You are on page 1of 11

Źródło: http://www,pl.fotolia.

com/id/32028509

Zasady wykonywania zabiegów
KURS
upiększających twarz

MODUŁ Zasady w makijażu ślubnym i fotograficznym

Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz

1

a kosmetyki kolorowe będą wyglądały na niej o wiele korzystniej. Makijaż ślubny to make-up okolicznościowy. jędrność.1.  być jak najbardziej trwały. Makijaż doskonale wygląda na cerze.1 Makijaż ślubny klasyczny W dniu ślubu panna młoda powinna wyglądać najpiękniej. 8. gładkość. Rysunek 8. Powinien spełniać następujące zadania:  dyskretnie i subtelnie podkreślać naturalne piękno kobiety. Warto więc już kilka miesięcy przed planowanym dniem ślubu skorzystać z serii zabiegów oczyszczających i nawilżających skórę. nawilżenie i jednolity koloryt. szara czy niedostatecznie oczyszczona. kilka dni przed ślubem wystarczy wykonać zabieg odżywczo- nawilżający. jak to jest możliwe. która nie jest zmęczona.8 Zasady w makijażu ślubnym i fotograficznym Cel ogólny: Wyrabianie umiejętności wykonywania makijażu ślubnego i fotograficznego. Jeśli nie ma się zbyt dużych problemów z cerą. Makijaż ślubny Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze Przygotowania do tego dnia należy rozpocząć odpowiednio wcześniej. Zabiegi takie sprawią. łączący w sobie cechy makijażu dziennego i fotograficznego. na przykład chemiczne. Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 2 . Mogą być to również bardziej inwazyjne zabiegi typu mikrodermabrazja czy inne rodzaje głębokich peelingów. że skóra odzyska promienny wygląd.  retuszować jej niedoskonałości.

Do tonacji ust powinno się dobierać kolor wiązanki ślubnej. Przy pomadce pomarańczowej lub wiśniowej sprawdzi się bukiet w podobnych odcieniach. W związku z tym w makijażu ślubnym stosujemy preparaty wodoodporne. Aby kolor na ustach był jeszcze bardziej wyeksponowany. Kości policzkowe podkreślamy różem (współgrającym z karnacją) dla efektu świeżości. to wiązanka powinna również mieć elementy różu. jeżeli na to pozwala. powinna mieć przypudrowaną tylko strefę T. można dół oka zostawić bez cieni – wystarczą biała lub cielista kreska wewnątrz oka i lekko wytuszowane dolne rzęsy. Makijaż ślubny powinien zawierać wiele elementów makijażu fotograficznego – powinien on wyglądać pięknie nie tylko w naturze. Należy zadbać o wzmocnienie włosów. Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 3 . puder matujący i fluid. ale i na zdjęciach i taśmach filmowych. który nakładamy na najbardziej wystające części twarzy. aby zatrzymać jak najwięcej naturalnego blasku w skórze. a w szczególności krem nawilżający. Cera. Jeśli nałożone na twarz kosmetyki posiadają wysoki faktor ochrony przed promieniami UV. Dla uzyskania efektu jędrnej. Jeżeli usta są różowe. aby przed przyjściem do salonu rozgrzaną wypiekami twarz ochłodziła aspirynowymi okładami i wypiła napój z 1 tabletki aspiryny lub szklankę wody mineralnej z lodem i cytryną. aby przy intensywniejszym kolorze na ustach podkreślić również resztę twarzy w sposób subtelny. Pod makijaż można też zastosować bazę w postaci białej emulsji.5 l wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny. zdrowej skóry stosujemy połyskujący metalicznie puder. wtedy jest duże prawdopodobieństwo. W dniu ślubu należy zalecić klientce. a także odporność na wodę (pot i łzy). stosując maseczki na włosy. że odbiją one również światła fleszów i na zdjęciach skóra będzie wyglądać na niezdrowo jasną. Podkład powinien być o ton ciemniejszy od koloru cery (ze względu na ostre światło flesza). Ponadto należy wypijać dziennie 2 – 2. Na kilka dni przed ślubem klientka powinna smarować miodem wargi kilka razy dziennie. Oczy może zakropić łagodzącymi kroplami. Najważniejszą cechą makijażu ślubnego jest jego trwałość. baza pod podkład. ale zdecydowany. która uelastycznia skórę i przykleja fluid. Niezwykle ważne jest. Żaden z kosmetyków użytych do makijażu twarzy. nie mogą zawierać w swym składzie filtrów przeciwsłonecznych.

Przykładowy makijaż Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze Choć zazwyczaj klasyczny makijaż ślubny kojarzy się z makijażem delikatnym. W efekcie twarz staje się niezwykle wyrazista i nabiera niesamowitego blasku. to w dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od takich tradycji . ledwo zauważalnym i tylko podkreślającym urodę panny młodej. 2 kolory. zapoznaj się z informacjami zawartymi w videocaście pt.2. Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 4 . Rysunek 8. Kolorowe cienie rozweselają spojrzenie. Przykładowy makijaż Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze Aby zobaczyć przykład kolorowego makijażu ślubnego. można również łączyć ze sobą np. Można z nimi szaleć – bardziej lub mniej. Można stosować tylko jeden kolor. „Makijaż ślubny i fotograficzny”. Kolory niesamowicie ożywiają twarz.3. Rysunek 8.

Jest to defekt kosmetyczny. aby nie zniekształcić wrażenia naturalności. które wywołują efekt zmęczenia na twarzy. Należy również pamiętać. kontrasty koloru i waloru. Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 5 . złoto. makijaż powinien ją tylko lekko „muskać”. 8. srebro. brązowa lub szara maskara. Kolory: pomarańcz. Wszelka ekstrawagancja dozwolona. Klasyczna: Kobieta średniego wzrostu. ciepły beż. Zawartość mikronizowanego dwutlenku tytanu w pudrze transparentnym może podczas przypadkowych zdjęć dać efekt poszarzałej skóry. czerwień. czerwone usta (powinny dominować). łosoś. biel. perła. kobiety niskie o postaci prostokątnej lub trójkątnej. brąz szarość. Płynny korektor powinien być o ton jaśniejszy od podkładu. który postarza twarz i optycznie pomniejsza oko. kolory cieni – monochromatyczne. Romantyczna: Dla kobiet posiadających dużo sex appealu oraz kobiet z nadwagą. Jeżeli panna młoda jest bardzo młoda i ma nieskazitelną urodę. wrażenie dynamiczne.1. mocne i zdecydowane kontury. kobieta „kumpel”. popiel. Aplikuje się go na upudrowaną twarz.2 Rozświetlanie twarzy z zastosowaniem korektora płynnego w makijażu ślubnym Aplikacja korektora płynnego w makijażu ślubnym ma za zadanie pozbycie się defektów i zacienionych partii. kobieta czarująca. Kolory: fiolet. jasny pastelowy róż. kobiety „drapieżne”. raczej o regularnych rysach i takiej budowie ciała. Dramatyczna: Kobieta o budowie atletycznej. wrażenie skromne. Pudry korekcyjne nie mają właściwości kryjących – nadają jedynie odcień. błękit. ale jednocześnie atrakcyjne. Dla typu młodzieńczego: Kobieta posiadająca dużo energii i naturalnego wdzięku. szarości. Kolory: cieliste.1 Korekcja cieni pod oczami w makijażu ślubnym z zastosowaniem pudrów korekcyjnych Korekcja cieni pod oczami często sprawia problem. Do tuszowania cieni pod oczami stosuje się najczęściej puder w kolorze fioletowym. Kolory: jasny. wrażenie powabnej lekkości. który na zasadzie przeciwieństw odcieni tuszuje defekty. sylwetka wysportowana.1. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pudrów korekcyjnych. wszystkie jasne kolory. Wrażenie ogólne: kolorowo i świecąco. perła. 8. Naturalna: Kobieta o szczupłej budowie ciała. aby w makijażu ślubnym cer oliwkowych unikać stosowania pudrów transparentnych (poza korekcyjnymi). czekoladowy brąz. pomarańcz. W zależności od stylu prezentowanego przez naszą klientkę stosujemy odpowiednie kolory i kontrasty podkreślające jej typ urody. nanosząc go punktowo.

a także umiejscowienie jego źródła podczas wykonywania zdjęć.  pomiędzy brwiami – szczególnie gdy pojawiła się zmarszczka mimiczna.2 Makijaż do zdjęć i nagrań wideo Sztuka makijażu fotograficznego wymaga od wizażysty perfekcji pod względem warsztatowym. a wszelkie jej defekty i niedoskonałości stają się niewidoczne. 8. W technice tej wykorzystuje się szablony.  nad górną wargą.  dodatkowo środkowe partie czoła oraz policzków w celu uwypuklenia twarzy. równomierny makijaż. W technice tej aplikacja kosmetyku odbywa się za pomocą pędzla powietrznego – airbrusha. W zależności od koloru skóry dobiera się idealny podkład – można również nadać efekt opalizujący lub rozświetlający.  w wewnętrznych kącikach oczu. Rodzaj światła. Skóra jest gładka i jedwabista. Technika airbrush zapewnia niezwykle trwały.3 Make-up airbrush w makijażu ślubnym Ta uznana w świecie technika natryskowa w ostatnich latach stała się bardzo pożądana szczególnie przez przyszłe panny młode. a także może się zmienić stopień ich nasycenia bądź intensywność. natomiast pędzel powietrzny praktycznie nie dotyka skóry.1.  na środkowej części pod dolną wargą. które pozwalają nadać np. Makijaż natryskowy jest odporny na wodę i pot i się nie ściera.Miejsca aplikacji korektora to:  punktowo pod oczami (jeżeli nie zastosowano pudrów korekcyjnych).  wokół skrzydełek nosa.  wzdłuż bruzdy podbródkowej. dlatego bardzo ważne jest branie pod uwagę efektów. Ułatwiają także nałożenie cieni na powieki. wpływa na sposób odzwierciedlania makijażu na fotografii. W tradycyjnym sposobie nakładania makijażu techniką „dotykową” kosmetyk nanoszony jest na skórę za pomocą pędzla. palca lub gąbki. 8. brwiom czy ustom odpowiedni kształt. Drobinki kosmetyku wymieszane ze sprężonym powietrzem są pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej odległości wydmuchiwane ze specjalnej dyszy. Fotografować oznacza malować światłem. nie do uzyskania tradycyjną metodą. W wyniku nieodpowiedniego oświetlenia kolory zastosowanych kosmetyków mogą zostać przekłamane. Często efekt w rzeczywistości perfekcyjny i dopracowany na zdjęciu wygląda nieestetycznie i pretensjonalnie. jakie daje światło.  wzdłuż linii grzbietu nosa.  pod łukiem brwiowym (zewnętrzna część). a makijaż prosty w swojej formie i odbierany Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 6 . W celu wyrównania i ujednolicenia koloru makijaż natryskiwany jest również na dekolt.

pomarańcz. tzw. 8. ponieważ flesz lampy błyskowej rozjaśnia twarz. W typowym makijażu fotograficznym znacznie lepiej sprawdzą się produkty matowe bądź satynowe. morela. jego statyczność i mocne oświetlenie eksponuje więcej szczegółów niż widać w sytuacji. gdyż w takim świetle zszarzeją i będą wyglądać mdło. ewentualnie gładka perła.  nadmiar pudru po kilku minutach należy usunąć czystym pędzlem (wachlarz). należy nauczyć się interpretować światło.jako mało interesujący na fotografii może wyglądać niezwykle pięknie i stanowić uzupełnienie plastycznej formy zdjęcia. w jakim świetle będzie wykonana fotografia. koral.  dobre zmatowienie skóry pozwala uniknąć negatywnych efektów na zdjęciach.  należy dokładnie podkreślić kontur warg – ich rysunek musi być perfekcyjny. ciepłe bordo. Makijaż należy utrwalić specjalnym pudrem.  podstawą makijażu fotograficznego jest perfekcyjne pokrycie twarzy szyi i dekoltu odpowiednimi kosmetykami.  podkład powinien być nieco ciemniejszy od skóry.  przy makijażu fotograficznym sprawdzają się mocno kryjące podkłady i korektory.  przy takim oświetleniu najlepiej zastosować w makijażu ciepłą kolorystykę: żółć. Jej oświetlenie i sposób wykonania makijażu muszą idealnie do siebie pasować. brzoskwinia. złoto.  należy unikać połysku i brokatu. brąz. Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 7 . gdyż obiektyw aparatu pochłania kolory i często zabiera ich intensywność. pudrem fiksującym. najlepiej stosować profesjonalne produkty.2. które mają dużą siłę krycia. czerwień. Aby w sposób profesjonalny wykonać makijaż fotograficzny.  chłodne kolory nie są wskazane. czekolada.  ważne jest dokładne roztarcie granic cieni i przejść kolorystycznych. oświetlenie ciepłe  zawiera ciepłe odcienie.1 Fotografia kolorowa.  kolorystyka z reguły musi być bardziej intensywna niż w rzeczywistości. gdy twarz jest w ruchu. Szminka nie może wyróżniać się kolorystycznie od konturówki czy wykraczać poza granice ust. ciepły beż. takie jak: żółć. Ponadto nieruchomość obrazu.  przed wykonaniem makijażu fotograficznego należy ustalić.

pamiętając. biel. Makijaż do zdjęcia kolorowego.pl. oświetlenie ciepłe Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze 8.2.  zastosowanie ciepłych kolorów w makijażu powoduje ich wyraźne zszarzenie.  makijaż należy wykonać w oparciu o chłodną kolorystykę: fiolet.5.2 Fotografia kolorowa. dlatego należy dokładnie wyretuszować partie pod oczami. Rysunek 8. Makijaż do zdjęcia kolorowego. oświetlenie zimne  zawiera tony niebieskości.  podkreśla niedoskonałości cery. turkus czy szary. że wszystkie zastosowane odcienie będą na fotografii wydawały się odrobinę chłodniejsze niż są w rzeczywistości. a także naczynka i wypryski.com/id/46664325 Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 8 .4.  zimne światło eksponuje fioletowe i czerwone przebarwienia. zimny róż.fotolia. oświetlenie zimne Źródło: http://www. Rysunek 8. niebieski.

8.2.4 Zdjęcia kolorowe z oświetleniem kontrastowym  jest to ostre oświetlenie.  korekta nie powinna być zbyt przesadzona. aby makijaż był rozprowadzony równomiernie i dokładnie.  niewskazane są kontrasty i mocne barwy.  w makijażu unikamy cieni perłowych. Ponadto makijaż nie może być ciężki.  rozproszone światło jest bardzo realistyczne. Rysunek 8. tym wykonany światłocień powinien być bardziej wyrazisty.  w makijażu stosuje się zdecydowaną kolorystykę i dokładne modelowanie twarzy kolorami jasnymi i ciemnymi. Należy skoncentrować się na tym. skierowane w jedną stronę. Delikatne niedoskonałości będą wyglądały jak nieestetyczne plamy. oświetlenie rozproszone  przy tym oświetleniu najkorzystniej wygląda makijaż w pastelowych kolorach.6.  ważnym elementem tego makijażu jest precyzyjna aplikacja różu. Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 9 . gdyż takie światło często spłaszcza twarz. najczęściej punktowe. Makijaż w kolorach pastelowych Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze 8.2.  im mocniejsze światło. ponieważ wydają się tłuste.3 Fotografia kolorowa. który również powinien posłużyć do korygowania proporcji twarzy (róż najczęściej stosuje się pod kośćmi policzkowymi).

8.2.7.  trudność tego rodzaju makijażu polega na tym. tylko na staranności w liniach i konturach.  przejścia w kolorach powinny być płynne i łagodne. Makijaż do zdjęcia kolorowego z oświetleniem kontrastowym Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze 8.5 Zdjęcia czarno-białe  w makijażu do tego typu fotografii nie należy koncentrować się na harmonii kolorów. że wszystkie zastosowane kolory zostaną na zdjęciu zamienione w odpowiadający konkretnej barwie odcień ze skali szarości. Makijaż do zdjęcia czarno-białego Źródło: Medyczne Studium Zawodowe w Zielonej Górze Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 10 . Rysunek 8. Rysunek 8.  makijaż do zdjęć czarno-białych najczęściej ogranicza się do klasycznego cieniowania oka.

............................................................................................................. 11 8........................pl/makijaz-slubny-krok-po-kroku/.................................................................................... 8........................................1 Fotografia kolorowa....obiektywni.......... Nowa Era Warszawa 2013..Makijaz-slubny-jak-dobrze-wygladac- na-zdjeciach....... Mrozowska M.................................................... oświetlenie ciepłe ........................... 11 Kurs: Zasady wykonywania zabiegów upiększających twarz 11 ..................5.................... Makijaż ślubny ........  http://www....4 Spis tabel i rysunków Rysunek 8..... 10 8.... oświetlenie zimne..php...........................................................5 8.........3..................... 8 Rysunek 8.................................................................. A........3 Literatura  Drygas B...........3 Fotografia kolorowa............................. Przykładowy makijaż .................... Makijaż do zdjęcia kolorowego z oświetleniem kontrastowym ...title........................ Szpindor R... oświetlenie rozproszone ....................................... 2 Rysunek 8.............7..................... Makijaż do zdjęcia kolorowego.......................4..........2.................................. 259 – 260.............................1..........................................8 8........... 8............................pl/kat..3 Literatura .... 10 Rysunek 8.4 Spis tabel i rysunków .........wid.......2.............. s........................................................... oświetlenie zimne ....................... Wyd............1 Netografia ....2 Rozświetlanie twarzy z zastosowaniem korektora płynnego w makijażu ślubnym ...........6 8.................wp.....................8..............3... Makijaż do zdjęcia czarno-białego ......2 8................. 8 Rysunek 8.................................................61 Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca Twarz szyja i dekolt............................. Makijaż do zdjęcia kolorowego......................  http://www.................................................................wiadomosc...15466333........2..........................piekny-makijaz................2.................................................................... 11 8....html?ticaid=1116c8..2 Fotografia kolorowa...............................................1 Korekcja cieni pod oczami w makijażu ślubnym z zastosowaniem pudrów korekcyjnych ............3....7 8.......................................................................................2 Makijaż do zdjęć i nagrań wideo ..1.............8.......110396.....1 Makijaż ślubny klasyczny ......2...........................................kobieta....... 4 Rysunek 8....... oświetlenie ciepłe .........................9 8...................6 8...................................................................................... Przykładowy makijaż .....................................6..................................................5 8..........1............................. 4 Rysunek 8...............1.... 9 Rysunek 8...............pl/czytelnia/artykul-354-0.........................................................................2.4 Zdjęcia kolorowe z oświetleniem kontrastowym .................................1 Netografia  http://www... 10 8.................... 2 8.........................9 8....... Makijaż w kolorach pastelowych ....3 Make-up Airbrush w makijażu ślubnym ........5 Spis treści 8 Zasady w makijażu ślubnym i fotograficznym ................5 Zdjęcia czarno-białe ....................