You are on page 1of 3

Hashemite University

Faculty of Engineering
Civil Engineering Department

Surveying Laboratory

Experiment No. 7
Contouring from grid (spot) elevation

Name : DINA MAHMOUD AL-TAWIL.


No. : 1531865
Tuesday 21-3-2017
Group #5
- Data (In Meter)
Elev. BM(A) = 1865/100 = 18.65 m B.S reading = 2.333
m
point B.S *
HI F.S Elev.
BM 2.333 87.943 - 18.650
H8 - 2.853 85.090

H G F E D C B A
2.69 2.75 2.85 2.91 2.95 3.01 3.22
3 2.71 5 3 3 7 5 5 1
2.77 2.70 2.66 2.70 2.75 2.80 2.97 3.12
7 5 5 3 5 5 5 3 2
2.69 2.58 2.56 2.57 2.96 3.10
5 5 3 2.3 2.32 7 5 5 3
2.71 2.22 2.34 2.85 2.97
3 2.55 2.3 3 2.2 7 3 7 4
2.75 2.31 2.21 2.35 2.79 3.01
5 2.56 5 5 2.22 3 5 7 5
2.78 2.62 2.52 2.34 2.59 2.77 3.19
3 3 3 2.33 3 7 7 7 6
2.79 2.87 2.69 2.57 2.85 2.92 3.25
3 3 5 5 5 3 2.87 5 7
2.85 2.95 2.98 3.01 3.10 3.22 3.34
3 5 5 3 5 3 7 5 8

H G F E D C B A
18.28 18.22 18.12 18.06 18.02 17.96 17.75
7 18.27 5 7 7 3 5 5 1
18.20 18.27 18.31 18.27 18.22 18.17 18.00 17.85
3 5 5 7 5 5 5 7 2
18.28 18.39 18.41 18.40 18.01 17.87
5 5 7 18.68 18.66 3 5 5 3
18.26 18.75 18.63 18.12 18.00
7 18.43 18.68 7 18.78 3 7 3 4
18.22 18.66 18.76 18.62 18.18 17.96
5 18.42 5 5 18.76 7 5 3 5
18.19 18.35 18.45 18.63 18.38 18.20 17.78
7 7 7 18.65 7 3 3 3 6
18.18 18.10 18.28 18.40 18.12 18.05 17.72
7 7 5 5 5 7 18.11 5 7
18.12 18.02 17.99 17.96 17.87 17.75 17.63
7 5 5 17.98 5 7 3 5 8

*
HI= elev. @BM + RR@B.S = 18.65 + 2.333
= 20.98 m
- Check
B . S F . S = Last elev. First elev.
2.333 2.853 = 18.127 18.65 = 0.52 check is
correct

max .elevationmin .elevation


Contour interval = of line+1
18.7817.635
= 9+1

= 0.1145
** of line = 9

C.C1 = min. + CI = 17.635 + 0.1145 = 17.7495 *


C.C2 = C.C1 + CI = 17.7495 + 0.1145 = 17.864
C.C3 = C.C2 + CI = 17.864 + 0.1145 = 17.9785
C.C4 = C.C3 + CI = 17.9785 + 0.1145 = 18.093
C.C5 = C.C4 + CI = 18.093 + 0.1145 = 18.2075
C.C6 = C.C5 + CI = 18.2075 + 0.1145 = 18.322
C.C7 = C.C6 + CI = 18.322 + 0.1145 = 18.4365
C.C8 = C.C7 + CI = 18.4365 + 0.1145 = 18.551 @
C.C9 = C.C8 + CI = 18.551 + 0.1145 = 18.6655 -