You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Nama Pelatih : Jailin Siti Baizurah binti Jasli

No. K/P : 870508-49-6166

Sekolah : S.K Topokon Tuaran

Matapelajaran : Pendidikan Jasmani

Tunjang : Kemahiran

Tajuk : Permainan bola keranjang

Subtajuk : Hantaran aras dada

Tarikh : 04 Ogos 2010

Masa : 7.20 pagi - 7.50 pagi (30 minit)

Tahun : 6

Bilangan Murid : 28 orang (lelaki :15, perempuan : 13)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :

 Psikomotor : menghantar bola menggunakan hantaran aras dada tepat ke arah sasaran dalam jarak 5 meter.

 Kognitif : menyatakan 3 langkah melakukan hantaran aras dada dengan betul.

: menyatakan 2 kelebihan hantaran aras dada dengan betul.

 Afektif : menunjukkan rasa ceria dan seronok semasa melakukan aktiviti.


Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat orang bermain bola keranjang.

Penerapan nilai : Yakin, bekerjasama, tolong-menolong, semangat berpasukan, hormat-menghormati dan patuh arahan.

KBKK : Membanding-beza, menghubungkait, mengenalpasti dan menganalisis.

Kesepaduan : -

i) Pendidikan moral – nilai-nilai murni.

ii) Sains – kestabilan

iii) Pendidikan kesihatan – aspek keselamatan.

iv) Matematik – kiraan mata/markah dan anggaran jarak.

Penggabungjalinan : Masa tindak balas – tempoh masa minimum yang diambil untuk bergerak atau bertindak terhadap

rangsangan.

: Koordinasi – keharmonian antara tangan, kaki dan mata.

Peralatan :

i) 1 wisel. iii) 28 tali rapia. v) 2 gelung rotan.

ii) 4 skital. iv) 14 bola keranjang.

BAHAGIAN/ AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN/


MASA ALATAN
Set induksi Memanaskan badan.
guru
(5 minit) 1. Regangan dinamik. 1. Lari anak dalam kawasan yang telah ditentukan.

2. Apabila wisel ditiup, berhenti dan lakukan murid

regangan badan mengikut ketua.


skital
 Kepala : dongak, tunduk, pandang ke kiri TKP:

kemudian ke kanan dalam kiraan 6.  Kinestetik.

 Pinggang : meleding ke kiri kemudian ke  Intrapersonal.

kanan dalam kiraan 6.  Interpersonal.

 Kaki : angkat kaki kanan dan tahan dalam  Verbal linguistik.

kiraan 6 kemudian balas ke kaki kiri.

Nilai:

 Kerjasama.

 Tolong-menolong.

 Patuh arahan.

 Hormat-

menghormati.
2. Permainan cabut 1. Ambil tali rapia setiap seorang.
 Keyakinan.
ekor. 2. Selitkan tali rapia (ekor) di belakang dalam
seluar. Alatan:

3. Cuba ambil atau curi ekor rakan dan pada  4 skital.

masa yang sama lindungi ekor kamu dari dicuri  28 tali rapia.

rakan.

4. Siapa paling banyak mengambil dan

mengumpul ekor akan dikira sebagai

pemenang.

5. Hentikan permainan apabila wisel ditiup.

3. Pengenalan tajuk.  Hantaran dalam permainan bola keranjang:

i) Hantaran aras dada.

ii) Hantaran tinggi/lob.

iii) Hantaran lantun.

4. Tujuan dan  Hantaran pantas dan sesuai untuk jarak dekat.

kelebihan hantaran

aras dada.
Gerak Kerja Kelas Aktiviti 1 KP:

(8 Minit) 1. Hantaran bola aras 1. Kedudukan badan dalam keadaan bersedia.  Kinestetik.
dada tanpa bola. 2. Buka kaki seluas bahu.  Intrapersonal.

3. Angkat kedua-dua belah tangan ke hadapan  Interpersonal.

searas dada.  Kontekstual.


4. Bayangkan anda memegang sebiji bola.  Konstruktivisme.
5. Temukan ibu jari tangan kanan dan tangan kiri.
 Verbal linguistik.
6. Tapak tangan menghala ke hadapan.
 Ruang.
7. Tarik tangan ke belakang dan tolak ke depan.

8. Kaki dominan di bawa ke depan. Ikut lajak.


Nilai:

 Kerjasama.
Aktiviti 2 1. Berhadapan dengan pasangan masing-masing
 Tolong-menolong.
1. Hantaran bola aras dalam jarak 2 meter.
 Patuh arahan.
dada berpasangan. 2. Aplikasikan pergerakan hantaran bola aras
 Keyakinan.
dada tadi dengan menggunakan bola.

3. Tambah jarak jika sudah boleh menguasai


Alatan:
kemahiran.
 4 skital.

2-5 m  14 bola keranjang.

Gerak Kerja Aktiviti stesen. 1. Setiap kumpulan akan berada di setiap stesen. KP:

Kumpulan 2. Apabila wisel ditiup, aktiviti di setiap stesen  Kinestetik.


(6 Minit) akan dimulakan.  Intrapersonal.

 Interpersonal.

 Stesen 1: hantaran 1. Secara berpasangan/bertiga-tiga, ulang  Kontekstual.

aras dada. perlakuan menghantar bola dengan 2 3  Verbal linguistik.


menggunakan hantaran aras dada yang
 Ruang.
dipelajari tadi.

2. Apabila wisel ditiup, berhenti dan tukar stesen.


Nilai:

 Kerjasama.
 Stesen 2: hantaran 1. Secara berpasangan/bertiga-tiga, buat hantaran
 Tolong-menolong.
1 4
lob. atas kepala.
 Patuh arahan.
2. Tangan memegang bola seperti memegang
 Keyakinan.
bola untuk hantaran aras dada.
 Hormat-
3. Angkat tangan ke atas kepala.
menghormati.
4. Tarik tangan ke belakang dan tolak ke depan.

5. Ikut lajak. Kaki dominan berada di hadapan


Alatan:
semasa ikut lajak.
 4 skital.
6. Apabila wisel ditiup, berhenti dan tukar stesen.
 14 bola keranjang.
 Stesen 3 : 1. Bahagikan kepada 2 kumpulan.

permainan bola 2. Buat undian.


beracun. 3. Kumpulan kalah akan menjadi pagar.

4. Kumpulan menang sebagai burung akan berada

di tengah pagar.
2 3
5. Pagar akan membaling burung dan burung

yang akan terkena bola akan keluar dari pagar.

6. Tukar kumpulan/peranan apabila burung habis

dibaling.

 Stesen 4: hantar 1. Secara berpasangan/bertiga-tiga, hantar bola


1 4
dan sambut bola kepada rakan dengan menggunakan hantaran

(hantaran gaya yang anda telah pelajari/ketahui.

bebas). 2. Bebas memilih mana-mana jenis hantaran

seperti:

i) Hantaran sisi.

ii) Hantaran aras dada.

iii) Hantaran tinggi dan sebagainya.

3. Pastikan anda dapat menyambut bola tersebut.


Permainan kecil Permainan rebut 1. Bahagikan kepada 2 kumpulan.
guru
(6 Minit) mutiara.
2. Setiap kumpulan akan melantik seorang dari A
murid
ahli kumpulan sebagai maharaja.

skital
3. Ahli-ahli dari setiap kumpulan perlu berusaha
A maharaja
merebut mutiara dari pihak lawan untuk

diberikan kepada maharaja mereka.


KP:
4. Setiap kali maharaja menerima mutiara  Kinestetik.
tersebut, ia akan dikira sebagai 10 biji mutiara.
 Intrapersonal.

5. Hantaran yang dibenarkan hanya hantaran aras  Interpersonal.

dada sahaja.  Verbal linguistik.

6. Kumpulan yang paling banyak mengumpul


Nilai:
mutiara akan dikira sebagai pemenang.
 Kerjasama.

 Tolong-menolong.

 Patuh arahan.

 Semangat

berpasukan.

Alatan:
 4 skital.

 1 bola keranjang.

 3 gelung rotan.

Penutup 1. Senaman regangan 1. Kepala:-

(5 Minit) badan  Tolak kepala ke atas dengan kedua-dua ibu guru

jari diletakkan di dagu. Kira dalam kiraan 8. murid


Menyejukkan  Tolak kepala ke bawah, ke kanan dan ke kiri
skital
Badan dalam kiraan 8.

2. Tangan:-

 Lengan tangan kanan di paut ke arah kiri

dengan tangan kiri. TKP:

 Kemudian balas.  Kinestetik.

 Siku tangan kanan dilipat dan di arah ke  Intrapersonal.

bahagian belakang badan dan tangan kiri  Interpersonal.

akan menarik jari tangan kanan dari bawah.  Verbal linguistik.

Kemudian balas.

3. Pinggang:- Nilai:
 Meleding ke sisi sebelah kanan, kiri, depan,  Kerjasama.

bawah dan belakang dalam kiraan 8.  Patuh arahan.

 Sebelah tangan dicekak di bahagian  Hormat-

pinggang. Sebelah tangan lagi untuk menghormati.

keseimbangan.

Alatan :

4. Kaki:-  4 skital.

 Kaki dibuka mengikut keselesaan.

 Rendahkan badan ke sisi kanan dan kiri.

Sebelah kaki hendaklah lurus.

 Tangan di bawa ke paha untuk

keseimbangan.

 Berdiri lurus, kemudian hulurkan kaki ke

hadapan, belakang sisi kanan dan sisi kiri.

2. Rumusan, 5. Tarik nafas dan hembus.


peneguhan dan
 Ulang sebanyak 3 kali.
teguran.
REFLEKSI
Kekuatan
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________

Kelemahan
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________

Cadangan penambahbaikan
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________

Komen pensyarah/guru pembimbing


_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________

Disediakan oleh: Disemak oleh: Pensyarah/Guru Pembimbing

Tandatangan: …………………………………… Tandatangan : …………………………………..


Nama : …………………………………… Nama : …………………………………..

Disahkan oleh:

Tandatangan : ……………………………………
Nama : ……………………………………

You might also like