You are on page 1of 3

Shptim dhe respektim, si dhe implementim i marrveshjes s Przhins, e jo arritje e

marrveshjes s re pr dalje nga kriza politike n Republikn e Maqedonis. Ky, si


theksuan pr MIA-n nga Bashkimi Evropian, do t jet qllimi i takimit t ri t liderve, t
njerzve t par t katr partive m t madha politike VMRO-DPMNE, LDSM, BDI dhe
PDSH, q n organizim t eurokomisarit pr bisedime pr zgjerim Johanes Han dhe tre
eurodeputetve Ivo Vajgl, Riard Hovit dhe Eduard Kukan t premten (22 prill) do t
mbahet n Vjen, njofton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.
E pyetur pse Vjena, e jo Brukseli ose Shkupi sht zgjedhur pr vend t bisedimeve
dhe nse Han me Nikolla Gruevskin, Zoran Zaevin, Ali Ahmetin dhe Menduh Thain do
t bisedojn pr aritje t nj marrveshje t re dhe cili sht plani i BE-s pr bisedimet
t premten, zdhnsja e Komisionit Evropian, Maja Kocijaniq theksoi se qllimi sht
shptim i marrveshjes s Przhins.
Do t thoja pse jo Vjena: Mund t them se sht mir e njohur se sht drguar ftes-
letr n emr t komisarit Han dhe tre eurodeputetve kushtuar ksaj shtje pr
mbledhje me lidert politik nga IRJ e Maqedonis q duhet t ndodh n Vjen kt t
premte m 22 prill. Qllimi i mbledhjes sht q t diskutohet pr mnyrat e zgjidhjes s
krizs dhe t sigurohet se lidert do t vazhdojn me implementimin e marrveshjes s
Przhins dhe me prioritetet reformuese q t tregohet vullnet q ta kthejn pas n
rrugn euroatlantike dhe kjo i jep prgjigje pyetjes s dyt t pyetjes lidhur me vet
marrveshjen, theksoi Kocijaniq.
Sipas informacioneve nga Eurokomisioni, edhe pse nuk sht przgjedhur vendi i sakt
ku do t mbahet mbledhja n kryeqytetin e Austris, spekulohet pr n selin e BE-
delegacioni n Vjen ose n selin e OSBE-s. Vetm dihet se mbledhja t premten do
t filloj n orn 11 dhe pritet t zgjas gjat pr shkak t prvojs paraprake t t
gjith t prekurve gjat bisedimeve t ktilla n t kaluarn.

hkup, 22 dhjetor 2015 Ndrmjetsi Piter Vonhojte largohet nga Maqedonia kto dit,
jo thjesht pr festat e fundvitit por edhe pr konsultime n Bruksel, ndrkoh q pr
shkak t bllokimit t bisedimeve dhe krizs s re politike, n fillim t janarit, komisionari
evropian pr zgjerim e fqinjsi, Johannes Hahn do t vizitoj Maqedonin.
Alsat-M mson sot nga burimet se nj Han iu sht drejtuar t 4 liderve t prfshira n
bisedimet pr zbatimin e marrveshjes s Przhinos, me nj letr me sinjalin e alarmit
pr intensifikimin e prpjekjeve n zbatimin e saj.
N letr gjenden vetm dy paragrafe n t cilat theksohet:
1. Vijoni me zbatimin e marrveshjes s Przhins
2. N janar do t inspektoj personalisht n Shkup respektimin e ktij zbatimi.

Nuk ka nj dat konkrete t vizits s Hahnit n Shkup, por burimet thon n fillim t
janarit, menjher pas festave n vend. Kt vizit e konfirmon edhe ndrmjetsi Peter
Vonhojte, n nj intervist pr Alsat, i cili theksoi se ditt e festave t fundvitit dhe fillimit
t vitit t ardhshm, do ti shfrytzoj pr konsultime n Bruksel.
Pas tejkalimit t shum afateve, veanrisht me vonesat q solli arritja e pajtimit pr
KSHZ-n, mbeten ende shum pika t nxehta t marrveshjes, ende t parealizuara,
q nga ligji pr shrbimet e prokurores speciale q i lejon Janevs angazhimin e
ndihmsve t tjer, e deri edhe te vet largimi i kryeministrit Gruevski. Nuk dihet nse
BE-ja ka instrumente rezerv n detyrimin e liderve pr zbatimin e marrveshjes, edhe
pse kjo sht vizita e tij e tret n prpjekje pr t prmbushur aktin e Przhins

Presioni i komunitetit ndrkombtar ndaj Maqedonis pr dalje nga kriza dha efektet e saj vlersojn
analistt Selim Ibrahimi dhe Nano Ruzhin.
Analisti Ibrahimi thot se n periudhn q vjen Maqedonia do t jet e monitoruar nga perndimi pr
zhvillimin e proceseve politike dhe kthimin e vlerave demokratike n vend.
Vizita e fundit e Talat Xhaferit n Bruksel I ka dhn rezultatet n teren dhe formimi I qeveris s
re do t varet nga shumica e re parlamentare dhe faktor ky ktu sht dhnia e mandatit nga
presidenti Iva nov. Presioni ndrkombtar ka dhn rezultatet n teren dhe si duket ndrhyrja
amerikane rezultoi me qetsim t situats dhe kanalizmin e proceseve n rrug demokratike.
Menaxhimi I krizs nga BE tani do t duhet t jet m i efektshm dhe ti monitoroj proceset e
reformave n Maqedoni, tha Selim Ibrahimi, analist politik.
Edhe profesori universitar Nano Ruzhin thot se Maqedonia do t mbetet interes i ndrkombatrve pr
realizimin e Marrveshjes s Przhins, kthimin e institucioneve demokratike dhe zbardhjen e proceseve
gjyqsore bashk me dhunn e fundit n kuvend.
sht e kuptueshme q komuniteti ndrkombtar i cili ka investuar shum n Maqedoni do t
vazhdoj me monitorim se si do t shkojn punt, a funksionojn ato elemente t konstatuara n
Marrveshjen e Przhins, t dnohen fajtort por jo edhe ata q mendojn ndryshe. Nuk duhet t
na prsritet ajo q deri m tani e prjetuam t kemi populizm, nnmime, burgosje politike e
kshtu me rradh. Pres q prgjegjsit pr vepra t caktuara kriminale qofshin financiare apo t
dhuns s 27 prillit n kuvend t prgjigjen para drejtsis, tha Nano Ruzhin, profesor universitar.
Sipas analistve sulmi ndaj deputetve dhe gazetarve n kuvend do t zbardhet n institucionet
ndshkuese, qeveria reformatore do t formohet brenda dy javve q Maqedonia t kthehet n vend me
perspektiv pro BE dhe NATO-s.

arrveshja e Przhins sht rrug e vetme pr t dal nga kriza politike Maqedonia,
theksoi Ambasadori Amerikan n Maqedoni, Xhejs Bejli n nj intervist pr Doje
Vele. Sipas tij kjo marrveshje ende sht gjall.

Ne jemi t njoftuar se n Maqedoni marrveshjet politike rnd inplementohen, kjo po


ndodh edhe me Marrveshjen e Przhins. Prandaj edhe pr kundr faktit se shum
ngadal kjo marrveshje po implementohet, por si e till po ia arrin qllimin. Sepse ne
tashm kemi nga kjo marrveshje, Prokurorin Publike Speciale, u fillua procesi I
pastrimit t listave zgjedhore si dhe kyja e opozits n Maqedoni si pjes e Qeveris
tha Bejli.

Ai vlerson se Marrveshja e Przhins sht e nj rndsie t veant dhe se prve


q do ta nxjerr vendin nga kriza ajo do ta drgon Maqedonin drejt integrimit pr n
BE dhe NATO