You are on page 1of 14

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028

SAG TENSION CALCULATION FOR 26.68 m SPAN SINGLE BEAR ACSR - 132kV TRANSFORMER FEEDER
1.0.0 DESIGN INPUT
1.1.0 System Parameters
1.1.1 Bay Location

=

132kV TRANSFORMER FEEDER

1.1.2 Conductor type & strands

=

SINGLE BEAR ACSR

1.1.3 Initial Tension (Max.)

T1

=

1000

kg

1.1.4 c/c distance of tower (Maximum Span)

L

=

26680

mm

1.1.5 Girder Width

Lg

=

750

mm

1.1.6 Tower height

H1

=

8000

mm

1.1.7 Height of the equipment below the conductor

H2

=

5955

mm

1.1.8 Number of Conductors

nc

=

1

Nos.

1.1.9 Number of Insulator Strings

ns

=

1

Nos.

1.1.10 Basic Wind Speed

Vb

=

47

m/s

1.1.11 Span (c/c tower - lg)

Ls

=

25930

mm

1.1.12 Maximum Temperature

To

=

85

°C

1.1.13 Minimum Temperature

Tmin

=

0

°C

1.2.1 Conductor unit weight

m's

=

1.2.2 Conductor Area

Ac

=

325.6

mm 2

1.2.3 Conductor overall diameter

dc

=

23.45

mm

1.2.4 Expansion coefficient of conductor

α

=

1.78E-05 /°C

1.2.5 Elasticity modulus

E

=

8.2E+03 kg/mm 2

1.3.1 Number of discs per string

nd

=

12

1.3.2 Weight of each disc

Wd

=

7.5

kg

1.3.3 Weight of hardware

Wh

=

17.02

kg

1.3.4 Mean Diameter of Insulator

di

=

255

mm

1.3.5 Length of each disc

Ld

=

145

mm

1.3.6 Length of hardware

Lh

=

750

mm

1.3.7 Width of the hardware

dh

=

250

mm

(1T per phase)

(As per IS: 875 -1987,

Part : 3)

(As per Clause 10.2,

IS-802,pageno.9)

1.2.0 ACSR Conductor
0.001213

kg/mm

1.3.0 Tension Insulator

1 of 14

(As per Vendor drawing)

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
2.0.0 CALCULATION OF BASIC DESIGN PARAMETERS
2.0.1 Weight of Disc insulator string (W wi)
W wi

=

W d x nd x n s

=

7.5 x 12 x 1

=

kg

90

2.0.3 Length of the Disc insulator string (L str)
Lstr

=

nd x Ld

=

12 x 145

1740

=

mm

2.0.4 Conductor Chord length (L c)
Lc

=

(L - Lg) - 2 x (Lstr + Lh)

=

(26680 - 750) - 2 x (1740 + 750)

k0

=
=
=
=

4
47
1
1.375

Meteorological wind speed

Vr

=

Vb / k0

Risk co efficient
Terrain roughness co efficient
Design wind speed

k1
k2
Vd

=
=
=

=

20950

mm

3.0.0 DESIGN CALCULTION
3.1.0 Design wind speed (Vd)
Wind zone
Basic wind speed
Reliability level of structure
factor

Vb

m/s
(As per IS 802, Clause 8.2, Pg no:3)
=

1
1
Vr x k1 x k2

34.19

=

m/s

=

34.19 x 1 x 1

34.19

m/s

3.2.0 Design Wind pressure (Pd)
Pd

=

0.6 x Vd2

=

0.6 x (34.19^2)

=

701.38 N/m2

=

0.0000715 kg/mm 2

3.3.0 Wind pressure on conductor (Pc)
Drag Co efficient for conductor

Cd

=

1

Gust response factor for 8000mm level
(For reliability level 1, Terrain category 2)

Gc

=

1.66

(As per IS 802, Clause 9.2, Pg no:7)
(As per IS 802, Table 7, Pg no:9)

Full wind pressure on conductor,
Pc

=

Pd x Cd x Gc

=

0.0000715 x 1 x 1.66

0.0001187

=

kg/mm 2

3.4.0 Wind pressure on Insulator (Pi)
Drag Co efficient for insulator

Cdi

=

1.2

Gust response factor for level
(For reliability level 1, Terrain category 2)

Gci

=

1.864

(As per IS 802, Clause 9.3, Pg no:9)
(As per IS 802, Table 6, Pg no:9)

Full wind pressure on insulator,
Pi

=

Pd x Cdi x Gci

=

0.0000715 x 1.2 x 1.864

2 of 14

=

0.00016

kg/mm2

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
3.5.0 Equivalent weight of Conductor in loaded condition
3.5.1 Full wind load on conductor (W c)
Wc

=

Pc x dc

=

=

0.0001187 x 23.45

0.00279

kg/mm

3.5.2 Equivalent weight of conductor at full wind (W 2)
W2

m'sc 2 + W c2

=

=

=

(0.001213^2) + (0.00279^2)

0.00305 kg/mm

3.6.0 Equivalent weight of insulator in loaded condition
3.6.1 Full wind load on insulator (W s)
Ws

=

=

(As per IS 802, Clause 9.3, Pg no:9)

0.5 x Pi x di x Lstr x ns

0.5 x 0.00016 x 255 x 1740 x 1

=

35.5

kg

3.6.2 Equivalent weight of insulator at full wind (W i2)
W i2

W wi2 + W s2

=

=

(90^2) + (35.5^2)

=

96.75

kg

3.6.3 Resultant insulator load on each sub conductor (W i)
Wi

=

W i2

/

nc

=

96.75 / 1

=

96.75

kg

3.7.0 Equivalent load of insulator hardware in loaded condition
3.7.1 Full wind load on insulator hardware
W wh

=

Pi x dh x Lh

=

WT

=

17.02 x 1

=

0.00016 x 250 x 750

17.02

=

30

kg

kg

3.7.2 Equivalent weight of hardware at full wind (W hT)
W hT

W wh2 + W 2T

=

=

(30^2) + (17.02^2)

=

3.7.3 Resultant Hardware load on each sub conductor (W hr)
W hr

=

W hT

/

nc

=

34.492 / 1

3 of 14

=

34.492

kg

34.492

kg

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
4.0.0 FULL WIND CONDITION
4.1.0 Load distribution
96.750 kg

34.492 kg

0.003050 kg/mm

34.492 kg

96.750 kg

A

B
`

1740.0 mm

750 mm

20950.000 mm

1740.0 mm

750 mm

4.1.1 Reaction at each end
RA

RB

=

=

96.75 + 34.492 + ((0.00305 x 20950)/2)

kg

=

163.1908

kg

4.1.2 Shear force diagram
+163.1908 kg
+66.4408 kg
10475

+31.9488 kg

870

1245

375

375

1245

870

-31.9488 kg

10475

-66.4408 kg
NOTE: LENGTH IN "mm"
-163.1908 kg
Maximum Sag occurs at the centre of the span
4.1.3 Cross force area (Upto maximum sag)
I1

=

163.1908 x 870

=

141975.996

kg.mm

I2

=

66.4408 x 1245

=

82718.796

kg.mm

I3

=

31.9488 x 375

=

11980.8

kg.mm

I4

=

0.5 x 31.9488 x 10475

=

167331.84

kg.mm

=

404007.432

kg.mm

SI1
4.1.4 Cross Force moments
S1

=

141975.996 x 163.1908 x 0.5

=

11584588.1840

kg2mm

S2

=

82718.796 x 66.4408 x 0.5

=

2747951.4906

kg2mm

S3

=

11980.8 x 31.9488 x 0.5

=

191386.0915

kg2mm

S4

=

167331.84 x 31.9488 / 3

=

1782017.1633

kg2mm

TS

=

(S1 + S2 + S3 + S4) x 2

=

32611885.8588

kg2mm

4 of 14

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
5.0.0 STILL WIND CONDITION
5.1.0 Load distribution
90.000 kg

17.020 kg

0.001213 kg/mm

17.020 kg

90.000 kg

A

B
`

1740.0 mm

750 mm

20950.000 mm

750 mm

1740.0 mm

5.1.1 Reaction at each end
RA

RB

=

=

90 + 17.02 + ((0.001213 x 20950)/2)

kg

=

119.7262

kg

5.1.2 Shear force diagram
+119.7262 kg
+29.7262 kg
10475

+12.7062 kg

870

1245

375

375

1245

870

-12.7062 kg

10475

-29.7262 kg
NOTE: LENGTH IN "mm"
-119.7262 kg
Maximum Sag occurs at the centre of the span
5.1.3 Cross force area (Upto maximum sag)
I1

=

119.7262 x 870

=

104161.794

kg.mm

I2

=

29.7262 x 1245

=

37009.119

kg.mm

I3

=

12.7062 x 375

=

4764.825

kg.mm

I4

=

0.5 x 12.7062 x 10475

=

66548.7225

kg.mm

=

212484.4605

kg.mm

SI2
5.1.4 Cross Force moments
S1

=

104161.794 x 119.7262 x 0.5

=

6235447.8904

kg2mm

S2

=

37009.119 x 29.7262 x 0.5

=

550070.2366

kg2mm

S3

=

4764.825 x 12.7062 x 0.5

=

30271.4097

kg2mm

S4

=

66548.7225 x 12.7062 / 3

=

281860.4593

kg2mm

TSS

=

(S1 + S2 + S3 + S4) x 2

=

14195299.9920

kg2mm

5 of 14

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
6.0.0 EVALUATION OF SAG AND DEFLECTION AT ANY TEMPERATURE
6.1.0 Sag at any temperature
6.1.1 Final Stress at any temperature
E x SM1

σ2 x (σ-σ1) +
Where

2

Ac x Ls x σ1

+ E x α (T1-To)

2

E x SM2
=

2

Ac x Ls

σ1

=

SM1

=

TS

=

32611885.8588

kg2mm

SM2

=

TSS

=

14195299.9920

kg2mm

3.07125

kg/mm 2

kg/mm 2

6.1.2 Sag at any Temperature (S)
S

=

SI2 / Tstill

mm

Tstill

=

σxA

kg

where, σ is the final stress at still wind condition for a given temperature
6.2.0 Deflection at any temperature
6.2.1 Final Stress at any temperature
E x SM1

σ2 x (σ-σ1) +
Where

2

Ac x Ls x σ1

σ1

=

SM1

=

2

3.07125
TS

+ E x α (T1-To)

E x SM1
=

2

Ac x Ls
kg/mm 2

=

32611885.8588

kg2mm

6.2.2 Deflection at any Temperature (D)
D

=

SI2 / Tfull

mm

Tfull

=

σxA

kg

where, σ is the final stress at full wind condition for a given temperature
6.3.0 Conductor Swing at any temperature (Swg)
Swg

=

D2 - S2

mm

6 of 14

kg/mm 2

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
6.4.0 Sag, Tension, Deflectionand Swing for Various Temperatures
Temp σ (Full wind) σ (Still wind)
°c
kg/mm 2
kg/mm 2

Tfull (kg)

Tstill (kg)

Sag (mm)

Deflection
(mm)

Swing
(mm)

0

3.0713

2.1319

1000

694.1

306.1

404

263.7

5

2.9813

2.0601

970.7

670.8

316.8

416.2

269.9

10

2.897

1.995

943.3

649.6

327.1

428.3

276.5

15

2.8187

1.935

917.8

630

337.3

440.2

282.9

20

2.7459

1.8799

894.1

612.1

347.1

451.9

289.4

25

2.6779

1.8289

871.9

595.5

356.8

463.4

295.7

30

2.6143

1.7816

851.2

580.1

366.3

474.6

301.8

35

2.5548

1.7376

831.8

565.8

375.5

485.7

308.1

40

2.4987

1.6966

813.6

552.4

384.7

496.6

314

45

2.4461

1.6581

796.5

539.9

393.6

507.2

319.9

50

2.3963

1.6221

780.2

528.2

402.3

517.8

326

55

2.3494

1.5882

765

517.1

410.9

528.1

331.7

60

2.3049

1.5563

750.5

506.7

419.3

538.3

337.6

65

2.2627

1.5261

736.7

496.9

427.6

548.4

343.4

70

2.2226

1.4976

723.7

487.6

435.8

558.3

349

75

2.1846

1.4705

711.3

478.8

443.8

568

354.5

80

2.1482

1.4448

699.5

470.4

451.7

577.6

360

85

2.1135

1.4204

688.2

462.5

459.4

587

365.4

6.4.1 Maximum Working Tension

T

=

1000

kg

6.4.2 Maximum sag of Lower most conductor

S

=

459.4

mm

6.4.3 Height of tower

H

=

8000

mm

6.4.4 Height of Equipment

h

=

5955

mm

Vclr

=

1585.6

mm

=

1300

mm

6.4.5 Vertical Clearance between lower most
Conductor and equipment
6.4.6 Clearance between phase to phase
for 132kV as per CBIP manual

6.4.7 Since the calculated vertical clearance between Equipment and Lower most conductor is
greater than the minimum clearance between phase to phase, The selected height of tower
8000mm is adequate.

7 of 14

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
SAG TENSION CALCULATION FOR 12 m SPAN SINGLE BEAR ACSR - 132kV BUS
1.0.0 DESIGN INPUT
1.1.0 System Parameters
1.1.1 Bay Location

=

132kV BUS

1.1.2 Conductor type & strands

=

SINGLE BEAR ACSR

1.1.3 Initial Tension (Max.)

T1

=

1000

kg

1.1.4 c/c distance of tower (Maximum Span)

L

=

12000

mm

1.1.5 Girder Width

Lg

=

750

mm

1.1.6 Tower height

H1

=

8000

mm

1.1.7 Height of the equipment below the conductor

H2

=

5050

mm

1.1.8 Number of Conductors

nc

=

1

Nos.

1.1.9 Number of Insulator Strings

ns

=

1

Nos.

1.1.10 Basic Wind Speed

Vb

=

47

m/s

1.1.11 Span (c/c tower - lg)

Ls

=

11250

mm

1.1.12 Maximum Temperature

To

=

85

°C

1.1.13 Minimum Temperature

Tmin

=

0

°C

1.2.1 Conductor unit weight

m's

=

1.2.2 Conductor Area

Ac

=

325.6

mm 2

1.2.3 Conductor overall diameter

dc

=

23.45

mm

1.2.4 Expansion coefficient of conductor

α

=

1.78E-05 /°C

1.2.5 Elasticity modulus

E

=

8.2E+03 kg/mm 2

1.3.1 Number of discs per string

nd

=

12

1.3.2 Weight of each disc

Wd

=

7.5

kg

1.3.3 Weight of hardware

Wh

=

17.02

kg

1.3.4 Mean Diameter of Insulator

di

=

255

mm

1.3.5 Length of each disc

Ld

=

145

mm

1.3.6 Length of hardware

Lh

=

750

mm

1.3.7 Width of the hardware

dh

=

250

mm

(1T per phase)

(As per IS: 875 -1987,

Part : 3)

(As per Clause 10.2,

IS-802,pageno.9)

1.2.0 ACSR Conductor
0.001213

kg/mm

1.3.0 Tension Insulator

8 of 14

(As per Vendor drawing)

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
2.0.0 CALCULATION OF BASIC DESIGN PARAMETERS
2.0.1 Weight of Disc insulator string (W wi)
W wi

=

W d x nd x n s

=

7.5 x 12 x 1

=

90

kg

2.0.3 Length of the Disc insulator string (L str)
Lstr

=

nd x Ld

=

12 x 145

1740

=

mm

2.0.4 Conductor Chord length (L c)
Lc

=

(L - Lg) - 2 x (Lstr + Lh)

=

(12000 - 750) - 2 x (1740 + 750)

k0

=
=
=
=

4
47
1
1.375

Meteorological wind speed

Vr

=

Vb / k0

Risk co efficient
Terrain roughness co efficient
Design wind speed

k1
k2
Vd

=
=
=

=

6270

mm

3.0.0 DESIGN CALCULTION
3.1.0 Design wind speed (Vd)
Wind zone
Basic wind speed
Reliability level of structure
factor

Vb

m/s
(As per IS 802, Clause 8.2, Pg no:3)
34.19

=

1
1
Vr x k1 x k2

=

m/s

=

34.19 x 1 x 1

34.19

m/s

3.2.0 Design Wind pressure (Pd)
Pd

=

0.6 x Vd2

=

0.6 x (34.19^2)

=

701.38 N/m2

=

0.0000715 kg/mm 2

3.3.0 Wind pressure on conductor (Pc)
Drag Co efficient for conductor

Cd

=

1

Gust response factor for 8000mm level
(For reliability level 1, Terrain category 2)

Gc

=

1.66

(As per IS 802, Clause 9.2, Pg no:7)
(As per IS 802, Table 7, Pg no:9)

Full wind pressure on conductor,
Pc

=

Pd x Cd x Gc

=

0.0001187

=

0.0000715 x 1 x 1.66

kg/mm 2

3.4.0 Wind pressure on Insulator (Pi)
Drag Co efficient for insulator

Cdi

=

1.2

Gust response factor for level
(For reliability level 1, Terrain category 2)

Gci

=

1.864

(As per IS 802, Clause 9.3, Pg no:9)
(As per IS 802, Table 6, Pg no:9)

Full wind pressure on insulator,
Pi

=

Pd x Cdi x Gci

=

0.0000715 x 1.2 x 1.864

9 of 14

=

0.00016

kg/mm 2

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
3.5.0 Equivalent weight of Conductor in loaded condition
3.5.1 Full wind load on conductor (W c)
Wc

=

Pc x dc

=

0.0001187 x 23.45

=

0.00279

kg/mm

3.5.2 Equivalent weight of conductor at full wind (W 2)
W2

m'sc 2 + W c2

=

=

=

(0.001213^2) + (0.00279^2)

0.00305 kg/mm

3.6.0 Equivalent weight of insulator in loaded condition
3.6.1 Full wind load on insulator (W s)
Ws

=

=

(As per IS 802, Clause 9.3, Pg no:9)

0.5 x Pi x di x Lstr x ns

0.5 x 0.00016 x 255 x 1740 x 1

=

kg

35.5

3.6.2 Equivalent weight of insulator at full wind (W i2)
W i2

W wi2 + W s2

=

=

(90^2) + (35.5^2)

96.75

=

kg

3.6.3 Resultant insulator load on each sub conductor (W i)
Wi

=

W i2

/

nc

=

96.75 / 1

=

96.75

kg

3.7.0 Equivalent load of insulator hardware in loaded condition
3.7.1 Full wind load on insulator hardware
W wh

=

Pi x dh x Lh

=

WT

=

17.02 x 1

=

0.00016 x 250 x 750

17.02

=

30

kg

kg

3.7.2 Equivalent weight of hardware at full wind (W hT)
W hT

W wh2 + W 2T

=

=

(30^2) + (17.02^2)

=

3.7.3 Resultant Hardware load on each sub conductor (W hr)
W hr

=

W hT

/

nc

=

34.492 / 1

10 of 14

=

34.492

kg

34.492

kg

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
4.0.0 FULL WIND CONDITION
4.1.0 Load distribution
96.750 kg

34.492 kg

0.003050 kg/mm

34.492 kg

96.750 kg

A

B
`

1740.0 mm

750 mm

6270.000 mm

1740.0 mm

750 mm

4.1.1 Reaction at each end
RA

RB

=

=

96.75 + 34.492 + ((0.00305 x 6270)/2)

kg

=

140.8038

kg

4.1.2 Shear force diagram
+140.8038 kg
+44.0538 kg
3135

+9.5618 kg

870

1245

375

375

1245

870

-9.5618 kg

3135

-44.0538 kg
NOTE: LENGTH IN "mm"
-140.8038 kg
Maximum Sag occurs at the centre of the span
4.1.3 Cross force area (Upto maximum sag)
I1

=

140.8038 x 870

=

122499.306

kg.mm

I2

=

44.0538 x 1245

=

54846.981

kg.mm

I3

=

9.5618 x 375

=

3585.675

kg.mm

I4

=

0.5 x 9.5618 x 3135

=

14988.1215

kg.mm

=

195920.0835

kg.mm

SI1
4.1.4 Cross Force moments
S1

=

122499.306 x 140.8038 x 0.5

=

8624183.8911

kg2mm

S2

=

54846.981 x 44.0538 x 0.5

=

1208108.9658

kg2mm

S3

=

3585.675 x 9.5618 x 0.5

=

17142.7536

kg2mm

S4

=

14988.1215 x 9.5618 / 3

=

47771.1401

kg2mm

TS

=

(S1 + S2 + S3 + S4) x 2

=

19794413.5012

kg2mm

11 of 14

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
5.0.0 STILL WIND CONDITION
5.1.0 Load distribution
90.000 kg

17.020 kg

0.001213 kg/mm

17.020 kg

90.000 kg

A

B
`

1740.0 mm

750 mm

6270.000 mm

750 mm

1740.0 mm

5.1.1 Reaction at each end
RA

RB

=

=

90 + 17.02 + ((0.001213 x 6270)/2)

kg

=

110.8228

kg

5.1.2 Shear force diagram
+110.8228 kg
+20.8228 kg
3135

+3.8028 kg

870

1245

375

375

1245

870

-3.8028 kg

3135

-20.8228 kg
NOTE: LENGTH IN "mm"
-110.8228 kg
Maximum Sag occurs at the centre of the span
5.1.3 Cross force area (Upto maximum sag)
I1

=

110.8228 x 870

=

96415.836

kg.mm

I2

=

20.8228 x 1245

=

25924.386

kg.mm

I3

=

3.8028 x 375

=

1426.05

kg.mm

I4

=

0.5 x 3.8028 x 3135

=

5960.889

kg.mm

=

129727.161

kg.mm

SI2
5.1.4 Cross Force moments
S1

=

96415.836 x 110.8228 x 0.5

=

5342536.4549

kg2mm

S2

=

25924.386 x 20.8228 x 0.5

=

269909.1524

kg2mm

S3

=

1426.05 x 3.8028 x 0.5

=

2711.4915

kg2mm

S4

=

5960.889 x 3.8028 / 3

=

7556.0229

kg2mm

TSS

=

(S1 + S2 + S3 + S4) x 2

=

11245426.2434

kg2mm

12 of 14

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
6.0.0 EVALUATION OF SAG AND DEFLECTION AT ANY TEMPERATURE
6.1.0 Sag at any temperature
6.1.1 Final Stress at any temperature
E x SM1

σ2 x (σ-σ1) +
Where

2

Ac x Ls x σ1

+ E x α (T1-To)

2

E x SM2
=

2

Ac x Ls

σ1

=

SM1

=

TS

=

19794413.5012

kg2mm

SM2

=

TSS

=

11245426.2434

kg2mm

3.07125

kg/mm 2

kg/mm 2

6.1.2 Sag at any Temperature (S)
S

=

SI2 / Tstill

mm

Tstill

=

σxA

kg

where, σ is the final stress at still wind condition for a given temperature
6.2.0 Deflection at any temperature
6.2.1 Final Stress at any temperature
E x SM1

σ2 x (σ-σ1) +
Where

2

Ac x Ls x σ1

σ1

=

SM1

=

2

3.07125
TS

+ E x α (T1-To)

E x SM1
=

2

Ac x Ls
kg/mm 2

=

19794413.5012

kg2mm

6.2.2 Deflection at any Temperature (D)
D

=

SI2 / Tfull

mm

Tfull

=

σxA

kg

where, σ is the final stress at full wind condition for a given temperature
6.3.0 Conductor Swing at any temperature (Swg)
Swg

=

D2 - S2

mm

13 of 14

kg/mm 2

DOC NO : HZL-BTN-ELE-DS-SY-028
6.4.0 Sag, Tension, Deflectionand Swing for Various Temperatures
Temp σ (Full wind) σ (Still wind)
°c
kg/mm 2
kg/mm 2

Tfull (kg)

Tstill (kg)

Sag (mm)

Deflection
(mm)

Swing
(mm)

0

3.0713

2.3757

1000

773.5

167.7

195.9

101.3

5

3.004

2.3191

978.1

755.1

171.8

200.3

103

10

2.9399

2.2665

957.2

738

175.8

204.7

104.9

15

2.8794

2.2169

937.5

721.8

179.7

209

106.7

20

2.8221

2.1704

918.9

706.7

183.6

213.2

108.4

25

2.7679

2.1264

901.2

692.4

187.4

217.4

110.2

30

2.7165

2.085

884.5

678.9

191.1

221.5

112

35

2.6677

2.0457

868.6

666.1

194.8

225.6

113.8

40

2.6212

2.0084

853.5

653.9

198.4

229.5

115.4

45

2.577

1.973

839.1

642.4

201.9

233.5

117.3

50

2.5348

1.9393

825.3

631.4

205.5

237.4

118.9

55

2.4945

1.9073

812.2

621

208.9

241.2

120.6

60

2.456

1.8767

799.7

611.1

212.3

245

122.3

65

2.4191

1.8475

787.7

601.5

215.7

248.7

123.8

70

2.3838

1.8196

776.2

592.5

218.9

252.4

125.7

75

2.3499

1.7928

765.1

583.7

222.2

256.1

127.3

80

2.3173

1.7672

754.5

575.4

225.5

259.7

128.8

85

2.2861

1.7426

744.4

567.4

228.6

263.2

130.4

6.4.1 Maximum Working Tension

T

=

1000

kg

6.4.2 Maximum sag of Lower most conductor

S

=

228.6

mm

6.4.3 Height of tower

H

=

8000

mm

6.4.4 Height of Equipment

h

=

5050

mm

Vclr

=

2721.4

mm

=

1300

mm

6.4.5 Vertical Clearance between lower most
Conductor and equipment
6.4.6 Clearance between phase to phase
for 132kV as per CBIP manual

6.4.7 Since the calculated vertical clearance between Equipment and Lower most conductor is
greater than the minimum clearance between phase to phase, The selected height of tower
8000mm is adequate.

14 of 14