You are on page 1of 7

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e)
Joy Op t Hoog
Mentor
Yvette Lemmens
Klas
1D
Datum
Stageschool St. Antoniusschool
Groep
4A
Plaats
Best
Aantal lln 29
Vak- vormingsgebied: Muziek
Speelwerkthema / onderwerp: blij en gelukkig zijn.
Persoonlijk leerdoel:
Ik wil de kinderen met zelfvertrouwen het liedje heppie aanleren. Dit doe ik d.m.v. een meezingcd aan te zetten zo hoef ik niet alleen te zingen. Daarbij wil ik met d
klas afspreken als ik het sluitgebaar maak dat iedereen stil is.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Ik gebruik voor deze les:
Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren
Groep 5/6 niveau
couplet-refrein liederen die verbonden worden met het thema of onderwerp
liedjes in het toongebied c' - d''
ritmisch gecompliceerder en muzikaal uitdagender
complexere structuren met herhalingen, contrasten en variaties in tekst en
melodie
gezongen met begeleiding van een 'meezing Cd'

Konden de kinderen aan het eind van deze les het lied Ik voel me ozo heppie
zingen?

Hebben ze op de juiste toon, tempo en ritme gezongen?

Aan het eind van de muziekles kunnen de kinderen het lied ik voel me ozo heppie
zingen met een meezing cd.
Aan het einde van de les zingen de kinderen het lied op de juiste toon, in het juiste
tempo en ritme.

Beginsituatie:
In mijn klas zitten 29 kinderen tussen de 7 en 8 jaar. De klas heeft niet zon hele lange concentratie en is snel afgeleid. Ze kunnen ook erg onrustig worden. Ze zijn wel
erg enthousiast en ze zingen erg veel. Ze beginnen ook spontaan te zingen als ze bijvoorbeeld na de gym lopen. Ook kunnen ze mooi zingen. Daarom heb ik gekozen
voor liedjes uit de liedbundel van eigenwijs voor groep 5/6 ipv 3/ 4 die zijn te makkelijk voor ze. De kinderen kennen het nummer nog niet en ze houden altijd hun tekst
erbij. Ik verwacht dus ook niet dat heel de klas dit liedje zelfstandig gaat zingen.
Wat hebben de kinderen al aan muziek gehad.
- halve en kwart noot
- luisteren naar muziek
- ritme klappen en naklappen
- scala aan liedjes
Liedjes die ze dit jaar gehad hebben:
- Herfst- en carnavalsliedjes.
- Communieliedjes
- Op reis
- s Morgensvroeg
- Verliezen doet geen pijn
- Feest van kinderen voor kinderen.
- Toveren
- Feest 1,2,3 zing
- Kusje
- Drummer van een band
- Welles/nietes
- Droomboom
- Mijn Dino
Lesverloop
Tijd
5 minuten

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding
Ik ga vandaag jullie vandaag een nieuw liedje leren. Ik voel
me ozo heppie. Waar denk je aan bij happy?

Leeractiviteit
Materialen /
leergedrag leerling(en)
Organisatie
De kinderen activeren hun voorkennis. Misschien weten /
ze al wel wat het woord happy betekent.

20 minuten Kern

Ik laat jullie het liedje een keer luisteren. Luister heel goed
naar de tekst, je mag nog niet meezingen.

Kinderen luisteren naar het lied.

Luistervragen:
- Laat het stukje: Als ik eens vragen mag horen. Gaat De kinderen luisteren gericht naar de tekst en
hij van hoog naar laag of van laag naar hoog? En
beantwoorden de luistervragen. Zo horen ze het liedje
het stukje Dan zeg ik .. Gaat hij van hoog naar laag een paar keer.
of van laag naar hoog. (klank)
- Hoe voelt degene zich die dit liedje zingt?
(betekenis)
- Weet iemand hoe het eerste stukje heet? Weet
iemand hoe het tweede stukje heet? (couplet en
refrein) (Vorm)
Kern

De kinderen hebben het liedje nu een paar keer gehoord. Ze


mogen nu het couplet proberen mee te zingen en het refrein
moeten ze nog een keer luisteren. Ze zingen mee door de
tekst op het Digibord te lezen.

De kinderen zingen het couplet mee, maar luisteren bij


het refrein nog even.

Vervolgens maak ik ze duidelijk dat we het refrein twee keer


zingen, en dat we dus niet na het zingen van het refrein weer De kinderen zingen heel het liedje.
het couplet gaan zingen. Ik zet de muziek weer aan en doen
nu gezamenlijk het hele liedje.
5 minuten

Afsluiting

Evt. met karaoke versie / zonder tekst


Kennen we het lied vanbuiten?
Wat ging goed met het zingen?
Wat vond je moeilijk bij het zingen?
Hebben we plezier gemaakt?
Als afsluiter mag een kind nog een ander liedje kiezen die ze
al kennen.

Verantwoording

De kinderen denken na over de evaluatievragen en


mogen nog een liedje uitkiezen om mee af te sluiten.

Website:
http://mijn.eigen
wijsdigitaal.nl/ho
me/song/168
Digibord
Liedbundel
Eigenwijs blz.
252

Website:
http://mijn.eigen
wijsdigitaal.nl/ho
me/song/168
Liedbundel
eigenwijs blz.
252
/

Lesdoelen/beginsituatie:
Voor mijn les heb ik eerst in mijn stageklas goed rondgekeken wat ze aan muziek deden en heb ik op tule.slo.nl gekeken. Deze klas
zingt heel vaak. Ze beginnen ook spontaan liedjes te zingen als ze naar de gym lopen. En ze kunnen ook mooi in de maat, op toon en
duidelijk zingen. Ze zijn eigenlijk verder dan groep van de leerlijn, daarom heb ik gekozen voor een liedje uit de liedbundel van groep
5/6.
Bij dit lied werk ik aan de volgende tussendoelen van tule.slo
Couplet- refrein liederen die verbonden worden met het thema of onderwerp.
Liedjes in het toongebied c-d.
Ritmisch gecompliceerder en muzikaal uitdagender
Complexere structuren met herhalingen en variaties in tekst en melodie.
Gezongen met begeleiding van een meezing cd
Lesdoelen:
Aan het eind van de muziekles kunnen de kinderen het lied ik voel me ozo heppie zingen met een meezing cd.
Aan het einde van de les zingen de kinderen het lied op de juiste toon, in het juiste tempo en ritme.
Onderwerp / keuze van het liedje :
Het onderwerp van dit liedje is blij zijn. We moeten de sfeer in de klas verbeteren dit kwartaal, dan is het leuk om zon vrolijk liedje te
zingen met de klas.
Werk- en groeperingsvormen:
Ik geef deze les klassikaal dus ik hoef geen groepjes te maken. We luisteren eerst naar het liedje daarna geef ik luistervragen m.b.t. het
kvb-model. Daarna maak ik gebruik van de weggeeftechniek. Ook zingen ze eerst het couplet en daarna pas het refrein mee.
Uiteindelijk zingen ze het liedje zelfstandig.

Evaluatie:

Bespreek met de kinderen hoe ze het gedaan hebben en wat ze er van vonden. Daarna mogen ze nog een ander liedje kiezen die ze
al kennen.
Literatuur
Ik heb voor mijn les het KVB-model gebruikt, omdat ik daardoor meer betekenis geef aan de inhoud van
mijn muziekles.
De onderdelen die ik heb gebruikt van het KVB-model:
Klank
Onder het begrip klank vallen de verschillende klankeigenschappen: klankduur, klankhoogte, klanksterkte
en klankkleur. Klanken vallen op het gehoor te onderscheiden zoals hard, zacht, hoog laag, snel of
langzaam.
Vorm
De klank wordt in een bepaalde vorm gezet. Onder het begrip vorm vallen vormprincipes als herhaling, contrast en variatie. Hierbij heb
ik de vraag gesteld Uit hoeveel stukjes het lied bestaat.
Betekenis
Aan klank en vorm samen kennen mensen betekenis toe. Onder betekenis verstaan wij het verschijnsel dat muziek iets met mensen
doet en dat mensen iets met muziek doen. Muziek kan iets uitbeelden, maar mensen geven ook zelf betekenis aan muziek. Daarnaast
heeft muziek ook verschillende psychologische en praktische functies. Hierbij heb ik de vraag hoe de persoon die dit lied zingt zich
voelt Heppie.
Ook maak ik gebruik van muzikaal gedrag:
Luisteren
Kinderen luisteren naar muziek. Ze luisteren naar zichzelf en naar anderen. Luisterend ontdekken zij de muzikale wereld met zijn
ritmen, melodien, klanken, klankkleuren, verhalen en composities. Ze ontdekken dat muziek iets met hen doet.
Zingen

Kinderen ontwikkelen zich zingend. Ze leren hun stemmen kennen en beheersen, ze leren een repertoire aan liederen. Zingend
beleven en ervaren zij de taal van muziek.
Literatuurlijst
Van der Lei, R. e.a. (2011) Muziek Meester. ThiemeMeulenhoff: Amersfoort.
Haverkort, F. e.a. (2010) Liedbundel Eigenwijs. SMV: Born

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor
Datum:

You might also like