You are on page 1of 8

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Yoyce Garritsen Mentor Marlies Ebbing


Klas PEH16DA Datum 4 april 2017
Stageschool BS De Wilakkers Groep 6
Plaats Eindhoven Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Vieren Pasen

Persoonlijk leerdoel: Ik wil mijn stem op de juiste manier gebruiken. Dat betekent dat ik mijn intonatie moet bijstellen aan de boodschap die ik wil overbrengen. Ook
wil ik de leerlingen actief bij de les betrekken. Ook wil ik de stoorzenders goed in de gaten houden. Zij hebben een nieuwe plaats in de klas gekregen en daarvan wil ik
observeren of zij minder negatief naar voren komen.

De stoorzenders zijn gediagnosticeerd met ADHD en PDD-NOS. Daardoor reageren zij soms afwijkend van de rest van de groep. Dat leidt tot negatieve invloed op de
rest van de leerlingen. Met een nieuwe plaats in de klas hopen de mentor en ik dat zij minder zullen opvallen.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


- De leerlingen kunnen aan het einde van de les in eigen woorden Ik vraag de leerlingen aan het einde van de les om in eigen woorden te vertellen wat er
vertellen wat er met Pasen gevierd wordt. met Pasen gevierd wordt. Ik zal de verwerkingsopdracht van de leerlingen nakijken.
- De leerlingen kunnen andere feesten in Nederland benoemen en
eventueel andere culturen.
- De leerlingen maken een verhaal af.
-
Beginsituatie:
De leerlingen krijgen omtrent de feestdagen les in levensbeschouwing. De leerlingen weten nog niet wat de eigenlijke betekenis van Pasen is. Verder wordt er wel wat
aan levensbeschouwing gedaan, maar dan binnen het concept van sociale vaardigheden. De school is van oorsprong een Rooms-Katholieke school, maar dit wordt
niet actief uitgedragen. De leerlingen zijn gewend klassikaal teksten te lezen. De leerlingen zijn flink aan het oefenen met de vervoegingen van de werkwoorden, dit is
relevant voor de verwerkingsopdracht.

Ik zal in deze les gebruikmaken van het volgende kerndoel (Tule, 2016):
Kerndoel 38
De leerlingen leren hoofdzaken over geestelijke stromingen die in de Nederlandse multiculturele samenleving een belangrijke rol spelen, en ze leren respectvol om te
gaan met seksualiteit en met diversiteit binnen de samenleving, waaronder seksuele diversiteit.

De leerlingen in groep 6 zijn ongeveer 10 jaar en bevinden zich volgens Piaget daarom in het concreet-operationeel stadium. Volgens Hendriksen (2012, p. 149) is het
denken van het kind in die leeftijd minder egocentrisch. Het kind is in staat om meer dimensies tegelijk van eenzelfde situatie in ogenschouw te nemen. Het let op het
dynamische aspect van veranderingen en heeft inzicht in de logische operatie van reversibiliteit.

Aangezien de klas een ontzettende grote verandering heeft doorgemaakt de afgelopen paar maanden (zie http://jufyoyce.weebly.com/overdenking-van-de-groep.html)
is duidelijk te zien dat de leerlingen zich volgens de morele ontwikkelingstheorie van Kohlberg zich in het derde stadium bevinden (interpersoonlijke orintatie):
In dit stadium is wederkerigheid van groot belang. Het naleven van regels is van belang omdat anderen om wie je geeft dat van je verwachten en je daarvoor
waarderen. Men laat zich leiden door het gezegde: wat gij niet wilt dat geschiedt, doe dat ook een ander niet. Boon, (2012)
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
+/- 10 Introductie Ik vertel de leerlingen dat we het vandaag over De leerlingen weten wat er van hun deze les verwacht Digibord
minuten het thema vieren gaan hebben. wordt.

Ik maak daarbij een overgang naar een De leerlingen leren actief mee te doen in de les.
inventarisatie welke vieren er bij de leerlingen
bekend zijn. Dit schrijf ik uit op het digibord.

(CKG Haarlem, 2017) De geboorte van Jezus


vieren we met Kerst. Witte Donderdag, Goede
Vrijdag en Stille Zaterdag zijn drie
opeenvolgende dagen waarop wij stil staan bij
het sterven van Jezus. Maar op de zondag
vieren we Pasen: Hij is opgestaan uit de dood!
40 dagen na Pasen vieren we Hemelvaart,
Jezus verliet de aarde om weer bij God de
Vader in de hemel te gaan wonen. Na 10 dagen
ontvingen Zijn leerlingen met Pinksteren de
Heilige Geest, die hen helpt om het geloof te
verspreiden.

+/- 5 Film Film over Pasen laten zien. De leerlingen leren in beelden in te zien wat er met Pasen Filmpje Youtube op
minuten https://www.youtube.com/watch? gevierd wordt. Digibord
v=TtcdKEfDaUQ

+/- 10 Verhaal Wat wordt er veelal gegeten met Pasen? De leerlingen leren door middel van een verhaal een Boek FeestVerHalen
minuten (Eieren) onbekender gedeelte van Pasen.
Overgang maken naar het verhaal
Middernachtseieren (Hest, 1997)

+/- 25 Verwerkings Maak dit verhaal af: De leerlingen leren hun creativiteit aan te spreken en maken Opdracht
minuten opdracht hierbij een koppeling naar het domein spelling. Bij spelling
DE ETTERTJES VERSTOPPEN PAASEITJES zijn ze de werkwoordvervoegingen aan het oefenen.
+/- 3 Evaluatie Ik kijk de verwerkingsopdracht van de leerlingen Door de verwerkingsopdracht thuis na te kijken, kan ik rustig
minuten thuis na. Ook vraag ik hen of het voor ze de tijd nemen om het productdoel te evalueren. Ik zal hun
duidelijk is wat er met Pasen gevierd wordt. ook vragen of de lesdoelen behaald zijn. Daarnaast vind ik
het belangrijk om het procesdoel te evalueren. Ik wil daarom
graag weten wat zij van deze les vonden.
Bijlage 2 Format Toelichting lesontwerp

Student: Yoyce Garritsen Docent: Marlies Ebbing


Vakgebied: Rekenen/wiskunde Stagegroep: 6
Klas: PEH16DA
Welke keuzes heb ik hier gemaakt? Toelichting/ onderbouwing van keuzes
(denk hierbij met name kernbegrippen uit (vak-)
specifieke theorie)
Kennis over (kinderen in) de Ik heb ervoor gekozen om de De keuze om de klas in de huidige
groep is nadrukkelijk
groep in de huidige opstelling opstelling te laten zitten heb ik gemaakt,
verwerkt in de omschrijving
van de beginsituatie van de te laten zitten. omdat de groep na een aantal maanden
groep, zowel in Verder heb ik ervoor gekozen pas in de performingsfase terecht is
pedagogische zin (gedrag, om weer bij de basis over gekomen (Luitjes, 2011). Er heerst nu een
groepsverhoudingen,
Pasen te beginnen. harmonieuze sfeer in de klas, welke ik niet
groepsdynamiek) als in
didactische zin zomaar wil verstoren.
(vakspecifieke De leerlingen zijn in staat om in het derde
beginsituatie). stadium van Kohbergs morele
ontwikkelingstheorie te functioneren.
Ik heb ervoor gekozen om bij de basis
over Pasen te beginnen, omdat er op de
basisschool niet actief wordt bijgedragen
aan de rooms-katholieke
geloofsovertuiging. De basisschool is
namelijk van oorsprong een rooms-
katholieke school. De feestdagen worden
wel gevierd, maar het geloof wordt niet
uitgedragen. Er zitten dan ook
verschillende geloofsovertuigingen in mijn
klas, te weten: katholieken, islamieten en
athesten.
De lesdoelen zijn De lesdoelen heb ik Het kerndoel dit ik in mijn les verwerkt heb
afgestemd op de
afgestemd op de is
beginsituatie. In de
formulering ervan wordt beginsituatie. Daarbij heb ik Kerndoel 38 (Tule, 2016):
zichtbaar dat kennis van rekening gehouden met de De leerlingen leren hoofdzaken over
vakdidactiek en leerlijnen vakdidactiek en cognitieve geestelijke stromingen die in de
op een logische manier is
ontwikkeling (Piaget). Voor Nederlandse multiculturele samenleving
verwerkt.
levensbeschouwing zijn er een belangrijke rol spelen, en ze leren
geen leerlingen. respectvol om te gaan met seksualiteit en
met diversiteit binnen de samenleving,
waaronder seksuele diversiteit.
Ook heb ik in mijn lesdoelen rekening
gehouden met de beginsituatie van de
leerlingen. Zij wisten nog niet wat de
eigenlijke betekenis van Pasen is. Dat
was voor mij de reden om dieper op dit
feest in te gaan.
Aangezien de leerlingen zich volgens
Piaget in het concreet-operationeel
stadium bevinden zijn de leerlingen
minder egocentrisch en kunnen zij
meerdere dimensies tegelijk van
eenzelfde situatie in ogenschouw te
nemen. Zo zouden de leerlingen zich
moeten kunnen voorstellen dat in andere
culturen feesten anders gevierd kunnen
worden.

Werk- en Ik heb ervoor gekozen om Door verhalen te vertellen en vragen te


groeperingsvormen zijn
het een openlijke praatles te stellen leren kinderen en kunnen zij
afgestemd op specifieke
kenmerken van de groep n laten zijn tijdens te betekenis aan het onderwerp Pasen
op specifieke kenmerken
verdieping op het onderwerp geven (Kopmels, 2016). De leeromgeving
van vakdidactiek.
Pasen. Het verhaal hebben in de klas is een hele veilige. Dat is van
de leerlingen gezamenlijk groot belang voor dit vak. Iedere leerling
gelezen en de uitwerking mag denken, voelen en beslissingen
hebben de leerlingen nemen waar hij zich goed bij voelt of een
zelfstandig uitgevoerd. goede reden voor heeft. Kortom, wat hij
belangrijk vindt in zijn leven.
Werk- en Ik heb voor verschillende Door met elkaar in gesprek te gaan en
groeperingsvormen zijn
werkvormen gekozen in deze mijn informatie te gebruiken leren de
functioneel ondersteunend
bij het behalen van de les. Ik heb een klassikale leerlingen wat er met Pasen gevierd
lesdoelen. praatles gedaan. Voor de wordt. Ook krijgen zij door middel van een
afwisseling heb ik de open groepsgesprek inzicht in andere
leerlingen ook zelfstandig vieringen. Dit kunnen ook vieringen uit
laten werken. Daar heb ik bij andere culturen zijn.
de verwerkingsopdracht Voor het behalen van het lesdoel wat
gebruik van gemaakt. betreft het afmaken van een verhaaltje
heb ik er dus voor gekozen om de
leerlingen zelfstandig te laten werken. De
leerlingen leren door zelfstandig te werken
zelf na te denken en kunnen niet meeliften
op de buurman. Belangrijk vind ik dat de
leerlingen leren hun eigen creativiteit aan
te spreken. Ik vind dit ook goed voor de
afwisseling en goed voor de leerkracht die
hiermee ook zijn handen vrij krijgt om een
beperkt aantal kinderen tijdens de
verwerking gericht te ondersteunen (wij-
leren, 2014).
Een aanzet tot Ik heb een klassikaal Door middel van een klassikaal gesprek
samenwerkend leren krijgt
gesprek gepland. leren de leerlingen van elkaar. Zij krijgen
op een logische wijze plek in
het lesontwerp.* hierdoor namelijk inzicht in elkaars
leefwereld.
Een aanzet tot ontdekkend N.v.t. N.v.t.
leren krijgt op een logische
wijze plek in het
lesontwerp**

De proces- en Ik heb ervoor gekozen om de Door de verwerkingsopdracht thuis na te


productdoelen worden
verwerkingsopdracht thuis na kijken, kan ik rustig de tijd nemen om het
expliciet gevalueerd met
de kinderen. te kijken en in de klas te productdoel te evalueren. Ik zal hen ook
vragen naar de betekenis vragen of de lesdoelen behaald zijn.
van Pasen en andere Daarnaast vind ik het belangrijk om het
feestdagen. Ook vraag ik wat procesdoel te evalueren. Ik wil daarom
zij van de les vonden. graag weten wat zij van deze les vonden.
De werkvormen die worden Ik heb ervoor gekozen om de Deze werkvormen die gebruikt zijn bij de
gehanteerd bij evaluatie zijn
verwerkingsopdracht thuis na evaluatie passen bij de vakdidactiek,
passend bij vakdidactiek en
sluiten aan op specifieke te kijken en in de klas te omdat er, door te vragen of het duidelijk is
kenmerken van de groep. vragen naar de betekenis wat er met Pasen gevierd wordt, de
van Pasen en andere leerlingen hun betekenis mogen
feestdagen. Ook vraag ik wat verwoorden. Zij mogen hun
zij van de les vonden. levensbeschouwing uitdragen. De
verwerkingsopdracht was een koppeling
tussen het vak levensbeschouwing en
spelling. Dit heb ik thuis nagekeken,
omdat het niet haalbaar is om dit
klassikaal te doen.
*bij tenminste 1 lesontwerp
** bij tenminste 1 lesontwerp
Literatuur:
Boon, T. (2012). Kind in ontwikkeling. Binnengehaald op 1 april 2017 van
https://kindinontwikkeling.pressbooks.com/chapter/hoofdstuk-4/
CKG Haarlem. (2017). Christelijke feestdagen. Binnengehaald op 1 april 2017 van
http://www.cgkhaarlem.nl/over/christelijke-feestdagen/
Hendriksen, J.L.N. (2012). Het verhaal van het kind. Amersfoort: ThiemeMeulenhoff
Hest. (1997). FeestVerHalen.
Kopmels, T. (2016). Verhalen vertellen en vragen stellen. Groningen/Houten: Noordhoff Uitgevers
Tule. (2016). Kerndoelen mens en samenleving. Binnengehaald op 2 april 2017 van
http://tule.slo.nl/OrientatieOpJezelfEnWereld/F-L38.html
Wij-leren. (2014). Zelfstandig werken. Binnengehaald op 23 maart 2017 van http://wij-
leren.nl/zelfstandig-werken.php

You might also like