You are on page 1of 11

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Boy Thissen Mentor Martijn Jaspers


Klas PEH16VC Datum 14-3-2017
Stageschool Schatkist Groep 8
Plaats Budel Aantal lln 23
Vak- vormingsgebied: Levo/vieringen en N&T
Speelwerkthema / onderwerp: Pasen en ontdekkend leren met eieren.

Persoonlijk leerdoel:
Aan het einde van periode 3 wil ik uitleg kunnen geven waarbij ik het woordje uuhh niet meer gebruik.
Aan het einde van periode 3 wil ik zelfverzekerder voor de klas staan.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Levo: Aan het einde van de les moeten de leerlingen vragen beantwoorden over Pasen. Dit zijn
Kerndoel 38 vragen die te maken hebben met het paasfeest en over de leuke weetjes die zij hebben
De leerlingen leren hoofdzaken over geestelijke stromingen die in de kunnen zien en beluisteren in het filmpje.
Nederlandse multiculturele samenleving een belangrijke rol spelen en zij Hiermee kan ik controleren of de leerlingen het lesdoel hebben bereikt.
leren respectvol om te gaan met seksualiteit en met diversiteit binnen de
samenleving, waaronder seksuele diversiteit.

De leerlingen kunnen aan het einde van de les benoemen wat het
paasfeest inhoud en waarom wij dit vieren.
De leerlingen kunnen aan het einde van de les leuke weetjes benoemen
over het paasfeest.

N&T:
Kerndoel 42
De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige
verschijnselen, zoals licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en
temperatuur.
De antwoorden die de leerlingen geven op de vragen van de verschillende proefjes kan ik
Aan het einde van de les kunnen de leerling de juiste antwoorden geven op controleren. Dit doe ik door naar hun antwoorden te luisteren en er vragen over te stellen
de vragen van de verschillende proefjes. zoals: Hoe denk je dat dit nu komt en hoe zijn jullie op dit antwoord gekomen?
Aan het einde van de les hebben de leerlingen geleerd doormiddel van
ontdekkend leren.

Procesdoel:
de leerlingen hebben samengewerkt met de leerlingen die bij hen in het Door tijdens de proefjes rond te lopen en te vragen, aan het einde van de les, hoe de
groepje zaten. samenwerking is verlopen. Kom ik erachter hoe de leerlingen hebben samengewerkt en
De leerlingen die negatief werden gekozen in het sociogram, wil ik laten wat zij van de samenwerking vonden.
samenwerken met verschillende leerlingen in de klas. Door dit te doen,
hoop ik dat de andere leerlingen dit als prettig ervaren en de leerlingen die
negatiever werden gekozen, in de toekomst, vaker worden gekozen voor
een samenwerkingsopdracht. Zo wordt het groepsklimaat in de klas nog
beter.

Extra opdracht:
De leerlingen hebben aan het einde van de les een ei van vier meter hoogte Ik kan controleren of de leerlingen de constructie goed of niet goed hebben gemaakt. Dit
laten vallen met als doel het niet te laten breken. kan ik doen door te controleren of het ei nog heel is na de val.
Beginsituatie:
De leerlingen weten al het een en ander van Pasen, daarom heb ik ervoor gekozen om leuke weetjes te behandelen tijdens mijn les over Pasen.
De leerlingen weten:
Dat we met Pasen paaseieren zoeken en dat er een paashaas is.
Dat het met Jezus te maken heeft.
Dat Jezus gekruisigd is.
Dat er een laatste avondmaal gehouden werd voor de kruisiging.
Dat Jezus uit zijn graf is opgestaan.
Dat Jezus is verraden.
Volgens de filosoof Erikson zijn de leerlingen nu in fase 4 van de acht levens/ontwikkelingsfasen
Volgens Fowler zitten de leerlingen in fase 2 Fowler noemt dit de Mythic-Literal Faith.
Volgens kohlberg zitten de leerlingen in Fase 2: de mythische- letterlijke levensbeschouwing

De leerlingen hebben nog geen proefjes gedaan met eieren. Wel kunnen zij weten, dat hoe meer zout in water zit, hoe beter je kunt blijven drijven.
Wat zij ook zouden kunnen weten is hoe je kunt zien of een ei gekookt of rauw is. Dit heb ik hen niet gevraagd, omdat de kans groot is dat zij dit gaan opzoeken.
De leerlingen werken vaak aan projecten. Tijdens deze projecten werken zij in groepjes. Dit kunnen zij zelfstandig en op een rustige manier.
Door deze kennis weet ik dat de leerlingen tijdens het maken van de proefjes ook weten wat wel en niet kan. Ik vertel de regels die zij nog niet zullen kennen, zoals dat
zij de eieren aan het begin van de les moeten laten liggen.

Pedagogisch:
In groep 8 zitten 23 Leerlingen, waarvan 14 jongens en 9 meiden. De leerlingen zijn tussen de 11 en 12 jaar.
Er zitten geen leerlingen in de groep die een klas hebben overgeslagen. Wel zijn er drie leerlingen die n keer zijn blijven zitten en zijn er drie leerlingen met dyslexie.
Met deze les zouden zij geen problemen moeten tegenkomen. Dit is omdat de leerlingen niet veel hoeven te lezen of schrijven.

Betrokkenheid:
De meeste tot alle leerlingen zullen betrokken zijn tijdens de les. De klas is altijd stil en luistert aandachtig naar de uitleg. De leerlingen weten wat ik van hen verwacht
en zij houden zich aan de regels.

Lesinstrumentarium:
Voor deze les maak ik gebruik van: een digibord, 24 eieren waarvan er zes gekookt zijn en de materialen die nodig zijn voor de proefjes.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
0-10 Intro Ik vertel de leerlingen dat we het deze les over De leerlingen mogen om de beurt iets zeggen wat met Digibord
woordspin Pasen gaan hebben. Pasen te maken heeft.
De leerlingen stel ik de vraag:
Wat weten jullie al over Pasen?
Er komt iets Hierbij gebruik ik de werkvorm rotonde.
binnen (N&T) Hierbij komt iedereen aan de beurt om n ding
te zeggen wat zij over Pasen weten. Ik ga de
klas af van links naar rechts zodat ik niemand
oversla.
10-24 filmpje Ik vertel de leerlingen dat we een filmpje gaan De leerlingen zitten op hun stoel en kijken naar dit filmpje. https://www.youtube.com/w
Er komt iets bekijken over Pasen en dat zij, na dit filmpje, Tijdens de film zijn zij stil en geconcentreerd. Zij mogen atch?v=_pQvNnUolIk
binnen (N&T) hier vragen over moeten beantwoorden. aantekeningen maken om het zo beter te onthouden. en het digibord.

24-35 Toets Ik deel de vragenlijst uit aan de leerlingen en De leerlingen overleggen en beantwoorden de vragen. Toetsvragen.
maken. vertel wanneer zij mogen beginnen met het Potlood
maken van de toets. Samen met het groepje Gum
Er komt iets waarin de leerlingen zitten mogen zij de vragen
binnen (N&T) beantwoorden.
35-40 Nakijken We kijken gezamenlijk de toets na. De leerlingen houden bij hoeveel antwoorden zij goed Pepernoten.
Ik stel de vraag en vraag aan de groepjes wat hebben.
Er komt iets zij als antwoord hadden. Het groepje met de meeste juiste antwoorden krijgt
binnen (N&T) Ik vertel als dit goed is, waarom dit goed is en pepernoot, voor ieder groepslid n.
als het fout is waarom dit fout is.
Dit doe ik in de werkvorm rotonde.

N&T N&T N&T N&T


40-50 Groepjes In de klas heb ik zeven verschillende proefjes De leerlingen gaan met hun groepje bij het aangewezen 7 groepjes
indelen. klaarstaan met eieren. tafeltje staan. 7 plaatsen waar de
Deze proefjes komen van de site proefjes kunnen worden
http://www.proefjes.nl/themales/5. uitgevoerd.
Ik verdeel de leerlingen in groepjes en vertel De leerlingen mogen de eieren nog niet aanraken. Dit
hen bij welk tafeltje zij mogen gaan staan. mogen zij pas doen op mijn signaal.
Zij mogen pas starten met de proefjes op mijn
signaal.
Ik vertel de leerlingen dat zij aan het einde van
de proefjes moeten kunnen vertellen aan de
klas wat zij hebben moeten doen en wat zij
hebben geleerd.
50 -52 Het De leerlingen gaan kijken naar de titel en de De leerlingen gaan bedenken hoe ze aan dit antwoord
bedenken intro vraag van het blaadje. kunnen komen en of het mogelijk is.
Ik vertel dat zij op een blad moeten schrijven
Aanrommelen wat zij verwachten en hoe ze denken aan het
antwoord te komen.
Zo heb ik de op een blad staan:
Hoe kan je er achter komen of een ei gekookt of De leerlingen gaan bedenken hoe zij hier achter zouden
rauw is? komen en gaan dit ook uitproberen.
52-75 Proefjes met Ik heb bij elke tafel een blaadje liggen, hier staat De leerlingen lezen het blad en voeren de opdrachten uit. Zie de proefjes op de
eieren de vraag op van deze tafel. Ook staat op het volgende pagina.
blad uitgelegd hoe de leerlingen de opdrachten Dit doen zij in groepjes van drie of vier personen.
Gerichte moeten uitvoeren. 24 eieren
opdracht Ik maak gebruik van de werkvorm
proefjescircuit. Dit heb ik wat aangepast omdat
ik niet de groepjes alle proefjes kan laten
uitvoeren.
Elk groepje mag 2 opdrachten uitvoeren. Na 10
minuten wissel ik 2 groepjes om. Dit doe ik
omdat na de proefjes de leerlingen samen in
overleg gaan wat zij hebben ontdekt en of
geleerd.
75-90 Afsluiten Ik vertel de groepjes dat zij 3 minuten hebben De leerlingen gaan in overleg met het groepje dat de zelfde
van de om te overleggen. Na deze 3 minuten moeten opdrachten heeft uitgevoerd. Vervolgens gaan zij voor de
proefjes de leerlingen dit voor de klas komen vertellen. klas vertellen wat zij hebben moeten doen en wat zij hebben
Ik heb hiervoor gekozen zodat leerlingen ontdekt.
Vertel het luisteren naar de andere leerlingen en omdat zij
elkaar hierbij ook moeten samen werken. Na de uitleg
van de groepjes stel ik vragen zoals: Hoe zijn
jullie bij deze uitkomst gekomen?
Wat hadden jullie verwacht voor dat jullie het
Verdieping
proefje begonnen?
Wat heb je geleerd?

Ik luister naar wat de groepjes te vertellen De leerlingen geven antwoord op mijn vragen, hierbij
hebben. denken zij na over hoe zij tot hun conclusie zijn gekomen.
Als de uitleg goed is hoef ik niets toe te voegen,
maar als zij nog wat dingen missen dan voeg ik,
nadat het groepje klaar is met de uiteg, toe.
Hier kan ik de les eindigen
Hieronder staat nog een extra activiteit die ook
te maken heeft met het thema eieren.

Extra opdracht Extra opdracht Extra opdracht Extra opdracht


0-10 Start nieuwe Ik vertel de leerlingen dat we een rauw ei van de leerlingen luisteren naar de uitleg.
opdracht het dak van de school gaan gooien. De leerlingen gaan met het groepje brainstormen hoe zij dit
Het doel van deze les is om iets te bouwen willen gaan doen.
zodat het ei niet kapot zal vallen.
Ze mogen hierbij zelf bedenken hoe zij dit gaan
doen. Ik verdeel de groep weer in nieuwe
groepjes.
10-30? Schetsen de leerlingen krijgen van mij de opdracht om het De leerlingen maken een schets en bedenken wat voor Papier, potlood en gum.
ontwerp, dat zij willen maken, te gaan schetsen. materiaal zij nodig hebben.
Hier moet ook op komen te staan wat voor
materiaal zij daarbij nodig hebben.
30?- 60 Het maken Als de leerlingen de schets afhebben en deze is De leerlingen gaan de materialen bij elkaar zoeken. Dit moet Ei
(Omdat het goed gekeurd door mij of door Martijn, dan materiaal zijn wat in of rondom de school te vinden is. Het materiaal wat de
ene mogen zij gaan beginnen met het bouwen van De leerlingen mogen beginnen met bouwen. kinderen nodig hebben.
groepje hun constructie.
sneller
klaar is met
het
schetsen
dan het
andere
groepje,
weet ik niet
precies hoe
lang dit zal
duren.)
60-80 Testen Ik vertel de leerlingen dat we de werkjes van het De leerlingen gaan naar buiten en bekijken alle werkjes. Als Ladder
dak van de school gaan afgooien. het werkje, met het ei erin, op de grond is gevallen dan gaan School
Hierbij zal Martijn of ik op het dak staan. we kijken of dit nog heel is. De werkstukken
Persoonlijke reflectie

Doordat mijn les het laatste uur gepland stond, had ik geen tijd meer om de proefjes te bespreken met de klas. Dit ga ik inplannen voor een
volgende keer.
De leerlingen waren betrokken tijdens mijn uitleg. Zij waren stil als ik aan het woord was en ze stelden de vragen op de momenten dat dit
mocht. Tijdens het uitvoeren van de proefjes waren alle leerlingen actief bezig met het ontdekkend leren en actief bezig met de proefjes.
Door de vraag te stellen: Wat denk je dat er gaat gebeuren? of Hoe denk je hier achter te komen? gaan de leerlingen nadenken over
wat er zal kunnen gebeuren en hoe zij hier achter zouden komen.
Twee eieren waren kapot gegaan, dit kwam omdat er een scheurtje in de schil zat. Dit was niet erg, omdat ik voldoende eieren mee had
genomen. De leerlingen hebben het allemaal opgeruimd.

Aan het einde van de dag kwam nog een leerling naar mij toe om te vertellen dat hij de proefjes erg leuk vond. Dit vond ik fijn om te horen.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

Tips:
Het belangrijkste is de overtuiging.
Je bent nog voorzichtig zorg ervoor dat je je antwoord of uitleg zo geeft dat je zelf 100% achter je antwoord staat en dat je hier niet over
twijfelt.
Houd de tijd goed in de gaten. Doordat je wat later klaar was met de les dan geplant, konden de leerlingen niet de proefjes uitleggen,
voordoen en uitleggen aan de klasgenoten. Zorg ervoor dat dit je goed op de tijd let.

Tops:
De proefjes waren erg leuk, de leerlingen waren allemaal actief bezig en hadden hier ook plezier in.
De koppeling met levensbeschouwing was goed en de lessen sloten op elkaar aan.

You might also like