You are on page 1of 4

Plan de lecie

I. Date generale
Propuntor: Andreea Panciu
Clasa: a V-a
Disciplina: limba i literatura romn
Data: 06.03.2017
Subiectul leciei: Pronumele personal de politee
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
COMPETENE GENERALE:
* Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii
de comunicare monologat i dialogat.
* Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
2.5 cooperarea n interaciunile de grup;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale
nvate, ntr-un text citit;
4.2 utilizarea corect i nuanat a categoriilor semantice nvate;
4.4 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect
semnele ortografice i de punctuaie.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s coopereze n vederea rezolvrii sarcinilor cerute;
O2: s fac diferena ntre pronumele personal i pronumele personal de
politee;
O3: s emit preri legate de pronumele personal de politee.
METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, jocul didactic, exerciiul,
munca n perechi, munca pe grupe, nvarea prin cooperare, problematizarea.
MANAGEMENTUL CLASEI: activitate frontal, activitate individual, activitate pe
grupe, activitate pe echipe.
MATERIAL DIDACTIC: post-it-uri, manualul, tabla, culegere de exerciii
TIMP: 50 de minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaional,
Bucureti, 2005
2. Sofia Dobra Ghid de limba i literatura romn pentru clasa a V-a a VIII-a, Ed.
Plus, 2005
3. Valeriu Marinescu Metodica predrii limbii i literaturii romne, , Ed. Fundaiei
Romnia de mine, Bucureti, 2002;

II. Desfurarea leciei


1. Moment organizatoric 1
Notarea absenelor, pregtirea materialelor pentru lecie.

2. Verificare
Activitatea 1: Reamintirea subiectului leciei anterioare 3
Se verific, prin ntrebri, cunotinele pe care elevii le-au cptat n ora anterioar.
Se verific i tema pe care elevii au avut-o de rezolvat.
Activitatea 2: Exerciiu de dezghe 5
Elevii primesc cte dou post-it-uri, iar profesorul deseneaza doi copaci pe tabl. Acesta
le spune elevilor c vor primi o serie de pronume. Acestea trebuie scrise pe post-it-ul
corespunztor, n funcie de copacul n care va fi lipit. Primul copac este Copacul
Prieteniei, iar al doilea este Copacul Respectului.
3. Anunarea subiectului leciei noi
Activitatea 3: Subiectul leciei, anunarea obiectivelor 2
Titlul leciei este ,,Pronumele personal de politee, iar copiii sunt anunai care sunt
obiectivele operaionale.

4. Predarea noilor coninuturi


Activitatea 4:
Profesorul noteaz definiia pronumelui personal de politee pe tabl i menioneaz c
acesta are forme doar pentru persoanele a II-a i a III-a.
Profesorul proiecteaz pe videoproiector propoziii n care exist pronume personale, pe
care elevii sunt rugai s le nlocuiasc cu forme ale pronumelui personal de polite e.
Propoziiile sunt notate n caiete. ANEXA 1
Profesorul amintete c exist i forme populare ale pronumelui personal de politee,
forme pe care le noteaz pe tabl: mata, matale, mtlu, mtlic, tlic.
Opuse formelor populare ale pronumelui personal de politee sunt formulele
reverenioase, care exprim cel mai nalt grad de respect. Profesorul noteaz pe tabl
formele: Domnia ta, Domnia voastr, Mria ta, nlimea sa, Excelena sa etc.

Activitatea 5 :
Lucrul n perechi: Profesorul le cere elevilor s lucreze n echip cu colegul de banc
exerciiul 1, pagina 181, din manual. Profesorul numete civa elevi pentru a verifica
exerciiile, imediat ce rezolv.

5. Feedback 5
Se mparte clasa n grupe de cte patru, fiecare grup avnd de rezolvat exerciiile 4 i 5,
pagina 182, din manual. Profesorul numete civa elevi, n funcie de dificultatea
exerciiului, pentru a verifica rspunsurile.

6. Tema pentru acas 1


Elevii primesc tema pentru acas: exerciiile 2, 3, 4, 5/181, din manual

7. Evaluare 1
Se dau note i se fac aprecieri.
ANEXA 1
El () are studii superioare.
Voi (..) plecai n concediu.
Le-am spus lor (..) s vin la spectacol.
Rochia ei (.) era cea mai elegant.
Tu (...........................................) ai o bibliotec interesant.
Gestul tu (...............................) este unul onorant.