You are on page 1of 37

Ostrzeżenie przed padaczką (epilepsją

)
Prosimy przeczytać przed uruchomieniem gry lub pozwoleniem dziecku na jej uruchomienie. Niektóre osoby narażone na działanie migającego światła lub pewnych jego naturalnych kombinacji mogą doznać ataku padaczkowego lub utraty przytomności. Powodem wystąpienia tego ataku lub utraty przytomności może być między innymi oglądanie telewizji lub użytkowanie niektórych gier komputerowych. Takie przypadłości mogą wystąpić również u osób, u których nigdy wcześniej nie rozpoznano padaczki, lub które nigdy wcześniej nie doznały ataków padaczkowych. Jeżeli u użytkownika (lub kogoś z jego rodziny) wystąpiły kiedykolwiek objawy padaczki (ataki padaczkowe lub nagłe utraty przytomności) spowodowane migotaniem światła, przed rozpoczęciem gry należy zasięgnąć porady lekarza. Zaleca się, aby rodzice nadzorowali dzieci bawiące się grami komputerowymi. Gdyby u użytkownika lub jego dziecka wystąpiły podczas gry którekolwiek z następujących objawów: zawroty głowy, zaburzenia wzroku, skurcze mięśni oczu lub innych mięśni, utrata przytomności, zaburzenia błędnika, jakiekolwiek mimowolne odruchy lub drgawki, należy NATYCHMIAST przerwać grę i skonsultować się z lekarzem.

W czasie gry należy zachOWać następujące śrOdki OstrOżnOści
Ò Ò Ò Ò Ò Nie siadaj zbyt blisko ekranu. Usiądź w takiej odległości, na jaką pozwala długość kabli. O ile to możliwe, graj na niezbyt dużym ekranie. Staraj się nie grać, jeśli odczuwasz zmęczenie lub senność. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym grasz, jest dobrze oświetlone. Odpoczywaj co najmniej 10 do 15 minut na każdą godzinę gry.

instalacja i rOzgryWka
Wersja płytOWa
Aby zainstalować grę, umieść płytę w napędzie i postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Po pomyślnym zainstalowaniu gry możesz uruchomić ją z menu autoodtwarzania bądź menu przycisku START na pasku zadań systemu Windows. W Windows Vista™ należy wtedy wybrać polecenie GRY, a w starszych wersjach Windows™ polecenie PROGRAMY (lub WSZYSTKIE PROGRAMY).

Wersja ea stOre
Możesz uzyskać dostęp do instrukcji pobrania gry w sekcji Centrum Pomocy EA Store. Ò Po pobraniu gry przez program EA Download Manager pojawi się ikona i komunikat instalacji. Naciśnij ikonę i postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Ò Po zakończeniu się procesu instalacji uruchom grę bezpośrednio z programu EA Download Manager. Uwaga: Do użytkowania niektórych gier wymagany jest pseudonim gracza oraz uwierzytelnienie licencji. Aktywacja tych elementów następuje za pośrednictwem programu EA Download Manager. 

Wskazówki dotyczące instalacji gry
Ò Wymagania systemowe znajdziesz w witrynie www.battlefield2142.ea.com. Ò Miej pod ręką klucz instalacyjny DVD, gdyż będziesz go potrzebować podczas instalacji. Twój klucz jest unikalny, dlatego zachowaj go dla siebie. Ò W trakcie instalacji pojawi się informacja proponująca zainstalowanie programu GameSpy Comrade. Jest on całkowicie opcjonalny i niewymagany do uruchomienia gry Battlefield 2142™: Deluxe Edition. GameSpy Comrade to narzędzie, za którego pomocą można wyszukiwać przeciwników i rozgrywki w sieci. Umożliwia dopasowywanie przeciwników, sprawdzanie statystyk, pobieranie aktualizacji oraz darmowych materiałów. Ò Battlefield 2142: Deluxe Edition obsługuje system komunikacji głosowej (VoIP) z wykorzystaniem mikrofonu i słuchawek (urządzenia te nie są dołączone do gry). Powinny być one podłączone do komputera przed rozpoczęciem instalacji. Instalator gry Battlefield 2142: Deluxe Edition automatycznie uruchomi narzędzie, które ułatwi ich konfigurację i uzyskanie możliwie najlepszej wydajności.

gra Battlefield 2142: Deluxe Edition brzmi najlepiej z kartami sound Blaster®!
Karta Sound Blaster® X-Fi™ firmy Creative to urządzenie zdolne odtwarzać dźwięk w standardzie EAX® ADVANCED HD™, gwarantujące najlepsze doznania słuchowe. Nie tylko pozwala na generowanie oszałamiających efektów EAX® ADVANCED HD™ o doskonałej jakości, ale także na jednoczesne odtwarzanie wielu dźwięków oraz wyjątkowo wysoką wydajność 3D. Efekty dźwiękowe w grze Battlefield 2142: Deluxe Edition zostały spotęgowane poprzez dodanie odgłosów środowiskowych EAX® ADVANCED HD™, zapewniając Ci najlepsze doznania dźwiękowe. Aby cieszyć się pełnią efektów dźwiękowych w grze Battlefield 2142: Deluxe Edition, musisz posiadać jedną z kart z serii Sound Blaster® X-Fi™.

Ważna informacja dotycząca grafiki i zapewnienia jak najlepszych wrażeń podczas gry
Battlefield 2142: Deluxe Edition wykorzystuje najbardziej zaawansowane obecnie techniki generowania obrazu w celu zapewnienia doskonałych efektów specjalnych, odpowiedniej wydajności w czasie rzeczywistym oraz znakomitych wrażeń z rozgrywki. Gra została w większości opracowana i przetestowana na kartach NVIDIA® z serii GeForce™ FX, 6 oraz 7, zaś pełnię wrażeń podczas gry można uzyskać, korzystając z kart NVIDIA GeForce 7. Na karcie z 7 serii GeForce możliwe będzie włączenie wszystkich specjalnych efektów NVIDIA w wyższej rozdzielczości. Ważna uwaga: chcąc zapewnić prawidłowe działanie gry Battlefield 2142: Deluxe Edition, musisz zamknąć wszystkie pozostałe programy i aplikacje przed jej uruchomieniem. Dotyczy to także programów pocztowych, komunikatorów sieciowych, itp. 

SpiS TREŚCi
przyszłość wojny… sterowanie przed grą rozgrywka drużyny i tryb komendanta elementy do odblokowania i modyfikacje gra wieloosobowa tryb dla jednego gracza pozostałe opcje Battlefield 4: northern strike centrum pomocy gwarancja 4 4 8 9 4 7 9     4

WWW.ea.pl zarejestruj się W ea, aBy Być na BieżącO!
Załóż konto użytkownika EA i zarejestruj tę grę, aby otrzymać darmowe kody i podpowiedzi od EA. Trwa to krótko i wymaga niewielkiego wysiłku! Możesz dokonać rejestracji w trakcie instalacji bądź poprzez odnośnik rejestracji elektronicznej, który znajdziesz w menu gry wywoływanym poprzez przycisk START systemu Windows. Możesz także odwiedzić naszą stronę pod adresem www.gamereg.ea.com i tam dokonać rejestracji. Uwaga: Podczas rejestracji gry na koncie użytkownika EA jej numer seryjny zostanie zapisany w dokładnych informacjach o koncie w zakładce „Moje konto”, aby można go było w razie potrzeby łatwo znaleźć. 

Przyszłość wojny…

W roku 2106 świat zamarzł. Po stu latach debat i dyskusji rządy światowe stanęły w obliczu skutków globalnego ocieplenia… Nadeszła kolejna epoka lodowcowa. Szalejące śnieżyce i burze z północy sprawiały, że kolejne miasta i wioski ginęły pod lodem. Dostęp do zasobów naturalnych był coraz bardziej ograniczony. Na całej planecie rozgorzała walka o przetrwanie. Małe konflikty ewoluowały w konfrontacje na wielką skalę. Zdesperowane narody zjednoczyły się w dwóch obozach, tworząc nowe supermocarstwa – europejską UE i rosyjsko-azjatycką KPA. Dzięki wspólnym wysiłkom naukowców, przy wykorzystaniu dostępnych zasobów naturalnych, powstały nowe śmiercionośne technologie wojenne. Niebo zdominowały Tytany – kolosalne pancerniki o gigantycznej sile ognia – a ziemię opanowały opancerzone maszyny kroczące, szybsze i lepiej uzbrojone od piechoty. W roku 2142 te wynalazki na zawsze zmieniły oblicze wojny. Jednak jej cel pozostał ten sam: całkowite zniszczenie wroga.

sterowanie
czynność

RozgRywka i łączność
Komenda
E J/K/L V (komendant)/B (drużyna) ` lub END PAGE UP PAGE DOWN HOME lub CAPS LOCK Q (radio)/T (taktyczne) INS TAB ENTER PRINT SCREEN P ESC Wejście/wyjście (lub katapultowanie się) z pojazdu Rozmowa/czat ogólny/zespołowy/drużynowy Kanał dowodzenia Konsola Głos na tak/akceptuj Głos na nie/odrzuć Ekran drużyny Rozkazy (patrz str. 13) Stwórz drużynę Tablica wyników Ekran odrodzeń/zestaw modyfikacji Zrzut z ekranu Pauza (tylko w trybie dla jednego gracza) Menu główne 

naWigacja
czynność
Pokaż/ukryj mapę Zbliżenie/oddalenie mapy Mapa 3D

komenda
M N Lewy ALT

piechOta
czynność
Ruch do przodu/do tyłu Ruch w lewo/w prawo Strzał z broni Zbliżenie (patrz wskazówka poniżej) Skok/spadochron Sprint/szybkie pływanie Podnieś ekwipunek Zmiana podstawowego trybu ognia Przeładowanie Przełączanie broni Wybór broni 1–6 Kucanie Czołganie się

komenda
W/S A/D LPM PPM SPACJA Lewy SHIFT lub dwukrotne naciśnięcie W G 3 lub obrót kółkiem myszki na trzecie okienko broni i kliknięcie LPM R F lub kółko myszki w górę/w dół 1–6 Przytrzymaj lewy CONTROL Z

Wskazówka: Odblokuj lunetę DysTek w wyposażeniu Zwiadowcy, aby uzyskać większe zbliżenie (dostępne za pomocą kółka myszki). Ò Bieg sprintem i skakanie są wyczerpujące i powodują skracanie paska sprintu. Gdy pasek się wyczerpie, nie możesz dalej biec, ale możesz skakać. Podczas sprintu nie możesz strzelać. Ò Tylko niektóre rodzaje podstawowego uzbrojenia mają więcej niż jeden tryb ognia. 

pOjazdy
Czynność
Przyspieszenie lub jazda do przodu/ hamowanie lub cofanie Skręt w lewo/prawo Podstawowy strzał Strzał z broni dodatkowej/zbliżenie obrazu (tylko czołgi i działa Tytana) Środki zapobiegawcze Przełączenie na pozycję 1–6 w pojeździe Widok ze środka Widok od tyłu/widok od przodu Widok z lotu ptaka Przełączanie widoków kamery

Komenda
W/S A/D SPACJA lub LPM 0 na klawiaturze numerycznej lub PPM SPACJA F1-F6 F9 F10/F11 F12 C

jednOstki naziemne
czynność
Przykucnięcie (tylko maszyna krocząca) Bieg (tylko maszyna krocząca) Swobodny widok (tylko czołg KPA) Odpalenie kapsuły rakietowej (tylko transporter) Dopalacz (tylko szybki BWP)

komenda
Lewy CONTROL Lewy SHIFT lub dwukrotne naciśnięcie W Lewy CONTROL + myszka PPM Lewy SHIFT

jednOstki pOWietrzne
czynność
Dziób w dół/w górę Przechył w lewo/prawo Dopalacz Katapultowanie się i spadochron Przełączanie broni

komenda
Kursory  lub myszka w górę/dół Kursory  lub myszka w prawo/lewo Lewy SHIFT lub dwukrotne naciśnięcie W E, a następnie SPACJA F 

kOmendant
czynność
Włącz/wyłącz ekran komendanta Wybór drużyny 1–9 na ekranie komendanta Wybór wielu drużyn Przewijanie mapy w przybliżeniu Wybór Menu dowodzenia Łączność ze wszystkimi drużynami Łączność z wybranymi drużynami

komenda
CAPS LOCK 1–9 Przytrzymaj lewy CONTROL W/S/A/D LPM PPM V B

7

pRzEd gRą
1. Przed rozpoczęciem gry w Battlefield 2142: Deluxe Edition należy stworzyć profil użytkownika. Przy pierwszym uruchomieniu gry należy się zalogować, podając wszystkie szczegóły Konta EA. Ò Jeśli nie masz Konta EA, kliknij opcję STWÓRZ NOWE KONTO i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Ò Jeśli masz Konto EA, wprowadź nazwę konta i hasło, a następnie kliknij opcję ZALOGUJ SIĘ. Uwaga: jeśli nie pamiętasz nazwy konta lub hasła, kliknij opcję ODZYSKIWANIE KONTA i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. 2. Wybierz opcję STWÓRZ NOWEGO ŻOŁNIERZA, aby nadać mu imię i przejść do ekranu początkowego. Jeśli masz już swojego żołnierza, kliknij jego imię, a następnie kliknij opcję WYBIERZ, aby kontynuować. Ò Jeśli dane imię zostało już wybrane przez innego gracza Battlefield 2142: Deluxe Edition, musisz podać inne. Uwaga: na jednym Koncie EA można mieć maksymalnie czterech aktywnych żołnierzy. 3. Wybierz rodzaj rozgrywki na ekranie początkowym. Ò Aby przejść do trybu sieciowego, wybierz opcję WIELU GRACZY. Na ekranie rozgrywki sieciowej zaznacz serwer na karcie SZYBKA GRA i wybierz opcję DOŁĄCZ DO SERWERA. Ò Aby przejść do trybu rozgrywki dla jednego gracza, wybierz opcję JEDEN GRACZ, a następnie wybierz opcję SZYBKA AKCJA. Ò Na ekranie początkowym można także dostosować opcje gry i inne ustawienia – patrz Pozostałe opcje na stronie 22.

lista znajomych
Lista znajomych umożliwia wysyłanie wiadomości i dołączanie do znajomych w trybie rozgrywki sieciowej. Aby zaprosić gracza do listy swoich znajomych, wprowadź imię jego żołnierza w polu szukania znajomego. Możesz tam również sprawdzić, czy dana osoba jest dostępna w sieci. Kliknij prawą strzałkę, aby wyświetlić listę serwerów: możesz tam sprawdzić, na którym serwerze gra znajoma osoba, i dołączyć do niej. Kliknij „dymek” rozmowy obok imienia znajomego, aby wysłać wiadomość lub dołączyć do rozgrywki.

8

RozgRywka

Czas chwycić za broń i ruszyć do walki z wrogiem. Nowi rekruci powinni uważnie przeczytać wszystkie zawarte tu informacje, natomiast weteranów gier z serii Battlefield mogą zainteresować informacje oznaczone jako NOWOŚĆ, które zawierają opisy nowych funkcji w grze Battlefield 2142, jak również opis nowego widowiskowego trybu Tytanów. Ò Chcesz wiedzieć jak wygrać wojnę? Informacje na ten temat znajdziesz w sekcjach Tryb Tytanów (str. 19) oraz Tryb zdobywcy i tryb zdobywcy z kooperacją (str. 20). Ò Nowi rekruci mogą czuć się zagubieni na polu walki. Aby nauczyć się orientacji w terenie, zapoznaj się z sekcją Ekran gry (str. 11). Ò Zanim opuścisz koszary, naucz się odpowiednio dobierać i obsługiwać swój ekwipunek. Informacje na ten temat znajdziesz w sekcjach Funkcje żołnierzy (str. 10) oraz Elementy do odblokowania i modyfikacje (str. 17).

ekran Odradzania
Zanim ruszysz w bój, musisz wybrać jedną ze stron konfliktu – UE lub KPA – oraz określić swoją funkcję w bitwie o przetrwanie.
Wstąp do armii UE lub KPA Wybrana funkcja jest oznaczona ikoną. Kliknij rodzaj funkcji, aby wybrać ekwipunek żołnierza (patrz Funkcje żołnierzy na str. 10). Wybierz punkt odradzania na mapie. Dostępne są tylko punkty kontrolowane Kliknij zakładkę DRUŻYNA, aby wyświetlić listę aktualnych drużyn (patrz rozdział Drużyny na str. 14).

Wybierz opcję MODYFIKUJ, aby otworzyć okno modyfikacji i odpowiednio zmienić swoje wyposażenie (patrz str. 17). Odblokowane umiejętności są oznaczone tłustym drukiem, a zablokowane są zacienione (patrz Umiejętności na str. 17).

Wybierz opcję GOTOWE, aby dołączyć do bitwy w wybranym

9

Funkcje żOłnierzy
Czas zapoznać się z ekwipunkiem. W grze Battlefield 2142: Deluxe Edition dostępne są cztery funkcje żołnierzy dla każdej ze stron – UE i KPA. Ò Na początku każdy żołnierz dysponuje tylko podstawowym ekwipunkiem, zawierającym nóż i podstawową broń palną. Aby rozszerzyć ten zestaw, zdobywaj punkty i nagrody podczas walki oraz awansuj na kolejne szczeble wojskowej hierarchii (patrz Elementy do odblokowania i modyfikacje na str. 17). Następnie odpowiednio dobieraj sprzęt do sytuacji na polu bitwy (patrz Modyfikacje na str. 18).

zwiadowca
W pełni wyposażony Zwiadowca dysponuje podstawowymi narzędziami jednostek specjalnych, takimi jak ładunki burzące i broń szybkostrzelna, oraz szeroką gamą precyzyjnych karabinów snajperskich, usprawnień i najnowszych metod kamuflażu. Zwiadowca w pełnym rynsztunku pozwala uzyskać taktyczną przewagę nad przeciwnikiem.

szturmowiec
Wyposażenie Szturmowca to połączenie ciężkiej broni przeciwpiechotnej i wojskowej technologii medycznej. Z takim zestawem Szturmowiec potrafi spowodować poważne straty w szeregach przeciwnika, jak również skutecznie ratować swoich żołnierzy. Namierzaj wrogów i likwiduj ich za pomocą karabinu szturmowego lub strzelby montowanej pod lufą, albo ratuj towarzyszy broni za pomocą dystrybutora medycznego i defibrylatora. Ò Aby wyleczyć członka zespołu, chwyć dystrybutor medyczny i stań blisko rannego lub upuść dystrybutor tuż przed nim (LPM). Ò Defibrylator może służyć zarówno do zabijania, jak i do leczenia. Możesz podkraść się do nic nie podejrzewającego przeciwnika i zaaplikować mu najsilniejszy wstrząs w jego dotychczasowym życiu!

mechanik
Jak można się spodziewać, wszystko co posiada Mechanik łączy się bezpośrednio z maszynerią: broń przeciwpancerna, broń przeciwlotnicza i miny, które wraz z umiejętnością wykrywania pojazdów i sprzętu stanowią zagrożenie nawet dla najbardziej zaawansowanych machin wojennych. Imponujący zestaw narzędzi pozwala mu z łatwością naprawiać nawet najcięższe uszkodzenia sprzętu. Ò Aby naprawić pojazd, podejdź do niego z narzędziem naprawczym odpowiednio blisko i naciśnij przycisk strzału. Narzędzie naprawcze zużywa się w miarę jego wykorzystywania, dlatego po całkowitym jego zużyciu należy je naładować, zanim możliwe będzie przeprowadzenie kolejnej naprawy.

żołnierz wsparcia
Zadania tego żołnierza obejmują m.in. dostarczanie amunicji i wykrywanie zakamuflowanej piechoty. Specjalna osłona zapewnia mu ochronę, zaś jego wszechstronne umiejętności pozwalają mu razić wroga z karabinów maszynowych lub dobrze rozmieszczonych wieżyczek strażniczych. Może także unieruchamiać wrogie jednostki granatami EM. Ò Aby uzupełnić amunicję członka zespołu, chwyć dystrybutor amunicji i stań obok partnera lub upuść dystrybutor na ziemię tuż przed nim (LPM).. 

0

Ò Aby dozbroić pojazd, stań w jego pobliżu, trzymając dystrybutor amunicji. Jeśli masz odblokowany zaawansowany dystrybutor amunicji, możesz wskoczyć do pojazdu i dozbrajać żołnierzy z jego wnętrza. Uwaga: więcej informacji na temat wszystkich możliwych do odblokowania elementów wyposażenia żołnierzy znajdziesz w witrynie battlefield.ea.com.

ekran gry
Ekran gry składa się z części głównej, HUD-a (zestawu wskaźników) oraz minimapy. Naucz się odczytywać informacje widoczne na ekranie – czasem szybkie rozeznanie sytuacji może uratować Ci życie.

Rozkaz dowódcy drużyny/wiadomości od członków drużyny

Minimapa

Mapa 3D – odległość od punktu kontrolnego i innych celów strategicznych Członek zespołu Stan magazynka/ wskaźnik przegrzania Zapas amunicji Wskaźnik zdrowia (więcej o leczeniu znajdziesz w sekcji Szturmowiec na str. 10) Pasek sprintu

hud pojazdu
HUD pojazdu posiada wskaźnik zapasu amunicji, uszkodzeń oraz przegrzania (zależnie od modelu). Dodatkowo w lewym dolnym rogu znajduje się wskaźnik pozycji pojazdu. Ò Twoja pozycja jest oznaczona żółtym punktem, członkowie drużyny to punkty zielone, inni żołnierze – punkty białe, a nieokupowane miejsca – punkty szare. 

minimapa
Neutralny punkt kontrolny (szary) Członek zespołu Rozkaz dowódcy drużyny Namierzony punkt Pojazd/jednostka powietrzna Zdobyty punkt kontrolny Działo stacjonarne/artyleria

Ò Na minimapie oznaczane są także własne ostrzały orbitalne i EM.

taBlica WynikóW, dOśWiadczenie i punkty kariery
Przenieś walkę o przyszłość do sieci, aby zwiększyć swój wynik i zdobywać doświadczenie. Wszystko to przekłada się na punkty kariery, od których zależą promocje na kolejne stopnie wojskowej hierarchii. Uwaga: punkty można zdobywać tylko podczas rozgrywki w sieci na serwerach rankingowych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w sekcji Tryb dla wielu graczy na str. 19. Ò Na wynik wpływają rozmaite działania podejmowane na polu walki, od likwidowania żołnierzy przeciwnika po zdobywanie i obronę pozycji kontrolnych. Punkty zdobywasz także, wykonując zadania związane z Twoją funkcją, np. lecząc członków zespołu lub naprawiając pojazdy. Ò W grze Battlefield 2142: Deluxe Edition obowiązuje konsekwentny system punktacji dla każdego żołnierza, więc możesz porównać swoje wyniki z wynikami znajomych i innych graczy z całego świata. Ò Twoje doświadczenie zależy od liczby odznaczeń wojskowych (odznak, baretek i medali) otrzymanych za wykonywanie różnych zadań, a także od liczby punktów premiowych zdobytych podczas gry w drużynie. Na ekranie BFHQ wybierz opcję NAGRODY, a następnie odpowiednią zakładkę i zaznacz nagrodę, której jeszcze nie masz, aby dowiedzieć się, jak ją zdobyć. Wynik i doświadczenie składają się na punkty kariery. Po zdobyciu odpowiedniej ich liczby awansujesz na kolejny stopień wojskowy. Łącznie dostępnych jest czterdzieści stopni. Ò Poza standardowymi stopniami wojskowymi, w grze Battlefield 2142: Deluxe Edition dostępne są trzy dodatkowe stopnie Naczelnego Oficera (Generał dywizji, Generał broni i Wódz Naczelny). Są one przyznawane lub odbierane na podstawie dokonań w rozgrywkach sieciowych w danym tygodniu. 

punkty odblokowania
Wyższy stopień wojskowy to nie tylko prestiż. Awans w hierarchii daje także punkty odblokowania. Dzięki nim zyskujesz dostęp do broni i umiejętności, których można użyć do modyfikacji żołnierza (patrz Modyfikacje na str. 18).

Wskazówka: Możesz zabijać wrogów nożem w walce bezpośredniej i kolekcjonować nieśmiertelniki jako trofea wojenne.

tablica wyników
W trakcie rozgrywki naciśnij i przytrzymaj klawisz TAB, aby wyświetlić tablicę wyników. Aby uaktywnić myszkę w tabeli wyników, wciśnij PPM. Wybierz opcję GRACZE lub DRUŻYNY, aby wyświetlić przekrojowe wyniki. Wybierz opcję ZARZĄDZANIE, aby zaprosić gracza do listy znajomych lub wyciszyć jego kanał głosowy (VoIP). Kliknij opcję SERWER, aby wyświetlić informacje o serwerze i głosować na mapy.

łącznOść—menu rOzkazóW
Rozkazy to wyskakujące okienka menu, które umożliwiają szybkie wysyłanie wcześniej zdefiniowanych komunikatów w ogniu walki. Ò Jeśli chcesz wysłać wiadomość do zespołu lub drużyny, naciśnij i przytrzymaj klawisz Q, aby otworzyć menu rozkazów radiowych, a następnie zaznacz wiadomość i kliknij ją. Wiadomości są kierowane automatycznie: np. prośby o transport docierają do wszystkich członków drużyny w pojazdach, a prośby o naprawę otrzymują tylko Mechanicy. Wskazówka: Aby poinformować członków zespołu o pozycji wrogiej jednostki lub żołnierza, nakieruj celownik na zauważony cel, otwórz menu rozkazów radiowych i wybierz wiadomość centralną – ZAUWAŻONO. Ò Jeśli chcesz wydać rozkaz taktyczny lub poprosić o rozkazy (żołnierze poszczególnych funkcji, dowódcy i komendanci mają do wyboru różne komendy), naciśnij i przytrzymaj klawisz T, aby otworzyć menu rozkazów taktycznych, a następnie zaznacz wiadomość i kliknij ją. 

dRużyny i TRyb komEndanTa
dOłączanie dO drużyny i tWOrzenie Własnej

Współpracuj z innymi graczami jako żołnierz dowolnej funkcji, poprowadź ich do walki jako dowódca drużyny lub przejmij dowodzenie całą bitwą jako komendant. Klucz to łączność – wydawaj rozkazy i zgłaszaj prośby w całym łańcuchu dowodzenia za pomocą menu rozkazów lub kanału łączności głosowej (VoIP).

Wykonuj rozkazy dowódcy drużyny i pomagaj jej członkom, aby powiększać swój wynik i zdobywać doświadczenie. Ò Aby dołączyć do istniejącej drużyny, otwórz ekran wyboru punktu odradzania, naciskając klawisz CAPS LOCK – wyświetl wtedy lista drużyn. Kliknij opcję DOŁĄCZ, aby dołączyć do istniejącej drużyny. Ò Aby stworzyć własną drużynę, z listy drużyn na ekranie wyboru punktu odradzania wybierz opcję STWÓRZ lub WŁASNA DRUŻYNA lub naciśnij klawisz INSERT na ekranie gry.

punkty drużyny i ulepszenia polowe
Będąc członkiem drużyny, możesz odblokowywać ulepszenia polowe, aby tymczasowo zmodyfikować swoje wyposażenie (patrz str. 18). Jest to znakomity sposób na wypróbowanie nowego sprzętu, który będzie można odblokować po uzyskaniu odpowiedniego stopnia wojskowego. Po dołączeniu do drużyny w lewym górnym rogu HUD-a pojawia się pasek ulepszeń polowych. Wykonywanie zadań na rzecz drużyny (np. leczenie jej członków, naprawianie pojazdów lub zabijanie wrogów) w pobliżu miejsca wydania rozkazu przez dowódcę powoduje zapełnianie się paska. Gdy pasek wypełni się całkowicie, zostanie odblokowane ulepszenie polowe. Naciśnij klawisz CAPS LOCK, aby wyświetlić elementy możliwe do odblokowania, i wybierz jeden z nich. Twój żołnierz będzie mógł z niego korzystać od następnego odrodzenia. Uwaga: ulepszenia polowe pozostają odblokowane tylko na jednym serwerze. 

4

dOWódca drużyny
Po stworzeniu drużyny automatycznie stajesz się jej dowódcą. Możesz także przyjąć tę funkcję, gdy dołączasz do istniejącej drużyny, naciskając klawisz PAGE UP po wyświetleniu odpowiedniego komunikatu. Ò Jako dowódca drużyny podlegasz komendantowi. Klawisze PAGE UP i PAGE DOWN służą odpowiednio do akceptowania lub ignorowania jego poleceń. Elementy do odblokowania przez dowódcę drużyny: są one dostępne tylko dla dowódców i mogą przesądzać o przewadze danej drużyny (patrz str. 17).

rozkazy i prośby
Naciśnij klawisz T, aby otworzyć menu rozkazów taktycznych w celu zgłoszenia komendantowi prośby o wsparcie. Dostępne są także rozkazy kontekstowe: nakieruj celownik na cel, punkt kontrolny czy też inny obiekt – bezpośrednio lub na mapie 3D – i naciśnij środkowy przycisk. Ò Naciśnij klawisz Q, aby otworzyć menu rozkazów radiowych w celu nawiązania łączności ogólnej (patrz str. 13). Ò Rozkazy i prośby można także wydawać i zgłaszać za pośrednictwem ekranu wyboru punktu odradzania: wciśnij PPM na miejscu lub obiekcie na mapie i wybierz odpowiednie polecenie z rozwijanego menu.

kOmendant
Wydawaj rozkazy żołnierzom i poprowadź swoją armię do zwycięstwa. Ò Aby zgłosić chęć objęcia funkcji komendanta, otwórz okno drużyny (naciśnij klawisz HOME lub CAPS LOCK), a następnie kliknij opcję ZGŁOŚ SIĘ. Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie przyjęte (pierwszeństwo mają gracze z wyższym stopniem), naciśnij klawisz PAGE UP, aby zostać komendantem, albo PAGE DOWN, aby odmówić.

ekran kOmendanta
Naciśnij klawisz CAPS LOCK, aby wyświetlić ekran komendanta. Dostępne na mapie zakładki zawierają wszystkie informacje potrzebne do dowodzenia podczas wojny. Poza informacjami o DRUŻYNACH (patrz poniżej) i MINIMAPĄ masz także do wyboru następujące polecenia na karcie pomocy: ZAOPATRZENIE OSTRZAŁ EM ŚLEDZENIE SAT UAV Rozkaz zrzutu zaopatrzenia. Rozkaz rozpoczęcia ostrzału EM. Rozkaz przeskanowania mapy w celu tymczasowego ujawnienia pozycji wroga. Rozkaz przeprowadzenia miejscowego (dokładniejszego) rozpoznania pozycji wroga z użyciem sond UAV.

OSTRZAŁ ORBITALNY Rozkaz rozpoczęcia ostrzału orbitalnego (tylko w trybie zdobywcy). 

Ò Kliknij opcję REZYGNACJA, aby zrezygnować z funkcji komendanta. Ò W trybie Tytanów możesz także przemieszczać Tytana za pomocą funkcji PRZEMIEŚĆ TYTANA. Ò Skanowanie jest dostępne tylko dla komendanta. Drużyny nie mogą zgłaszać (ani przyjmować) próśb o wykonanie tego zadania. Ò Kliknij LPM na mapie, aby zmienić lokalizację. Widok mapy można przybliżać i oddalać za pomocą kółka myszki.

informacje o drużynie
Po otwarciu karty drużyny nakieruj kursor myszki na numer drużyny lub kliknij go, aby wyświetlić szczegółowe informacje.
Aktualne rozkazy drużyny Status VoIP Dowódca drużyny Radio – wciśnij PPM, aby wydać rozkaz Funkcje członków drużyny (żołnierze w pojazdach są oznaczeni ikoną pojazdu) Odblokowane elementy używane Członkowie drużyny i ich funkcje (pierwsza ikona) Aktualny rozkaz wybranej drużyny

Wydawanie rozkazów
Ò Na ekranie trybu komendanta wybierz drużynę (lub drużyny), wciśnij PPM na docelowym miejscu na mapie, a następnie wybierz rozkaz dla tego celu. Ò Naciśnij klawisz T, aby otworzyć menu rozkazów taktycznych w celu wydania rozkazu w polu: nakieruj celownik na cel – bezpośrednio lub na mapie 3D – i wybierz rozkaz. Aby wydać rozkaz kontekstowy, użyj przycisku środkowego. 

ElEmEnTy do odblokowania i modyfikaCjE

Za każdym razem, gdy zgromadzisz wystarczającą ilość punktów, aby awansować na wyższy stopień wojskowy, możesz odblokować jeden z elementów. Jest to nowy sprzęt lub umiejętności, które pozwalają modyfikować wybrane funkcje żołnierzy na polu walki. Ò Po uzyskaniu możliwości odblokowania elementu na ekranie zakończenia rundy pojawia się odpowiedni komunikat. Wybierz element do odblokowania, którego chcesz użyć podczas następnej rundy rozgrywki. Ò Jeśli nie chcesz od razu odblokować elementu, możesz to zrobić później na ekranie początkowym. Kliknij przycisk ODBLOKUJ, aby przejść do menu BFHQ, ELEMENTY DO ODBLOKOWANIA i tam dokonać wyboru. Uwaga: elementy do odblokowania są dostępne niemal natychmiast – nie trzeba już ponownie uruchamiać gry, aby wypróbować nowiutki sprzęt. Wystarczy skorzystać z opcji MODYFIKUJ na ekranie odradzania, aby wybrać nowe wyposażenie na kolejną rundę. W grze dostępne są trzy rodzaje elementów do odblokowania – sprzęt, umiejętności i elementy dla dowódcy drużyny. Każdy z nich ma inne zastosowanie.

sprzęt
Większość elementów do odblokowania dotyczy sprzętu żołnierzy. Takie elementy mogą być wykorzystane tylko po wybraniu funkcji (Zwiadowca, Szturmowiec, Mechanik lub Żołnierz wsparcia), do których są przyporządkowane. Ò Obowiązuje ustalona kolejność odblokowywania elementów. Ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać dostęp do nowego uzbrojenia, trzeba najpierw odblokować elementy, takie jak akcesoria i miny. Ò Możesz odblokować po kilka elementów dla każdej funkcji, aby zyskać niewielką przewagę w każdej z nich, lub skupić się na jednej, aby móc szybciej korzystać z jej pełnego potencjału.

umiejętnOści
Są to ogólne usprawnienia, które zwiększają efektywność wszystkich funkcji.

elementy dla dOWódcy drużyny
Te elementy nie są zależne od funkcji i mogą być wykorzystywane tylko przez dowódcę drużyny mającego pod sobą żołnierzy. Pozwalają one uzyskać przewagę taktyczną, ofensywną lub defensywną podczas dowodzenia drużyną. Ò W danym momencie można korzystać tylko z jednego elementu dla dowódcy drużyny. Wskazówka: LDD (lokalizator dowódcy drużyny) powala żołnierzom odradzać się w pobliżu swojego dowódcy, oszczędzając cenny czas na polu bitwy. 

7

mOdyFikacje
Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać sprzęt przed przystąpieniem do walki. Potem możesz modyfikować wybrany ekwipunek, reagując na zmieniające się warunki na froncie. Kliknij zakładkę Modyfikuj przy swojej funkcji, aby wyświetlić odpowiedni ekran. Ò Dostępne bronie, akcesoria i elementy dla dowódcy drużyny są wyświetlane po prawej stronie. Najedź kursorem myszki na dowolny element, aby wyświetlić informacje na jego temat. Ò Kliknij elementy, które chcesz wybrać, a następnie przeciągnij i upuść je w wolnych miejscach nad swoim żołnierzem, aby zmodyfikować jego wyposażenie. Wybrana funkcja jest oznaczona na ciemnoszaro. Ò Zaznacz lub usuń zaznaczenie pola wyboru ZAŁÓŻ CIĘŻKI PANCERZ, aby założyć ciężki lub lekki pancerz. Lekki pancerz nie chroni tak dobrze jak ciężki, ale pozwala szybciej biegać i odzyskiwać siły. Modyfikacja funkcji pozwala lepiej wykorzystywać posiadane umiejętności. Na przykład, dzięki zmodyfikowanej funkcji Zwiadowcy możesz: Ò Osłaniać ogniem z karabinu snajperskiego przemieszczających się członków zespołu, korzystać ze stabilizatora lunety i większego zbliżenia obrazu w celu neutralizacji wrogich celów. Ò Wcielać się w rolę żołnierza jednostek specjalnych i używać aktywnego kamuflażu do podkradania się pod punkty oporu przeciwnika i zakładania tam ładunków burzących RDX. Wypróbuj różne kombinacje w zależności od zmieniającej się sytuacji. 

8

gRa wiElooSobowa
tryB tytanóW

Wybierz opcję WIELU GRACZY, aby grać w Internecie lub sieci lokalnej. Uwaga: punkty można zdobywać tylko podczas rozgrywki w sieci na serwerach rankingowych.

Tryb Tytanów (niedostępny w trybie dla jednego gracza) to nowy, widowiskowy tryb rozgrywki w grze Battlefield 2142: Deluxe Edition. Ciężkozbrojne okręty bojowe – Tytany – dominują na niebie, zapewniając komendantom obu stron doskonale chronione centrum dowodzenia. Zwycięzcą zostaje gracz, który zniszczy Tytana przeciwnika, jednocześnie odpierając jego ataki na własny okręt. W tym trybie liczy się przede wszystkim współpraca w zespole, taktyka i oczywiście morderczy ostrzał rakietowy przeciwnika. Wskazówka: Na ekranieTrybu dla wielu graczy wybierz opcję PORADNIK DLA TYTANÓW, aby uzyskać pełną odprawę dotyczącą Tytanów.
Zacienienie sylwetki Tytana oznacza stan jego kadłuba

Zewnętrzna linia oznacza stan osłony Tytana

Opanuj wyrzutnię, aby móc wystrzeliwać rakiety i niszczyć osłonę Tytana. Neutralne wyrzutnie są oznaczone kolorem szarym.

Pozycja wrogiego Tytana 

9

Aby zniszczyć wrogiego Tytana: 1. Aby zniszczyć osłony Tytana, opanuj wyrzutnię rakiet na mapie. Kontrolowana wyrzutnia automatycznie wystrzeliwuje rakiety w regularnych odstępach czasu, aż do jej przejęcia lub zneutralizowania przez wroga. Wskazówka: Naciśnij klawisz T, gdy stoisz w pobliżu wyrzutni, aby wyświetlić licznik czasu pozostałego do wystrzelenia kolejnej rakiety. Ò Komendanci mogą przemieszczać Tytany nad polem bitwy, zamieniając w dymiące zgliszcza wszystko, co znajduje się pod nimi. Po zniszczeniu osłon znajdź transporter, podjedź w pobliże wrogiego Tytana i przygotuj kapsuły rakietowe do wystrzelenia na pokład statku. Lecąc w powietrzu postaraj się tylko sterować kapsułą w odpowiednim kierunku. Ò Działa Tytana są jego głównym środkiem obrony przed nadlatującymi kapsułami. Nie są one jednak chronione przez osłonę, możesz je więc uciszyć za pomocą czołgów, maszyn kroczących i artylerii przeciwlotniczej. Po dostaniu się na pokład Tytana staraj się zniszczyć konsole blokujące dostęp do jego reaktora. Najprościej użyć do tego celu materiałów wybuchowych, ale można też zniszczyć konsolę z broni podstawowej. Ò Jeśli w drużynie znajduje się żołnierz wsparcia z odblokowanym zaawansowanym dyspozytorem amunicji, jej członkowie są na bieżąco dozbrajani podczas walk na pokładzie wrogiego Tytana. Ò Dowódca drużyny może umieścić sygnalizator odradzania w pobliżu Tytana, aby ułatwić dostęp na jego pokład nieuważnym członkom swojej drużyny, których dopadła zbłąkana kula. Znajdź i zniszcz centralny reaktor Tytana, a następnie przygotuj się do ucieczki, jeśli nie chcesz uczestniczyć w jego spektakularnym końcu. Wskazówka: Istnieje kilka metod zniszczenia Tytana – można na przykład zdobyć wystarczającą liczbę wyrzutni i po prostu razić go rakietami, aż zamieni się w kupę złomu…

2.

3.

4.

tryB zdOByWcy i tryB zdOByWcy z kOOperacją
Klasyczny tryb walki i zdobywania terenu, któremu seria gier Battlefield zawdzięcza swą popularność, jest dostępny także w Battlefield 2142. W obu trybach zdobywcy celem gracza jest doprowadzenie liczby kuponów przeciwnika do zera. Zabicie każdego wrogiego żołnierza odejmuje przeciwnikowi jeden kupon, a zdobywanie punktów kontrolnych na mapie (patrz obok) uruchamia odliczanie kuponów. Ò W trybie zdobywcy z kooperacją gracze stają naprzeciw siebie w okopach lub tworzą zespoły z botami sterowanymi przez komputer. Gracze mogą stanąć po dowolnej ze stron i obowiązują ich te same zasady, co w zwykłej rozgrywce w trybie zdobywcy. 

0

punkty kontrolne
Punkty kontrolne w grze Battlefield 2142: Deluxe Edition pełnią dwie funkcje. Po pierwsze, mogą być zdobywane przez obydwie strony. Aby zająć punkt kontrolny, stań w jego pobliżu. Wezwij więcej członków zespołu, aby przyspieszyć jego zdobycie. Ò Zespół, który ma więcej członków w zasięgu punktu kontrolnego, utrzymuje lub przejmuje kontrolę nad punktem. Punkt kontrolny pełni także rolę punktu odradzania, pozwalając żołnierzom kontrolującej go strony na odradzanie się właśnie w tym miejscu. Niektóre punkty kontrolne nie mogą zostać zdobyte: są one oznaczone na minimapie czerwonym znakiem zakazu.

rOzgryWka sieciOWa
Na ekranie trybu dla wielu graczy wybierz opcję W SIECI, a następnie dołącz do rozgrywki sieciowej, aby móc zmierzyć się graczami Battlefield 2142 z całego świata. Możesz korzystać z łączności głosowej (VoIP), aby koordynować swoje działania z resztą drużyny. DO GRY WYMAGANA JEST REJESTRACJA PRZEZ INTERNET. WYMAGANE JEST POŁĄCZENIE Z INTERNETEM. REGULAMIN SERWISU EA ONLINE ORAZ AKTUALIZACJE MOŻNA ZNALEŹĆ NA STRONIE WWW.EA.PL. ABY ZAREJESTROWAĆ SIĘ W SIECI, MUSISZ MIEĆ SKOŃCZONE 16 LAT. EA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZAPRZESTANIA ŚWIADCZENIA USŁUG SIECIOWYCH DO NINIEJSZEJ GRY. GRA ZAWIERA OPROGRAMOWANIE, KTÓRE ZBIERA DANE NIEZBĘDNE DO WYŚWIETLANIA REKLAM PODCZAS GRY W SIECI. Aby rozpocząć, na ekranie rozgrywki sieciowej wybierz jedną z poniższych opcji: SZYBKA GRA ZAAWANSOWANE Od razu rzuć się w wir walki. Wybierz z listy dostępny serwer i kliknij opcję DOŁĄCZ DO SERWERA. Możesz zawęzić wybór serwerów, ustawiając odpowiednie preferencje lub filtry, np. rozmiar mapy, własny ostrzał i inne. Możesz także stworzyć listę ulubionych serwerów, aby ułatwić wybór. Służy do tego ikona +.

Uwaga: aby wyświetlić tylko serwery rankingowe, zaznacz pole „Rankingowe”. Punkty można zdobywać tylko na serwerach rankingowych. HISTORIA Możesz wyświetlić listę serwerów, na których już grałeś, i wybrać jeden z nich. 

pOłączenie lOkalne
Wybierz opcję LOKALNIE, aby dołączyć do lokalnej rozgrywki lub stworzyć własną. Wymagane jest połączenie z siecią LAN. DOŁĄCZ Wybierz dostępną rozgrywkę w sieci LAN. Kliknij opcję AKTUALIZUJ LISTĘ, aby odświeżyć listę, i wybierz opcję DOŁĄCZ DO SERWERA, aby rozpocząć rozgrywkę. Stwórz lokalną rozgrywkę według własnych upodobań. Wybierz tryb gry i mapy (w tym liczbę graczy), dostosuj ustawienia, nazwij serwer oraz, w razie potrzeby, ustal hasło. Kliknij opcję URUCHOM SERWER, aby rozpocząć rozgrywkę.

STWÓRZ

Wynajem serWera
Istnieje możliwość wynajęcia wydajnego, dedykowanego serwera i stworzenia własnej rozgrywki sieciowej. Wybierz opcję WYNAJMIJ SERWER, a następnie kliknij opcję DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ, aby otworzyć w przeglądarce stronę wynajmu i uzyskać szczegółowe informacje.

TRyb dla jEdnEgo gRaCza

Zanim zmierzysz się z innymi graczami w sieci, opanuj umiejętności swojego żołnierza w trybie dla jednego gracza. W ten sposób najlepiej unikniesz szybkiej porażki na publicznym polu bitwy. Ò Wybierz opcję SZYBKA AKCJA, aby rozpocząć rozgrywkę na losowo wybranej mapie (pięć map dla 16 graczy w trybie zdobywcy z kooperacją) lub stworzyć listę gier. Ò Za pomocą suwaków ustal liczbę rund na mapie i poziom SI botów przeciwnika (poziom botów).

pozoSTałE opCjE
ekran BFhQ
Tu możesz wyświetlić TWOJE STATYSTYKI, ELEMENTY DO ODBLOKOWANIA i NAGRODY, a także sprawdzić swoje miejsce w RANKINGACH.

ekran Opcji
Tu możesz zmienić opcje GRY, STEROWANIA, GRAFIKI oraz DŹWIĘKU, aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie funkcje gry Battlefield 2142: Deluxe Edition.

ekran spOłecznOści
Tu możesz sprawdzić najnowsze WIADOMOŚCI EA, poznać AUTORÓW gry Battlefield 2142: Deluxe Edition, uruchomić WŁASNĄ GRĘ lub pobierać i oglądać rozegrane bitwy za pomocą funkcji BATTLERECORDER. 

baTTlEfiEld 2142: noRThERn STRikE
Uwaga: Nowe elementy wprowadzone w tym pakiecie dodatkowym dostępne są jedynie w trybie dla wielu graczy.

przyszłOść WOjny
Europa Środkowa, 2145. W trzy lata po rozpoczęciu najbardziej rozpaczliwego konfliktu w historii ludzkości, Europa staje w ogniu wojny mimo coraz niższych temperatur. Podczas gdy większość armii UE została związana w zaciekłych walkach na Południu, siły Koalicji Panazjatyckiej wkraczają bez oporu do samego serca Europy, zajmując najlepiej nadające się do obrony pozycje w miastach i górach. Obie strony konfliktu przygotowują się do nowego rodzaju wojny. Klaustrofobiczne otoczenie wymusza nowy typ prowadzenia walki - zaciekłe, bezpośrednie starcia piechoty wspieranej przez szybkie i potężne jednostki mobilne. W rozpoczętym wyścigu o supremację technologiczną opracowano latający ścigacz KPA oraz pancerną machinę bojową UE, które zapewniają wsparcie żołnierzom na ogarniętym chaosem froncie. Gdy siły UE przygotowują się do odzyskania kontroli nad swoją ojczyzną, przyszłość kontynentu zależy od wyniku serii krwawych bitew, które zdecydują o tym, kto przetrwa, a kto zginie pod lodową skorupą. 

mapy W eurOpie
mOst W remagen
W miarę jak linia europejskiego kontrataku przesuwała się przez Niemcy, zamarznięty Ren - praktycznie niemożliwa do przejścia bariera popękanych lodowców - raz jeszcze stał się strategiczną linią obrony. 7 marca 2145, dokładnie 200 lat po dniu, w którym 9 Amerykańska Dywizja Pancerna pokonała podczas II wojny światowej most w Remagen, wojska europejskie przypuściły śmiały atak na pola lodowe, w nadziei, że uda się zdobyć przyczółek na wschodnim brzegu Renu. Mapa ta dostępna jest w trybie Tytana oraz „Zdobywca: linie szturmu” (patrz str. 29). Znajdują się na niej drapacze chmur, autostrada, stacje kolei jednotorowej oraz zamarznięta rzeka z zawieszonym nad nią mostem. Obie armie mają dostęp do nowych pojazdów oraz do maszyn kroczących. W rozgrywce dla 64 osób, obie armie mają także do dyspozycji wozy transportowe, dodatkowo armia UE ma latające transportowce do ataków z powietrza. W trybie Tytana można korzystać ze wszystkich pojazdów oprócz czołgów oraz Goliata A-3.

pOrt BaWaria
Baza zaopatrzeniowa dla Tytanów w Porcie Bawaria, znajdująca się wysoko w Alpach, była niegdyś ważną twierdzą sił UE, które chcą ją teraz odzyskać z powrotem. KPA posiada dobrą pozycję obronną, ale armia UE jest zdecydowana przejąć kontrolę nad tym kluczowym punktem i przerwać łańcuch zaopatrzeniowy Tytanów KPA. Mapa ta dostępna jest w trybie Tytana oraz „Zdobywca: linie szturmu”. Znajduje się na niej pokryta śniegiem równina prowadząca do pionowego zbocza górskiego. Żołnierze UE muszą dostać się do stacji dokujących na szczycie zbocza za pomocą kapsuł rakietowych, zanim rozpocznie się walka. Magazyny w centrum są otoczone przez opancerzone wieże obronne. Każda ze stron ma dostęp do swoich nowych pojazdów oraz do maszyn kroczących. Siły UE mają także transportery piechoty. W trybie „Tytan” obie strony mają do dyspozycji transport powietrzny oraz bojowe pojazdy latające.

WyzWOlenie lipska
Późnym latem 2145 roku wojska UE odzyskały większość ziem Europy Zachodniej i leżało przed nimi serce dawnych Niemiec Wschodnich. Podczas gdy zbliża się nadejście arktycznej zimy, UE przygotowuje nocny szturm na Lipsk, ostatnią twierdzę wojsk KPA w Europie. Mapa ta dostępna jest w trybie „Zdobywca: linie szturmu”. Znaleźć można na niej zniszczonego Tytana w miejskim parku, bazy obronne KPA oraz łatwy do obrony kanał rozdzielający miasto na dwie części. Siły UE ustawiły stacjonarne wyrzutnie kapsuł w pobliżu kanału, aby wspomóc szturm swojej piechoty. Obie armie mają dostęp do nowych pojazdów i maszyn kroczących. Siły UE mogą używać szybkich bojowych wozów piechoty (BWP) w trybie gry dla 64 osób. 

4

pOjazdy dO Walki z piechOtą
Ukształtowanie pola walki stwarza okazję do nagłych i zaciekłych potyczek - dlatego każda ze stron przygotowała nowy pojazd, który ma pomóc jej żołnierzom wyjść zwycięsko ze starcia. Żołnierze KPA nie mogą używać Goliata UE, ale Hachimoto Typu 36 należący do sił KPA może być wykorzystywany przez obie armie.

gOliat a–
UE stworzyła mobilną fortecę, która może przewozić kilku pasażerów i z zabójczą skutecznością neutralizować opór wrogiej piechoty na obszarach miejskich. Goliat porusza się powoli, ale może wytrzymać właściwie każdy atak — nawet taki przeprowadzony z wykorzystaniem uzbrojenia przeciw pojazdom — a to dzięki swojemu regenerującemu się pancerzowi. Znajdując się wewnątrz tego pojazdu, jesteś całkowicie chroniony przed ostrzałem wroga. Jako kierowca masz do dyspozycji działo rozrzutowe do walki z wrogimi żołnierzami na małe odległości, zaś przeciw pojazdom możesz wykorzystać zaawansowaną technicznie wyrzutnię pocisków, które namierzają cel, wykorzystując jego sygnaturę magnetyczną. Goliat posiada także dwa miejsca dla grenadierów oraz dwa obrotowe stanowiska karabinów maszynowych. Możesz używać Goliata jako ruchomego punktu odrodzeń. Pozwala on także na leczenie i dozbrajanie żołnierzy znajdujących się w jego promieniu zaopatrzenia. 

komórki regeneracyjne
W kadłub Goliata wmontowanych jest kilka komórek regenerujących, które automatycznie naprawiają uszkodzenia pojazdu. Choć znajdują się one na zewnątrz pojazdu, podatne są jedynie na ostrzał z broni przeciwpancernej. Każda komórka wpływa na szybkość naprawy, więc im więcej komórek jest aktywnych, tym szybciej mogą naprawić pojazd. Kiedy połowa komórek zostanie zniszczona, szybkość naprawy zmniejszy się również o połowę i ataki zaczną powodować poważne uszkodzenia pojazdu. Komórki zmieniają swój wygląd w zależności od ich stanu:

W pełni działająca komórka jest czarna z błękitną otoczką.

Kiedy pojazd zostanie uszkodzony, komórki zaczynają pulsować na bladoniebiesko w trakcie naprawy.

Po zniszczeniu komórki pozostaje po niej jedynie wypalone miejsce i nie może już ona wpływać na naprawę pojazdu.

Wszyscy pasażerowie pojazdu mogą na ekranie zobaczyć stan systemu naprawczego:

Czarne komórki zostały zniszczone.

Błękitne komórki funkcjonują normalnie. 

hachimOtO typ 
Siły KPA potrzebowały szybkiego, niskolatającego pojazdu bojowego, stworzonego do błyskawicznych ataków na wrogie pojazdy i jednostki. Szybkość ma jednak swoją cenę, gdyż pancerz Hachimoto może wytrzymać jedynie ostrzał z broni małokalibrowej lub karabinów maszynowych, a dodatkowo zarówno pasażer jak i kierujący pozostają odsłonięci. Choć kierowca ma ograniczone uzbrojenie, na pozycji strzelca dostępny jest potężny, obrotowy wyrzutnik granatów oraz zdalnie kierowane pociski przeciw pojazdom.

Odznaczenia i elementy dO OdBlOkOWania
Odznaczenia
W grze Battlefield 2142: Northern Strike wprowadzono 11 nowych odznaczeń, które są przyznawane za osiągnięcia w czasie walki. Można je obejrzeć na ekranie BFHQ: Ò Otrzymaj szpilę za udział w szturmie, zdobywając bazę KPA w nowym trybie gry - Zdobywca: linie szturmu. Zapewnia 10 punktów doświadczenia, ale bez punktów odblokowania. Ò Każda z sześciu nowych odznak oraz czterech baretek zapewnia jeden punkt odblokowania, który możesz wykorzystać do udostępnienia dowolnych elementów - zarówno z podstawowej wersji gry, jak i z pakietu dodatkowego (jeśli udało Ci się osiągnąć szczyt odpowiedniego drzewka elementów do odblokowania). Odznaki i baretki nie dają punktów doświadczenia. Uwaga: wciąż otrzymujesz punkty odblokowania przy każdym awansie na nowy stopień. 

7

elementy dO OdBlOkOWania
W grze Battlefield 2142: Northern Strike dostępnych jest 10 nowych elementów do odblokowania każdy znajduje się na szczycie odpowiednich drzewek. Stają się dostępne dopiero po odblokowaniu reszty elementów z danego drzewka. Lista nowych elementów znajduje się poniżej.

Wabik snajpera ds-
Funkcja: Zwiadowca Drzewko elementów do odblokowania: Snajper Ò Emituje fałszywą sygnaturę celu dla samolotów bezzałogowych, która likwiduje Twoją pozycję na radarze wroga, tak długo, jak znajdujesz się w obrębie 60 metrów od urządzenia. Na radarze swoich towarzyszy wyglądasz normalnie. Ò Wabik widoczny jest zarówno dla sojuszników jak i wrogów. Można go ostrzelać, a także użyć ponownie.

Wabik na miny mmB-
Funkcja: Mechanik Drzewko elementów do odblokowania: Pomocnicze Ò Jeśli zostanie rzucony w obręb 20 metrów od miny z czujnikiem ruchu, powoduje aktywację miny, która zbliża się do wabika i wybucha w sześć sekund po dojściu do niego. Ò Działa ze wszystkimi rodzajami min.

powiększenie magazynka pm
Funkcja: Mechanik Drzewko elementów do odblokowania: Obrona Ò Zwiększa pojemność magazynka pistoletu maszynowego. Ò Dla UE pojemność zwiększa się do 35 pocisków. Ò Dla KPA pojemność zwiększa się do 40 pocisków.

udoskonalony kamuflaż tl-sc
Funkcja: Zwiadowca Drzewko elementów do odblokowania: Komandos Ò Występuje jako ulepszenie baterii. Ò Po zastosowaniu kamuflażu optycznego czas działania kamuflażu aktywnego wzrasta do 28 sekund.

sonar piechoty ids-
Funkcja: Żołnierz wsparcia Drzewko elementów do odblokowania: Ciężkie wsparcie Ò Przyczepia się do wszystkiego, działa jak sonar rozstawienia i może być wielokrotnie wykorzystywany. Ò Pokazuje piechotę wroga w promieniu 40 metrów na minimapach członków drużyny.

udoskonalony magazynek
Funkcja: Szturmowiec Drzewko elementów do odblokowania: Piechota Ò Zwiększa zarówno pojemność jak i liczbę przenoszonych magazynków. Ò Dla wyrzutni rakiet i strzelb podczepianych do karabinu szturmowego – amunicję można wykorzystać w obu tych broniach jednocześnie.

clark -rdX
Funkcja: Żołnierz wsparcia Drzewko elementów do odblokowania: Bliskie wsparcie Ò Wystrzeliwuje mały ładunek wybuchowy, który przyczepia się do pojazdów oraz obiektów. Wydaje dźwięk ostrzegawczy przy wystrzale i wkrótce potem eksploduje, niezależnie od tego, czy trafił w cel. Ò Cztery ładunki na magazynek, pięć magazynków.

granat radarowy cm-n

Funkcja: Szturmowiec Drzewko elementów do odblokowania: Sanitariusz Ò Wrogowie w zasięgu 25 metrów zostają pokazani na minimapie. Ò Po pięciu sekundach następuje samozniszczenie. 

8

sl-rpu
Funkcja: Gracz Drzewko elementów do odblokowania: Dowódca drużyny Ò Członkowie drużyny dowódcy odradzają się szybciej. Ò Dostępne jedynie dla dowódców wyposażonych w lokalizator dowódcy drużyny.

Buty z amortyzatorem saB-b
Funkcja: Gracz Drzewko elementów do odblokowania: Zdolności gracza Ò Zmniejszają utratę zdrowia po upadku. Ò Skracają czas odnowienia wskaźnika sprintu.

tryB gry zdOByWca: linie szturmu
W tym nowym, ekscytującym trybie gry dla wielu osób atakujący muszą utrzymać wszystkie pozostałe punkty kontrolne na mapie, zanim zdołają zdobyć bazę obrońców. Wygrywa strona, która zredukuje liczbę kuponów przeciwnika do zera. Liczba kuponów armii zmniejsza się, gdy przeciwnik przechwyci wszystkie punkty kontrolne na mapie.

pOrady i WskazóWki
Ò W tym trybie nie możesz zająć głównej bazy broniącego się zespołu, dopóki nie zajmiesz wszystkich pozostałych baz. Jednak warto zająć pozycję ofensywną w jednej z baz przeciwnika, zanim zajmiesz pozostałe. Ograniczy to skuteczność kontrataku wroga. Ò Podstawową zaletą Hachimoto typ 36 jest jego szybkość – utrzymaj się przy życiu pozostając cały czas w ruchu. Ò Goliat wyposażony jest głównie w uzbrojenie przeciw piechocie i ma za zadanie utrzymanie obwodu obronnego, uważaj więc na żołnierzy wroga strzelających zza zasłony. Ò Sonar piechoty IDS-1 można także przyczepić do pojazdów. Jeśli grasz po stronie UE, to połączenie tego urządzenia z uzbrojeniem przeciwpiechotnym Goliata A-3 okazuje się bardzo skuteczne przy próbach neutralizacji punktów kontrolnych wroga. 

9

RozwiązywaniE pRoblEmów
pOmOc W sieci
W razie kłopotów związanych z niniejszą grą odwiedź nasze Centrum Pomocy na stronie http://eapo-new.custhelp.com, gdzie możesz zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami problemów, a także przesłać zapytanie do sieciowej pomocy technicznej. Aby wyświetlić wskazówki EA Store dotyczące rozwiązywania problemów, sprawdź czy EA Store jest uruchomiony, po czym wybierz Centrum Pomocy w górnej części okna EA Store. Otworzy się nowe okno z poradami dotyczącymi najczęściej występujących problemów (o ile nie zostało otwarte wcześniej).

pomoc w trybie offline
Niniejsza gra zawiera plik pomocy technicznej, który pomoże rozwiązać problemy z grą. Plik pomocy technicznej znajdziesz w folderze instalacyjnym gry. Możesz również uzyskać pomoc w Centrum Pomocy (zobacz rozdział Centrum Pomocy na str. 33).

prOBlemy pOdczas gry
Ò Upewnij się, że Twój komputer spełnia minimalne wymagania systemowe gry, oraz że posiadasz zainstalowane najnowsze sterowniki karty graficznej i karty dźwiękowej Jeśli posiadasz kartę graficzną NVIDIA, odwiedź www.nvidia.pl, aby pobrać sterowniki. Jeśli posiadasz kartę graficzną ATI, odwiedź www.ati.amd.com, aby pobrać sterowniki. Ò Jeśli korzystasz z wersji płytowej gry, spróbuj zainstalować moduł DirectX z płyty. Zazwyczaj można go znaleźć w folderze DirectX w głównym katalogu. Jeśli posiadasz dostęp do Internetu, możesz odwiedzić stronę www.microsoft.com, aby pobrać najnowszą wersję modułu DirectX.

Ogólne WskazóWki przy rOzWiązyWaniu prOBlemóW
Ò Jeśli korzystasz z wersji płytowej niniejszej gry i ekran autoodtwarzania nie pojawia się samoczynnie po włożeniu płyty do napędu, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę napędu w oknie „Mój komputer” i wybierz autoodtwarzanie. Ò Jeśli gra działa powoli, spróbuj zmienić niektóre ustawienia dźwięku i grafiki w menu opcji gry. Zmniejszenie rozdzielczości ekranu umożliwia zwykle zwiększenie wydajności gry. Ò W celu uzyskania optymalnej wydajności możesz wyłączyć inne aplikacje działające w tle bądź program antywirusowy w systemie Windows. Pamiętaj jednak o ponownym włączeniu programu antywirusowego po zakończeniu gry. 

0

gra sieciOWa pOprzez rOuter luB zapOrę sieciOWą
Podczas rozgrywki sieciowej gra wkorzystuje porty wymienione poniżej. Jeśli używasz zapory sieciowej (np. programowej zapory sieciowej Windows lub sprzętowej zapory sieciowej), upewnij się, że możliwa jest komunikacja przez następujące porty: Gra Battlefield 2142: Deluxe Edition wykorzystuje następujące porty TCP oraz UDP do rozgrywki za pośrednictwem Internetu: TCP 80, 443, 4711, 17475 UDP 1500–4999, 16567, 27900, 27901, 29900, 55123–55125 UDP/TCP 1024–1124, 18000, 18300, 27900, 29900

Gra Battlefield 2142: Northern Strike wykorzystuje następujące porty TCP oraz UDP do rozgrywki za pośrednictwem Internetu: UDP 27900 UDP/TCP 29900 TCP 80 TCP 4711 UDP 27901 UDP 1500–4999 UDP/TCP 1024–1124 UDP 29900 UDP/TCP 27900 UDP 16567 UDP 55123–55125 UDP/TCP 18000 UDP/TCP 18300 TCP 443 TCP 17475

przekierowanie portów
Jeśli łączysz się z Internetem poprzez router, ustawienie przekierowania portów może rozwiązać wiele problemów związanych z połączeniem sieciowym. Każdy router posiada własne metody konfiguracji przekierowania portów, ale poniższe wskazówki powinny być pomocne: 1. Otwórz panel administracyjny routera. Większość routerów posiada interfejs www, poprzez który można skonfigurować przekierowywanie portów. Zasady nazewnictwa są inne dla każdego routera, ale szukaj odniesień do przekierowania portów, usług, wirtualnych serwerów, połączeń przychodzących, aplikacji, czy gier. Następnie musisz utworzyć nową zasadę dla przekierowania wspomnianych portów na adres IP własnego komputera. Adres IP komputera możesz uzyskać przez menu Start systemu Windows: Kliknij START > URUCHOM… i wpisz cmd. Kliknij OK. W wierszu poleceń wpisz ipconfig i naciśnij ENTER. Wyświetlone zostaną podstawowe ustawienia sieciowe wraz z adresem IP.

2.

3.

Typowe ustawienie przekierowania portu może wyglądać następująco: Port – 3658, Protokół – UDP, Ruch – Przychodzący, Przekierowany na – [Twój adres IP– np. 192.168.1.3] 

dmz
Routery często posiadają opcję umieszczenia komputera w strefie DMZ („strefa zdemilitaryzowana”). W przypadku korzystania z routera w domu, termin ten oznacza, że wszystkie porty przychodzące zostaną przekierowane do Twojego komputera. Takie rozwiązanie zazwyczaj rozwiązuje wszelkie problemy z połączeniem, ale tracisz zabezpieczenia, które oferuje router. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat zapór sieciowych, przekierowywania portów i stref DMZ, odwiedź naszą stronę sieciowego Centrum Pomocy, dostępną pod adresem

http://eapo-new.custhelp.com 

CEnTRum pomoCy

Z uwagi na charakter większości problemów występujących w grach PC, łatwiejsze i zazwyczaj szybsze jest zdiagnozowanie ich przy użyciu naszego Centrum Pomocy dostępnego pod adresem http://eapo-new.custhelp.com. Tutaj w zakładce Znajdź odpowiedzi możesz przejrzeć często zadawane pytania (FAQ) na temat poszczególnych gier lub informacje ogólne. Jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać problemu, kliknij zakładkę Zadaj pytanie, aby skontaktować się z pracownikiem Centrum, który odpowie Ci możliwie jak najszybciej. Jeśli mimo to wciąż potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z naszym zespołem telefonicznie (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–17:00). Telefon: +48 22 852 27 30 Koszt połączenia naliczany jest zgodnie z obowiązującym cennikiem operatora telefonicznego. Bezpośredni kontakt e-mailowy z Centrum Pomocy: pomoc_techniczna@ea.com Aby pomóc nam lepiej zdiagnozować dany problem, przed skontaktowaniem się z nami wygeneruj raport diagnostyczny DirectX Twojego komputera: Ò Kliknij START > URUCHOM… i wpisz dxdiag. Kliknij OK, następnie, gdy raport będzie już gotowy, kliknij ZAPISZ WSZYSTKIE INFORMACJE… i zapisz raport na pulpicie Windows. Uwaga: Centrum Pomocy nie oferuje informacji dotyczących kodów, sposobu rozgrywania danej gry itp. Uwaga: Jeśli niniejsza gra została zakupiona poprzez EA Store, możesz zapoznać się z umową licencyjną pod adresem http://files.ea.com/downloads/commerce/eula/pl/eula.pdf 

gwaRanCja
Uwaga: Poniższe gwarancje dotyczą wyłącznie produktów zakupionych w sieci detalicznej. Gwarancje nie obejmują produktów zakupionych poprzez EA Store.

OgraniczOna gWarancja
Electronic Arts gwarantuje nabywcy oprogramowania, że nośnik, na którym oprogramowanie zostało zapisane, będzie wolny od wad mechanicznych i wykonania w okresie 12 miesięcy od daty zakupu. Przez ten czas uszkodzone nośniki będą wymieniane, pod warunkiem odesłania oryginalnego nośnika wraz z dowodem zakupu, opisem uszkodzenia i adresem zwrotnym do Electronic Arts Polska, ul. Iłżecka 26, 02-135, Warszawa. Gwarancja jest dodatkiem i w żaden sposób nie ogranicza praw ustawowych. Gwarancja nie obejmuje samego oprogramowania, które jest dostarczane bez gwarancji, jak i nośnika, jeśli był używany niewłaściwie, został uszkodzony, bądź był nadmiernie eksploatowany. Electronic Arts nie obejmuje gwarancją produktów zakupionych z drugiej ręki (gdy konsument nie jest pierwszym użytkownikiem Produktu). 

4 

Battlefield 2142: Deluxe Edition © 2008 Digital Illusions CE AB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Battlefield 2142 jest znakiem towarowym firmy Digital Illusions CE AB. Electronic Arts, EA oraz logo EA są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Electronic Arts Inc. w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach. Produkt ten zawiera technologie programowe licencjonowane od firmy GameSpy Industries, Inc. © 1999–2008 GameSpy Industries, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. W grze użyto technologii Bink Video. Copyright © 1997–2008 RAD Game Tools, Inc. Wszystkie pozostałe znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Za obsługę wyrażeń regularnych odpowiada pakiet bibliotek PCRE. Jest to oprogramowanie otwarte, napisane przez Philipa Hazela i objęte prawami autorskimi University of Cambridge w Anglii. Kod źródłowy PCRE można znaleźć pod adresem

ftp://ftp.csx.cam.ac.uk/pub/software/programming/pcre/
Ten produkt wykorzystuje PME, (C) Zachary Hansen, xaxxon@slackworks.com. Program PME został zmodyfikowany na potrzeby tego produktu. Oryginalny kod źródłowy PME można znaleźć pod adresem http://xaxxon.slackworks.com/pme/ Oprogramowanie to może zawierać technologię opracowaną przez firmę IGA Worldwide Inc. („IGA”) („Technologia reklamowa”). Celem technologii reklamowej jest prezentacja reklam w grze, gdy podczas rozgrywki gracz połączony jest z Internetem. Technologia reklamowa może wtedy zapisywać Twój adres sieciowy oraz inne anonimowe informacje („Dane reklamowe”). Dane reklamowe są tymczasowo wykorzystywane przez IGA, aby umożliwić prezentację i pomiar ilości reklam oraz innych obiektów w grze, które zostają przesyłane na Twój komputer lub konsolę i są podmieniane podczas rozgrywki. Podczas tego procesu nie są rejestrowane żadne dane umożliwiające identyfikację gracza, a firma EA nie udostępnia firmie IGA jakicholwiek tego typu informacji. Serwery wykorzystywane przez technologię reklamową mogą znajdować się poza Twoim krajem zamieszkania. Jeśli mieszkasz w Unii Europejskiej, serwery mogą znajdować się poza jej granicami. Instalując i użytkując to oprogramowanie zgadzasz się na: (i) przekazanie danych reklamowych do serwerów znajdujących się poza Twoim krajem zamieszkania lub poza granicami Unii Europejskiej; (ii) pobieranie i użytkowanie danych reklamowych zgodnie z powyższym opisem; oraz (iii) dostarczanie Ci zawartości reklamowej i marketingowej za pośrednictwem technologii reklamowej. JEŚLI NIE CHCESZ, BY FIRMA IGA ZBIERAŁA, UŻYWAŁA, PRZECHOWYWAŁA LUB PRZEKAZYWAŁA POWYŻEJ OPISANE DANE, NIE INSTALUJ LUB NIE UŻYTKUJ TEGO OPROGRAMOWANIA NA ŻADNEJ PLATFORMIE PODŁĄCZONEJ DO INTERNETU. Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj na naszą stronę poświęconą zasadom ochrony danych osobowych, pod adresem http://www.ea.com/global/legal/privacy.jsp.

36