Internetin Tanımı | Yazılım Türleri | Web Adreslerinin Yazım Biçimi | e-posta

|
İnternetin Tarihçesi

Internet: Dünya üzerinde bulunan birbirinden farklı büyüklükteki yerel bilgisayar ağlarını
birbirine bağlayan bilgisayar ağıdır. Kısaca ağların ağı olarak tanımlanmaktadır.

Internet'e üniversiteler, araştırma kurumları, kamu kuruluşları, ticari kuruluşlar bağlıdır.

Bir bilgisayar ağının görevi; kaynakların (ör: yazıcı) ve dosyaların paylaşılmasını ve ağ
üzerindeki kişilerin haberleşmelerini sağlamaktır. Bir ağ üzerindeki kişiler aynı dosyayı
birlikte kullanabilirler. Birbirlerine bilgi alışverişinde bulunabilirler. Yazıcı ve fax-modem,
CD Sürücüyü birlikte kullanabilirler.

Internet ise dünyadaki bilgisayarların telefon kabloları aracılığıyla birbirine bağlandığı
ağdır.

İşlevi, üretilen her türlü bilginin saklanması, paylaşılması ve kolay erişimidir. Internet
teknolojisi yardımıyla bilgiler insanlara kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde
erişebilmektedir.

Internet,

 Dünya çapında bir kütüphanedir.
 Büyük bir bilgisayar ve iletişim ağıdır.
 Fikirlerin paylaşıldığı bir demokrasi platformudur.
 İnsan hayatını kolaylaştırıcı (banka, alışveriş, dergi, gazete, TV hizmetleri)
yönleri vardır.
 Çift yönlü bilgi aktarımı yapılabilmektedir.
 Internet birbirinden çok farklı donanım (PC, Macintosh,…) ve yazılım (İşletim
Sistemleri:UNIX, LINUX, DOS, WINDOWS, MOS, OS/2… ) özelliklere sahip olan
bilgisayarların birbiriyle iletişim içinde bulunmasını sağlamaktadır.
 Internetin sahibi yoktur (kimse denetleyemez.)

Internetin çatısını üniversiteler, kamu kurumları ve ticari kuruluşların
bilgisayarları oluşturmaktadır. Kullanıcılar internete bu kurumlardan
aldıkları hizmet aracılığıyla erişirler. Bu kurum ve kuruluşlar bilgisayarlarını
hiç kapatmazlar. Bu bilgisayarlara sunucu denilmektedir.

Genellikle, ofis ve evlerdeki kullanıcılar (istemci) bilgisayarlarına taktıkları
fax-modem ile telefon hatları üzerinden sunuculara ulaşmaktadır.

Internetin Hizmetleri:

1. e-mail: @ elektronik posta: hızlı, ucuz ve güvenli (?!) bir şekilde
haberleşme olanağı sağlar.
2. www / WorldWideWeb: Hiper media (çoklu ortam: şekil, grafik, resim,
yazı, ses, görüntü, müzik..) yardımıyla Hyper Text (içiçe-çapraz sayfalar)
kullanımı sağlar.

raksnet.edu.tb.tr.turknet.vol. news.net.sim. news.tr. news.superonline.net.net. Bunlar:  Herkese açık yazılımlar (Public Domain): Bu yazılımları yazanlar.com.com. Programın aslının değiştirilmemesini isteyebilirler.net. 15 gün. news.tr.tr.dominet.tr.com. tüm dünyadaki FTP Server'larının içeriklerini kapsayan bir veri bankası vardır. IRC: Internet Relay Chat: Internet ve klavye yardımıyla gerçek zamanlı sohbet etme.tr.tr. news. news. Internete bağlı bilgisayarlar üzerinde farklı yazılım türleri bulunmaktadır.tr.tr.tru.tr.ges. Newsgroups (Haber Grupları): Herhangi bir konu üzerine dünyada tartışma olanağı sağlar. news.org. news. World Wide Web (www.unimedya.kaynet.farmanet. Telnet: 8. news. programların sınırsız kopyalanmasına ve kullanılmasına izin verirler.cenajans. web). Bu sayfa ilk sayfanın bulunduğu bilgisayarda da olabilir.metu. news. news.com. Bu tür yazılımlar ucuzdur. grafik.net. news. bir başka bilgisayarda da bulunabilir. Programın açılışında veya kullanırken bu programın kayıtlı bir yazılım olmadığını belirten mesajlar gelir. Dosyaların saklandığı sitelere ftp siteleri denir.com. 7. news.netone. Gopher: Farklı bilgisayarlardaki metinlerin ve diğer dosyaların bulunmasını ve aktarılmasını sağlar 6.net.escortnet.tr. ses ve programlama içeren bilgi sayfaları sunan. news.com.com.egenet. news.tr. .bir. news. news. news.global-one. metin. Örneğin: winzip o Bazı yazılımlar deneme süresi sonucunda kullanılamazlar. alınan dosya başka bir yerde kullanılacaksa yazarına bildirilmesi istenmektedir. Archie: Archie Server.com. Bağlantı üzerine fare ile tıklayarak etkinleştirdiğimizde başka bir sayfaya ulaşılır.mayanet. Bir web sunucuna bağlanıldığında.com. Ftp: File Transfer Protocol: İnternete bağlı iki bilgisayar arasında ve dosya arşivlerinin bulunduğu bilgisayarlara girerek oradaki dosyaları kişisel bilgisayara aktarma olanağı sağlar.netone.tr. Ağ üzerinden dosya göndermenin yoludur.com. FTP sitelerinin adresleri ftp:// ile başlar.com. news.tr. 3.verisoft.tr.com. Bu tür yazılımlar farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Ayrıca. news.tr.com 4. Programlarının üçüncü kişilere parayla satılmasını istemezler.tr.ato.  Paylaşılabilir Yazılımlar (Shareware): Kullanıcı yazılımı belirli bir süre kullanmakta (1 hafta.tr. internete bağlı sunucuların ağıdır. news. 1 ay…) eğer beğenirse satın almaktadır.net. bir sürü bağlantı içeren ilk bilgi sayfası (homepage) görünür.net.tr. news. 5. news. o Bazı yazılımların deneme süresi bitmesine rağmen kullanılabilirler.

144. gazete. mali konular. tanıtım ve propaganda yayınları.144 gibi. Bu adreslere IP (Internet Protokol) numarası denilmektedir. ders yazılımları.  Yama Yazılımları (Patch): Bir yazılımın. o Bazı yazılımların deneme süresince tüm özellikleri kullanılmayabilir. eksik yönlerinin saptanıp düzeltip güncellemek amacıyla piyasaya sürülen yazılımlardır. http://www. hobiler. video. dergi. Web Adresleri Internet’te bilgisayarların birbirlerini bulmaları için her ana bilgisayara bir adres verilmiştir. oyunlar. Belirli bir miktar para ödedikten sonra tüm özelliklerine sahip olunabilir. kitaplar. Fakat bu sayıların anımsanması güç olduğundan her bilgisayara anamakina/alan (domain) adı denilen bir isim verilmiştir.bluemountain.144. Bu sayıları kullanarak bilgisayarlara erişmek mümkündür. Bu numaralar 4 bölümden oluşmakta.com/index. kar bilkent amacı gütmeyen fr: Fransa kuruluşlar milliyet com: Ticari kuruluşlar it: İtalya . Internet üzerinde bulunan yazılım türlerine örnekler: Programlar.  Deneme Yazılımları (Tryware): Geliştirilmiş bir yazılımın tanıtım amacıyla piyasaya sürdüğü. Bu isimler dört bölümden oluşmuştur: Internet adreslerinin yazım biçimi: Kullanıcının Servis bulunduğu kuruluş Kuruluş çeşidi Ülke kısaltması ismi ismi www tubitak gov: Hükümet kuruluşları tr: Türkiye ftp meb edu: Eğitim kurumları Ülke kısaltması Web basbakanlik (üniversiteler gibi) yoksa ABD Gopher metu (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) k-12: ilk ve ortaöğretim ca: Kanada kuruluşları hun (Hacettepe Ün) org: Ticari olmayan. müzik yayınları. belgeler.144.  Posta kartı programları (Postcardware): Belirli günleri kutlamak amacıyla hazırlanan posta kartı yazılımlarıdır. sınırlı olarak kullanılabilen yazılımlardır.html. radyo ve TV yayınları. her bölüm nokta ile birbirinden ayrılmaktadır.

edu. e-mail) Bilgisayardan bilgisayara haberleşmenin adıdır. e-postanın gönderilmesi için e-posta adresi kullanılır. bir kaç dakikada ve şehir içi telefon ücreti kadar bir para karşılığında gitmektedir.net. .tr-net.tr Servis Sunucu Elektronik Posta (e-posta.egitimsen.tr Üniversite www. sağ tarafına servis adı yazılır.tr Askeri www. yazıdan başka resim.tbmm. video görüntü de bulunabilmektedir. Bir mesaj. Bilgisayar ağlarında. e-posta adresi @ işaretinin ayırdığı iki bölümden oluşmaktadır.gov.tr Kar amacı güven ticari kuruluş www.org Sendika www. @ işaretinin sol tarafına kullanıcı adı. nl: Hollanda kuruluşlar ntv Örnek adresler: www.ankara.tr Resmi Kurum www.pcmagazine. Mil: Askeri kuruluşlar de: Almanya Net: Servis Sunucuları (Internet Servis nl:Hollanda Sağlayıcıları gibi) Ac: Akademik kuruluşlar hurriyet (bazı ülkelerde edu gr: Yunanistan yerine) cumhuriyet Int: Uluslararası sabah organizasyonlar. ses. mesajların içeriğinde.genelkurmay. e-posta ucuz ve hızlıdır. e- posta ile mesaj gönderme kullanılmaya başlandığında. mesajlar düz yazı (text) biçiminde idi.mil.com. Günümüzde.

parlamak anlamındadır.  Bir mesaja kızdığınızda hemen yanıt yazmayın. Özellikle yurtdışına gönderilen mesajlarda bu kurala titizlikle uymak gerekir.  Gizli bilgilerinizi (bankamatik şifresi. :))) kahkaha atmak. Karşınızdaki kişinin mesajlarınızı kendi bilgisayarına almak için telefon parası ödemek zorunda olabileceğini düşününüz.  e-posta mesajlarını yazarken Türkçe karakterler (ç. kükremek. Netscape Communicator ve Internet Explorer programlarının e- posta programları olduğu ile Foxpro.  Mesajlarınızı yazım ve görgü kurallarına uygun yazınız. Çünkü internete bağlı tüm bilgisayarlar Türkçe karakterleri okumaz.'-(ağlamak.  Gereksiz mesajları posta kutunuzdan silin. Büyük harf. e-posta göndermek için elektronik posta gönderme programına ihtiyaç vardır.  e-posta mesajlarını yazarken büyük harfle kullanmayınız.  Mesajlarda gerçek isim ve e-posta adresini kullanınız. istenirse mesaj yazılıp gönderilir. mesaj gelip gelmediğini kontrol edin. .tr adresindeki hvural kullanıcı adını.İ.  Size gelen dosya ve programları virüs kontrolünden geçirdikten sonra kullanınız. .  Listelere yazılan mesajları gönderirken bunu bir grubun okuduğunu düşünerek yazınızdaki ifadelerde saygılı ve kibar olunuz.ö.Ü) kullanılmamalıdır.  Size gelmeyen mesajları okumayınız.  Hergün.net. istenirse gelen e-postalar okunur. mesajı göndermeden önce kontrol ediniz.ğ. :((( çok üzülmek. e-posta mesajlarını yazarken uyulması ve dikkat edilmesi gerekli bazı kurallar vardır.  e-posta şifrenizi zaman zaman değiştiriniz (1-2 ay)  internette :) veya :-) [yan bakıldığında gülümseyen yüz] espiri yapmak. :( veya :-( üzgün olmak.  e-posta şifrenizi kimseye vermeyiniz.Ö. Bu bağlantı sağlandıktan sonra e-posta programını kullanarak.Ş. ör: hvural@tr-net. e-posta adresi şifresi) e- postanıza yazmayınız.  Eğer listeye bir soru gönderecekseniz sorunuzun listenin ilgi alanına uyup uymadığına dikkat ediniz. Eudora ve Pine (Telnet) gibi e-posta yazılımları da bulunmaktadır.  Yazdığınız mesajın içeriğine uygun başlıklar kullanınız. e-posta ile bir mesajı birden fazla kişiye göndermek mümkündür. e-posta göndermek için internet bağlantısının sağlanmış olması gerekmektedir. Özellikle.ü. arkadaşınıza diye gönderdiğiniz mesajı bir listeye göndermemeye dikkat ediniz.  e-posta mesajları kısa ve öz olmalıdır.ı. bağırmak.tr de servis adını belirtmektedir.Ç.Ğ.  Bir kişiye gereksiz ve çok fazla sayıda mesaj göndermeyiniz.  Bir mesaja yanıt verirken mesajın gerektiği kadar kısmını kullanın.ş.  Mesaj göndereceğiniz kişinin adresini.net. tr-net. .-)göz kırpmak.  Mesajlarda kısaltma kullanmayın.

1978'e kadar 'İletim Kontrol Protokolu’nun (TCP . 1969'da çeşitli bilgisayar bilimleri ve askeri araştırma projelerini desteklemek için Savunma Bakanlığı ARPANET adında Paket Anahtarlamalı Ağ'ı oluşturmaya başladı.Transmission Control Protocol) dört uyarlaması geliştirildi ve denendi. Yerini ABD. Bir konu hakkında araştırma yapmak için ya o konuyla ilgili web adresleri bilmek ya da tarayıcılarla arayıp bulmak gerekmektedir. Böylece ağın bir bölümünün ya da çoğunun zarar görmesi. Bu web sayfalarındaki metin. ses. Bir kişiye göndermek istediğiniz mesajı yanlışlıkla gruba gönderirseniz bazı istenmeyen durumlarda kalabilirsiniz. 1980'de bu küme sabitleşti ve ARPANET'e baglı bilgisayarlar arasındaki iletişimi kolaylaştırdı. Bu ağ.  Eğer gruptan bir kişi ile iletişime geçmek istiyorsanız mesajınızı bütün gruba değil o kişinin kişisel e-mail adresine gönderiniz. resim. Arpanet tasarımcıları. görüntü vb. kaynakları tümüyle merkezi olmayan bir biçimde dağıtarak hızla yenilenebilir duruma getirmeye karar verdiler. O yıl TCP/IP. ağ için bir protokol seti geliştirmek amacıyla Stanford Üniversitesi'nde . kendi bilgisayarımıza kayıt edilebilir/indirilebilir ya da doğrudan yazıcımızdan çıktısı alınabilir.bir İnternetworking projesi başlatıldı. Internet'te Arama İnternet kullanarak istenilen konuda araştırma yapılarak web sayfalarına ulaşılabilir. Avrupa. ARPANET 1990 Haziran'ında kullanımdan kaldırıldı.  Listelerden gelen mesajlara cevap verirken mesajınızın nereye gittiğini mutlaka kontrol ediniz. Japonya ve Pasifik ülkelerinde ticari ve hükümet işletimindeki omurgalar . 1973 yılında. İnternet'in Tarihçesi: Amerikan Federal Hükümeti Savunma Bakanlığı'nın araştırma ve geliştirme kolu olan Savunma İleri Düzey Araştırma Projeleri Kurumu'na (DARPA- Defence Advanced Research Project Agency) dayanır. London'ın da dahil olduğu . ağı nükleer silahlara karşı güçlendirmek yerine. Bazen bir tarayıcının bulamadığı "anahtar sözcük" (key word)ü başka bir tarayıcı bulabilmektedir. 1983'te tüm ARPANET kullanıcıları İletim Kontrol Protokolu/İnternet Protokolu (TCP/IP Transmission Control Protocol/İnternet Protocol) olarak bilinen yeni protokole geçiş yaptılar. ARPANET'i de içeren Savunma Bakanlığı İnternet'inde kullanılmak üzere standartlaştırıldı. genel bilgi akışını durdurmayacaktı. ABD'deki üniversite ve araştırma kuruluşlarının değişik tipteki bilgisayarlarını da içererek büyüdü. Bazı konularda milyonlarca belge bulunabilmekte. İnternette bir konuyu arayıp istediğimiz bilgiye ulaşmak bazen "iğneyle kuyu kazmak"tan zordur. bunları tek tek açıp bakmak çok uzun zaman alabilmektedir.daha sonra BBN'in ve University College.

İnternet. Tim Berners-Lee 1989 yılında yüksek enerji fizikçilerinin bilgi alışveriş yolu olarak World Wide Web'i buldu. "ağların ağı" olarak da tanımlanmaktadır. 64kbit/san hızında olan bu2 hat. TCP/IP protokolü kullanılmaya devam etti ve gelişti. Ardından sırayla. 64kbit/san. araştırma kurumları. ticari kuruluşlar. (backbone) aldı.com Türkçe tarayıcılar (arama motorları-Search Engine)… http://www.excite.arama.indexturkiye. sonucu istemci makineye göndermektedir. Örnek olarak.com. 19894 başlarında.com http://www. okullar.tr/ http://www. İlk bağlantı ODTÜ'den gerçekleştirilmiştir.com . Ege Üniversitesi'nden olan bağlantı ise.nerede.com http://www.infoseek.com http://www. Benzer şekilde.webcrawler. birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Yaygın modelde istemci belirli bir protokole göre sunucu makineye arzu edilen elektronik nesneyle ilgili isteğini iletmekte. İnternet. çok uzun bir süre. kendi bilgisayarından da İnternet erişimi olan başka bir bilgisayara dosya/bilgi gönderebilir. onları kendi bilgisayarına alabilir.com http://www. TCP/IP protokolü ile desteklenen pek çok servis sunar.hotbot. (1995 Kasım) ve İTÜ (1996 Şubat) bağlantıları gerçekleşmiştir.com http://www. İnternet erişimi olan bir kullanıcı.com. dosya transfer protokolü olarak bilinir. İnternet uzerindeki kullanıcılar birbirlerine elektronik posta gönderebilirler. Boğaziçi Üniv. İnternet'de temel işleyiş ve nesne değişim mekanizmaları dağıtık hesaplama ve istemci/sunucu modeline göre çalışmaktadır.com http://www. hızı ile gerçekleştirilmiştir.list2000. sivil toplum örgütleri ve kişiler oluşturmaktadır.altavista.com http://www.(1995 Eylül). Türkiye'de İnternet Türkiye İnternet'e Nisan 1993'ten beri bağlıdır. eğer kendisine yetki verilmişse.asp http://www. Bu özellik. sunucu makine de yapılan isteği işleme koyup. Bilkent Ün.egenet.com http://www.metacrawler. devlet kurumları. Dünyada güncel olan tarayıcılar şunlardır: http://www.yahoo. teknik olarak. Kısaca.com http://www. Bu ağı üniversiteler. İnternete bağlı diğer herhangi bir bilgisayardaki bilgilere erişebilir.tr/tr/index.arabul.find. tüm ülkenin tek çıkışı olmuş. ARPANET'in kaldırılmasına rağmen.

web-kursu.com http://www.com http://www.edu.tubitak.iyinet.com http://www.com http://www.freeware. www.tr/~adem/cgi-kitap/index. Olanaklar. cgi desteği verip vermediği.tr/ Bilişim Teknolojileri Işığında Eğitim 2000 Bildirileri: http://www.pcmagazine. www. http://www.com http://www.selcuk.freeware.com Herkes İçin İNTERNET (Kürşat Çağıltay) İnternet ve İlgili Konularda Çokça Sorulan Sorular İnternet: Araclar.cnet.tr/bildiriler.com .ege. .download.biltek.html Program indirmek (download) için: http://www. web.tr/start/www/Atagun/index.org.fastcounter.cc.cc.com/~Bagem/bagem/ Bedava Web Alanı Sunucuları web alanı alırken verilen alanın kaç MB olduğu.sau.html Tema: http://www.tr/html/html.edu.com Web Programcısının El Kitabı HTML'e Giriş http://www.download. html.edu.org.htm cgi&perl http://alaeddin.htm internet.com http://www.selcuk.tripod.edu.tr/webdersane/ Design Guide http://eniac.pcmagazine.selcuk.elturco.shareware.cc.tr/ Türkiye Bilişim Vakfı: http://www. cgi:http://www.tr/btd- internet/default.html HTML Java scripte giriş http://eniac. ftp erişimi.com Baslama Noktası: http://web.selcuk.cc.netbul.com http://www.btie.com .tr/ Türkiye Bilişim Derneği: http://www. Yonetimi İnternet ve Intranet: Araçlar ve Olanaklar İnternet: Bilgiye Erisimin Yeni Arac ve Olanaklari INTERNET’E GİRİŞ EĞİTİM SEMİNERİ Web Hazırlamak için http://makcan.com .tumturkiye.zdnet.org. www.html http://eniac.com.tbd.edu. www.tr/~atagun/html/ http://www.edu.net/ http://www.com.freewarehome.bilkent.com Yapay Zeka: http://members.turkmeta.gov.org.tbv.html Sayaç Ekleme: www.com/ www.com . frontpage server uzantılarını destekleyip desteklemediği.tr/start/www/javasturk/script.web-tr.tema.tr/baslama.virtualave.com Program Arşivi:www.thecounter.tr/webdersane/ http://www.edu.tr/servisler/html/ http://bornova.tucows.com http://www.

istanbul. by Gorkem Cetin .com/.tr/hizmetler. by K. www. Cagiltay .In Turkish Boutell WWW FAQ.htm Internet ile İlgili Online Kitaplar: Herkes Için Internet.earthweb.In Turkish Internet: Olanaklar.pcmagazine. www. UK .In English . www.com.tr/sozluk/ Dünyadaki herhangi bir cep telefonuna mesaj: http://www.uiuc. http://www.In English World Wide Web: Sayfa hazirlama el kitabi.com.efes.net Kütüphaneler: http://www. server'in hızı gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.bedava-tr.informit. by Linux.by MuratHan BostancI.masalci.minidev.html Elektronik dergi: International Journal of Educational Technology: http://www. web alanı sunucusunun sayfanızın içeriğini sunmaya elverişli olup olmadığı.com/ Sanal Kütüphane: http://www. by M. Akgul .com/ Programlar: http://htmlgoodies.edu.SunucuAdı.com.In English Web Handbook .geocities. by M.itlibrary.quios.turkcgi.com (Seçme kaynaklar).virtualave.com/anayasa.mcp.kutuphaneci.com. Akgul .com/ Bedava antivirus: http://antivirus.com/SizinIsminiz veya SizinIsminiz.by Thomas Boutell .xoom.vlib.In English A guide to World Wide Web Version 6.com Kütüphane: http://www.com/ Türkiye'deki son depremler: http://www.gov.edu/ijet/ Anayasa: http://www.webopedia.com (bedava kütüphane) on-line ansiklopedi: http://www.txt Deprem konusunda sıkça sorulan sorular: http://www. http://www.bedava. . www.de.asp Telecom: http://www. www.itknowledge.to/egitim Bedava: http://www.com/.com.tripod.keyweb.tr/linkhart.boun.koeri.outreach.org .tr İngilizce-Türkçe Sözlük: Bilgisayar Terimleri Sözlüğü: http://www.garildi.org.com (Kismen Ucretsiz).tr Sanal Psikolog: http://www.com/ Kan Bulma: http://www.by Brain Kelly of Leeds University. http://www.com şeklinde olmaktadır.sürekli banner üreterek sizi rahatsız edip etmediği.telekom.com .In Turkish Internet Yazilari.SunucuAdı.In Turkish Linux Installation Guide. Araclar.tr/yerkure/Depsoru. http://www.tr/linkler_kutuphane.deprem.artemis. http://www.html Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası: http://www.In Turkish A Beginner's Guide to html.gen.com Masal: www. Yonetimi.In English Icon Bank . Genelde bedava web sunucusundan aldığınız en kısa web alanı adı www.edu.cai. www.sanalpsikolog.kanbankasi. www.gov.hypermart. Bu tür sunucular genellikle bedava e-mail adresi de vermektedir.html Eğitim: http://go.com (Ücretli).net. Turkey . by Kevin Hughes .tr/seismo/trearq.1.org/ Gazete arşivi: http://www.

tr/ata/ http://www.In Turkish Atatürk ile ilgili adresler: http://ataturk.org.tr/ataturk/atam4.org kaynak: http://sariyer.edu.itu.org/ http://home.In Turkish Java scripte giris .net/ataturk/ http://www.html http://www.edu.metu-alumni.ada.tr/ataturk/t-main.gsn.html http://www.com/wataturk. Turkey . Ozan HAZER.egenet. HTML Design Guide .tr/~gokcol/css/ .com. by M.htm http://turk.kho.cc.turkiye. by F.tr/~ataturk/ http://www.net.au/ataturk/ataturk. Atagun.com.htm Internetin Eğitimde Kullanılması: http://www.turkiye. Turkey .doruk.net.merih.tr/ataturk/ http://www.haqq.