Wykorzystaj swoje silne strony

Spis treści
WPROWADZENIE

STAŃ NA CZELE TEGO RUCHU

17

Pierwszy etap: określ swoje silne strony
Drugi etap: przystąp do działania
Wyruszasz z tego miejsca
A jesteś bliżej niż sądzisz
Sześcioetapowa metoda
„Trombone Player Wanted”

19
22
26
28
31
39

Krok 1

ZBURZ MITY

41

Co cię powstrzymuje?
Poznaj Heidi
Trzy mity
Mit 1: Osobowość człowieka zmienia się w miarę, jak przybywa mu lat
Mit 2: Najbardziej możesz rozwinąć się w tych aspektach,
w których jesteś najsłabszy
Mit 3: Dobry członek zespołu robi wszystko, czego się od niego oczekuje,
aby pomóc zespołowi

43
46
48
56
63

KROK 2

POZNAJ SWOJE SILNE STRONY

69

Czy wiesz, w czym jesteś najlepszy?
Cztery oznaki silnej strony
Kto jest najlepszym sędzią twoich silnych stron?
Uchwyć, przeanalizuj i potwierdź twoje silne strony
Heidi nabiera pewności

11
www.mtbiznes.pl

73
81
82
100

Wykorzystaj swoje silne strony

Krok 3

UWOLNIJ SWÓJ POTENCJAŁ

103

W jaki sposób w pełni wykorzystać swoje silne strony?
Heidi ma chwilę słabości
Jak Heidi odkryła swoje silne strony
Twój mocny plan tygodnia
Cztery strategie pozwalające wykorzystać silne strony
Twój wywiad FREE™

107
110
112
116
116

Krok 4

ZWALCZ SWOJE SŁABE STRONY

131

Jak możesz pozbyć się tego, co obniża twoją skuteczność?
Jakie są twoje dominujące słabe strony?
Uchwyć, przeanalizuj i potwierdź twoje słabe strony
Przestań mówić, że coś się „powinno”
Cztery strategie pozwalające ograniczyć słabe strony
Heidi przestaje dzwonić
Wywiad STOP

133
134
137
148
148
153

Krok 5

PRZEMÓW

167

Jak utworzyć silny zespół?
Twoja silna strona osłabia mnie
Rozmowa 1. Pogawędka o silnych stronach
Rozmowa 2. Jak mogę ci pomóc?
Rozmowa 3. Pogawędka na temat słabych stron
Rozmowa 4. Jak możesz mi pomóc?
Wskazówki dla kierowników
Zespół Georgii

170
176
178
181
184
186
190

Krok 6

ZBUDUJ SILNE NAWYKI

197

W jaki sposób sprawić, aby dobre nawyki były trwałe?
Koniec początku
Najsilniejsze przyzwyczajenia

199
201

12
www.mtbiznes.pl

mtbiznes.” 3. „… gdzieś tam głęboko sądzę. że wcale nie jestem tak dobry. „… mój szef mnie nie rozumie.Wykorzystaj swoje silne strony „A co będzie.” 5.” 204 204 206 207 208 209 209 211 211 213 EPILOG TWOJA KOLEJ 215 PODZIĘKOWANIA 217 O AUTORZE 219 13 www.” 4. „… nie będę wiedział.” 6. „… jestem wypalony.” 7. czy powinienem przyjąć tę pracę? ” 2.. gdy.pl . „… mój szef jest idiotą. że nie powinienem był przyjmować tej pracy. „… nie mam doświadczenia w wykonywaniu tej pracy.” 9. „… w ogólnym rozrachunku moja praca nie ma aż tak wielkiego znaczenia.” 8. „… jestem stale przepracowany..” 1. jak twierdzą inni. „… uważam.

Wykorzystaj swoje silne strony Krok 1 ZBURZ MITY CO CIĘ POWSTRZYMUJE? www.pl .mtbiznes.

lecz niezbyt prestiżowej firmie. ale jest naprawdę świetna. Gdy Marriott zdecydował się wejść na ten rynek z hotelami Courtyard i Fairfield Inn. Koncentruje się na kliencie i wszystkie jej działania koncentrują sie na zapewnieniu mu stuprocentowej satysfakcji – Gwarancja Satysfakcji Hampton z mottem: „Jeśli nie jesteś w 100% zadowolony.Wykorzystaj swoje silne strony POZNAJ HEIDI P owyżej widzisz wynik uzyskany przez Heidi w teście SET. to nie musisz płacić”. ponieważ jej doświadczenia przemawiają do każdego mężczyzny i do każdej kobiety. sieć hotelowa Hampton. za cel postawił sobie odwzorowanie jakości i wydajności hoteli sieci Hampton. Firma ma świetne wyniki finansowe. Na pozór jej sytuacja nie jest w żaden sposób wyjątkowa. Powinieneś poznać Heidi. zanim zaczęła realizować program opisany w tej książce. jest średniej wielkości. Jednak powinniśmy się przyjrzeć jej bliżej i zwrócić uwagę na szczegóły. Jej firma. 43 www. efektywnej. Do sieci należy 1400 hoteli – wszystkie są stawiane za wzór w branży. Ciężko pracuje na średnim szczeblu w dużej.mtbiznes.pl .

w którym się to stało. Stopniowo Heidi przestawała kontrolować swój czas. Heidi była utalentowaną. ani też jakie były tego przyczyny. obowiązki i naprzykrzający się ludzie skutecznie uniemożliwiają jej realizację planów. ale tak naprawdę. Mimo to. które sama sobie zaplanowała. w jakiś sposób zeszła z właściwej drogi i przestała w pełni wykorzystywać swoje zalety. Oprócz tego. Heidi nie była w stanie wskazać momentu. ale ostatnio praca zaczęła jej ciążyć – jak praca. W tym cały szkopuł. Tej myśli – jako osoba bezgranicznie oddana marce – nie mogłaby znieść. ale zawsze się okazywało. Nie miała najmniejszej ochoty na takie napominanie. Była za to bardziej zajęta. że wpadła w pułapkę. Z determinacją dążyła do celu. a w dodatku czas wypełniały rzeczy. pracującą dla świetnej firmy. Heidi pracuje na tym stanowisku od 8 lat i według jej przełożonego była jedną z najlepszych. że musi to robić. które ją dobijały. Jeśli przestałaby nękać kierowników. nie zadawalała jej przeciętność. Heidi lubiła mobilizować ludzi i zachęcać ich do realizacji swoich pomysłów. Większość z tych kierowników nie wykazywała inicjatywy – rzadko oddzwaniali do niej. Realizowała misję. była profesjonalistką i – co najważniejsze – z pasją pracowała na rzecz marki Hampton. nieco mniej prężna i mniej wydajna niż w którymkolwiek innym punkcie swojej kariery. nie miała ku temu okazji. ale obecnie jej praca stawała się podwójnie frustrująca: nie wykonywała zadań. Jej zadaniem jest upewnienie się. te rozmowy wcale nie były przyjemne. Zaczynała mieć wrażenie. które chciała osiągnąć. inteligentną i ambitną osobą. dlaczego ich nie przestrzegają i kiedy w końcu zaczną to robić. że coraz częściej musi dzwonić do kierowników hoteli i nakłaniać ich do rozwiązywania konkretnych problemów lub dostosowania się do reguł programów korporacyjnych.pl . Była (i nadal jest) doskonałym kierownikiem regionalnym.mtbiznes. w którą wierzyła. Jednak – jak wskazuje wynik w teście SET – zaczynała się także wypalać. Zauważyła. ale miała wrażenie. Każdy tydzień zaczynała od przygotowania długiej listy rzeczy. że podlegające jej hotele spełniają rygorystyczne standardy wyznaczone dla całej sieci. Czuła się nieco mniej kreatywna. 44 www. Określała to jako „nękanie kierowników” i wydawało się.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM Heidi nie marnowała czasu w tej wspaniałej firmie. co – jak już wiesz – czeka ponad 80 procent wszystkich pracowników. że nieoczekiwane zadania. była skoncentrowana na klientach. W rzeczywistości te rozmowy sprowadzały się do tego. straciłaby swój blask. hotel po hotelu. której naprawdę zależało na klientach i pracownikach. dlatego też kontynuowała niewdzięczne zadanie. to nikt inny nie zacząłby tego robić i w rezultacie cała marka Hampton. że Heidi przypominała kierownikom o podstawowych zasadach. to nie wykonywali jej próśb. pytała. wbrew najlepszym intencjom wszystkich dookoła i jej samej. że z tygodnia na tydzień zajmowało jej to coraz więcej czasu. a nawet jeśli.

jak jej się udało. że nie obędzie się bez jakiejś radykalnej zmiany. Największy dyskomfort stanowiło to. ale czy jest to równoznaczne z tym. która podjęła walkę. jak bardzo się starała zmienić swoje nastawienie do pracy. pracę. co lubię? Nie spełniam się w mojej pracy. w której będę miała możliwość robienia tego. Czytając tę książkę. że nie może się okłamywać. czy zasługuje na szczęście i spełnienie w pracy – nie mogła uciec od dręczących ją myśli: „Dlaczego oczekuję. Co gorsze. że szala wychyliła się zdecydowanie w niewłaściwą stronę. stało się dla niej oczywiste.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Nie jest to szczególnie dramatyczny przykład. jak skoki na bungee czy pływanie z rekinami. to wiedziała. Wiedziała. Przez lata próbowała znaleźć pocieszenie w myśli.pl . co w nas najlepsze. ale za to z głębokim przekonaniem. Doszła do wniosku. czego wszyscy pragniemy: pracę. Jednak gdy Heidi przeanalizowała. co znacznie utrudniało jej dokładne wskazanie przyczyn problemów. A może po ośmiu latach jej możliwości rozwoju na tym stanowisku wyczerpały się? Może powinna zrobić sobie przerwę? Ale z drugiej strony. że pora na zmiany w tygodniowym rozkładzie swoich zajęć. że praca nie bez powodu nazywa się „pracą”. czy właściwie zarządza swoim czasem. Powoli zaczynała tonąć pod ciężarem zadań. że sama praca może zapewnić jej pełnię szczęścia.mtbiznes. wychodząc z niejasnego przekonania. że cały proces zachodził stopniowo. które były niezbędne. Chociaż nie podobały jej się wyniki uzyskane w teście SET. Jednak problemy w życiu zawodowym zaczęły negatywnie wpływać na jej nastawienie oraz życie prywatne. że będzie w nim więcej dobrych momentów niż złych. prawda? ”. w którym wyrzucałaby telewizory przez okno wizytowanych przez siebie hoteli. będziesz podążał śladami Heidi. że będę miała pracę. Chociaż czasem udawało jej się przekonać samą siebie. Nie wierzyła. zaczynała wątpić. w jaki sposób spędza swój czas w pracy. Nigdy nie doszła do momentu. a nie na przykład „przyjemnością”. że dała się złapać rutynie. uzyskać coś. to zdecydowanie odrzuciła możliwość biernego przyglądania się dalszemu rozwojowi sytuacji. która pozwala nam dać z siebie to. która pozwala nam się rozwijać. że jest ona nie do zniesienia? Niektórzy mają pod tym względem o wiele gorzej. zawsze wracała do punktu wyjścia. może rozwiązaniem byłoby zwiększenie wysiłku – może po prostu musiała „wykopać się z dołka”? Nie znała odpowiedzi. Zastanawiała się. Zobaczysz. że ciężkie chwile są nieodłączną częścią całego życia zawodowego człowieka i – podobnie jak czyni to większość z nas – miała nadzieję. ale frustrujące i wyczerpujące. aby ponownie móc w pełni wykorzystywać swój potencjał. albo też – próbując znaleźć odskocznię od stresującej pracy – zainteresowałaby się takimi ekstremalnymi sportami. „Coś musi się zmienić” – powiedziała sobie dość ogólnie. Heidi nie była naiwna. ale bez względu na to. 45 www.

że powstrzymują cię twoje własne przekonania i w rzeczywistości hamujesz sam siebie. podobnie jak będzie to w twoim przypadku. że sukces można osiągnąć poprzez koncentrację na zaletach. że nie wiesz. iż po prostu pomyliliśmy pliki i patrzymy na dane sprzed 6 lat! Nic z tego. że przedstawiciele innych nacji byli jeszcze mniej zainteresowani swoimi silnymi stronami. musisz przynajmniej dopuścić do siebie możliwość. że powodem. że bez względu na nową wiedzę. którą uda ci się zdobyć. albo też nikt ci na to nie pozwoli. W odpowiedzi na pytanie: „Co jest lepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu: wykorzystywanie silnych stron czy poprawa słabych? ”. w której mogłaby wykorzystywać swoje zalety. Okazało się także.mtbiznes. że skuteczniejszą metodą jest oparcie się na swoich silnych stronach niż próba poprawienia słabych stron. a mianowicie faktu. TRZY MITY Abyś mógł wyruszyć w drogę. W książce Teraz odkryj swoje silne strony zacytowano wyniki sondy. W 2006 r. jak to zrobić. że ogranicza cię firma. Przykładowo. że nie należysz do 20 procent szczęśliwców wcale nie dlatego. że twój przełożony nie chce cię słuchać. co jest ważniejsze – wykorzystanie swoich silnych stron czy poprawa słabych (oczy46 www. moja firma zadała to samo pytanie. jak bardzo będą ci sprzyjały okoliczności. Gdy poprosiliśmy ludzi o wskazanie. jest to. Chodzi o to.pl . że tak naprawdę. natomiast w Japonii i Chinach odsetek ten wynosił zaledwie 24 procent. ani też że aktualnie zajmowane stanowisko nie daje ci szans na rozwój – chociaż każda z tych okoliczności może odgrywać tu jakąś rolę. próbując zmierzyć. na pewnym niewypowiedzianym poziomie. a 59 procent wybrało odpowiedź „poprawa słabych”. w której pytano o klucz do sukcesu. Jedynie 41 procent Amerykanów stwierdziło. i bez względu na to. Problem nie polega na tym. Pliki były aktualne. od uświadomienia sobie czegoś naprawdę dziwnego. nigdy nie spróbujesz nawet w pełni wykorzystać swoich możliwości. Wyniki były identyczne. że początkowo myśleliśmy. Igła nie wychyliła się ani o jedną dziesiętną procenta! Wyniki były tak podobne do pierwszej ankiety.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM Droga Heidi rozpoczęła się. do jakiego stopnia zaszła już wypatrywana rewolucja w sposobie myślenia pracowników. wcale nie chce takiego zajęcia. dla którego nie ma pracy. w Wielkiej Brytanii i Kanadzie jedynie 38 procent respondentów wierzyło. które dziś są już tak głęboko zakorzenione. W ciągu wielu lat pracy stopniowo nabierałeś pewnych przekonań. Musisz wziąć pod uwagę taką ewentualność. że nawet nie podejmiesz próby. 41 procent wybrało odpowiedź „wykorzystywanie silnych stron”.

wtedy zawiedziemy i my. gdy będziesz pomagał innym. Dlaczego? Dlaczego tak wiele osób nadal pragnie uzupełnić swoje braki? Na pewno masz swoją własną teorię na ten temat: takie podejście wynieśliśmy ze szkoły. łatwiej jest poprawiać słabe strony niż rozwijać silne. aby zacząć z nimi rozmowę. Zastanów się. Później. 2. Zanim będziemy mogli zacząć myśleć o tym. To nieistotne – w obu przypadkach musisz stanąć twarzą w twarz z tymi mitami i zweryfikować je. Rzeczy te mogą wydawać się nam dość cenne – w przeciwnym razie zerwanie z mitem byłoby o wiele łatwiejsze. które przekazujemy dzieciom. które umożliwią ci zburzenie mitów. dla którego mit przejmuje tak silne panowanie nad całym naszym życiem. wykorzystaj te pytania. czy też do 59 procent. 47 www. którzy mają wiarę w swoje silne strony. w jaki sposób mit pozwala człowiekowi przetrwać kolejny dzień. 1. w jaki sposób można się od niego uwolnić. Nie wiem. możesz dostrzec. w której znajduje się 10 osób. Jeśli nie należysz do tej szóstki. Dlaczego ten mit jest dla ciebie korzystny? Zawsze jest pewien powód. które pilnie pracują nad poprawą swoich słabych stron. Moja teoria jest taka: większość z nas uwierzyła w pewne mity – dokładnie trzy – które wmówili nam nasi rodzice. że już ich nawet nie dostrzegamy. a i dziś słyszymy jak w różnych formach powtarzają je nasi szefowie. czy uważasz. ponieważ to one stanowią najsłabsze ogniwo i gdy zawiodą. Mity te utrwaliły się do tego stopnia. dlaczego są atrakcyjne dla tak wielu z nas. czy przeczytałeś moje poprzednie książki. gdy już poznasz trzy mity. abyś zapisał sobie odpowiedzi. zanim będziesz mógł kontynuować lekturę. naszym pracownikom i jeszcze jesteśmy z tego zadowoleni. Nawet jeżeli zmierzyłeś się z nimi już wcześniej i rzuciłeś je na ziemię. że ich sukces i kariera zależą w większej mierze od pracy nad swoimi wadami. uczniom. Zachęcam cię. to nie ogłaszaj jeszcze ostatecznego zwycięstwa.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY wiście obie te rzeczy są istotne) – większość respondentów uważała. Oto trzy pytania. musimy najpierw pogodzić się ze stratami. Spróbuj obiektywnie ocenić. Przeanalizuj je raz jeszcze. zajmujemy się własnymi słabymi stronami. to twoim zadaniem będzie sprawienie. Przyjęły formę założeń.pl . nauczyciele wzmocnili. aby pozostali zobaczyli sens wykorzystywania swoich silnych stron. Zgodnie z wynikami badań. wierzy w nie przynajmniej 6 osób. dlatego też nie wiem. więc odrzucenie ich wymaga od nas poświęcenia pewnych rzeczy. w sali. których udzielisz. Jedynie dzięki zrozumieniu. Jaki byłby koszt odrzucenia mitu? Ponieważ mity służą nam. jaki mają wpływ na twoje życie i życie osób wokół ciebie.mtbiznes. że należysz do 41 procent ludzi. co zyskamy dzięki zmianie przekonań.

albo też traci swą pewność siebie i zyskuje samoświadomość. że trudno uwierzyć. Inspirują nas i uspokajają – właśnie dlatego stanowią wielką literaturę. przekształca się w jedną z najprzyjaźniejszych. a czasem także wspaniałe kino. że w miarę upływu lat. odpowiadając na poprzednie pytanie). ponieważ dają nam wrażenie. nie zmieniasz się w kogoś innego. teatr. Po co mielibyśmy się starać. 48 www. najhojniejszych osób w okolicy. To tylko opowieści. Przestałem być dzieckiem i stałem się osobą dorosłą. Stałem się bardziej świadomy samego siebie. starym Scrooge’u. gdyż potencjalne zyski muszą być większe od strat (które uświadomimy sobie. która pozwoli nam walczyć do końca. Gdy rankiem patrzymy w lustro. że zakasując rękawy i zabierając się do ciężkiej pracy. Wyciągałem wnioski z dotychczasowych doświadczeń. to zyskamy motywację.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM 3. zmieniałem się. W przeciwnym wypadku nie mamy zbyt dużych szans na wprowadzenie zmian do swojego życia.mtbiznes. Nasze uwielbienie dla tych opowieści wynika z braku poczucia bezpieczeństwa. dojrzalszy. Prawda jest taka. Ale nie są prawdziwe.” Ten mit jest tak utrwalony w naszej kulturze. których bohater. pewniejszy. że dorastając. wszyscy jesteśmy świadomi – jedni bardziej. Podobają nam się te historie. co zyskamy dzięki życiu opartemu na naszych silnych stronach. Wierzy w to 66 procent ludzi. Po tych uwagach możemy już przeanalizować pierwszy z mitów: Mit Osobowość człowieka zmienia się w miarę. Takie historie pomagają nam marzyć. „Oczywiście. Pozornie wydaje się on na tyle zdroworozsądkowy. Odpowiedź powinna być przekonująca. Twoja osobowość nie zmienia się. Lepiej poznawałem samego siebie i świat wokół. Zdobywałem nowe umiejętności. jeśli nawet nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie korzyści? Natomiast jeżeli szczegółowo wyobrazimy sobie. Jaką korzyść odniósłbym z uwierzenia w prawdę? To ważne pytanie.pl . inni mniej – pewnego aspektu naszej osobowości. którą chcielibyśmy zmienić. początkowo gburowaty i niesympatyczny. Uwielbiamy te historie o przemianie. możemy się zmienić i zostać takimi ludźmi. Prawda jest taka: PRAWDA W MIARĘ UPŁYWU LAT STAJESZ SIĘ CORAZ BARDZIEJ SOBĄ. którego w sobie nie lubimy. jakimi zawsze chcieliśmy być. mądrzejszy. powtarzając przeróżne wersje Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa o biednym. że jeszcze głębiej zmitologizowaliśmy go. jakiejś części. jak przybywa mu lat. że to założenie może był błędne. bardziej zrównoważony.

że ta osobowość będzie się przejawiała w sposób spójny w różnych sytuacjach i różnych okresach. że osoba przeprowadzająca badania została poinstruowana. to musi stanowić dobrą strategię. że inni ludzie mają stabilną i spójną osobowość. między innymi. to nadal wiążą one jego zachowanie z osobowością. co się dzieje dalej. wskazują. aby wobec niektórych zachowywać się przyjaźnie. Dlaczego? Ponieważ tak właśnie wszyscy robią – jak dowodzi tego eksperyment dotyczący podstawowego błędu atrybucji. dla których był niesympatyczny. która jest im przedstawiana jako naukowiec. mieli 49 www. Ten eksperyment był powtarzany w wielu różnych formach i konfiguracjach. do których „naukowiec” odnosił się przyjaźnie. Nasz instynkt w tym zakresie jest tak silny. Wiara w niezmienność osobowości i działanie zgodne z założeniem. Najciekawsze jest jednak to. że ma on przyjazną osobowość. gdy już dostrzeżemy te wskazówki.mtbiznes. nadal uważały. czasem może nas wyprowadzić na manowce. Naturalnie. mądrze jest założyć. To po prostu prawidłowy osąd. badane osoby odbywają krótką rozmowę z podstawioną osobą. nadal twierdziły. że opieramy się na nim nawet wtedy.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Słyszałeś kiedykolwiek o podstawowym błędzie atrybucji? Brzmi to jak jakaś groźba rodem z komiksów – coś. Eksperyment jest powtarzany. że taką po prostu ma naturę. a wobec niektórych nieprzyjaźnie. żeby tego nie robić. wobec których zachowywał się przyjaźnie. Tak silny instynkt musi mieć swoje uzasadnienie. gdy powie się nam. mają dokonać oceny osobowości „naukowca”. Okazało się. ale wyniki zawsze były takie same. że jest nastawiony wrogo i cechuje się nadmiernym krytycyzmem. którzy wychodzili z założenia. natomiast druga połowa badanej grupy uważa. że nie ma to wpływu na rezultaty powtórzonych badań. w którym. Następnie badane osoby wypełniają kwestionariusz. W klasycznym eksperymencie. te osoby.pl . Jest to błąd w kontekście eksperymentu. natomiast ci. Jej zadaniem jest zachowywanie się w bardzo przyjazny sposób wobec połowy badanej grupy i niesympatyczny wobec drugiej połowy. W realnym świecie mądrze jest nie tylko analizować zachowanie danej osoby i doszukiwać się w nim wskazówek odnośnie jego osobowości. Jasne. ale także. że ma on bardzo sympatyczną osobowość. Przez tysiące lat nasi przodkowie. że osobowość pozostaje stabilna. ale tym razem badanym osobom mówi się wcześniej. że zachowanie badacza jest podyktowane jego rolą w eksperymencie. który dowodzi istnienia tego błędu. To oczywisty – w przypadku tych badań – podstawowy błąd atrybucji. ale jeśli jest aż tak potężny. Osoby. przed czym Scotty mógł ostrzegać kapitana Kirka w „Star Treku” – ale w rzeczywistości jest to termin opisujący skłonność do wyjaśniania zachowania człowieka jego osobowością. jest przejawem rozsądku. Nawet jeśli badanym osobom powie się. Ale w prawdziwym życiu nie jest to żaden błąd. a nie wymogów sytuacji.

Gdy osiągną dojrzałość. że w miarę upływu lat zmieniamy się. wiem. to nie może tego znieść i ucieka od telewizora. że przez tydzień był miły dla swojej młodszej siostry. To kwestia fizyczna. kulturach i krajach – jest zaskakująco podobny (korelacja na poziomie 0.9. pokaz ogni sztucznych poprzedzających mecz. wtedy wspólne cechy ich osobowości utrwalają się i bliźniacy mają zbliżone osobowości jak nigdy wcześniej. maszerujące orkiestry dęte. Wybiega do innego pokoju i wtula twarz w poduszki. co ze sobą zrobić. zabrałem go na spotkanie ligi Insight Bowl między Arizona State Sun Devils i Rutgers Scarlet Knights. Spadochroniarze. (Czasem oznacza to zamianę miejscami dwóch z pięciu największych talentów człowieka.) Jeszcze ciekawsze są wyniki testów osobowości prowadzone na bliźniętach jednojajowych. Wyróżnia się tym na tle innych dzieci. sądziłem iż wygrana „naszych” jest pewna. Jeśli jego ulubiony zespół zaczyna przegrywać. W zeszłym roku. Martwiłem się nieco. z których butów wydobywał się dym. ponieważ uważałem. którzy tak nie robili. Jego pragnienie zwycięstwa jest tak potężną siłą. W języku doboru naturalnego jest to strategia przystosowawcza. że ASU jest silniejsze od Rutgers. ale wydawało się. Przykładowo. a dzieci stanowią świetną ilustrację tego zagadnienia.pl . że jest bardzo ambitny i uwielbia rywalizację. Mowa o tych. którzy mają dzieci. Wybrałem ten mecz. to jednak. Przykładowo. które wychowywały się osobno. ponieważ ASU to jego ulubiony zespół. że poziom korelacji testów bliźniąt – nawet jeśli wychowywały się w różnych rodzinach.75. korelacja w przypadku testu StrengthsFinder wynosiła około 0. Mój syn. a ja wiem już o nim kilka rzeczy. to rezultaty tych testów miałyby korelację na poziomie 0.0.7–0. wtedy chłopiec nie wie. Oczywiście. I to działa.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM o wiele większe szanse przetrwania i przekazania swoich genów niż ci.mtbiznes. Wszystko szło dobrze. A po drugie. w nagrodę za to. że gdy zostanie w nim obudzone. Choć wyniki tych badań są bardzo przekonujące. rezultaty będą niemal dokładnie takie same. jak bardzo chcielibyśmy wierzyć. Potwierdzają to testy osobowości. ale ogólny wzorzec odpowiedzi pozostaje niezmieniony w czasie. W miarę upływu lat. Nie wiem dlaczego. Ale to jeszcze nie wszystko. że Jack przestraszy się oprawy meczu.7). ma dopiero pięć lat. to większość z nas nie potrzebuje takiego dodatkowego dowodu. Jack odczuwa głęboką i niezwykle silną niechęć do przegranej. nie będą identyczne w 100 procentach. Bez względu na to. zespoły wybiegające 50 www. Okazuje się. że nie robi to na nim większego wrażenia. ich osobowości coraz bardziej upodabniają się do siebie. Jackson. jeśli poddamy się testom osobowości w odstępie wielu lat. ale jeśli taka pełna korelacja wynosi 1. nawet jeżeli rodzeństwo nigdy się ze sobą nie spotka. które zasadniczo zawsze wolą wygrywać niż przegrywać.

I taki już na zawsze pozostanie. Jednak z każdą minutą robił się coraz bardziej niespokojny.mtbiznes. gdy po raz pierwszy wziął do ręki rakietkę do tenisa stołowego. zwłaszcza po tym. „Tato. Cichutko powtórzył: „Tato. jeśli kiedyś w przyszłości zacznie pracować w środowisku. płakać i wyrywać się. gdy zwycięstwo zaczyna się wymykać z rąk. będzie: „Jaki jest wynik? ”. On tak się nie zachowuje. Ale to nie pomogło. gdzie brak atmosfery boiska wynagrodziła nam możliwość chwycenia za pilota i zmiany kanału za każdym razem. jaki jest wynik? ” Analogicznie. Co. nie można 51 www. pierwszą myślą. opanuje nową umiejętność. Tak.” „Aha”. proszę. w którym nie ma żadnego sposobu zmierzenia swoich osiągnięć. Zaczął się mecz. wyjdźmy już”. zanim będziemy mogli grać na punkty. Musieliśmy opuścić stadion. Nie zacznie nagle sądzić. Zaczęło się od niewinnej. ASU znów straciło piłkę i Rutgers popisał się kolejnym przyłożenie. ASU szybko straciło piłkę i Rutgers zakończył akcję przyłożeniem. ale bez względu na radość. jak stało się to w ubiegłym tygodniu. oczywiście. wynik nigdy nie przestanie mieć dla niego znaczenia. (Szczęśliwe zakończenie dla Jacksona: ASU wygrało 45‒40 dzięki przyłożeniu w ostatniej minucie meczu. Chwila ciszy. jego ambicja zacznie przejawiać się inaczej niż obecnie. czy możemy już iść? ”. już jako osoba dorosła. Nie wyrośnie z tego.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY na płytę stadionu w kłębach dymu – to wszystko sprawiało frajdę Jacksonowi. ASU na pewno odrobi stratę”. gdy dorośnie. jaką będzie czerpał z rywalizacji. Syn nie zaczął krzyczeć. że kwestia zwycięstwa i przegranej jest czymś dziecinnym. nieszczęśliwy mały człowiek. który siedział mi na kolanach z czapeczką Sun Devils na głowie. Potrafię skorzystać z danej mi wskazówki. jaka przyjdzie mu do głowy. gdy ASU oddalało się od zwycięstwa. że nie udało mi się namówić Jacka na powrót na stadion. Zaczął wiercić mi się na kolanach – zestresowany. który zaczął chować głowę w moim ramieniu. „Nikt nie zdobył punktu. ale Jack nawet nie chciał o tym słyszeć. grzecznej prośby: „Tatusiu. Dla niego przegrana wiąże się z fizycznym bólem i musi – naprawdę musi – mieć możliwość ucieczki. po 7 minutach meczu nasz zespół przegrywał 14–0. Gdy. Jack.pl . jak ASU przejęło prowadzenie w drugiej połowie spotkania. Wyszliśmy jeszcze przed upływem pierwszego kwadransa i resztę meczu obejrzeliśmy w hotelu po drugiej stronie ulicy. Oczywiście. Musisz najpierw nauczyć się odbijać piłeczkę. proszę. A już po chwili ASU raz jeszcze zgubiło piłkę i oto. Taki właśnie jest Jack. Starałem się uspokoić syna zapewnieniem: „Nie martw się Jack.) Żałowałem. ani od mojej żony. zrobiliśmy. Zawsze taki był i nie nauczył się tego ani ode mnie.

że będzie potrafił przyjąć porażkę z podniesionym czołem i uśmiechem. gdy gra w dziecięcy baseball. 66 procent – nie wierzy w to. jako rodzic. aby kiedykolwiek nauczył się chętnie przegrywać. to musisz najpierw się dowiedzieć. że mu się to uda. mam nadzieję. że Jack nie będzie się zmieniał wraz z upływem lat. będzie odczuwał podobną frustrację jak teraz. Ale już dziś – i to nie ulegnie zmianie – Jack myśli sobie. I mam też nadzieję. Powinien znaleźć odpowiedni sposób na wykorzystanie swojego pragnienia zwyciężania. Zmienią się jego marzenia. To dobrze. które słyszę najczęściej: 52 www. Mam nadzieję. że poradziłeś sobie z tym mitem. gdy spotka go przegrana. Zmianie ulegną także okoliczności – znajdzie się w różnych sytuacjach. aby inaczej spojrzeli na świat.pl . że nauczy się wynajdywać takie sytuacje. może być dla ciebie korzystna? Zacznij od zadania tego pytania. że przestanie płakać. że musi być przed tobą o kilka cali. gdy będziesz szedł obok niego. („Tato. że osobowość zmienia się wraz z wiekiem. Siostra ucieka. a następnie. w których będzie w stanie wygrać. Bodziec/reakcja. on goni. aby kiedykolwiek miał stracić to pragnienie zwycięstwa. który od zawsze w tobie tkwił. Jeśli stopniowo zaczniesz przyspieszać. umiejętności. Za dwadzieścia lat.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM będzie porównać się z innymi. 1. które niewątpliwie wpłyną też na jego wartości. Jeśli chcesz ich przekonać. zapytaj o to samo innych. jaki jest wynik? Piętnaście – piętnaście? Znowu?”. Zamiast tego powinieneś uwolnić i wykorzystać potencjał. że podane tu argumenty były dla ciebie przekonujące. Dlaczego wiara. już w życiu dorosłym. Twoim celem nie powinna być zmiana samego siebie. Oto mamy więc mit i inną prawdę. nadal podświadomie będzie myślał o tym. osiągnięcia. Tak właśnie powinno być. Nie sugeruję wcale. Oczywiście. biegnąc korytarzem prowadzącym do jego sypialni. wcale nie będzie rezygnacja z tej ambicji i zastąpienie jej bardziej „dojrzałą” cechą. Nie sądzę jednak. Mam nadzieję. poszukiwanie nowych zdolności i sił. że zawsze powinien przynajmniej dążyć do zwycięstwa. taką jak współpraca czy duch pracy zespołowej. Mam nadzieję. Zacznij od siebie. gdy będziesz już pewien. Podobnie jest z tobą. Nie wydaje mi się. Wyzwaniem dla Jacka w przyszłości. Ale dominujące aspekty jego osobowości pozostaną bez zmian. to być może uda ci się zmusić go do biegu. dlaczego ten mit jest taki przydatny. w którym każde spotkanie musi się zakończyć remisem. ale mimo wszystko większość ludzi – jak zapewne pamiętasz. Oto odpowiedzi.mtbiznes.) Każdego wieczoru urządza wyścigi z siostrą.

z której nie jestem zadowolony. że nauka i rozwój mają największe znaczenie dla odniesienia sukcesu. czy rzeczywiście jesteśmy teraz bardziej towarzyscy. Zamiast tego zadaj kolejne pytanie: 2.” „Straciłbym wiarę. pewni siebie. Każdy z nas potrafi się dostosowywać – we wszystkim możemy stać się odrobinę lepsi. kim jestem. że mam nieograniczony potencjał. Usłyszenie tego nikomu nie sprawi przyjemności. że nie jestem uwięziony przez najgorsze aspekty swojej osobowości. czy zmiana w ogólne jest możliwa lub też w analizowanie czyjejś (lub twojej) osobowości i zastanawianie się. Po co mam zaprzątać sobie tym głowę. że mogę się rozwijać. lub też samemu ich udzielając. A oprócz tego. naprawdę sądzę. staraj się nie zaprzeczać im natychmiast. ale nadal pozostają one „dołkami”. że życie jest podróżą. Jednak ta niewielka poprawa nie oznacza wcale. że zmieniłem się od czasów. w co wierzyłem przez całe życie.pl .” 53 www. nie podawaj tego argumentu. dlatego też. że zmieniliśmy najważniejsze aspekty osobowości – „szczyty” i „dołki”.” „Przestałbym wierzyć w coś. bardziej uroczy czy lepsi jako mówcy niż w dzieciństwie. gdy byłem dzieckiem. jeśli tylko będę nad nimi pracował. skoro i tak się zmienię?” „Dzięki temu wierzę.” „Pozwala mi to wierzyć. jeśli tylko jest to dla nas naprawdę ważne. że zawsze można coś jeszcze poprawić.mtbiznes. Może udało ci się nieco podnieść „dołki”.” „Straciłbym wiarę. o ile nie chcesz doprowadzić do konfrontacji. Możesz bowiem wpaść w filozoficzną dyskusję na temat tego. że mogę wznieść się ponad nie. że osobowość zmienia się wraz z wiekiem? Na to pytanie zawsze otrzymujemy ciekawe odpowiedzi: „Straciłbym przekonanie. Co straciłbyś. gdybyś przestał wierzyć.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY „Daje mi nadzieję.” „Pozwala mi to nie zastanawiać się zbyt głęboko nad tym.” Słysząc te odpowiedzi. że w przyszłości znajdę rozwiązania i zapomnieć o przeszłości.” „Dzięki niemu mogę liczyć na to. Prawdopodobnie tak zresztą jest.

mtbiznes. że w miarę upływu lat coraz bardziej stajemy się sobą? „Mógłbym mieć więcej wiary w samego siebie i przestać szukać rozwiązań poza mną. co w sposób oczywisty wiąże się z możliwością rozwoju i pełniejszego. który każdy poda sam sobie.” „Mógłbym zrozumieć. co podpowiada mi głos. której celem jest pokonanie słabości i dążeniem do pełniejszego. do czego mam dążyć. 54 www. gdzie ich szukać.” „Mógłbym przestać słuchać moich rodziców. Powód. że mój wkład jest wyjątkowy. to jednak również ogranicza.” Ponieważ życie jest w rzeczywistości podróżą. aby te odpowiedzi po prostu zostały wypowiedziane i wtedy zadać trzecie pytanie. Najlepiej pozwolić. który już tak dobrze znam: mój własny wewnętrzny głos. że życie jest podróżą. którzy ciągle mi mówią. i zamiast tego wsłuchać się w to.” „Zrozumiałbym. odpowiadają: „Straciłbym wiarę w grzech pierworodny. że odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – Co powinienem zrobić z moim życiem? W czym mogę być najlepszy? W czym będę mógł osiągnąć mistrzostwo? – będę mógł znaleźć we własnym doświadczeniu … jeśli tylko będę wiedział.” Na następnej stronie masz miejsce na zapisanie swoich odpowiedzi. aby odkryć. Najbardziej przekonujące odpowiedzi to te. więc tym stwierdzeniom nie można odebrać racji i podać sensowne kontrargumenty. że mam więcej kontroli nad swoją karierą i swoim wkładem w pracę niż kiedykolwiek sądziłem. Zadaj sobie te trzy pytania. nauczycieli lub przełożonych.pl . lepszego życia.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM A osoby o bardziej teologicznym nastawieniu. lepszego życia.” „Doszedłbym do wniosku. 3. Dlatego też powinieneś poświęcić nieco czasu na staranne sformułowanie swoich odpowiedzi. że choć rzeczywiście podnosi on na duchu. jest prosty – podnosi ich na duchu. Jaką korzyść odniósłbyś z przekonania. dla którego tak wielu ludzi kurczowo się trzyma pierwszego mitu. Przemyśl swój stosunek do tego mitu. przekonanie.

że osobowość zmienia się wraz z wiekiem.mtbiznes. że osobowość zmienia się wraz z wiekiem? 3.pl . Co straciłbyś. Dlaczego wiara. Jaką korzyść odniósłbyś z przekonania. gdybyś przestał wierzyć.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY 1. że w miarę upływu lat coraz bardziej stajemy się sobą? 55 www. może być dla ciebie korzystna? 2.

to wszystko było przydatne i wszyscy dobrze mi życzyli. pytając. jak zamierzasz je poprawić. gdy świetnie szło ci z nauką literek. Liczne prowadzone w tym zakresie badania wskazują. 56 www. Brali mnie pod swoje skrzydła i radzili: „Marcus. abym mógł poznać różne sprawdzone sztuczki konfrontacji. przykłady i wnioski. Owszem. które chciałem powiedzieć mojemu ojcu. Oczywiście. gdy miałeś pięć lat. pamiętaj: żadne z nich nie sugeruje. takie jak: „Zawsze patrz drugiej osobie prosto w oczy. Ale tu jednak dochodzimy do drugiego z trzech mitów: Mit Najbardziej możesz rozwinąć się w tych aspektach. jak starannie zaplanowałem swoje argumenty. Nie chodzi o to. Posyłali mnie na treningi asertywności. Już w przedszkolu. Prawdę powiedziawszy. Czasem wystarczy odrobina wysiłku. gdy podnosi głos. Twoi rodzice też popełniali ten błąd. bez względu na to.pl . jeśli chcesz ją onieśmielić”. aby pogratulować ci piątek i szóstek. abyś nie pracował wyłącznie nad swoimi słabymi stronami. aby poprawić rezultaty – zwłaszcza wtedy. że ty sam powinieneś ignorować swoje słabe strony. a zacząłem być po prostu zły. Jedną z nich był strach przed konfrontacją. albo też: „Jeśli chcesz zbić kogoś z tropu. to sam zacznij mówić ciszej”. słowa więzły mi w gardle. Próbowali mnie motywować takimi sentencjami. to twoja indoktrynacja z pewnością zaczęła się bardzo wcześnie. Ze swojego dzieciństwa pamiętam wiele swoich słabych stron. że ponad 70 procent rodziców rozmawia z dziećmi przede wszystkim o tych najgorszych ocenach. Po powrocie z wywiadówki być może poświęcili chwilę na to. ludzie szybko odkryli tę cechę. Bez względu na to. czy przejdziesz do następnej klasy.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM Bez względu na to. Chodzi o to. jak wiele razy przećwiczyłem słowa. Wierzy w to 66 procent ludzi i możliwe. jak: „Konfrontacja to pierwszy krok na drodze ku znalezieniu rozwiązania”. co usłyszysz w odpowiedzi na te pytania. Jeśli tak. że rodzice powinni ignorować jedynki i dwójki. ale miałeś problemy z cyframi. to rozwój będzie minimalny i sukces będzie okupiony ciężką pracą. rzeczywiście udało mi się poprawić umiejętności konfrontacji – przestałem być beznadziejny. Gdy zacząłem pracować. gdy od tego zależy. Jeśli było inaczej. Jeśli to zrobisz. Jest w tym tyle samo prawdy dzisiaj.mtbiznes. nauczyciele koncentrowali się na nauce tych drugich. jak i wtedy. ale następnie zaczynali poważną rozmowę na temat tych jedynek i dwój. Poważnie podszedłem do ich rad i pracowałem nad tym aspektem swojej osobowości. w których jesteś najsłabszy. że nie możesz się rozwijać. to miałeś wyjątkowych rodziców. gdy w końcu dochodziło do rozmowy. że jesteś jednym z nich. w świecie biznesu musisz wyciągnąć słonia spod stołu i sobie z nim poradzić”. że możesz to zrobić i zrobisz. ani też.

Jak opisywałem to w mojej ostatniej książce. czym już dysponuje. Oto prawda. zbudować naczynia krwionośne. którą powinieneś wziąć sobie do serca: PRAWDA NAJWIĘKSZY ROZWÓJ JEST MOŻLIWY W TYCH OBSZARACH. To one decydują o twojej wielkości. Wtedy też jesteś najbardziej optymistyczny. w której istnieje już gęsta sieć połączeń.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Ogólnie rzecz biorąc. gdy opierasz się na silnych stronach. zatytułowanej To jedno. Warszawa 2006. To dlatego łatwiej jest o rozwój w tych dziedzinach. Być może nie jesteś zbyt dociekliwy. Dlaczego tak jest? Dlaczego nie można osiągnąć analogicznego rozwoju w obszarach. to szuka sposobów lepszego wykorzystania tego. utworzenie nowych synaps wymaga ogromnego wysiłku.pl . Ale czy to nie wywołuje czasem kolejnego pytania? Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego natura sprawia. Gdy natrafisz na jakąś przeszkodę. Innymi słowy. najodważniejszy i wykazujesz się największą ambicją. Ponieważ natura nie buduje niczego. Zapewne nie jesteś kreatywny we wszystkich aspektach swojego życia. 57 www. co już jest dobrze rozwinięte? 3 M. to pokonasz ją szybciej. ale bez względu na twój ogólny poziom kreatywności niewątpliwie najwięcej masz jej w tych dziedzinach. że łatwiej nam rozwijać to. w których musisz się podciągnąć i rozwinąć – ale najwięcej możesz się nauczyć. oczywiście. co powinieneś wiedzieć 3. które już stanowią nasze silne strony. gdy wykorzystujesz swoje silne strony. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie całej tej energii.mtbiznes. Buckingham. ale bez wątpienia największą dociekliwością wykazujesz się wtedy. w których jesteś najlepszy. Silne strony działają jak szkło powiększające. dotyczy także ciebie. wznieść na wyżyny i zostać mistrzem w tej dziedzinie? Odpowiedź kryje się w biologii. Gdy uczysz się i rozwijasz. pilności i pracy w rozwój moich silnych stron. to zapamiętaj sobie to: masz pewne potrzeby rozwojowe – obszary. W KTÓRYCH JUŻ JESTEŚ NAJLEPSZY. co powinieneś wiedzieć. wtedy stymulujesz tym samym mózg do tworzenia nowych połączeń nerwowych. nie był to możliwie najlepszy sposób wykorzystania mojego czasu. To jedno. utworzyć odpowiednie białka. łatwiej jest utworzyć nowe połączenia neuronów w tej części mózgu. Jeśli miałbyś wynieść z tej książki tylko jedną rzecz. To samo. więc jeśli nie ma takiej potrzeby. co stanowi twoje silne strony. w których jesteśmy najsłabsi? Dlaczego mimo mojego szczerego wysiłku na rzecz poprawienia umiejętności konfrontacyjnych nie udało mi się wyjść z dołka. najbardziej rozwinąć w tym. Trzeba włączyć odpowiednie geny. MT Biznes.

w jaki sposób się nami opiekowano. nie ma żadnego wymiernego wpływu na twoją osobowość. w której się wychowywałeś. kiedyś sądziliśmy. towarzyski. optymistycznie nastawiony do świata itp. czy mieliśmy rodzeństwo itd. Przykładowo. ale także mają wpływ na wiele naszych zachowań i przekonań. że to nie ma znaczenia. odpowiedzialny. czy byliśmy w żłobku. a także podobnie dużą próbkę testów przeprowadzanych na bliźniętach wielojajowych i rodzeństwie (również wychowywanym razem i osobno). nie ma żadnego wpływu na twoją osobowość. spokojny. że traumatyczne przeżycia związane z rodzicami zostawiają głębokie rany w psychice). że zachowanie rodziców i twoje relacje z nimi nie są istotne. A co z pozostałymi 50–55 procentami? No cóż. Jeśli jednak zbierzemy dostatecznie dużą liczbę testów prowadzonych na bliźniętach jednojajowych wychowywanych razem i osobno.mtbiznes. jak ich zachowanie mieści się w pewnych ustalonych normach (oczywiste jest. karania i nagradzania. Nie oznacza to wcale. co ma większy wpływ na kształtowanie psychiki człowieka: geny czy środowisko? Wszystkie badania dają ten sam wynik: w 45–50 procentach jesteśmy ukształtowani przez geny odziedziczone po naszych przodkach. kuzynami i przyjaciółmi. cierpliwy. Uzyskane przez nich rezultaty są co najmniej frapujące i niewątpliwie stoją w sprzeczności z tym. sposób wychowywania. Sposób. iż rodzice nie mają żadnego znaczenia. uparty. miłość do piłki nożnej i babcinych obiadów. której wszyscy pragniemy (jeśli tylko są dobrymi rodzicami). co do tej pory sądzono na temat kształtowania osobowości i psychologicznych różnic między rodzeństwem.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM Odpowiedź można znaleźć w badaniach prowadzonych na bliźniętach przez specjalistów z zakresu genetyki behawioralnej. 58 www. Raz jeszcze powtarzam. czy też nie.pl . To od nich przejmujemy przekonania religijne. najtrudniejszą częścią całych tych badań – to same obliczenia są już z matematycznego punktu widzenia bardzo proste. kreatywny. uczono. jak bardzo będziesz ambitny. A mówiąc o osobowości chodzi mi o to. że nie oznacza to wcale. że rodzice nie mają wpływu na to. Wręcz przeciwnie – nie tylko potrafią zapewnić nam bezwarunkową miłość. możemy w końcu jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. że te wyniki mogą się wydawać aż nadto precyzyjne. skoncentrowany. fascynację Chrisem Martinem z zespołu Coldplay. Chodzi mi tylko o to. pewny siebie. że to zależy od wychowania – tego. Jednak tak długo. Zdaję sobie sprawę z tego. nieśmiały. wpływ wychowywania jest równy słownie zero procent. Teraz wiemy już. a także testy rodziców wszystkich tych dzieci – zebranie tylu danych jest. w jaki zostaliśmy wychowani nie ma absolutnie żadnego wpływu na osobowość. Powiedzmy to wyraźnie: z pozostałych 50–55 procent. chwalono. że rodzina. oczywiście. maniery. nagradzano i karano. (Badania i wypływające z nich wnioski szczegółowo opisuje Judith Rich Harris w swojej książce zatytułowanej No Two Alike). miłość do drużyn futbolowych.

ale dzieje się tak głównie w dwóch sytuacjach: gdy są w domu lub w swoim towarzystwie. To koledzy i koleżanki powiedzą ci najdokładniej (o wiele precyzyjniej. Powoli oswajał się z obcymi. które niedawno ukazały się na ten temat. niż jest 59 www. ale tylko dlatego. Najnowsze badania dowodzą. Osłabną do tego stopnia. Wpływ rówieśników. że stanowią oni najbardziej wiarygodne źródło informacji na twój temat oraz. (Te drobne różnice wyjaśniają. Ponieważ kolejność przyjścia potomstwa na świat ma ogromne znaczenie dla rodziców. w których się śledzi zachowanie dzieci w różnych środowiskach – na przykład w szkole i w domu – nie widać żadnej korelacji między osobowością i kolejnością narodzin. nie. Ja też tak robiłem. dlaczego jedno z bliźniąt jednojajowych ma rozszczep podniebienia. że doskonale znają zachowania swoich pociech w domu i w rezultacie są świadkami wielu sytuacji. jakie są twoje silne strony poza środowiskiem domowym. dorastając możemy się znaleźć pod jej wpływem. Owszem. Wystarczy je rozdzielić lub posłać do szkoły. a zaobserwowane przeze mnie zachowania. Natomiast córka Lilia. jak to opisałem. Rówieśnicy. Jeśli więc nie sposób wychowywania i nie kolejność przyjścia na świat. a drugie. że jest inaczej. że Jackson to przykład typowego najstarszego dziecka w rodzinie. w których mogą zaobserwować. był dość nerwowy i wrażliwy. wynika z tego. do losowego wpływu genów na rozwój. co najważniejsze. Presja ze strony grupy rówieśniczej nie jest w stanie wpłynąć na osobowość. że swoją rolę odgrywają tu dwie kwestie (po szczegółowe dane odsyłam cię ponownie do książki Judith Rich Harris): 1. albo też dlaczego tylko jedno z bliźniąt może cierpieć na schizofrenię).mtbiznes.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Wpływu takiego nie ma także kolejność urodzeń – wbrew książkom. Rodzice uważają. a wobec swojej młodszej siostry był na przemian dominujący i opiekuńczy. Przypadek – co może oznaczać praktycznie wszystko. 2. Nie chodzi tu o wpływ rówieśników w sensie presji grupy rówieśniczej. podświadomie wyciągają wnioski i łączą kolejność z różnicami w zachowaniu swoich dzieci. że w badaniach. w jaki sposób dzieci reagują na młodsze rodzeństwo i w jaki sposób każde dziecko różni się od pozostałych. że moja ocena była błędna – Jackson i Lilia rzeczywiście zachowują się tak. była typowym drugim dzieckiem w rodzinie. choć pod względem genetycznym niemal identyczne. osłabną. ale może ona jedynie przejściowo kształtować nasze zachowania i wartości. od powtarzających się w dzieciństwie infekcji ucha. zawsze radosna i optymistycznie nastawiona do świata. Zawsze powtarzałem. które tak dobrze znałem i przypisywałem kolejności narodzin.pl . to co ma wpływ na pozostałe 50–55 procent osobowości? Większość badań sugeruje. o którym tu mowa.

w których jesteś lepszy. wszystko to są logiczne argumenty przemawiające za tym. gdy przekroczymy wiek 14–15 lat. 2. w których możesz w pełni wykorzystać swój potencjał. czy też w zespole działającym we współczesnej firmie. Mit.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM w stanie zrobić to rodzina). aby móc się z nimi porównywać i w ten sposób odkrywać swoje silne strony. a będziesz miał największe szanse odniesienia sukcesu. widoczny jest w sposobie. najwyraźniej tym nieusatysfakcjonowana. Gdyż dzięki temu jesteśmy bardziej konkurencyjni.pl . dla którego dała nam system odpornościowy i przeciwstawne kciuki. aby móc opierać się na tych silnych stronach. że stajemy się jeszcze bardziej różni. czy i w jakich sytuacjach jesteś dobrym sprzymierzeńcem. Powtarzające się doświadczenia stymulują rozwój mózgu i sprawiają. że na poziomie emocjonalnym ma on dla nas sens. To sama natura chce. które są wbudowane w nasze geny i z którymi już się rodzimy: 1. zmiany utrwalają się już na zawsze. Dlaczego natura zaprojektowała nas właśnie w ten sposób? Z tego samego powodu. czy i kogo możesz zdominować. Stale rozwijaj swoją osobowość w taki sposób. w których dziedzinach ma największe szanse na sukces. Dlatego też każdy z nas – bez względu na kulturę. No dobrze. musimy stawić czoło emocjom. Następnie. co twoi rówieśnicy myślą o tobie. czy jesteś zabawny. System ten działa przez całe dzieciństwo i wczesny okres dojrzewania. Wynika to z tego. aby z nim zerwać. w czym jesteśmy najlepsi. Dla każdego dziecka są to bardzo cenne informacje. który nakłania nas do aktywnego poszukiwania sytuacji. że każdy z nas rodzi się wyjątkowy. 60 www.mtbiznes. Natura sprawia. opracowała skomplikowany system opinii zwrotnych i kształtowania osobowości. bez względu na to. Zwracaj szczególną uwagę na to. dlaczego powinieneś rozwijać przede wszystkim swoje najsilniejsze strony. czy w grupie myśliwych-zbieraczy. że jeszcze chętniej robimy to. Wniosek: jest to przepis natury na sukces. gdzie możemy wykorzystywać silne strony. abyśmy poszukiwali swoich silnych stron i je wzmacniali. który daje pewność. czy twoje pomysły są interesujące i praktyczne itd. a następnie. 3. Tak więc. zidentyfikuj swoje wrodzone zalety – obszary. które go utrwalają. czy jesteś godzien zaufania. Przeanalizujmy raz jeszcze instrukcje. Gdy poznajemy swoje zalety. Rozwijaj swoje silne strony. w jaki wychowujemy dzieci. wtedy włącza się jeszcze jeden system. że największy postęp powinniśmy osiągnąć w tych obszarach. w których jesteśmy najsłabsi. Porównując się z rówieśnikami. a następnie 4. Znajdź swoje naturalne silne strony. Ale racjonalność to często za mało. w której się wychowujemy – od momentu narodzin poszukuje kontaktów z rówieśnikami. następnie poszukaj niezajętych nisz. uczymy naszych uczniów i szkolimy naszych podwładnych. ponieważ pozwalają mu się dowiedzieć.

a nawet rodzinie. Należę do tych ludzi. przedstawiamy kilka stwierdzeń.pl .” „Osiągałbym więcej i szybciej to. Dlaczego wiara. jak i mojemu otoczeniu – moim klientom.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Pomoże ci w tym kolejne ćwiczenie: przerwij na chwilę lekturę i wróć do naszych trzech pytań. którzy nigdy nie są zadowoleni z osiągniętych rezultatów i chcą osiągać jeszcze więcej. które słyszymy najczęściej: 1. Musiałbym z tego zrezygnować. muszę się dostosowywać. aby ludzie akceptowali mnie. a nie stopniowo. Zachęca mnie to do robienia tego. że jestem osobą odpowiedzialną. Dotychczas podejście „naprawiamy najsłabsze strony” okazywało się skuteczne.” „Jest to zgodne z tym.” „Kieruję innymi ludźmi. to mogę stracić ich aprobatę. Koncentracja na największych zaletach wydaje się być podejściem o wiele bardziej czasochłonnym. współpracownikom. że poprawa moich słabych stron jest po prostu konieczna – ta myśl daje mi motywację do działania. przyjaciołom. wyszukiwałem te obszary. co mówią mi wszyscy wokół.” „Byłbym w stanie w pełni wykorzystywać swoją naturalną dociekliwość. które sprawiają mi przyjemność. że najwięcej skorzystasz.” „Wierząc w to. gdybyś przestał w to wierzyć? „Chcę. szefowi. Co mógłbyś zyskać.” 3. Co straciłbyś.” „Praca nad poprawą moich słabych stron daje mi poczucie. to będę czuł się bardziej wszechstronny i mniej bezbronny. w których szło im najgorzej i wspólnie opracowywaliśmy plan naprawczy. Jeśli zaprzestanę pracować nad swoimi słabymi stronami. Nie chcemy wpływać na twoje odpowiedzi. Analizując pracę innych. których celem jest zburzenie mitów.” „Wydaje mi się. rozwijając swoje silne strony? „Mógłbym postawić sobie wyżej poprzeczkę w tych obszarach mojej pracy. gdybyś uwierzył. ale aby dać ci jakiś punkt wyjścia.” 61 www.” „Zawsze byłem dumny ze swojej etyki pracy. że powinieneś rozwijać swoje najsłabsze strony. jest dla ciebie korzystna? „Moje słabe strony mogą przynosić szkodę tak mnie.” „Gdy startuję z niskiego pułapu.” 2. co chcę osiągnąć. czego zawsze mnie uczono.mtbiznes. wtedy szybciej można dostrzec postępy. Jeśli poprawię te najsłabsze aspekty.

” Chociaż te odpowiedzi padają najczęściej. gdybyś przestał w to wierzyć? 3. Co mógłbyś zyskać. że najwięcej skorzystasz. A więc teraz twoja kolej: 1. Dlaczego wiara. to twoje mogą być nieco inne.pl . jest dla ciebie korzystna? 2. rozwijając swoje silne strony? 62 www. Co straciłbyś.” „Byłbym na bieżąco z nowymi odkryciami i trendami w kilku obszarach mojej pracy. gdybyś uwierzył.” „Zacząłbym być postrzegany jako osoba pomysłowa i innowacyjna. że powinieneś rozwijać swoje najsłabsze strony.mtbiznes.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM „Mógłbym zostać prawdziwym ekspertem w jednej lub dwóch dziedzinach.

że ich członkowie wcale nie są wszechstronni. że ci pracownicy zdali sobie sprawę z tego. Jest to w rzeczywistości trzeci i ostatni mit.mtbiznes. iż najwłaściwszą i zarazem najbardziej odpowiedzialną postawą jest zidentyfikowanie 63 www. W każdej drużynie szkolnej trenerzy powtarzają: „najważniejszy jest zespół”. Mówią. Ponieważ jestem członkiem zespołu. a przez to może być jeszcze głębiej zakorzeniony. Wynika to z tego. czego się od niego oczekuje. iż większe korzyści przyniesie ci inwestycja w twoje najsłabsze strony. że chociaż dzięki współpracy z zespołem z pewnością osiągniesz więcej – nie ma żadnej wątpliwości. tak ten mit ma podłoże moralne. Indoktrynacja ta jest kontynuowana w pracy. Chociaż poprzedni mit był mitem racjonalnym. CO W NIM NAJLEPSZE. Ich podejście cechuje następująca prawda: PRAWDA DOBRY CZŁONEK ZESPOŁU ŚWIADOMIE DAJE MU Z SIEBIE TO. Nie robią niczego z doskoku i nie wykonują wszystkich zadań. Przełożeni i zewnętrzni konsultanci zgodnym chórem powtarzają ci. W tym przypadku indoktrynacja także rozpoczęła się bardzo wcześnie. Niestety. wszechstronny i zawsze gotów do przyjęcia roli.” Nie. gdybym mógł poświęcać większość swojego czasu na rozwój w tym.pl . chociaż godny szacunku i podyktowany dobrymi intencjami. nie mogę sobie na to pozwolić. Taki pogląd. że wciąż znajdujesz się wśród 80 procent większości. Muszę odłożyć na bok swoje zalety i zrobić wszystko. że trzeba się pozbyć egoizmu i że „w zespole nie ma miejsca na ja”. w czym jestem dobry. Prawda jest taka. że błędnie sądziłeś. których celem jest wzmocnienie ducha współpracy i zespołu. Rzeczywistość jest nieco inna. dlaczego. najbardziej odpowiedzialne podejście. gdzie pracownicy regularnie wykonują różne ćwiczenia i jeżdżą na obozy integracyjne. jest błędny. który może sprawiać. aby pomóc zespołowi. odkryjesz. Oto on: Mit Dobry członek zespołu robi wszystko. by pomóc zespołowi w odniesieniu zwycięstwa. Pracuję w zespole i zespół ma wobec mnie określone wymagania. Wspaniale byłoby. że meczu nie da się wygrać w pojedynkę. że zespoły są skuteczniejsze niż grupy lub jednostki – to jednak jeśli przyjrzysz się bliżej kilku najbardziej wydajnym zespołom. których zespół może od nich wymagać. którą wyznaczy ci zespół. W prawdziwość tego stwierdzenia wierzy 91 procent respondentów i nietrudno zrozumieć. że musisz być elastyczny. więc z pewnością to właśnie jest właściwe.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Bez względu na udzielone przez ciebie odpowiedzi możesz nadal myśleć: „Bardzo chciałbym móc zająć się swoimi silnymi stronami. który sprawiał.

może nawet nieodpowiedzialnie i wydaje się. gdyż szczerze mówiąc. od czasu do czasu każdy członek zespołu będzie musiał porzucić na chwilę swoją „strefę silnych stron” i zrobić coś. to w pełni wierzy w to mniej niż 10 procent. że każdy ma nieco inne predyspozycje i to. że poszczególni pracownicy wcale tacy nie są. Oczywiście.pl . w których oni są najsłabsi.” Możesz mieć pewne opory przed takim stwierdzeniem. co ty i że zespół powinien dystrybuować zadania według twoich upodobań – to rzeczywiście byłoby egoistyczne. Fakt. Oprócz tego. który będzie doskonale znał silne i słabe strony każdego pracownika. w których wymagana jest konfrontacja z innymi nie jest przejawem nieliczenia się z kolegami. iż zespół powinien wykorzystywać różnice między tymi ludźmi – to po prostu rzeczywistość. Dlatego też. iż inni ludzie także ich nie lubią. Spróbuj jednak się nad tym zastanowić. Lepiej. że nie liczysz się z innymi. że wymaga coacha lub kierownika. a nie tamtych. Prawdziwa praca zespołowa polega na tym. Ale jak szybko każdy zauważy. że nie lubisz wykonywać pewnych czynności. aby mogli je jak najczęściej wykorzystywać. lub czego nie lubi.mtbiznes. Zespół wcale nie oczekuje od ciebie deklaracji. a następnie podjął się zadań. gdyż nie jestem w nich najlepszy. To stwierdzenie nie jest nieodpowiedzialne. I nie jest także egoistyczne. cokolwiek będzie trzeba”. to po prostu praktyczne i rozsądne rozwiązanie. Powinieneś więc powiedzieć swoim współpracownikom: „Chcę wykonywać więcej zadań tego typu. ponieważ dobrze daję sobie z nimi radę. że wszyscy uwielbiają i nienawidzą tego samego. zadaj sobie te trzy pytania. Przekazanie zadań. Przekazanie im informacji o swoich najsilniejszych stronach jest więc przejawem wielkiej odpowiedzialności. To stwierdzenie nie jest dowodem na to. jeśli sam nie będziesz traktował swoich silnych stron na poważnie. Założenie. a także. które po prostu możesz sknocić. Ale inni ludzie zdają się czerpać z tego energię. Ten ideał może być trudny do osiągnięcia. co osłabia ciebie. jakbyś nie liczył się z innymi.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM swoich silnych stron i takie zorganizowanie pracy w zespole. może wzmocnić kogoś innego. których celem 64 www. że wszyscy w sposób skoordynowany wykorzystują swoje najsilniejsze strony. że „zrobisz. po raz ostatni. nie jest to norma – to wyjątek. w czym nie jest najlepszy. Nawet jeśli jest to rzeczywistość. abyś dobrze znał swoje silne i słabe strony. nie oznacza wcale. brzmi ono dość egoistycznie. w czym mogą na tobie polegać. w których jesteś dobry i trzymał się z dala od tych. gdybym był do nich zmuszany na co dzień. choćby dlatego. kto ma silne strony w tych aspektach. Nie przepadam za konfrontację i byłbym psychicznie wyczerpany. Dzięki temu członkowie zespołu wzajemnie się uzupełniają – zespół jest wszechstronny dlatego. Na pewno jednak nie da się tego osiągnąć. Ale zakładanie. Twoi koledzy z zespołu powinni wiedzieć. przeprowadzili odpowiedni wywiad w swoim zespole i wiedzą.

Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY jest rozprawienie się z mitami. że dobry członek zespołu robi wszystko. tym częściej zespół by po nie sięgał. na rzecz zespołu. Nie mogę zignorować tych oczekiwań. Dlaczego wiara. Jaką korzyść odniósłbyś z przekonania. Moi rodzice. czy też nie. gdy się poświęcam i robię coś. w których nie wykorzystuję swoich silnych stron.mtbiznes.” „Mógłbym przestać zgłaszać się na ochotnika do projektów.” „Im większy sukces odniósłbym w wykorzystywaniu swoich silnych stron. Przecież gdybym potrzebował pomocy jednego z moich kolegów. jest dla ciebie korzystna? „Sprawia. „Zacząłbym być szanowany jako sprawny pracownik. Czasem zespół wymaga. czego osobiście nie lubię.” 65 www. czego się od niego oczekuje. że zawsze mogę ich we wszystkim wesprzeć”. co w nim najlepsze. nauczyciele i przełożeni zawsze mi mówili. które odczuwam. aby pomóc zespołowi.” 3. to chciałbym.pl . które padają najczęściej: 1.” „Dzięki temu jestem lubiany przez moich kolegów z zespołu. że czuję się bezpieczniejszy w zespole. „W głębi serca właśnie tego pragnę – robić na rzecz zespołu to. że dobry członek zespołu świadomie daje mu z siebie to. w czym jestem najlepszy”. że tak właśnie powinno być. wraz z odpowiedziami. abym zacisnął zęby i coś zrobił. Oto one. aby zrobił to bez wahania i bez względu na to. Co straciłbyś. gdybyś przestał w to wierzyć? „Kosztowałoby mnie to utratę aprobaty moich kolegów z zespołu.” „Obniżyłoby to wydajność. Są zadowoleni z tego. czy zadanie byłoby jego silną stroną. Życie nie zawsze jest usłane różami.” „Straciłbym dobre samopoczucie.” „Jest to zgodne z moim poglądem na świat. 2.

że dobry członek zespołu robi wszystko. 66 www. że dobry członek zespołu świadomie daje mu z siebie to. czego się od niego oczekuje. byś je sobie zapisał. co w nim najlepsze? Oczywiście. nie znam twoich odpowiedzi na te pytania.Wykorzystaj swoje silne strony MARCUS BUCKINGHAM 1. Twoja podróż i tak będzie bardzo trudna. Co straciłbyś. gdybyś przestał w to wierzyć? 3. Dlaczego wiara. jeśli sam siebie najpierw nie przekonasz. Jednak nie będziesz miał żadnych szans. jest dla ciebie korzystna? 2. że warto się w nią udać. Jaką korzyść odniósłbyś z przekonania.mtbiznes.pl . aby pomóc zespołowi. proszę cię jednak.

PRAWDA DOBRY CZŁONEK ZESPOŁU ŚWIADOMIE DAJE MU Z SIEBIE TO.Wykorzystaj swoje silne strony WYKORZYSTAJ SWOJE SILNE STRONY Ta sama uwaga dotyczy osób. że gdy je wypowiadasz.com. Ale najbardziej dominujące aspekty twojej osobowości pozostają takie same. Najbardziej dociekliwy. Mit Najbardziej możesz rozwinąć się w tych aspektach. właśnie dzięki temu. Świetny zespół jest wszechstronny.mtbiznes. które powinny wywołać żywą. umiejętności. W KTÓRYCH JUŻ JESTEŚ NAJLEPSZY. Mit Osobowość człowieka zmienia się w miarę. „Wykorzystuj swoje silne strony” to jedno z tych haseł. że ma to sens. że można w ten sposób żyć. PRAWDA W MIARĘ UPŁYWU LAT STAJESZ SIĘ CORAZ BARDZIEJ SOBĄ. Jeśli chcesz obejrzeć film na temat Kroku 1. z którymi pracujesz. A jednak. 67 www. Ułatwią ci to te trzy pytania. czego się od niego oczekuje. to odwiedź witrynę SimplyStrengths.pl . w których jesteś najsłabszy. które wydaje się na tyle zdroworozsądkowe. aby pomóc zespołowi. kreatywny i otwarty na naukę jesteś w tych obszarach. równie pomocną dyskusję. prężny. że żaden jego członek taki nie jest. PRAWDA NAJWIĘKSZY ROZWÓJ JEST MOŻLIWY W TYCH OBSZARACH. w których wykorzystujesz swoje silne strony. Świetny członek zespołu wcale nie jest wszechstronny. musisz przekonać swoje otoczenie. Mit Dobry członek zespołu robi wszystko. jak przybywa mu lat. wszyscy potakują głowami. Twoje wartości. Aby móc rozpropagować ten pogląd. samoświadomość i niektóre twoje zachowania mogą ulec zmianie. jak pokazują dane. W CZYM JEST NAJLEPSZY. większość z nas nie wierzy.