You are on page 1of 6

DELİX

, ramipril adı verilen ve anjiyötensin dönüştürücü

enzim (ADE) inhibitörü olarak bilinen bir etkin maddesi içerir. Bu madde kalp
ve kan damarları üzerinde etki gösterir.
28 çentikli tablet içeren blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.
Doktorunuz size DELİX’i aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı dolayısıyla
reçetelemiş olabilir:
Kan basıncınız (tansiyonunuz) yüksekse, düşürmek için
Kalp yetmezliği adıyla bilinen bir hastalığınız varsa, kalbinizin vücudunuza kan
pompalamasına yardımcı olmak için
Daha önce kalp krizi geçirdiyseniz, kalbinizin zayıflamasını önlemek için
Kalp ve dolaşım problemleri olan veya daha önce inme geçiren bir
hastaysanız: Kalp krizi, inme, kalp veya dolaşım problemlerinde artış riskini
azaltmak veya kalbinizin dolaşımını düzeltmek için cerrahi girişim (örneğin
kalp bypass ameliyatı) gerekmesi riskini azaltmak amacıyla

BELOC

beyaz renkli, yuvarlak, çentikli, A/mS baskılı tablettir.

BELOC ZOK 100 mg 20 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.
Metoprolol fiziksel ve zihinsel çalışma dolayısıyla oluşan stres hormonlarının
kalpteki etkisini azaltır. Bu sayede, bu koşullar altında kalp atım hızı (nabız
azalır) yavaşlar. BELOC ZOK aşağıdaki durumlarda kullanılır :
- yüksek kan basıncı ve göğüs ağrısını (anjina pektoris) önlemek için
- kalp yetmezliğinde
- bazı çarpıntılarda
- düzensiz kalp aktivitesinin (aritmi) belirli türlerinde
BELOC ZOK daha önce kalp krizi geçirmiş hastalarda daha sonraki kalp krizi
riskini ve ölüm riskini azaltır. BELOC ZOK 'un orta ila şiddetli yüksek tansiyon
rahatsızlığı olan erkeklerde kalp damar hastalıkları yüzünden ölüm riskini
azalttığı gösterilmiştir. Kalp üzerindeki baskının azalması aynı zamanda göğüs

XANAX . XANAX tabletleri.ağrısı (anjina pektoris) riskini de azaltır. benzodiazepinler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna aittir. etkin madde alprazolamı içeren bir sakinleştiricidir. XANAX 30 tablet içeren ambalajda bulunur. Alprazolam. PANDEV. ilaçların midede çözülmesini engelleyen özel bir madde ile kaplı (enterik kaplı) tabletler şeklinde kullanıma sunulmuştur. pembe renkli. dozun kademeli olarak düşürüldüğü süre (buna doz azaltma adı verilir) de dahil olmak üzere 12 haftayı geçmemelidir. 14 veya 28 enterik kaplı (ilaç içeriğinin midede çözünmesini engelleyen kaplama) tablet içeren blister ambalajlarda bulunmaktadır. bir yüzü düz ve çizgili. tabletleri. . Bununla birlikte. Benzodiazepinler. Toplam tedavi süresi. XANAX depresyon tedavisi için önerilmemektedir. panik bozukluğu bulunan hastalar. Her bir tabletin içinde etkin madde olarak 40 mg pantoprazol (pantoprazol sodyum seskihidrat olarak) bulunmaktadır. XANAX . kaygıyı ve endişeyi azaltır. BELOC ZOK aynı zamanda migrende koruyucu tedavi için kullanılabilir. endişe ve depresyon ile birlikte olan şiddetli kaygının tedavisinde kullanılır. PANDEV. “proton pompası inhibitörü” olarak isimlendirilen bir ilaç grubuna dahildir. İlacın yararlılığı her hastada belirli aralarla yeniden değerlendirilir. diğer yüzü “Upjohn 55” yazılı tablettir. PANDEV’in etkin maddesi olan pantoprazol. PANDEV. XANAX . kaygının tedavisinde kısa süreli kullanılmalıdır. tam oval. Reflü (yemeklerin ve asidin mideden yemek borusuna kaçması) özofajit (yemek borusunun iltihabı) tedavisinde. beyindeki kimyasal aktiviteyi etkileyerek uyku getirir. Etkisini midenizde üretilen asit miktarını azaltarak gösterir. eliptik. sekiz aya kadar başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir. yalnızca şiddetli kaygı.

Piyasada ayrıca ampul formu da bulunmaktadır. akut böbrek yetersizliğinde sıvı atılımının devam ettirilmesi • Böbreklerdeki bulgu ve belirtiler ile bağıntılı fazla sıvının atılmaması nedeniyle vücutta aşırı miktarda sıvı tutulması durumu (eğer idrar söktürücü tedavi gerekiyorsa) . 12 tablet içeren blister ambalajda kullanıma sunulmuştur. ödem. Vücutta bulunan aşırı suyun atılmasına yardımcı olmak için veya yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. 2. LASİX idrar söktürücü (diüretik) adı verilen bir ilaç grubuna dahildir. furosemid etkin maddesini içerir. Peptik ülser tedavisinde (duodenal ülser ve gastrik ülser). Diüretikler böbreklerden idrarın atılım hızını artıran ve aynı zamanda su ve tuz kaybı yapan ilaçlardır. LASİX güçlü bir idrar söktürücüdür.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülserde tekrarı azaltmak amacıyla bu mikroorganizmanın eradikasyonu (yok edilmesi) için uygun iki antibiyotikle birlikte.• H. 1 tablet içinde 40 mg furosemid bulunur. • Zollinger Ellison Sendromu ve diğer patolojik hipersekresyonlu (aşırı derecede salgı salgılanması) durumların tedavisinde kullanılmaktadır. karaciğerde büyüme ile belirgin hastalığınız ile bağıntılı fazla sıvının atılmaması nedeniyle vücutta aşırı miktarda sıvı tutulması durumu • Süregelen böbrek yetersizliği ile bağıntılı fazla sıvının atılmaması nedeniyle vücutta aşırı miktarda sıvı tutulması durumu • Hamilelik ve yanıklara bağlı olan dahil.LASIX nedir ve ne için kullanılır? LASİX. Doktorunuz size LASİX'i aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı dolayısıyla reçetelemiş olabilir: • Süregelen kalp yetersizliğine bağlı olarak solunum yetmezliği. Orta ve ileri derecede özofageal reflü tedavisinde. Ağızdan alınacak tablet formundadır.

5 mg dozda ve günde bir defa verilecektir. • Eğer size büyük bir ortopedik ameliyat yapıldıysa bu ameliyat sonrası CLEXANE ile yapılan tedavinin 3 haftaya kadar uzatılması gerekebilir. Bu tedavi 6 -14 gün devam edecektir. • Eğer ameliyat olacaksanız ve size önerilen doz 20 mg ise.4 ml Kullanıma Hazır Enjektör kullanacaksınız. size gereken . bir günde verilecek CLEXANE dozu 40 mg (0. sizde var olan hangi rahatsızlık için reçete edildiğine bağlı olarak değişebilir. (Örneğin vücut ağırlığınız 80 kilogram ise.• Karaciğer hastalığı ile bağıntılı fazla sıvının atılmaması nedeniyle vücutta aşırı miktarda sıvı tutulması durumu (eğer aldosteron antagonistleri ile tedavinin desteklenmesi gerekiyorsa) • Yüksek tansiyon • Yüksek tansiyonun sebep olduğu kriz durumu (destekleyici önlem olarak) • Vücuttan idrar atılımının zorlanmasının gerektiği durumlarda (örneğin zehirlenmelerde) destek olarak 3. bu dozu ameliyattan 2 saat önce veya size önerilen doz 40 mg ise: bu dozu ameliyattan 12 saat önce almanız gerekecektir. Toplardamarlarda kan pıhtısı oluşmasının önlenmesi için : • Sizdeki pıhtı oluşması riskinin derecesine göre . (Örneğin günde 1 adet CLEXANE 2000 anti-Xa / 0.4 ml) olacaktır.CLEXANE nasıl kullanılır ? Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar Kullanmanız gereken CLEXANE dozu. bir günde verilecek CLEXANE'ın dozu 20 mg ile 40 mg arasında değişecektir. Toplardamarlarda oluşmuş kan pıhtılarını parçalamak için : • Yaygın olarak.) Bu tedavi genellikle 7-10 gün devam edecektir. • Bir hastalık nedeniyle yatağa bağlı kaldığınız durumlarda. vücut ağırlığınızın kilogramı başına 1.2 ml Kullanıma Hazır Enjektör veya CLEXANE 4000 anti-Xa / 0.

6 ml Kullanıma Hazır Enjektör gerekecektir. Günde 1 adet CLEXANE 120mg /0. Eve döndüğünüzde tedavinizi sürdürmek için kendi enjeksiyonunuzu kendiniz yapmanız gerekebilir. . Diyaliz sırasında cihazın tüpleri içinde pıhtı oluşmasını engellemek için : • Diyaliz seansının başlangıcında vücudunuzdan çıkan hortumun içine hemşire tarafından zerk edilecek doz.günlük doz 120 mg. (Örneğin. .) • Doktorunuzun tercihine göre. CLEXANE flakonu nereye enjekte edeceksiniz ? CLEXANE'ı karın bölgenizde derinizin altına enjekte etmelisiniz. Bu doz genellikle 4 saatlik bir diyaliz seansı için yeterli olacaktır.dır.325 mg) aspirin almanız da gerekecektir. tedaviniz 12 saat arayla ağırlığınızın kilogramı başına 1 mg dozda CLEXANE verilmesi şeklinde düzenlenebilir ve tedaviniz 10 gün devam edebilir. • Aynı zamanda ağızdan (günde bir kez 100 . size gereken günlük doz 60 mg. Bunu yapabilmeniz için doktorunuz veya hemşireniz size bu işlemi yapmayı öğretecektir.) Bu tedavi normalde 2 ile 8 gün arasında devam ettirilecektir. size ilave doz verilebilir. size CLEXANE'ı doktorunuz veya hemşireniz enjekte edecektir.8 ml Kullanıma Hazır Enjektör kullanacaksınız. Aşağıdaki talimatlar almış olduğunuz bu tip bir eğitimde öğrendiklerinizi hatırlamanızı kolaylaştıracak talimatlardır. Bu doz 12 saat arayla tekrarlanacağı için size günde 2 adet CLEXANE 6000 anti-Xa / 0. • Doktorunuz gerekli bulursa. Uygulama yolu ve metodu CLEXANE derinizin altına (Subkütan enjeksiyon) enjekte edilir. Kararsız anjina ve Q-dalgasız miyokard infartüsü tedavisi için : • Yaygın olarak.CLEXANE kas içi enjeksiyon (intramüsküler) yoluyla uygulanmamalıdır.dır. Kasta kanamaya neden olabilir. Hastanedeyseniz. genellikle vücut ağırlığınızın kilogramı başına 1 mg dır. vücut ağırlığınızın kilogramı başına 1 mg dozda verilecek ve bu doz 12 saat arayla tekrarlanacaktır. CLEXANE'ı kesinlikle kas içine enjekte etmeyiniz. vücut ağırlığınız 60 kilogram ise.

göbek deliğinizden en az 5 cm. Enjeksiyon yeri. karın cildinizdeki yağ dokusu içine verilecektir. uzakta kenarlara daha yakın olmalıdır. karnınızın sağ veya sol tarafında. .Derinizi nazik bir şekilde parmaklarınızın arasına sıkıştırınız ve enjeksiyon boyunca bu şekilde tutunuz. Böylece ilaç kas içine değil.