nasz

PODRĘCZNIK do szkoły podstawowej

1

KLASA

część 1

Nasz elementarz
Z tego podręcznika korzysta teraz:

Podręcznik do szkoły podstawowej
Maria Lorek, Lidia Wollman

1
2
3

Kochane Pierwszoklasistki,
Kochani Pierwszoklasiści,
„Nasz elementarz” powstał dzięki pracy wielu osób.
Dbajcie o niego i nie rysujcie w nim.
Za rok będzie szkolnym przewodnikiem
dla waszych młodszych koleżanek i kolegów.

klasa 1
część 1
Warszawa 2014
ISBN 978-83-64735-00-4 (całość)

ISBN 978-83-64735-01-1 (część 1)

Spis treści
4–5
6–7
8–9
10
11
12–13

Nasza szkoła
Nasza klasa
To my
Wspominamy lato
Co będziemy robić w szkole 
Jak zachowujemy się
w szkole
14–15 Jak zachowujemy się
na placu zabaw
16–17 W prawo, w lewo
18–19 Droga do szkoły
Znaki drogowe
20
21
Figury geometryczne
22–23 A jak album
L jak lalka
24
Nasze zabawki
25
W kąciku zabawek
26
Mój plecak
27
28–29 O jak oko
30–31 W parku
32–33 Jesienne skarby
34–35 M jak mama
36–37 T jak tata
I jak irys
38

39
40–43
44–45
46–47
48–51
52–53
54–55
56–59
60–61
62–63
64–67
68–69
70–71
72–73
74–75
76–77
78–79
80–81
82–83
84–85
86–87
88–89
90–93
94–95

Bawimy się literami
Spotkanie z liczbą 1
E jak ekran
K, Y jak kot i koty
Spotkanie z liczbą 2
J jak jajko
Porównywanie i ważenie
S jak smok
Gra planszowa
D jak dom
Spotkanie z liczbą 3
R jak rak
W jak woda
Tyle samo, znak =
U jak ul
Ó jak ósemka
Dodawanie
Odejmowanie
P jak park
Gdy jesteśmy chorzy 
Listopadowa pogoda
Ciepło, zimno
Spotkanie z liczbą 4
Co już potrafimy

Edukacja
polonistyczna

Edukacja
matematyczna

Teksty zbudowane
z kolejno wprowadzanych
liter, napisane czarną
czcionką.

Teksty dla chętnych,
napisane zieloną
czcionką.

Pytania, polecenia,
inspiracje
do aktywnego
działania.

3
Edukacja
przyrodnicza

4

5

6

7

8

9

10

Edukacja
artystyczna
1. Posłuchajcie bajki o trzech świnkach.
2. Przyjrzyj się ilustracji. Ile jest domków? Ile garnków?
3. Zadajcie sobie nawzajem jak najwięcej pytań do ilustracji.
Możecie zacząć od słów: ile, który, gdzie.
4. Która z kolei świnka, licząc od lewej strony, jest największa?

64

Edukacja
społeczna

5.
6.
7.
8.

Czego jest więcej: domków czy drzewek?
Opowiedzcie, jak świnki budowały swoje domki.
Ulep świnki z plasteliny. Zbuduj dla nich domek.
Wykorzystajcie swoje prace do przygotowania gry planszowej.

SPOTKANIE Z LICZBĄ 3

Tematyczna ilustracja
wprowadzająca kolejne
liczby.

65

Piktogramy
określające rodzaj
edukacji.

JAK KORZYSTAĆ Z PODRĘCZNIKA

SPIS TREŚCI

Przy ulicy Przyjaznej znajduje się szkoła, do której chodzą bohaterowie
podręcznika – uczennice i uczniowie klasy 1 a. Wkrótce ich poznacie.

4

NASZA SZKOŁA

5

SPIS TREŚCI

1. To wasze koleżanki i wasi koledzy z klasy 1 a oraz pani Ania. Wspólnie z nimi
będziemy się uczyć i bawić. Powiedzcie, co teraz robią dzieci.
2. Czym będą się zajmować dzieci w kąciku zabawek, książek i w kąciku
przyrodniczym?
3. Przedstawcie się koleżankom i kolegom.

6

NASZA KLASA

4. Namalujcie swoje portrety i je podpiszcie.
5. Wymyślcie zabawę, która pomoże wam łatwiej zapamiętać imiona koleżanek
i kolegów z klasy.
6. Powiedzcie, co znajduje się w waszej klasie. Używajcie słów: nad, pod, obok,
na, w. Wymyślcie znaczki dla tych słów.

7

Będą malować. Czy zawsze bliźnięta są do siebie podobne? 6. 8 TO MY Ala Hoan Jola Emil 4. co ciekawego może się wydarzyć w szkole. W ilu grupach będą pracowały dzieci? 2. Czyj portret jest obok portretu Ali? 5. rozmawiać o tym. Znajdź ich portrety. rysować. O czym należy pamiętać podczas pracy w grupach? 9 .SPIS TREŚCI Iwona Sławek Franek Celina Karol Maja Natalka Łucja Robert Ula Żaneta Patryk Gabrysia Tomek Zuzia Wojtek Darek Ola Lena Bartek 1. Ala ma warkoczyki. Dzisiaj dzieci pracują w grupach. Ola i Maja są bliźniaczkami. Ile dzieci jest w każdej grupie? 3. Wymyśl nazwy dla każdej z grup.

2. jak spędziliście lato. Co się dzieje latem w przyrodzie? Namalujcie lato. Co was interesuje? Porozmawiajcie o tym. Czego można się nauczyć w szkole? 3. Jakie wakacyjne pamiątki przypominają wam lato? 3. co chcecie robić w szkole. Jakich użyjecie kolorów? 10 WSPOMINAMY LATO 1. Co ciekawego wam się przydarzyło? 2. Opowiedzcie. Przedstawcie swoje pomysły. Co by było. Wakacje spędzamy w różnych miejscach. gdyby nie było szkoły? CO BĘDZIEMY ROBIĆ W SZKOLE 11 .SPIS TREŚCI 1. Czego nie można się nauczyć w szkole? 4. Możemy zostać w mieście lub na wsi albo wyjechać.

które z tych znaków znajdują się w waszej szkole. LEWA 13 . Do kogo zwracamy się o pomoc? 12 JAK ZACHOWUJEMY SIĘ W SZKOLE 5. których będziecie przestrzegać w klasie i w szkole. PRAWA. Narysujcie najkrótszą drogę.SPIS TREŚCI 1. aby w waszej szkole każdy się czuł dobrze i bezpiecznie? 2. że dzieci łamią zasady? Dlaczego? Jakie są tego skutki? 4. Czy zdarza się. Sprawdźcie. Co oznaczają te znaki? W jakich sytuacjach są potrzebne? 6. która prowadzi z waszej klasy do wyjścia ze szkoły. 7. Ustalcie kilka zasad. Co zrobicie. 3.

SPIS TREŚCI 1. Jaki regulamin obowiązuje na waszym placu zabaw? 3. wymyślone przez was zasady. Ile jest kroków od wejścia do poszczególnych miejsc znajdujących się na waszym placu zabaw? 2. LEWA 15 . Pobawcie się na placu zabaw. na którym bawią się dzieci ze szkoły przy ulicy Przyjaznej. Jakie inne znaki mogą się znajdować na placu zabaw? 14 4. Pobawcie się w „Grę podwórkową” na boisku szkolnym. Dowiedzcie się. REGULAMIN PLACU ZABAW JAK ZACHOWUJEMY SIĘ NA PLACU ZABAW PRAWA. Możecie dodać inne. co oznaczają te znaki. Skorzystajcie z obrazkowych zasad gry. To plac zabaw.

Pokaż prawą rękę. LEWA 17 . Przyjrzyjcie się. Odegrajcie scenki. Podskocz na prawej nodze cztery razy. Stańcie parami i przywitajcie się tak samo. W LEWO PRAWA. kolegą. Czy wszyscy podali taką samą odpowiedź? Dlaczego? 2. w których pokażecie. Zmierzcie stopami odległość od drzwi do okna w waszej klasie. jak witacie się z osobą dorosłą. a potem na lewej trzy razy. jakie „powitanie dłoni” wymyśliły dzieci. Jakie kierunki wskazują ślady i strzałki na obrazkach? 5. 4. 6. 16 W PRAWO. Podnieś lewą nogę. Wymyślcie własne powitanie. Czym różnią się te obrazki? 3. Wymyśl podobne ćwiczenia dla koleżanki lub kolegi.SPIS TREŚCI 1. a potem scenki powitania z koleżanką.

Co piesi powinni wiedzieć. Gdy jezdnia wolna – możesz przechodzić. Ostrożność nie zaszkodzi. Opowiedz o swojej drodze do szkoły. 3. Jeszcze raz – koleżanko. Jak należy się zachowywać na przystanku autobusowym? 19 . spójrz w lewo.SPIS TREŚCI • Czym różnią się sygnalizatory świetlne dla pieszych od tych dla kierujących pojazdami? 1. Przechodzenie przez jezdnię nie jest zabawą. kolego – spójrz w lewo. 18 DROGA DO SZKOŁY 2. potem spójrz w prawo. żeby bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? 4. Posłuchajcie wierszyka i nauczcie się go na pamięć. Zatrzymaj się.

20 ZNAKI DROGOWE FIGURY GEOMETRYCZNE 21 . 1. Wymyśl swoją zasadę i ułóż lub narysuj inny wzór z takich samych figur. 3. Z jakich figur geometrycznych powstała każda z układanek? Policz. Wspólnie obejrzyjcie układanki przygotowane przez koleżanki i kolegów. 2. Ułóż własną układankę z klocków lub figur geometrycznych wyciętych z kolorowego papieru. które znaki drogowe znajdują się w pobliżu waszej szkoły. Celina ułożyła figury zgodnie z wymyśloną zasadą. Podaj nazwy tych figur geometrycznych. Sprawdźcie.SPIS TREŚCI 1. z ilu figur jest zbudowana każda z nich. 2. Odgadnij tę zasadę. Dowiedzcie się. co one oznaczają.

w których nazwach słyszycie głoskę a. w których będziecie przedstawiać poznawane litery. Dzieci z klasy 1 a przygotowały strony do albumu liter. 3. Załóżcie albumy. Poszukajcie w klasie przedmiotów.aA album SPIS TREŚCI album Ala mak ryba • Co zabieramy ze sobą do szkoły? 22 A JAK ALBUM 1. Co przypomina wam litera a. A? 23 . 2.

Zadaj pytania do ilustracji. Dowiedzcie się. obok. po lewej stronie. jakimi zabawkami bawili się wasi rodzice i dziadkowie. La – la – la. O czym by rozmawiały ze sobą zabawki. pod. 2. wykorzystując słowa: nad. okulary krokodyl • Sami robimy zabawki.lL Lena SPIS TREŚCI lalka lalka La – la. 4. 24 L JAK LALKA 1. po prawej stronie. Czy każdy przedmiot może być zabawką? NASZE ZABAWKI 25 . gdyby umiały mówić? 3.

Co znajduje się w pudełku śniadaniowym? Co jest obok pudełka? 3. 26 W KĄCIKU ZABAWEK MÓJ PLECAK 27 .SPIS TREŚCI 1. O czym należy pamiętać przy pakowaniu plecaka? Narysuj na kartce listę niezbędnych rzeczy. O czym mogłyby rozmawiać ze sobą klocki? Odegrajcie w grupach scenki pokazujące rozmowy klocków. Co znajduje się w plecaku? Co leży obok plecaka? 2. 4. Co jest w piórniku? Co leży obok piórnika? 3. Ile jest zabawek? Co wspólnego mają ze sobą te zabawki? 1. Których klocków jest więcej: zielonych czy żółtych? Których klocków jest mniej: zielonych czy niebieskich? Których klocków jest tyle samo? 2.

Sprawdźcie to. 2. Jak kolorowo! Kolory lata i jesieni. listki i motyle. • W co można zmienić literę 28 O JAK OKO OKNO o ? 1. ile jest okien w waszej klasie. Co będziecie obserwować? 29 . Co dzieci zobaczyły za oknem? Co widać z okien waszej klasy? Spróbujcie dostrzec i narysować jak najwięcej szczegółów. Zabierzcie ze sobą lupy.oO SPIS TREŚCI oko oko O! Ola motyl okno Za oknem osy. Zamknijcie oczy i zastanówcie się. Zaplanujcie spacer do parku. lasu lub na łąkę. 3.

Co zrobicie z jesiennych skarbów przyniesionych ze spaceru? 30 W PARKU osa 31 .SPIS TREŚCI motyl lipa klon kos sroka 1. Jak myślicie. Jakie rośliny i zwierzęta można zobaczyć w parku? Poszukajcie w książkach. W co można się bawić w parku? Wymyślcie własne zabawy. dlaczego ludzie przychodzą do parku? 3. w internecie rysunków lub zdjęć tych roślin i zwierząt. 2. 4.

Jak można inaczej pogrupować te owoce? 3. Na którym z kolei talerzu jest najwięcej jabłek? Jak możesz to sprawdzić? 6. Obejrzyjcie pod lupą liście przyniesione ze spaceru. Co Ala przyniosła ze spaceru? Czego przyniosła najwięcej. Załóżcie album z jesiennymi liśćmi. 5. Przyjrzyj się listkom ułożonym na kartce. 32 JESIENNE SKARBY 33 . Z ilu listków zrobiła swoją pracę Ola? Z ilu listków zrobił swoją pracę Darek? Przygotujcie prace według własnego pomysłu. • Jaki kolor ma listek w lewym górnym rogu kartki?   • Jakie kolory mają listki w pozostałych rogach kartki?     2.SPIS TREŚCI 1. a czego najmniej? Ile ma razem jesiennych skarbów? 4.

ta – mak. ta – strumyk. Co możemy robić wspólnie z mamą? 3. A ta – to słonko na niebie. Namalujcie obrazki dla swoich mam. Odegrajcie w parach scenki wręczania obrazków. 4. Czym mama zainteresowała Olę? 2. Tam Maja i pies Molo. 34 M JAK MAMA 35 . Ola ma .mM SPIS TREŚCI mama mama Maja rama dom Mama ma .  W co jeszcze można zmienić kolorowe plamy? 1. Ta plamka to ptak. Słonko ode mnie dla ciebie. Dla mamy mam obrazek z plam.

Kto ma kotka? Kto podlewa kaktusy? 4. Czy każdy ma możliwość spędzania czasu z babcią i z dziadkiem? 37 .tT SPIS TREŚCI tata tata Tomek gazeta kot ma ta ta to 36 T JAK TATA To tata. Kim jest dla ciebie tata mamy? A tata taty? 7. 5. Jak myślisz. Wspólnie czytają książkę Joanny Papuzińskiej pod tytułem „Nasza mama czarodziejka”. A tam mama taty i tata taty. Tola ma tablet taty. Dowiedzcie się. Narysuj obrazek pod tytułem „Mój tata czarodziej”. 1. Tomek lubi czytać z tatą. Tata Tomka i Toli. Kim jest dla ciebie mama mamy? A mama taty? 6. o czym jest ta książka? 2. czym interesują się wasi bliscy. Jak byście chcieli spędzać czas z tatą? 3.

Mila to siostra Iwony. które wymyśliła Iwona. 2 zł 1 zł lis 4 zł klocki t i t a 38 t i t a I JAK IRYS To mama i Mila. 3 zł 3 zł Kolorowe korale nosi. jak można zapisać coś inaczej niż za pomocą liter. BAWIMY SIĘ LITERAMI 39 . Zaproponuj. wstążek. irys 5 zł Iwona 4 zł Zagadka jest prosta: ma je krawiec i sosna. W kurniku o ziarno prosi. Rozwiąż zagadki.iI SPIS TREŚCI irys Zagadki Iwony A oto moja zagadka: cukierek lub nazwa kwiatka. Ułóżcie kształty różnych liter z klocków. Zagraj na wybranym instrumencie dowolny rytm. Ile zapłaciła? 1. z własnych ciał. Mama kupiła irysy. Wymyśl własną zagadkę. 3. 2. 4.

4. Którego dnia urodziła się Mila? Kiedy wy obchodzicie urodziny? 3. Ułóżcie do ilustracji pytania rozpoczynające się od słowa ile. Ile lat ma Mila.SPIS TREŚCI 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. Do czego są potrzebne liczby? 40 SPOTKANIE Z LICZBĄ 1 41 . siostra Iwony? Ile osób jest na przyjęciu urodzinowym Mili? Czy dla wszystkich przygotowano szklanki? 2.

Czy możliwa jest więcej niż jedna odpowiedź? 42 SPOTKANIE Z LICZBĄ 1 43 . Tata ułożył prezenty na półce. 3. Który tort jest dla Mili? 6. jakie prezenty dostała Mila. Ile ? Ile ? 7. w którym zaznaczycie daty swoich urodzin. Co tu nie pasuje? Uzasadnij swój wybór. Zobacz. Namalujcie laurki dla kogoś bliskiego. Która zabawka jest pierwsza od lewej strony? Która zabawka jest druga od prawej strony? 2. Iwona zrobiła dla siostry laurkę.SPIS TREŚCI 5. Ile ? Ile ? 4. Przygotujcie w klasie kalendarz. ile dostała zabawek. Napisz z zamkniętymi oczami kilka razy cyfrę 1. Policz. Tak dzieci uczyły się pisać cyfrę 1. Porozmawiajcie o swoich pomysłach. 1.

Porozmawiajcie o tym. Tam Ala. Tolama. Tam Emil i lama – latem. 2. Gdzie można szukać różnych informacji? 4. Emil lubi historyjki obrazkowe. Emil i lama. do czego służy komputer. Układa obrazki na ekranie komputera. A tam? Tam Ala i emu – latem. e 44 e E JAK EKRAN e 1. Nadajcie imiona kotu i myszce. Opowiedzcie historyjkę obrazkową.eE SPIS TREŚCI ekran ekran ZOO Emil zebra serce To Ala i Emil. Wymyślcie i narysujcie inne historyjki obrazkowe. Porozmawiajcie o nich w parach. Co to jest internet? 45 . Ala iaEmil. To to emu. • Rozwiąż rebusy. 3.

O czym śni mały kotek? 2. tygrysy i pumy to wielkie koty. Co wiecie o kotach? Czego jeszcze chcecie się o nich dowiedzieć? 3. tygrysie i pumie. Kotek Toli i Tomka.kK kot kot koty koty Karol SPIS TREŚCI yY tygrysy miska lwy motek ko 46 tek Kto to? To Mlekotek. Jak należy się opiekować zwierzętami domowymi? K. Mlekotek to mały kot. 1. To sen o lwie. pumy 47 . Y JAK KOT I KOTY Kotek ma sen. Lwy.

o którym informuje drogowskaz. Dlaczego warto uprawiać sport? Zastanówcie się. Wymyślcie w parach pytania do ilustracji. Poszukajcie informacji o tym. Co to za miejsce? 2. dlaczego balony unoszą się w powietrzu. rozpoczynające się od słowa ile. gdyby nie wynaleziono koła? 49 . co oznacza przysłowie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. 8. Ile osób może jechać na jednym rowerze? 48 SPOTKANIE Z LICZBĄ 2 5. 6. co to znaczy „aktywny wypoczynek”. 3. Rowerzyści i piesi udają się do miejsca.SPIS TREŚCI 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. Dowiedzcie się. Co by było. Co znajduje się wyżej: domy czy zamek? 4. 7.

1. 2. O czym należy pamiętać w czasie jazdy rowerem? 3. 2. 50 SPOTKANIE Z LICZBĄ 2 51 .SPIS TREŚCI 1. Ustawcie obok siebie trzy kartoniki z cyframi: 1. Co dzieci zawiesiły na wieszaku? Na którym haczyku nic nie wisi? 2 Porozmawiajcie o tym. Czy znacie ten numer telefonu? 1 1 4. Przyjrzyjcie się zdjęciom. Zaproponujcie sposób łatwego zapamiętania tego numeru. a kiedy nie można. kiedy można go użyć. Ułóżcie w parach pytania rozpoczynające się od słowa ile. Co znajduje się na wystawie sklepu sportowego? Ile jest ? Ile jest ? Ile jest ? Ile jest ? Ile jest ? Ile jest ? 5.

4. Spróbujcie rozpoznać owoce i warzywa z zamkniętymi oczami. A to Jola i Kajtek. 3. Przygotujcie sałatkę owocową. Wkładamy do miski. Pobawcie się w układanie wyrazów ze znanych wam liter. o 52 J JAK JAJKO J J E K A K A O K O K T A J L M L E K O J O M L E T A Dodajemy sok z cytryny. Postarajcie się wykorzystać owoce. Kroimy owoce. Co lubicie jeść? Czy wszystkie potrawy są korzystne dla zdrowia? 2. Jola lejek O L E olej • Rozwiąż rebus. Myjemy owoce. Myjemy dłonie. 53 . 1. które rosną w Polsce.jJ SPIS TREŚCI jajko jajko To mama i tata Majki i Oli.

co jest cięższe. Które z pokazanych produktów można kupić na wagę? Podaj inne przykłady takich produktów. Ile jest ogórków w każdym słoiku? Czy wystarczy nakrętek do słoików? 3. widelców. Włóżcie do torebek różne przedmioty i sprawdźcie. Ile jest na stole: talerzy. Co jest cięższe? Co lżejsze? Co waży tyle samo? 4. a co lżejsze. Co tu nie pasuje? Uzasadnij swój wybór. łyżek. 6. Zbudujcie wagę z wieszaka i dwóch takich samych torebek.SPIS TREŚCI 1. Czego jest więcej: ogórków czy pomidorów? Ile warzyw jest razem? 7. Czy możliwa jest więcej niż jedna odpowiedź? 54 PORÓWNYWANIE I WAŻENIE 55 . 2. noży i łyżeczek? 5.

sS Sławek SPIS TREŚCI smok A tam? To jest jama.. klik. Kto to? Ale jajo! kask Lot.. To jest smok. Kosmos. Aaaaa! I tam stoi smok. To statek Atom.  Rozwiąż rebus.. to ja. To Kamila i Kamil. globus Sssss. s 56 Mama? Tak. klik. smok Klik. S JAK SMOK 57 . Iiiii.... Jest tam.

Zbudujcie bajkową planetę według własnego pomysłu. Kati. Emi. 58 S JAK SMOK 59 . Zaproponujcie nazwę planety. a to Kamila. Ja jestem Kamil. Solo Olo Kati Mati Timo Li Emi 1. To my – Kamila i Kamil. Emi. oto smoki. Wymyślcie smocze pismo. Moi mili. Kati. Opowiedzcie przygodę Kamili i Kamila. Olo. To jajo smoka. 2. Li. Li. Mati. którą odwiedziły dzieci. Timo. Napiszcie tym pismem list do smoków. Mati. 4. A to tata smok i moje smoki: Solo. Jak inaczej mogłaby się ona zakończyć? 3. To jest jama. A to smoki: Solo. Olo. Timo.SPIS TREŚCI Moja mama.

Wyrusz w drogę powrotną z wesołego miasteczka do bramy.SPIS TREŚCI 1. 3. 2. a zakończ w wesołym miasteczku. co widzisz. 60 GRA PLANSZOWA 61 . Spacer po parku rozpocznij od bramy. opowiedz. Powiedz. Kiedy zatrzymasz się na kolorowym polu. Wymyślcie zasady gry „Droga do wesołego miasteczka” i zagrajcie w nią. co ciekawego mogłoby się wydarzyć podczas spaceru.

tata i ja. To gwar wesoły. To Tropik – piesek. A to dom kosa. Podczas spaceru zaobserwujcie. 63 . w jakich domach mieszkają ludzie. Tak o swoim domu opowiada Darek. a w jakich zwierzęta. To moja babcia i mały brat. Czy każdy ma swój dom? 4. I serca dar. Co to znaczy. że dom to nie tylko budynek? 3. I koty dwa. buda sad To dom osy.dD Darek dom SPIS TREŚCI Dom to nie tylko budynek Dom to mama. dom Ta jama to dom lisa. Jaki dom ma ? • Poznajemy różne domy. Czym dla ciebie jest dom? 2. 62 D JAK DOM 1.

Ulep świnki z plasteliny. Ile jest domków? Ile garnków? 3. który. Wykorzystajcie swoje prace do przygotowania gry planszowej. gdzie. jak świnki budowały swoje domki. 4. 8. Możecie zacząć od słów: ile. Która z kolei świnka. jest największa? 64 SPOTKANIE Z LICZBĄ 3 7 8 9 10 5. Posłuchajcie bajki o trzech świnkach. Opowiedzcie. Zadajcie sobie nawzajem jak najwięcej pytań do ilustracji. licząc od lewej strony. 7. Przyjrzyj się ilustracji. 65 . Zbuduj dla nich domek. Czego jest więcej: domków czy drzewek? 6. 2.SPIS TREŚCI 3 4 5 6 1.

Policz trójkąty w każdym rzędzie. Czy możliwa jest więcej niż jedna odpowiedź? Bartek Patryk Gabrysia Zuzia 4. Ułóż w ten sam sposób koła. W ilu grupach tańczą dzieci? Ile dzieci tańczy w jednej grupie? Ile jest wszystkich tańczących dzieci? 1 i 2 t/o ? 2 i 1 t/o ? 6. 66 SPOTKANIE Z LICZBĄ 3 67 . Wymyśl i ułóż inny wzór z trójkątów wyciętych z kolorowego papieru. Spróbuj ułożyć w podobny sposób i policzyć większą liczbę trójkątów. 3 1 i 1 i 1 t/o ? 2. a potem kwadraty. Łucja ułożyła figury zgodnie z wymyśloną zasadą.SPIS TREŚCI 1. który ma numer drugi? 1 2 5. Kto wygrał? Dlaczego? 3. Narysuj je. Co tu nie pasuje? Uzasadnij swój wybór. Ile jest domków? Co można powiedzieć o domku. Odgadnij tę zasadę. Dzieci grały w kółko i krzyżyk.

tak! 1. 4. A tam kto? A tam Makary. sowa – słowa. Ale rak! Ale rak! SPIS TREŚCI Raki – maki. woda – broda. sroka rower • Rozwiąż rebus. kokarda. okulary. 69 . Pobawcie się w parach w układanie wierszyków. r 68 R JAK RAK Dres. Rymujemy tak jak rak. tak. tak! O. Czy rak Makary jest postacią prawdziwą. czy wymyśloną? 2. Które wyrazy w wierszu „Rak Makary” się rymują? Przyjrzyj się tym wyrazom i zastanów się. tak.rR Robert rak rak Rak Makary Oto sroka i lis stary. Rak Makary? O. tak. dlaczego się rymują. które się rymują. Podaj dowolne pary wyrazów. osy – kosy. tak. O. 3. Oto komik – rak Makary.

71 . że woda jest wielkim skarbem? 2. Dalej za stawem jest wioska. Jest listopad. a w stawie woda. Co to znaczy. 1. Woda to wielki skarb. Pod kamykami zasypia rak. Co by się stało. Jak myślicie. gdyby na Ziemi zabrakło wody? 3. które z nich utrzymają się na powierzchni wody.wW woda SPIS TREŚCI woda Wojtek woda trawa staw • Co można zrobić z butelki po wodzie? 70 W JAK WODA Tyle wody! Jaka jest woda? Jaki smak ma woda? A jaki woda i sok? Woda jest w nas i dookoła nas. To jest wielki staw. Przygotujcie miskę z wodą i różne przedmioty. Wieje wiatr. Dlaczego należy oszczędzać wodę? Jak można to robić? 4. Pada. a które zatoną? Sprawdźcie to.

3. Jakie liczby kryją się pod karteczkami? 1 72 TYLE SAMO. Przyjrzyj się. 1 i 1 i 1 to 3 2 i 1 to 3 ? Hoan Łucja Patryk Natalka Franek Żaneta ? 1 i 2 to 3 1 i 1 i 1 to 3 2. Kto ma najwięcej liczmanów? Kto najmniej? Kto tyle samo? Lena Zuzia Bartek Gabrysia Wojtek 4. Pobawcie się w parach w ten sam sposób. jak Maja i Darek ułożyli kwadraty.SPIS TREŚCI 1. Policz kwadraty w każdym rzędzie. ZNAK = 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 73 . Dzieci układały po tyle samo przedmiotów.

Dowiedzcie się. co to jest agroturystyka. Tu sad i kolorowe ule. Tutaj jest staw.uU SPIS TREŚCI ul ul Ula kura Kukuryku! kogut 74 U JAK UL Ula była tu latem. Piotrek to syn cioci Ewy i wujka Witka. Ule to domki dla . 1. Razem z Piotrkiem karmili kury. Czym zajmują się ciocia i wujek? 2. Co wiecie o pszczołach? 75 . jakie zawody wykonują osoby mieszkające na wsi. tam mostek. 3. Dowiedzcie się. Lubi to miejsce. 4.

Co by było. W różnych wyrazach słyszymy głoskę u. gdyby nie było miast? 4. kosów i sójek. 76 Ó JAK ÓSEMKA . Jakie zwierzęta mieszkają w wiejskiej zagrodzie? 2. gdyby nie było wsi? 3. Co by było. jak zapisać. Tak mówi wujek. I domek Reksa kolorowy. a tam krowy. Tyle tu kur. Zapisujemy ją tak: u lub tak: ó Jeśli nie wiesz. pytaj.óÓ ósemka SPIS TREŚCI ósemka k/#ó:l?i?k [(i_e?(i/ó#k/a s0ó:jk_a Tu mam króliki. Jakie są zalety mieszkania na wsi? Jakie są zalety mieszkania w mieście? 77 . 1. Tu jest mój dom.

Dołożył jeszcze 1 klocek i powstała rakieta. Patryk dołożył jeszcze 1. Ile balonów ma teraz Jola? 1 + 1 = 2 3.SPIS TREŚCI 1. 4. Z ilu klocków jest zbudowana rakieta? 2 + 1 = 3 6. Wymyślcie w grupach scenki. W prezencie urodzinowym dostała jeszcze 1. Ile misiów ma teraz Mila? 2. Mila miała 2 misie. Ile oczek razem jest na każdej kostce domina? Możesz policzyć na palcach. Dostała od taty jeszcze 1. które będą przedstawiać dodawanie. Ile brzoskwiń jest teraz na talerzu? 5. Na talerzu leżały 2 brzoskwinie. 78 DODAWANIE 79 . Karol zbudował ul z 2 klocków. Jola miała 1 balon.

Potem zakryj je kartką. 2 – 1 = 1 2. Patryk miał 3 brzoskwinie. 6. Żaneta miała 2 ołówki. 1 odleciał. 1 dała Sławkowi. 3 – 1 = 2 80 ODEJMOWANIE 81 . Wymyślcie w grupach scenki. Ile ołówków ma teraz Żaneta? 5.SPIS TREŚCI 1. Ile owoców mu zostało? 7. Ile balonów ma teraz Jola? 3. które będą przedstawiać odejmowanie. Popatrz na zdjęcia owoców. Pokaż działania na palcach i za pomocą liczmanów. 3 – 1 2 – 1 3 – 2 4. Jola miała 2 balony. 1 zjadł. Ułóż zadanie do ilustracji. Wymień nazwy owoców w takiej kolejności. w jakiej zostały ułożone.

– Sikora modra – dodaje Patryk. Jakie ptaki przyleciały do Polski na zimę? 4. –T  o jest sikorka – mówi mama. Pola pyta i Patryk pyta. 1. jaki to ptak? – pyta Pola. – Tam sroka. a tam kos. – To sójka – odpowiada tata. – A to jaki ptak? – pyta Pola.pP SPIS TREŚCI park park Patryk krople stop pta ki 82 P JAK PARK – Tato. – A tam? – pyta Patryk. Jakie ptaki odleciały na zimę z Polski? Jakie zostały? 3. Pola Pytalska i Patryk Pytalski. W jaki sposób możemy pomóc ptakom przetrwać zimę? 83 . Jak wyglądał park we wrześniu? Jak wygląda w listopadzie? Co się zmieniło? 2.

kiedy ma się katar? 3. którymi różnią się te obrazki. Jesienią łatwo się przeziębić. 84 GDY JESTEŚMY CHORZY 85 . Jak można zapobiegać przeziębieniom? 2. To Piotrek. A psik! Pije syrop i soki. 4. A to pies Piotrka – Pimpek. Znajdź siedem szczegółów. Piotrek ma katar.SPIS TREŚCI 5. A psik! 1. Jak należy postępować. które można zadać lekarce lub lekarzowi. Posłuchajcie wiersza Jana Brzechwy pod tytułem „Katar”. Co wiecie na temat zawodu lekarza? Ułóżcie pytania.

Obserwuj przez tydzień pogodę i oznaczaj ją w kalendarzu odpowiednimi symbolami. Swoje obserwacje rysował w kalendarzu pogody. ? ? 86 LISTOPADOWA POGODA -30 To mapa pogody. Komu i do czego jest potrzebna prognoza pogody? 87 . ? 3. Prognoza na jutro. Co oznaczają pokazane na niej symbole? 5. jakich parasoli brakuje. Odgadnij zasadę ułożenia parasoli. 7.SPIS TREŚCI 1. To mapa pogody. co jeszcze by pasowało do tych obrazków. Powiedz. Patryk obserwował pogodę od poniedziałku do niedzieli. Nadal pada i pada. Powiedz. Jaka pogoda była w czwartek? • Jaka pogoda była w sobotę? • Ile było pochmurnych dni? • Ile było deszczowych dni? -40 2. Rano mgła i wiatr. Taki jest listopad. poniedziałek wtorek środa 1°C 3°C ˚C 50 40 30 czwartek piątek sobota niedziela 20 10 2°C 0 -10 -20 • W środę była mgła. 6. -50 4. Zimno. Zaprojektuj własne symbole oznaczające pogodę. który sam zrobił.

Jak sądzisz. Jak sądzisz. Które ubrania pasują do jesiennej pogody? 6. Dlaczego tak się stało? 4. z których pochodzą te fragmenty. Z czym kojarzą się wam te obrazki? 5. ZIMNO 89 . Odszukaj w podręczniku ilustracje. Dlaczego zwierzęta nie potrzebują ubrań? 88 CIEPŁO. 3. w którym słoiku woda dłużej pozostanie ciepła? 2. Sprawdź swoje przewidywania. w którym słoiku lód szybciej się stopi? 7.SPIS TREŚCI 1.

jaki może być tytuł tej wystawy? Dlaczego? 2. Jakie kształty mają te zdjęcia? Z ilu listewek można zbudować jedną ramę? Jaki kształt będzie miała rama zbudowana z 4 listewek jednakowej długości? 90 SPOTKANIE Z LICZBĄ 4 3. Dzieci oglądają wystawę fotografii.SPIS TREŚCI 4 5 6 7 8 9 10 1. 2 zł dla osoby dorosłej. Bilety wstępu na wystawę kosztują: 1 zł dla dziecka. Wystawę zwiedzało 2 chłopców i 2 dziewczynki. Jak sądzicie. Ile za bilety zapłacą: mama i 2 dzieci? Ile biletów można kupić za 4 zł? 91 . czy chłopców? 4. Po chwili 1 chłopiec wyszedł i doszła 1 dziewczynka. Ile dzieci zwiedza teraz wystawę? Czy więcej jest dziewczynek.

Złóż kartki w kształcie kwadratu na pół i jeszcze raz na pół na dwa sposoby. ? 4 = 2 + ? 4 = 3 +   ? 4 = 1 + 8.SPIS TREŚCI 1. Weź 4 takie same guziki lub nakrętki. Na ile sposobów dzieci mogą się dobrać w pary? Celina Natalka Karol Hoan 7. Jak przygotować kartkę w kształcie kwadratu? 5. Na ile sposobów możesz je rozdzielić? 9. Rozdziel je ołówkiem na 2 części. Z czym jeszcze kojarzy wam się liczba 4? 92 SPOTKANIE AAAAAAAAAAAAA Z LICZBĄ 4 93 . Przyjrzyj się rysunkom. Poskładaj kartki w kształcie kwadratu na inne sposoby. Postępuj zgodnie z instrukcją. Co mają ze sobą wspólnego te zdjęcia? 2. Jakie powstały figury? Ile ich jest? 4. Rozłóż. Na ile sposobów możesz je rozdzielić? 3. Weź 3 takie same guziki lub nakrętki. Jakie widzisz figury? Ile ich jest? 6.

Wiem. Potrafię pisać wiele liter. Potrafię pisać cyfry od 1 do 4. Przestrzegam klasowych zasad. Zastanówcie się. Lubię rysować i malować. 94 CO JUŻ POTRAFIMY Umiem pracować w parach. Wiem. Lubię śpiewać i bawić się przy muzyce. co potraficie. co oznaczają znaki: +. Wiem. jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w parku. Czego jeszcze chcecie się nauczyć? 95 . Oto wypowiedzi waszych koleżanek i kolegów z klasy 1 a. −. prostokąt. Chętnie bawię się słowami. Wiem. jak bardzo jest potrzebna woda. Rozpoznaję koło. kwadrat. Zadaję pytania i poszukuję na nie odpowiedzi.SPIS TREŚCI Umiem słuchać innych i rozumiem. 1. 2. Lubię czytać. jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. co wy już wiecie. trójkąt. że mogę mieć inne zdanie. Rozpoznaję niektóre drzewa i ptaki. =.

Photogenica (5) – s. Karolina Rosołek – s. Depositphotos/Photogenica/Fotochannels – s. 32. Heinemann. Lantapix/Photogenica.C. Klaus Mellenthin/Westend61/Corbis/Fotochannels – s. Photogenica – s. Westend61/Dieter Heinemann/Fotochannels – s. 22. przyrodnicza – dr Marek Piotrowski. Photogenica (7). 55. 22. Ewa Filipiak. Photogenica (2) – s. 73. 56. 25. Oliver Hoffmann/Photogenica. Photogenica (4) – s. Podręcznik jest rozpowszechniany na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa 3. projekt okładki: Katarzyna Trzeszczkowska Fotoedycja. 2572. 89. Alexander Mazurkevich/Photogenica – s. 44. Laurent Renault/Photogenica. Anton Starikov/Photogenica. 11. Ugorenkov/Photogenica – s. 27. 14. 10. 22c ust. 15. 79. Roman Gorielov/Photogenica. Catalin Petolea/Photogenica. TW Olsztyn Wydanie I. 36. Frank Krahmer/Corbis/Fotochannels – s. Czechy. Elżbieta Kidacka – s. Wikipedia (10) – s. Photogenica (2) – s. Magdalena Babińska – s. 64. 26. 28–29. 52. zm. 2014 Wydawca: Ministerstwo Edukacji Narodowej Druk: Centrum Usług Wspólnych. 90. 26. 66. 38. ds. Eric Isselée/Photogenica. s. 48.0 Polska. Isaac Lane Koval/Corbis/Fotochannels – s. 93. 68. 82. 1. 40–41. 10.U. 72. Isaac Lane Koval/Corbis/Fotochannels. Photogenica (3) – s. 17. 90–91. 89. 46–47. Nikita Rogul/Photogenica – s. Photogenica (2). Ugorenkov/Photogenica. społeczna – prof. 17. 28. 28. 45. 48. Photogenica – s. Photogenica (2) – s. Photogenica (9). Gabriela Cichowska – s. Stolicą Polski jest Warszawa. „Nasz elementarz. RO S J A Gdańsk LI Dyrektor artystyczny. Photogenica (3). Algirdas Urbonavicius/Photogenica – s. z 2004 r. 13. 46. 70. Igor Golovniov/Photogenica – s. Część 1” został dopuszczony do użytku szkolnego  (art. 74. 68–69. koncepcja graficzna: Artur Matulaniec Grafik. 74–75. 34–35.bridgemanart. 88. 76. poz. Klasa 1. 53. F. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. 30. 40. 83. 2. Iakov Filimonov/Photogenica – s. 89. 54. Powsińska 69/71 Zdjęcia i agencje fotograficzne: Francisco Javier Herrero Isla/Photogenica. Photogenica (3) – s. Dmitry Rukhlenko/Photogenica. DenisNata/Photogenica. 17. IFP/Photogenica – s. Photogenica (2) – s. Daniel Rudnicki – s. 19. z wyjątkiem zawartych w nim zdjęć pochodzących od agencji fotograficznych i z NBP. 72. Andrey Armiagov/Photogenica. Elena Elisseeva/Photogenica. Lucie Čálková/Photogenica (2) – s. Mariusz Arczewski – s. Dz. prof. Rok dopuszczenia: 2014. 88. 81. Z Polską sąsiadują: Niemcy. Dieter/the food passionates/Corbis. o systemie oświaty. Photogenica (4). A. Photogenica (2). produkcja sesji: Maciej Marcinek Skład i łamanie: Olga Latuszkiewicz. 39. Ruslan Kudrin/Photogenica. vladimir engel/Photogenica. 34. dr hab. Photogenica. Vitalii Gulay/Photogenica (2) – s. 56–59. 80. Westend61/Corbis/Fotochannels. Litwa i Rosja. Photogenica. Stephen Meese/Photogenica – s. 24. 43. Jarosław Pawłowski Redaktor techniczna: Agnieszka Zygmunt Korekta: Ewa Grzona Redaktor prowadząca: Agnieszka Lesiak godło flaga europejska R UK A Rzeczpospolita Polska leży w Europie. Photogenica. 54. 39. Beata Stachańczyk – s.Autorki: Maria Lorek. Lidia Wollman Rzeczpospolita Polska Konsultantki merytoryczno-dydaktyczne: dr hab. 62. LoopAll/Photogenica. 90. 19.). Photogenica (3) – s. VoldHoro/Photogenica. Photogenica. Eugenia Rostańska. Paweł Rosołek – s. Słowacja. Photogenica (2) – s. 13. 94–95. Alexander Raths/Photogenica. językowa – prof. UW. 63. Duncan Noakes/Photogenica. Małgorzata Żytko. bezpieczeństwa – dr Bogumiła Bogacka-Osińska. Eldad Carin/Photogenica (2). Studio Ton Kinsbergen/Beateworks/Corbis/Fotochannels – s. Nr 256. 12. 11. 30–31. 19. Ugorenkov Aleksandr/Photogenica – s. 78. 44. Jelle van der Wolf/Photogenica. Jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. 23. Photogenica (2) – s. 4–5. zw. 6–7. Krzysztof Gawędzki – s. Photogenica (2) – s. 31. 40. 38. dr hab. 17. 51. Anna Zielinska/Gpoint Studio/Photogenica. ul. 73. 02–903 Warszawa. 82. Vasyl Helevachuk/Photogenica. Victor Oancea/Photogenica. 8–9. 14. Vladimir Tyutin/Photogenica – s. 87. 22. Katarzyna Trzeszczkowska – s. 21. Photogenica (2) – s. równościowych – dr Iwona Chmura-Rutkowska Redaktor merytoryczna: Magdalena Chlebowska Redaktor językowa: Monika Niewielska flaga M OR ZE T YC Ł A B KIE A BIA Szczecin Gorzów Wielkopolski Białystok Toruń W Poznań Fotograficy: Piłat/Sobociński – s. Photogenica (2). Matelly/Corbis/ Fotochannels. Photogenica. 35. Liliya Drifan/Photogenica. Ukraina. 64. 33. Photogenica (2) – s. Frank Krahmer/Corbis/Fotochannels (2).com/Photogenica – III okładka. Photogenica (5). Photogenica (5). 20. mgr Eleonora Nieurzyła Recenzenci: recenzja merytoryczno-dydaktyczna i polonistyczna – dr hab. S Ł O WA C J A Zdjęcia monet dzięki uprzejmości Narodowego Banku Polskiego – s. Białoruś. 50. 64. 24. 22. Irina Opachevsky/Photogenica – s. Michael DeYoung/Corbis/Fotochannels. 36–37. a hymnem Mazurek Dąbrowskiego. 25. 55. Photogenica (4) – s. Photogenica (2). 18. 71. Tomohiro Iwanaga/amanaimages/Corbis/Fotochannels. 50. Kazuo Honzawa/orion/amanaimages/Corbis/Fotochannels. 64–65. Photogenica (5). 25. 90. www. 20. 4–5. 48. Anton Starikov/Photogenica./Photogenica. Kiyoshi Miyauchi/amanaimages/Corbis/Fotochannels. 52. Photogenica. 42–43. 76–77. 23. van der Steen/Photogenica – s. 79. Photogenica (2). Vasyl Helevachuk/Photogenica. 82. 82–83. 48–49. 24. 92. 47. 33. Jens Brueggemann aka Ikonoklast/ Photogenica – s. Photogenica. 91. Francisco Mora/Photogenica. David Arky/Tetra Images/Corbis/ Fotochannels. 88. 16. Eric Isselée/Photogenica. 77. 28. . 84–85. z późn. Photogenica. Armin Lehnhoff/Photogenica. Photogenica (2) – s. Irina Tischenko/Photogenica – s.G. 24. 30–31. Konstantin Kalishko/Photogenica. Photogenica (5) – s. Eric Isselée/Photogenica/Fotochannels – s. ds. 70. 55. A. Eric Isselée/Photogenica. Silver/ Photogenica. 60–61. Tanasiewicz  Studio – s. Podręcznik do szkoły podstawowej. 90. Photogenica (3) – s. 89. Pawel Kazmierczak/Photogenica – s. Dmitrii Kiselev/Photogenica. Olga Popova/Photogenica – s. Jerzy Podracki. 81. 66. 54. Grzymajło/Photogenica. Beata Becla/Photogenica. 86. 62. Bug isła Warszawa Łódź NIEM CY Wa r ta Zielona Góra Lublin Wrocław Kielce O d ra Opole Rzeszów Kraków A HY Katowice IN CZEC ŁO R U Ś Bydgoszcz Ilustratorzy: Marta Drapiewska – okładka. Kitch Bain/Photogenica. matematyczna – mgr Agata Ludwa. Oliver Hoffmann/Photogenica – s. Catalin Petolea/Photogenica. Photogenica (5).

Podręcznik do szkoły podstawowej.” składa się z czterech części: Warszawa 2014 ISBN 978-83-64735-00-4 (całość) ISBN 978-83-64735-01-1 (część 1) . Klasa 1.„Nasz elementarz.