0 Up votes0 Down votes

25 views14 pagesAutomotive Science and Mathematics Answers

May 15, 2017

© © All Rights Reserved

PDF, TXT or read online from Scribd

Automotive Science and Mathematics Answers

© All Rights Reserved

25 views

Automotive Science and Mathematics Answers

© All Rights Reserved

- The Woman Who Smashed Codes: A True Story of Love, Spies, and the Unlikely Heroine Who Outwitted America's Enemies
- Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future
- Elon Musk: Tesla, Spacex, and the Quest for a Fantastic Future
- NIV, Holy Bible, eBook, Red Letter Edition
- NIV, Holy Bible, New Testament, eBook, Red Letter Edition
- NIV, Holy Bible, eBook
- Steve Jobs
- Sourdough: A Novel
- Building a StoryBrand: Clarify Your Message So Customers Will Listen
- Leonardo da Vinci
- Good to Great: Why Some Companies Make the Leap...And Others Don't
- Good to Great: Why Some Companies Make the Leap...And Others Don't
- Cryptonomicon
- The Law of Priorities: Lesson 17 from The 21 Irrefutable Laws of Leadership
- The Law of Empowerment: Lesson 12 from The 21 Irrefutable Laws of Leadership
- Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race
- Hidden Figures Young Readers' Edition
- Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race

You are on page 1of 14

Answers

Ans.Exer. 1.1 . 0.50 mm.

Ans. Exer. 1.2. 15.12 mm.

Ans.Exer 1.3. Total gap = 0.35 mm. This is to be reduced to 0.15 mm. Total space to be

taken up = 0.20 mm. Each thrust washer must be 0.10 mm thicker)

Ans. 1.4. Offset = 2 mm.

Ans. 1.5. X = 0.9 mm.

Ans.1.6. X = 4.2mm

Ans. Exercise 1.7. Overall gear ratio = 1.531 x 4.3 = 6.58 :1.

Ans. Exer 1.8. (a) 3 , (b) 2 , (c) 144 , (d) 78.55.

Ans.Exer. 1.9. 16.15 km/l.

Ans. Exer 1.10.

Swept volume = CSA x L x number of cylinders

Swept volume = 55.6 x 9 x 4 cm3

= 2000.00 cm3 = 2.00 litres

Ans. Exer 1.11. (a)6.00 (b) 14.12 (c) 0.69

Ans. Exer 1.12. (a) 37.87 , (b) 48.70 , (c) 39 487 000 , (d) 0.0077.

Ans. Exer 1.13. 9.92p.

Ans. Exer 1.14. Total cost of labour before VAT = 6.33 x 42 = 265.86

Total cost before VAT = 265.86 + 102.58 = 368.44.

Ans. Exer 1.15.

Fuel used = 186 10.36 = 17.95 litres, correct to 2 decimal places.

Ans. Exer 1.16. Weight of fuel = 220 x 0.83 = 182.6 kg.

Total weight of tank and fuel = 30 + 182.6 = 212.60 kg.

Ans.1.17.(a) a6 , (b) x , (c)56 , (d) t6 , (e) 10.

Ans. 1.18. (a) 3 , (b) 9, (c) 81, (d) 5.

Ans.1.19. (a) 0.125 , (b) 0.125 , (c) 2, (d) 0.200

Ans. Exer 1.20. (a) 3 , (b) 9 , (c) 19 , (d) 8

Ans. Exer 1.21. (a) 13 , (b) 18 , (c) 7.

24 24

8

Ans. Exer.1.24. (a) 3/10 , (b) 1/8 , (c) 3/8 , (d) 5/8.

Ans. Exer 1.25. (a) 15 + 10 + 24 - 5 = 44 = 1 14

30 30 30

24 24

32

Ans. Exer 1.26. (b) x x = 4 x 5 x 8 x 8 = 4 x 8 = 32

5x8x7x9 7x9 63

Ans. Exer 1.26. (c) 1

64

3 6 6 6

81 4 81

Answer Exer 1.27 (c) ( ) + + = 8 + + = 8 13/32

Largest first; 0.21 0.201 0.2001 0.2 0.021

Ans. Exer.1.31. (10 x 162) + ( 2 x 161 ) + (15 x 160) = 2560+ 32 +15 =2607.

Ans.(2.1c) 4 and 7.

2

Ans. (2.1e) 55 marks.

Ans. 2.3. Angle of pie chart for CO = 155.2o

Angle of pie chart for HC + NOx = 170.7o

Angle of pie chart for SO2 = 34.1o.

Ans. 2.4 Angle of pie chart for Lack of fuel = 98.9 degrees

Angle of pie chart for electrical problems = 142.1 degrees

Angle of pie chart for tyre problems = 86.5 degrees

Angle of pie chart for fuel system faults = 32.5 degrees.

Angles on pie chart.

Technicians pay = 76 degrees

Heating of premises = 56 degrees

Admin and other overheads = 184 degrees

Profit = 52 degrees.

Answers. Exercises 3.

1. 320.

2. 2

3. 523.8

4. 2800

5. 11

6. 1437.3

7. 19.8

8. 4.22 x 107

9. 47100

10. 40

1. Ans 3ab + 12ac + 6ab - 9ac - 5bc = 9ab + 3ac - 5bc.

3.Ans. 5x - 3x + 30 + 8 - 2x = 38.

Ans (a) 2x(x - 2) , (b) (a + 2b)(x + 2) , (c) ax (x + 1)

1. . Ans. x = 4.

2. Ans. y = 3.

3. Ans. d = 30.

4. Ans. x = 5.

5. Ans. x = 4.

6. Ans. x = 16.

7. Ans. x = 1/3.

8. Ans. x = -9.

1. Ans. x = y - c

m

2. Ans. L = ( T / 4 M n2)

3. Ans. d = C

4. Ans. I = V

R

5. Ans. L = 4 V

d2

3.10.1. Graph

3.10.2. Graph

3.10.3. Graph

3.10.4. From the graph , piston velocity at 90o = 8.4 m/s.

3.10.5. The law is P = 1.5W + 1.2.

Answers. Exercises. 4.

Ans.4.1. 720

60

Ans.4.3. 36 24'.

Smallest acceptable angle = 31 10' - 55' = 30 15'

Ans.4.8. 31.

Ans.4.9. (c)

Ans.4.10. 65.

Ans.4.11. 135.

Ans.4.12. 12.

Ans.4.13. 45.

Original distance from centre of gudgeon pin to centre of crank = 140 + 55 = 195mm.

Distance x = 195 - y = 195 - 128.74 = 66.26mm.

= (625 - 400) = 225 = 15. d = 2 x 15 = 30mm.

d = 2 x 23.82 = 47.64mm.

Ans. 4.18. Distance moved during one revolution of the wheel and tyre = 2 r = 2 x

3.142 x 0.25 = 1.571m.

Distance moved when wheel makes 1000 revolutions = 1.571 x 1000 = 1571m =

1.571km.

= 3.142 x 35 x 12 = 1319.6mm2

circumference.

= 600 x x 0.3 x 2 = 1131.1 m/min

Speed of vehicle in km/h = 60 x 1131.1 = 67.87km/h.

1000

Area after opening up ports and increasing valve lift = x 30.5 x 15 = 1437.5mm2 .

original area of valve opening 1320

360 360

Ans.4.30. (a) 26.6o , (b)36.87o , (c) 28.07o , (d) 53.06o.

Distance that piston has moved from TDC = 260-208.8 = 51.2 mm.

Ans. 5.1. 2250N

Ans.5.2. 3N/mm

Ans. Exer. 5.4. Resultant 135N at 2140 12 to A. The equilibrant is equal in magnitude

but opposite in direction.

Answers. Exercises 6.

Ans.6.1. 0.00221mm.

Ans.6.5. (a)28.4 MN/2 (b) 26.7 MN/m2

Ans.6.13. 88 kW.

Answers 7.

7.1 (b) 33.3N.

7.2. Rr = 0.955 tonne ,1.8 - 0.955 = 0.845 tonne

7.3. x = 1.527m

7.4.R2 = 3.8T , R1 = 7 - 3.8 = 3.2 T

7.5.R2 = 37.5/10 = 3.75 T,R1 = 7.5 - 3.75 = 3.75T

7.6. F = 2667 N

7.7.T = 108 Nm

7.8. (a) 2.8 , (b) 448Nm.

7.9. 40 N.

7.10.Rf = 0.96 T , Rr = 1.8 - 0.96 = 0 84 T.

Answers Exercises 8

8.1 200 kJ

Note. The answers will vary depending on the accuracy of the diagram.

(b) Power = 50.28 kW.

Power = 2.96 kW

(b) Crown wheel torque = 2.394 kNm

8.7 F = 88.9 kN

8.8 (a) MR = 160

(b) Effort = 16.7N.

8.9 MR = 26.8

8.10 Effort = 667 N

8.11 MA = 100

MR = 133.3

Efficiency = 0.75 = 75%

8.12 3200 kJ = 3.2 MJ

8.13 Power = 2400 watts = 2.4 kW

8.14 Input power = 3 kW

Answers. Exercises 9.

9.1. = 0.48.

9.2. 1 Nm.

9.4. = 0.57.

9.7. (a) The axial force W = 119.5 kN. (b)The axial force W = 86.5 kN

( c ) Examine a workshop manual to assess the probable effect of the reduction in the

axial force.

9.9. 0.124kW.

9.11. 59%.

Answers. Exercise 10

10.2 v = 17m/s

10.4 s = 53.26 m

10.7 Average velocity = 37.5 m/s. Time 36.4 second Acceleration = 0.41 m/s2

10.9 Distance covered in final 30 seconds = 40m. Time taken to reduce speed 1.2 s.

10.11 v = 80 m/s

10.12 = 377 rad/s

Answers. Exercise 11

11.1 Power = 58.34 kW

11.2 (a) 108 kW , (b) 0.17 m/s2

11.3 2.44 kN

11.4 max speed = 73 km/h , max power for acceleration = 28 kW at 40 km/h

11.5 (a) 3.88 m/s2 , (b) 6.208 kN

11.6 Tractive resistance = 800N

11.7 (a) 1589 N , (b) 18.89 kW

11.8 Overturning velocity = 30.2 m/s = 109 km/h

11.9 = 16.72

11.10 Max acceleration = 4.23 m/s2

11.11 Dynamic load on front axle = static load + load transfer

= 6752 + 1108

= 7860 N

= 6001 - 1108

= 4893 N

11.12 125.6 kN

Ans. 12.1. 444N.

Ans. 12.2. 79N.

Ans.12.3. (a) 421.5N, (b) 1.708kg.

Ans. 12.6. 720 N.

Ans. 12.7. Each balance mass = 0.90 = 0.45 kg

2

Ans.12.9.acceleration = 4936m/s2, Force = 3.445kN.

Ans. 12.11.(a) Acceleration = 1974m/s2, (b) Force = 355N.

Answers13.

13.1 P2 = 12 bar + 1 bar = 13 bar

T2 = 463.4K = 190.4C.

13.4. 68%

13.5. 25.87 - 1.016 = 24.85 bar gauge , with the 11:1 compression ratio.

With the 9.5 : 1 compression ratio p2 = 1.016 x 9.5 1.35 = 1.016 x 20.9 = 21.22 bar abs

and 21.22 - 1.016 = 20.2 bar gauge.

13.6 . At end of compression T2 = 2.83 x 343 = 971 K = 698 C.

13.7. (a) 83.3 cm 3 , (b) 5.531 kJ.

13.8 0.78mm.

13.9 242o C.

13.10 1890 kJ

13.11 T2 = 200o C

13.12 T2 = 417 - 273 = 144oC

13.13 T2 = 646K

14.1 - 31.2 kW

14.2 - 134kW , 89.6%

14.3 - bp= 95kW , ip = 118.8kW.

14.4 - 38.4kg/h

14.5 - 6.7%

14.6 - 91mm

14.7 - 28%

14.8 - I.p = 33kW. M.E = 76%

14.9 - 5.08m3/h

14.10 - B.T.E = 25.6% , 28.2% , 30% , 29.2% , 27.3%

Answers 15.

15.1 (a) 9.2:1 , (b) 0.598 = 59.8%

15.2 64.8%

15.3 0. 652 = 65.2%

15.4 100.6kW

15.6 (a) 28% (b) ASE = 0.57 = 57% (c) Relative efficiency = 0.49 = 49%

15.7 (a) 0.594 or 59.4% , (b) 0.471 or 47.1%.

15.8. (a) 177.7 cm3, (b)

Ans.17.1. (b) 6

Ans.17.2. (c) 2A

Ans.17.3. (a) 8V

Ans.17.5. (c) 8A

Ans.17.6. (b) 6A

Ans.17.7. (d)4

Ans.17.8. (b) 3A

Ans.17.11. (a)

Ans.17.12. (b).

Ans.17.13. (b)

Ans.17.14.(c) Ohms.

Ans. 17.17.(a)

Ans.17.18. (a).

Ans. 18.1. (c).

Ans.18.2. (b)

18.3.Ans. (b)

Ans.18.6. (c).

- 02_-_Kinematics Extra Study QuestionsUploaded byjavnas
- Constrained Motion Question Bank-02Uploaded byMOHAMMED ASIF
- 3 Rectilinear MotionUploaded byMohamed Jameel
- Newtonian Mechanics (Physics Chap 2)Uploaded byanon_815277876
- tutorial sheetUploaded byPritam Roy
- Moving ObserverUploaded byCaio Da Silva Cespedes
- FENGSC_T1.pdfUploaded byserufe
- Question 1Uploaded bybabaigoswami
- New Microsoft Word Document (2).docUploaded byBala Ganesh
- The Period of a PendulumUploaded byandrej rehak
- documents.tips_practical-class-2-solutions.pdfUploaded byAydinAkhtarpour
- free falling bodies.pdfUploaded bycajaro
- 02 Motion In One Dimension.pdfUploaded bybrcrao
- CBSE Class 9 Physics Motion Notes.pdfUploaded byAnkush Kumar
- 3 1 English Note Linear MotionUploaded byDewan Olin Chotepadae
- Forces and Motion QuestionsUploaded byleg kissing
- Solution .Aeje Elec.12Uploaded byShreesh Kumar
- Balloon Powered Car Science ProjectUploaded byAnany Agnihotri
- Session 1: Kinematics QuestionsUploaded byapi-3804363
- Practice PaperUploaded byMr. Kumaran R
- KinemaTics Extra Study QuestionsUploaded by10chirag10
- General Physics 1 KinematicsUploaded byJim Delfin
- MOTION IN A PLANE.pdfUploaded byAditi Singh
- yr11 math c lesson plan 1 and 2Uploaded byapi-334666194
- QP_SAT_Tamil Nadu Stg1 (2015-16)Uploaded byBhUvəšh Mahajan
- Machine Elements Assignment 3 Fernandez.docxUploaded byPhil John Fernandez
- Ch5-1Uploaded byShiva S
- Sample PaperUploaded byDavemitesh
- Solved Problems in Physics Vol 1Uploaded byAbdulHafizK.
- b3c7d1bc187e818f6832eb78155a0999d45aUploaded byAlysa Rance

- CFD Simulation of Flow around External Vehicle: Ahmed BodyUploaded byIOSRjournal
- Innovative_Design_Analysis_and_DevelopmeUploaded byBig Flores
- Investigations_of_Drag_and_Lift_Forces_o.pdfUploaded byBig Flores
- CFD_ANALYSIS_OF_DIFFUSER_IN_A_CAR_FOR_DOUploaded byBig Flores
- Effect of Vortex generators on Aerodynamics of a Car: CFD AnalysisUploaded byVinoliaEdwin
- CFD_ANALYSIS_OF_AERODYNAMIC_DESIGN_OF_MA.pdfUploaded byBig Flores
- CFD_ANALYSIS_OF_AERODYNAMIC_DESIGN_OF_TA.pdfUploaded byBig Flores
- 2D_CFD_Analysis_of_Racing_Car_for_Studen.pdfUploaded byBig Flores
- Visualisation_of_Flow_Pattern_around_a_C.pdfUploaded byBig Flores
- Simulation of Passenger Car by Attaching Add-On Device to Reduce Drag Force by CFD ApproachUploaded byAnonymous kw8Yrp0R5r
- Methods of Improving Aerodynamics of a Vehicle- A ReviewUploaded byEditor IJTSRD
- Computational_Investigation_of_the_Aerod.pdfUploaded byBig Flores
- Racecar_Engineering_-_January_2020Uploaded byBig Flores
- part 1 1-40Uploaded byBig Flores
- IEEE_CSTUploaded byBig Flores
- Dialnet-MaryHayssBiographyOfMariaDeEstradaASpanishWomanInT-6280683Uploaded byBig Flores
- Anemometer Calibration at Different Air Temperatures and Air Pressures_2018Uploaded byBig Flores
- AF1600S Subsonic Wind Tunnel DatasheetUploaded byBig Flores
- Aerodynamics_Wind_Tunnel_Laboratory_Test.pdfUploaded byBig Flores
- 10.1.1.904.1436Uploaded byBig Flores
- Ttc Sae PaperUploaded byleebaidyanathan
- Formula Sae Final ReportUploaded byShailendra Singh
- Engine 2005-01-0027-Ecu Development For A Formula Sae Engine.pdfUploaded byBig Flores
- Ensayos Tunel de VientoUploaded byLeonardo Gomez
- 150503190753Uploaded byBig Flores

- Hec Ras 4 TutorialUploaded bySujan Neupane
- Manual Dh2000 DuvUploaded byAndreu1287
- Risk Analysis.pptUploaded byIna Leka
- IR Site Clearance,Demolition.xlsUploaded byalfredo
- Exacta 21 - Midas Hmi Complete System - Control and Screens - 12-2-2014 - BpUploaded byMohamed Essam
- Wheathering and Soil FormationUploaded byJaam Shahnawaz
- Unspsc ConceptUploaded bySai Ramesh
- Pushpak December 2017.pdfUploaded byRajesh Kumar Sahu
- Oracle Application Express Installation Guide Release 3.2Uploaded byOracelMVP
- Energy Resource ManagementUploaded byDebashish Das
- GE MRI TrailerUploaded byAdrian Castro
- A COMPARATIVE STUDY ON CONSTRUCTION COST OF SAME STRUCTURAL SYSTEM IN DIFFERENT SEISMIC ZONES OF BANGLADESH.pdfUploaded bydxzaber
- Exam t3 2011.12 Physics f4 p1Uploaded byasjawolverine
- RA_ME0218_Mla_e.pdfUploaded byPhilBoardResults
- flowUploaded byapi-297910907
- engn4625ebrick12014circuitanalysismaths-140803223428-phpapp02.pdfUploaded byflywheel2006
- GSM based Garbage Monitoring SystemUploaded byIJRASETPublications
- compuerta 2Uploaded byJorge Alberto Martinez Ortiz
- RFID Data AcquisitionUploaded byKelvin Courage
- 2003Lam and Teng - Design-Oriented Stress–Strain Model for FRP-confined ConcreteUploaded byFilipe Ribeiro
- MQ_zOS V7Uploaded byRakesh Kumar
- NP800-NP800R GuidaApplicatione A331FUploaded byAmílcar Duarte
- A Cfd Approach to the Computation of the Acoustic Response of Exhaust MufflersUploaded byJose Prado
- UNIT I Microwave Transmission Lines.docxUploaded bykasireddy saibhargavi
- Takex DA-301E Data SheetUploaded byJMAC Supply
- Air (English Units)Uploaded byMc Jason Laurete
- unitrates_2016Uploaded bykaistengineer
- doppler radarUploaded byM Rizky Luthfy
- 22v10Uploaded byAle-zion Marley
- التوصية للمنحة اليابانيةUploaded byمحمد الحدي

## Much more than documents.

Discover everything Scribd has to offer, including books and audiobooks from major publishers.

Cancel anytime.