/hr www.7% 5) None of these What are the approximate average marks obtained by all the students in Maths? e e .net .net Subject→ English Hindi 4.5km/hr 2) 2. 83 74 49 48 3) 532 e e .www. the boat takes two hours longer. What is the speed of the boat in still water? w 1) 0. ww 1) 132 4) 137 9.

D. Arun purchased a box full of chocolates at the rate of 7 for Rs.1250 5) None of these u d a 12.www. n e e . The amount he gets on first part at the end of 3 years is the same as the amount he gets on second part at the end of 5 years. a Directions (Q.1832 4) Rs. a r p 1) Rs.1950 5) None of these w 13. h b i t a Following Pie-chart shows the production of six Television manufacturing companies A.3364 in two parts at 5% compound interest. Find the cost price of the article.50. 1) 86 2) 112 4) 140 5) None of these t e n 3) 76 .9 and sold all of them at the rate of 8 for Rs. C. Had he purchased it at 10% less and sells for Rs. a h b i t A man lent Rs.net . w w F 17% E 8% A D 33% 14% C B 17% 11% Company A B C D E F Percent Defect 09 10 12 06 14 08 www.1764 2) Rs. In a library there are 30% books in English and 20% of the rest are in Hindi. B. how many books are there in the library? 1) 3920 2) 3250 4) 2750 5) None of these t e n 3) 3500 .1500 2) Rs.eenadupratibha.eenadupratibha.12. In this transaction he gains Rs. ww 1) Rs.1200 3) Rs. r p u d a n w e e . How many chocolates did the box contain? 11.330 less he would have gained 20%. A trader sells an article at a profit of 30%. E and F and the table gives the percentage defect in production for the year 2012.18): Study the following data and answer the questions accordingly. Find the second part.1600 3) Rs. If the remaining 1344 books are in other regional languages.11.14 . compounded annually.1600 4) Rs.net 10.

14-3.eenadupratibha. what was the total number of Televisions produced by all the companies in that year? 1) 126800 2) 130000 4) 140000 5) 100000 3) 110000 t e n . 3-4. 9-5.75 = 6 6×1=6 6 × 1. 16-4.net . 18-4. 10-4. 17-2. ww 1) 3678 2) 4752 4) 4392 5) None of these 3) 3890 18. 11-2. 6-5. 5-3. If the number of defective televisions of company 'E' in 2012 is 630.5 ∴ Required number = 0. 4-2. 8-3. what was the number of defective Televisions of company 'D' in that year? a r p 1) 249 2) 285 3) 465 4) 252 5) None of these u d a 17. 64 × 0. 7-1.25 = 16 16 × 0. 15-3. Explanations 1.5 www.25 = 7. 1) 2900 2) 3150 3) 4500 4) 2100 5) None of these 15.eenadupratibha. If the production of company 'E' is 3224.net 14. If the number of defective Televisions of company 'B' was 1210. If the total production of Televisions by all the companies was 160000. what will be the number of defective Televisions produced by company 'A'? n e e . 12-1.www. If the number of defective Televisions of company 'F' was 408. 2-3.5 = 8 8 × 0. what is the ratio between the productions of companies 'B' and 'C' ? w 1) 12 : 13 2) 11 : 21 4) 11:17 5) None of these 3) 9 : 11 ANSWERS 1-2. find the total production of 'E' in that year. 13-5. a h b i t 16.

28 − 7 = 21 t a r 21 + 11 = 32.www. . a 3749 × 5 + 4 = 18749 ∴ Required number = 374 3. 32 − 13 = 19 p u d 19 + 17 = 36 a n ∴ Required number is 7 e e .eenadupratibha.net . w w Shortcut: Vertical difference is always constant when the relation between the numbers in the series is +/− t e n Here the vertical difference is 23 − 11 = 12 w Required number is 19 − 12 = 7 4. h b i 23 + 5 = 28. ww Science = 73 b i t Social = 54 ∴ Total marks = 92 + 63 + 54 + 108 + 73 + 54 = 444 5.eenadupratibha. a h 92 Marks of C in English =  × 100 = 92 100 84 Hindi =  × 75 = 63 100 72 Telugu =  × 75 = 54 100 a r p u d a 72 Maths =  × 150 = 108 100 n e e . w 96 + 80 + 84 + 68 + 44 + 76 75 448 75 100 6 100  ×  =  ×  6 = 56 www. 5 × 5 + 4 = 29 29 × 5 + 4 = 149 149 × 5 + 4 = 749 t e 749 × 5 + 4 = 3749 n .net 2.

a n 68 Hindi =  × 75 = 51 100 t a r Social = 74 Total marks = 60 + 123 + 74 = 257 7.eenadupratibha.net . Average Marks u d a 93 + 82 + 72 + 96 + 86 + 74 150 =  ×  ≈ 125 6 100 9. a Total marks = 33 + 129 + 83 = 245 80 Marks of B in Hindi =  × 75 = 60 100 82 Maths =  × 150 = 123. 44 Marks of E in Hindi =  × 75 = 33 100 86 Maths =  × 150 = 129.net 6. 100 t e Social = 83 n . w w t e n 96 Telugu =  × 75 = 72 100 w . 100 p u d ∴ Required ratio = 245 : 257 D marks in Science = 84.www. a h 96 Maths =  × 150 = 144. n e e .eenadupratibha. ww 40 Downstream =  = 5 kmph 8 40 Upstream =  = 4 kmph 10 w Downstream + Upstream Speed of the boat =  2 5+4 ⇒  = 4. h b i English = 62 e e .8% a r p 500 8. Social = 87 100 b i t Total marks = 84 + 62 + 51 + 72 + 144 + 87 = 500 84 ∴ Required% =  × 100 = 16.5 kmph 2 www.

330.11 is Rs.net .100 ∴ Selling Price = Rs. But the profit is Rs.eenadupratibha.108 (20% profit) Difference in S.90 u d a Now the Selling Price = Rs.22.5.22 n e e .P is 130 − 108 = Rs. a ★ If the profit is Rs.eenadupratibha.(3364 − x) 5 (3364 − x) 1 +  100 3 5 = x 1 +  100 5 ⇒ 3364 − x = x 1 +  100 5 2 441 400 ⇒ 3364 − x =  x 441 400 w 841 400 ⇒ x +  x = 3364 ⇒  x = 3364 400 841 ⇒ x = 3364 ×  = 1600 . then C. then 330 C. Let the cost price of the article be Rs.77 ★ Profit is Rs. therefore the t e h b i 12. the C.12. then the 1st part is Rs.P is Rs.P = Rs. ★ The CP of 56 pencils at the rate of 7 for Rs. a h b i t 12.P is Rs.9 is Rs. w w 11.1500 22 w 13. =  × 100 = Rs.72 ★ The SP of 56 pencils at the rate of 8 for Rs.x .5 number of pencils is  × 56 = 140 5 t a [ ] [ up]r d [na ] e e . the number of pencils is 56. n . Let the number of books be x 70 100 80 100 ∴  ×  × x = 1344 ⇒ x = 2400 www.100.net 10. Let the 2nd part be Rs.P is Rs. LCM of 7 and 8 is 56.5.www. ww If the difference in S.130 (30% profit) t e n a r p if he buys 10% less.50.P. If the difference in S.

If 10% = 1210.net 14.eenadupratibha. then 100% value a n 100 =  × 408 = 5100 8 e e . a h b i t ∴ Total number of televisions produced by D is 4200 Number of defective Televisions of D = 6% of 4200 = 252 a r p 17. a  × 1210 = 12100 h b i Total number of Televisions produced by B = 12100 ∴ 11% = 12100 t a r 100 100% value =  × 12100 = 110000 11 p u d ∴ Total number of televisions produced by all the companies is 110000 16. ww Number of defective Televisions of A = 9% of 52800 = 4752 18. If 8% = 408. then 100% value is 100 10 n . then 33% value is 33  × 160000 = 52800 100 u d a Total number of Televisions produced by A = 52800 n e e .eenadupratibha. If 100% = 160000. w if 17% value is 5100. then 14% value 14 =  × 5100 = 4200 17 .www. S. Here production of E is not required Required ratio = 11% : 17% = 11 : 17 w Writer : G.net . then 100% (Total) value is 100 14  × 630 = 4500 t e 15. w w Total number of Televisions produced by F = 5100 t e n ∴ 17% = 5100. If 14% = 630. Giridhar www.