You are on page 1of 6

NUMERICAL

CRITICAL
REASONING TEST
V.2

Tes Penalaran Kritis Angka - Copyright 2009 - 2010 SuksesPsikometri.Com - All Rights Reserved

KUNCI JAWABAN
SAMPLE QUESTION :
1. Answer : D

Gasoline = 0.34 * 60 = 20.4


Kerosene = 0.14 * 60 = 8.4
----------------------------------- +
TOTAL = 28.8 million
2. Answer : B

Gasoline = 0.34 * 60 = 20.4


Diesel = 0.29 * 60 = 17.4
----------------------------------- DIFFERENCE = 3 milion
3. Answer : C

Income Gasoline = 408 million


Production Gasoline = 0.34 * 60 = 20.4
Cost perbarrel = 408 / 20.4 = 20
4. Answer : E

Other = 486 people => 27%


All = 486 * 100 / 27 = 1800
5. Answer : B

Employee Distribution Year 2 = Employee Distribution Year 5 => 15%


Employee Distribution Year 2 = 0.15 * 1900 = 285
Year 5 => Distribution Employee = 285 = 25%
All Employee in Year 5 = 285 * 100/25 = 1140 (C)
6. Answer : E
Marketing
Year 1 Year 2 = 18 20 = (-) 2
Year 2 Year 3 = 20 25 = (+) 5
Year 3 Year 4 = 25 30 (+) 5
Year 4 Year 5 = 30 25 = (-) 5

Tes Penalaran Kritis Angka - Copyright 2009 - 2010 SuksesPsikometri.Com - All Rights Reserved

1. Answer : B

US Shares = 3 million + (30% * 45) = 16.5 million


2. Answer : A
Treasury Stock = 18 billion * 0.05 = 0.9 billion = 900 million
3. Answer : B
Life in Savings (2002) = 40% * 110 billion = 44.0
Property and Casualty = 25% * 110 billion = 27.5
------------------------------------------------------------- DIFFERENCE = 16.5 billion
4. Answer : C
Property and Casualty (2000-2002)
2000 => 15% * 80 = 12
2001 => 20% * 90 = 18
2002 => 25% * 110 = 27.5
------------------------------------TOTAL = 57.5
5. Answer : D
Branding year 1 => 1.1 million (total 4 million)
Branding year 2 => 26% * 5 = 1.3 million
---------------------------------------------------------DIFFERENCE = 1,300,000 1,100,000 = 200,000
6. Answer : C
Consultancy Year 1 => 0.6
Advertising Year 1 => 1.8
RATIO = 1 : 3
7. Answer : A
Other Financial Services 1999-2000 => Increase = 273 264 = 9
264 = X % * 9
X = 3.4 %
8. Answer : C
2000-2001
Property and Casualty = 408 + 566 = 974
Asset Management = 211 + 210 = 421
--------------------------------------------------------------------- +
TOTAL = 1395 million = 1.395 billion

Tes Penalaran Kritis Angka - Copyright 2009 - 2010 SuksesPsikometri.Com - All Rights Reserved

9. Answer : A
US Value => 0.47 * 168 million = 78.96
Latin America Value = 0.05 * 168 million = 8.4
Move 5% from US Value = 0.05 * 78.96 = 3.948
---------------------------------------------------------TOTAL LATIN AMERICA = 12.348
Percentage => 12.348 = X% * 168
X = 7.35 %
10. Answer : A
Total fund increase 15% => 0.15 * 168 = 25.2
New total = 168 + 25.2 = 193.2
US Cut = (0.47 * 168) - 8 = 78.96 8 = 70.96
Percentage US => 70.96 = X% * 193.2
X = 36.7 %
11. Answer : D
200 HKD = 200 HKD / 12.3 HKD per poundsterling = 16.26 poundsterling
Year 1 : Converted to MYR = 16.26 sterling * 7.60 MYR / 1 sterling = 123.57 MYR
Year 2 : Converted to sterling = 123.57 /5.45 = 22.67 sterling
Converted again to HKD (year 2) = 22.67 sterling * HKD 11.2 / 1 sterling = HKD 254
12. Answer : A
Yen
Sterling
Swiss Franc
Year 1 : 10,000 Yen / 158 per 1 sterling = 63.3 sterling
=> Converted to Swiss France = 63.3 sterling * Swiss France 2.60/1 sterling = 164.56 CHF
Year 2 : 10,000 Yen / 190 per 1 sterling = 52.6 sterling
=> Converted to Swiss France = 52.6 sterling * Swiss France 2.40/1 sterling = 126.32 CHF
Comparison = 164.56 126.32 = 38.24 CHF
13. Answer : D
Population (2001) = 1079
Rural area India 2001 => Urban 1 : Rural 4.5
Urban = 1 / 5.5 * 1079 = 196.18
Rural = 4.5 / 5.5 * 1079 = 882.82 = 883

Tes Penalaran Kritis Angka - Copyright 2009 - 2010 SuksesPsikometri.Com - All Rights Reserved

14. Answer : B
Year 2001 = 1079
HIT 1250 in what year?
Growth stable at 2.5 % per year =? 0.025 * 1079 = 26.975 = 27 people per year
Per month = 2.5/12 = 0.002083 * 1079 = 2.25 people per month
1250 1079 = 171
171 / 26.975 = 6.3 years + 2001 = 2007
2001 = 1079
2002 = 1105.975
2003 = 1132.95
2004 = 1159.925
2005 = 1186.9
2006 = 1213.875
2007 = 1240.85 => OK (approximately at month 4)
2008 = 1267.825
15. Answer : E
No empoloyess * Total Cost
1740 * 47 = 81,780
670 * 14.4 = 9,648
300 * 7.2 = 2,160
250 * 6.6 = 1,650
380 * 4.8 = 1,824
135 * 2.0 = 270
--------------------------- +
TOTAL = 97,332
AVERAGE = 97,332 / 6 = 16,222
16. Answer : D
US = 170 / (170 + 1740) * 100% = 8.9 %
SEA = 64 / (64 + 670) * 100% = 8.7 %
UK = 30 / (30 + 300) * 100% = 9.1 %
Europe = 24 / (25 + 250)* 100% = 8.7 %
China = 32 / (32 + 380) * 100% = 7.76 % => Less than 8%
ME = 12 / (12 + 135) * 100% = 8.1 %
17. Answer : D
London Percentage from Training = 8% * 3,400,000 = 272,000
Bradford Percentage from Training = (456,000 + 272,000) / 1,200,000 + (272,000) * 100%
= (728,000 / 1,472,000) * 100% = 49.4%

Tes Penalaran Kritis Angka - Copyright 2009 - 2010 SuksesPsikometri.Com - All Rights Reserved

18. Answer : C
Year 10
Mentoring Services = 107,000
Consulting to 90% => 0.9 * 120,000 = 108,000
Training to 84.5 => 0.845 * 456,000 = 385,320
Repair = 540,000
Product Sales = 60,000
Other = 24,000
------------------------------------------------------------------ +
TOTAL = 1,224,320
19. ANY IDEA?
20. ANY IDEA?

Tes Penalaran Kritis Angka - Copyright 2009 - 2010 SuksesPsikometri.Com - All Rights Reserved