You are on page 1of 4

Suksesi

Suksesi ne sy te cdokujt merre trajta te ndryshme, hije te ndryshme. Cdokush vjen


me nje perceptim I cili perfaqeson nje pjese te personalitetit te tij. Nje perkufizim I
sakte per nje njeri te suksesshem do te ishte: Ai I cili ka permbushur te gjitha
qellimet e tij. Por cfare eshte suksesi? A eshte cdokush I suksesshem?
Cdokush ka permbushur qellime ne jeten e tij, qofshin ato te vogla apo te medha,
por ama kur vjen puna tek te quajturit I suksesshem, vihen ne peshore puna I cili nje
njeri ben dhe sasia e parave me te cilen paguhet ky individ. Pra del ne skene paraja.
Nje njeri I suksesshem eshte ai qe ka fituar shume para gjate jetes. Shume njerez
do tI bashkangjiteshin ketij mendimi dhe une jam nje nga ata. Ne fund te fundit
suksesi paguhet, cdo gje e ka nje cmim. Cfare eshte e mire, eshte edhe e shtrenjte.
A do mund ta kundershtonte njeri kete?

Suksesi vjene ne nje pakete dyshe. Pervec parave ai sjell dhe famen. Shume njerez
besojne se suksesi nuk eshte gjitshka dhe se nje njeri I suksesshem mund te jete jo I
famshem dhe jo I pasur. Mbeshtetur ne mendimin inocent dhe te sinqerte duke
munduar te vleresojne nje shumice, ky opinion mund te vleresohet I dobet per
shkak te disa ngerceve.

Se pari, jeta ka treguar se cdokush qe ka qene I suksesshem ka qene gjithashtu I


famshem edhe ne fushen e tij. Te jesh I famshem ne fushen tende dhe ne
profesionin tend nuk do te thote te kesh famen e nje aktori Hollywood-I, por do te
thote qe te jesh I pari I rekomanduar nga njerezit kur pyesin per sherbime te fushes
tend.

Se dyti, lidhur me argumentin e mesiperm, fluksi I njerezve te drejtuar per nga ty,
duke kerkuar sherbimin qe ofron ti kundrejt nje pagese te caktuar, rrisin kapitalin
tend. Sigurisht, flasim per majat e suksesit sepse suksesi vjen ne rangje. Rangu I
pare permben te parin ne fushen e caktuar, I dyti te dytin e keshtu me rradhe deri
ne nje numer te konsiderueshem te suksesshem qe percaktohet nga njerezit.

Suksesi vjen ne saje te punes se palodhur, ne saj te pasionit me te cilin punohet dhe
ne saje te perkushtimit ndaj detyres tende. Ambicia eshte hallka me e forte e
suksesit e cila t con perpara. Pa ate ne do te ishim thjesht ne zero. Jo te gjithe kane
ambicie, dhe ata qe kan, I kane te kunderta. Kjo I dallon nga njeri tjetri dhe I ben me
pak ose me shume te suksesshem.

Suksesi nuk ka per te qene kurre me prane se thjesht pas nje cepi apo nje kthese.
Mjafton most e humbi durimi, pasioni, perkushtimi dhe ambicia. Askush nuk lind I
suksesshem, por gjithkush mund te behet.
Tema : Intiligjent lind apo behesh ?
Intelegjenca eshte aftesia mendore per te arsyetuar rreth situatave te ndryshme
dhe pershtatja ne cdo lloj mjedisi qe na rrethon .Intiligjent lind apo behesh ?! Ne
fakt kjo mbetet nje nga dilemat e shumta qe ende nuk ka nje pergjigje te sakte , por
duke u nisur nga perditshmeria , arrijme te kuptojme se njera peshon me shume se
tjetra .
Sipas mendimit tim inteligjent lind .Kjo sepse po ti hedhim nje sy te shkuares dhe te
mijera studimeve qe jane bere , do arrijme ta kuptojme ate psen .
1.Pershembull , Albert Anjshtajn eshte nje nga rastet qe na le te nenkuptoje qe
intelegjenca lind .Ai edhe pse ishte me rezultate shume te dobeta ne shkolle , arriti
te shpikte disa nga formulat me te rendesishme fizike , qe kerkojne nje studim te
detajuar per tu kuptuar .
Mbi te gjitha ai ishte nje nga personat me koeficinetin me te larte te inteligjences
edhe pse konsiderohej si nje nga me te dobetit ne klase .
2.Ne ditet e sotme , mundesia e teknologjise , testet qe vertetojne inteligjenncen e
njerzeve kane mundesuar rezultate te mahnitshme .Prsh vajzaa 12 vjecare Nicole
nga londra shokoi te gjithe me nje koeficcent 160 te intelegjences , edhe pse vinte
nga nje familje e varfer e cila jeton ne nje rimorkio.Pra kjo demostron haptazi qe te
jesh intelegjent nuk ka rendesi vendi , paraja , mosha apo preardhja por qe
zgjuarsia eshte e lindur , dhurate nga zoti qe jo cdokush e gezon .
3.Nese marrin nje tjeter studim te bere koheve te fundit , atij rreth ushtrimeve
matematikore qe permbajne nje logjike me vete , arrijme te kuptojme gjithnje e me
shume qe mencuria eshte nje vecori e lindur e cila me perkushtim dhe studim arrin
te behet akoma dhe me e larte .
Nje studim i bere nga shkenctaret ku u moren ne pytja qindra studentet ne lidhjet
me harkun kohor qe ato studjonin , tregon se : Kishte nga ato studente te cilet
studjonin me ore te tera per te zgjidhur ushtrimet matematikore , pasi per ta ishte e
veshtir ti zgjidhnin brenda nje kohe te shkurter , kjo sepse pavaresisht punes se tyre
te lodhshme , ato nuk e kishin kapacitetin aq te larte ne ate fushe per tu vlersuar
me noten maksimale . Por kishte dhe nga ata studente te cilet nuk studjonin fare ne
shtepi , dhe vetem fale nje shpjegimi te vetem arrinin te zgjidhnin menjehere
ushtrimet e veshtira , kjo sepse arsyetimi i tyre ishte aq i larte saqe kapja e logjikes
ishte shume e shpejte dhe e sakte !
Pra intelgjenca eshtee nje dhunti e lindur e cila nuk duhet ngaterruar me punen dhe
vullnetin .
Por nga ana tjeter , ka te tjere qe mbeshtesin te kunderten qe intelegjent behesh
dhe nuk lind . Kjo sepse Cdo individ lind i paafte per te komunikuar , per te levizur
apo per te kryer procese te tjera jetesore .Duke u nisur nga kjo arrijme te kuptojme
qe eshte pikerisht jeta me provimet e saja te papritura qe ve ne loje mecurin apo
zgjuarsin e nje personi te caktuar , dhe per ta zbuluar ate duhet ta jetosh !
Pershembull nese kemi nje provim per te dhene , sado te zgjuar te jemi nese nuk
mesojme dicka , nuk lexojme apo te studiojme atehere vlersimi do te jete i dobet ,
gje qe hedh poshte argumentet e mesiperme .
Pastaj intelegjenca varet me shume se si ne arrijme te menaxhojme kohen .Duke
marre parasrysh qe ne ditet e sotme tekonologjia eshte nje fenomen
jashtezakonishte ndikues te njerezimi , mund te themi me plot bindje qe kreativiteti
ka pesuar nje renie dramastike .Eshte pikerisht kreativiteti ai qe ben te zgjuar nje
person , por sado i mencur te jesh nese ate zgjuarsi nuk e shfrytezon ne menyren e
duhur , ajo me kalimin e kohes zbehet dhe humbet.
Nese ne zgjedhim te jetojme te izoluar ne vetvete , ose te fshehur pas nje ekrani qe
demton gjithnje e me shume qelizat e trurit tone ( duke marre parasysh qe ato jane
te parigjenrueshme ) , apo te heshtim atehere kur eshte koha per te reaguar , do te
thote qe jemi ne ato nese duam te jemi intelegjent apo jo .Cdo gje eshte e veshtir
por asgje e pamundur .Eshte pikerisht ky nje nga motivet qe ka shtyre shume njerez
te pamunduren ta bejne te mundur , dhe kete fale vullnetit dhe punes se
palodhshme .
Pra ne jete nuk mjafton vetem deshira por edhe puna , nuk mjafton vetem
abstrasktja por dhe konkretizimi .
Si perfundim , dua te them qe edhe pse ne shpesh mundohemi te arrijme dicka apo
te zgjidhim dicka , nuk mund te arrijme atje ku duhet sepse aq eshte kapaciteti
yne.Nje shprehje e urte thote :Fluturo aq sa ke krahet , gje qe len per te nenkuptuar
se jo te gjithe jemi njesoj dhe jo te gjithe kemi te njenjten nivel mencurie dhe
intelegjence .Disa mundohen qe ta kene e disa e kan te lindur vete .Pra intelegjenca
eshte dicka e lindur por nese duam ta zgjerojme ate eshte ne doren tone .

Zgjedhjet per deputet

Teksti:
Jemi sot ketu, 100 vjet pas shpalljes se pavaresise. Deshira e te
pareve tane per nje shtet te unifikuar dhe te lire, konsiderohet e
realizuar. Por jo! Shqiptaret nuk jane aspak te lire, une nuk e ndiej
veten te tille. Doni ta dini pse-ne? Sepse ne kete 100 vjet shtet, mua
me eshte mohuar shprehja e lire e mendimit. Me jane mohuar te
drejtat e mia, si shtetas i Republikes se Shqiperise, ashtu sikurse
edhe tek shume prej jush ka ndodhur e njejta gje. Tani as grevat apo
protestat nuk kane asnje efekt mbi qeveritaret. Ju mendoni se do te
vazhdojme te jetojme kete realitet te hidhur? Ju mendoni se do t'i
nenshtrohemi politikave te egra te ketij shteti "demokratik"? Jo! Ne
duhet te vazhdojme te luftojme. Ne kemi ne dore ndryshimin dhe
permiresimin e sistemit ne vend. Ne kemi ne dore te ardhmen e
kombit tone, dhe detyren per t'i rikthyer atij nderin e humbur prej
vitesh. Une jam i vetem se bashku jemi shume, prandaj do te doja te
jepnim kontributin e perbashket per te zhvilluar vendon tone! Ky
vendim ju perket juve tanime!