You are on page 1of 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: mare
Tema anual de studiu: Cine sunt/suntem?
Tema activitii: Anatomia corpului uman
Forma de realizare: Activitate integrat de o zi: ALA1 + D1 +DEC2+ ALA2
Tipul activitii: (mixt) predare de cunotine; consolidare de priceperi i deprinderi;
Componena activitii:
- ntlnirea de diminea: Azi sunt fericit i foarte mulumit! activitate de grup; amintirea principalelor aspecte pentru care trebuie
s ne bucurm i ne bucurm n viaa noastr de zi cu zi;
- Rutine: nainte de-a mnca, eu pe mini m voi spla! (deprinderea de a-i asigura igiena personal necesar men inerii strii de
sntate, nainte de a consuma diferite alimente);
Tranziii: F i tu la fel ca mine! joc distractiv imitativ de dezvoltare a capacitii de exprimare a sentimentelor, dep ire a
timiditii;
ALA1: tiin: Spune tot ce vezi la mine! observarea trsturilor fizice i alctuirea corpului uman;
Joc de mas: puzzle Alctuirea corpului uman
Construcii: Spitalul
ADE: D1: observare, conversaie, prezentare document powerpoint: Corpul uman
DEC2: repetare cntece; predare cntec: Chipul meu
ALA2: joc senzorial distractiv: Deschide urechea bine

Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru
investigarea acestuia;
Obiective:
ALA1:
tiin: Spune tot ce vezi la mine! observarea trsturilor fizice i alctuirea corpului uman;
O1: S specifice trsturile fizice observate la colegul su, exprimndu-se corect d.p.d.v. lexico -gramatical i semnatic;
O2: S menioneze principalele asemnri/diferene existente ntre trsturile fizice ale unor persoane;
Joc de mas: puzzle Alctuirea corpului uman:
O3: S mbine piesele astfel nct s alctuiasc corect imaginea reprezentat;
O4: S prezinte prile ce compun corpul uman;
Construcii: Spitalul:
O5: S aeze piesele astfel nct s realizeze o construcie asemntoare unei cldiri, care s reprezinte spitalul;
O6: S manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip;
ADE: D1: prezentare document powerpoint: Corpul uman
O7: S manifeste interes fa de coninutul materialului prezentat;
O8: S menioneze principalele pri ce alctuiesc corpul uman;
O9: S prezinte principalele organe interne i rolul lor;
DEC2: repetare cntece; predare cntec: Chipul meu

O10: S cnte acompaniai de educatoare cntecelele de iarn nvate;


O11: S audieze cu atenie noul cntecel;
O12: S interpreteze muzical corect cntecelul, individual i n grup;
ALA2: joc senzorial distractiv: Deschide urechea bine
O12: S identifice a cui este vocea copilului ce l-a strigat pe nume;
O13: S respecte regulile jocului;
Metode i procedee: conversaia; observarea; explicaia; demonstraia; exerciiul; problematizarea;
Material didactic: puzzle-uri; piese lego mici i mari; doc. ppt.; mijloace audio-video; cntecel: Chipul meu.
Durata: o zi;

SCENARIUL ACTIVITII
Activitatea didactic va debuta cu ntnirea de diminea, n cadrul creia vom discuta pe scurt despre principalele motive
pentru care ne simim fericii astzi i n general. i voi anuna pe copii c n aceast sptmn vom descoperi multe lucruri
interesante despre corpul nostru. Pentru a descoperi care sunt prile ce alctuiesc corpul nostru ne vom observa cu aten ie unii pe al ii
i vom vedea prin ce ne asemnm i prin ce ne difereniem; vom alctui puzzle-uri; vom construi cte un spital pentru a avea unde s
ne ducem s ne tratm afeciunile. Dup desfurarea ALA1 vom lua micul dejun, dezmor indu-ne apoi prin efectuarea unui joc
imitativ distractiv. i voi invita pe copii n semicerc pe scunele rugndu-i s observe din ce pri e alctuit corpul unui coleg (cap, gt,
trunchi, membre).
Le voi prezenta copiilor dou filmulee scurte despre corpul uman, urmnd a-i invita s urmreasc un document ppt. con innd date
despre principalele organe interne: plmni, inim, ficat, stomac, intestine, explicndu-le, pe scurt, rolul fiecruia.
Pentru a le capta i mai mult atenia le voi prezenta un stetoscop cu care i vor ascuta unii altora btile inimii. Fixarea cuno tin elor
va fi urmrit prin asamblarea, cu ajutorul copiilor a organelor interne i aezarea lor n locul potrivit n zona trunchiului, amintind i
ce am reinut mai important despre fiecare.
Vom repeta cntecelele nvate anterior, le voi cnta cntecelul Chipul meui l vom nva treptat, pe fragmente.
Pentru odihnirea copiilor dup efortul intelectual depus vom juca jocul Deschide urechea bine.

DESFURAREA ACTIVITII
Etapele activitii

Coninutul activitii

Strategii didactice
Metode i
Materiale didactice

1. Moment

Voi asigura aerisirea slii de grup, aezarea mesuelor

procedee
Observarea

organizatoric

pentru cele trei centre din cadrul ALA1, pregtirea

Explicaia

Tabl alba

materialelor didactice necesare pe mese, dispunerea

Exerciiul

Markere pentru table

2. Captarea ateniei

Puzzle-uri

Evaluare

scunelelor n form de semicerc.

alba

Le voi spune copiilor c zilele trecute am avut o durere

Piese lego mari i mici


Scunele dispuse n

Evaluarea

semicerc;

cunotinelor

ntr-o zon indicat din trunchi, ntrebndu-i dac tiu c

Conversaia

ear fi putut s m doar.


Vom descoperi c e foarte important s tim care sunt

dobndite anterior.
Explicaia

prile ce alctuiesc corpul nostru, pentru a putea spune,


dac ne doare ceva, de exemplu, c ne doare: un brat/ un

Observarea

picior/ gtul/capul/o zon din trunchi, i, de asemenea,


3. Anunarea temei i

organele ce sunt n interiorul corpului nostru.


- Astzi, i n decursul acestei sptmni vom descoperi

a obiectivelor

lucruri foarte interesante despre corpul nostru.

Problematizare

capacitii de a

Vom observa materialele pregtite n centre i i voi

respecta normele

Evaluarea

anuna pe copii c:
-

Astzi ne vom observa unii pe alii i vom nota


( prin desen) pe tabla alb ce putem observa unii

implicate de
Explicaia

prezena la
Tabla alb;

grdini, n cadrul

la alii (cap, trunchi, member superioare-

Observarea

inferioare: capul este acoperit cu pr lung/scurt

Markere pentru tabla

unui grup cu

alb;

persoane apropiate

de culoare; n zona capului avem 2 ochi cu


irisul de culoare; un nas; o gur; pielea de

ca vrst i cu
Conversaia

Puzzle-uri;

culoare..; rolul gtului/ trunchiului/ membrelor);


-

persoane mai n
vrst, ce

Vom asambla puzzle-uri, fiind ateni s

Piese lego;

asamblm corect prile din corpurile

coordoneaz
activitile;

personajelor observate;
-

Vom construi instituia n care mergem pentru a


ne trata diverse boli: spitalul.

Vom lua micul dejun, urmnd a discuta despre

4. Desfurarea

corpul nostrum i a nva un cntecel.


i invit pe copii n centre, urmrind rezolvarea corect a

Tabla alb;

Evaluarea

activitii

sarcinilor i oferindu-le sprijinul meu, n special celor

Markere pentru tabla

interesului i a

alb;

implicrii n

din centrul tiin. Trecem, prin rotaie, prin fiecare

Conversaia

centru.
Dup micul dejun ne distrm i ne dezmorim jucndu-

activitate;
Observarea

Puzzle-uri;

Explicaia

Piese lego;

ne un joc imitativ: F i tu la fel ca mine!, i voi invita


pe copii pe scunelele aezate n form de semicerc
pentru a urmri dou scurte filmulee despre tema
studiat i un document powerpoint prezentat i explicat

Scunele dispuse n
Exerciiul

form de semiserc;

Evaluarea

de mine.

Materiale audio-video; capacitii de

Vom completa mpreun pe un trunchi decupat din

Organe interne

concentrare a

carton organele interne despre care am nvat astzi.

decupate din carton;

ateniei o perioad

Vom cnta cntele i vom realiza cteva exerciii vocale.

Trunchi decupat din

mai ndelungat de

Voi interpreta ca model cntecul nou, urmnd a-l

carton

timp;

Construciile realizate,

Evaluarea gradului

6. Asigurarea reteniei

interpreta pe fragmente mpreun cu copiii.


Vom aminti organele interne nvate i principalele

i a transferului

informaii referitoare la rolurile lor. i vor asculta cu

Conversaia

ajutorul stetoscopului btile inimii i pe ale celorlali


copii.
Vom interpreta mpreun cntecelul nou nvat.
7. Fixarea

Vom juca jocul Deschide urechea bine.


Voi face aprecieri individuale i colective asupra

cunotinelor i

interesului manifestat de ctre copii i a modului de

Puzzle-urile

de implicare n

aprecierea activitii

implicare n activitate.

asamblate;

activitate.

copiilor

Explicaia

Desenele realizate pe
table alb;

You might also like