You are on page 1of 5

Ingredients Cost Amount in Package Packages Units Conversion Conversion Units Servings per meal Units Servings per

Conversion Conversion Units Servings per meal Units Servings per package Cost per Serving
September 1
Meal Option #1
Cheese, American - Sliced White $3.39 6 case, 5 pounds each 80 oz, in 5 lbs 1 oz. 480.00 $0.01
Wheat Sandwich Bread $14.18 10 loafs, each 22 oz. 22 oz. per container 2 oz. 110.00 $0.13
Tomato $24.43 25 pounds 18 slices, from 3 med., in 1 lb 2 slices 225.00 $0.11
Margarine Readies $15.52 12 pounds 16 oz, in 1 lb 0.25 oz. 768.00 $0.02
Cost per Meal w/ All Sides $0.90
Meal Option #2
Yogurt, Bulk Vanilla $19.50 4 case, 5 lbs each 80 oz, in 5 lbs 8 oz 40.00 $0.49
Kellogg Granola Pouch $20.43 48 pouch, 2 oz each 2 oz 48.00 $0.43
Strawberries, Frozen $3.39 30 pounds 16 oz, in 1 lb 2 oz 240.00 $0.01
Blueberries, Frozen $3.39 30 pounds 16 oz, in 1 lb 2 oz 240.00 $0.01
Mango, Frozen $22.78 2 case, 5 lbs each 80 oz, in 5 lbs 2 oz 80.00 $0.28
Cost per Meal w/ All Sides $1.86
Side Options
Broccoli, Florets $28.58 4 bags, 3 lbs each 48 cups, in 1 lb 0.5 cup 384.00 $0.07
Dressing, Buttermilk Ranch $31.60 4 case, 1 gallon each 128 oz, in 1 gallon 1 oz 512.00 $0.06
Oranges US Fancy $31.53 113 count 1 orange 113.00 $0.28
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 7
Meal Option #1
Popcorn Chicken, Pilgrams $46.48 1080 case, 0.43 oz each 10 pieces, each 0.43 oz 108.00 $0.43
Rice, WG Brown $24.60 25 pounds 200 cups, 25 lb cooked rice 0.5 cup 400.00 $0.06
Cheese, Cheddar-Shredded White $3.39 6 case, 5 lbs each 80 oz, in 5 lb 1 oz 480.00 $0.01
Salsa $38.30 4 case, 1 gallon 128 oz, in 1 gallon 1 oz 512.00 $0.07
Lettuce, Romaine, Chopped $19.85 6 cases, 2 lbs each 32 oz total 0.25 oz 768.00 $0.03
Cost per Meal w/ All Sides $1.16
Meal Option #2
Beans, Kidney, Dark Red Low Sodium $23.98 6 case, 12 cups 192 oz, in 12 cups 2 oz 576.00 $0.04
Rice, WG Brown $24.60 25 pounds 200 cups, 25 lb cooked rice 0.5 cup 400.00 $0.06
Cheese, Cheddar-Shredded White $3.39 6 case, 5 lbs each 80 oz, in 5 lb 1 oz 480.00 $0.01
Salsa $38.30 4 case, 1 gallon 128 oz, in 1 gallon 1 oz 512.00 $0.07
Lettuce, Romaine, Chopped $19.85 6 cases, 2 lbs each 32 oz total 0.25 oz 768.00 $0.03
Cost per Meal w/ All Sides $0.77
Meal Option #3
Wheat Sandwich Bread $14.18 10 loafs, each 22 oz. 22 oz. per container 2 oz. 110.00 $0.13
Tuna Salad $0.11
Tuna, Chunk Light $3.39 6 case, 66.5 oz 66.5 oz per case 2 oz. 199.50 $0.02
mayonaisse - dispensor pack $32.82 2 cases, 1.5 gallons 384 tbsp 1 Tbsp. 768.00 $0.04
salt* $5.00 25 lbs 80 tsp, in 1 lb. 1 tsp 2000.00 $0.01
pepper $47.05 4.5 lbs 0.004 lbs, in 1 tsp 1 tsp 1125.00 $0.04
Cost per Meal w/ All Sides $0.80
Side Options
Corn, Frozen $3.39 30 lbs 2.75 cups, 1 lb 0.5 cup 165.00 $0.02
Apple, Granny Smith $40.29 125 each 1 each 125.00 $0.32
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 9
Meal Option #1
Pizza, 4x6, Nardones $49.48 96 each, 4.5 oz slices 1 each, 4.5 oz. 96.00 $0.52
Peppers, Green* $19.57 20 lbs. 400 oz. in 25 lbs. 1 oz 8000.00 $0.01
Ingredients Cost Amount in Package Packages Units Conversion Conversion Units Servings per meal Units Servings per package Cost per Serving
Onions, Spanish* $16.28 50 lbs. 800 oz. in 50 lbs. 1 oz 40000.00 $0.01
Cost per Meal w/ All Sides $0.54
Side Options
Carrots, Baby Snack Packs $33.26 150 each, 2 oz. 2 oz packages 150.00 $0.22
Dressing, Buttermilk Ranch $31.60 4 case, 1 gallon each 128 oz, in 1 gallon 1 oz 512.00 $0.06
Pear Cup, diced in lite syrup $36.94 6 each, 10# cans 67 oz in each 10# can 4 oz 16.75 $0.37
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 12
Meal Option #1
Tyson Chicken Nuggets* $17.62 250 nuggets 5 nuggets 50.00 $0.35
Rice, WG Brown $24.60 25 pounds 200 cups, 25 lb cooked rice 0.5 cup 400.00 $0.06
Gravy Mix, Turkey - dry mix + water $34.11 8 containers each of 128 oz. 128 oz. per container 2 oz. 512.00 $0.07
Cost per Meal w/ All Sides $0.97
Meal Option #2
Egg Salad $0.27
eggs $8.14 15 cases, dozen eggs 12 eggs 1 egg 180.00 $0.05
mayonaisse - dispensor pack $32.82 2 cases, 1.5 gallons 384 tbsp 1 Tbsp. 768.00 $0.04
salt* $5.00 25 lbs 80 tsp, in 1 lb. 1 tsp 2000.00 $0.01
pepper $47.05 4.5 lbs 0.004 lbs, in 1 tsp 1 tsp 1125.00 $0.04
Wheat Sandwich Bread $14.18 10 loafs, each 22 oz. 22 oz. per container 2 oz. 110.00 $0.13
Cost per Meal w/ All Sides $1.03
Side Options
Corn, Frozen $3.39 30 lbs 2.75 cups, 1 lb 0.5 cup 165.00 $0.02
Pear, diced in light syrup $36.94 6 each, #10 cans 12 cups per case 0.5 cup 144.00 $0.26
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 13
Meal Option #1
Rotini, Whole Grain - Dakota $15.10 2 cases, 10 lbs each 160 oz is 10 lbs 2 oz. cooked, or 1 cup 160.00 $0.09
Marinara Sauce Full Recipe (from below) $12.25 50 servings per recipe 4 oz. $0.25
Marinara Sauce, no salt added $32.98 6 case, #10 cans 12 cups per can 2 cans 3.00 $10.99
Tomato Paste $30.76 6 each, #10 cans 12 cups per can 1 cup 72.00 $0.43
Oregano Leaf $4.43 5 oz. 28 tsp, in 1 oz. 2 tsp 140.00 $0.06
Parsley $9.58 10 oz 2 tbsp, 1 oz 2 tbsp 20.00 $0.48
Basil $9.53 20 oz 2 tbsp, 1 oz 1 tbsp 40.00 $0.24
Salt* $5.00 25 lbs 80 tsp, in 1 lb. 1 tsp 2000.00 $0.01
pepper $47.05 4.5 lbs 0.004 lbs, in 1 tsp 1 tsp 1125.00 $0.04
OR Meat Sauce (Marinara Sauce with Beef) $0.16
Maidrite Beef Crumbles $1.89 6 cases, 5 lbs each 80 oz is 5 lbs 2 oz 240.00 $0.01
Marinara Sauce Full Recipe (from above) $12.25 80 servings per recipe 2 oz. $0.15
Cost per Meal w/ All Sides $1.25
Meal Option #2
Bagel, 2oz. $17.94 72 case, 2 oz. each 2 oz. 72.00 $0.25
Cream Cheese, Packets Philly $21.52 100 case, 0.75 oz each 0.75 oz. 100.00 $0.22
Trix Yogurt $11.65 48 case, 4 oz 4 oz. 48.00 $0.24
Cheddar Cheese Stick $23.16 168 case, 1 oz. each 1 oz. 168.00 $0.14
Cost per Meal w/ All Sides $1.76
Side Options
Butternut Squash $20.17 10 lbs 15 cups 0.5 cup 30.00 $0.67
Mixed Fruit Cup $3.39 6 each, #10 cans 12 cups per can 0.5 cup 144.00 $0.02
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
Ingredients Cost Amount in Package Packages Units Conversion Conversion Units Servings per meal Units Servings per package Cost per Serving
September 15
Meal Option #1
Tortilla Chips - FL Tostitos WG Crispy Rounds $12.03 8 case, 16 oz each 16 oz 1.5 oz, about 18 chips 85.33 $0.14
Taco Meat - beef crumbles $1.89 6 cases, 5 lbs each 80 oz is 5 lbs 3 oz 160.00 $0.01
Cheese Sauce, LOL Mucho Queso $42.43 6 case, 106 oz each 106 oz per case 2 oz 318.00 $0.13
Salsa $38.30 4 case, 1 gallon 128 oz, in 1 gallon 1 oz 512.00 $0.07
Sour Cream $6.33 5 pounds 16 oz, in 1 lb 0.5 oz 160.00 $0.04
Lettuce, Romaine, Chopped $19.85 6 cases, 2 lbs each 32 oz total 0.25 oz 768.00 $0.03
Cost per Meal w/ All Sides $0.90
Meal Option #2
Potato, Idaho $19.82 100 each 1 each 100.00 $0.20
Taco Meat - beef crumbles $1.89 6 cases, 5 lbs each 80 oz is 5 lbs 3 oz 160.00 $0.01
Cheese Sauce, LOL Mucho Queso $42.43 6 case, 106 oz each 106 oz per case 2 oz 318.00 $0.13
Salsa $38.30 4 case, 1 gallon 128 oz, in 1 gallon 1 oz 512.00 $0.07
Lettuce, Romaine, Chopped $19.85 6 cases, 2 lbs each 32 oz total 0.25 oz 768.00 $0.03
Sour Cream $6.33 5 pounds 16 oz, in 1 lb 0.5 oz 160.00 $0.04
Cost per Meal w/ All SIdes $0.74
Meal Option #3
Turkey, Jennio $2.58 1 lb 16 oz 2 oz. 8.00 $0.32
Cheese, American - Sliced White $3.39 6 case, 5 pounds each 80 oz, in 5 lbs 1 oz. 480.00 $0.01
Wheat Sandwich Bread $14.18 10 loafs, each 22 oz. 22 oz. per container 2 oz. 110.00 $0.13
Lettuce, Romaine, Chopped $19.85 6 cases, 2 lbs each 32 oz total 0.25 oz 768.00 $0.03
Mayo, Packet $8.94 200 packets 1 packet 200.00 $0.04
Cost per Meal w/ All Sides $1.00
Side Options
Banana $26.84 150 count 1 150.00 $0.18
Broccoli, Florets $28.58 4 bags, 3 lbs each 48 cups, in 1 lb 0.5 cup 384.00 $0.07
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 19
Meal Option #1
French Toast Sticks, WG $35.05 336 case, 1.4 oz each 2 sticks, 2.8 oz 2 sticks 168.00 $0.21
Cheddar Cheese Stick $23.16 168 case, 1 oz. each 1 oz. 168.00 $0.14
Maple Syrup Package $9.87 100 case, 1.5 oz each 1.5 oz. 100.00 $0.10
Cost per Meal w/ All Sides $1.05
Meal Option #2
Hot Egg & Cheese Wrap, Sunny Fresh $33.91 75 each, 3.1 oz. 1 each 75.00 $0.45
Cost per Meal w/ All Sides $1.06
Side Options
Potato Puffs $14.61 6 each, 5 lbs bags 96 oz in 5 lbs 2.52 oz. 38.10 $0.38
Applesauce* $3.39 6 each, #10 cans 624 oz in 6 each #10 cans 4 oz. 936.00 $0.01
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 20
Meal Option #1
Rotini, Whole Grain - Dakota $15.10 2 cases, 10 lbs each 160 oz is 10 lbs 2 oz. cooked, or 1 cup 160.00 $0.09
Marinara Sauce Full Recipe (from below) $12.25 50 servings per recipe 4 oz. $0.25
Marinara Sauce, no salt added $32.98 6 case, #10 cans 12 cups per can 2 cans 3.00 $10.99
Tomato Paste $30.76 6 each, #10 cans 12 cups per can 1 cup 72.00 $0.43
Oregano Leaf $4.43 5 oz. 28 tsp, in 1 oz. 2 tsp 140.00 $0.06
Parsley $9.58 10 oz 2 tbsp, 1 oz 2 tbsp 20.00 $0.48
Basil $9.53 20 oz 2 tbsp, 1 oz 1 tbsp 40.00 $0.24
Ingredients Cost Amount in Package Packages Units Conversion Conversion Units Servings per meal Units Servings per package Cost per Serving
Salt* $5.00 25 lbs 80 tsp, in 1 lb. 1 tsp 2000.00 $0.01
pepper $47.05 4.5 lbs 0.004 lbs, in 1 tsp 1 tsp 1125.00 $0.04
Meatballs, Maidrite* $1.89 736 each, 0.65 oz. each 4 each 736.00 $0.01
Cost per Meal w/ All Sides $1.05
Meal Option #2
Bagel, 2oz. $17.94 72 case, 2 oz. each 2 oz. 72.00 $0.25
Cream Cheese, Packets Philly $21.52 100 case, 0.75 oz each 0.75 oz. 100.00 $0.22
Trix Yogurt $11.65 48 case, 4 oz 4 oz. 48.00 $0.24
Cheddar Cheese Stick $23.16 168 case, 1 oz. each 1 oz. 168.00 $0.14
Cost per Meal w/ All Sides $1.55
Side Options
Apple, Granny Smith $40.29 125 each 1 each 125.00 $0.32
Zucchini $11.89 18 lbs. 288 oz in 18 lbs 4 oz 72.00 $0.17
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 27
Meal Option #1
Mini Cheese Ravioli $57.07 1547 case, 0.31 oz each 14 pieces, or 4.34 oz 110.50 $0.52
Marinara Sauce Full Recipe (from below) $12.25 50 servings per recipe 4 oz. $0.25
Marinara Sauce, no salt added $32.98 6 case, #10 cans 12 cups per can 2 cans 3.00 $10.99
Tomato Paste $30.76 6 each, #10 cans 12 cups per can 1 cup 72.00 $0.43
Oregano Leaf $4.43 5 oz. 28 tsp, in 1 oz. 2 tsp 140.00 $0.06
Parsley $9.58 10 oz 2 tbsp, 1 oz 2 tbsp 20.00 $0.48
Basil $9.53 20 oz 2 tbsp, 1 oz 1 tbsp 40.00 $0.24
Salt* $5.00 25 lbs 80 tsp, in 1 lb. 1 tsp 2000.00 $0.01
pepper $47.05 4.5 lbs 0.004 lbs, in 1 tsp 1 tsp 1125.00 $0.04
French Breadstick, WG $33.47 180 case, 1.5 oz each 1.5 oz. 180.00 $0.19
Cost per Meal w/ All Sides $1.46
Meal Option #2
Bagel, 2oz. $17.94 72 case, 2 oz. each 2 oz. 72.00 $0.25
Cream Cheese, Packets Philly $21.52 100 case, 0.75 oz each 0.75 oz. 100.00 $0.22
Trix Yogurt $11.65 48 case, 4 oz 4 oz. 48.00 $0.24
Cheddar Cheese Stick $23.16 168 case, 1 oz. each 1 oz. 168.00 $0.14
Cost per Meal w/ All Sides $1.39
Side Options
Chopped Romaine Salad $0.17
Lettuce, Romaine, Chopped $19.85 6 cases, 2 lbs each 32 oz, in 1 case 1 oz 192.00 $0.10
Tomato $24.43 25 pounds 18 slices, from 3 med., in 1 lb 1 slice 450.00 $0.05
Cucumber $18.04 65 each 20 slices per cucumber 1 slice 1300.00 $0.01
Peaches, sliced in lite syrup $40.69 6 each, #10 can 21 servings in each #10 can 0.5 cup 252.00 $0.16
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22
September 29
Meal Option #1
Chicken Tenders, Tyson $70.78 330 each, 1.5 oz 3 each 110.00 $0.64
Mashed Potato $45.25 6 cases, 3.5 lbs each 160 cups, in 3.5 lbs 0.5 cup 1920.00 $0.02
Margarine Readies $15.52 12 pounds 16 oz, in 1 pounds 0.1 oz. 1920.00 $0.01
Gravy Mix, Turkey - dry mix + water $34.11 8 containers each of 128 oz. 128 oz. per container 2 oz. 512.00 $0.07
Dinner Roll $1.25 12 each, 1 oz 1 oz. 12.00 $0.10
Cost per Meal w/ All Sides $1.09
Meal Option #2
Wheat Sandwich Bread $14.18 10 loafs, each 22 oz. 22 oz. per container 2 oz. 110.00 $0.13
Ingredients Cost Amount in Package Packages Units Conversion Conversion Units Servings per meal Units Servings per package Cost per Serving
Peanut Butter $49.90 6 case, 5 lbs each 60 oz. in 5 lbs 1.13 oz in 2 Tbsp. 318.58 $0.16
Jelly $38.84 6 case, 132 oz each 132 oz in 1 case 1.41 oz. in 2 Tbsp 561.70 $0.07
Cheddar Cheese Stick $23.16 168 case, 1 oz. each 1 oz. 168.00 $0.14
Cost per Meal w/ All Sides $0.74
Side Options
Corn, Frozen $3.39 30 lbs 2.75 cups, 1 lb 0.5 cup 165.00 $0.02
Applesauce* $3.39 6 each, #10 cans 624 oz in 6 each #10 cans 4 oz. 936.00 $0.01
Milk 1% $10.80 50 cartons, 8 oz. cartons 8 oz. cartons 1 carton 50.00 $0.22

Average Raw Food Cost for Complete Meal Offered $1.10