You are on page 1of 3

Njoftim per Media

Fjala e Drejtorit t Prgjithshm t INSTAT,


Ines Nurja gjat prezantimit t rezultateve
kryesore t Censusit t Popullsis dhe
Banesave 2011.
Kam knaqsin sot n kt dit, t prezantoj rezultatet finale t censusit t popullsis dhe
banesave 2011. Ky proces ka qen i gjat dhe angazhoi thuajse t gjith stafin e INSTAT n
Tiran e prefektura si dhe qeverin shqiptare, shoqrin civile, parntert e INSTAT dhe
komunitetin ndrkombtar.

Ky census u krye duke ndjekur rekomandimet dhe standardet europiane dhe INSTAT sot
publikon t dhnat themelore statistikore socio-ekonomike pr t ndrtuar politika t
shndosha pr nj jet m t mir t shqiptarve. Madje kto t dhna konform standardeve
europiane do t japin kontributin e tyre n procesin e integrimit europian.

Censusi i vitit 2011 sht nj operacion statistikor mjaft kompleks dhe ka kaluar n shtat
faza t ndryshme; prfshirjen e palve t interesuara pr przgjedhjen e pyetjeve thelbsore
dhe jo thelbsore, aktivitetet prgatitore, numrimin n terren, prpunimin e t dhnave,
publikimin e rezultateve, vlersimin e mbulimit dhe analizat e rezultateve.

T pest fazat e para jan prfunduar, ndrsa publikimi i rezultateve finale do t kryhet sot
me kt publikim t par, i cili do t ndiqet gjata vitit q vjen me tjera publikime t
rndsishme dhe s fundmi me analizat tematike deri n vitin 2014.

Operacionet e censusit e kan fillesn n vitin 2008 me prgatitjen e hartave dixhitale.


Ndrsa n vitin 2009, INSTAT filloi nj nj proces konsultativ me grupet e interesit duke
prcaktuar temat e regjistrimit ku qllimi kryesor ishte pr t rritur ndrgjegjsimin n lidhje
me kt proces si dhe pr t patur prfshirjen e aktorve t tjer n kto aktivitete prgatitore.

Gjat ktij censusi u kryen disa testime t pyetsorit dhe n vitin 2010 u krye nj census pilot
n mnyr q t testoj disa nga aspektet kryesore t funksionimit t plot t Censusit n
Tetor t vitit 2011.

Aktivitetet n terren pr numrimin e popullsis dhe banesave u organizuan dhe monitoruan


me ndihmn e nj mjeti mjaft efikas, at t aplikacionit t menaxhimit Web GIS.

Pr mbarvajtjen e puns n terren, INSTAT emroi nj koordinator n nivel qarku, si dhe u


ndrtuan komisionet rajonale dhe komunale n seciln komun dhe prefekture t Shqipris.

Nj nga sukseset e ktij censusi ishte rekrutimi dhe trajnimi i mbikqyrsve, kontrollorve dhe
anketuesve me t cilt puna n terren u krye brenda afateve dhe metodologjis s
prcaktuar.

_____________________________________________________________________
Kontakt: Vjollca Simoni Blv. Zhan DArk , Nr.3
Instituti i Statistikave Tirana, ALBANIA
Tel +355672028053 Tel +355672028053
Faks+355(4) 2228300 Faks+355(4) 2228300
_____________________________________________________________________
Anketa e pas Censusit u krye pr her t par n Shqipri pr t vlersuar mbulimin e
Censusit n terren si dhe cilsin e disa variablave t przgjedhur.

N dat 21 dhjetor 2011, INSTAT prezantoi publikisht rezultatet paraprake, bazuar n


shumatoret individuale t anketuesit mbi njsit ekonomike familjare, ndrtesave dhe
banesave.

Skanimi i pyetsorve filloi n dhjetor 2011 n Qendrn e Prpunimit t t Dhnave e krijuar


rishtazi pr kt census.

Gjej rastin ktu t prezantoj disa nga rezultatet kryesore t ktij censusi, t cilat ju i keni m t
detajuara n publikimin q mbani n dor.

Nga rezultatet prfundimtare t Censusit t Popullsis dhe Banesave 2011, rezulton se


popullsia rezidente sht 2 821 977. Numri total i refuzimeve sht 21 839 persona. Si
shihet nga kjo panoram, krahasuar me Censusin e vitit 2001 kemi nj rnie t popullsis
banuese prej 8%. Ndaj analizat paraprake na dshmojn se emigracioni dhe lindshmria jan
dy faktort kryesor prgjegjs t rnies s numrit t popullsis, t cilat krkojn analiz t
hollsishme n t ardhmen. Numri i femrave krahasuar me vitin 2001 ka psuar nj rnie prej
9.2% ndrsa ai i meshkujve me 8.3%. Raporti gjinor n Shqipri krkon nj vmendje t
veant nga demograft dhe studiuesit.

Pr her t par n historin e censuseve n Shqipri, popullsia q jeton n zonn urbane e


ka tejkaluar numrin e popullsis q jeton n zonn rurale. Tashm n zonn urbane jetojn
53,5% e popullsis ndrsa 46,5% e saj jeton n zonn rurale.

Nga ana tjetr, numri i familjeve ka psuar nj rnie krahasuar me shifrat e censusit t
mparshm. Sot numrohen 722 262 familje nga 726 895 q ishin n vitin 2001. Por struktura
brenda familjes (numri i antarve) ka patur nj ndryshim t rndsishm. Mesatarisht sot nj
familje shqiptare ka 3.9 antar nga 4.2 q kishte n vitin 2001.

Struktura demografike e Shqipris po ndryshon duke patur parasysh q nga kto rezultate
kemi rnie t koeficientit t fertilitetit, rritje t popullsis urbane, ndryshim n strukturn e
popullsis, n karakteristikat etno-kulturore, n nivelin e arsimimit, n kushtet e jetess dhe
n strehim.

Numri i ndrtesave pr qllime banimi n censusin e vitit 2011 sht 598 267 dhe sht rritur
me 16.8% krahasuar me vitin 2001. Fondi i banesave rezulton n 1 012 400 banesa ku
prfshihen jo vetm banesat e banuara por edhe ato t pabanuar q prbjn 29.8% t totalit
n krahasim me 11.3 % n 2001. Jo vetm fondi i banesave sht rritur n krahasim me vitin
2001 por dhe kushtet e jetess n to kan ardhur duke u prmirsuar prsa i prket aksesit
n shrbimet baz si dhe zotrimit t pajisjeve afatgjat. N ndryshim nga censusi 2001,
lidhur me karakteristikat e kushteve t baness INSTAT disponon edhe t dhna mbi
telefonin fikse dhe mobile t cilat i gjeni n kt publikim.

Nj tjetr risi e ktij censusi ishte prfshirja e pyetjeve mbi gjuhn amtare, fen dhe grupet
etno-kulturore. Kto t dhna interesante do t japin nj panoram m t qart t disa
karakteristikave t popullsis shqiptare t cilat u mungonin studiuesve prej nj periudhe t
gjat kohe. Po ti hedhim nj vshtrim t shpejt, shohim se 98.77 % e popullsis ka si gjuh
amtare shqipen. M pas vijn gjuha greke me 0.54 %, maqedonase 0.16 %, rome 0.14 %
dhe arumune me prkatsisht 0.14 %.

Instituti i Statistikave
Bul.Zhan Dark, Nr. 3, Tirana, ALBANIA, Tel: +355 (4) 2222411 / 2230484 / 2233356 / 233357 / Fax: + 355 (4) 2228300
www.instat.gov.al
_____________________________________________________________________
Nj tjetr e dhn e cila do t analizohet m tej nga studiuesit sht dhe ajo mbi prkatsin
fetare. Sipas vetdeklarimit mbi prkatsin fetare n censusin 2011, n territorin e

Shqipris jan 56.70% musliman, 10.03 % katolik, 6.75 % ortodoks, 2.09 bektashinj,
0.14 ungjillor. Ndrkoh q 5.49 jan vetdeklaruar si besimtar t pacilsuar dhe 2.5 %
ateist. Numri i atyre q kan preferuar t mos prgjigjen ksaj pyetje sht 13.79% t totalit
t popullsis.

Prsa i prket prkatsis etno-kulturore, 82.58 % kan deklaruar se jan shqiptar t 0.87 %
grek, 0.30 % rom, 0.30 % arumun dhe 0.20 % maqedonas. Numri i mosprgjigjeve n
kt pyetje prbn 13.96 % e totalit t popullsis.

Nj tjetr analiz me mjaft interes do t ishte shprndarja e numrit t refuzimeve (13.96 %)


dhe prgjigjeve t pa vlefshme apo t paprcaktuara (1.58 %) lidhur me prkatsin etno-
kulturore. Po tu referohemi ktyre shifrave, rezulton se 99.6 % e tyre kan deklaruar gjuh
amtare shqipen, 0.15 % gjuhen greke, 0.04 % rome, 0.04 % arumune dhe 0.03 %
maqedonase.

Nj vend t rndsishm n kt publikim z dhe niveli i arsimimit t popullsis. Po tu


referohemi shifrave, vrejm se n popullsin 10 vje e lart, 96,2 % tyre e kan ndjekur ose
jan duke e ndjekur shkolln. N censusin e vitit 2011 bn dallim ndjekja e sistemit universitar
dhe pasuniversitar nga 10.7% t popullsis 10 vje e lart, tregues i cili n vitin 2001 ishte
5.5%

Pr her t par n nj census sht pyetur edhe pr aftsin e kufizuar t popullsis. Kto
t dhna do t shrbejn n t ardhmen pr t br vrojtime m t specifikuara si dhe pr t
ndrtuar politika mbshtetse n funksion t ksaj kategorie personash.

Un me t vrtet shpresoj se kto t dhna do t jen shum t dobishme pr t


interpretuar ndryshimet e vendit ton dhe do t shqrbej si baz pr t ndrmarr aksionet e
duhura pr nj zhvillim t qndrueshm t Shqipris n t ardhmen.

Dhe n fund gjej rastin t falenderoj, Eurostat pr mbshtetjen e dhn, Qeverin Shqiptare,
Komisionin Qendror t Censusit, Delegacionin Europian n Tiran, Asistencn Teknike t BE-
s si dhe stafin e INSTAT, i cili ka punuar me profesionalizm dhe prkushtim maksimal pr
realizimin me sukses t Censusit t Popullsis dhe Banesave 2011.

Instituti i Statistikave
Bul.Zhan Dark, Nr. 3, Tirana, ALBANIA, Tel: +355 (4) 2222411 / 2230484 / 2233356 / 233357 / Fax: + 355 (4) 2228300
www.instat.gov.al