You are on page 1of 3

Paqja dhe Mshira e Zotit qoft mbi juve nna.

Sot dua t ndaj me juve nj periudh t jets time, at t gjidhnies. Jam nn e dy


fmijve Duas dhe Malit. Fmijt jam mundur ti ushqej dhe rris me qumsht gjiu.
Vajzn e kam ushqy me gji dhe me formula deri n 6 muaj. Ishte vrtet periudh e
vshtir pr mua sepse prve lodhjes fizike, ishte edhe brenga a ia nxej ujin
tamam, sterilizimi i shisheve, masa e sakt, tundja e shishes mjaftueshm, qndrimi
zgjuar gjat pirjes, mbajtja n pozit t duhur, etj.
Ndonjher e pinte e ndonjher jo dhe duhesha ta hedh, pasi q smund ta
prdorja prap, e disa her e vjellte. Pastaj, komplikimi i komunikimit me gjirin pasi
q tashm ve e njihte rrjedhjen e shishes e gjirin nuk e merrte, pastaj skisha
mjaftueshm aq sa nevojitej; kshtu nuk shtonte as pesh mjaftueshm dhe pr ta
plotsuar prap duhej ti shtoja formula.
Lodhja fizike u b edhe lodhje psikike. Gjat 6 muajve m duhej t vendosja peceta
n gji dhe e largofsha qumshtin dhe prap mendja ime nuk bindej se kam
mjaftueshm. Gjinjt m fryheshin nga qumshti, e qumshti ushqente vetm
pecetat, sepse vajza tashm e donte m shum shishen dhe gjirit i largohej dita
dits deri n momentin kur m organizmi im nuk prodhonte m.

N shtatznin e dyt tashm kisha vendosur q fmiun do ta ushqej vetm me


qumsht gjiri. Dhe lutja ime gjat gjith ktyre muajve ishte: O Zoti im, ma
mundso q fmiun ta ushqej dhe rris vetm me qumsht gjiri. N kt shtatzni
shtja e gjidhnjes pr mua u b shum serioze.

Grupin Gjidhnia prkrahim nnat pr her t par e vizitova pas rekomandimit


t nj mikes sime. Ktu kam gjetur mjaft informata dhe kshilla t ndryshme rreth
konsumit t ushqimit, mbajtjes s qetsis, largimit t stresit, u informova se
qumshti vjen aq sa ka krkes nga vet fmiu dhe aq sa un i prgjigjem me ofert.

Kur lindi fmiu i dyt, tashm isha m e informuar dhe nuk i bra asnj orar. Iu
dorzova vetm krkesave t tij duke iu prgjigjur me gatishmri dhe shum
dashuri.

N astet kur djali refuzonte gjirit, un punoja m shum me veten time; e qetsoja
zemrn time, mendjen, largoja stresin dhe besoja se do gj do t shkonte mir.
Lutjet e mia pr t pasur qumsht mjaftueshm do dit kurorzoheshin.
Shum her e kam aplikua metodn lkur me lkur, duke e mbshtetur n gjoksin
tim. Me dorn time t djatht ia mbaja kokn mir dhe m t majtn afroja kmbt
e tij duke e mbajtur mir pozitn. Njra dor e tij sikur m prqafonte gjoksin tim
dhe tjetra prekte lkurn time t eprme te gjoksit. Dhe ajo q kishte shum sukses
ishte ledhatimi dhe prkdhelja prve fizik edhe me fjale, me urata e me lvdata t
ndryshme.

Ngrihesha n kmb e shtisja ashtu duke ia ofruar gjirin dhe i kndoja.


Periudha m e vshtir gjat gjidhnjes ishte fillimi dhe koha kur ai mbushte 4 muaj.
Periudha e fillimit deri sa po msoheshim dhe adaptoheshim me gjirin, ndrsa
periudha 4 mujore kur po kalonte n disa teka, refuzonte dhe sikur acarohej. Gjat
ksaj periudhe kur smuna ta menaxhoja veten, qaja edhe un s bashku me djalin,
kisha edhe turbulenca n kok se mos nuk kisha qumsht mjaftueshm.

Gjat periudhs s refuzimit pompa m ka kryer shum pun. E pompoja gjirin gjat
kohs kur flinte djali; qumshtin e ruaja n shishe t vogla t qelqit. Pasi zgjohej s
pari e ofroja afr vetes dhe shkmbenim buzqeshje pastaj e ushqeja me gji
drejtprdrejt, m pas me shiring ia ipja qumshtin e mjelur. Ju them t drejtn n
fillim nuk mund t nxirrja shum qumsht por aq sa dilte e ruaja dhe ia ipja me
shiring edhe po q se ishin vetm 10 ml.

N rastet kur sapo ishte vaksinuar, nga dshira q ta ushqej me gji dhe nga frika se
mos po ia lndoj dorn, shtrihesha afr tij dhe kshtu edhe e msova pozitn shtrir
q na plqente pastaj t dyve .
Mirpo, edhe kjo periudh kaloi , me shpres t madhe dhe me prkushtim doher
e gatshme t bj do gj t mundur q t vazhdoj me gjidhnien.

Pas gjith vshtirsive, kisha momentet m t shumta q nuk i harroj asnjher, kur
m knaqej zemra si pinte gji. M shikonte drejt n sy duke buzqeshur e shpirti im
knaqej se ai ushqehej me ushqimin m t mir pr t q na e krijoi Zoti pr fmijt
tan.

Vendosshmria ime pr ta ushqyer fmiun tim me qumsht gjiri, m ndihmoi q t


jem m e gatshme t marr informata dhe kshilla nga njerz inkurajues dhe
adekuat, m ndihmoi q ta largoj stresin, t mos ndikohem nga fjalt Jo nuk e
paske qumshtin e mir, qenka i lig, duhet me orar, etj.
Gatishmria ime pr ti prballuar sfidat, m ka ndihmuar shum q t kem
mjaftueshm qumsht, saq disa her kur po e ushqeja fmiun me njrin gji, n
tjetrin e mbaja pompn sepse kisha rrjedhja dhe pr mua do pik ishte e vlefshme.

M duhet ta prmend q gjat gjidhnjes e mbaja edhe nj got aj afr meje dhe
kshtu t dy pinim .

E drita e syve t mi u rrit dhe u b dy vje duke prmbyllur periudhn e gjidhnjes.

Periudhn e ndarjes nga gjiri e kemi pas graduale. Q nga 1 vje e gjysm, ditn e
filluam rrallimin e shujtave. Punn q e kisha filluar m merrte 7 or, gjat t cilave
nuk kisha mundsi t shkoj n shtpi pr ta ushqyer. Sapo kthehesha e ushqeja.
Pushimin pas puns m s shumti e shijoja gjat kohs kur ulesha afr tij dhe ai po
e pinte gjirin me knaqsi.
Dalngadal djali u b 2 vje, dhe kuptonte shum mir. Ndarjen nga gjiri e kaluam
shum leht. Tani pin her pas here qumsht tjetr por jo shum shpesh.
Tani jemi n fazn e largimit t pelens, dhe po shpresojm q do t shkoj mir.
Nna t dashura, ju q doni ti rrisni fmijt ne gji ajo q m s shumti nevojitet
sht dashuria dhe kujdesi pr fmiun dhe veten. N qoft se aty sht dashuria
pr fmiun tuaj dhe kujdesi ndaj vetes, do t mund ta kaloni seciln vshtirsi. Do
t gjenden mnyra t ndryshme pr ta ushqyer me gji. Qndroni sa m larg stresit,
larg fjalve dekurajuese. Bni durim, mbani shpres, punoni n vetbesimin tuaj,
inkurajoni veten dhe jam e bindur q do ta tejkaloni do sfid.

Ne i kemi t gjitha mundsit, ve na duhet me kuptu q gjidhnia sht m e mira


pr fmijt tan.
Hallall t qoft gjiri, djali im.