You are on page 1of 6

***********************************************

*
ASTRA Pro Release 15.0
*
*
TechSOFT Engineering Services
*
*
*
*
DESIGN OF ISOLATED FOUNDATION
*
*
*
***********************************************
---------------------------------------------THIS RESULT CREATED ON 26.07.2016 AT 13:26:55
--------------------------------------------------------------------------------------------------------USER'S DATA
-----------------------------------------------------------Size of Column [C] = 0.4 m
Overall Base Depth [H] = 0.6 m
Effective Depth of Base [D] = 0.52 m
Allowable Bearing Pressure [F] = 200 kN/sq.mm
Axial Dead Loading [NG] = 1000 kN
Moment Dead Load [MG] = 100 kN-m
Axial Live Load [NQ] = 600 kN
Moment Live Load [MQ] = 60 kN-m
Axial Wind Load [NW] = 0 kN
Moment Wind Load [MW] = 0 kN-m
-----------------------------------------------------------DESIGN CALCULATIONS
-----------------------------------------------------------N = NG + NQ + NW
= 1000 + 600 + 0
= 1600 kN
M = MG + MQ + MW
= 100 + 60 + 0
= 160 kN-m
GG = 1.4; GQ = 1.6; GW = 0.0
LY = 0.5, U = 0.5, G = 1
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 0.5 + 0.5 = 1
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 1 * 1 * 0.6
= 1614.40
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1614.40 / 1 / 1 + 6 * 160.00 / 1 / (1 * 1)

= 2574.40
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 1 + 0.5 = 1.5
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 1.5 * 1.5 * 0.6
= 1632.40
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1632.40 / 1.5 / 1.5 + 6 * 160.00 / 1.5 / (1.5 * 1.5)
= 1009.96
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 1.5 + 0.5 = 2
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 2 * 2 * 0.6
= 1657.60
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1657.60 / 2 / 2 + 6 * 160.00 / 2 / (2 * 2)
= 534.40
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 2 + 0.5 = 2.5
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 2.5 * 2.5 * 0.6
= 1690.00
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1690.00 / 2.5 / 2.5 + 6 * 160.00 / 2.5 / (2.5 * 2.5)
= 331.84
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 2.5 + 0.5 = 3
------------------------------------------------------------

N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 3 * 3 * 0.6
= 1729.60
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1729.60 / 3 / 3 + 6 * 160.00 / 3 / (3 * 3)
= 227.73
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 3 + 0.5 = 3.5
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 3.5 * 3.5 * 0.6
= 1776.40
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1776.40 / 3.5 / 3.5 + 6 * 160.00 / 3.5 / (3.5 * 3.5)
= 167.40
F1 is less than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Ok
LY = LY - U = 3.5 - 0.5 = 3
U = U / 10 = 0.5 / 10 = 0.05
G=2
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 3 + 0.05 = 3.05
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 3.05 * 3.05 * 0.6
= 1733.96
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1733.96 / 3.05 / 3.05 + 6 * 160.00 / 3.05 / (3.05 * 3.05)
= 220.23
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 3.05 + 0.05 = 3.1
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 3.1 * 3.1 * 0.6
= 1738.38

F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1738.38 / 3.1 / 3.1 + 6 * 160.00 / 3.1 / (3.1 * 3.1)
= 213.12
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 3.1 + 0.05 = 3.15
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 3.15 * 3.15 * 0.6
= 1742.88
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1742.88 / 3.15 / 3.15 + 6 * 160.00 / 3.15 / (3.15 * 3.15)
= 206.36
F1 is higher than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Not Ok
To determine the minimum Length of Base (LY)
Let us try with
LY = LY + U = 3.15 + 0.05 = 3.2
-----------------------------------------------------------N1 = N + 24 * LY * LX * H
= 1600 + 24 * 3.2 * 3.2 * 0.6
= 1747.46
F1 = N1 / LY / LX + 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1747.46 / 3.2 / 3.2 + 6 * 160.00 / 3.2 / (3.2 * 3.2)
= 199.95
F1 is less than allowable Bearing Pressure F = 200 kN/sq.mm, So, Ok
F2 = N1 / LY / LX - 6 * M / LX / (LY * LY)
= 1747.46 / 3.2 / 3.2 - 6 * 160 / 3.2 / (3.2 * 3.2)
= 141.35
Minimum Base Length = 3.2 m
Compression Over = 0 m of Base Only
Required Base Length = 3.2 m
LX = L2 = 3.2 m
N1 = N + 24 * L2 * LX * H
= 1600 + 24 * 3.2 * 3.2 * 0.6
= 1747.46
F1 = N1 / L2 / LX + 6 * M / (L2 * L2) / LX
= 1747.46 / 3.2 / 3.2 + 6 * 160 / (3.2 * 3.2) / 3.2
= 199.95
F2 = N1 / L2 / LX - 6 * M / (L2 * L2) / LX

= 1747.46 / 3.2 / 3.2 - 6 * 160 / (3.2 * 3.2) / 3.2


= 141.35
Maximum Stresses = 199.95 kN/sq.m
Minimum Stresses = 141.35 kN/sq.m
Base Stressess under Ultimate Loads
Minimum Base Length = 3.2 m
Compression Over = 0 m of Base Only
Required Base Length = 3.2 m
LX = L2 = 3.2 m
N1 = N + 24 * L2 * LX * H
= 1600 + 24 * 3.2 * 3.2 * 0.6
= 1747.46
F1 = N1 / L2 / LX + 6 * M / (L2 * L2) / LX
= 1747.46 / 3.2 / 3.2 + 6 * 160 / (3.2 * 3.2) / 3.2
= 199.95
F2 = N1 / L2 / LX - 6 * M / (L2 * L2) / LX
= 1747.46 / 3.2 / 3.2 - 6 * 160 / (3.2 * 3.2) / 3.2
= 141.35
Maximum Stresses = 199.95 kN/sq.m
Minimum Stresses = 141.35 kN/sq.m
Base Stressess under Ultimate Loads
N1 = NG * GG + NQ * GQ + NW * GW + 24 * L2 * LX * H * GG
= 1000 * 1.4 + 600 * 1.6 + 0 * 0 + 24 * 3.2 * 3.2 * 0.6 * 1.4
= 2566.44
M = MG * GG + MQ * GQ + MW * GW
= 100 * 1.4 + 60 * 1.6 + 0 * 0
= 236.00
F1 = N1 / L2 / LX + 6 * M / (L2 * L2) / LX
= 2566.44 / 3.2 / 3.2 + 6 * 236.00 / (3.2 * 3.2) / 3.2
= 293.84
F2 = N1 / L2 / LX - 6 * M / (L2 * L2) / LX
= 2566.44 / 3.2 / 3.2 - 6 * 236.00 / (3.2 * 3.2) / 3.2
= 207.42
Y1 = L2 / 2 + C / 2
= 3.2 / 2 + 0.4 / 2
= 1.8
Y2 = L2 - Y1 = 3.2 - 1.8 = 1.4
F3 = F2 + (F1 - F2) * Y1 / L2
= 207.42 + (293.84 - 207.42) * 1.8 / 3.2
= 256.03
M1 = (F1 - F3) * LX * Y2 * Y2 * (1.0 / 3.0)
+ F3 * LX * Y2 * Y2 / 2
- LX * Y2 * H * Y2 * 24 * GG / 2

= (293.84 - 256.03) * 3.2 * 1.4 * 1.4 * (1.0 / 3.0)


+ 256.03 * 3.2 * 1.4 * 1.4 / 2
- 3.2 * 1.4 * 0.6 * 1.4 * 24 * 1.4 / 2
= 818.74
Shear Force at 1.0*D from face of column
Y1 = Y1 + 1 * D = 1.8 + 1.0*0.52 = 2.32
Y2 = L2 - Y1 = 3.2 - 2.32 = 0.88
F3 = F2 + (F1 - F2) * Y1 / L2
= 207.42 + (293.84 - 207.42) * 2.32 / 3.2
= 270.07
V = (F1 + F3) * LX * Y2 / 2 - LX * Y2 * H * 24 * GG
= (293.84 + 270.07) * 3.2 * 0.88 / 2
- 3.2 * 0.88 * 0.6 * 24 * 1.4
= 737.22
Punching shear force
S = C / 2 + 1.5 * D
= 0.4 / 2 + 1.5 * 0.52
= 0.98
P = 4 * C + 12 * D
= 4 * 0.4 + 12 * 0.52
= 7.84
AP = (C + 3 * D) * (C + 3 * D)
= (0.4 + 3 * 0.52) * (0.4 + 3 * 0.52)
= 3.84
F1 = N1 / L2 / LX - H * 24 * GG
= 2566.44 / 3.2 / 3.2 - 0.6 * 24 * 1.4
= 230.47
VP = F1 * (L2 * LX - AP)
= 230.47 * (3.2 * 3.2 - 3.84)
= 1474.63
Minimum Base Length = 3.2 m
Required Base Length = 3.2 m
Base Width = 3.2 m
Design Moment Capacity = 818.74 kN-m
Design Shear Capacity = 737.22 kN
Punching Shear Capacity = 1474.63 kN
Punching Shear Perimeter = 7.84 kN
----------------------------------------------------------------------------------------------END OF REPORT
----------------------------------------------------------------------------------------------------